d&oall&L pootdbj ^uinbouwUcekje KRUISWOORDPUZZEL R 16 SCHERPENZEEL vrijdag september 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI" De Zee koningfin N»-*/ Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" -j onder redactie van Tante Jos i b ONZE JARIGEN 4 sept. Teuntje Verwoert, Dodewaard 5 sept. Netta Joosten, Ede N Klaas van de Heuvel Gert Klumpenaar Lidy van Dijk Feemke Zoet 8 sept. Kees Boos, Rhenen T. Takken 7 sept. Bram van Kesteren Henk van Dijk Mini van Dijk Ansje van Burken 8 sept. Eva van Schuppen Jan van Geerenstein 9 sept. Joyce Willems van Beveren Hans Weijers Marjan van Hardeveld 10 sept. Reijer Demoet Elly Voerman Jopie van Beek Allemaal van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag gewenst! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Het ging in de afgelopen wefek weer prima met het zilverpapier en de capsu les. Dozen en zakken vol werden gebracht en ik ben er natuurlijk heel blij mee. Gijs klaassen had vijf zakken vol, en van Fieteke van Dijk kreeg ik een heel grote doos. Maar ook kleine beetjes hel pen mee en ik vind het ook fijn om die te krijgen, hoor. Verder waren het dan Christina v. Hardeveld, Bennie, Harry, Theo en Wim Budding, en Greta, Dany en Ansje van Burken, die ook een briefje schreven waarin ze beloofden weer ver der te sparen. Goedzo allemaal. Tot de volgende week, daag. Tante Jos. Een dramatische vlucht. Figuur a. Een reis per vliegtuig is tegenwoordig zeer comfortabel en ook veel sneller dan in de „goede oude tijd". New-YorkParijs in ze ven uren; een slaapje en een maaltijd en de reis is weer achter de rug. Maar er was een tijd, waarin er minder aandacht werd ge schonken aan de duur van de vliegreis dan aan de kans het doel te bereiken. Achtendertig jaren geleden besloot de jon ge Amerikaan Charles A. Lindbergh, dat hij de eerste zou zijn, die alleen de Atlantische Correspondentie te richten aan tante Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL Oceaan over vloog. Net als andere pioniers wilde hij iets doen, wat nog niemand anders ooit had gedaan en net als al zijn voorgan gers maakte hij kennis met een enorm aantal mensen, dat aan zijn plan twijfelde. Lindbergh echter was een geoefend piloot, die als post- vlieger waardevolle ondervindingen had op gedaan. Hij wist heel wat beter dan degenen die aan de doordachtheid van zijn plan twij felden en hij kende ook veel beter de gevaren die hem op zo'n vlucht wachtten, maar zijn kennis van de luchtvaart overtuigde hem er van, dat deze vlucht mogelijk was. Op 21 mei 1927 werd de wereld verrast en verbaasd door de mededeling, dat Lind berghs solovlucht over de Atlantische Oceaan geslaagd was. De vorige ochtend vroeg had hij New-York verlaten in zijn éénmotorige machine „The Spirit of St. Louis", met Parijs als doel. Vele mensen betwijfelden of zij Lindbergh ooit weer zouden terug zien, maar Lindbergh zelf was optimistisch en nadat hij de eerste helft van de afstand had afgelegd was hij er wel zeker van, dat hij Parijs zou bereiken. Maar voordien wachtten hem grote moeilijkheden. Toen hij nog lang niet de Oceaan over was, bemerkte Lindbergh dat zijn vliegtuig snelheid verloor. Dat verwon derde hem, te meer daar al zijn pogingen om zijn normale snelheid terug te krijgen misluk ten. Plotseling zag hij wat de oorzaak was. Een fijne, maar gedurig dikker wordende ijs laag bedekte zijn vliegtuig. De toestand werd kritiek. Het zou niet lang meer duren of het ijs zou het hem onmogelijk maken het vlieg tuig in zijn macht te houden en het gewicht van het ijs zou het toestel omlaag trekken, de Oceaan in. En hier nu redde zijn ervaring als piloot hem het leven. Hij slaagde er in de richting van het toestel te wijzigen en een zachtere luchtlaag te vinden, waarin het ijs smolt. Maar toen werd zijn grootste vijand de vermoeidheid. Het viel hem steeds moeilijker wakker te blijven. Als hij insliep, zou hij in zee storten, dat wist hij, en teneinde zijn geest bezig te houden bracht hij vele uren door met het herhaaldelijk controleren van zijn instrumenten, van zijn richting en van de invloed van het weer op dit alles. Na 28 uren in de lucht zag hij land. Niet Frankrijk, zoals hij had gehoopt, maar Ierland. Nu wist hij waar hij was en voelde hij, dat de over- winnj^ig hem niet meer kon ontgaan. 33,5 uur na zijn vertrek uit New York landde hij op het vliegveld Le Bourget bij Parijs. De Franspn (en later de gehele wereld) juich ten hem toe om hetgeen hij had bereikt. Diploma geoefend zwemmer: Elze v. d. Berg, Ans Entrop, Corrie van Ginkel, Alie Lansing, Mia Pater, Theo Reinst, Bert de Rooy, Peter van Schaik, Karei Velthuizen, Lida Wagensveld, Henk Wolven, Betsie Wels, Trudie v. d. Vliert, Wim Maltha en Cobie Wagens veld. Na de ontvangst van hun diploma ont vingen allen een versnapering van mevr. Huibers. KONINGIN WILHELMINA FONDS Een dezer dagen vonden de ingezete nen het bekende envelopje van de Ned. Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding in hun brievenbus. Het ligt in de bedoeling dat dit envelopje gevuld met een bijdrage in het tijdvak van 30 augustus tot 11 september wordt afge haald. C.J.V.-PUZZELRIT Woensdag 1 september houdt de C.J.V. haar laatste puzzelrit van dit seizoen. De start is bij het gebouw Fi- lalethus en de inschrijving is openge steld van 6-7 uur. Bij deze rit wordt de wisselbeker voor de tweede maal ingezet. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 augustus j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.995.654 televisie toestellen aangegeven tegen 1.983.875 per 1 juli j.l. (t'm 27 augustus 2.011.235). Er waren op 1 augustus 2.674.485 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.674.235 op 1 juli j.l. Het aantal aansluitingen op de Draadomroep bedroeg op 1 augustus 417.179 tegen 419.583 op 1 juli j.l. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 15 Horizontaal: 1 kegel; 6 inept; 11 gin; 12 s.o.s.; 14 U.N.O.; 16 idolaat; 18 portret; 20 tui; 21 t.n.o.; 22 ets; 23 offerte; 28 ido; 29 na; 30 Ur; 31 leut; 32 aga; 34 gard; 36 re; 37 Schelde; 38 r.o 39 Aken; 41 a.n.p.; 42 Rika; 45 ai; 47 se; 49 cru; 51 prenten; 54 nor; 56 hei; 57 ade; 58 invasie; 61 nade ren; 64 Eli; 65 lot;67 rei; 68 Sneek; 69 ramen. Vertikaal: 2 egoïsme; 3 gil; 4 Ena; 5 do; 7 nur; 8 ent; 9 portier; 10 liter; 12 staf; 13 spar; 15 stoom; 17 dut; 19 end; 23 ont snap; 24 fa. 25 eigenen; 26 tu; 27 ergeren; 31 Lea; 32 aha; 33 alp; 35 dra; 40 kruiven; 43 kanarie; 44 schip; 46 ir; 47 se; 48 Drent; 50 ren; 52 ezel; 53 tint; 55 ode; 59 ale; 60 sie; 62 dra; 63 Eem; 66 o.t. PIET EN SPOTJE 1. Piet, Marietje en Spotje waren eens aan het wandelen en vonden op die tocht van allerlei vreemde dingen. Daarbij was ook een blikje, waar op een etiketje was geplakt met de volgende waar schuwing: „Maak dit blikje niet open!" Maar Piet was zo nieuwsgierig, dat hij het daarom juist ging openmaken en toenWHAMM! Een enorme ont ploffing! (Wordt vervolgd) van het zwemseizoen (4 september) de proeven afgenomen voor het zwem diploma. Alvorens de diploma's werdeu nitge- reikt spoorde de heer de Waal de ge slaagden aan het volgende seizoen met de zwemoefeningen door te gaan om het diploma B te behalen. Wethouder de Jonge reikte vervolgens de diploma's uit en gaf een overzicht van het aantal reeds behaalde diploma's. In 1962 waren dit 61 A en 10 B; 1963 56 A en 29 B; 1964 83 A en 7 B en zaterdag 98 A en 14 B. t De geslaagden zijn: Truus en Dikkie Blaauwendraad, Neel- tje v. d. Have, Corrie en Gerrie Huigen- bos, Rijkje Willemsen, Nellie v. d. Vlierd, Adrie Wagensveld, mevr. Van Schaik, mevr. Elands, mevr. van Leeuwen, mevr. van Dam, Inneke Altink, Aart van As- selt, Rietje en Wim v. d. Borg, Jannie van Beek, Petra v. d. Brink, Greetje van Bruggen, Attie, Jan en Han ter Burg, Jennie Bos en Nelie Brons, Henk en Dieneke van Bruggen, Lia Druijf, Nellie ter Burg, Gerda en Martin van Dus- schoten, Jeanette Dorsman, Ditta v. d. Essenburg, Pieter Entrop, Hans Floor, Joke Fabius, Richard Giard, Wim van Ginkel, Sonja van Galen, Moniqe Gieling, Guus Hoefakker, Jannie Huisman, Nellie en Hans v. d. Ham, Ali Hilferink, Dientje v. d. Have, Ria ten Ham, Ina Hazeleger, Willie Huigenbos, Betsie Jansen, Gerda Koster, Dinie en Teuni den Hartog, Ruurd Kleinveld, Paul, Kaaike en Ben Lagerwey, Ariënne Mes, Arie v. d. Ma- rel, Corrie Osnabrugge, Corrie Pater, Jan Ritrtieester, Ida de Raad, Frits Reynst, Ted en Rolf Sas, Jennie en Evert Schimmel, Cobie Speis, Lida van Setten, Annie en Tonnie Top, Marga Valkenburg, Ellie Veldhuizen, Dinie en Corrie Veer, Gert en Nelleke Veenhof, Janneke Visser, Corrie en Jannie Velt huizen, Menri v. d. Vliert, Jan Voskuilen, Joke Vermeulen, Gerrie Velthuizen, Jan nie Vink, Thea v. d. Waal, Henk, Elsje, Melis en Piet Wagensveld, Gerda Wes terhuis, Matthijs Wiggeman, Barend en Henk Wijlhuizen, Deetje van Woerkom, Tieneke van Gooswilligen, Dolf de Wijs. Wintervuurpyien in de kamer. In dit hoekje wil ik een winter- bloeiend bolgewas bespreken, afkom stig uit de Kaap, dat zich zeer goed in de kamer laat kweken en bloeit als de welbekende „tuin-vuurpijlen". Het is de „Veltheimia Capensis" of tewel de „wintervuprpijl" genoemd. Ik zou u allen willen raden: bestel enige van deze wintèrvuurpijlbollen bij uw bloemist. Hij zal deze wel niet voor de verkoop in voorraad hebben, doch kan deze wel voor u bestellen. Ze worden ook wel in prijscouranten van solide firma's aangeboden. Het is zaak thans deze bollen te .bestellen want septerriber is de beste tijd om ze op te potten. Zijn de bollen in uw bezit, dan direct oppotten in de be kende bloemistengrond. Wanneer men door deze grond wat oude koemest en kalkpuin vermengt dan is de pot grond zo ideaal mogelijk voor dit bol gewas. Ik raad u aan om drie bollen bijeen te planten in één pot. Zorg daarbq dat de pot ruim is, zodat de bollen niet tegen elkaar staan al houdt de Wintervuurpijl ook van ge zelligheid. Ik scherts niet wanneer ik zeg, dat drie bijeen nog beter groeien en bloeien dan één in een pot. Ver geet niet, dat onder in de pot op het waterafvoergaatje wat scherven met de bolle kant naar boven worden ge legd om te voorkomen dat het gaatje verstopt raakt. Zorg daarbij dat de bollen even onder de grond komen en bega niet de fout deze maar even in de grond te drukken zoals dat (helaas) bij het oppotten van bolge wassen nog al te veel gebeurt, met alle nare gevolgen van dien! Na het oppotten wordt de pot bui ten ingegraven tot aan de bovenrand van de pot. Tot eind oktober laat men de pot (ten) rustig op die plek staan. Ze heeft dan reeds een mooi rozet van bladeren gevormd. Tegen die tijd moet het geval naar binnen en zet men haar op een zo licht mogelijk plekje, 't Liefst voor een raam op het zuiden. Let op dat de tempera tuur in de kamer niet te hoog wordt. Een te warme plaats is verkeerd. Zelfs als de Wintervuurpijl zonnig en vorstvrij staat, kan men goede resul taten verwachten. In de loop van de winter komen de bloemen schitterend tot ontwikkeling en geven u veel ge noegen. De plant verlangt veel water en vergeet daarbij nooit om haar om de twee weken bemesting te geven. Voor bemesting met vloeimest is zij zeer dankbaar, doch indien men de be kende kamerplantenmest geeft kan men ook wel resultaat boeken. Ik zei al, dat de Veltheimia Capen sis, of zo u wilt de Wintervuurpijl, van gezelligheid houdt en graag bij een groeit. Bega dan ook niet de fout om steeds de jonge bolletjes die bij de bol verschijnen te verwijderen. Laat deze rustig zitten en bovendien ver krijgt men dan na enkele jaren plan ten met vele bloemstengels. Na de bloei (meijuni) krijgt de plant gele bladeren en sterft af. Geen zorgen, want dat is bij deze fraaie winterbloeister de natuurlijke gang van zaken. Laat haar dus rustig af sterven en haar rusttijd ingaan. Dat duurt tot augustusseptember, dus tijdens die periode absoluut geen water of bemesting toedienen, want zij verlangt volkomen rust. Wanneer in september nieuwe groei te bespeu ren is dan het geval uit de pot nemen en opnieuw in verse potgrond over planten. Wanneer men de plant goed verzorgt en het haar tijdens de groei en de bloei aan geen water en be mesting laat ontbreken dan kan men ook wel volstaan met het verwijderen van de bovenste laag aarde en daarna weer met nieuwe aarde bijvullen. Gaat men aldus te werk dan is ieder jaar verpotting niet nodig. Volstaan kan dan worden met het om het jaar ge heel overpotten, dus na twee bloei tijden geheel in verse grond over planten. Stap dus spoedig naar uw bloemist toefen laat hem zorgen dat u Vuurpijlbollen (Veltheimia Capen sis) in bezit krijgt. Behandel deze zoals ik hierboven aangaf en ongetwijfeld zullen gedu rende de wintermaanden de vuur pijlen in bloeiende staat uw kamer opvrolijken. We stappen over naar de groente tuin, indien men Rhabarber wil aan planten of verplanten moet dit nu ge beuren. Denk er om dat Rhabarber veel ruimte vraagt. Zet de planten een meter uiteen. Moet u nieuwe planten aanschaffen dan raad ik u aan de soort Paragon, deze is minder zuur en bespaart u suiker. Geef ruime bemesting, de planten vragen veel voeding. Veldsla kan nu gezaaid worden. Vóór de winter kunt u dan de groot ste planten nog oogsten. De plantjes die te klein zijn om te oogsten rustig laten staan tot het voorjaar. Veldsla is volkomen winterhard, vorst doet haar geen schade. Zaai ruim opdat de plantjes niet te dicht bijeen komen te staan, daar dan de zaak gaat rot ten. De bladrozetten worden in haar geheel geoogst. De tijd voor het planten van kleine bolgewasjes in uw tuin(tje): Winter- Akonieten, Sneeuwklokjes, enz. is weer daar. Deze vroegbloeiende bol letjes moeten vroegtijdig worden ge plant. Ik kom hierop in het volgende tuinbouwhoekje wel terug. Rhenen. E. J. Grijsen. HORIZONTAAL 1 een duistere zaak 7 plaats in Overijsel 13 bar 14 meisjesnaam 15 voetbalvereniging 16 deel v. e. dag 17 maanstand 18 deel v. e. week 19 stuk grond 20 zangnoot 22 bijwoord 24 plaats in Duitsland 26 vogel 29 plaats in Z.-Holland 31 fraai 33 afgod 35 bevel 36 titel 37 en omgekeerd 38 verlaagde toon 40 bestemming 41 zangnoot 42 titel 43 klein persoon 45 plant 46 hoofddeksel 48 verlaagde toon 50 vierkante platte steen 52 lust 54 ijzeroxide 56 oevergewas 57 voorschrift 59 slimme 60 soort 61 steen 63 compagnon 65 rustplaats 66 naar mijn mening 67 welwillende lezer 68 tuin 70 wagen (Eng.) 72 bevel 73 liefkozing 74 plaats in Brabant 75 plaats in Zeeland VERTIKAAL 1 godsdienst 2 woonschip 3 N.V. (Duits) 4 land in Azië 5 hemels wezen 6 zangnoot 7 vlaktemaat 8 nobele 9 regel 10 dubbelklank 11 strik 12 oorsprong 21 vogel 23 verlangen 24 deel van Amerika 25 onvruchtbaar 27 nieuwe wereldtaal 28 jongensnaam 30 ingetogen 31 dof 32 deel van het hoofd 34 eetgerei 36 zuivelprodukt. 39 van het heilige Roomse rijk 40 Europeaan 43 provincie 44 steen 45 lidwoord 47 speelgoed 48 boom 49 zeker 51 dwaas 52 telwoord 53 derf van de hals 55 lidwoord 57 communicatiemiddel 58 muziekterm 60 ontvangstbewijs 62 oosterse titel 64 schaap 67 hevig 69 munt 71 rijksgrens 72 sociaal-democraat 73 uitroep 29 Het reusachtige dier, dat dicht bij Ambre uit de kolkende watermassa's opduikt, is een Manta een gehoornde rog, maar ondanks zijn schrikwek kend uiterlijk volkomen ongevaarlijk. Met een luide plons verdwijnt de vis weer in de diepte en dan ziet Aram een grote rugvin door de golven klieven, vlak bij de plek, waar de vis verdwenen is. Tegelijkertijd verdwijnt Ambre onder de wa terspiegelAram haalt diep adem en duikt. In het donkere water ziet hij het meisje als een slappe levenloze pop traag wegzinken, met uiterste krachtsinspanning zwemt Aram haar na en juist als hij haar om het middel grijpt en haar met zijn laatste krachten omhoog tracht te trekken, schiet een reusachtige schaduw op hen toe.Het is een zwaardvis van enorme afmeting, die zijn jacht op de gehoornde rog plotseling verstoord ziet. Als een torpedo schiet het monster op Aram toe. Snakkend naar adem trekt deze het meisje opzij en als de spitse speervormige bek van de reuzenvis rakelings langs hen schiet, stoot hij het zwaard, dat hij nog steeds in de hand klemt, naar voren (Wordt vervolgd) Teken een ei. Figuur b. Teken er een kleinere tegen aan bij de punt en een nog kleiner aan de andere kant en voor je het weet heb je op die manier een konijntje getekend of in ieder geval de om trekken daarvan en met nog een paar lijntjes kun je nu een van de twee konijntjes uit de tekening namaken. c B 21-if Help je tellen? Figuur Wat een vissen! Het jongetje op de brug probeert die hele school vissen te tellen, maar hpt antwoord wordt iedere keer anders. Denk je dat je het beter kunt? Probeer het dan maar eens en zie of je goed geteld hebt •uasstA uhz jg Wedvlucht Uitslagen van de zondag 29 augustus door de Scherpenzeelse postduivenvereniging de Luchtpost gehouden wedvlucht vanaf Bergen op Zoom. In concours 300 duiven. Afstand 104 km. Los 8 uur. Aankomst le duif 9.14.23 De eerste tien aankomende duiven waren van: C. ter Burg 1-3-4; J. J. Voogt 2-5; A. Voskuilen 6-10; W. van Ede 7; C. A. v. d. Wetering 8 en T. A. Aarsen 9. Schvietuitslagen Uitslagen van de maandagavond door de schietvereniging Scherpenzeel geschoten on derlinge wedstrijd: Geweer: M. Bercndse 48, A. C. van Dusschoten 47, A. Wittenberg, 46, H. Methorst, J. Overeem, H. Veldhuizen en J. van Eist 45, C. Valkenburg 43, E. v. d. Werk en P. van Engelenburg 42, J. Koudijs, J. ten Broek. A. Blanken, H. Pater, A. van Eist en A. Val kenburg 41, H. Berendse en R. v. d. Burg 40 en B. Geefshuizen 39. Buks: C. Valkenburg 49, A. Wittenberg en R. van Eist 46, R. v, d. Burgt 45, H. Pater, M. Berendse en A. Valkenburg 44, J. Koudijs, A. C. van Dusschoten en E. v. d. Werk 43, J. ten Broek, P. van Engelenburg en A. van Eist 42, H. Veldhuizen, H. Be rendse en J. van Eist 41, J. Overeem 40, H. Methorst 39, Hans Hoytema en A. Blan ken 38. KOEPEL WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. Zaterdag 18 september aanstaande des middags om 4 uur zal het hordehol aan de Koepel officieel in gebruik worden genomen door de welpenhorde de Wil- laergroep. De padvindersdrumband St. Joris uit' Amersfoort zal voor de vrolijke noot zor gen, door een korte tocht door het dorp en een demonstratie op de Koepel. 's Avonds om 7 uur is er een kamp vuur. Vijftien jaar lang is de padvinderij uit Scherpenzeel weg\ geweest. Sinds 1 Vz jaar zijn ze hier in Scherpenzeel weer actief in de vorm van een welpenhorde. Ook verkenners, jongens van 12 tot 16 jaar kunnen zich weer melden. Het dagelijks bestuur van de plaatse- lijqke commissie is als volgt samenge steld: de heren A. K. Bakker, voorzitter, J. Boelhouwer, secretaris, M. Pon, pen ningmeester. ZWEMDIPLOMA'S UITGEREIKT. Onder toezicht van de heer de Waal van de K.N.Z.B., badmeester Sangers en diens assistent Huijbers, werden zater dag j.l. aan de vooravond van de sluiting HAYA VAN SOMEREN, TROTSE MOEDER Amsterdam: Mevr. Hay a van Somer en- Downer is het eerste vrouwelijke ka merlid, dat moeder is geworden. Trots heeft zij maandagochtend met haar zoon Bart Jeroen de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht verlaten.

De Vallei | 1965 | | pagina 12