Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Aantal inbraken stijgt onrustbarend zowel in Veenendaal, als in Rhenen Programma Lampegieters- avond werd bekend L Kinderoptocht en dansavond in garageSchoonhoven Agenda 39e JAARGANG DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nieuws uit de omgeving Er mag worden geconstateerd dat het aantal grotere en kleine inbraken in onze omgeving gedurende de laatste maanden behoorlijke vormen heeft aangenomen. In Veenendaal gaat praktisch geen week voorbij of er kan weer een of andere inbraak in het politiedos sier worden ingeschreven. In Rhenen was men in 't bijzonder vorige week zeer aktief. De politieinstanties in beide plaatsen zijn van oordeel dat op dit gebied een intensiteit is waar te nemen, die boven het normale ligt. Werk van op zichzelf operende groepen? MULDER ALBERT SCHWEITZER - MAN DES VREDES - GING HEEN me/is-optiek weer Nr. 70 Redaktfe en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. P. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rabriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2.25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel EDE: Met 96 leerlingen startte ver leden week in Ede de Christelijk Uitgebreid Technische School voor de Zuid-West Veluwe, hoewel over anderhalve maand pas de noodge bouwen in gebruik genomen kunnen worden. Het belang van een derge lijke school blijkt wel uit het feit dat zich voor de schakelklasse twee maal zoveel leerlingen aanmeldden als men plaatsen kon. ZEIST: Het nieuwe schooljaar van Bar- timeüs begon met een pretje. Toen iedereen verleden week donderdag in de grote gymzaal was, reed de druivenprinses uit het Westland bin nen in een grote open wagen met daarachter een wagen die 350 doos jes met keurig in cellofaan verpakte druiven vervoerde. RENKUM: Het in aanbouw zijnde raadhuis van Renkum zal een caril lon in zijn toren herbergen. Het co mité dat zich belast heeft met het inzamelen van de benodigde gelden heeft in de week van 10 t/m 17 sep tember de beschikking gekregen over een rijdend carillon, dat in Renkum en omgeving zijn tonen zal laten ho ren. WINKELS Middenstanders ln Veenendaal vra gen zich af of ze, gezien de serie in braken van de laatste weken wel rus tig kunnen gaan slapen. Hoofdinspec teur W. C. H. Dekker, die we hier naar vroegen kon gelukkig bevestigend antwoorden. Weliswaar zijn de inbre kers de laatste tijd zeer actief, maar men moet niet denken dat de politie slaapt. De hoofdinspecteur zou overigens de bevolking willen activeren om meer tips aan de politie te verstrekken. Ge woonlijk komen de tips achteraf, d.w.z. als de dader gegrepen is dan volgt di rect de herkenning. Die heb ik hier en daar wel eens verdacht bezig gezien wordt dan beweerd. De korpschef zou tientallen voorbeelden kunnen noemen. De bevolking kan de politie zeer goed helpen, wan* wanneer een dief, al is het midden in de nacht ergens bezig is, moet toch wel een spoor ge vonden kunnen worden. Het is wel duidelijk dat het hier niet het werk van één man betreft. Daarvoor wordt er te genuanceerd gewerkt, aldus de korpschef. Men heeft voornamelijk gro te zaken op het oog (fa. Diepeveen o.a.), maar dan is het plotseling weer een gesloten huis. De bevolking, of degene die het treft zou ook wel eens medewer king kunnen geven bij het onder zoek door de aanwijsbare sporen te behouden. Het is gebeurd dat er een geldkist was leeggehaald, maar de hele familie ging met de lege geldkist slepen, waardoor er honderden vingerafdrukken op ge zet werden. ,t Is al voorgekomen dat men zelfs de sporen afwiste omdat voetvegen zo smerig waren. De korpschef en zijn mannen waken voor de veiligheid en het bezit van de bevolking, dat staat vast. Maar de bevolking moet dan ook met de politie meewerken om de be dreigers van die veiligheid te pakken. Een verdachte auto, een onverwachte beweging kan al heel wat betekenen. Vroeger was het wel wat makkelij ker, aldus de korpschef. Toen hadden de autonummers nog de letters van f Hoofdinspecteur Dekker: „Bevolking moet meewerken de provincie waar ze vandaan kwamen. Een L uit Utrecht een P b.v. uit Lim burg. Het is gebeurd dat we zo'n vreemd nummerbord aantroffen, mid den in de nacht in de Fluitersstraat. In een wip was de eigenaar bekend en het bleek dat we met een rasboef te maken hadden. Ga daar nu eens aan-1 staan, met al die serienummers, 't Valt je niet op als er een vreemd exem plaar bij staat of het moest een bui tenlander zijn. 't Is ook gebeurd dat men van een inbraak getuige was, maar dat de per soon in kwestie dacht dat de inklimmer een employé van de zaak was. Een dergelijke achteraftip is natuurlijk waardeloos. De man had direct het nummer van de politie moeten draaien, aldus de hoofdinspecteur die zei het onderzoek voort te zetten. OOK IN RHENEN De politie te Rhenen vond dat het inbrekersgilde ook in die plaats een opmerkelijke activiteit aan de dag legt. Al ligt het hier aantoonbaar op een ander terrein dan in Veenendaal, waar men het op brandkasten en winkel kassa's voorzien heeft. In -Rhenen gaat het om insluiping. Vorige week was het helemaal raak. Maar zolang de zaak nog in onderzoek is kon omtrent de te volgen methode nog geen nadere verklaring worden ge daan. Zeker is ook in Rhenen wel dat hier meer dan een persoon aan het werk is geweest, aldus de plv. groeps commandant. Hoe het zij, de politie onderzoekt alle sporen en zal iedere tip, die zij van de zijde van 't publiek ontvangt, natrekken. Over twee weken is het weer zover en zal het aloude Lampe- gietersavondfeest weer worden gevierd. Niet meer op de ouder wetse manier waarschijnlijk, met uitgeholde kalebassen enz. (waar blijven die dingen?), of met volop saliemelk in de huis kamer, maar toch Lampegietersavond. Aangepast aan de mo dernere gewoonten. De kinderoptocht blijft gehandhaafd. Ieder kind kan op eigen wijze een uitbeelding geven van het Lampe- gietersavondidee. Zij, die thuis in de gelegenheid zijn om een originele aankleding van lampions of eventueel toch nog kale bassen te versieren kunnen dat natuurlijk doen. Maar de orga nisatoren zijn bereid een handje te helpen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makalaar in Assurantiën Karkawijk 167 Vaanandaal verZEKERcn Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a an 2.) FINANCIERINGEN auto's, motoran, ans. Telefoon 08385-3000 Op donderdag 16 en vrijdag 17 sep tember 's middags van 4-6 uur is er in het jeugdgebouw a.d. Industrielaan ge legenheid creatief bezig te zijn met de voorbereiding. Men mag van alles ma ken, aangepast aan Lampegietersavond of eigen vondsten. Het benodigde ma teriaal moet worden meegebracht, de gereedschappen worden door de In stuif beschikbaar gesteld. Een jury, die waarschijnlijk zal be staan uit dames van de Chr. Huis houdschool, geassisteerd door een des kundige op tekengebied zal de inzen dingen beoordelen. Om zeven uur zul len de kinderen zich opstellen achter de brandweerkazerne, waar de inzen dingen worden gekeurd. Met muziek voorop vertrekt de op tocht dan naar het centrum. Men volgt de bekende route: Industrielaan, Ker- kewijk. Hoofdstraat, Hoogstraat, Zwaai- plein, Hoogstraat, Zandstraat, Kostver- loren. Eierhal. De kinderen ontvangen daar een traktatie en de stoet wordt ontbonden. Deelnemertjes kunnen zich van te voren opgeven in het jeugdgebouw. Met het oog op een ordelijk verloop van de optocht en het winnen van tijd bij het vertrek verzoekt het organise rende comité om zich op te geven op dinsdag 14 of donderdag 16 september des avonds van 7.00 uur tot half negen in het jeugdgebouw, Industrielaan. Op deze avonden zijn tevens kaarten ver krijgbaar voor de hierna te houden dansavond in garage Schoonhoven. Teenageravond De rijpere jeugd behoeft niet toe te kijken, maar kan zich terdege ver maken in de grote garage van Schoon hoven a.d. Industrielaan, waar van 8.30 tot 11.30 uur gelegenheid is de shake en de twist te beoefenen, hierbij begeleid door opwekkende muziek van The Royal Rockers uit Veenendaal. Het is in 't verleden gebleken dat er een enorme belangstelling voor dit festijn bestaat. Honderden jongelui zoe ken hier hun vertier en, het mag wel eens vermeld, op een ordelijke manier. Kaarten voor de dansavond zijn ver krijgbaar op dinsdag 14 en donderdag 16 september van 7.00-8.30 uur in het Jeugdgebouw, of bij mej. De Raadt, Jan Steenlaan 29 I en de heer G. v. d. Schee, Schrijverspark 14II. De toe gangsprijs bedraagt f 1,50. Er zal volop gelegenheid zijn een consumptie te nut tigen. zij het niet in het alcoholische vlak. Hopelijk verloopt Lampegietersavond zoals menigmaal in 't verleden het ge val was en blijven excessen achter wege. Dit oeroude feest mag niet ver loren gaan omdat er over 't algemeen toch al veel folklore verdwijnt. Er is een programma opgesteld dat zowel de kinderen als de oudere jeugd zal kun nen boeien. VREUGDEVOLLE THUISKOMST Zaterdagmiddag was het feest ten huize van de familie Gaasbeek op Am bachtstraat 24, omdat zoon Henk uit Curacao was teruggekeerd, waar hij veertien maanden het vaderland dien de als marinier. De buren hebben zich bijzonder ingespannen om de thuis komst van Henk een extra feestelijk tintje te geven. Ze hadden een grote ereboog opgericht en versierden de huiskamer met bloemen. De lange militair was wel wat ver wonderd over zoveel feestvertoon. Hij was 's morgens met de Oranje Nassau van de KNSM in Amsterdam aange komen, samen met zijn plaatsgenoot Hennie van Ravenswaay. Henk Gaas beek werd later ook nog welkom ge heten door het bestuur van zijn voet balclub De Merino's, waarvan hij een trouw lid is. Gaasbeek diende op de Benedenwindse eilanden Curagao, Aru ba en Bonaire met als hoofdstandplaats Willemstad. Henk Gaasbeek (middden) voor de ere poort die de Ambachtstraatbewoners hadden opgesteld. Naast hem zijn ou der- die gelukkig waren met de terug keer van hun zoon, de marinier. VECHTPARTIJ OP PRINS BERNHARDLAAN Vrijdagavond om zeven uur ontstond een oploop op de Prins Bernhardlaan, waar nabij een café aldaar een vecht partij aan de gang was tussen de Rhe- nenaren M. en N. De 29-jarige man denmaker M. kreeg een paar dreunen op zijn hoofd van zijn zwager N. Toen de politie arriveerde wilde de gewel denaar N. zich tegen zijn aanhouding verzetten. Beiden werden overigens meegeno men naar het bureau, waar bleek dat ze onder invloed verkeerden. Een in de nabijheid gevonden mes werd naar later bleek niet door de vechtersbazen gebruikt. De aanleiding tot de vecht partij is niet bekend. Na ontnuchte ring werden beiden op vrije voeten ge steld. NOZEMS VIELEN WETHOUDER LASTIG Zondagavond waren de nozems weer behoorlijk actief in het centrum van Veenendaal. Op een gegeven moment wilde men zelfs wethouder De Ruiter klem rijden en dwingen om uit te stappen. De heer De Ruiter werd bo vendien nog door een paar nozems be dreigd. Van het gebeurde werd aan gifte gedaan bij de politie. TREKKER RAMDE BLOEMBAK OP KERKE WIJK Een trekker, beladen met varkens reed maandagmorgen op de Kerkewijk. Ter hoogte van het bejaardencentrum raakte de achterste wagen los en schoot tegen een paar paaltjes nabij de bus halte op. Ook een bloembak ter plaat se wera beschadigd. De bestuurder van de trekker, de heer J. G. van B. zegde toe de aangerichte schade te vergoe den. KNAAP VAN TWAALF MAAKTE BROKKEN MET AUTO Zondag gaf de heer A. de K. aan zijn 12-jarige kleinzoon, eveneens A. de K., toestemming om met zijn auto te rijden. Opa de K, nam naast z'n kleinzoon plaats. De jongen startte en reed vol gas gevende weg, de Keuche- niusstraat in. De grootvader wilde de auto stoppen, maar de wagen vloog dwars door een heg heen en later door vijf tuinen, waar het vehikel tot stil stand kwam. Het rijbewijs van de heer De K. Sr. werd ingetrokken en de auto moest tot nadere beschikking van de politie blijven. Een groot aantal belangstellenden was zaterdagmiddag getuige van de para chutistenlanding op de Ginkelse Heide, waar een grote dropping werd uitge voerd. Ook vele streekgenoten waren getuige van het evenement dat ter her denking van de Slag om Arnhem was georganiseerd. Een der para's kwam door de wind te ver van zün basis te recht, midden in een prikkeldraad af rastering. IJlings toegeschoten militai ren en politiemannen bevrijdden hem uit zijn netelige positie. Zondag vernam de wereld dat Albert Schweitzer, de grote strijder voor vrede en naastenliefde, op 90-jarige leeftijd in Lambarene was ontslapen. Hij, die door zijn leven en werk ons allen ten voorbeeld was, ging heen. Albert Schweitzer, hoewel wars van elke publiciteit rondom zijn per soon, heeft zich ingezet voor anderen, voor de naaste. Met verbazing nam men kennis van de ijver, waarmee Schweitzer zich zelfs tot in het elfde uur van zijn leven in dienst van de zwakke medemens stelde. Wij citeren, na zijn dood, hetgeen de grote Schweitzer, de man des vredes, zoals men hem in Lambarene noemde, meedeelde aan hen, die getuige waren toen hij de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst nam. Twee duizend mensen luisterden toen Schweitzer zijn visie gaf: „Als de volken een oorlog winnen, willen zij dat de overwonnenen zich vernederen en in het stof bijten, dat het recht van de sterkste zegeviert. Men zal daarom, teneinde een geschikte grondslag te hebben voor de wederopbouw moeten beginnen met van weerszijden een en ander toe te geven. Dat is te verkiezen boven het trappen van de zwakste partij: een dergelijke overheersing kan nooit blijvend zijn. Overigens heeft een onderdrukt volk economisch geen levensvatbaarheid. Men legt dan miljoenen mensen levensomstandigheden op, die onvoldoende, afkeurens waardig en kort en goed onmogelijk zijn. Om hierin verandering te brengen moet men zijn tegenpartij, het vader land van zovelen, willen begrijpen. Ook moet men erkennen dat het recht berust op de troon van God. Het is heel eenvoudig, zoals al wat rechtvaardig, duurzaam en groot is: Daar is het hoogste recht en indien men dit recht niet toepast ten gerieve van allen is men onrechtvaardig en onredelijk. Men wordt dan een nationalistische groep en vervalt tot de grootste gemeenschappelijke verdwazing. Schweitzer deed een geneesmiddel aan de hand: „Streef naar een diep menselyke beschouwing van de mens, onze naaste, onze gelyke (dat wil niet zeggen dat h\j ook beslist op ons gelijkt, want er zyn nu eenmaal mensen met een zwarte, gele, rode en blanke huid). De mens is onze broeder. Vergeet nooit dat broederschap op aarde, met het Vaderschap van God in de hemel, de alfa en de omega is, het begin en het einde, de grondslag en de top der samenleving, het fundament en de spits van de kathedraal." Dwars door al zyn werken heen hebben wy ditzelfde geloof by Albert Schweitzer kunnen opmerken. Hy ruste in vrede. DRAAIBAAR HUIS Een industrieel in de Franse stad La Flèche heeft zich een huis laten bouwen dat rond kan draaien. Door een druk op de knop kan hij een positie uitzoeken in of uit de zon en in of uit de wind. Anatomische brilaanpassinp ZICKCNrONDSLEVUANCIC* Op de wereldtentoonstelling te New York is de Amerikaanse zuivelstaat Wisconsin vertegenwoordigt met een kaas van 15.695 kg. De afmetingen van deze enorme kaas zijn 2,2 meter hoogte en 3 meter doorsnee. Een inwoonster van Old Colwyn in Wales is, toen zij met haar hond op het strand wandelde door een hon derdtal meeuwen aangevallen, met als gevolg dat zij bijna een oog moest missen. De Franse regering heeft speciale anti-vliegambtenaren ingesteld die i f het recht krijgen op alle erven enl/ tuinen en in huizen door te drin-|* gen om zodoende het land te ver lossen van de alom heersende vlie gen- en andere schadelijke insecten plagen. VEENENDAAL Donderdag 9 sept., 3.00-5.3Ö uur n.m.: Receptie fa. Van Schoon hoven in hotel De Korenbeurs. Vrijdag 10 sept., 3.00 uur n.m.: Gespreksmiddag van Soefi- Centrum „De Vallei", Wester singel 69. RHENEN Woensdag 8 ept., 7.30 uur n.m.: Ingebruikname van nieuwe en verlichte manege bij mej. v. Straten-Van Nes, Nude 19, Rhenen. Donderdag 9 sept., 6.30 uur n.m.: Receptie van Macro in hotel De Koerheuvel.

De Vallei | 1965 | | pagina 1