Een vorm van vakantie houden de VGotd® SetterSet II (Slot) ARAM ARAM VEENENDAAL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 20 augustus 1965 8 De Zee koningin Afscheid, bevestiging en intrede ds. P. van Wakeren Ds P. van Wakeren zal zondag 22 augustus a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Stad aan 't Haringvliet en de week daarop, n.l. zondagmiddag 29 augustus a.s. om twee uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zyn bevestigd door ds. A. Jonkers uit Oude Tonge, intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Schalkwijk (en 't Goy) en Werkhoven in de classis Doorn, waar hy is be roepen in de vakature van ds. C. S. Verwoert, die op 14 juni van het vo rige jaar (1964) naar Eethen en Dron- gelen in de classis Breda is vertrokken en die daar veertien dagen later in trede heeft gedaan. 1.98 Fa. L. HEY Een klaterende bergbeek van koud sneeuwwater. Toen wy een kykje gingen nemen op de plek waar het geschreeuw en geroep vandaan kwam, ontdekten we een groep Zwitserse jongelui, die aan het sporten waren, ook al weer op een open plek. Al spoedig waren er contacten en na enige tyd aanvaardden wy de invitatie tot een voet- balwedstrydZwitserlandNederland. In een ommezien was de aftrap een feit en renden de spelers over het veld, elkaar flink party gevend. We stel den onze filmapparatuur op en de jeugdige Zwitsers dach ten op z'n minst dat we een complete t.v. opnameploeg hadden meegebracht. Weldra snorde de camera, terwyi bijna gelijktijdig het kleinbeeldtoestel in werking gesteld werd. Eén en ander werkte zo stimulerend op de Bernse werkte zo stimulerend op de Bernse jeugd, dat ze als jeugd, dat ze als leeuwen vochten om te doelpunten. De Nederlandse doelverdediger deed echter prachtig werk en stopte enkele gevaarlijke ballen met z'n knieën. Op eens ging er een gebrul op. Een waar Indianengehuil! Zwitserland stond met 20 voor. Verwoed werd er verder ge speeld. Het werd 11. Nog meer goals werden gemaakt en tenslotte, toen de dames het sein gaven dat alles voor de broodmaaltijd gereed was, luidde de eindstand 32 in het voordeel van de gastheren. Ze sprongen juichend over het veld en bezorgden ons veel pret door hun enthousiasme. We lieten ons de goed gesmeerde en prima belegde boterhammen uitstekend smaken, in dit restaurant van ongekor- ven hout. Ook de koffie met melk en suiker, verrichtte daartoe een waarde volle bijdrage. Samen eten in de open lucht werkt beslist stimulerend op de eetlust. Sjonge, wat werd er gesmuld. Het groepje Zwitserse jongelui zocht weer ons gezelschap en keek met een mengeling van verbazing en eerbied toe. toen wij na de maaltijd een ogenblik „stilte" gaven. Eén onzer „verdachten" zei ervan dat hij een Pfarrer (dominee) was. We praatten nog een poosje gezel lig met de felle kereltjes, die in hun sap pig Zwitsersduits fiks commentaar ga ven. Ze nodigden ons uit om volgend jaar hier weer te komen voor een re vanche-ontmoeting. Lang zwaaiden ze ten afscheid. Toen verdween ons busje uit hun gezicht Via Bern en Thun kwamen we op de weg naar Interlaken. De Oberlander Ri- vièra genaamd. En dat zeer terecht! De weg voert langs het meer van Thun en is gehouwen uit rotsen, waar zij soms dwars doorheen loopt, via romantische tunnels. Ook het uitzicht is er fenomi- naal. Trots verhief zich rechts aan de overzijde de gigantische rotspiek Nies- sen, die zich op 2300 m in de wolken boort. Verder oostelijk zien we hoog in de lucht ondefiniëerbare, witte gevaar ten. Stapelwolken? Windstrepen Nee, het zijn de imponerende witbe- sneeuwde toppen, van de geweldige Al penreuzen, als de Jungfrau, de Wetter- horn, etc. etc. Het wordt stil in ons busje als deze majesteitelijke bergen steeds duidelijker opdoemen. Klein is dan de mens ,,'k Wou dat mijn ouders dit ook kon den zien", horen we er een paar in het busje zeggen. En zo is het. Deze aanblik gunt men ieder die men kent. Het is groots en alles overheersend indrukwek kend! Men moet het gezien hebben om Zonnen bij de Thunersee. het te kunnen beoordelen. Zwijgend spre ken deze blinkende berggevaarten over hun Schepper, Die nog zoveel grootser is Spoedig zijn wij nu op de Camping Neuhaus, bij Interlaken. We zijn er reeds voor de vierde maal. We voelen er ons thuis. Spoedig worden de tenten opge zet. Het weer is dit keer niet zo fraai als andere jaren, maar geen nood, we hebben voldoende accommodatie. Enke len gaan vast in het busje naar Inter laken, om voor vanavond een restaurant te bespreken, waar we met z'n allen zullen dineren. Het werd een fikse Zwit serse varkenscotelet met garnering. De volgende dag deden we rustig aan. Wat zonnen en hier en daar poolshoogte nemen. Het werd goed weer en we maakten een prachtige rit naar Lauter- brunnen, met aan weerszijden van de weg de grote Alpenreuzen, waar vanaf tientallen watervallen bruisend naar be neden klaterden. Ijskoud sneeuwwater, wat na haar val, verder over rotsen en stenen gestuwd wordt, binnen de bed ding van een bergbeek. In dit geval de Lütschine. Wat een aanblik!... In deze omgeving maken we met een grote, vierkante gondel, een rit naar een bergtop, waar we een schitterend uit zicht hebben op de bergen rondom. Als we weer in Interlaken terug zijn. kopen we vuurwerk voor vanavond op het kamp. In de tenten kleden we ons keurig om en gaan 's avonds een wan- ieling maken langs de bijzonder mooie winkelpromenade welke Interlaken-Oost en West met elkaar verbindt. Je krijgt er nooit genoeg van, langs deze einde loze rij, aantrekkelijk ingerichte souve- nierswinkels, die tot heel laat in de avond geopend zijn, te spazieren. Als we ergens op een terrasje plaats nemen om wat te drinken, worden we spoedig geholpen, door een hartelijke dienster. We bestellen in het Duits en spreken onder elkaar uiteraard in het Hollands. Als de dienster terug komt met de bestelde drankjes, zegt één onzei in het Hollands: „Zo lieve, beste dere. bin je d'r al met de spullen? Kom er maar maar een poosje bij zitten, als je maar niet te dicht bij komt" De anderen lachen, ze weten dat het juffie het toch niet verstaan kan. Maar het juffie lacht ook guitig. „Als je denkt iat ik je niet verstaan kan, heb je het mis", grinnikt ze in vloeiend Hollands. Ze vervolgt met: „Ik ben een rasechte Hollandse, luitjes"De spreker van zonet kijkt wel even beteuterd, maar barst dan in een schaterlach uit, waar allen aan deelnemen, het juffie incluis. We babbelen gezellig een poosje en ge ven onze landgenote bij het afrekenen een extra fooitje. Allicht! In het verdere verloop van de week, maken we een prachtige tocht naar Kan- dersteg en Adelboden. Vrijdags is het prachtig weer om te zonnen en te zwem- nen, waar we een dankbaar gebruik van maken. Heerlijk aan de Theunersee. We maken veel foto's, zowel in zwart-wit als in kleur, terwijl we tevens een flinke serie color-opnames maken op het 8 mm formaat. Het is zo gezellig om later de rit nog eens weer te beleven op het scherm. Ook zaterdags hebben we prachtig weer. We maken een trip naar de machtige Sllstenpass, waar we in grote sneeuwvelden terecht komen. Ook dit wordt een indrukwekkende tocht, waar we onze ogen op uitkijken. Het zicht is zeer helder! We worden geës corteerd door de bekende Veenendaalse motorryder, Van Hensbergen, die we in Interlaken ontmoet hadden. Langs het Vierwoudstedenmeer en de Brunerpass, koersen we weer naar Interlaken. Daar begint het 's avonds te regenen. We hadden er niet veel last van want op het programma stond een uitgebreid di ner, te gebruiken in de stad. We ont dekten een prima en goedkoop restau rant, waar we voor Zw.frs. 5,(ruim ƒ4,een compleet menu van uitste kende kwaliteit, in diverse gangen, kon den betrekken. Daarbij een zeer harte- ïyke en prettige bediening. 's Zondags gaan we naar de Evan gelische Kirche in Unterseen. We kun nen de preek makkelijk volgen en be zoeken 's avonds weer dezelfde kerk om er een op hoog niveau staande orgel bespeling te beluisteren van een begaaf de orgelkunstenaar uit Wenen. Er be stond een goede belangstelling voor. We genoten van het sublieme spel. De maandag benutten we voor het ko pen van souveniers. Een attractieve be zigheid, waar aardig wat tijd in gaat zit ten. Er begon veel regen te vallen, wat het afscheid op dinsdagmorgen te 6 uur enigszins vergemakkelijkte. We reden weer over Bazel en gingen daar de Franse grens over en reden naar Strass- bourg. Bij Saarbrücken kwamen we weer op Duits grondgebied en gingen noord waarts naar Trier. Hier zouden we over nachten, maar daar het weer er niet zo bi was, besloten we rechtdoor naar Vee- nendaal te ryden. Het werd een gezellige rit en 's nachts om 2 uur reden we de Nieuweweg op, Veenendaal binnen. Ieder werd thuisgebracht en de volgende dag hielden we een groot afscheidsdiner in een uitstekend Veenendaals restaurant. In gala trokken we erheen en sloten deze fijne week dus af met een flinke Hollandse maaltijd Rik Valkenburg. genwoordig heeft in heel wat gevallen een wereldrecord gebroken, dat in de vo rige eeuw werd gevestigd. Tijdens de eerste Olympische Spelen in Athene in 1896 werd de 1500 m wedloop voor heren gewonnen in vier minuten 33.2 seconden. In Tokio won Peter Snell uit Nieuw Zeeland in een tijd van drie minuten 38.1 seconden over dezelfde af stand, dus bijna een minuut kortere tijd. In 1896 werd het kogelstoten door een Amerikaan gewonnen met een afstand van 11.22 meter, terwijl in Tokio een Rus won door het werpen over een afstand van 18.14 meter Het discuswerpen werd in 1896 gewonnen met 29.15 meter, maar in 1964 met 57.27 meter. Voor het ver springen werd het goud bij de heren ge wonnen met 6.35 meter, maar in Tokio was de verste sprong 8.07 meter. De ver ste sprong bij de dames was in Tokio 6.76 meter. In 1896 werd het hoogspringen voor he ren gewonnen met 1.81 meter, maar het vorige jaar in Tokio was het 2.18 meter en voor de dames 1.90 meter. Het polstokhoogspringen werd sinds 1896 van 3.30 meter verbeterd tot 5.10 meter en zelfs bij het zwemmen over de korte afstand van 100 meter leverden de Olympische Spelen een verbetering op van 1 minuut 22.2 seconden tot slechts 53.4 seconden Figuur b. IETS OVER DE STERREN De Melkweg, die zich langs de hemel welft als een brede lichtbaan, bestaat uit ongeveer 100 miljard sterren. Met de heeft om de aarde te bereiken. Denk daar maar eens over na. Het licht, dat wij op onze foto's kunnen zien, begon zijn tocht door de ruimte toen het eerste, allerprimitiefste leven hier op aarde be gon. Vele van de sterren, die wij denken te Een gezicht op de Thunersee, met op de achtergrond het Niessengebergte. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" -J onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 21 aug. Menno van Ginlcel (Rhenen). 23 aug. Job Moesbergen. Gerard de Jonge (Eist), Gijsbert van Verseveld, Dini Ouds- lioom. 26 aug. Inge Lemmen, Gerard van Dijk, Tnidie van Zanten, Irma van Eden. 27 aug. Bert Beumer (Amerongen). Hartelijk gefeliciteerd allemaal en een heel prettige verjaardag gewenst! Beste jongens en meisjes, Deze week heb ik niet zó veel capsules en zilverpapier gekregen als in de weken daarvoor. Maar toen hebben jullie ook wel buitengewoon goed je best gedaan. Dit keer kreeg ik dan alleen maar zilverpapier en cap sules van Jan en Eefke Henzen en van ^lie de Vries, waarvoor natuurlijk hartelijk be dankt. Alie de Vries is op 13 augustus jarig geweest en toen heeft ze niet in de krant gestaan, terwijl ze juist altijd zo trouw zil. verpapicr voor me spaart. Dat ik dat nu ver geten kon! In ieder geval nog heel hartelijk gefeliciteerd hoor Alie en zullen we dan maar zeggen „Volgend jaar beter''? Daag allemaal en tot de volgende week Tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. Figuur a. ZIJN ER GEEN GRENZEN? Het is wonderbaarlijk hoe er in de sport wereld steeds maar weer records worden verbeterd. Iedere jeugdkampioen van te- machtige telescopen van tegenwoordig kunnen wij in de lucht een aantal ande re melkwegstelsels waarnemen, of, nu ja, een aantaler zijn er al enkele mil joenen geregistreerd. Er zijn namelijk fo to's gemaakt van sterrennevels, die zo ver van ons verwijderd zijn, dat het licht van die sterren een miljard jaren nodig zien, bestaan niet meer. Het zwakke licht, dat wij in onze tijd 's nachts van de ver ste sterren kunnen waarnemen, is mis schien afkomstig van een ster, die reeds enkele honderden jaren geleden ten on der ging nadat zij haar licht had uitge straald, dat wij nu, eindelijk, op aarde ontvangen. B Zi-Af C Figuur c. HOE HEET DIT MEISJE? Deze jongedame heeft een toren gete kend door dertien lijntjes te trekken. Door vier lijntjes te verplaatsen kun je uitvinden hoe het meisje heet. Als je denkt, dat je het weet, kijk dan naar de oplossing (25) Aan boord van de koopvaarder voert de be manning met de moed der wanhoop een verbeten gevecht tegen kapitein Eén-oog en zijn piraten. Aram, die van het achterdek de ongelijke strijd somber gadeslaat, ziet opeens, dat een der kajuit raampjes van het belaague schip openstaat Plot seling komt een gewaagd plan in hem op. Vlak bij hem, aan de railing, staat een der laatste pira ten, die zich juist gereed maakt om over te sprin gen. Met twee sprongen is Aram achter de ma troos en een welgemikte nekslag doet de verraste piraat tegen het dek slaan. Snel grijpt Aram het zwaard, dat de bewusteloze uit de hand geglipt is. Achter hem klinkt de woedende stem van Merlin de tovenaar. „Grijp die kerel, hij ontsnapt!". Maar reeds springt Aram van de verschansing naar een van de grote ra neerhangende takel. Vallend weet hij het touw te grijpen en slingert als een volleerd akrobaat over de smalle strook water tussen de beide scheepsrompen naar het openstaande ka- iuitsraam van het koopmansschip. (wordt vervolgd) Figuur d. Het antwoord van de vraag is: Anne. Pieter van Wakeren werd op 18 sep tember 1911 te Veenendaal in de bur gerlijke gemeente Ede in Gelderland geboren. Hij bezocht eerst de „Da Cos- takweekschool" te Haarlem en was daarna op verschillende plaatsen werk zaam als kwekeling met akte. Nader hand was hij van 1937 tot 1946 eerst ongeveer negen jaar onderwijzer aan en daarna tot oktober 1948 ook nog onge veer twee jaar hoofd van de Patrimo- niumschool te Veenendaal. U doet langer met nylons v.a SetterSet nylons in de nieuwe Iiosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2163 Frans Halslaan 26, tel 3044 Sinds 1940 en vooral tijdens zijn drie jarige onderduikperiode heeft de heer Van Wakeren zwervend theologie gestu deerd. In augustus 1948 werd hij in een kerkdienst te Putten in de classis Har derwijk geordend als zendeling-leraar en in diezelfde dienst door ds. C. J. van der Graaf, toen nog predikant te Nij- kerk op de Veluwe en thans emeritus predikant te Putten en sekretaris van de Gereformeerde Zendings Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, namens de Gereformeerde Zendings Bond uit gezonden als zendeling-leraar naar het Toradjaland op zuid-midden-Celebes in Indonesië. In 1952 volgde zijn benoe ming tot zendingspredikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van Wakeren is op Celebes werkzaam ge weest te Palopo, Makale en te Makas sar. Te Makassar was hij naast zijn werk in de Toradjakerk tevens con sulent van de Nederlands sprekende gemeente van de Protestantse Kerk in Westelijk Indonesië en docent aan de middelbare theologische school. Nadat de heer Van Wakeren in 1954 met ver lof naar Nederland was teruggekeerd en hij zich, omdat hij in verband met de politieke toestand niet naar Indone sië kon terugkeren, beroepbaar had ge steld in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 1 mei 1955 door ds. C. Lans Sr., thans emeritus predikant te Driebergen, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Stad aan 't Haringvliet. Tijdens zijn ruim tien jarige ambts bediening als predikant van de her vormde gemeente van Stad aan 't Ha ringvliet heeft ds. Van Wakeren vele bestuursfuncties vervuld en zitting ge had in verschillende colleges en com missies. Zo was hij o.a. praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Brielle, praetor van het breed ministerie van de ring Som- melsdijk, visitator-provinciaal, voorzit ter van de classicale commissie voor opzicht en tucht in de classis Brielle, voorzitter van de christelijke scholen- bond en van de christelijke B.L.O.- school te Middelharnis-Sommelsdijk, voorzitter van de Vereniging tot stich ting van een christelijke middelbare school, voorzitter van de Sociaal Pae- dagog. Dienst op Goeree-Overflakkee, Voorne-Putten en de Hoekse Waard en verder is hij ook nog lid van het Alge meen Bestuur van de Stichting Neder lands Hervormde Inrichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken te Soester- berg. Tijdens zijn verblijf te Stad aan 't Haringvliet werd daar de pastorie het kerkorgel en ook de kerk gerestau reerd en verder werd daar in die pe riode ook nog een verenigingsgebouw aangekocht. POST I) LTV EN NIEI iXV S De EVPV De Luchtreizigers te Vee nendaal nam afgelopen week deel aan de wedvluchten vanaf Parkstone Enge land en Tergier Frankrijk. Van Tergier meldde de heer W. J. v. Dam de eerste om 11.33.02 met een snelheid van 918.96 meter per min. Van Parkstone was het de heer G. Fasse om 15.04. De verdere uitslag is van Tergnier W. J. v. Darn 1. 4, 10; A. Slotboom 2, 6; W. Slotboom 3, 5; H. v. Kooten 7, 12, 13; R. Sukkel 8, G. J. Bovenschen 9, B. H. C. Schuur man 11. Van Parkstone G. Fasse 1, 4, 7, 9; W. J. Dam 2, 8; W. Slotboom 3, A. v. d. Bovenkamp 6, H. v. Kooten 10. Mg m_M BL PIET EN SPOTJE Met Spot op zijn schouders en het laken ovei hen beiden heengetrokken, loopt Pieter de eet kamer in, terwyi hij huilt ais een spook. Vader, moeder en zusje, die ontzettend zijn geschrokken, rennen de kamer uit en dan hebben onze twee „spoken" de gelegenheid naar hartelust te eten. Als hun buikjes vol zijn. gaan z(j weer naar beo en vallen daar in slaap alsof er niets gebeurd ia. Wat een stel!

De Vallei | 1965 | | pagina 8