Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken N.V. Veenendaalse Waterleidingmij boekte 10.000 aangeslotenen A?enda: 1IEPEVEEN 40 53 Feestelijke bijeenkomst in hoofdgebouw Dode en twee gewonden door los lopende koeien Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Geschil om bouwwerk aan Pakhuisweg Chr. ULO-school Amerongen geopend Veenendaalse Wolmars start op 18 september Bungalowbouw aan Rembrandtlaan RENSWOUDE Wal nu weer...,? 0 83 85 39e JAARGANG DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal MULDER Tflelis-optiek ONS NIEUW TELEFOON NUMMER Nr. 68 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TwL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel In het kantoor van de N.V. Veenendaalse Waterleidingmaatschappij werd maandagmiddag een fees telijke bijeenkomst belegd. En daar was werkelijk wel reden toe. De inschrijving van het tiendui zendste gezin op de buizen van de maatschappij gaf hiertoe aanleiding. De heer en mevrouw W. G. H. v. d. Bovenkamp-van Wijk uit de Gladiolenstraat in Veenendaal wensten hun nieuwbouwwoning op het water aan te sluiten en zo werden ze onverwacht in het zonnetje gezet. Ze waren de tien duizendste BLOEMEN EN GEBAK Het echtpaar v. d. Bovenkamp werd allereerst toegesproken door de pre sident-commissaris van de maatschap pij, de heer T. P. Alta. die bij de eerste circulaire, die in 1929 de deur uitging niet de gedachte had gehad dat de maatschappij een zo snelle groei zou doormaken Maar gezien de uitbreiding van de bevolking in het leveringsge- bied en dan speciaal in Veenendaal zelf, ging het aantal aansluitingen in een hoog tempo voort. De heer Alta bood de 10.000sten een fraaie bloemenmand aan en een taart. Namens het personeel van de water leidingsmaatschappij voerde de heer Van Voorthuizen het woord, die zijn gelukwensen eveneens van enkele fraaie cadeau's vergezeld deed gaan. Het echtpaar v. d. Bovenkamp kreeg een bloemenhulde en een fraai Delfts blauw wandbord, waarin het heuge lijke feit van de 30ste augustus 1965 was gegraveerd. Groei De waterleidingmaatschappij, die be halve Veenendaal ook Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarn en Overberg van water voorziet, werd in 1929 opgericht. De raad van Veenen daal verleende op 7 november van dat jaar de concessie. Er werd een begin gemaakt met de bouw van een water-, toren, pompinstallaties en een kan toor, terwijl ook met de aanleg van het hoofdbuizennet een aanvang werd gemaakt. Reeds op 28 mei 1930 kon het eerste perceel van water worden voorzien. Op 30 juni van dat jaar werd het be drijf door de commissaris van de Ko ningin. in aanwezigheid van het col lege van Ged. Staten alsmede van b. en w. van Veenendaal en de voltallige gemeenteraad officieel en feestelijk ge opend. In 1932 volgde een uitbreiding toen het bij Veenendaal behorende deel van Renswoude werd toegevoegd. Pas in 1937 werden plannen ontworpen vooi^ een nog verdere uitbreiding n.l. naar de gemeenten Woudenberg, Scherpen zeel. Maarn, Renswoude en Overberg (gem. Amerongen en Leersum). Uitbreiding Al deze uitbreidingen maakten het noodzakelijk de capaciteit van de in stallaties uit te breiden. Door het bou wen van een nieuw pompstation met filterinstallaties, reinwaterkelder en een watertoren te Woudenberg kwam een en ander tot stand. De uitbreiding van het buizennet werd op 3 maart 1938 officieel door de commissaris van de Koningin ingebruik gesteld. Brand Het jaar 1940 was voor het water leidingbedrijf een rampjaar Op 10 mei werd een groot deel van de werk ruimte op last van de militaire auto riteiten in brand gestoken De water toren en het pompstation bleven ge spaard Na 15 mei 1940 kon, na de terugkeer van de geëvacueerde be volking de watervoorziening worden hervat. Voorlopig werd een tijdelijk kan toor ingericht op de Kerkewijk. maar dit houten noodkantoor ging op 8 nov. 1940 ook in vlammen op, waardoor de rest van het archief verloren ging Hierna werden achtereenvolgens kan toren ingericht in percelen aan de Hoogstraat, Hoofdstraat en Kerkewijk Complex Op 29 aug. 1960 was het weer een feestelijke dag voor de maatschappij, daar na 20 jaar omzwerving in diverse kantoorruimten eindelijk het nieuwe complex aan de Kanaalweg in gebruik kon worden genomen. Tevoren, op 1 juli 1954 had men al het 5000ste aangeslo ten perceel in de boeken kunnen no teren. Dp eerste steenlegging van het nieuwe complex vond plaats op 5 maart 1960 en de opening een half iaar later reeds. Door de snelle groei van de bevol king in het voorzieningsgebied bleken nog diverse uitbreidingen noodzakelijk o.m. het bouwen van een reservoir van 400 kubieke meter inhoud in de ge meente Maarn. Het aantal niet-aange- slotenen in het gehele verzorgingsge bied is zeer minimaal, ongeveer 8*/« Dit zijn dan de meest afgelegen boer derijen in onrendabele streken. Vorig jaar werd voor de bewoners van het Ruisseveen in Veenendaal de langverwachte aansluiting een feit Met de 10.000ste aansluiting heeft de waterleidingsmaatschappij een stap ge zet naar een nog hoger, respectabeler aantal. „Op naar de 20.000!" zoals de heer Alta tijdens de feestelijke bijeen komst met opgeheven glas uitriep. RHENEN Het één jaar oude dochtertje van de familie Devèrs uit Rhenen werd gedood en de beide ouders werden zwaargewond, toen de au to waarmee de familie D. zich za terdagavond laat naar huis begaf, onder Leersum in botsing kwam met één van een aantal koeien die los op de hoofdverkeersweg lie pen. REE AANGEREDEN Een ree. die vrijdagavond j.l. op de Autoweg was aangereden en die later naar de heer D. aan de oude Veenen- daalseweg was gebracht, kon men on danks het feit dat de dierenarts nog alles in het werk stelde om het dier te redden, niet in leven houden. ZEIST: Ook het politie-apparaat in Zeist kampte met een te krappe be huizing. Vorig jaar september werd met de bouw van een nieuwe vleu gel, die ongeveer half november klaar is. In de nieuw aangebouwde vleugel vindt men boven de garages de verkeersdienst, wachtkamer, re chercheurs van de kinderpolitie en de inspectrice van deze afdeling. WAGENINGEN: Om de Oranjevereni ging te Wageningen nieuw leven in te blazen is de heer L. v. d. Werf horst, bestuurslid van deze vereni ging. op pad gegaan om nieuwe le den aan te werven. Deze actie had wel resultaat: niet minder dan 580 nieuwe leden konden worden ge boekt. Dat dit een stimulans is om meer en betere festiviteiten te orga niseren zal in 1966 zeker blijken. BENNEKOM: Bij graafwerkzaamheden langs de Maanderdijk werd een pro jectiel aangetroffen van meer dan 250 kg. Het bleek een vliegtuigbom te zijn uit de oorlog. Het bergen van de bom zal nog wel enige moeilijk heden met zich mee brengen omdat in verband met het hoge grondwater peil eerst tot bemaling moet worden overgegaan. Bewoners van de Pakhuisweg zien met lede ogen aan hoe de bouw van de grote schuur vordert en hen het uitzicht ontneemt. Hervormde jeugdcommissie benoemd Vorige week donderdag werd in een vergadering van de hervormde jeugdver enigingen een overkoepelende jeugdcom missie benoemd waarin zitting zullen ne men: Ds J C de Bie (voorz.). W Berk hof (seer.) en L Post (penningmeester) Deze commissie zal zich bezig houden met het stimuleren van het hervormde jeugdwerk en de jongens en meisjesver enigingen leiden fc^j de activiteiten, die op het winterprogramma staan Bovendien hoopt men meer jongelui bij het jeugd werk te kunnen betrekken. Zeven bewoners wordt uitzicht ontnomen Zeven bewoners van de Pakhuisweg aan het einde van de Buurtlaan-Oost onder de gemeente Ede zullen op 8 september a.s. een beroep indienen bij Ged. Staten van Gelderland naar aanleiding van het feit dat juist voor het raam van hun woning een grote kalverschuur wordt neergezet, waardoor het uitzicht op de weg voor dit zevental volkomen belemmerd is. Een in de nabijheid wonende land bouwer, de heer T. Beyer wilde aan vankelijk op een andere plaats bou wen, maar dat was in strijd met de geldende normen van het uitbreidings plan. Deze plaats lag geen 75 meter van de rijweg af hetgeen een vereiste was. Toen heeft de heer Beyer naar een andere plaats gezocht en die gevonden, echter juist voor de neus van de aan- wonenden aan de Pakhuisweg. Tevo- Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in de grote zaal van het Dorpshuis vond maandagmiddag de officiële opening van de Chr. ULO-school te Ame rongen plaats. Vele autoriteiten, waaronder het gemeentebestuur van Ame rongen. de inspecteur van het Lager Onderwijs, de schoolartsen mevr. Buenk en mej Kruyne, de heer Heugen, consulent voor Lichamelijke Opvoeding van het Ministerie van Onderwijs en vele anderen «varen tezamen gekomen om deze opening mee te maken. Negende Wolmars in het teken van de Wolmarkten Ieder jaar opnieuw ziet de ontwerper van de medaille voor de Veenendaalse Wol- mars zich voor de moeilijke keuze geplaatst van „wat zal het deze keer moeten zijn". Het is zo langzamerhand een folkloristische serie aan het worden, die ver band houdt met de geschiedenis van de wolbewerking. Het begon met de sym bolistische uitbeelding van het lampegietersavondfeest. gevolgd door de ruilmarkt van wol met bijenvolken en omgekeerd (ontstaan van de bjjeenmarkt) en dan vo rig jaar het schaapscheren. Deze keer is een ontwerp gemaakt van de oude wol markten te Veenendaal. De tekenaar stelde zich voor deze markt in vogelvlucht te zien en op de achtergrond de Oude Kerk. Er moest een beeld gereconstrueerd worden van een dikke honderd jaar geleden, de tijd dus dat de wolkamme- rij in Vegnendaal meer betekenis ging krijgen. De boeren voerden toen al op boerenwagens met hoge achterwielen en zeer lang achterbord (om meer laadruimte te hebben) de geschoren wol aan. Rond 1855, dus na de beruchte wa tersnoodramp, is deze markt nog inten siever geworden omdat de armoede waarin de Veenendaalse bevolking toen gedompeld was velen er toe bracht om als klein wolkammersbaasje aan de kost te komen. Later gingen (ft wol kammers zelf „de boer op" om aan huis de wol te kopen Daarmede was het voortbestaan van deze markt berecht Ze moest verdwij nen van het dorpstoneel. Thans koopt koopt men de wol naar kwaliteitsge halte veelal op de buitenlandse markt. 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makalaar in Assurantiën Karkawijk 167 Vaanandaal verZEKERcn Is ZEKERheid VERZEKERINGEN O HYPOTHEKEN (1a an 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 HAAGS KNAPENKOOR IN CHR. GER. PNIëLKERK Op 11 december treedt in de Chr Ger. Pniëlkerk het beroemde Haags Knapen koor op o.l.v. Merius Borstlap Het orgel wordt bespeeld door Piet Kraak, m.m.v een koper-kwintet. ALLE DEELNEMERS AAN DIPLOMAZWEMMEN GESLAAGD In het natuurbad „Bergbad" werden za terdagmorgen de jaarlijkse zwemproeven afgelegd. Er waren 54 deelnemers voor het A-diploma, 22 voor B en 3 voor C Badmeester Wouters kon na afloop aan alle jongens en meisjes het diploma uit reiken, wat door vele ouders werd bij gewoond. GESPREKSMIDDAG VAN SOEFI-CENTRUM „DE VALLEI" Vrijdag 10 september wordt door het Soefi-centrum „De Vallei" een gespreks- middag gehouden over de onderlinge af hankelijkheid van het innerlijke en het uiterlijke leven De gespreksmiddag wordt gehouden op Westersingel 69 (beneden) te Veenendaal. Aan deze wolmarkten herinnert niets meer. Om deze reden vooral is het goed ge zien van de organiserende vereniging de heer Adriaan P. de Kleuver bij de keuze van zijn onderwerp geheel de vrije hand te laten. Als kenner van de folklore weet hij steeds de roos te tref fen. De tekenaar houdt steeds de mens achter de feiten voor ogen. Hij rede neert zo dat de historie dood is, maar dat de mens als product van de histo rie en drager van de verworvenheden van die voorgingen toch uit die his torie als levend element te voorschijn treedt Daarom is het loffelijk, momenten uit het voorbije volksleven van Vee nendaal vast te leggen. Er bestaan geen afbeeldingen van het Veenendaal van direct voor 1855. De moeilijkheid was dan ook zo getrouw mogelijk een beeld van de voormalige pastorie te geven. De pastorie van dominee Van Wijn gaarden was ondermeer van ca 1890 Toch is bij de afbraak van deze pas torie .rechts van de kerk te zien> zo veel bewijsmateriaal uit de toestand van de funderingen te voorschijn ge komen - er was domweg over de oude fundering heen gebouwd - dat daaruit het beeld gecompleteerd kon worden Men kan voor deelneming aan deze prachtige wandeltocht zich laten in schrijven bij de heer J. C. Alberti. Fluitersstraat 131, te Veenendaal, se cretaris van de Wandelsportvereniging SKF. Het startbureau is gevestigd in de SKF aan de Industrielaan. De me dische hulp tijdens dg wandeling be rust bij de E.H.B.O afdeling Veenen daal. Voor de rest moet men vertrouwen hebben in de leiding, die al enige ja ren op zo'n voortreffelijke wijze zich van haar taak gekweten heeft. De har ten van alle bewonderaars van het na tuurschoon rond Veenendaal gaan snel ler kloppen bij het horen van de naam Wolmars. Dit werd een begrip Aan de noordkant van het stuk weiland aan de Rembrandtlaan, op de voorgrond, zullen een aantal bugalows verrijzen. Het uitbreidingsplan Rembrandt laan is inmiddels goedgekeurd en b. en w. van Veenendaal achten het gewenst de grond aldaar bouwrijp te maken in verband met de voorgenomen bouw van 15 bungalows van het Bouwfonds Ned. Gemeenten. Er zal een rijweg worden aangelegd voorlopig tot aan de bestaande Geer- seweg. De verdere aanleg van wegen zal t.z.t. nader worden bezien. Van het bouwfonds vernamen wij omtrent de te bouwen bungalows nog het volgen de: Er zijn twee types gepland, zeven types der z.g. Orchidee woningen en acht types der z.g. Aster typen. Beide types bevatten een ruime woonkamer, keuken hall toilet, douchecel en drie slaapkamers. Deelname aan het bouw plan is in eerste instantie pas dan mo gelijk als de betrokkene woonachtig is in of economisch gebonden is aan de gemeente Veenendaal. De kosten van de bungalows, echter zonder garage of C.V. worden geraamd op f 61.000,— tot f 63.000,— voor het type Orchidee en van f 57.000,— tot f 58.300,— voor het type Aster. In zijn toespraak memoreerde de voorzitter van de Vereniging een school met den Bijbel, ds. L. Zwaan, dat reeds vele jaren geleden de behoefte aan een ULO-school in Amerongen werd gevoeld. Het aantal leerlingen maakte oprichting echter niet moge lijk. Nu de laatste jaren de bevolking sterk is gegroeid, zowel in Amerongen als omliggende plaatsen, bleek een nieuwe poging meer succesvpl te zijn. Nadat besloten was te gaan starten werd zeer veel medewerking ondervon den van gemeentebestuur en andere autoriteiten Morgen gaat de school be ginnen. Het aantal leerlingen is boven verwachting groot, n.l. 42. Dankbaar is het bestuur dat het bestuur van het Dorpshuis een tijdelijk onderdak heeft willen verlenen In de persoon van de heer A. N. Maris meent het bestuur een goede keus te hebben gevonden voor de lei ding van de school. Achttien jaar werd reeds met de heer Maris samengewerkt Het bestuur heeft het volle vertrou wen voor de toekomst. Ook in de heer Van de Poel stelt men veel vertrou wen Het streven was niet alleen om in Amerongen een ULO te krijgen. Zo als ook op de lagere school dient het onderwijs aan de ULO te zijn in de vreze Gods. Dit kan alleen op een christelijke school zo plaats vinden. De burgemeester van Amerongen sprak de vreugde van het gemeente bestuur uit dat Amerongen thans een ULO rijk is. In veel gemeenten worden vele dingen gedaan louter als status symbolen. Amerongen heeft deze school echter hard nodig. De inspecteur van het lager onder wijs, de heer M. A. C. Lindeman, wees er in zijn toespraak op dat het les geven aan een ULO heel wat anders is als aan een lagere school. Dun rijs hout kan gebogen worden Een harde tak niet. De jeugd heeft een eigen me ning en een eigen wil. Met veel om zichtigheid en liefde voor het kind moet getracht worden het doel te be reiken Hij wenste het bestuur good luck De heer G. J. van Barneveld, spre kend namens het bestuur van het Dorpshuis, sprak de wens uit dat de school spoedig uit het gebouw verdwe nen mag zijn Dat betekent niet dat het Dorpshuis de school kwijt wil, maar het houdt in dat de school een betere huisvesting gevonden zal heb ben. Van vele zijden werd het bestuur en het nieuwe personeel gelukgewenst met deze heugelijke dag. Namens de beide kerkeraden bood ds. G. Kaastra een Bijbel aan en mej Scholte verraste het hoofd met een wandklok. Na het officiële gedeelte bestond er gelegenheid de nieuwe schoollokalen te bekijken. Hoewel de ruimte, bestaande uit 2 vertrekken, niet onredelijk ls, kan met de woorden van de heer Ma- ris volledig worden ingestemd, toen deze opmerkte dat je er met zijn allen wel in kunt, maar dat het moeilijk wordt er weer uit te komen. De ruimte is inderdaad voor 42 leer lingen nogal beperkt. Overigens zijn de lokalen modern en met uitstekend materiaal ingericht. Aan de vooruitgang van de Amerong- se gemeenschap werd door de opening van een plaatselijke ULO-school een nieuwe fase toegevoegd. KLAVERJASVER DE ZWAAN WEER ACTIEF Op maandag 6 sept a.s. begint de com petitie weer van de klaverjasvereniging „De Zwaan" Alle leden zullen nog een uitnodiging ontvangen Er wordt gespeeld om een fraaie wisselbeker Op nog niet vaststaande data worden er vrije klaver- jasavonden georganiseerd Met Kerstmis een schudjasavond en met Pasen wordt er gespeeld om vleesprijzen en eieren. De beide laatste avonden zijn alleen voor de leden bestemd. Iedere maandag om de veertien dagen wordt gespeeld in café „De Zwaan" „Ons Genoegen" bracht de patiënte aan boord van de Henri Dunant een welgemeende serenade, na lankomst in Rhenen >.l. donderdagavond ren had de landbouwer aan zijn bu ren verzocht of men geen bezwaren had tegen de bouw Deze. levende in de waan dat het om de oude plek ging, zetten hun handtekening. Maar nu de heer Beyer het gevaarte recht voor de huizen zet. komen de buren in 't geweer Er werd krachtig geprotesteerd bij b. en w. van Me. Dit college liet inmiddels weten dat alles conform de regels van het uitbreidings plan was en dat het agrarisch terrein betrof. Ook een bezoek aan een ad vocaat leverde niets op, omdat deze tot de conclusie kwam dat art 20 van de Wederopbouwwet was gevolgd. En nu maar wachten op de beslissing van de planologische dienst van G.S.. waar men in beroep wil gaan. De heer Mouw een der aanwonen- den verklaarde: Door dit hele gedoe is mijn huis minstens drieduizend gul den fn waarde gedaald en wie ver goed mij dat? In elk geval is wel dui delijk dat hier bepaalde misverstan den in het spel zijn. waardoor het ge schil kon ontstaan en zelfs zo hoog tussen buren kon oplaaien. De vicomte van Folkstone heeft een uniek plan om de vakantiegangers vanaf de Engelse zuidkust een riant uitzicht te bezorgen. Hij wil alle pen sions en hotels laten slopen om er één langgerekt hotel neer te zetten waarvan alle ramen uitzicht geven op zee tot aan de Franse kust aan de overkant. Men moet dan wel re kenen op helder weer. Een van de aardigste notarissen van Frankrijk is gevangen gezet. Hij leende aan iedereen geld zonder schuldverklaring te vragen, was vrij gevig voor liefdadige instellingen en vergat dagelijks zijn post door *e ne men. Het slot is nu dat er een „gat" in zijn budget zit van bijna 2 mil joen francs. VEENENDAAL Dinsdag 31 aug.: Bejaardentocht. 's Avonds intocht via Nieuwe- weg Woensdag 1 sept.. 4 uur n.m.: Kindercircus „Pepino" op ter rein v.v. Veenendaal aan de Bergweg. Donderdag 2 sept.. 7.30 uur n.m.: Raadsvergadering. EDERVEEN Woensdag 1 sept., 9.15 uur v.m.: Opening Rundveefokdag door burg dr P J Platteel op ter rein „Pannekoek". Anatomische brilaanpassing ZICHENFONDSLCVCRANCIER Hoofdstraat 61-65 VEENENDAAL

De Vallei | 1965 | | pagina 1