KAPTEIN eeland winkelmeisje AL VOOR f369, I REM VEELMAL Nu ook in Nederland „medische" schapevachten Wie heeft een familiearchief? VRAAG EN AANBOD Te koop Gevraagd Te huur Ai? oden Woningruil Diversen MOBYLETTE M OB YLETT E MOB Y LETTE LAND MET (WOON)RUIMTE Kieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 augustus 1965 10 1,50 per advertentie t/m 10 woorden. Elk woord meer 10 cent Te koop 5 witte siereenden voor vijver en jonge valk parkieten. Gelders Beneden eind 7, Veenendaal. Te koop kinderfiets, leeftijd 8-12 jr. en commode. Gouds bloemstraat 10 II, Veenen daal. >-^Te koop lange lichtblauwe trouwjapon m.t.b. maat 40. Tevens motoroverall, ge voerd, plus handschoenen en regenkap, f 25.—. Buurtlaan O. 66, Veenendaal. Kinderwagen te koop. Nieu- weweg 78, Veenendaal. Wegens ophef drachtige gel ten te koop. Middelbuurtse- weg 20, Veenendaal. Te koop hennen, 400 WL 11 weken oud en 180 Reds, ge heel tegen de leg. J. v. Don kelaar, Hoofdweg 3, Eder- veen, tel. 223. Te koop aangeboden dressoir met loper, tafel met kleed en 4 stoelen, 's Avonds na 6 u. Dr. Slot. de Bruineplein 21, Veenendaal. Te koop aangeboden z.g.a.n. uitneembare kinderwagen. Mr. Heemskerkstr. 18, Vee nendaal. Te koop aangeboden Ford Fairlane 1956, 8 cyl. automa tic, motorisch en banden zeer goed. Van der Kolk Veenen daal N.V. Te koop nieuwe watercans, 20 liter, met patent sluiting. Nieuw, dus overal goed voor. f 6,per stuk. Uitzoeken zo lang de voorraad strekt. Van Dijk's Metaalhandel, Dijk- straat 85, Veenendaal. Tel. 3655. Fazanterie de Klomp, in dui ven, fazanten, jonge eenden, krielen, grasparkieten, rosei- collies. Veenendaalseweg 8. Te koop kolen convector merk Faber. Gerard de Lai- ressestraat 1, Veenendaal. Te koop Batavus Combi Sport model '64. Nog geheel nieuw. Te bevr. Rembrandt- park 80, Veenendaal. na 18 uur. Te koop pracht kinderwa gen, huiskamermeubilair, 2 pers. bed, keukentafel en 2 keukenstoelen. Stationssingel 30, Veenendaal. Tel. 3232. Te koop sperciebonen en stokkruipers. G. Heikamp, p a J. Drost, Middellaan 78, Veenendaal. Korte trouwjapon te koop maat 40-42 met toebehoren. Zeer lage prijs. Gratis laten stomen. Mevr. v. Beek, Spar renlaan 25, Veenendaal. Te koop platenspeler in kof fer met luidspreker. Paulus Potterstraat 8, Veenendaal. Te koop huisorgel prijs f75,- Gortstraat 68, Veenendaal. T« koop drachtige zeugen en een vaalt mest. Berendsen, B. v. d. Boschstraat 49, Tel. 1519. Amerongen. Te koop schoolschoenen v.a. f 10,95. Schoenhandel en re paratie H. Klijsen, Gortstraat 53, Veenendaal. Te koop kinderwagen, hoog model. Parallelweg 91, Tel. 3111. Veenendaal. Te koop slachthanen, stam en staakpinsessebonen. Schot Veenendaalseweg 8, Fazan terie de Klomp. Te koop een bankstel, vier stoelen en gashaard, geschikt voor aardgas. W. J. Schoe- maker, Nieuweweg 2, Vee nendaal. 's Avonds na 8 u. Te koop alle soorten schoe nen, pantoffels, rubberlaar zen en solexlaarzen. H. Klij sen, Gortstraat 53, Veenen daal. Te koop diepvrieskisten, kas ten, huishoudkoelkasten te gen concurrerende prijzen. Linde, Esta, e.a. 5 jaar ga rantie. Kortingen tot f 300.-. Hoofdstraat 18, Veenendaal. Tel. 08385-2324. Na 6 uur 's avonds. Te koop z.g.a.n. kinderwa gen, geheel uitneembaar. Schrijverspark 50 II, Veenen daal. Bakfiets te koop. i.pr.st. Lin delaan 23, Scherpenzeel. Te koop slachthanen. Groe- nelaan 60, Veenendaal. Te koop Renault Dauphine bj. '59 met radio en schuif- dak, i.g.st. Moet weg. Buurt laan O 66, Veenendaal. Te koop kinderwagen. Ch. Drost, Buurtlaan W 28, Vee nendaal. Te koop kolenconvector, merk „Interno" bj. eind '61, kleur grijs, t.e.a.b. P. P. Ru bensstraat 2. Veenendaal Te koop pracht eethoek, 4 stoelen met zuiver wollen stof. Tafel met tuimelblad. Schrijverspark 20, Coornhert flat. Veenendaal. Te koop een kolenhaard met glasdeur. Dahliastraat 16, Veenendaal. Te koop VVV pick-up bj. '61 Deskundig onderzoek toege staan. Vendelseweg 38, Vee nendaal. Te koop wegens stopzetting fokkerijprima hondenken nel met nachthokken en dub bele ren. Verder: Interno haard, i.g.st., 70 weckflessen. Parallelweg 8, Rhenen. Te koop kinderwagen, hoog model. Taets van Ameron- genweg 60, Renswoude. Te koop prima aardappelen „Noordelingen" f 2,per 10 kg. J. Versteeg, Dijkstraat 183, Veenendaal. Te koop aangeboden z.g.a.n. oliekachel, compleet met tank, voor alle doeleinden, geschikt. Lage prijs. Nijver heidslaan 11, Veenendaal. Te koop wasmachines, (Mie- Ie '65) en centrifuge (Cordes) beide i.z.g.st. Stationssingel 44, Veenendaal. Te koop Sparta bromfiets 2 versn. met beenschilden. Te vens leren jas. V. d. Brink, Schrijverspark 107 I, Vee nendaal. Te koop i.z.g.st.z. haard. Schrijverspark 16 II, V'daal. Te koop mooie VW '59. J. P. v. d. Bosch, Kerkewijk 33, Tel. 2928, Veenendaal. Te koop zeer mooie kinder wagen, hoog model. Merk Harris. Panhuis 99, Veenen daal. Te koop slachthanen. Dijk straat 104, Tel. 3385, V'daal. Te koop step en kinderfiets je (tot 9 jaar) Bergweg 68. Veenendaal. Te koop biggen en drachtige zeug Engweg 18, Eist (U.) Te koop Sparta bromfiets '59. v. d. Weerd, Beatrixstraat 74, Veenendaal. Te koop oliehaard, met 200 1. tank. Nijverheidslaan 9. Tel. 3463. Veenendaal. Wegens aanschaf aardgas 2 kolenhaarden te koop. La- rikslaan 58, Veenendaal. Te koop diverse inruilwas- machines v.a. f 50,centri fuges f 65,z.g.a.n. A.E.G. centrifuge van f 198,— nu f 100,prima stofzuiger nu f 60,z.g.a.n. langzaamwas- ser van f 358,nu f 250, z.g.a.n. bandrecorder, 2 was- fornuizen 125 1 en 150 1. z.g. a.n. Erres langzaamwasser nu f 200,prima Erres lang zaamwasser nu f 150,Wil- helminastraat 53, Veenen daal. Tel. 3573. Te koop terlenka-broeken v.a. f 27,50, Alleen bij van Beek, Pr. Bernhardlaan 14, Veenendaal. Slachthanen te koop. De Op slag 2, Eist (U.) Te koop herenschoenen, mo derne modellen f 19,50 p.p. Bison jongens schoenen f 15,50 p.p. en half jaar ga rantie. Kinderschoenen, pan toffels en laarzen. Schoen makerij Valkenburg, Gort straat 25, Veenendaal. Gevraagd in Amerongen net te zelfstandige werkster -3 x per week. Tel. 03434-1351. Dames gevraagd voor huis - aan huis aktle. Prettig werk, vast loon provisie. Sociale voorzieningen, onkostenver goeding enz. Voor hele-, hal ve of enkele dagen p. week. Br. onder nr. 5040 a. h. bur. van dit blad of tel. 08370-3930 na 6 uur. Mevrouw van den Bosch, Zandvoort 15, Amerongen zoekt werkster voor één och tend p.w. (liefst dinsdag of donderdag) tel. 2281. In de Kijkgrijp Supermarkt is nog plaats voor enkele flinke meisjes als kassière, of leerling kassière of ver koopster. Prima loon. Ver goeding van reiskosten, gra tis moderne bedrijfskleding, personeelskorting. Hoofdstr 2-4, Veenendaal. Tel. 08385- 3489 ook 's avonds. Gevraagd bezorgers voor de Telegraaf. Aanm. Schrijvers park 30 IV, Veenendaal. Mevr. v. Doorn, Bremlaan 8, Rhenen vraagt meisje als hulp in de huishouding. Te koop gevraagd kolencon vector. Br. m. merk en prijs opgaaf onder nr. 5044 a. h. bur. v. d. blad. Flinke werkster gevraagd voor 2 morgens per week. Mevr. C. H. de Haas-Meijer- man, Kerkewijk 117, Veenen daal. Wij vragen te koop man- of popkanaries. Rode vogels speciale prijzen. Blankenstijn Dahliastraat 39, V'daal. Gevraagd werkster voor Va dag of meer per week. Val leistraat 23, Veenendaal. Te koop gevraagd sjoelbak. Middellaan 17, Veenendaal. Tel. 3210. Bejaard echtp. vraagt huis houdster. Br. onder nr. 5043 a. h. bur, v. d. blad. Gevraagd meisje voor halve dagen of 2 hele dagen per w. Mevr. Croes, Kanaalweg 3, Veenendaal. Weggelopen een Whippert (kleine hazewind) 2 jaar oud, beige met zwart. Tegen be loning terug te bezorgen. J. Drost, Putakker 27, Leersum. Gevraagd kosthuis in Vee nendaal of omgeving door heer, 21 jaar. Br. onder nr. 5042 a. h. bur. v. d. blad. Gevraagd werkster voor 2 3 halve dagen per week. Mevr. S. T. Heij, De Klomp 5 Onderwijzer zoekt kamer. Liefst met warme maaltijd. Br. onder nr. 5047 a. h. bur. v. d. blad. Gevraagd flinke hulpver koopsters voor vrijdagavond en zaterdag. La Mode, Hoofdstraat 108, Tel. 3324. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk naar J. Kool, Holleweg 3, tel. 2463. Alles prima ma teriaal en gratis thuisbe zorgd. Bromfiets te huur. D. W Kulik, Hoofdweg 10, Eder- veen. Tel. 260. Te huur caravans, nieuwste WEVO Alpen - kreuzer, PAF Kip, 3-8 pers.; bagagewagens. Spijk, Rhenen. Tel. (08376) 2300, (03434) 2090. Let op! Wij bieden u aan: eiken kabinet met gebogen lade, brandkast, boekenkas ten, dressoirs, bankstellen en losse banken, haardfauteuils, clubstellen, bedden en ledi kanten, tafel- en divankle den, Klooster- salon- en ron de tafels, eethoekstoelen, vloerkleden, partij vloerbe dekking, bergmeubels, com plete eiken slaapkamer enz. Tevens inruil van meubelen. Alles tegen zeer lage prijzen. Het Veense Verkoophuis, Hoogstraat 30, tel. 2209, Vee nendaal. B.z.a. chauffeur, i.bez.v. alle rijbewijzen, bekend met aan hanger, liefst binnenlands vervoer. Br. onder nr. 5045 a. h. bur. v. d. blad. Let op: wij slijpen en revise ren uw grasmachine. Hado, Dijkstraat 178, Veenendaal. Tel. 4006 Doe-het-zelvers! U slaagt be slist bij „De Houtspecialist" Voor u op maat gezaagd: alle houtwaren, hardboard, te gelboard, zachtboard. schoor steenplaten. Verder mozaïk, schuimplastic, gereedschap pen, lijmen enz. Patrimo niumlaan 55, Tel. 3520, Vee nendaal. Voor orgelmuziek ook op cij- feraccoorden en klavarskribo naar muziekhandel A. v. d. Weerd, Beatrixstr. 60, Vee nendaal. Tel. 2102. „Promur" witte waterverf, geeft niet af, in plastic em mers van 4 kg f 3.80; 2 kg f 2,—; 1 kg f 1,15. Handige witluiwagentjes f 1,40. Fa. Zimmerman en Zn., Sand- brinkstraat 1, Veenendaal.. Permanent voordeel. Elke donderdag permanent van f 15,voor f 10,Uitslui tend kort haar. A. W. Rijse- mus, Dameskapsalon „Mo dern", Herenstraat 11, Rhe nen. Tel. 2279. Bewoner flat, nieuwe Wes tersingel, huur f 15,- m. gar., wil ruilen met eengezinswo ning, oud geen bezwaar of flat in Schrijverspark. Br. onder nr. 5046 a. h. bur. v. d. blad. Voor BRIDGECLUB, contact met van Doorn, Bremlaan 8, Rhenen. Voor een goede BLOKFLUIT naar Muziekhandel A. v. d. Weerd, Beatrixstraat 60, Vee nendaal. Tel. 2102. Goed gereedschap voor uw knutselwerk. Koopt een elektr. boormachine. Prijzen reeds vanaf f 59,50. Ijzerhan del Geha van Leeuwen, Hoogstraat 7, Veenendaal. Warmte en comfort in uw huis. Weer tocht en koude uit uw huis door onze hou ten en aluminium tochtlat ten. Geha van Leeuwen, Ijzerwaren en Gereedschap pen. Hoogstraat 7. Veenen daal. Circulaires, convocaties, ver enigingsbladen bestekken, enz. stencillen wij voor u in de kortst mogelijke tijd in onze moderne copiëerinrich- ting. Kantoormachinehandel J. v. d. Pol en Zn., Hoofd straat 98. Tel. 2763. Veenen daal. Voor kantoormachines en kantoormeubelen kunt u nog altijd het beste terecht bij kantoormachinehandel J. v. d. Pol en Zn., Hoofdstraat 98, Tel. 2763, Veenendaal KLEEFSMAN'S BOEKHUIS Voor uw oliehaard Esso-pe- troleum van R. v. Mourik. Tel. (8377) 301 te Eist (U.). De best uitgeruste tankwa gen en de beste haardbrand- olie bezorgt Jan Henken, Ko- ninginnelaan 37 te Veenen daal. Tel. 2361. Voor plaatwerk en uitdeu ken. Gebr. Ploeg, Overberg. Tel. (03431) 251. Plastic golfplaten! Nu reeds verkrijgbaar vanaf f 6,75 per m2. Fa. K. v. d. Brink Zn. Cuneraweg 326, hoek Brin- kersteeg. Tel. (08385) 2616 Veenendaal. Een flinke voorraad meube-vraagt voor z.sp.m. een vlot len, waarvan véél als nieuw j vindt u steeds tegen zeer la- ge prijzen in het Veense Ver-i HÏAICIP koophuis. Hoogstraat 30 Tel. I illvBöJC 2209. Naar W Hootsen voor vak- werk. Speciaal ingericht voor het slijpen van grasmachines. Tevens het adres voor al uw laswerk. Aart de Gelderstr. 7, Veenendaal. Batterijen en hoortoestellen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51, tel. 3184, Veenendaal. Lichtdrukken en fotoco- piëren. Artifoto, Hoofdstraat '84, Veenendaal. voor 's morgens huish. werk en 's middags hulp in de zaak Zandstr. 3. Tevens voor onze zaak in Patrimoniumlaan 22 een flink Warmte en comfort in uw huis. Weer tocht en koude uit uw huis door dubbele beglazing. Gemakkelijk aan te brengen. Alum, profiel, hiervoor bij Geha van Leeu wen, Ijzerwaren en Gereed schappen. Hoogstraat 7, Vee nendaal. Verfspuitbusjes in alle kleu ren voor Volkswagen, Fiat, Renault en Opel, f 6,75. Spuitbusjes grondverf en plamuur f 3,95. Fa. Zimmer man en Zn., Sandbrinkstraat 1, Veenendaal. „Inca" lakken voor eerste klas werk, voor binnen en buiten in 40 kleuren f 6,75 per kg netto gewicht. „Su- pralux" lakverf, een populai re lakverf, goede kwaliteit, f 4,10 per hele bus van ong. 1 kg. Fa. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1, V'daal. Gortstraat 1, tel. 2456, Veenendaal Ook in Nederland worden nu de zogenaamde „medische" schapevachten geprodu ceerd, die een waardevol hulpmiddel gebleken zijn by de verpleging van patiën ten, die last hebben van „doorliggen". Het is nog maar een bescheiden begin, waar over Drs. P. W. C. Pessers, een der direkteuren van Bernard Pessers N.V. in Til burg, met enthousiasme vertelt. Twee jaar geleden al was zijn aandacht getrokken door de publikaties over Au stralische vachten, die voor medische doeleinden werden geprepareerd. Er is heel wat gepubliceerd in medische tijd schriften naar aanleiding van d« eerste resultaten in Australië en Nieuw-Zeeland. De aktiviteiten van het Internationaal Wol Secretariaat op het terrein van nieu we eindgebruiken voor wol hebben het laatste stootje gegeven. De Tilburgse fir ma, die al sinds 1936 schapevachten be reidt voor de schoen- en kledingindustrie en zo'n kwart miljoen meest Australische vachten per jaar bewerkt, begon aan het nieuwe project, dat haar ineens in kon- takt bracht met medisch-sociale onder werpen. In samenwerking met het Lederinstituut TNO in Waalwijk werd een uitvoerig on derzoek ingesteld. De belangrijkste pun- Hulp voor door wateroverlast getroffen boeren en tuinders REGERING DOET EEN BEROEP OP GEMEENTEBESTUREN De Minister van Landbouw en Visse rij en de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk heb ben in een gezamenlijke brief de aan dacht van de gemeentebesturen ge vraagd voor de noodzaak van snelle hulpverlening aan zelfstandigen, land en tuinbouwers, die door de slechte weersomstandigheden in moeilijkheden zjjn gekomen. Zij wijzen daarin op de mogelijkheden daartoe van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, t.w. geldelijke bijstand in de kosten van het levensonderhoud en geldleningen op voor het bedrijf passen de voorwaarden voor het aanschaffen van bedrijfsbenodigdheden of het vol doen van dringende schulden. Op de gemeentebesturen is een beroep gedaan om de door wateroverlast gedu peerde ondernemers vlug en zo goed mo gelijk te helpen. De Minister van Land bouw heeft tevens de rijksland- en tuin- bouwconsulenten verzocht aan de uitvoe ring van de regeling waarvoor gega digden zich kunnen wenden tot de afde ling Sociale Zaken van de gemeente van inwoning medewerking te verlenen. In 't bos en thuis Wanneer u picnickt in het bos Gedraag u dan niet als sloddervos Gewone vossen zijn er te veel Te weinig sloddervossen? Integendeel Men ziet het dagelijks in de praktijk Wanneer men om zich henen kijkt Dozen en afval, (glad verkeerd) Worden in 't hos gedeponeerd Met alle gevolgen van dien Dat men schier dagelijks kan zien U gedraagt zich thuis toch zeker niet Zotüs zo vaak in 't hos geschied Moeder de vrouw zou 't niet moeten Komt men binnen met vuile voeten Dan is, staat voor mij wel vast. Holland, zo men zegt, in last In 't bos schijnt men dat te vergeten Men rommelt daar, (men kan beter weten) Maar aan, zoals 't thuis niet mag Doch de natuurvrienden betalen 't gelag Zich ergerend aan de afval, dozen Tijdens het „aangenaam"? verpozen Verzoeken helpen bijna geen zier Waarom uw afval en papier Niet doodgewoon voor thuis bewaard De Hollander, z.g.n. netjes van aard Tone dat buitenshuis eens metterdaad Cooie geen rommel langs de straat Ook evenmin in bos of hei Slechts ratten maakt u daarmee blij. J. M. ten daarvan waren de wijze van prepare ring van de vachten, zodat de wol zo lang mogelijk haar oorspronkelijke veerkracht en de huid haar souplesse zou behouden, en de bepaling van de wasbehandeling. De patiënt moet immers met de blote huid liggen op de wolzijde van de vacht om zo het maximale comfort te hebben van de veerkracht en het absorberend vermogen van de vacht. Er moet dus re gelmatig en doeltreffend kunnen worden gewassen, zonder dat de vacht aan kwa liteit inboet. De eerste vachten werden in maart van dit jaar verkocht, ieder exemplaar voor zien van een duidelijke wasinstruktie. Na twee maanden startte de firma Pessers een kleine enquête over de eerste bevin dingen van zijn geheel nieuwe groep klanten. Uit die enquête is duidelijk geworden, dat voorkomen nog altijd beter is dan ge nezen. Daar waar decubitus (doorliggen) dreigde, bleken de vachten zonder voor behoud een uitkomst. Daar waar het doorliggen al een feit was en open won den waren ontstaan, waren de resultaten wisselend: „niet genezen" en „wonder baarlijk snel genezen" kwamen beurte lings op de antwoordformulieren voor. Voor zover er al ruime ervaring met het wassen was opgedaan, waren de resul taten onverdeeld goed. Voor de heer Pessers is het een nieuwe en prettige ervaring om direkte reakties te krijgen over zijn produkten. „Het is zo plezierig, dat veel mensen er goed mee zijn geholpen en je dat dankbaar laten weten. Dit object voorziet in een grote behoefte. Men heeft tegen decubitus van alles geprobeerd, maar niets is tot nog toe helemaal gunstig gebleken. Bovendien geloof ik, dat deze vachten veel extra werk kunnen voorkomen in de inrichtin gen, die toch al zo vaak met personeels tekorten kampen". Een zinnetje uit de enquête als „Voor patiënten die lang ziek zijn is het ge woon volmaakt" of „Het heeft de laatste dagen van de patiënt enorm verlicht" geeft menselijk reliëf aan een project van een bedrijf, waar men met dergelijke dingen nog nooit te maken heeft gehad. Zonder er enige sentimentaliteit aan te verbinden is dat toch wel een belangrij ke factor voor de firma om met veel ple zier aan de verdere opbouw te werken. „Want," zegt de heer Pessers, „in ver houding tot de traditionele omzet is dit object niet zo erg belangrijk. Maar het is noch aan seizoen noch aan mode onder hevig, het is een braak liggend terrein en je merkt dat je zo veel mensen uit de narigheid kunt helpen." NIEUW AMERIKAANS ENTHOUSIASME VOOR WOL De kledingindustrie in de Verenigde Staten ondervindt op het ogenblik een duidelijke gunstige ontwikkeling voor wol. Na een teruggang in produktie van wollen stoffen en kleding gedu rende 1964 hebben nieuwe orders een ommekeer teweeg gebracht. De econo mische afdeling van de Amerikaanse IWS-vestiging, het Wool Bureau, die de huidige ontwikkelingen heeft ge analyseerd, gelooft, dat het gesignaleer de herstel een stevige basis heeft. De import van ruwe wol is met de groeiende vraag gestegen. In het eerste kwartaal van dit jaar was de invoer 38 miljoen lbs, of wel 43% meer dan in de overeenkomstige periode in 1964. De Daily News Record, het blad van de textiel- en kledinghandel, beschreef de dameskledingmarkt voor de komen de herfst als „on a wool kick". Zo zijn er op het ogenblik vele geluiden in Amerika die wijzen op een gezonde groei van en een uitgesproken enthou siasme voor het gebruik van wol. Hoeveel oorkonden, akten, brieven, eigendomsbewijzen, dagboeken, kasboeken en andere stukken uit vroeger dagen in Nederland nog bij de afstammelingen van de oorspronke lijke eigenaars berusten, is niet bij benadering te zeggen. Helaas leert de ervaring, dat deze papieren niet steeds de eervolle plaats innemen, die hun toekomt, en door boedel scheiding, verhuizing of kleiner gaan wonen soms dreigen verloren te gaan. Een dergelijk verlies is nooit te herstellen. Juist deze familiepapieren verschaffen gege vens voor onze geschiedschrijving, die de offi ciële stukken niet of nauwelijks kunnen bie den. Dit geldt niet alleen voor brieven en dagboeken, maar eveneens voor kasboeken, kwitanties en andere papieren, die in de tijd van hun ontstaan relatief onbelangrijk sche nen. Belangrijk is ook het verband; een fa miliearchief dat onder erfgenamen verdeeld is, heeft een groot deel van zijn waarde ver loren, vooral wanneer niet meer bekend is, waar de verschillende delen van dit archief zijn gebleven. Indertijd heeft het Historisch Genootschap te Utrecht een eerste stap gedaan om de ieemte in onze kennis over familiepapieren aan te vullen. Bij het Algemeen Rijksarchiel alle verzamelingen van familiepapieren, zo wel in openbaar als in particulier bezit. Daar naast zal zij desgewenst assistentie verlenen is thans een chartermeester aangesteld, mevr. en de gegevens in een kaartsysteem genoteerd. Het zal uiteraard jaren duren, alvorens de aldus verzamelde gegevens aanspraak kunnen maken op enige volledigheid. Voor het verkrijgen van gegevens over archieven in particulier bezit behoeft zij veler medewerking. Men kan als eigenaar van een collectie als hierboven bedoeld aan dit onder zoek medewerken door zijn naam op te ge ven bij mevr. E. P. Polak-de Booy, Drift 27, Utrecht. Men ontvangt dan een enquêtefor mulier. Het is geenszins de bedoeling om het ei gendomsrecht van de archiefeigenaars aan te lasten. Zo nodig zal rekening worden gehou den met de wens het bestaan van een/amilie- arthiel voor derden geheim te houden. (Oud-Utrecht) Inventarisatie schade wateroverlast dagelijks bestuur van het Land- ONGEREGELDHEDEN BIJ INDONESISCHE AMBASSADE Haagse politie, Indonesiërs en Papoea jongeren waren maandagochtend bij de Indon. Ambassade in een heftig gevecht gewikkeld, nadat de Papoeajongeren had den getracht een petitie aan te bieden, i.v.m. het neerslaan van een opstand in Nieuw Guinea. „TE HUUR aangeboden woning met voor- en achtertuin, voor kamer, woonkamer-keuken en 3 slaapkamers, inclusief centrale verwarming f 29,50 per week." Zo'n advertentie in een van de in de Randstad Holland verschijnende bladen zou ieder zich doen afvragen, of hier geen vergissing in het spel was. Maar het is werkelijkheid en die werkelijkheid krijgt gestalte in Zeelands hoofdstad, Middelburg. Nu ja, Zeeland! Zegt men dan. Dat is met krantenpapier dicht geplakt. Wie gaat er nu naar Zeeland? Burgemeester Drijber van Middelburg zegt: „De vrouwen houden onze politiemacht op peil. Ze huilen tranen met tuiten als ze er naar toe moeten, ze zijn dolblij als hun man naar het Westen wordt overgeplaatst en daarna huilen ze wéér tranen met tuiten om naar Zeeland terug te mogen." drs. E. P. Polak-de Booy, die tot taak heeft Ibo"®' Van .het. Ij,uld" biedf'detoepassing ^van^e Ryksgroeps! zich met de voortzetting van het onderzoek olm haP heelt in een speciaal daar-reg.ejjng Zelfstandigen en van de Al°e- bezig te houden, waarbij zij dankbaa, ge- (f be,e»deve^ering op woensdag reeelme ^itstandieen on van AUe regeling Zelfstandigen en van de Alge- is .....r „nni^nur mene Bijstandswet te toetsen aan de hrnik kan maken van He dnnr rennemd Ge. X auK* opnieuw aandacht besteed aan J nootschap verzamelde gegevens Zij h£> «"f"*'» M- moeiipheden waarin vele bedrijven zjjn haar zetel in het centraal gelegen Utrecht en bouw k veroorzaakt door wateroverlast, komen te verkeren tengevolge van zal een register aanleggen en bijhouden van|*a overleg met het ministerie van Land- wateroverlast. aan eigenaren van particuliere collecties, die1 g™om£ *ti£ Het Landbouwschap behoudt zich het lainehnuen aanzien van hun ver- üng Uitvoering Landbouwmaatregelcn recht voor eventueel te zijner tijd voor- (St. U.L.M.) voor verantwoordelijkheid stellen te doen, hetzij ove^ verbeteringen van het Landbouwschap opdracht te ge- ,n de toepassing van de Rnksgroepsre- ven tot individuele inventarisatie in die archiefdepots, musea, verenigingen enz gebieden waar het overgrote deel der Zelfstandigen, hetzij over een te- wordt navraag gedaan naar de aanwezigheid bedrijven is getroffen door ernstige di- gemoetkoming in de directe schade voor van „familiearchieven", en zo nodig worden reete schade tengevolge van waterover- hen die het zwaarst getroffen zijn. deze archieven daarna ter plaatse onderzocht last. I Met de voortzetting van dit onderzoek heeft zij reeds een begin gemaakt; bij alle In de overige gebieden zal de moge lijkheid worden geopend tot aanmelding van de schade wegens wateroverlast door degenen, die tengevolge hiervan een zeer zware oogstverderving ondervinden. De minister van Landbouw en Visserij heeft met instemming kennis genomen van dit besluit. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft thans voorbereidingen getroffen voor de uitvoering van deze inventarisatie. Dit heeft o.a. betrekking op de omgrenzing van de gebieden, de or ganisatie van de inventarisatie, het op stellen van Jiet inventarisatieformulier, e.d. Het dagelijks bestuur wijst erop, dat deze opdracht tot inventarisatie niet be tekent, dat enige tegemoetkoming van de zijde der overheid voor de geleden scha de in het vooruitzicht wordt gesteld. Het acht deze inventarisatie echter toch ge- Daarom wordt de omscholing krachtig aangepakt en de vestiging van nieuwe industrieën bevorderd. Uitgestrekte en gunstig aan spoor, weg en diep vaar water gelegen terreinen geven daartoe de gelegenheid. Maar waar werkers zijn. moeten wo ningen zijn. Natuurlijk heeft men ook hier zijn „wachtlijst", maar er wordt geweldig gebouwd. Er zijn enkele flats, maar het merendeel bestaat uit de z.g. „vrije" woningen, bij de stedelingen nauwelijks bekend. Van die woningen, in bovenstaande gefingeerde adverten tie genoemd, worden er 1600 gebouwd in het z.g. Magistraatskwartier. We denken aan Zeeland als aan een verzameling eilanden, slechts na lange reizen, deels per boot te bereiken. Via Haringvlietbrug, Grevelingendam en de Veerse dijk zit men nu 137 km van Rot terdam, als de Oosterscheldebrug vol gend jaar klaar is nog maar 85 km, dat is één uur rijden. We denken aan Middelburg als (wéér Burgemeester Drijber) de „Antieke schrijftafel van het kleine Zeeland" met zijn prachtige monumenten, de Ab dij, het Stadhuis, zijn oude koopmans huizen langs de kaaien. Maar het regionale industriebeleid (de vier Zeeuwse industriekernen) en het Deltaplan hebben hier een gewel dige verandering gebracht; en die ver andering gaat nog steeds voort. Werken en wonen Alles draait hier om de plannen „Sloehaven" en „Vlissingen-Oost". De landbouw stoot meer werkkrachten af, de jonge mensen gaan naar elders, ver oudering van de bevolking dreigt. Hier aan wordt door de industrialisatie een halt toegeroepen. In 1947 was er voor ruim 31.000 arbeiders in Zeeland werk in de landbouw, nu nog voor 17.000, over tien jaar misschien nog voor 10.000. (27) Met een snelle beweging van zijn wapen pa reert Aram de aanval van de kaper-kapitein. Twee. drie keer slaat staal rinkelend tegen staal, dan springt de piraat lenig achteruit en wacht, alle spieren tot het uiterste gespannen, een nieuwe uit val af. „Voor een landrot weet je waarachtig aar dig het zwaard te hanteren maat", hijgt hij, breed grijnzend. „Vooruit, laat zien, wat je waard bent!" Aram ziet, hoe achter zijn tegenstander het laatste verzet van de bemanning van de koopvaarder ge broken wordt door de geharde zeerovers en plot seling stijgt een koude woede in hem op. „Daai dan!" Zijn zwaard schiet met zulk een kracht naar voren, dat de kaper de slag ternauwernood kan op vangen en haastig terugwijkt over het dek. Daar klinkt achter hen een angstige uitroep van een der zeerovers. „Schipper! Je dochter! Ambre is over boord geslagen! Verrast kijkt Aram over de railing Op snel groeiende afstand van het schip wor stelt een meisje wanhopig tegen de zware golf slag (Wordt vervolgd) Geen „achterland" Misschien zijn er, die menen dat men zich hier gaat „begraven" en gespeend is van alle mogelijkheden van het dicht, ja overbevolkte westen des lands. Op Walcheren leiden alle wegen naar Middelburg en dat is niet alleen een schone, traditievolle stad, maar met haar schouwburg, haar concertzaal, haar openluchttheater en haar sport hal, haar zwembad en haar jachthaven, haar scholen voor ULO, Nijverheids onderwijs, handels-, middelbaar, en voorbereidend hoger onderwijs vormt zij een centrum voor onderwijs en cul tuur. Een wandeling door de drukke win kelstraten, geheel herbouwd en gemo derniseerd na de oorlogsverwoestingen, toont duidelijk aan hoe de middenstand met zijn tijd is meegegaan. Er is niet alleen werkgelegenheid en woonruimte, maar ook leefruimte. Wijd welft zich de hemel over het Zeeuwse land en over zijn grote rivieren. Mach tige veerboten brengen honderden au to's tegelijk van Vlissingen over naar Zeeuws Vlaanderen Het oude, prach tige stadje Veere met zijn wondermooie stadhuisje is een watersportcentrum van de eerste rang geworden, het Veer se Meer geeft de zeilers alle ruimte. Rustig progressief Wat men hier mist. zijn de gejaagd heid en de herrie van de grote steden, de mensenpakhuizen, het gebrek aan communicatie. De Zeeuwen zijn pro gressief, maar ze doen het rustig aan. Men holt niet, men wandelt. En steeds groter wordt de stroom van hen. die Zeeland weten te vinden voor verpozing De Middelburgse markt ziet aan hetzelfde kraampje de Zeeuwse boerin in haar mooie klederdracht naast de Engelse toeriste en de marktkoop lui spreken een aardig mondje „over de grens"; in de winkels staan de wa ren in verscheidene muntsoorten prijsd. ge- Wie niet alleen wil werken, maar ook wil leven kan in ons goede land gelukkig nog altijd terecht. Hoog boven de groene landouwen en de brede wateren wenkt de Lange Jan van Middelburg. Wie er eenmaal zit, wil er nooit meer van daan.

De Vallei | 1965 | | pagina 10