l Veel liefs van Ronnie Lenteleven kan jong leven ontvangen Commissie Gen. Synode Geref. Kerken vergaderde in Veenendaal Kapelaan Huls komt naar Veenendaal 360 deelnemers aan bejaardentocht 1965 Zesde Hollantoriade Uitvoeringen van „Con Amore" Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 27 augustus 1965 8 Rijwiel en voetpad naast Westelijke Randweg TOESTAND THANS ZEER GEVAARLIJK Met college van b. en w. verzoekt de raad toestemming voor een crediet van ruim f 30.000,voor de aanleg van een rijwiel- en voetpad ten oosten van de Westelijke Randweg vanaf de spoorlijn tot aan het Panhuis. Aanvankelijk was slechts het aanleggen van een rijwiel en voetpad aan de westzijde gepland en dit is ook gerealiseerd. Aan de oostzijde zou volstaan worden met een dergelijke voorziening van de Rembrandtlaan tot de spoorwegover gang. Nu de aanleg nagenoeg gereed is, blijkt het ontbreken van een rijwiel en voetpad aan de oostkant van de Weste lijke Randweg van de spoorwegover gang tot het Panhuis de verkeersvei ligheid ernstig in gevaar te brengen omdat van dit deel van de Randweg een intensief gebruik wordt gemaakt. De aanleg van het fietspad en voet pad zal aan N.V. Bruil worden opge dragen. Met ingang van heden 27 augustus zal kapelaan J. Th. Huls van Zevenaar over komen naar de R.K. parochie te Vee nendaal. Hij wordt dan de opvrlgei van kapelaan H. Boonk, die deze week naar Arnhem vertrok. De nieuwe kapelaan Dinsdag 31 augustus vertrekken 8 bus sen vol deelnemers aan de jaarlijkse tocht voor bejaarden, in de richting Ach- terhoek-IJselstreek. Vooraf worden de deelnemers op verschillende punten in de gemeente afgehaald en traditionele versnaperingen en rokertjes uitgereikt. Het aantal deelnemers aan de tocht is wel minder dan vorig jaar, misschien komt dit doordat men genoodzaakt was door de te grote lengte van de stoet al leen bussen in te schakelen en aan dit idee even gewend moet worden. Als het weer meewerkt belooft het in ieder geval een geslaagde tocht te wor den waarover nog lang nagepraat zal worden. De nieuwe kapelaan Huls, gekomen uit Zevenaar. was tot op heden werkzaam in de Ma ria Koningin parochie te Zevenaar. Hij werd op 5 april 1934 in Dinxperlo gebo ren, werd op 22 juni 1962 tot priester ge- wyd en vond in Zevenaar zijn eerste ar beidsterrein. Kapelaan Huls verklaarde in een kort gesprek graag naar Veenen daal te komen, ook al om de differentia tie in de kerkelijke samenleving in deze plaats. NIEUWE INDUSTRIE AAN NIJVERHEIDSLAAN De N.V. van Walbeek uit Rotterdam heeft een verzoek ingediend om aan koop van een perceel industrieterrein aan de Nijverheidslaan tegen een to tale prijs van 33 mille. Genoemde N.V. is voornemens daar een bedrijfspand te bouwen t.b.v. haar handel in machines. Ged. Staten geven opdracht tot aanleg van beplanting bij vuilnisstortplaats op Emmikhuizen De gemeente Veenendaal heeft destijds een overeenkomst aangegaan met me vrouw M. C. Baronesse Sirtema van Gro- vestins, douarière M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude inzake het storten van huisvuil in de zandaf- gravingen onder Emmikhuizen. De eigenaresse heeft thans van het college van Ged. Staten een ontgron dingsvergunning gekregen, echter onder voorwaarde dat ten behoeve van het landschapsschoon een beplanting zal worden aangebracht. Deze verplichting is op de gemeente overgegaan. Het college van G.S. gaf dan ook te kennen dat een beplanting dient te wor den aangebracht rond de westelijke af graving (het z.g. tweede gat) opdat deze beplanting, wanneer binnen afzienbare tijd in deze afgraving met het storten van huisvuil een aanvapg wordt ge maakt, een redelijke hoogte en dicht heid zal hebben. De kosten van aan leg bedragen f 4000, Zaterdag 11 september gaat de zesde Hollantoriade van start, door de direc tie van Hollantor jaarlijks aan haar per soneel aangeboden. De tocht gaat dit jaar in de richting Harderwijk, maar waar het diner en het feestelijke bal zaï worden gehouden blijft nog een verrassing. Het zal in ie der geval wel ergens op de Veluwe zijn. Het momenteel 70 leden tellende Ned. Herv. Evang. Zangkoor ,Con Amore" is al weer volop met de repetities be gonnen en zal in de volgende maanden weer van zich laten horen. Op 16 sep tember staat op het programma een op treden in Sanatorium „Sonnegloren" te Soest en op 30 september wordt een be zoek gebracht aan het Revalidatiecen trum „De Hoogstraat" te Leersum. amkron<;en DERDE ZOMERAVONDCONCERT In de prachtige sfeervolle Sint Andries- kerk vond het 3e zomeravondconcert plaats, georganiseerd door de Orgelcommissie. Aan dit concert werd medewerking ver leend door mevrouw J. Ie Coultre, fluit; Henriette Kingma-Wensing, sopraan en Loek Houten, orgel. Het programma bestond uit muziek uit de baroktijd. Vele van de concertbezoekers hebben opnieuw mogen genieten van de prach tige stem van Henriette Wensing. Haar stem bezit een bijzondere warmte en diepte. Haar toonbereik is zeer groot. Mevrouw Le Coultre ontpopte zich als een begaafd soliste. De prachtige klank van haar instrument paste zich bijzon der goed aan bij de klank van het orgel en de stem van de zangeres. Zij ont plooide een uitstekende techniek en mu zikaliteit. Bij dergelijke serieconcerten is een vergelijking onvermijdelijk. Gedoeld wordt in dit verband op de orgelpartij. Tijdens het eerste concert werd het or gel bespeeld door Feike Asma. Deze keer door de jonge nog onbekende musicus Loek Houten. De eerste keer een dave ring van klanken, een enorm volume, zwaar en donker. Ditmaal een melodi euze, haast speelse muziek, door een in strument dat tot eerste taak heeft met de mensen, en niet boven de mensen, te zingen in blijheid en dankbaarheid. Ame rongen heeft in dit instrument een rijk bezit. Tijdens dit concert kwam dit eens te meer naar voren. Het concert werd geopend met de so nate nr. 5 van Narcis Casavoves, een vrijwel onbekend componist uit de 18e eeuw. Het orgel leek soms geen orgel meer, maar het geluid van zilveren klok jes, zo fijn en speels werd dit werk ge bracht. De prachtige stem van Henriette Wen sing kwam het mooiste tot uiting in een aria van Georg Friedrich Handel, „Susze Stille", begeleid door orgel en fluit een combinatie van ontroerende klankschoonheid. Enkele fluitsoli waren te beluisteren in de sonata opus 1 nr. 1 van Loei liet en een sonata van Bene detto Marcello. Door sopraan en orgel werd de bekende aria „Schlummert ein" vertolkt als middendeel van dit con cert. Het concert werd door Loek Hou ten besloten met het concerto in d klein del Sgr. Torelli door J. G. Walther. In dit laatste werk bleek weer even dat er in de hogere registers van het orgel eni ge onzuiverheden te beluisteren zijn. Hoewel het aantal bezoekers minder was dan vorige keren, kan zonder meer gesteld worden dat dit concert het hoog tepunt is geweest van deze reeks. De orgelcommissie verdient alle lof, dat men de muziekliefhebbers in Amerongen en omgeving op deze wijze tegemoetkomt. Het volgende concert vindt plaats 16 september a.s. Medewerkenden zijn dan Else de Graaf, alt; Mees van Huis, or gel en het Utrechts Kamerkoor. Assemblage in vijf minuten van eenpersoons helicopter Een klein helicoptertje, dat zonder veel moeite kan worden gedemonteerd en dan in een trailer kan worden gebor gen is ontwikeld door een grote West- duitse vliegtuigconstructeur. De trailer is laag en plat zodat de bovenzijde kan worden gebruikt als platform voor het opstijgen en landen, als dat om één of andere reden niet wel mogelijk is op de grond. De trailer kan aan een personen auto worden gekoppeld. Men verwacht dat dit wentelwiekje, de Dornier-32, voor sportlieden en jagers, maar ook voor het regelen van het verkeer en bij red dingsoperaties in de bergen of op zee goede diensten kan bewijzen. Bij red dingsacties intussen kan het vliegtuigje alleen voor verkenningsdoeleinden wor den gebruikt, want het is slechts ge- nomische Gemeenschap de jaren 1962— schikt voor één persoon. Het toestel dat in vijf minuten in elkaar gezet kan wor den en startklaar gemaakt, weegt nog geen 150 kg. Het maximum gewicht bij het opstijgen bedraagt ruim 315 kg. De kruissnelheid is 9" km en de maximum snelheid 105 km: de tanks kunnen brandstof bevatten voor een vlucht van 84 km. Nederlandse kip goedkoop eten Onder invloed van de schrikbarend hoge vleesprijzen heeft het hoen aan populariteit sterk gewonnen. Dit heeft geleid tot een enorme uitbreiding van de kippenfokkerij. Terwijl de invoer van vlees in de landen van de Europese Eco- 1964 meer dan verdubbelde, onder in vloed van de schaarste in alle zes deel nemende landen, nam de pluimveestapel daar zodanig toe, dat de invoer van ge vogelte aanzienlijk daalde, ondanks het sterk toegenomen verbruik. Als producent van gevogelte blijkt Ne derland in de E.E.G., blijkens een statis- tiekje over kostprijzen een zeer goed fi guur te slaan. Onze kostprijs is slechts 1,66 per kg voor jonge gemeste dieren kwaliteit A, tegen 2,03 in de Bonds republiek en 2,92 in Frankryk. In Ita lië ligt de prijs nog aanzienlijk hoger. Slechts België staat ongeveer op hetzelf de peil als Nederland (ƒ1,69). Kogel of slaag voor verkeerszonden Hebt u dezer dagen, tijdens „winterse" zomerdagen, ook wel eens de gedachte, dat u liever in een vreemd warm land zoudt willen zitter dan thuis of op kan toor te zitten kleumen? Misschien kan ot u troosten te weten dat dezer dagen een verkeersagent in Barcelona een mo torrijder heeft doodgeschoten toen de man zijn orders niet opvolgde en er een nogal Spaans ruzietje ontstond. In Tu rijn werd in dezelfde week een toerist aangereden door een auto. Dit gebeurde op het marktplein. Het slachtoffer viel tegen een kraampje aan en beschadigde in zijn val. Hij kreeg als toegift een pak slaag van de eigenaar. Thuis is het ook niet alles, maar toch Nederlandt loopt in op auto-achterstand Er rijden op dit ogenblik in de gehele wereld, volgens een statistiek van de Europese Economische Gemeenschap, 167.5 miljoen auto's rond: personenwa gens en trucks. Daarvan zijn maar 17 miljoen auto's en 4.5 vrachtwagens in het produktiejaar 1964 vervaardigd. Er zijn dus nogal wat oude beestjes bij. Ofschoon wij, blijkens de cijfers van het eerste halfjaar 1965 aardig op onze omgeving inlopen relatief was in de landen van de E.E.G. het aankoopper centage in Nederland het hoogst blij ven wij toch aanzienlijk achter bij de grote broers. Frankrijk bezat eind 1964 ruim tien miljoen auto's, de Bondsrepu bliek 6.6 miljoen. In totaal liepen er in de zes landen van de E.E.G. eind 1964 26.6 miljoen auto's maar in de Verenigde Staten was dat cijfer 86 miljoen. Terwijl in Nederland toen één auto voorkwam op elf inwoners was dat cijfer bijna overal lager: in België en in de Bonds republiek één op acht, in Frankrijk één op zes in de Verenigde Staten één op drie personen. Eén op acht is ook het gemiddelde in de E.E.G. Het wereldgemiddelde wordt berekend op één auto per 26 personen. Onder grote belangstelling vond maandagmiddag de opening plaats van het nieuwe Interkerkelijke Jeugdcentrum, waarin gevestigd gaat worden de 2e christelijke kleuterschool in deze gemeente. Het gebouwtje, voorlopig nog een houten noodgebouw kreeg de naam van „Lenteleven" Het dochtertje van burgemeester van den Bosch bood de voorzitter van de Vereniging Chr. Kleuterschool, ds. G. Kaastra, de sleutel van het gebouw aan, waarna deze de deur officieel opende, daarmede de opening verrichtende. Ds. Kaastra sprak de hoop uit dat dit gebouwtje vele „lentelevens" tot vreugde zou mogen zijn Vervolgens heette ds. Kaastra alle aan- der toepasselijk. We staan hier in een wezigen hartelijk welkom in dit nood- noodgebouw, hopenlijk zal er spoedig gebouw van het Dienstcentrum, namens een permanent gebouw kunnen verrij- het Interkerkelijk Jeugdcentrum. Het zen. Interkerkelijk Jeugdcentrum werd in j ook de inspectrice van het Kleuteron- 1963 opgericht ten dienste van de jeugd, derwijs, mej. Clemens was blij dat deze zoals jeugdkerk, zondagsschool, clubs. SCh00i js verrezen. Er heerst nog steeds Het gebouw bleek 2 belangen te kunnen een geweldig gebrek aan kleuterscholen, dienen, nl. jeugdcentrum en kleuter- (jee^ haar vreugde nu reeds voor de school. Door de grote urgentie moest (jercje keer bij de opening van een kleu men zich echter voorlopig tevreden stel- terschool in Amerongen aanwezig te len met een noodgebouw. Dit gebouw kunnen zijn. Dankzij de samenwerking kwam tot stand mede dankzij de finan- ,mej. het jeugdcentrum kan deze oplos- ciële hulp van het Zondingsdiaconessen- sjng spoedig gerealiseerd worden. huis, de Vereniging Chr. Kleuterschool en de gemeente Amerongen. Het bestuur van het Zendingshuis stond zr. Heiline af als hoofdleidster van de school. Spre ker bracht dank aan de velen die daad werkelijk aan de totstandkoming van het gebouwtje hebben medegewerkt. Waar eens tabak heeft gestaan verrij zen nu woningen, Amerongen gaat voor uit. Uit deze vooruitgang is ook Lente leven onstaan. In het onderwijs moet het evangelie tot uiting komen. Dit kan in deze school gebeuren. Burgemeester Jhr. H. van den Bosch feliciteerde namens het gemeentebestuur de vereniging met deze nieuwe aanwinst. In een zeer korte tijd heeft u dit voor elkaar gekregen, aldus de burgemeester. Hij achtte de naam Lenteleven bijzon- Waar zijn zandloper en kandelaar? In het kerkblad van de Hervorm de gemeente te Amerongen wordt een verzoek gericht aan de gemeen te om twee verloren voorwerpen op te sporen. Eertijds was de preekstoel in Ame rongen uitgerust met een zandloper om de prediker aan zijn .tijd te her inneren. Dat is voor dit doel niet meer nodig, volgens ds. Kaastra, maar het is toch jammer dat alleen de houder van dit nuttige instru ment is achtergebleven. In de kerk van Doorn is de zandloper nog aan wezig en kan men zien hoe het hoort. Wie weet waar de Amerongse zandloper gebleven is? Verder bevond zich een koperen kandelaar op de preekstoel of mis schien waren het er wel twee. Deze zouden van veel praktisch nut kun nen zijn, zoals zondag 1 augustus j.l. is gebleken toen het elektrisch licht de gemeente van Amerongen in de steek liet. Bovendien zou het een fraaie aan vulling kunnen zijn van de schitte rende kaarsverlichting die de kerk rijk is. Waar zou deze kandelaar(s) zich bevinden?, zo vraagt de schrij ver in het Amerongse kerkblad zich af. Bouwvergunning kwam af De Hervormde kerkeraad van Overberg mocht dezer dagen van hef gemeentebestuur van Ameron gen vergunning voor de zo nodige restauratie van het kerkgebouw ont vangen. De plannen kunnen echter niet terstond worden uitgevoerd. De kerkvoogdij zal er nog over verga deren. Eerst moeten twee afwezige kerkvoogden van vakantie terug zijn. Momenteel is reeds een bedrag van f 11.000,binnen. Dit bedrag is nog lang niet toereikend, maar de ge meente hoopt dat moeder Ameron gen haar dochter Overberg in deze zal bijstaan en ondersteunen. Ds. H. Hiensch uit Arnhem kocht huis op Kerkewijk om na emeritaat te gaan bewonen De Arnhemse Hervormde predikant ds. Hiensch, van geboorte Veenenda- ler, heeft het pand Kerkewijk 112, al hier gekocht. De predikant, die 61 jaar is en over vier jaar met emeritaat zal gaan hoopt zich D.V. metterwoon in Veenendaal te vestigen. Ds. Hiensch is voornemens, indien hem de kracht en gezondheid wordt geschonken, in Veenendaal nog op enigerlei terrein werkzaam te kun nen zijn. Of het nu bejaardenzorg is of het bezoeken van zieken, kon ds. Hiensch nog niet bevestigen. In Arnhem is ds. Hiensch de enige Gereformeerde Bondspredikant tus sen zijn 12 Hervormde collega's, waarvan één Vrijzinnige predikant, die een speciale opdracht heeft. De predikant heeft thans 36 dienst jaren achter de rug. Hij diende ach tereenvolgens de gemeenten van Bleiswijk, Ooltgensplaat, Kampen en sinds 1950 staat hij in de Gelderse hoofdstad. Het werk in een stadsgemeente verschilt uiteraard met dat op het platteland. Het vereist een andere aanpak, omdat de mensen ook an ders geaard zijn. Het is volgens ds. Hiensch noodzakelijk de mens in zijn huidige situatie te benaderen. De af stand tussen kerk en gemeenteleden moet zeer klein zijn, aldus ds. Hiensch. Zijn hart trekt evenwel nog naar Veenendaal, waar hij geboren werd en waar zijn familie woont. Er be staat een hechte familieband die hierin resulteert dat er elk jaar een familiereünie wordt gehouden. Ds. Hiensch zal dan ook blij zijn als hij t.z.t. tot „het oude nest" mag te rugkeren. Als ds. Hiensch naar Vee nendaal komt zal er voor hem ook de voorwaarde gelden dat hij eco nomisch aan de plaats gebonden is. Vandaar dat hij tevoren een speciale taak zal aanvaarden. Het ligt overigens nog wel ver in de toekomst. Ds. Hiensch wil daar om de plannen die er bestaan wel onthullen, maar onder het voorbe houd dat het Deo Volente wordt ge accentueerd. Wij zijn allen mensen van de dag, maken plannen, maar kunnen niet garanderen dat de plan nen ook werkelijkheid worden, aldus ds. Hiensch. Domineesvrouwen geven hun mening Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse predikanten heeft onlangs aan 1566 Hervormde predi kantsvrouwen een uitvoerig enquê teformulier toegezonden. De domi neesvrouw komt de laatste tijd steeds meer in het zoeklicht te staan. Dit voorjaar was de rede van de voor zitter van de Bond tijdens de jaar vergadering aan haar gewijd en het Bonsdbureau schijnt veel meer brie ven van huisvrouwen in de pastorie te ontvangen dan vroeger. Aan de predikantsvrouw wordt o.m. de vraag gesteld of zij voor haar huwelijk een beroep uitoefen de en welke werkzaamheden zij in de gemeente van haar man verricht. Verder zijn er vragen over het huis, de huishoudelijke hulp, de besteding van de vakanties, de hobbies. Ook of en wat zij leest, of zij naar con certen, schouwburg of bioscoop gaat, wordt in het formulier ge vraagd. Tenslotte wil men het oordeel van de domineesvrouw weten over het pastorieleven o.a. of zij de indruk heeft dat de gemeente van de vrouw van de dominee een bepaald gedrag, bepaalde opvattingen verwacht en of zij van mening is dat zij aan deze verwachtingen kan beantwoorden. De uitslagen van de enquête zul len t.z.t. in het maandblad van de Bond worden gepubliceerd, waarbij anonimiteit gewaarborgd blijft. Er zijn reeds een groot aantal ingevul de formulieren van domineesvrou wen bij het secretariaat binnenge komen. Geen krant, geen radio, geen televisie Ds. T. Langerak, Hervormd pre dikant te Veenendaal citeert in de Hervormde kerkbode de schrijver Bodamer, die een waarschuwende vinger opheft tegen de massaficering van de mens. De kerk heeft mensen nodig met een eigen mening en geen mensen met de mening van de pers (ook de kerkelijke pers), de radio en de t.v., zo gaat het citaat verder. Laat men u maar excentriek vinden, maar neem een eigen standpunt in. De schrijver geeft de wijze raad, volgens ds. Langerak om zo min mo gelijk de krant te lezen, de geïllus treerde pers op te zeggen, niet naar de radio te luisteren of naar de te levisie te kijken. Reeds enkele malen en ook deze week weer, vergaderde een der zeven commissies van de Generale Synode der Geref. Kerken, die momenteel in Lunteren bijeen is, in de Petrakerk te Veenendaal. Onder de afgevaardig den bevond zich ook de plaatselijke predikant ds. D. v. Enk. Punt van be spreking was o.m. de voorbereiding van de agendastukken betreffende het vaststellen van de liturgie. Men wil in de Gereformeerde Kerken een meer uniforme regeling nastreven, hoewel er voor iedere kerk toch een zekere mate van vrijheid blijft bestaan. De jongen keek haar van terzijde aan. „Je zult ook wel eens gedroomd hebben van een Anna Pavlova, neem ik aan. Waarom ben je bij het cabaret geble ven? Zag je niets in de klassieke dan sen?" „Jawel. Maar de belangstelling voor de klassieke dans is in ons land maar matig. En de opleiding daarvoor kost veel geld". Ze lachte. „Dat bezat ik toen niet, zie je?". Ze stopten voor een ouderwets heren huis in de Emmastraat. De man, die opendeed, had een krans van spierwit haar om de slapen. Toen hij Yolanda zag, verhelderden zijn ogen. Hij stak z^jn hand uit, waarin zij de hare legde. „Yolanda.... meisje, wat een verrassing. Kom verder. En je hebt iemand meege bracht, zie ik?" De man monsterde Ronnie onderzoe kend. „Mijn vriend Ronnie Beelen, Jan. We komen even met je praten. Over zijn stem". „Kom binnen, meneer Beelen. Wel kom, want de vrienden van Yolanda zijn ook de mijne". Ronnie volgde het tweetal naar een groot hoog vertrek, waar een ouderwet se vleugel stond, terwijl overal stapels bladmuziek verspreid lagen. f „Ga door Maartje Zeldenrijk zitten, kinderen. Ergens zullen Spreekster hoopte dat de beide leidsters met liefde voor het jonge kind hier hun taak mogen verrichten. Namens het Zendingsdiaconessenhuis schonk de heer Vooys een poppenbunga- low. Het zendingshuis is te allen tijde gaarne tot hulp bereid. De heer Kalsbeek bood namens de Ned. Hervormde Kerk een bijbel aan. Namens de Vereniging een School met den Bijbel werd een enveloppe met in- houd aangeboden. Nadat nog enkele andere sprekers het woord voerden, bestond er gelegen heid de beide lokalen van het gebouwtje te bezichtigen. Hiervan werd druk ge bruik gemaakt. De oude man keek dromerig voor zich Hoofdstuk 6 i er heel wat om te verwedden, dat jouw i den niet, anders zou je zo'n vraag niet uit. Ja mijn kind, ik heb altijd de schoon- Die donderdagavond was het uitzon-1 stem te zijner tijd goud waard is. Alsstellen", heid bewonderd. In alles in het leven. In derlyk druk bij Willem Volland. Tijdens het lied... de muziek maar ook de jeugdbet spelen dacht Ronnie: Als ze straks Waarom niet? Ik aanbid alle schoon- De nieuwe berijming van psalmen en gezangen werd reeds bij wijze van proef hier en daar ingevoerd. De nieuwe bundel omvat 119 ge zangen. De Synode aanvaardde deze proefmethode. Uiteindelijk zal toch een definitieve regeling moeten vol gen. Genoemde commissie III zal de Generale Synode te Lunteren van advies dienen omtrent dit vraag stuk. Dinsdag a.s. zal de synode met haar eigenlijke werkvergadering be ginnen, nadat reeds op 11 mei de openingsvergadering te Middelburg werd gehouden. De verschillende commissies hebben de afgelopen maanden hard gewerkt en vele rap porten geschreven. Agenda Het overgrote deel van de agenda bestaat uit min of meer formele punten. Niettemin zijn er ook nog wel onderwerpen, die de speciale belangstelling van het kerkvolk zul len hebben, zoals de vraag of de kerkelijke ambten voor de vrouw worden opengesteld, het probleem van de zondagsheiliging en verschil lende problemen die met de oecume ne raakpunten hebben. Zou er eventueel een gemeen schappelijke Avondmaalsviering met de Hervormden plaats kunnen vin den en meer van dergelijke vragen op het terrein van de samenwer king met andere kerken. Ook het vraagstuk van de geeste lijke verzorging in de krijgsmacht zal ter sprake komen. Er zijn op dit gebied reeds geruime tijd moeilijk heden die tot nu toe geen definitieve oplossing hebben gevonden. Wat de Gereformeerde Generale Synode betreft is het probleem nog niet geheel en al uit de wereld. Van Hervormde zijde werd reeds her haaldelijk aangedrongen op een ge sprek waarbij het hele vraagstuk van de evangelieverkondiging in de krijgsmacht nu eens goed zou wor den doorgesproken. Het is volgens een bericht in het Centraal Week blad te betreuren dat in een artikel in Hervormd Weekblad niet bepaald oecumenisch over deze zaak werd geschreven. Drukke dagen voor de Gerefor meerde Synodeleden, waarvan en kelen dinsdag in Veenendaal een voorvergadering hielden. De afge vaardigden poseerden voor onze fo tograaf bij de ingang van de Petra- kerk. Op de foto van links naar rechts: Ds. D. van Enk, Veenendaal; Prof. Dr. G. Rothuyzen, Kampen; S. Melse, ouderling uit Leiden; R. Hasper, diaken uit Drachten; P. A. Schoneveld, ouderling uit Katwijk a. d. Rijn; C. Appelhof, ouderling uit Enkhuizen; Ds. B. W. Ganzevoort uit Hoboken (België); H. J. Ros, ou derling uit Rotterdam; W. Blokland, ouderling uit Roosendaal en Dr. O. C. Roelofs uit Zuidlaren. Leden van de Geref. Synode, dins dag j.l. in de Petrakerk ter vergade ring bijeen. Links de plaatselijke predikant ds. D. van Enk. heid, die er in het leven is. Zang, mu ziek. liefde... daar drijft alles op, dat ver aangenaamt alles... Maar ik praat weer ,fT„ veel te veel, lieve kind. Wat verschaft nog wel een paar stoelen leeg zijn Je .n„.o hAwwllr,„ ziet er uitstekend uit, mijn kind. Stra lend van schoonheid. Ik heb het je voor speld, hè? Weet je het nog, die avond, toen je voor me zong? Wat was het ook weer? O ja, uit de onvoltooide opera L'Oca del Cairo. De scène: Siano pron- mij de eer van jullie bezoek? Yolanda wees op Ronnie. „Ik heb werk voor je. Een taak, die je aan kunt. De ze jongeman kan zingen. Maar zijn stem is ongeschoold". Ze spreidde haar han den. „Moet ik nog meer zeggen? Wat te alle gran nöz'ze..." Ik "heb 'm hier nogib« mij mislukte, zul je bij hem kunnen wel ergens liggen. Je zong het zo lief,bereiken, Jan maar toch kon je niet die hoogte berei- j De oude man begon te glimlachen, ken, die nodig was. Weet je nog, dat „Een zanger, een zangeres wordt gebo- ik het je vertelde? Het was hard, maar ren, niet gemaakt. Hij is als een ruwe het had geen zin meer om verder te diamant. Ongeslepen reeds waardevol, gaan. Je huilde en ik had ontzettend j maar geslepen bestemd om te schit- met je te doen, mijn kind. Ik heb je teren. Wat zingt u, meneer van Begen?" „Beelen", verbeterde de jongeman rus tig. „Maar zegt u alstublieft Ronnie. En ik ben van mening, dat Yolanda over drijft, meneer Pottenberg. Ik zing maar heel doodgewone liedjes. Van opera's en zo heb ik geen verstand". „Het verstand komt met de jaren, me neer. Wat wilt u voor me zingen?" Ronnie lachte verlegen. „Ik eh... ik heb niets bij me. Yolanda heeft me min of meer overrompeld". „Kunt u pianospelen?" „Dat is m'n beroep, dus...". „Gaat u zitten, meneer. Speelt u en zingt u, als u dat mogelijk is. Ik luister". gezegd: Je zult op een andere manier schitteren in het leven. Niet als ster. Wees dankbaar, dat God je geschapen heeft als een knappe jonge vrouw. Nee, dat zeg ik natuurlijk verkeerd. Maar dat Hij je zo heeft laten opgroeien, dat be doel ik. Wees je ervan bewust, dat je hierin een ster bent. Dat zei ik, geloof ik. En? Heb ik niet gelyk gekregen? Meneer van Begen u als haar vriend zegt u het eens? Is onze Yolanda geen schoonheid geworden?" De vrouw bloosde en lachte verlegen. „Jan, als je gaat flirten, loop ik meteen weg. Foei toch, jij op jouw leeftijd...". komt met haar vrienden, is hier ner gens meer plaats. Zelfs Blikkie is dan niet in staat een vrije tafel voor hen te vinden. Een stel luidruchtige Amerikaanse mi litairen, met verlof uit Duitsland, domi neerden in de zaal. Hij zag de gefron ste wenkbrauwen op het gezicht van baas Willem. Die hield niet van dergelijk be zoek. „Chez Volland" had een goede naam. Politie zag je hooguit één keer per jaar Enfin, hij hoefde er zich niet mee te bemoeien. Willem en Blikkie wa ren beiden mans genoeg om het tegen dat stelletje op te nemen. Het bandje speelde een rustige wals.- Intussen dacht Ronnie terug aan het be zoek bij die oude baas in Rijswijk. Hij had het liedje van Trenet gespeeld, dat lag hem het beste. De oude had goedkeu rend geknikt, hoewel hy aan zijn gezicht gezien had, dat hij het liedje zelf ver schrikkelijk vond. Misschien is er wat van te maken, was zijn oordeel geweest. Ronnie herinnerde zich de triomfantelij ke blik op het gezicht van de raadsel achtige Yolanda. Wat zag ze in hem? Waarom wilde ze met alle geweld, dat hij bq die oude Pottenberg les ging nemen? Wat had ze er mee voor? Kapitaalsbe legging, had ze gesuggereerd. Laat me niet lachen. Hij had willen zeggen: breng het naar de bank, dan weet je zeker, dat je er rente van krygt. Op de terugweg had ze gezegdIk durf Jan goedkeurend knikt, dan ben je vast Uiteindelijk was zijn antwoord geko- niet de eerste de beste. Ik ken hem. Al!men. >iWe zullen het maar niet doen. bijna acht jaar. Al zou je hem duizend gulden per uur geven, en hy ziet niets in je, dan accepteert hij je niet. Geld interesseert hem in zoverre, dat hij het af en toe nodig heeft. Voor zijn huur, zijn eten en drinken, voor muziek en kleren. Maar voor de rest.... hij leeft al leen maar voor zang en muziek. Enne knappe vrouwtjes kan hy ook appre ciëren. maar hij zal ze nooit aanraken. Hij bewondert alleen het schone, zegt hij altijd. Na wat geharrewar, eerst in de wa gen op de terugrit naar Wassenaar, daar na bij haar thuis, had hij er tenslotte in toegestemd een maand les te gaan nemen by Jan Pottenberg. 's Morgens van halft tien tot twaalf. En van half twee tot drie uur. Langer kor hij niet. want uiterlijk zes uur moest hy weer bij Willem Volland zijn. Op de suggestie van Yolanda om zijn baan er aan te ge ven, had hy slechts gelachen. „En dan?" had hij gevraagd: „Zeker bij jou in.de kost komen". „Byvoorbeeld", had ze rustig geant woord. „Je zoudt myn woning dan als een internaat kunnen beschouwen. Een éénmans internaat". Het leek hem zo absurd, dat hij er aan vankelijk niet eens antwoord op had ge geven. Tenslotte had hij gezegd: „En je vrienden? Wat zullen die er van zeggen?' Ze had gelachen. „Je kent mijn vrien- Ik blijf rustig spelen en voorlopig reis ik dagelijks heen en weer naar Rijswijk. Van maandag tot vrijdag: forens. Op een weekkaartje. Dat is weei eens wat anders". Die avond bij Volland bleef het rumoe rig. Willem was al een keer naar de militairen gegaan om te proberen hen aan het verstand te brengen wat rusti ger te zijn,. Een poosje ging het goed, toen gaf Willem het sein ze geen com- sumpties meer te verstrekken. Jennie, een der diensterjes, was ook al door een van hen lastig gevallen. Tenslotte verdwenen ze en onwillekeurig slaakte Ronnie een zucht van verlichtig. Bonje had hy een hekel aan. Dat kostte altijd geld. De volgende morgen werd hy wakker van de ratelende wekker. In het spoor boekje, dat hij van Willem had geleend, had hij een. trein opgezochtacht uur ne gen van de Centraal. Een onmogelijk vroeg uur, maar je moest er wat voor over hebben. Terwij) hy uit bed stapte en zich ging wassen, dacht hij: nergens is natuurlijk al een cafétaria open. Mis schien kan ik wat in de trein bikken. Om tien over half acht stapte hij de straat op, maar gelijk bleef hij staan en keek verwonderd naar de grijze auto, die in de smalle straat stond. Meteen stapte Yolanda er uit. „Hallo, ik dacht wel, dat je ongeveer om deze tyd te voorschijn zou komen. Kan ik je een lift geven naar Rijswijk?" Hij trok zyn wenkbrauwen op. „Wat betekent dit? Verkeer je soms in de ver onderstelling, dat ik me niet aan m'n belofte zal houden?" £e glimlachte beminnelijk en hield het portier open. „Wat ik denk of gedacht heb, is van minder belang. Je kon je toch verslapen, niet? Ik had een matineu- ze bui vanmorgen, dus hier ben ik". Automatisch stapte hij in.Meteen nam de vrouw achter het stuur plaats en reed weg. „Dit doe je toch zeker niet iede re morgen, hè?". Zyn stem klonk drei gend. „Het was wel mijn bedoeling, Ron nie. Maar als je me liever niet ziet.... Ik weet wel, dat wij vrouwen er 's mor gens nooit op ons voordeligst uit zien". „Dat is het niet". Ze knikte. „Je bedoelt je prestige. Ik wil ook wel ergens anders wachten". Ze legde even haar hand op zijn arm. „Toe Ronnie, mijn leven is toch al zo leeg sinds Ik heb nu een bezigheid. Ie dere morgen vroeg op, jou ophalen en naar Rijswijk brengen. Ik ga wel er gens zitten luisteren, waar je me niet kunt zien.' Of een boodschap doen. En 's middags gaan we samen prettig lunchen. Bij my thuis of in Den Haag. Net wat je wilt. 's Middags breng ik je dan terug naar Amsterdam. Heb ik ook een dagtaak. Gun je me dat niet?" Hij zag in het spiegeltje haar sme kende blik. Meteen zwichtte hy. „Als ik je er werkelyk een plezier mee doe". (wordt

De Vallei | 1965 | | pagina 8