JJcocot FANTA S 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE v Enkele moeilijkheden bij Carolan N.V. AMERONGEN OVERBERG Autobotsing in Amerongen EDERVEEN Gereedschapsdraaier/slijper DICHTBIJ: BETERE FOTO'S BEELDENDE KUNST TE EDE R HENEN ELST SCIIERPENZEEL voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U GEZINSFLES KRUISWOORDPIIZZFX R 14 I Nieuwsblad „DE VALLET vrijdag 20 augustus 1965 7 Na besprekingen met vakorganisaties oplossing te verwachten Concert in St. Andrieskerk Opening nieuwe kleuterschool Opening christelijke U.L.O.-school MILITAIRE OEFENING MET EEN STAARTJE Bejaarden gaan naar Rotterdam N.V. (Wetenswaardigheden over „close-up") GROEP 8 Geen voorrang verleend Reünie 4e (en 4e Half) Regiment Huzaren Floralia tentoonstelling MARKTBERICHTEN vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap Maandagmiddag deden zich enkele moeilijkheden voor op het bedrijf van Carolan N.V. Het personeel dat in de middagploeg opkwam wenste voor men aan het werk ging een bespreking met de directie betreffende de gewijzigde tarieven. De direc tie verklaarde dat de moeilijkheden grotende«ls tot het verleden behoren en dat er volop besprekingen met de vakorganisaties worden gevoerd. De bezwaren van het in ploegen dienst werkende personeel van de af deling „Tops" golden de gewijzigde nor men waaronder men zou moeten wer ken en die een zwaardere belasting zouden inhouden. Deze zaak werd met de fabriekscommissie (een officiële On dernemingsraad kent men bij Carolan nog niet) doorgesproken. Van de zijde der directie werd verklaard dat men geen verdere stagnatie verwacht om dat de gevoerde gesprekken reden tot optimisme geven. Uit kringen van de vakorganisaties vernamen wij dat het moeilijk werd om definitieve beslissingen te nemen omdat de directeur Ir. Klaassen het bedrijf verliet en zijn vervanger prof. Albrecht niet altijd aanwezig is. De ge wijzigde tarieven waren wat gebrekkig opgesteld omdat er te weinig overleg gepleegd was. Na twee besprekingen is de lucht opgeklaard. Het overleg met Carolan N.V. was in het verleden altijd prima, aldus de heer Ester, districtsbestuurrér van Uni- tas. We hebben thans v/orstellen ge- daan om te koyien tot een andersoortig In de cyclus „Zomeravondconcerten" zal in de St. Andrieskerk op dinsdag avond 24 augustus het derde concert ge geven worden De medewerkenden zijn: Henriëtte Wensing - sopraan, Loek Hou ten - orgel en Mevrouw J. Ie Coultre - fluit. Op het programma staan werken van Scarlatti, Couperin, J. S. Bach, Han del e.a. Onder verwijzing naar de advertentie in dit blad deelt het Bestuur van de Vereniging „Chr. Kleuteronderwijs" me de, dat de tweede Kleuterschool, Prinses Beatrixlaan 32, zal worden geopend op maandag 23 aug. om 14.30 uur. Des avonds van 1921 uur zal de school te bezichtigen zijn voor ouders en belang stellenden. Het is in Amerongen nu gelukkig zo ver, dat er een Christelijke U.L.O.- School gesticht kon worden, die, voor lopig in een paar zaaltjes van het Dorpshuis gevestigd, op dinsdag 31 aug. a.s. haar lessen zal beginnen. De opening van deze school zal plaats vinden op maandag 30 augustus a.s., des namiddags 2.30 uur, in de grote zaal van het Dorpshuis, waarbij behalve de officiële instanties, óók de ouders van de leerlingen en de leerlingen zelf van harte welkom zijn. De school vangt aan met een eerste klasse, die een verblijdend aantal leer lingen telt, niet minder dan 42. Dit geeft goede hoop voor de toekomst. Voorlopig zijn er twee leerkrachten be noemd: de heer A. N. Maris als hoofd en de heer R. v. d. Poel uit Veenen- daal. beloningssysteem, dat naar wij hopen op 1 jan. a.s. in werking zal treden. Het bureau Beddaux dat de gemeten tarie ven had opgesteld, is in het gesprek betrokken. Over enkele weken hopen wij onze voorstellen ook door de topleiding aan vaard te zien, waarbij een terugwer kende kracht regeling zal worden toe gepast. Tenslotte kondigde de heer Es ter aan dat de instelling van een on dernemingsraad wordt overwogen. DE ACHTDAAGSE RUIMTE VLUCHT Cape Kennedy: De Amerikaanse as tronauten Gordon Cooper (rechts - com mandant) en Charles Conrad maken een test in een model van de Gemini-V cap sule. De lancering voor de achtdaagse ruimtevlucht werd tot zaterdag uitge steld. Tijdens c-efeningen in deze omgeving van een afdeling van de Verbindings dienst uit Soestcrberg j.I. woensdagavond zakte een 7-tons zware militaire truck in de zachte berm van de Dwarsweg, juist by de bocht naar de Spoorwegovergang. Dankzij de geringe snelheid wist de chauffeur omkantelen te voorkomen. Door de ongunstige stand van deze wagen moesten er twee takelwagens aan te pas komen om het zware gevaarte weer op de weg te krijgen, hetgeen een spectacu laire aanblik bood. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Donderdag 18 aug. j.I. vond op de Hof tegenover het Gemeentehuis een autobot sing plaats. Oorzaak was een wielrijder, komende uit de Overstraal die de bocht te groot nam. De bestuurder van een luxe auto komende vanaf de Nederstraat tracht te hem nog te ontwijken doch door deze manoeuvre botste hij tegen een boom, terwijl de jeugdige wielrijder toch nog werd geschept. Een Citroën bestelwagen wilde juist de Hof verlaten en botste hierdoor tegen de luxe auto op. De gevol gen waren 9 gewonden waarvan 5 zwaar o.a. scheddbasiesfractuur, ruggewervel- breuk, gecompliceerde- gesloten been- en armbreuken, vele hoofdwonden en di verse snijwonden en een kaakfractuur en slagaderlijke bloeding. Toevallig had de plaatselijke afdeling EHBO een fuifje bij één der leden die daar snel gealarmeerd werd en spoedig ter plaatse was. De plaatselijke artsen Dr. A. C. Kars en Dr. W. A. Ossendorp bleken onbereikbaar doch Dr. P. C. Engel, docent van de afdeling was te bereiken en spoedig ter plaatse aanwezig evenals de politic binnen 3 minuten om hulp te verlenen. Gelukkig was het geen ernst doch slechts een oefening van de plaatse lijke EHBO welke om 8 uur aanving en waar de laatste patiënt om 8.40 uur na op de plaats behandeld te zijn in het zaal tje „Lievendael" dat als nood-hospitaal was ingericht werd binnengebracht. Het schminkwerk door leden van eigen af deling verzorgd was zo realistisch na gebootst dat vele belangstellenden dach ten aan een echt ongeval, mede ook door de kreukjes, vrijwillig afgestaan voor dit doel door de Fa. H. v. Spanje uit Ame rongen welke het effect nog verhoogden. Onder de belangstellenden zagen wij wethouder G. J. van Barneveld als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Amerongen, de heren J. G. v. Noorle Jansen en Mr. P. B. Kodde, resp. voorzitter en secretaris van de af deling Doorn van het Nederl. Roode Kruis en mej. R. Kist en de heer H. Sasburg bestuursleden van deze afdeling alsmede de heer Knechtjes, bestuurslid van het rayon Utrecht van de Kon. Nederl Veren. EHBO. Nadat de eerste hulp was ver leend hield Dr. Engel nog even contro le over het gelegde verband bij de slachtoffers. Na hun ontslag uit het nood hospitaal mochten zij bij een flesje limo nade van de doorgestane schik bekomen. Na afloop gingen genodigden en wer kers gezamenlijk naar Hotel „Buiten lucht" om bij een verfrissing het ongeluk nog eens de revue te laten passeren. Dr. Engel vond deze oefening zeer geslaagd en was zeer tevreden over de verleende eerste hulp aan de slachtoffers vooral bij dit moeilijke ongeval om de slacht offers nog uit autowrakken te moeten ha len. De oefening was zeer goed in elkaar gezet te oordelen naar de reactie van omstanders die hem meermalen vroegen of het toch werkelijk geen ernst was. De heer Knechtjes was het met de vorige Nieuweweg. spreker eens en vond de oefening uiter mate geslaagd en een stimulans voor de leden die hierdoor animo kregen zich pa raat te houden wanneer het eens werke lijkheid zal worden. Wethouder de heer G. J. van Barneveld zeide dat de afde ling een goede naam had en bij het ge meentebestuur en in de gemeente. Zij waren verheugd deze actieve vereniging te bezitten waarvan de leden hun tijd en kracht gaven in dienst van de mensheid. Ook hem was het opgevallen dat het publiek zo echt had gereageerd op deze oefening. Hij sprak de hoop uit dat ve le jeugdige personen die hierbij tegen woordig waren geweest het nut hiervan hadden gezien en zich ook in dienst wil de stellen voor de EHBO en voor de mensheid. Hij wenste de afdeling toe dat zij nog vele jaren haar advies zou mo gen volgen haar krachten in te zetten voor de naaste. Tot slot dankte voorzitter de heer L. D. Boelhouder allen voor de medewerking en de belangstelling die zijn hadden ge geven en betoond bij deze jaarlijkse bui tenoefening die gezien de reactie zeer ge slaagd genoemd kon worden. De Ederveense Ouden van Dagen zul len op donderdag 26 augustus liun jaar lijkse uitstapje maken. Ditmaal gaat de tocht naar de wereldhaven van Rotter dam, waar een rondvaart wordt ge maakt. Men vertrekt iets vroeger dan nor maal, om half elf 's morgens. Hierdoor kan men ook vroeger thuis zijn, een wens van vele bejaarden. Tegen 7 uur wordt de stoet weer in Ederveen terug verwacht, waar zoals ieder jaar gebrui kelijk de muziekver. Irene weer een se renade zal brengen. Deze week zal de plaatselijke collecte voor de tocht wor den gehouden. Bejaarden, die de tocht willen meemaken kunnen zich hiervoor opgeven bij de collectanten of bij een der organisatoren de heer T. Smit, FRIBOURG-BEAUREPAIRE-VEENENDAAL vraagt: voor haar gereedschapsmakerij Sollicitanten moeten in het bezit zijn van diploma L. T.S.-machinebankwerker, terwijl een Smecoma-gezel opleiding tot aanbeveling strekt. Leeftijd boven 22 jaar. Sollicitaties zowel mondeling en schriftelijke te rich ten aan ons adres: Rozenstraat 19, Veenendaal. Afti. Personeelszaken. Tel. 08385-3844. Een van de meest voorkomende fouten van de amateurfotograaf is de te grote afstand tot het onderwerp van de foto.' AI te vaak wordt de aandaoht van het middelpunt een kind, ons lievelingsdier, een bloeiende struik afgeleid door on interessante nevendetails. Een veel ge bruikte oplossing voor dit probleem is het uitvergroten van het negatief in de don kere kamer. Alleen datgene waar het om gaat blUft bewaard. Oninteressante bij komstigheden worden „weggesneden". Maar er is een andere „snijmethode", eenvoudiger, goedkoper en met hetzelfde resultaat. Het is vooral van belang voor de niet donkerekamersbezitters. Zij kun nen namelijk hun eigen camera gebruiken als de vergroter van de fotohandelaar. Het effect van vergroten wordt bereikt door met de zoeker te selecteren met weglating van details, die niet ter zake doen. Dit klinkt eenvoudig en toch wordt deze manier van werken vaak over het hoofd gezien. Daarom worden ontelbare dia's, filmopnamen en zwart-wit foto's juist niet zoals we ze ons hadden voorgesteld. Aller lei details, soms goed voor een tweede opname, strijden om de voorrang in aan dacht. Het hoofdmotief wordt weggedrukt. Voorbeelden van dergelijke zoekplaat- jes zijn er te over: het jonge meisje op weg naar haar eerste fuif, verloren in een achtergrond van heggen, bloeiende tuinen en bomen; een spelend kind gefotogra feerd van zo'n afstand dat het gezicht nauwelijks te herkennen is, terwijl het omringende meubilair, de ramen en wat er verder in de kamer staat de aandacht af leiden; een aardig meisje op het strand, onduidelijk tegen een enorme hoeveelheid zand, branding en lucht; een fraaie bloem weggedrukt als een klein kleurig vlekje Wonderkinderen zijn zeldzaam, meer nog in de beeldende kunst dan in de muziek. De jonge kunstenaars, verenigd in de Groep 8, vogels van diverse pluimage, zijn geen wonderkinderen in de zin waarin Isaac Israëls dat was, die, 15 jaar oud, reeds met talent soldaten, een jaar later knappe portretten en op 17-jarige leeftijd het grote stuk Transport der kolonianen schilderde, doeken, die wij onlangs op de Overzichtstentoonstelling in het Singermuseum te Laren zagen. De acht jeugdige kunstenaars uit Ede en omgeving bezitten geen gemeenschappelijk creatief uitgangspunt, naar zij zelf in de smaakvolle catalogus schrijven, hoewel Stephen Berkhemer, Floris van den Broecke jr. en Arie Teunissen overeenstemmen in experimenteerlust. Als wij van het feit uitgaan dat ieder kunstwerk een tot vorm geworden in nerlijke ervaring van de kunstenaar is, een ervaring, die hij door zijn talent in een kunstwerk, hetzij schilderij, grafiek hetzij beeldhouwwerk of constructie noodzakelijker wijze omzet en om beeldt, dan voldoet het werk van Riek je Offerhaus het meest aan de eisen uit bovenstaande vaststelling voort vloeiend. Van de andere exposanten zijn enige in feite nog niet aan expo seren toe door gemis aan innerlijke rijpheid en aan totale beheersing van het beeldende middel. Riekje Offerhaus' werk vormt het hoogtepunt van de expositie, niet door dat zij figuratief werkt, maar doordat zij het medium volkomen beheerst. Haar schilderijen vertolken een onge compliceerde levensvreugde en -liefde met een aandachtig beschouwen van de mens. Een goed kleurgevoel, het juist op elkaar afgestemd zijn van de kleurnuances en een evenwichtige compositie kenmerken haar werken, waaronder mij opvielen de Pont Jena te Parijs (no. 33) in matte tinten grijs, blauw, groen met een veeg rose, het kleurkrachtige Circus (35), het Stil leven (3), overvol kleuraccenten maar toch tot een eenheid gebonden, en het Interieur met kinderen (37), dat ge schilderde aandacht is, gedaan in een warme coloriet, dat mij de naam Nicolaas Maes op de lippen bracht. Reeds vorig jaar toen zij ook bij de Groep 8 exposeerde, vielen mij haar kwaliteiten op in de portretten en cir cusstukken. In haar portefeuille vond ik meerdere aquarellen, waaronder rake schetsen van paarden naast mooie architectuur stukken, soms impressionistisch van al lure. De amper 20-jarige Marianne Hasel- hoff uit Wolfheze toont een appliek, stukjes stof op een ondergrond van andere stof genaaid, een appliek die verrast door zijn bonte kleurenharmo- nie. In haar schilderwerk lijkt zij mij beïnvloed door het zogenaamde tachis- me, een woord afgeleid uit het Franse woord tache, dat vlek betekent, een stroming in de beeldende kunst die uitgaat van een kleurvlek als kern en beginpunt van inspiratie. Vooral no. 26 herinnert daaraan. Het bijschrift bij dit abstracte werk: „be ginnen te lopen in een wereld van ver dwaasd wit" is suggestief. Haar schil derijen zijn namelijk titelloos, maar zij voegt er een soort poëtisch versregel aan toe, soms ironisch, dan weer on nodig: sans titre, avec mots. Het best is zij in no. 31, een mansportret in groen, paars, geel en rood, een beetje fauvistisch dus, dat de persoon onge flatteerd weergeeft. De autodidactfotograaf - een ver schrikkelijk woord! - Gerrit Gerritsen uit Ede betrapt in zijn serie prenten op gevoelig papier op frappante wijze vaak het leven. Zijn portretten o.a. dat van - als ik mij niet vergis - Marianne Haselhoff, geven van de sujetten het innerlijk goed weer. Klaas van Beek uit Lunteren expo seert enige (te) kleine plastieken, een mens- en een dierfiguur (1 en 2). Zijn Open bol (3) toont een begin van fan- positie kan komen, maar Teunissen slaagt daarin nauwelijks of niet. In zijn portefeuille vond ik betere dingen zo als experimentele tekeningen, foto grafische ontwerpen voor platenhoezen en foto's van jazzmusici. De achtste man, de edelsmid, Jan ter Waarbeek kon door omstandigheden niets inzenden. Resumerend, een boeiende tentoon stelling van werken door enthousiaste jonge mensen, die naast de reeds ge rijpte Riekje Offerhaus - symptomen vertonen van ontluikend kunstenaar schap. Aangezien in O.-Utrecht weinig beeldende kunst te zien is, is een be zoek aan de Bergpoort zeker aan te be velen. D. Philips. Woensdagmiddag om 3 uur reed de bromfietser B. S. S. uit Arnhem over het Viaduct in de richting W'ageningen. Een van de Zwarteweg komende auto mobilist G. A. V. uit Oss verleende geen voorrang waardoor een aanrijding ont stond. Bromfietser en duopassagiere werden licht gewond, terwijl aan beide voer tuigen schade ontstond. temidden van een massa groene bladeren. Eén enkele stap zou waarschijnlijk bete re foto's hebben opgeleverd. Het onderwerp, dichter bij de lens ge haald, zou bij bovenstaande voorbeelden beter het idee hebben benaderd, dat de maker zich ervan had voorgesteld. Over het algemeen wordt bij oudere typen box-camera's aangeraden niet dich ter bij het onderwerp te komen dan min stens twee meter. Maar tegenwoordig is het zelfs met eenvoudige camera's met fixed focus, zoals de Kodak Instamatic Camera's, mogelijk het motief tot op één meter twintig te naderen. Als deze afstand niet genoeg is, zoals bijvoorbeeld bij bloemen of close-ups van gezichten, kunnen we gebruik maken van de portretlens, een niet bijzonder duur hulpmiddel. Hiermee zijn close-ups mo gelijk met de camera tot dertig centi meter. Probeer eens op deze manier te fotogra feren. Het zal, naast de weidse panorama's die we van onze vakanties meenemen, in heel veel gevallen in de smaak vallen. Het ligt in het voornemen van het bestuur van de „Vriendenkring voor malig 4e (en 4e Half) Regiment Huza ren" (te paard) uit de toenmalige gar nizoenen Zutphen en Deventer, in 1965 wederom een reünie te organiseren in de Boreelkazeme te Deventer. Deze reünie zal gehouden worden op zaterdag 11 september a.s. Ook aan deze reünie zal - onvoorziene omstan digheden voorbehouden - worden me degewerkt door het Trompetterkorps der Cavalerie te Amersfoort. Hoewel vorenvermelde „vrienden kring" al meer dan 600 leden telt, is het bestuur er van overtuigd dat nog zeer vele oud huzaren - ook uit onze lezerskring - met het bestaan hiervan niet op de hoogte is. Reünies werden reeds gehouden te Zutphen (1963); Deventer (1963); Amers foort 1963 en Deventer 1964. Opgave van naam, adres en geboortedatum aan J. van Laar, Cuneraweg 106 te Rhenen, tel. 08376-551. GEVONDEN EN VERLOREN Verloren: portefeuille, fototoestel, zw. regenbroek, grijze rugzak, fotocamera, portemonnee (inh. f 8,—) portemonnee m. sleutels, tas met portemonnee en helm, zilveren schakelarmband. Gevonden: nylon jack, (blauw), autowiel met band. Het bestuur van de Floraliavereni- ging heeft besloten om de jaarlijkse bloemententoonstelling te houden op 16, 17 en 18 september aanstaande in de gemeentelijke eierhal. Nu reeds wordt de aandacht er op gevestigd, dat ook vrije inzendingen van particulieren wel kom zijn. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer 1.000.000 stuks. Prijzen f 16,50 tot f 17,25. Henne- eieren f 10,tot f 15,Allen per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: Aanvoer 165 stuks. Prijzen f 60,tot f 72,per stuk. Handel redelijk. (van uw winkelier) FANTA ORANGE Erkend Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi" Soest Weteringpad - tel. 02955 -4158. aardige dingen, zoals tekeningen en taste. °yer de windwijzer de indus triële ontwerpen en de sieraden kan ik niet oordelen: zij zijn slechts in ont werp of foto aanwezig. De notenkraker viel mij hierbij door zijn kloekheid op. Stephan Berkhemer tracht het bijzon dere te ontdekken in alledaagse dingen en materialen, de zogenaamde „objets trouvés", zoals in zijn Bromfietsmotor (7) en Duikboot (9). Zijn Huwelijks boot (10) is een joyeus geval. Het aar digst is het Zeëdier (11) in de trant van Jaap Wagemaker, de voorman van de materieschilderkunst in ons land. Zijn vier monotypes blijken verwant aan de Experimentelen. Hij is echter be dachtzamer, meer bezonnen. In het ka der van ovalen schrijft hij zijn ritmi sche lijnen, arabesken en figuren. De verbindingen tussen tweede en derde dimensie van de 20-jarige Floris van den Broecke jr. overtuigen weinig. Het vouwblad (211 doet mij denken aan - met excuses - fröbelen. De litho's met willekeurige ruimtelijke structuur doen smaakvol aan in de kleuren, maar heb ben al deze Spielereien, nu eens puri teins, dan weer cerebraal, iets met kunst te maken? Tenslotte is er Arie Teunissen uit Ede, wiens portefeuille boeiender is dan zijn materieschilderijen, gemaakt met behulp van stukken hout, lappen jute, draadnagels en dergelijke, alles met verf gekleurd en tot een soort relief gevormd. Ik kan mij voor stellen dat men, als men zeer inventief Horizontaal: 1. houten schoeisel, 5. voorzetsel, 7. streek, 11. dapper, 13. ge lijk, 15. opstootje, 17. verdediger, 19. sportartikel, 21. electrode, 23. keurig, 24. deel v.e. atlas, 26. eng. ontkenning, 27. titel, 29. spil, 30. onder het nodige voor behoud, 32. bevestiging, 33. jongens naam, 34. vlaktemaat, 35. struisvogel, 37. te zijner plaatse, 29. de oudere, 40. vertaler, 42. pl. in Frankrijk, 43. kost bare stof, 44. takje, 46. bestaat, 47 per expresse, 48. IJslandse literatuur, 50. meisjesnaam, 51. vervoerbedrijf, 53. plein persoon, 54. water in Friesland, 55. fr. voegwoord, 57. nu, 61. de lezer heil, 63. familie, 66. vr. munt, 67. ontvang- salon, 69. vogel, 70. plaats waar iem. zich thuis voelt, 73. tijdperk, 74. nihil, 76. pl. in Utrecht, 78. zuidvrucht, 79. geheel lis, zodoende tot een verrassende com-'de uwe, 80. hoefdier. Verticaal: 1. heilig boek, 2. pl. in Noorwegen, 3. meterton, 4. geestelijke, 5. strijdperk, 6. juiste gewicht, 7. wan delplaats, 8. onder andere, 9. meisjes naam, 10. puntig, 12. stofmaat, 14. pers. vnw, 16. geweldig, 18. uit Ierland, 20. negerdorp, 22. inhoudsmaat, 25. klaar, 27. musicus, 28. zenuwachtig, 31. edel steen, 34. bende, 35. loot, 36. bar, 38. soort ondeiwijs, 39. beteuterd, 40. geslo ten, 41. mil. opl. school, 45. vloeistof, 49. deel v.e. breuk, 52. jongensnaam, 55. be wijs van achting, 56. het romeinse rijk, 58. bewijs van verkoudheid, 59. vorm van nemen, 60. water in Brabant, 62. houding, 64. grondsoort, 65. meisjes naam, 67. schrede, 68. meisjesnaam, 71. militair, 72. voorzetsel, 73. dat is, 77. rondhout.

De Vallei | 1965 | | pagina 7