Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningbouwvraagstukken in Veenendaalse Raad 40 53 DIEPEVEEN BOUWNOTA DOOR MERENDEEL MET INSTEMMING BEGROET Heer van Hardeve'd gehuldigd wegens 30 jarig lidmaatschap Acenda Goed fokvee aangevoerd op tweejaarlijkse rundveefokdag in Ederveen 0 83 85 JOH. VAN HARDEVELD DERTIG JAAR RAADSLID Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal WIST U.... BROUWER ONS NIEUW TELEFOON NUMMER RHENEN Berends Tricotape- fahriek pei- 1 okt. opgeheven Jeugddienst RENSWOIDE Ernstig gewonde EDERVEEN aardgas 39e JAARGANG VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 Nr. 69 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven bij de agentschappen An „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraklprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1.50. elk woord meer 10 rent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel dat de voorbereidingen voor Lampegie- tersavond al in volle gang zijn? dat de jeugd zich al aan het oefenen is met ketels en blikken? dat in de grote garage aan de Indu strielaan waarschijnlijk weer een dans avond wordt gegeven? dat een bekende band zal worden uit genodigd? dat ook de jeugd uit omliggende plaat sen het feest wil meevieren? dat volgende week nadere bijzonder heden zullen volgen? S I N D S 1939 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Twee burgemeesters bij opening Woensdag werd de tweejaarlijkse fokdag in Ederveen weer gehouden op het ter rein De Pannekoek aan de Hoofdweg. Een keur van de beste stamboekkoeien pas seerde de jury. Pas laat in de middag werd bekend wie met de ereprijzen gingen strijken. De jury oordeelde dat het aangevoerde rundvee van prima kwaliteit was. Het was 'n zeer geslaagde fokveedag. Bij de opening gaven zowel de burgem. van Ede Dr. P. J. Platteel als zijn collega van Veenendaal, Mr. Dr. Hazenberg acte de presence. De burgemeester van Veenendaal bleef praktisch de hele dag in deze agrarische wereld en was ook present tijdens de uitreiking van de prijzen 's avonds in Hotel de Klomp. OPENING Nadat de voorzitter van de fokvereni- ging, de heer W de Hartog de deelnemers had welkom geheten en ook de leden van de jury gaf hij het woord aan burgemees ter Patteel, die het niet zo moeilijk vond om een woord te spreken omdat het ge meentebestuur doorgaans weinig met landbouwproblemen te maken heeft In de landelijke politiek gaat nogal wat om al dus burg. Platteel en omdat wij daar ei genlijk buiten staan kan ik rustig spre ken zonder kritiek te verwachten Ook mijn collega burgemeester Hazen berg verheugde zich om hier te komen. „Er is veel dak on het huis met twee burgemeesters, maar de verstandhouding tussen ons is prima en daarom is mijn collega meegekomen De ruzie tussen Stichts en Gelders is geheel vergeten" merkte burg. Platteel onder vrolijkheid op. Overigens vond de Edese burgemeestei dat een boer een apart en bevoorrecht mens is. Al wordt er veel van hem ver wacht Hij moet in de eerste plaats boei zijn dan een goed koopman en organisa tor Maar alles bijeen is de boer een be nijdenswaardig man Hij gaat om met levend materiaal in tegenstellins van de de man in de industrie Zijn beroeps-trots kan hij tonen door zijn vee voor het fo rum te voeren, hetgeen dan nu gebeurt VEENENDAAL JfiKMlU WfWDKLOKKSN •or betere erken De burgemeester hoopt op het welslagen van de fokdag Hierna werd overgegaan tot het prak tische gedeelte, de keuringen. De jury bestaande uit de heren M Koomen. Arn hem en H Brouwer. Hoogland liet het puike rundvee aan zich voorbijtrekken De heer Udo uit Kerk-Avezaath was be last met de selectie van de dieren die naar de provinciale fokdag in Zutfen zul len gaan De arbitrage berustte bij Ir Groot uit Arnhem. (Zie verder pag. 81 Hier een overzicht van de Domxneesberg te Rhenen waar het grote bouwplan t.z.t verwezenlijkt zal worden. De Raad van Veenendaal heeft zich donderdag voornamelijk over de woningbouwproblemen gebogen en zaken die hieraan verwant waren, zoals de afbraak van woningen die in een uit breidingsplan staan. Een motie van de VVD, de SGP en één lid van de CHU omtrent de voor genomen afbraak van een pand op de Kerkewijk werd met 12 tegen 5 stemmen verworpen. De door B. en W. ingediende bouwnota werd door de Prot. Chr. fracties melt instemming be groet. HULDIGING Nadat de voorzitter had meegedeeld dat wethouder Van Kuyk gelukkig weer in zoverre van zijn ziekte was hersteld dat hij zich weer aan de ge meentelijke zaken kon wijden en de wethouder had gedankt voor de be toonde belangstelling tijdens zijn ziek te kwam het moment dat burgemeester Hazenberg het oudste lid van de r ;ad, de heer Joh. van Hardeveld (PvdA) huldigde vanwege het feit dat hij 30 jaar lid van de Veenendaalse raad was geweest. De voorzitter wees erop dat Veenen daal in die periode sterk veranderde en dat d£ heer Van Hardevel^ met deze verandering meeging. „Ik ken u slechts kort, maar het is u gelukt de stormachtige ontwikkeling goed te kun nen volgen zonder daarbij het verleden te verloochenen. De voorzitter qualificeerde het 74- jarige raadslid als iemand die zich „niet als loopjongen liet gebrui ken". met de opgedane kennis en ervaring zich in dienst van het bestuur van de gemeente stelde en daarbij een gedegen oordeel uit sprak en tenslotte dat de heer Van Hardeveld niet altijd het woord voerde, maar als dat wel het geval was waren zijn opmerkingen ten volle waard om aangehoord te wor den. De burgemeester offreerde het ju bilerende raadslid een enorme kist si garen, waarop de heer Van Hardeveld repliceerde met de opmerking dat hij gehoopt had dat een en ander onop gemerkt zou voorijgaan. De raad is in derdaad veranderd en ik ben veran derd, maar niet in mijn streven de weg te volgen die ik nodig acht, aldus de heer Van Hardeveld, die hoopte nog een zekere tijd de belangen van de be volking te mogen behartigen. Pand Kerkewijk 49 Bij de ingekomen stukken was het schrijven van het raadslid mevr. Bud- dingh (VVD} betreffende de eventu ele afbraak van het pand Kerkewijk 49 Schrijfster lichtte een en ander nog eens mondeling toe. Zij stelde dat het pand zou moeten afgebroken worden i.v.m. uitbreidingsplannen. Maar die zijn al ettelijke malen gewijzigd aldus mevr Buddingh. Nu komt er weer een voetpad langs deze woning, waarvan de helft al is ontruimd. Waarom moet het pand zo snel afgebroken worden? De vorige bewoner werd aangezegd dat de af braak spoedig zou plaats hebben en nu blijkt dat 'ïnen alleen de voorste helft wil afbreken en het achterste deel laten staan Dit lijkt mij uit es thetisch oogpunt geen gezicht en bo vendien bestaan dan gevaren voor in storten e.d. Er kan in deze geen voor stel van de raad uitgaan, maar wel een motie. Mevr. Buddingh diende daarom een motie tri, hierbij gesteund door de heren Van Deelen, v. d. Haar en Van Ojik, inhoudende dat men over het algemeen een woning niet eer der zal ontruimen dan strikt nood zakelijk wordt geacht en niet jaren van tevoren. Bovendien zal de bewoonster van het achterste gedeelte aan een goede wo ning geholpen moeten worden, zo ging LICHTE AANRIJDINGEN Donderdagmiddag deden zich m Vee nendaal twee aanrijdingen voor waarbij alleen wat materiële schade te vermelden valt Onder aan de Markt botste de vrachtautobestuurder R die vanaf de Kerkewijk de Markt wilde oprijden te gen een personenwagen van de heer L. Beide auto's liepen flinke schade op. Op de hoek Fluiterstraat-Zandstraat botsten de autobestuurders V. uit Utrecht en v. d. P. uit Veenendaal Ook hier flinke schade mevr. Buddingh voort. Haar woorden werden onderstreept door de heer Van Ojik (CHU) die nog een ander voor beeld gaf en wees op een goede wo ning aan de Geerseweg die al geruime tijd leeg staat. De heer Van Deelen (SGP) was het hiermee eens. We mo gen geen goede woningen onbewoond laten als er nog zoveel woningzoeken den zijn, zo was zijn mening. Wethouder Koppenberg deelde mee dat inderdaad het voorste deel van Kerkewijk 49 zal worden afgebroken. In het algemeen kan gezegd worden dat men deze zaken moet zien ont daan van irreële gevoelsargumenten, aldus de wethouder. Afbraak en ont ruiming van woningen i.v.m. uitbrei dingsplannen zal wel steeds blijven voortduren. „Mevrouw Buddingh heeft zich opgeworpen als verdedigster van de bewoonster, maar men moet alles in breder verband zien." Dat de ontruiming te vroeg zou ge beuren bestreed wethouder Koppen berg. Zie maar naar de huizen op de Dijkstraat, waar de draglines al voor de deur staan en de bewoners zitten er nog in. Het laten bewonen van de af te breken huizen is tegen het belang van de bewoners zelf. Die ene woning op de Geerseweg zal ook sneuvelen i.v.m. de verdergaande plannen bij de Molenbrug, aldus de heer Koppen berg. De heer Bastmeyer (CHU): Waar om deze dingen in discussie. Zie naar de Markt, het is daar precies een afgebrand dorp. Hij was het eens met het beleid van b. en w. Mevr. Suddingh: De wethouder schijnt te twijfelen aan mijn oprecht heid nu ik opkom voor de belangen van de vwoonster- Wethouder Kop penberg (later): „Als ik mij vergist heb in uw bedoelingen ben ik bereid mijn excuses aan te bieden," De heer Diepeveen (AR) wilde bij tijds tot ontruiming overgaan. De heer Jansen (PvdA) had geen behoefte aan de motie omdat anders het uitbrei dingsplan niet gerealiseerd kan wor den. De heer Haggenburg (KVP) zou voor de motie stemmen, waarbij hij zich evenwel wilde distanciëren van dit ene geval. Hij was het eens met de ekking van de motie in zijn geheel. De heer Van Deelen (SGP) keek ook et naar dit ene geval, maar wilde algemeen belang dienen. De heer epeveen (AR) fel: „Alsof de tegen- nders het algemeen belang niet zou- n dienen, dat is juist wel het geval." (zie verder pag. 8) n het D Uit handen van burgemeester Hazenberg ontving het jubilerende raadslid de heer Joh. v. Hardeveld, gisteravond in de raadszitting, een enorme kist sigaren. Was ruim twee jaar wethouder van Volkshuisvesting In de vergadering van gisteravond werd de heer Joh. van Hardeveld gehuldigd vanwege het feit dat hij dertig jaar lang het raadslidmaat schap vervulde. De heer Van Hardeveld had zitting voor de Party van de Arbeid. Hij was in het plaatselijk politieke leven lange tijd een toon aangevend figuur en vervulde gedurende de periode 1960-1962 het ambt van wethouder van Volkshuisvesting. De heer Joh. van Hardeveld werd op 7 januari 1891 te Veenendaal ge boren en was jarenlang textielarbeider bij de Kon. VSW. Hij was op dat bedrijf een animator van het vakverenigingsleven, had jarenlang zitting in de fabriekscommissie en later in de ondernemingsraad. Door zijn sterk ontwikkeld sociaal gevoel werd de heer Van Hardeveld een vraagbaak voor vele textielarbeiders. Hij was ook tal van jaren bestuurslid en voorzitter van de textielarbeidersbcmd „De Eendracht", aangesloten bij het NVV. De heer Van Hardeveld kwam op 27 februari 1919 in de politiek terecht toen hij op een vergadering van de toenmalige SDAP aanwezig was. Of ficieus echter al enkele jaren eerder namelijk in de oorlogsjaren '14-'18 Bij de raadverkiezingen in 1935 werd de heer Van Hardeveld kandidaat gesteld en gekozen. In 1945 nam hij zitting in de noodgemeenteraad, maar toen voor civ Partij van de Arbeid, die uit de vroegere SDAP was voortgekomen. Ook in de na-oorlogse jaren heeft hij zijn partij meegeblazen in de plaatselijke politiek. Hij was een gewaardeerd fractieleider en werd na de grenswijziging in 1960 tot wethouder van Volkshuisvesting beruremd De heer Van Hardeveld vervulde deze functie tot na de verkiezingen van 1962 toen zich een vinnige strijd om de wethouderszetel ontspon De heer Van Hardeveld en zijn fractiegenoot de heer Verkuyl trokken zich toen terug uit het partijverband en trokken afzonderlijk op. Begin dit jaar vond echter weer een hereniging plaats en werd de heer Van Hardeveld weer opgenomen in de gelederen van de Partij van de Arbeid. De heer Van Hardeveld geeft immer cachet aan de vergaderin gen van de gemeenteraad. Hij komt op eigen wijze recht voor zijn me ning uit en heeft daarbij de speciale eigenschap zijn politieke tegen standers toch op het menselijke vlak als vriend tegemoet te treden. De huldiging die hem gisteravond te beurt viel, komt hem, gezien de staal van dienst, volkomen toe De heer Huibers van de waterleidingmij linksj toont hier het fraaie wandbord ter ere van de 10.000ste aansluiting gemaakt. De heer en mevr. v. d. Bovenkamp werden in de bloemetjes gezet tijdens een ongedwongen en feestelijke bijeenkomst in het hoofdgebouw ONGENODE GASTEN In de nacht van woensdag op donder dag hebben ongenode gasten zich toe gang verschaft tot de sigarenwinkel van de heer van B. aan de Gortstraat Tot nu toe wordt niets vermist. De dader(s) had wel al de stoppen uit de electriciteitsme- ter gedraaid Waarschijnlijk heeft men de kassa willen ledigen maar door het alarmsignaal afgeschrokken hebben ze de benen genomen. De batterij van de kas saschei was tenminste donderdagmorgen geheel leeg Hoofdstraat 61-65 Naar wij vernemen heeft het personeel van Berends Tricotage- fabriek aan de Vogelenzangweg bericht gekregen dat dit bedrijf per 1 okt. a.s. zal ophouden met de oroduktie. Een deel van het perso neel heeft reeds een andere be trekking aanvaard. Onderhande lingen over overname van gebou wen en inventaris zijn momenteel 'n volle gang. BROMFIETSEN UIT VERKEER In de Cunerakerk te Rhenen wordt za terdag 12 september 's avonds om half zeven een jeugddienst gehouden. Voorganger zal zijn dhr. J. G Bouw man, voor alle mensen in Rhenen een be kende. Dhr Bouwman heeft 29 augustus j.l. intrede gedaan in Wadenoyen. Voor dien. was hij catecheet-jeugdwerkleider te Rhenen. Onderwerp voor zijn prediking is: Hebben of zijn. Overplaatsing en benoeming "kleuterleidster Overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloot de raad mej. A. J. Geytenbeek thans kleuterleidster te Eist over te plaat sen naar de openbare kleuterschool aan de Lijsterberg, daar zeer binnenkort aan deze school een tweede kleuterklas kan worden toegevoegd. Mej. Geijtenbeek kan in Eist worden ge mist omdat men verwachtte dat met in gang van het nieuwe schooljaar het aan tal leerlingen niet meer dan 30 zal be lopen, als gevolg waarvan het rijk in 1966 slechts het wettelijk salaris van de hoofd leidster zal vergoeden. Met algemene stemmen benoemde de raad tot hoofdleidsler aan de eenklassige openbare kleuterschool te Achterberg mej ter Haar Zij was al vanaf 22 oktober 1962 aan deze school verbonden als leidster in lijdelijke dienst. De bestelwagen bestuurder D. B. uit Rhenen liep woensdagmiddag ernstige verwondingen op, toen hij door onbe kende oorzaak tegen de aan de rech terzijde van de Utrechtse straatweg ge parkeerd staande bestelwagen van de groentehandelaar B. botste. Dr. Rienstra verleende eerste hulp. B. werd naar het Julianaziekenhuis ge bracht. Een mevrouw die bij de groen tewagen stond werd aan haar arm ge wond. Beide auto's waren flink be schadigd. VERKOOP WONINGWET WONINGEN De raad besloot de woningwetwoningen de Dijk 7 en de Dijk 5 voor resp. f 17.382,- en f 17 285,- aan de bewoners te verkopen. Ongeval Barneveldsestraat Zondagmiddag werd Jolanda Lam uit Renswoude, door onvoorzichtigheid, op de Barneveldsestraat door een Volks- wagenbestel aangereden. Ze was met enkele vriendinnetjes de Barneveldsestraat opgegaan en op de Barneveldsebrug waren de kinderen blijven staan om door het gooien met houtjes in het water de tijd te korten. Door het heen en weer rennen van de ene naar de andere kant zonder uit kijken werd Jolapda door bovenge noemde auto. komende uit de richting Renswoude, gegrepen. Ze liep een bo venbeenbreuk en enkele schaafwonden in het gelaat op en werd in het zieken huis te Veenendaal opgenomen. Bejaarden hadden fijne uitgaansdag Ruim 50 Ederveense bejaarden maak ten donderdag een uitstapje naar de we reldhaven Rotterdam. De reis verliep zeer voorspoedig en ook het weer liet zich van de goede zijde zien. De bejaarden genoten van een rondvaart door de ha vens en kregen op de rondvaart een con sumptie aangeboden. Op de terugweg werd in Gouda even aangelegd Tegen acht uur arriveerde men weer in Ederveen, maar niet na dat het fanfarekorps Irene de oudjes aan De Klomp had opgewacht en hen naar het dorp begeleidde. Daar aan gekomen volgde nog een serenade. Een der organisatoren van de tocht, Ir. v d. Meene, sprak woorden van dank aan het adres van de heer G. Mulder, die voor het laatst de tocht meemaakte en meeorganiseerde. De heer Mulder hoopte onder hilariteit van de aanwezigen dat hij de tocht zelf nog eens als bejaarde zou mogen meemaken Tenslotte bleven de oudjes nog enige tijd gezellig bijeen in café Marktzicht, waar de belevenissen nog eens werden opgehaald AMERONGEN T en toonstel I iii£ Dinsdagmiddag werd m zaal Lieven- dael door de burgemeester de onderwijs tentoonstelling Aardgas geopend Oeze tentoonstelling georganiseerd dooi de Stichting Onderwijstentoonstellingen, geeft een duidelijk beeld van het ontstaan het winnen en het gebruik van aardgas. Aan de hand van lichtpanelen, voorbeel den van werktuigen, schema's, opgehoor de stenen e.d. van grote diepte, wordt omtrent deze materie veel duidelijk ge maakt De tentoonstelling is bedoeld voor de hogere klassen van de lagere scholen Ook de ulo leerlingen zullen de tentoon stelling bezoeken De tentoonstelling blijft nog tot 13 september a.s. VEENENDAAL Zaterdagmiddag 5 uur Bergad: clubkampioenschappen van VZC. Zaterdagmiddag finales van VLTC tennistoernooi, 3 uur demonstra tie-tennis van o.a. Betty Stöve en Elly KVocké op tennisbanen Den nenlaan Zaterdag 4 september 8 uur n.rft. hotel La Montagne: uitreiking prijzen veteranentoernooi Zondag 5 september 11.15 uur kerk dienst voor geestelijk gehandi capten in Ger kerk (Vaartbrug) Maandag 6 sept. 8 uur n.m leden vergadering V'daalse schaakclub in Ritmeesterkantine t.o Eiken laan De Rijkspolitie heeft in de afgelopen week weer een aantal bromfietsen uit het verkeer genomen Deze voertuigen reden óf te hard. óf er was aan ge knoeid.

De Vallei | 1965 | | pagina 1