schooldeur zwaaide jLranfl open Raad van Rhenen moet in principe besluiten over bouw van 456 woningen in uitbreidingsplan „Domineesberg" door N.V. Stadhouderslaan/Holland N.V. COLLEGE GEEFT RAAD INLICHTINGEN OVER INSTRUCTIEBAD Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 augustus 1965 Tot vreugde van de moeders? de meesters of de kinderen? m 1S3W De vertrouwde beelden /ijn teruggekeerd. De met tassen zwaaiende schooljeugd trekt weer op de leslokalen af. De moe ders kunnen na vijf of zes weken einde lijk eens uitblazen. Het geroezemoes wordt nu opgevangen door de meesters en de jufs, die er beroepshalve aan ge- wend zijn en (meestal) de lieve jeugd wel NA REALISATIE WONINGNOOD GROTENDEELS OPGEHEVEN? GRONDRUIL MET COÖP. WOONVERENIGING Fa. L. HEY Verzend per AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK E.V.E. VEENENDAAL V.A.B. KIRPESTEIN Grondverkoop N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten RHENEN L. P. v. Voorthuisen gaat „Eben-Haëzer verlaten SCHERPENZEEL RHENEN'S RAAD BIJEEN Voor de automobilisten geldt weer: Opletten bij het passeren in «'oede banen WCten te leiden. van scholen. Dit verkeersbord maakt hen daarop opmerk- Vakantie De langdurige vakantie zit er weer op. Een nieuw schooljaar begon. De laatste twee weken waren voor verschil lende moeders wel de zwaarste, zo wer den we gewaar in een paar korte ge sprekjes. Gelukkig dat het weer in die twee augustusweken meewerkte en de moeders met hun kinderen er op uit konden trekken. Plaatsen als het Berg- bad, de zandafgraving bij de Wielings heuvel, tochtjes naar Rhenen, Lunteren of Otterlo waren blijkbaar heel geliefd. Tja, vader weer naar 't werk en moe der met twee, drie of meer jengelende kinderen in de keuken, waren normale verschijnselen. Dan het werk maar even het werk laten en met Jan, Willie of Truus er tussenuit. Wanneer het gezin samen op vakantie is heeft men niet de minste moeite met het kroost. Ze zien een andere omgeving, andere speelwerktuigen, het strand of het bos en vermaken zich opperbest. Zodra de gezinsvakantie erop zit, begint zich de verveling af te tekenen. Enkele moeders waren zeer tevreden over „De Instuif", die door allerlei activiteiten als „Maan- land", kampeerweken e.d. een deel van de jeugd wist op te vangen. Eerstelingen Tussen al die kinderen, die de school tas weer over de schouders sloegen, was ook ditmaal weer een aantal debutant- jes. De zesjarigen, die aan moeders hand voor de eerste maal op pad gingen naar de „grote" school. Onwennig nemen ze plaats in de bank, kijken naar moeder en naar de juf en dan kan het gebeuren (vooral bij de meisjes) dat de tranen be ginnen te vloeien. Juf heeft erop gere kend en weet met al de tact die ze bezit de kleine weer op haar gemak te stel len. Meestal is dat heimwee dan na een of twee dagen geluwd. Gezin De moeders met 1 kind vonden het niet erg dat de kleine een week of zes in huis rondliep. Heel anders is het ge steld met de moeders van grote gezin nen, zoals we er een aantroffen in de Smidstraat in het oude Veenendaal. Mevr. Willemse, moeder van tien kin deren, in de leeftijd van twee maanden tot 12 jaar, waarvan er zes weer naar school gingen, zou de vlag hoog in top hebben gehangen als ze er een bezeten had. Het gezin is geen dag op vakantie geweest. Wie zou er, als we b.v. eens met 5 kinderen een dagje zouden gaan. op de andere vijf moeten passen?" vraagt mevr. Willemse zich af. Vooral in de bouwvakvakantie toen het slecht weer was heeft mevrouw Wil lemse heel wat te stellen gehad met haar tiental. Niet dat ze nou persé las tiger zouden zijn dan anderen, maar kinderen zijn kinderen. Ze moeten bezig gehouden worden. En mevrouw Willem se kon ze niet naar een speeltuin of iets dergelijks sturen. Ze vindt dat er in het oude Veenendaal een groot gebrek is aan speelgelegenheid. 't Is hier in de Smidstraat niet druk, maar als je even niet kijkt zitten ze op de Markt. Over 't spoor is er beter gezorgd, vindt mevr. Willemse. De kinderen gingen daarom wel eens bij oma op de Boslaan logeren en konden zich daar op het plein wel vermaken. Mevr. Willemse verwachtte, tot niet minder dan 550! Door deze aan was was het nodig niet minder dan acht nieuwe leraren aan te trekken, ter wijl ds. A. Terlouw de industriepredi kant de godsdienstlessen zal gaan ver zorgen. Voor de oudere jongens staat terwijl we met haar spraken, het hele een intensief lesprogramma voor de stel weer binnen te zien stormen. Maar deur. Het is weer blokken, blokken om overdag kan ze nu en dan even adem- t.z.t. goed voorbereid in de maatschap- haien. Ofschoon... ze gelooft dat al de pij te verschijnen. opgekropte spanning zich nu ontladen Ook de Ulo-scholen konden weer een heeft in een grote vermoeidheid. Mevr. toevloed van leerlingen boeken. Het win- Willemse raadpleegde hierover al de terseizoen nadert, hoe wQ ook zullen po- huisarts. Als we maar weer helemaal gen de laatste zomerzonnestralen vast in ons gewone doen zijn, zal het wel j te houden. Het schoolleven, de vereni- weer gaan, gelooft deze moedige huis- gingen, de vergaderingen, zullen weer vrouw. de aandacht vragen. Na de al of niet C'mieren verregende vakantie worden de schou- isruieren ders gezet onder de wachtende taak. Of Voor de groteren, die de school weer men nu schoolgaand is of al een werk- binnenstapten, was het ook weer een kring heeft. En dan maar hopen dat hele overgang. Maar zij hebben zich niet j 1966 iets meer zonneschijn zal brengen. Uitgelaten en juichend stormt de lieve jeugd het schoolgebouw uit. Toch weer blij dat ze naar school konden? (Of niet?) De raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 31 augustus ten gemeentehui ze in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten van behandeling 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mededelingen; 3. Vestiging opstalrecht t.b.v. riolering Julianaziekenhuis; 4. Bij drage lagere land- en tuinbouwschool Kesteren 1964; 5. grondruil met J. van Viegen; 6. Woningbouw in uitbreidings plan Domineesberg; 7 Overplaatsing kleuterleidster; 8. Benoeming hoofdleid ster ;9. Medewerking ex art 72 l.o.-wet 1920 St. Cuneraschool; 10 Verkoop wo ningwetwoningen; 11 Wijziging besluit tot verkoop grond aan N.V. Bouwfonds Ned. Gem.; 12 grondruil met coöperatieve woonvereniging; 13 Inlichtingen omtrent bouw overd. instructiebad; 14 Wijziging gemeentebegroting, begroting gemeente werken en begroting grondbedrijf dienst jaar 1965. Specificatie stukken punt 2: A. verslag stichting jeugdzorgwerk 1964. B. cir culaire minister volkshuisvesting en ruim telijke ordening omtrent procedure-rege ling overdracht woningwetwoningen. RHENEN Reeds geruime tijd voeren B. en W. onderhandelingen met de N.V. Maatschappij Stadhouderslaan tot exploitatie van onroerende goederen en de nauw aan haar verbonden Bouw-, Handel- en Exploitatie Maatschappij Hol land N.V. te Ede, omtrent de bouw van een beduidend aantal woningen in de westelyke helft van het gebied, dat zyn bestemming ontleent aan het uitbreidingsplan „Domineesberg". Laatstgenoemde vennootschap, die als bouwmaatschap pij optreedt, heeft met genoemd uitbreidingsplan als uitgangspunt een plan ontworpen, dat voorziet in de bebouwing van alle nog onbebouwde gronden gelegen tussen Nieuwe Veene ndaalseweg, Beukenlaan, Akeleiplantsoen en Valleiweg. Van deze gronden is op het ogenblik ongeveer 4.6 ha eigendom van N.V. Stadhouderslaan. De gemeente heeft in eigendom ongeveer 4.6 ha, terwyl nog ongeveer 1.8 ha in handen is van particuliere eigenaren, die nog niet bereid bleken de grond aan de gemeente te verkopen. Het ligt in de bedoeling, dat de in het zinswoningen zullen worden gebouwd plan opgenomen woningen worden ge bouwd door Holland N.V. en een door haar aan te trekken aannemersbedrijf, in welke combinatie Holland N.V. de bouw van de ééngezinshuizen voor haar rekening neemt en de bouw van de flat woningen wordt uitbesteed. De éénge- Soort Vrije sector Premiesector Woningwetsector Totaal Ééngezinswoning 70 52 118 240 Flat 54 54 108 216 Totaal 124 106 226 456 Mevrouw Willemsen zag zes van haar tien kinderen weer naar school gaan. Ze hadden geen vlag, anders had volop gewapperd. De moeders wachten op hun kroost bij de Prinses Beatrix- school. Juf begeleidt de kinderen tot aan het hek, dan is het hollen naar huis geblazen. verveeld. Gingen met vriendjes zwem men of kamperen, waren met vader en moeder op vakantie. Ze liepen op eigen benen. Moeder had geen omkijken naar de 14- of 15-jarigen. Sommigen hebben moeder nog geholpen, naar ons geble ken is. „Och, de jeugd is nog niet zo' slecht,' vertelde ons een huismoeder. Mijn dochter heeft al die tijd zelf de vaat gewassen, en de stofzuiger gehan teerd. Op die manier viel de vakantie voor mij niet zwaar. De oudere jeugd wist zich behoorlijk te vermaken. Voor al de zwembaden hadden de laatste we ken niet over gebrek aan belangstelling te klagen. RHENEN Enkele jaren geleden heeft N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten te Assen ten behoeve van de coöperatieve woonvereniging voor Personeel en Han- 1 del en Nijverheid G.A. te Rhenen een 24-tal woningen aan de Larikslaan ge bouwd. Nadat dit bouwplan was uitgewerkt bleken de geprojecteerde woningen een zodanige breedte te hebben, dat het bouwterrein te smal was. Ter oplossing hiervan was het óf mogelyk een woning op te offeren óf met handhaving van het aantal woningen een strookje gemeentegrond te bebouwen. Jongens In grote getale trokken de grotere jongens weer naar de Ulo of technische school. De Chr Technische Talmaschool kon een geweldige aanwas van leerlin- boeken. In totaal betraden 249 nieu- scholieren. net monumentale gebouw de Industrielaan. Het leerlingenaantal steeg hierdoor De keus viel op de laatstgenoemde mogelijkheid met de bedoeling om de in beslag genomen gemeentegrond te zijner tijd aan de Coöp. Woonvereniging over te dragen. Het gaat om een totale oppervlakte van 35 m2, welke voor f 10,90 per m* (de grondprijs van dit complex) aan genoemde vereniging kan worden overgedragen. Voorts heeft het college het voorne men om b(j dit woningcomplex een 5- tal garages te bouwen. Men beoogt hier mee de ruimte tussen de twee woning blokken een nuttige bestemming te ge ven. Voorts geeft de bouw van deze gara ges een goede afsluiting van de achter terreinen van de woningen aan de Ei kenlaan, terwijl tevens stallingsmoge lijkheid voor enkele van de veelal ter plaatse geparkeerde personenauto's wordt geschapen. De Coöp. Woonver eniging heeft bedongen, dat één garage, nr. 5 van dit complex wordt gebouwd op haar grond, zodat zij deze kan ex ploiteren ten behoeve van het naastge legen pand. De bouwkosten komen ge heel te haren laste. De overige garages worden gesticht op gemeentegrond, doch hiertoe is het nodig, dat ten be hoeve van garage nr. 4 van de Coöp. Woonvereniging een stukje grond wordt aangekocht ter grootte van 11 m2. De ze aankoop kan eveneens plaatsvinden tegen de prijs van 10,90 per m2. Het college stelt de raad voor deze grondtransacties in de vorm van 'n rui ling aan te gaan, waarbij de Coöp. Woonvereniging het voordelig grond- verschil van 24 m2 tegen 10,90 per m2 is 261,60 toebetaalt. volgens een arbeidsbesparende bouwme thode, hetgeen met zich meebrengt, dat krachtens de desbetreffende ministeriële richtlijnen e en contingentstoeslag van 40% wordt verkregen. Bovendien kan de minister wanneer een zogenaamde bouwstroom wordt opgezet bij de be schikbaarstelling van bouwvolume voor uitlopen op in de komende jaren be schikbaar komende contingenten en daarop een „voorschot" verlenen. Ook ten aanzien van de flatbouw wordt mo menteel aan een methode gewerkt om deze in geïndustrialiseerde vorm te stichten. Het plan voorziet in de bouw van 456 woningen en 260 garages, als volgt over drie sectoren verdeeld: ningwetwoningen is verband gelegd met de bestaande soortgelijke bebouwing van Vreewijk. Tussen deze twee soorten is de premiewoning gedacht. De éénge zinswoningen zijn voor de drie sectoren éénvormig naar grootte 'en indeling. Teneinde het verschil tussen de drie sectoren duidelijk aan te geven wordt variatie aangebracht in soort en kleur der gevelsteen, gevelbekleding en soort voordeuren. Vermeld zij nog, dat zowel de éénge zinswoningen als de flatgebouwen zul len worden uitgevoerd overeenkomstig de nieuwe voorschriften van de minister met betrekking tot grootte, indeling en accommodatie der woningen, waarvoor rijkssubsidies worden verstrekt. Het college overweegt nog om bij de Het ligt in de bedoeling deze bouw stroom in drie jaar tot stand te bren gen. De verdeling der woningen over drie sectoren acht het college aanvaard baar. Hoewel het college er naar streeft is het op het ogenblik nog niet met ze kerheid te zeggen of buiten de woning sector nog een belangrijk aantal wonin gen in de huursector zullen worden ge ëxploiteerd. Deze vraag kan pas worden beantwoord, nadat bekend is, hoe de nieuwe door de minister aangekondigde subsidie-regelingen met verhoogde bij drage voor de woningbouw zullen lui den. Tevens speelt de geldschaarste op de kapitaalmarkt hierbij een grote rol. De beschikbaarstelling van het nodige bouwvolume voor de uitvoering van het plan vormt momenteel nog een onder werp van beraad tussen de provinciale directie van de volkshuisvesting en de ruimtelijke ordening en het college, zo dat B. en W. nog geen nadere details kunnen verstrekken. De woningen in de vrije sector zullen zoveel mogelijk zijn gesitueerd langs de Beukenlaan en Rozenlaan, teneinde aan sluiting te vinden bij het aldaar aanwe zige woonmilieu. Voor de bouw van wo- definitieve onderhandelingen omtrent de bouw van dit complex enig terrein be schikbaar tev houden voor vrije woning bouw door ingezetenen en wel langs de Domineesbergweg ten noorden van de huidige boerderij van G. H. van Doorn, terwijl het wellicht ook nog nodig is tot behoud van bepaalde in de gemeente aanwezige bouwcapaciteit enig bouw terrein te reserveren. Deze reserverin gen worden afgestemd op het aantal aanvragen om bouwterrein, die B. en W. in de laatste tijd van de zijde van Rhenense inwoners bereikten. Het college meende er goed aan te doen de raad reeds in dit stadium van deze voor de gemeente zeer belangrijke plannen op de hoogte te brengen. De fi nanciële aspecten van deze zaak kwa men nog nauwelijks aan de orde, maar deze belangrijke zijde van de transactie heeft men in voorbereiding en het col lege stelt zich dan ook voor na de on derhandelingen met Stadhouderslaan N.V. en de Bouwmaatschappij Holland N.V. hierop nader terug te komen. B. en W. stellen de raad voor in prin cipe medewerking te verlenen aan de totstandkoming van dit project. V.CU Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, teL 3044 Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wagenirtgen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverheidslaan 13 Teleloon 4067 RHENEN Naar aanleiding van het verzoek van de raad omtrent een na dere uiteenzetting over de verhoging van de geraamde bouwkosten van het in structiezwembad met 38.000,deelt het college de raad het volgende mede: De hogere bouwkosten zyn ontstaan door het doorvoeren van enkele wijzigin gen in het oorspronkelijke plan na ingewonnen advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Pharmaceutische Inspecteur voor de Volksgezondheid en de consulent voor lichamelijke opvoeding. Een nader voorstel tot de bouw exploitatie van deze garages kan raad binnenkort tegemoet zien. de VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE De voornaamste wijzigingen zijn: 1. het perron aar één der lange zijden moest worden verbreed, waardoor 't gehele gebouw 1 meter breder werd. 2. Door de verbreding met één meter diende de betonconstructie aanzien lijk zwaarder te worden. 3. De oorspronkelijke diepte van het bad werd met 10 cm vergroot. 4. Door de vergroting van het bad werd de overstortkelder groter. 5. Voor de opstelling van de leerlingen was het nodig een voorportaal te maken. Hiervoor zijn de trappehui- zen, die oorspronkelijk open waren in overdekte gesloten trappehuizen gewijzigd. 6. Was het in eerste instantie de be doeling het geheel in schoonwerk van kalkzandsteen uit te voeren, la ter is dit gewijzigd in genuanceerd hardgrauw voor trappehuizen, kleed kamers en installatieruimte. 7. De muren moeten tot een hoogte van 1.50 meter worden bekleed met wand- tegels. 8. De kleedruimten moesten worden vergroot. 9. Er moesten extra voorzieningen voor de akoestiek worden getroffen. Als gevolg van deze wijzigingen is de raming met 38.000,— gestegen. RHENEN Bij raadsbesluit van 19 juli 1965 heeft de raad aan N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten te Assen een perceel grond verkocht ter grootte van circa 6340 m2. Ten behoeve van de bereikbaarheid van de op dit terrein te bouwen bungalows is het nodig, dat een tweetal verharde toegangspaden worden gemaakt. üp verzoek van het bouwfonds zal de verharding van deze paden worden aan gebracht door de gemeente. De kosten van aanleg en onderhoud dezer paden worden volledig gedragen door het Bouwfonds. Blijkens haar verzoek van 20 augustus j.i. zal genoemde vennoot schap het op prijs stellen wanneer z(j de eigendom van deze inrijpaden niet be hoeft over te nemen Dit verzoek houdt enerzijds verband met het karakter van weg dat deze paden krijgen en ander- De heer L.P. v. Voorthuisen, dirigent van de Chr. Gem. Zangver. „Eben-Haë- zer", gaat die om gezondheidsredenen verlaten. De heer v. Voorthuisen heeft in 1931 de zangvereniging opgericht en acht jaar later het kinderkoor. Gedurende deze jaren heeft het koor vele prijzen behaald op verschillende con coursen, tot in de superieure afdeling. Het kinderkoor heeft grote bekendheid gekregen, door de jaarlijkse kinderoperet te, die onder zijn bekwame leiding stond. Elk jaar had de heer v. Voorthuisen er vele uren voor over om dit evenement tot in de puntjes te verzorgen. Niet het instuderen van de zang en het toneel alleen, maar ook alle attributen die er by horen, kwamen van zyn hand. Het viel het bestuur natuurlijk niet mee om hier een goede plaatsvervanger voor te vinden. Door tussenkomst van de heer Leo v. Stempvoort, die ook reeds vele jaren pianist is van het koor, is het bestuur er in geslaagd een nieuwe dirigent bereid te vinden het koor te willen leiden. Het is de heer Goedings, wonende in Ochten. De heer Goedings is onderwijzer aan 'n school in Echteld. Verder heeft hij nog drie andere koren. Een kerkkoor in Tiel, een kerkkoor in IJzendoorn en een ge mengd koor in Oprjnen. De heer Goedings is geboren in Arnhem en is 52 jaar oud. Hij zal zowel het grote koor als het kinderkoor over nemen, en hoopt op 2 september te beginnen. Op een nader te noemen datum zal in een speciale repetitieavond van de Heer v. Voorthuizen en v. Stempvoort afscheid genomen worden. Het bestuur hoopt dat de heer v. Voort huisen als le voorzitter aanblijft. Ieder nieuw lid is weer van harte wel kom. PRIJSWINNAAR BLOEMENCORSO Op het zaterdag te Leersum gehouden bloemencorso waaraan ook werd deelge nomen door de heer D. J. van Ekris, ga ragehouder Marktstraat alhier, wist hij twee eerste prijzen en een ere-prijs te behalen. Jongens naar kamp teruggebracht Zondagmorgen vroeg zagen omwonen den uit de Marktstraat een paar vreemde jongens over het hekwerk van de gemeen telijke eierhal klimmen. Aangezien z(j dit niet vertrouwden belden zij de politie op. De opperwachtmeester Hietbrink, die spoedig ter plaatse was, wist beide jon gens op het marktplein staande te hou den. Het bleken de 16-jarige J. C. V. en de 18-jarige H v. d. W te zijn die tijdens het weekeind uit het kamp Overberg wa ren ontvlucht. Achteraf bleek, dat zij door het verkoopraampje waardoor con sumptieijs wordt verstrekt uit de winkel van Van Engelenhoven op het Plein 1940, een doos met 120 repen chocolade had den gestolen. Nadat zij zich hier flink van tegoed hadden gedaan hadden zij de resterende repen weggegooid. Een vijftig tal repen werd door de politie terug ge vonden en de jongens werden naar hun kamp terug gebracht. zijds met de moeilijkheden, die kunnen ontstaan wanneei na verkaveling van het terrein de eigenaren van aangren zende gronden eigendomsrechten op de ze paden kunnen doen gelden. B. en W. hebben hiervoor begrip, doch medewerking aan dit verzoek heeft tot gevolg dat bovengenoemd raadsbesluit zal moeten worden gewijzigd. De opper vlakte van beide inrijpaden bedraagt te zamen 240 m2. zodat aan het bouwfonds wordt overgedragen 6340 m* 240 m1 6100 m2. De totale verkoopprijs blijft gehandhaafd op 141.382, Het college stelt de raad voor het raadsbesluit in deze cin te wijzigen en biedt de raao daartoe een concept-be sluit ter v .ststelling aan.

De Vallei | 1965 | | pagina 6