Veense Avond-U.LO. Wegens vakantie gesloten (Dnó ^uinbouwltoekje Herrie op Rijksweg 12 door vreemde manoeuvres van automobilist De president beslist... Hiroshima en Nagasaki worden weggevaagd Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 24 augustus 1965 2 Aanrijdingen op Kerke wijk Cursus Handelsavondschool begint 7 september a.s. TE HOGE SNELHEID, ERNSTIG ONGEVAL Concert Chr. Oratoriumver. met medewerking van Kunstmaandorkest Kapelaan H. Boonk vertrekt naar Arnhem Aanrijdingen op vrijdag RHENEN Wonderlijke combinatie De Veense Avond-Ulo biedt de mogelijkheid om in 2 jaar het Mulo-diploma te behalen. D. v. Merkestijn SMEDERIJ Ouwehands aquarium uitgebreid ELST Limburger reed met auto door afrastering AMERONGEN Dodelijk ongeval Verkeersborden geplaatst Vakantieganger mishandeld Aanrijding Kankerbestrijding DE KLOMP RENSWOUDE Ds. E. J. Van Voorst 50 jaar predikant De geschiedenis van de atoombom (slot) Keiharde soidatenmentaliteit bij het vaststellen van de doelen. Atoomgeleerden plegen verzet tegen gebruik De uitwerking SCHERPEN ZEEL Aanwijzing van de doelen Verzet Japan geeft zich over Bier, koffie en melk bij Duitsers favoriet Zondagavond werd de politie gewaar schuwd dat er vlak bij het Shell station een dronken automobilist was aangetrof fen. By de komst van de politie bleek er een discussie aan de gang tussen een aan tal automobilisten als gevolg van een lichte aanryding. De gemoederen waren danig verhit en er dreigde zelfs een vechtpartij. De auto bestuurder, die met zijn rode wagen een ongeluk zou hebben veroorzaakt, was doorgereden. Hij werd echter klemgere den door de politie. Hij verklaarde van een autobestuurder een klap te hebben gekregen. Wie of wat de schuld was van de onenigheid kon niet worden achter haald. DIEFSTAL IN SUPERMARKT Zaterdag werd de Veenendaalse me vrouw C. v. H. aangehouden wegens het wegnemen van goederen uit een super markt aan de Markt. Proces-verbaal werd opgemaakt. WRAKKEN UIT VERDEER GENOMEN Zowel vrijdag als maandag werd door de politie een auto uit het verkeer ge nomen, die de naam vervoermiddel niet meer verdiende. Van beide wagens was het chassis totaal doorgeroest. In de wa gen van zekere v. d A. uit Rotterdam, die gisteren door de Hoofdstraat reed, zat bovendien een grotft gat in de vloer. Bei de wagens werden voor de sloop verkocht Zondag deden zich op de Kerkewijk twee aanrijdingen voor, waarbij behoor lijke materiële schade ontstond. Zondag morgen wilde de Duitser R. met zijn auto rechtsaf slaan naar de Eikenlaan. Hij lette toen niet op de bromfietser C. de R. die op het fietspad reed en voorrang had. Een botsing^was het gevolg. De scha de zal onderling worden geregeld. 's Middags gebeurde op de Kerkewijk een tweede ongeluk De heer de R. uit Rhenen had zijn vrachtauto geparkeerd staan ter hoogte van de oude marechaus seekazerne. Mevr. T. uit Opheusden, die van tegenovergestelde richting naderde reed tegen de geparkeerde wagen op, waardoor deze het rijwielpad opvloog De auto van de heer de R., eigendom van een grootbedrijf in kruidenierswa ren, werd zwaar beschadigd. Begin september, exact op dinsdag 7 september nemen de lessen op de Vee nendaalse Handelsavondschool weer een aanvang. In vorige jaren is gebleken dat veel jonge Veencndalers de handelsavond school bezochten en ook thans worden weer heel wat nieuwe cursisten verwacht. De leiding van de cursus berust bij dr. J. G. Thoomes. De lessen worden gegeven in de Kon. Julianaschool. Een belangrijke factor bij dit soort onder wijs is wel het feit dat het behaalde diploma gelijkstaat met het midden standsdiploma en dat de cursisten door eigen leraren (die hen uiteraard tijdens de gehele cursus hebben bijgestaan) worden geëxamineerd De lessen wor den gegeven op vier weekavonden. Vo rig jaar namen ruim 50 leerlingen aan de cursus deel. Door de nauwgezetheid waarmee les wordt gegeven bedraagt het aantal geslaagden gewoonlijk 75 a 80 Zaterdagavond reed de 24 jarige F. uit Veenendaal met zyn personenauto de Berg af in de richting Veenendaal. Door te hoge snelheid raakte hij de macht over het stuur kwijt, sloeg vier keer over de kop en kwam met zijn wagen in een rechts van de weg ge legen weiland terecht. De heer F., die uit de wagen werd geslingerd werd vrij ernstig gewond aangetroffen. Hij had o.m. een bekken fractuur opgelopen en werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De au to was total-loss, de hele kap was eraf gescheurd en het portier weggerukt. Achteraf bleek dat de jonge automobi list onderweg teveel bier had gedron ken. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Engelse Handelscorrespondentie van de Neder landse Associatie slaagden dezer dagen: Mej. Alie Baars en de heer T. Brugge- man, beide te Veenendaal. Voor het praktijkdiploma Boekhouden slaagden: Mej. Betty Harmsen, alhier en de heren Henk van den Broek te Scherpenzeel, H. van Kruistem en Bert Kleefsman te Veenendaal. De gediplomeerden wer den opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. Reeds thans willen wij attenderen op een belangrijk concert dat op dinsdag 12 okt. a.s. in het Verenigingsgebouw a. d. Eikenlaan zal worden gehouden. De Chr. Oratoriumvereniging Veenen daal hoopt dan een uitvoering te geven, waarbij twee bijzondere nummers op het programma staan t.w. „Ein Deut- sches Requim" van Brahms en het „Te Deum" van Dvorak. De begeleiding wordt ditmaal ver zorgd door het welbekende Kunst maandorkest, dat meermalen voor de televisie concerteerde. Solisten zijn: Helene Verkley, sopraan en David Hol- lestelle bas. Het geheel staat onder lei ding van de Veenendaalse dirigent, de heer Gijsbert van Zanten. Gezien de te verwachten grote be langstelling hoopt men zeer binnenkort met de kaartverkoop te kunnen starten. Met ingang van 27 aug. a.s. is ka pelaan H. Boonk uit Veenendaal be noemd bij de St. Walburgisparochie te Arnhem-Zuid. De benoeming kwam vorige week vrijdag af en werd rechtstreeks door de Bisschop van Utrecht ter kennis van de kapelaan gebracht. Tot opvolger van kapelaan Boonk in de parochie te Vee nendaal is benoemd kapelaan J. Huls, thans nog te Zevenaar. Kapelaan Boonk. vertrek De vertrekkende kapelaan Boonk werd op 18 aug. 1929 te Haaksbergen geboren. Hij werd in 1958 tot priester gewijd en was gedurende 2Va jaar werk zaam te Dedemsvaart in Overijssel. Vanaf maart 1961 diende kapelaan Boonk de parochie te Veenendaal. INBRAAK OP KONINGINNELAAN In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken bij de fam. v. d. W. aan de Koninginnelaan. Een raampje in de woonkamer was opengezet omdat er pas geschilderd was. Hierdoor kon de da- der(s) binnenkomen. Uit een sigarenkistje in de huiskamer wordt een bedrag van f 489,gemist. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Vrijdagmiddag ontstond een aanrijding op het kruispunt Polderweg-Spitsberg- weg-Vijgendam. De automobilist W. uit Apeldoorn zag dat de Vijgendam was af gesloten en bedacht zich om een andere weg in te slaan. Hij koos de Polderweg maar zag toen niet dat een andere auto. bestuurd door K. uit Ede van rechts na derde. Een botsing was het gevolg en beide wagens werden zwaar beschadigd. Tezelfdertijd deed zich op het kruispunt Holleweg-Nieuweweg-Buurtlaan west een ongeluk voor, waarbij de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger, zekere S. uit IJsselstein betrokken was. Uit de rich ting de Klomp naderde de heer T. uit Harderwijk met zijn personenauto. Hij raakte nabij de Holleweg de aanhanger uit IJsselstein, waardoor de zijkant van zijn auto werd ingedeukt. Na deze botsing vloog T. de Hiplleweg in en ramde daar nog twee auto's. De bestuurder van de vrachtwagen die was doorgereden werd achterhaald maar gaf te kennen niets te hebben gemerkt. In afwachting van de nodige rijksgoed keuringen op de toekomstige vernieuwin gen en uitbreidingen in Ouwehands Die renpark zijn voorlopig talrijke meest uit eenlopende diersoorten samen gebracht op het inmiddels buiten gebruik gestelde oude autoparkeerterrein. Juist omdat hier zo'n gevarieerde familie rondloopt trekt deze afdeling van het park buitengewoon veel bekijks. Oordeelt U zelf maar of het soms geen unieke collectie is: pony's, lama's, rendieren, kalkoenen, guanaco's en saraskraanvogels En ze leven dag en nacht in pais en vree DE NIEUWE CURSUS BEGINT IN SEPTEMBER Doe als zovele anderen en benut uw tijd goed! OOK AANVULLING B-DIPLOMA Goede resultaten (dit jaar o.a. 8-7- 7-9-8-8-8-9-8) Cursisten van alle leeftijden. Inlichtingen en aanmelding D.V. woensdag 25 aug. a.s. des avonds van 7 tot 8 uur in 't ge bouw van de Herv. ULO II aan de Geerseweg no. 29. De cursusleider, A. P. van Balen, Bergweg 18, telefoon 2377 van 30 augustus t/m 4 september. OVERBERG AANRIJDING Maandagochtend ontstond op de Lijn- weg nabij de Zwarteweg een aanrijding, doordat één van een drietal achter el kaar rijdende vrachtauto's van de fa. D. P. uit Gasselte plotseling moest remmen. De bestuurder van de daar achter rijdende auto merkte dit te laat, waardoor een botsing ontstond met materiële schade. Het aquarium in Ouwehands Dieren park is uitgebreid met enkele bewoners van de Roode Zee, met name schorpioen- vissen en reuze-zee-anemonen met drie band koraalvissen. De schorpioenvis is buitengewoon giftig. Hij moet in zeewa ter met een zeer hoog zoutgehalte le ven en op de bijzonder hoge temperatuur van zes en twintig graden Men heeft er een extra elektrische verwarmingsinstal latie voor moeten aanbrengen, voorzien van de nodige thermostaten. De reuzen- anemonen zijn zeker zo groot als een ontbijtbord. Ze leven constant in gezel schap van koraalvissen, die er voor zor gen dat ze schoon blijven. Wéér zo'n wonderlijk iets van de natuur. We zouden ze de werksters van de anemonen kunnen noemen. O In de nacht van vrydag op zaterdag reed een uit de richting Veenendaal ko mende automobilist op het kruispunt na- by Hotel Stuivenberg rechtdoor in plaats van rechtsaf. Hy belandde toen in de tuin van de arts van Ommeren, na eerst een afrastering te hebben geramd. De bewoners, die wakker werden, hebben de automobilist uit zijn benar de positie bevrijd, maar in plaats van hen te danken, gaf hij vol gas en ver dween in de richting Rhenen. Maar niet nadat de bewoners het kenteken van de auto hadden opgenomen. De politie te Eist kon toen snel de indentiteit van de bestuurder achter halen. Het bleek een zekere Van W. uit Geleen te zijn, die met zijn vrouw van een feestje uit Veenendaal kwam. Dit muisje zal voor de Limburger nog wel een staartje hebben, want de scha de aan de afrastering zal voor zijn rekening komen terwijl hij bovendien na de daad is doorgereden. In de nacht van zondag op maan dag vond op de weg van Eek en Wiel naar Tiel, ter hoogte van Het Zwarte Paard een ongeval plaats, waarbij de 18-jarige Ameronger D. J. van Wamel het leven ver loor. Met een tweetal vrienden kwam hij uit de richting Tiel. Door de vrij dikke mist, welke aanwezig was, was het zicht nogal beperkt. De drie jongens reden achter elkaar. Uit de tegenover gestelde richting kwam een personen auto. Op onverklaarbare wijze reed de eerste jongen, M. uit Amerongen. deze wagen mis, Van W. botste er tegen op terwijl de broer van M. eveneens van zijn bromfiets werd gesmakt. Zeer zwaar gewond wdrd Van W. naar het ziekenhuis te Tiel overge bracht. Bij aankomst aldaar kon ech ter slechts de dood worden geconsta teerd. M. kwam in een diepe sloot te recht doch kon door zijn broer uit het water worden gehaald. De begrafenis van Van W. vindt plaats op donderdag a.s. op de nieuwe algemene begraafplaats te Amerongen. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Vorige week moest nog worden vermeld dat ondanks de beperking van de snel heid op de Kon. Wilhelminaweg, deze maatregel geen enkel effect sorteerde om dat de borden niet geplaatst waren. Slechts enkele dagen daarna ver schenen arbeiders van rijkswaterstaat met de nodige borden. Op het wegdek werd met grote cijfers het getal 50 aan gebracht. De bordjes 70 km werden vervangen door bordjes van 50 km. De eerste tijd zal deze maximum snelheid nog wel eens overschreden worden. Maar voor de ouders die vol gende week hun kinderen weer naar school moeten laten gaan, zal deze maatregel toch wel een geruststellend gevoel geven. Zondagavond kregen enkele jongens in 'n camping alhier met elkaar onenigheid over een meisje. I>e jongeman L. J. v. d. V. zat in de camping op zyn meisje te wachten. Toen deze eraan kwam lopen naderde van de andere kant een vyftal jongens die het meisje goedenavond zei den. De verloofde van het meisje hoorde dit en maakte zich hierover erg kwaad, zo kwaad zelfs, dat hij één van de jon gens een schop gaf. De vellende dag kwam hij twee van de vijf jongens tegen. Hij greep een paal van onge veer een meter lang en stiet hiermee de 17-jarige K., wonende te Hoek van Holland in de zijde, welke stoot der mate hard aankwam, dat de jongen van zijn fiets viel. Hij had hevige pijn en kon nog strom pelend zijn tent bereiken. De klap te gen het lichaam was echter zo hard aangekomen, dat buren de jongen voor onderzoek naar het ziekenhuis te Rhe nen brachten K. werd daar onmiddel lijk met inwendig letsel opgenomen. Tegen de jaloerse Van de V. werd pro- ces-verbaal opgemaakt. brengst is ruim f 150,meer dan vo rig jaar. Al degenen, die door te kol iekteren en door te geven voor dit be drag hebben gezorgd, worden door de plaatselijke organisator hartelijk be dankt. Zaterdag j.l. vond op het kruispunt Kon. Wilhelminaweg-Molcnstraat een aanry ding plaats tussen een tweetal personen auto's. Beide auto's werden bestuurd door inwoners van Amerongen. De een kwam uit de richting Molenstraat en wilde bij het kruispunt linksafslaan in de richting Leersum. Vanuit de Pr. Chris- tinastraat naderde de andere wagen welke de Molenstraat in wilde rijden. Precies midden op het kruispunt kwa men beide auto's met elkaar in botsing. Beide wagens werden beho:rlijk be schadigd. De bestuurders kwamen ge lukkig met de schrik vrij. Deze week worden en zyn in de ge meente Amerongen huis aan huis cir culaires door de bus gegooid, ter opwek king van de kollckte ten behoeve van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestryding. In afwijking van andere jaren wordt de kollekte thans georganiseerd door middel van een zakjes-kollekte. De bij- dragezakjes werden eveneens huis-aan- huis bezorgd. Op de inwoners van Ame rongen wordt door middel van dit be richt een beroep gedaan om dit bij- dragezakje niet onmiddellijk weg te gooien, doch goede kennis te nemen van de inhoud van de circulaire. Verzocht wordt om de bijdrage in het zakje te deponeren en dit gereed te leg gen opdat volgende week de kollektan- ten en kollektrices uw bijdrage in ont vangst kunnen nemen. Allen weten, hoe ontzettend belangrijk de kanker bestrijding is en hoeveel de kosten be dragen. Aarzel daarom niet doch geef om het grote leed kanker te kWnnen bestrijden. Deze ziekte moet worden overwonnen. De kollekte vindt plaats van 30 augustus tot en met 4 septem ber a.s. DR. DOORENBOS VERTREKT DONDERDAG NAAR AMERIKA Naar wy vernemen zal de te De Klomp wonende arts, dokter W. Doorenbos in het kader van enige onderzoekingen rondom zyn hobby met dolly-graphieën naar Amerika vertrekken. De arts vertrekt vanaf Schiphol met de Pan American Airways via New York naar Salt Lake City. Hij zal enige rrtaanden in de States verblijven en waarschijnlijk ook een bezoek bren gen aan Curacao. Van de Antilliaanse regeringsautoriteiten ontving dokter Doorenbos bericht dat hij op een ter rein ter grootte van 110.000 m2 het studiecentrum „De Ronde Klip" kan stichten. Zoals wij onlangs in een ar tikel vermeldden, bestudeert dokter Doorenbos de gewoonten van de primi tieven, overal ter wereld. Zondag 22 augustus 1.1. was het vyftig jaar ge,leden, dat ds. E. J. van Voorst uit Renswoude werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Neder land en donderdag 8 september a.s. hoopt hy tachtig jaar te worden. Ds. Van Voorst werd op 8 september 1885 te Renswoude geboren. Hij bezocht eerst een gereformeerd gymnasium te Zetten en studeerde daarna nog aan de theologische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij op 24 februari 1914 zijn kandi daatsexamen aflegde. Nadat de heer Van Voorst twee maanden later op 22 april 1914 na praeparatoir examen door de classis Amersfoort was beroepbaar ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 22 augustus van het daaropvolgend volgend jaar (1915) door nu wijlen ds. G. Doekes, toen nog predikant te Nieuwdorp, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerken van Driewegen en Borssele op Zuid Be veland, welke voor de dienst des Woords zijn gecombineerd. Op 5 mei 1918 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Numansdorp en op 19 december In de zomer van 1944 wordt op het vliegveld „Wcndover Field" in de Amerikaanse staat Utah een groep B 29 bommenwerpers byeengebracht. Bemanning en personeel worden samengevoegd tot het 393e bombardementssquadron. De piloten en het grondpersoneel maken kennis met elkaar. Niemand weet waarom zy naar Wendover Field zyn overgeplaatst. Niemand van de 225 officieren en de 1542 manschappen. Trouwens, het is eigenlyk niet ongewoon. Overplaatsingen komen meer voor en hel zwaartepunt van de oorlog wordt immers verlegd naar de Pacific, zo weten een paar optimisten te vertellen Wèl vreemd is het oefenprogramma, dat na 1 ja nuari 1945 wordt afgewerkt. De vliegtuigen stygen niet in groepen op, maar worden één voor één de lucht ingestuurd. Na een lange vlucht overzee het squadron is inmiddels naar Cuba overgebracht moet van zeer grote hoogte een oefenbom worden afgeworpen. De vliegers vinden dit maar gek. Eén bom uit één vliegtuig. Alsof Japan daarmee op de knieën te krygen is Op 28 juli verklaarde de Japanse minis ter Suzuki, dat op het ultimatum niet zou worden gereageerd Toen nam Truman de uiteindelijke be slissingde bommen zouden worden gebruikt. Nog gekker wordt het wanneer de „ope rationele" bommerwerpers arriveren De boordkanonnen zijn verwijderd, alleen een paar lichte staartmitrailleurs zijn over geblevenZij vormen de hele bewape ning Na de oefeningen wordt het squadron overgeplaatst naar Tinian in de Marianen, een eilandengroep in de Grote Oceaan, ten westen van de Filippijnen. Ook daar weer geheimzinnigheid „Wij moeten zeker de oorlog helpen winnen," zegt een vlieger spottend, op die manier doelend op de „solo"-vluchten en de lichte bewapening. Hij snapte er niets van De enige, die weet wat er zal gebeuren, is de commandant, kolonel P. W Tibbets, maar de kolonel zwijgt 1920 werd hij door zijn ambtsvoorganger, nu wijlen ds. J. H. Houtzagers, aan wie met ingang van 1 oktober 1918 emeri taat was verleend, bevestigd als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Kootwijk. Deze, zijn derde en laatste ge meente, diende ds. Van Voorst tot 1 mei 1952, toen hem op ruim zesenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft ds. Van Voorst nog eni ge tijd te Kootwijk pastoraal werk ver richt. Naderhand vestigde hij zich met terwoon te Ede, vanwaar hij enige jaren geleden naar Renswoude verhuisde. Tijdens zijn ruim éénendertigjarige ambtsbediening als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Kootwijk heeft ds. Van Voorst vele bestuursfunkties ver vuld en zitting gehad in verschillende commissies en colleges. Zo was hij o.a. in de classis Apeldoorn: deputaat ad artt. 3 en 19 van de kerkorde, deputaat voor de inning van collecten en exami nator symbiliek. Verder was hij vele ja ren voorzitter van de scholen te Koot wijk, penningmeester van het militaire tehuis „Generaal Schoch" te Nieuw Mii- ïingen en bestuurslid van de afdeling Garderen-Kootwijk van het Nederlands Bijbelgenootschap. Te Kootwijkerbroek, dat aanvankelijk onder de Gereformeerde Kerk van Kootwijk ressorteerde en waar op 1 november 1936 een zelfstandige Ge reformeerde Kerk werd geïnstitueerd, gaf ds. Van Voorst in 1921 mede de stoot tot de oprichting van een meisjesvereni ging- Naar wij tenslotte nog vernemen was het de wens van ds. Van Voorst, dat de dag van 22 augustus geheel onopge merkt zou voorbijgaan. Hij zal daarom geen herdenkingsrede uitspreken en ook niet recipiëeren. BURGEMEESTER MET VAKANTIE De burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg is tot 30 augustus met vakantie. HOND BEET KIPPEN DOOD Bij divere pluimveehouders in de buurtschap Nieuwstraat werden de laatste tijd bij herhaling kippen dood gebeten. Wel bestond er vermoeden wiens hond hieraan debet was, doch de bewijzen ontbraken. Een dezer da gen trof de vrouw van een pluimvee houder echter de bewuste hond in de kippenren aan, sloot vervolgens de ren af en riep politiehulp in, zodat de eige naar van de hond de veroorzaakte scha de zal moeten vergoeden. Ook op de Marianen werd geoefend Re gelmatig vlogen groepjes van twee of drie bommenwerpers naar Japan; van 10.000 meter hoogte liet men dan telkens een bom van 4500 kg vallen. Inmiddels werd de echte atoombom van Amerika naar Tinian vervoerd, per schip. Aan boord van de kruiser „Indianapolis" werd het splijtbare materiaal naar het eiland gebracht. De kruiser arriveerde op 26 julien werd drie dagen daarna door een Japanse onderzeeboot tot zinken gebracht. Onderwijl had de generale staf de doelen uitgezocht. Hierbij golden de volgende „spelregels": De grootste schade, door een atoombom toegebracht, ontstaat door luchtdruk en brand. Het doel moet derhalve een zeer groot aantal houten huizen bevatten1' De grootste uitwerking heeft plaats binnen een straal van 2 km. De bom moet dus boven de bebouwde kom worden af geworpen De doelen moeten van militair-stra tegische waarde zijn ...Het doel mag niet van te voren zijn gebombardeerd, anders is het niet moge lijk om het effect te kunnen vaststellen Daarom werd een aantal Japanse steden van de „normale" bombardementen „vrij gesteld": Hiroshima, Kokura, Nagasaki en de tempelstad Kyoto Men had echter meer respect voor oude tempels dan voor mensenlevens en daar om werd Kyoto van het dodenlijstje ge schrapt. Tegen het gebruik van de bom op Japan rees, eerst aarzelend, daarna met meer nadruk, verzet van de zijde van de atoom fysici. Dezelfde mannen, die bij Roose velt hadden gepleit voor de fabricage van de bom, kwamen nu in aktie om het gebruik ervan te beletten. De bankier Alexander Sachs, de aca demicus Szlizard, zij probeerden nu de Amerikaanse president ervan te weer houden de bom werkelijk te gebruiken. Zij stelden voor om een tweede proefex plosie te doen houden in het byzyn van Japanners. Zij wilden desnoods een bom laten vallen boven vijandelijk gebied, mits de bevolking tijdig zou worden geëvacu eerd Generaal Groves vond dit allemaal on zin. „Niemand van de atoomgeleerden heeft naaste familieleden aan het front", zei hij, „en daarom kunnen ze zich ver oorloven om zo „overgevoelig" te doen Er sneuvelen dagelijks ontzaggelijk veel Amerikaanse jongens in de strijd tegen JapanWanneer een atoombom een einde maakt aan de oorlog, dan worden toch meer mensenlevens gespaard dan vernietigd Ook president Truman de opvolger van de onverwachts overleden Roosevelt woog het één tegen het ander af. En hij had redenen om aan te nemen, dat Japan zonder de „bom" niet zou capitu leren. Stalin Rusland was nog niet in oorlog met Japan had een brief van de Japanse keizer ontvangen, waarin deze hem meedeelde, dat hij wel een schikking wilde treffen, maar niet tot een „on voorwaardelijke overgave" kon besluiten. Op 25 juni 1945 gaf Truman bevel om alles voor de bom in gereedheid te brengen. De president wachtte echter met de eind beslissing tot na het ultimatum, dat op 26 juli naar de Japanse regering werd verzonden. Japan zou, zo luidde de dreig brief, tenzij het zich overgaf, totaal wor den vernietigd. Op Tinian waren inmiddels ook enkele atoomdeskundigen gearriveerd: Alvarez had de leiding Hij liet aan de bevelvoe rende generaal Spaatz het houten kistje zien, waarin de bom was vervoerd. De generaal was diep beledigd Hij dacht, dat hij door „die idiote intellectuelen" was beetgenomen Op 6 augustus, even na middernacht, startten drie weervliegtuigen. Zij zouden, afhankelijk van de meteorologische om standigheden, het doel aanwijzen. Om 8.15 uur ontving kolonel Tibbets telegrafisch bericht, dat het weer boven Hiroshima vrij goed was Hij liet het bewuste vlieg tuig met de bom starten De B-29 werd vergezeld door nog twee bommenwerpers, bemand met waarne mers. Om 9.15 uur precies werd de bom boven het centrum van Hiroshima afge worpen. De aan een parachute hangende bom ontplofte ongeveer 50 sekonden later] toen waren de Amerikaanse vliegtuigen al op een afstand van 20 km van de ramp verwijderd Direct na de ontploffing zond Truman nogmaals een waarschuwing naar Japan. Nog gaf het keizerrijk zich niet over. Op 9 augustus ontplofte een tweede bo ven NagasakiNu had Amerika nog maar één bom over Een rapport, uitgebracht door professor Philip Morrison aan de Amerikaanse se naatscommissie voor atoomenergie geeft enkele cijfers over de verwoestingen. Het voert te ver om alles hieruit over te ne men. Het meest schrijnende was wel, dat in beide steden de hulpverlening geheel ontbrak. In Hiroshima b.v. waren van de 300 dokters er 260 dood of gewond; van de 2400 verpleegsters en Rode-kruissoldaten werden er onmiddellijk 1800 gedood; van de 33 brandweerkazernes werden er 27 verwoest. De stadscommandant en zijn staf stierven direct; de ziekenhuizen wa ren allemaal vernield; elektriciteitsvoor zieningen, telefoon, waterleiding werkten niet meer. En dat terwijl alles brandde en duizenden, onder het puin bedolven, lagen te wachten op hulp. Hoe moesten de bran den worden geblust? Wie moest de bijna kwart miljoen gewonden helpen? Sommi gen kropen zelf maar uit de puinhopen. Zij leefden. Maar zij bemerkten al gauw, dat er met hun bloed iets niet in orde wasHet bloed stolde niet meer en drong op vele plaatsen door de gave huid naar buitenHet bloed drong ook de lichaamsholten binnenDeze mensen stierven pas later In de avond van de 11e augustus 1945 maakte de Amerikaanse radio bekend, dat de Japanse regering de onvoorwaardelijke capitulatie had geaccepteerd Dit was wel wat voorbarig. Maar op 14 augustus gaf Japan zich werkelijk over. In Londen, in New-York, in Washington, in alle gealli eerde steden was feest. Ook in Los Ala mos. Tot diep in de nacht danste men en dronk men Toen kwam de kater: „Wat hebben we gedaan In oktober 1945 bedankte Robert Op- p*enheimer als directeur van het woestijn laboratorium. Talrijke geleerden volgden zijn voorbeeld. Vrachtauto na vrachtauto verliet, via de speciaal aangelegde mili taire weg, Los Alamos. Elke keer werd het huisraad van weer een andere atoom onderzoeker weggebracht Enkele maan den later was de „atoomstad" nog slechts een verwaarloosd „barakkenkamp". Ook bij de atoomgeleerden had de bom zijn uitwerking gehad Niet alleen in Nederland stijgt het bierverbruik, maar bijv. ook in West- Duitsland, waar het naar traditie be- langryk hoger ligt dan in ons land. Gaf de statistiek over 1963 een bier- verbruik in de Bondsrepubliek aan van 91 ltr per hoofd, in 1964 bleek dit cijfer gestegen tot 122 ltr per hoofd per jaar man, vrouw en kind. Bier staat daar door aan de top van genotmiddelen in vloeibare vorm in West-DuitsÉand. Ove rigens weten de Duitsers ook raad mei de koffiepot: zij dronken per hoofd der bevolking in 1964 119 ltr koffie. Melk dat enige jaren geleden nog bovenaai de lijst van de vloeibare consumptie stand, is met 100 ltr per hoofd per jaa; tot de derde plaats afgezakt. OPBRENGST KOLLEKTE De jaarlijks terugkerende Anjercollecte, welke onlangs in deze gemeente werd gehouden heeft het mooie bedrag op gebracht van f 392,50, waarvan f 65,— opbrengst aan de speldjes. Deze op (Onophoudelijke afwisseling) „Het begint al herfstachtig te wor den", hoort men vaak jeremiëren, wanneer de bladeren der bomen zicht baar verkleuren en men 's morgens en 's avonds onwillekeurig zijn jas je toeknoopt. 't Was er dan ook naar, regen, regen, regen Maar, beste mensen, wanneer hoort men de zomer aankondigen? Het is mooi als men een enkele keer hoort zeggen (en ook met waarheid) ,,'t is een zomerse dag vandaag". De zo mer heeft ons tot op heden wel zeer teleurgesteld. Enfin, daarover be hoef ik niet te praten. Op dit punt zijn we het roerend eens: 't Was buitengewoon slecht zomerweer. Het geleek meer op een zeer natte herfst. Niemand heeft de zomer dan ook zien komen, hij lie1 zich niet aanmelden en kwam zonder herauten of tam- bourcorps. Mogen spoedig echter zo merse dagen aanbreken Gelijken de lente, zomer en herfst niet op de drie hoofdkleuren van de regenboog, die wel door tussennuan ces aan elkander verbonden, maar niet door scherpe grenslijnen van el kaar gescheiden worden? Hoe zou het ook mogelijk zijn, de zusterschaar die tot een levende krans is samen gevlochten en ons allen omstrengelt, vaneen te scheiden, door op sarkas- tische toon te zeggen „gij behoort links en gij rechts, gij tot de lente en gij tot de zomer." Neen, zó is het niet! Lente en zo mer worden niet door een brede dor pel vaneen gescheiden, maar juist daardoor aanéénverbonden en is bo vendien met bloemen en vruchten bestrooid, waar ons hart overheen huppelt, al blijft ons verstand er ook vaak nadenkend bij stilstaan. Op het standpunt gekomen, waar het leven in zijn bloei zijn meeste rijkdom uitspreidde, zien wij thans nog eens terug naar de plek waar wij de allereerste voorjaarsbloempjes bewonderden. Ledig zijn haar plaat sen niet, ze werden door andere bloe men ingenomen. De grond, waar wij in de geelachtige lichtglans, door de nog bladerloze doch met bloemen be laden bomen en heesters, het eerste handjevol voorjaarsbloemen plukten, is nu reeds lang in een dichte scha duw gehuld. Sommige lenteboden zijn met de lente verdwenen en een an der geslacht speelt thans de door de lente begonnen rol voort. Ja, wij voelen, dat we reeds een aanzienlijke afstand hebben afgelegd. Nog enige weken en de ,,R" komt in de maand. Dan zullen wij weer samen, langzaam maar zeker, de „nachtschuit" in gaanDie aan zienlijke afstand die wij achter de rug hebben lezen we niet af van een dode maatstaf, doch van een onop houdelijke afwisseling van nieuw le ven, waarin de tijdsaanwijzing tussen duizenden vormen verscholen ligt. Ziet, overal om ons heen zien wij een weelderige plantengroei, niet meer naast elkaar, maar op en over elkaar heen groeiende. De wilde roos, de „Doorn", waarvan het Sneeuwwit voorjaarskleed onze stille bewonde ring had, is nu een ware lastdrager geworden Slechts hier en daar is nu een tak met zijn vruchtjes (bot tels) zichtbaar, de meeste zijn door de bladeren en de stengels der win dende en klimmende planten (die hulp en steun bij hem zochten) bedekt. We zien het toch? Of loopt u er „ziende-blind* aan voorbij? De zoom van 't bos werd ondoor dringbaar door de braamstruiken en wilde rozen, die nu in brede bochten tot elkaar overhangen en door de lan ge stengels van het stekelige Wald- stroo. De Haagwinde dreigt met de roeden als men ze te dicht wil na deren. Geniet van het vele dat de natuur u biedt! Ziet u de „knol-begonia's" pron ken? Vaak hoort men de uitspraak „bolbegonia's" doch een begonia heeft een knol en geen bolTot diep in de maand oktober bloeien zij on afgebroken door met grote en ontel bare bloemen in een onbeschrijfelijke kleurenpracht. Er zijn tal van ver scheidenheden met gekroesde, ge kamde, gestippelde, gestreepte en ge vulde bloemen, enkele en dubbele in de meest uiteenlopende kleuren. Het zal u opgevallen zijn, dat de knolbegonia verschillend gevormde bloemen heeft. De in het midden ge plaatste bloem is vee) groter dan de hiernaast zittende bloemen, en deze rust niet zoals bij de anderen op een gevleugeld lichaampje. Bekijk dit eens van dichtbij en u zult zich af vragen: hoe komt dat? Bloemen van de begonia's zijn eenhuizig. hetgeen zeggen wil dat de middelste en lang ste bloem alleen mannelijke voort- plantingswerktuigen bezit (meeldra den). De andere bloemen bezitten de vrouwelijke voortplantingswerktuigen (stampers). In vakkringen noemt men dit met een geleerd woord „flora minoici". Het mannetje gaat bij de knolbegonia steeds voorop by 't ope nen van het huwelijksfeest en is hij uitgepraat dan is het woord aan de dames die één bloemdekblaadje meer hebben dan de heren. Van vrouwen emancipatie, zo zal ik het mogen noemen, is bij dit soort begonia geen sprake. Frambozen snoeien: Nu de oogst van de frambozen voorbij is, moet men deze niet (zoals we zo vaak moesten constateren) aan hun lot overgelaten. Men wenst toch zeker ook 't volgend jaar heerlijke vruchten? Snij al de afgedragen scheuten tot zo dicht mogelijk op de grond weg, de nieuwe scheuten uit dunnen op eei afstand van 20 cm. en deze aanbinden. Andijvie uitplanten: De andijvie- plantjes moeten nu, indien dit nog niet gebeurde, uitgeplant worden op krachtige grond. Denk er bij het planten om dat de penwortel recht in de grond wordt geplant. Gebeurt dit niet dan groeien de planten slecht. Plant op een afstand van 25 cm., zij groeien dan dicht tegen elkaar op en men verkrijgt hierdoor mooie gele struiken. Ook het tc diep plan ten is funest. De plantjes mogen niet dieper dan tot de wortelhals in de grond komen. Tegen het afvreten der plantjes door aardrupsen of engerlingen (waar men in vele turnen(tjeS) last van heeft) gebruiken we een of ander bestrijdingsmiddel, o.a. Octaterr, Heptamix of Duphar Lin- duan. Deze bestrijdingsmiddelen zijn in elke zaadhandel te verkrijgen. Volg de gebruiksaanwijzing op zoals deze op het pakje vermeld staat. Bij het aanwenden van een der genoemde middelen is succes verzekerd. E. J. GKIJSEN RllENEN

De Vallei | 1965 | | pagina 2