Verschrikkelijk verkeersdrama op Rijksweg 12 deotithpC worde J ZEVEN DODEN, TWEE ZWAAR GEWONDEN Kruiswoordpuzzel R 15 BLIJVEN TELLEN... Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 augustus 1965 4 Grote Nederlandse Mercedes schoot door middenberm Met een enorme klap die tot ver in de omtrek hoorbaar was boorden zich dinsdagmorgen om vijf over tien twee personenau to's in elkaar op Rijksweg 12, vlak bij de Rode Haanbrug. De gevolgen waren ontzettend. Zeven mensen stierven direct na de catastrofe, twee werden zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Een grote Mercedes komende uit de richting Utrecht was met een snelheid van 120 km. door de middenberm geraasd en ramde op de andere weghelft een blauwe Duitse volkswagen. Frontaal klapten de beide wagens op elkaar. Direct werd alarm geslagen en snelden politicwagens en ambulan ces uit Veenendaal naar de plek des onhels. Hier trof men een complete ramptoestand aan. Van de vijf inzittenden van de Duit se volkswagen bleek niemand meer in leven. De echtgenote van de bestuurder was uit de wagen geslingerd en haar lichaam werd metersver in een weiland gevonden. Haar man, twee kleine kinderen en een meereizende grootmoeder werden dood uit het wrak gehaald. Van de vier inzittenden van de Mercedes bleken de bestuurder en een 15-jarig dochtertje op slag te zijn gedood. Twee anderen werden met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhhuis gebracht. AM ERONG EN Frans bezoek aan Veenendaalse boerderij KOEIEN VAN WED. VAN GINKEL HAALDEN OVERAL EREPRIJZEN SC.HERPENZEEL Buitenlands bezoek Beoordeling Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nog inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3H°/o, termijnboekjes nu met een rente NEDERLANDSCHE van 4ViZo blijft u tellen. Bijtellen! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Fokken DUIVEN VLOGEN NAAR De EVPV. „De Luchtreiziger" nam afgelopen week deel aan een wedvlucht op Orleans over een afstand van 527 km. De duiven werden gelost om 6.15 uur. De eerstaankomende duL meldde zich bij de heer W. J. van Dam. De totale uitslag was: W. J. v. Dam 1, 6, 9, 12. A. v. Barneveld 2, 11. G. Fasse 3, 4, 8. 14. C. Methorst 5 H. v. Ravenswaay 7. Schuurman 10, 13, 17. G. Muller 15. A. v. d. Bovenkamp 16, 21. R. Sukkel 18. H. v. Kooten 19. H. Zwijnen 20. DODEN De verschrikkelijke verkeersramp, de grootste die ooit op dit weggedeelte plaatsvond eiste het leven van de heer F. A. Schroder (68), fabrikant te Utrecht en zijn 15-jarig dochtertje Elly, die in de Mercedes zaten. De doden uit de Duitse wagen waren ir. H .J. Kem- kes (33), bestuurder van de Volkswa gen en afkomstig uit Essen, zijn 32-ja- rige vrouw I. G. Kemkes-Wienfort, hun beide kinderen Lutger (4) en Ulrike (2) en de 68-jarige oma mevrouw Maria Bertha Wienfort-Ernst. Uit de wrakstukken van de Mercedes werden zwaar gewond opgenomen de echtgenote van de bestuurder, mevrouw C. Schröder-van der Laan en een 15- jarig vriendinnetje van haar dochterje, Gonneke Tielen. De toestand van beiden was woensdag nog zorgelijk en het levensgevaar was nog niet geweken. TOEDRACHT De heer Schroder schijnt een inhaal- manoevre te hebben gemaakt en daarbij waarschijnlijk nerveus geworden. Getui gen verklaarden dat een kleine Fiat 500 met een slakkegangetje van 30 km. over de rijbaan reed en de Mercedesbe- stuurder zich vergiste in de snelheid van dit autootje. Sommigen beweren dat de heer Schroder het kleine wagentje al had ingehaald, anderen zijn van me ning dat dit nog moest gebeuren. Hoe het zij, de Rijkspolitie te Leusden, die deze getuigenverklaringen moest onder zoeken, neemt niet voetstoots aan dat dit de oorzaak van het ongeluk is. De bestuurder van deze Fiat is overigens doorgesukkeld en hoewel omstanders het nummer hebben opgenomen, heeft de politie tot nu toe nog geen contact Van de Mercedes bleef bijzonder weinig over. gehad met deze automobilist, die naar men beweert uit Amsterdam afkomstig is. Het is ook mogelijk dat de heer S. gewoon op het wat natte wegdek is ge slipt en de macht over het stuur is kwijtgeraakt, waardoor hij in volle vaart door de middenberm is gevlogen. De Duitse familie, een uur tevoren de grens bij Elten gepasseerd op weg naar de kust, moet de grote wagen op zich hebben zien afkomen met het ver pletterende gevolg. HULPVERLENING Direct na de ramp snelden de ambu lances en politiewagens aan. Men trof een complete chaos aan. Van verschil lende inzittenden moest men de lichamen uit de wrakstukken zagen. Brokken van de twee verongelukte wagens lagen over al over de snelweg verspreid.Op de ene weghelft werd het verkeer stopgezet, zodat een dubbele file ontstond die tot de oprit bij Ede reikte. De Veenendaal- se politie, met man en macht uitgerukt, heeft het verkeer nog enige tijd afge takt over de Klompersteeg. De mannen van de Wegenwacht, van de Rijkspolitie hadden handen vol werk om geholpen door de mensen van de medische dienst, de slachtoffers van de snelweg te halen. Kraanwagens van de fa. de Haas sleep ten later de vehikels naar Veenendaal, waarna het verkeer weer doorgang kon hebben. Het duurde meer dan een half uur voor de verkeersstroom de onheilsplaats gepasseerd was. De Rijkspolitie van Leusden is daarna de gehele dag bezig geweest met het opmaken van de rap porten en met de identificatie van de zeven slachtoffers. Men heeft zelfs per sonen uit Utrecht opgeroepen om te hel pen bij het vaststellen van de identiteit van de omgekomenen. Ook woensdag was de Rijkspolitie weer met de confrontatie bezig. Dit ver schrikkelijk ongeluk heeft allerwege ontsteltenis gebracht. De loeiende zie kenauto's die dinsdagmorgen door Vee- nendaal's centrum raasden deden de mensen verschrikt stilstaan op straat. Na het horen van de onheilstijding was men ten zeerste begaan met de slacht offers, die in één ontzettend ogenblik hun leven lieten. Zo zag de totaal vernielde Nederlandse wagen eruit. De bestuurder en een in zittende werden gedood, vijf anderen zwaar gewond. Tussen het portier door de totaal verfrommelde Duitse Volks wagen waarin alle inzittenden werden gedood. SCHIETUITSLAGEN Maandagavond werden in hotel Bui- tenlust te Amerongen weer onderlinge schietwedstrtfden gehouden door de le den van de plaatselijke schietvereniging „Willem Teil". De uitslag werd als volgt: W. E. van Veenendaal 98 .pnt.; R. C. C. Brinkman 95 pnt.; G. v. d. Horst 95 pnt.; W. Engelaar 93 pnt.; A. Burgstede 93 pnt.; G. Wijnbergen 93 pnt.; A. de Haas 92 pnt.; J. Pakvis 92 pnt.; J. de Haas 89 pnt.; W. Berkhof 89 pnt.; H. de Groot 86 pnt.; A. Engelaar 86 pnt.; J. NiQssen 85 pnt.; F. C. Magendans 84 pnt.; J. L. Engelaar 81 pnt.; R. Mul der 81 pnt.; J. Duffels 80 pnt. en J. van Leeuwen 80 pnt. VEENENDAAL Dicht aan de weg op de Prins Bernhardlaan in Veenendaal staat de boerderij van de Wed. Van Ginkel. Haar beide zoons Piet en Bertus zijn dagelijks op het bedrijf werkzaam. Niets bijzonders? Van die gedachte stapt men wel af als men even de blik laat glijden over de glanzende bekers en medailles, die keurig gerangschikt in de woonkamer staan. Als bewijzen van de uitzonder lijke kwaliteit van het rundvee op deze boerderij. Op vele fokdagen, niet alleen in deze omgeving, maar zelfs in Zutphen en Den Bosch, treft men de Geertjes, de Jokes en al die andere stamboekkoeien van de Wed. Van Ginkel aan. En als men de terugweg weer aanvaardt is allicht een le of 2e prijs in de wacht gesleept. OPHALEN OUD PAPIER Het bestuur van de muziekvereniging „Ons Genoegen" maakt langs deze weg bekend, dat zaterdag, 28 augustus a.s. weer oud papier e.d. zal worden opge haald. Zoals bekend is de opbrengst be stemd voor versterking van het uniform fonds. Men wordt verzocht om de pakken kranten, tijdschriften e.d. gebundeld aan de weg gereed te zetten opdat vanaf een uur de pakken zo kunnen worden opge laden. Hartelijk bedankt voor de medewer king. GROTE PLANNEN VAN WINKELIERS Het bestuur van de winkeliersvereni ging E.M.M. heeft in verband met haar 30-jarig bestaan, dat zij eind van de volgende maand wil vieren, grote plannen. Hiertoe heeft zij de medewer king nodig van verschillende inwoners en plaatselijke verenigingen. Om tot een georganiseerd geheel te komen richtte zij aan de plaatselijke verenigingen een schrijven om j.l. donderdagavond in De Hertog van Gelre een besprekingsavond te houden. Op het programma dat be sproken werd stond o.a. vermeld: draai orgelfestijn, dam-, muziek-, schutjas- en klaverjaswedstrijden en verder schiet- en sjoel wedstrijden, lampionop tocht, puzzelrit voor fietsers en brom fietsers, puzzelwandeltocht, lunapark, enz. enz. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 28 augustus: Anja van Walsem; Mar tina Verweerd; Wim Budding; Steven van de Steeg. 29 augustus: Emiel van de Heuvel; Gert van de Haar; Anton van Laar; Henny Bosboom. 30 augustus: Jan Bulsink. 31 augustus: Annie Scheffert (Rhenen); Gera van Barneveld (Amerongen); Klaas Schaap (Bunschoten). 1 september: Mieke van Essen; Wilma Cornelissen. 2 september: Tine van Geerenstein; Ad Blank estijn. 3 september: Henk van de Burg (Rhe nen); Rudie van Manen; Jan Schoe- man; Guus Mulder; Hans Arends. Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag gewenst. Van Mary Kroesbergen kreeg ik de ver jaardagsdatum te laat door, maar vol gend jaar sta je echt op tijd in de krant. Ook nog van harte gefeliciteerd hoor! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Deze week heb ik weer wat meer capsules en zilverpapier gekregen dan vorige week. Jullie hadden zeker net nog even tijd om het weg te brengen, want volgende week zullen alle scholen al wel weer begonnen zijn. Ik hoop dat jullie Correspondentie te richten aan f fame Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL allemaal tienen halen en niet teveel strafwerk krijgen. Het zilverpapier en de capsules van deze week kreeg ik van Ad van de Haar, Kleuterschool „De Blokkendoos", Mary Kroesbergen, Gerda Ariessen, Ludwig en Martin Coumans, Wim de Kaste, Arie van Barneveld en alweer een zak vol van Margreet Kampert. Allemaal hartelijk bedank en tot de volgende week dan maar weer. Tante Jos. OOK GEEN BRAMEN PLUKKEN LANGS SPOORLIJN RHENEN WOUDENBERG Langs de spoorlijn RhenenAmers foort, tot aan Woudenberg heeft perso neel van de Nederlandse Spoorwegen in de afgelopen week het struikgewas be spoten, zodat aangeraden wordt geen bramen te plukken. Het eten van deze vruchten levert gevaar op voor de ge zondheid. Een dezer dagen kon een gezelschap Fransen zich overtuigen van de stand van zaken op deze Veenendaalse boer derij. De excursie was geregeld door de provinciale CBTB. Het bleken niet al leen veehouders te zijn, maar ook een groot aantal studenten, die zich met de Hollandse toestanden vertrouwd wilden maken. „Met de taal ging het wel eens moeilijk", vertelde Piet van Ginkel, maar met behulp van een tolk ging het wel. De Fransen waren opgetogen over de ver doorgevoerde mechanisatie op zo'n Hollandse boerderij. Bij hen was dit lang niet zover gevorderd. Ook de hy giëne in de stal, waarop door de ge- broeders Van Ginkel sterk wordt gelet, sprong bij de groep buitenlanders in het oog. Er werd nog een vrolijk politiek mopje gelanceerd, want een der broers stelde de vraag waarom Frankrijk zo gekant was tegen de voortgang van de EEG. Een der buitenlanders antwoordde toen: „Dat doen wij niet, dat doet De Gaulle". Maar om terug te komen op de resul taten, die de gebr. Van Ginkel overal behaalden met hun F.H. stamboekvee, het zou een hele opsomming betekenen om te specificeren waar de rundveesta pel van deze Veenendalers zegevierend voor de dag kwam. Op de fokdagen te Ederveen (die tussen haakjes volgende week woensdag weer wordt gehouden) behaalde men menige ereprijs. Twee jaar geleden was men met 15 stuks ver tegenwoordigd waarvan er veertien in de prijzen vielen, niet minder dan 11 1A- prijzen, drie IB en 1 tweede prijs. Op de districtsfokdag in Barneveld en de pro vinciale in Zutphen zijn de gebroeders altijd aanwezig. Voor de fokdag in Zutphen wordt het beste vee tevoren geselecteerd en tien tegen een dat de kampioenskoeien van Wed. Van Ginkel erbij zijn. Daar in Zut phen krijgt men echter meer tegen stand en is het wat lastiger om op eer ste plaatsen te eindigen. Dan zijn er nog beoordelingswedstrij den, georganiseerd door de provinciale besturen van de landbouworganisaties. De wisselbekei die voor de beste koe beschikbaar was gesteld is nu definitief in handen van gebroeders Van Ginkel. Tot driemaal toe wist men de bokaal te veroveren, nadat veehouders uit Putten en andere plaatsen al eens met de prijs waren gaan strijken. AANBESTEDING U.L.O. Namens het bestuur van de Chr. ULO school te Scherpenzeel en Omstreken werd dinsdagmiddag in hotel De Her tog van Gelre in het openbaar aanbe steed de bouw van een 10-klassig schoolgebouw met bijbehorende werken en een ambtswoning nabij het school gebouw. Voor object A (10-klassig schoolgebouw) kwamen 38 inschrijvin gen binnen en voor B (ambtswoning) 28. De vijf laagste inschrijvers voor het schoolgebouw waren: Keldermans, Ede f 478.000,Centraal bouwbedrijf te Nieuw Vennep f 475.000,T. Blom, Eemnes f 428.800,C. Blijleven, Vee nendaal f 428.400,Hofstee N.V., Utrecht f 427.283,—. (Hoogste inschrij ver Gebr. Van Rossum te Utrecht f 575.000,—). De vijf laagste inschrijvers voor de woning voor het hoofd der school wa ren: C. Blijleven, Veenendaal f 55.900, Hilgeman en Zn., Winschoten f 54.500, T. Blom. Eemnes f 53.500,T. J. Hof stee, Hilversum f 53.300,W. A. van Kruisten, Harskamp f 53.273,(Hoog ste inschrijver was Ccrver te Huizen voor f 87.000.De gunningen werden voorlopig aangehouden. WEDVLUCHT De Scherpenzeelse postduivenvereniging De Luchtpost nam zaterdag 21 augustus met 180 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 529 km. De duiven werden gelost om 6.15 uur en de eerste duif kwam aan om 12.36.53. De uitslagen van de eerste tien aankomenden was als volgt: C. ter Burg 1, D van Dijk 2, Gebr. van Schaik 3, C. Gijsbertse 4. Gebr. Rus- tenhove 5, P. v. d. Bovenkamp 6-7, C. A. v. d. Wetering 8, W. van Ede 9 en A. Marcus 10. Nu de hooibouw en het zomer werk achter de rug is gaan de gebr. Van Gin kel zich weer op de fokdagen toeleggen. Ederveen is het eerste aanknooppunt, dan misschien naar Zutphen. De fok- vereniging, die de rundvee-exposities or ganiseert is a! druk aan het voorberei den. De broers Piet en Bertus van Gin kel ook, want je wilt toch als het enigs zins kan een redelijke indruk maken. De bekers en medailles bewijzen dat deze uitspraak wat aan de bescheiden kant is. HORIZONTAAL: 49 bar 19 slot 1 sportartikel 51 sporen 23 vorm van ontsnappen 6 ongerijmd 54 gevangenis 24 zangnoot 11 drank 56 plant 25 naasten 12 noodsein 57 groet 26 fr. pers. vnw. 14 org. der Ver. Naties 58 intocht 27 hinderen 16 afgodisch 61 dichterbij komen 31 bijb. naam 18 afbeelding 64 bijb. naam 32 uitroep 20 steundraad 65 bestemming 33 berg 21 tot nader order 67 danskoor 35 spoedig 22 wandversiering 68 pi. in Friesland 40 krullen 23 aanbieding 69 schatten 43 vogel 28 nieuwe wereldtaal 44 vaartuig 29 voorzetsel VERTIKAAL: 46 titel 30 stad der oudheid 2 zelfzucht 47 selenium 31 pret 3 kreet 48 Nederlander 32 oosterse titel 4 Spaanse koningin 50 deel v.h. kippenhok 34 roe 5 zangnoot 52 hoefdier 36 zangnoot 7 duits bijwoord 53 kleur 37 water in België 8 loot 55 gedicht 38 ambtshalve 9 beroep 59 drank 39 pl. io Duitsland 10 inhoudsmaat 60 duits pers. vnw. 41 persbureau 12 stok 62 spoedig 42 meisjesnaam 13 boom 63 water in Utrecht 45 tandeloos zoogdier 15 damp 66 deel v. d. bijbel 47 selenium 17 slaapje Oplossing Kruiswoordpuzzel R 14 Horizontaal: 1. klomp; 5. aan; 7. poets; 11. stoer; 13. egaal; 15. rel; 17. pleiter; 19. ski; 21. anode; 23. net; 24. kaart; 26. no; 27. baron; 29. as; 30. r.r.; 32. ja; 33. Ed; 34. ha; 35. emoe; 37. s.l.; 39. sr; 40. tolk; 42. Brest; 43. ivoor; 44. twijg; 46. is; 47. p.e.; 48. Edda; 50. An; 51. N.S.; 53. uk; 54. Ee; 55. et; 57. thans; 61. l.s.63. gezin; 66. ore; 67. salet; 69. ara; 70. element; 73. era; 74. niets; 76. Maarn; 78. dadel; 79. t.a.t.; 80. paard. Verticaal: 1. koran; 2. Oslo; 3. m.t.; 4. pope; 5. arena; 6. netto; 7. park; 8. o.a.; 9. Elsa; 10. spits; 12. el; 14. ge; 16. enorm; 18. Iers; 20. kraal; 22. dl; 25. af; 27. bassist; 28. nerveus; 31. robgn; 34. horde; 35. ent; 36. erg; 38. l.t.s.; 39. sip; 40. toe; 41. K.M.A.; 45. water; 49. deler; 52. Harm; 55. egard: 56. r.i.; 58. hoest; 59. neemt; 60. Aa: 62. stand; 64. zand; 65. Neel; 67. stap; 68. Lena; 71. It; 72. na; 75. i.e.; 77. ra. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 Door ondervinding word je wijs en twee weten meer dan één. Je moet ook de koeien van andere veehouders kennen, je moet de ware fokstier kie zen om een goede afstamming te krij gen, kortom het boer-zijn vergt een hoop toewijding en onderzoek. Drie bekroonde koeien van Wed. van Ginkel, v.l.n.r.: Willie 4, in het midden de kampioenskoe Geertje 16, die op de landelijke tentoonstelling in Den Bosch was en in vakbladen op de voorpagina werd afgebeeld, en tenslotte geheel rechts Joke 4, die ook al heel tvat prijzen in de wacht sleepte. Het oordeelkundig fokken is een eer ste vereiste om tot een kwalitatief op goed peil staande veestapel te komen, dat bleek wel uit de zorg die de gebroe ders Van Ginkel aan het onder hun hoe de staande vee besteden. Dagen voor de fokdag begint is men bezig het vee startklaar te maken; het een frisse aan blik te geven. De landelijke organisaties sturen soms afgevaardigden om het vee te beoordelen en die controle is niet mals vindt men. Hoe het zij, het vee van de gebroeders Van Ginkel heeft aftrek. Als er kopers opdagen (men fluisterde ons toe zelfs uit het buitenland Duits land, Italië, Frankrijk etc.) dan is de koop al gauw met een handslag beze geld. De gebroeders Van Ginkel zijn van mening dat de jonge boeren veel meer onderling contact moeten onderhouden. Zelf doen ze dat met jonge Veluwse boeren.

De Vallei | 1965 | | pagina 4