SetterSet KRUISWOORDPUZZEL R 17 IN AKTIE SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 10 september 1965 12 innvf ARAM De Zee koningin ARAM -Se AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK*- E.V.E.VEENENDAAL u Fa. L. HEY AMERONUEN Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" if onder redactie van Tante Jos ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, De afgelopen week is er iets gebeurd wat al lang niet meer voorgekomen was Ik heb maar één zak zilverpapier en cap sules gekregen en wel van twee zusjes uit Ederveen, Corrie en Willie Herikhuizen. Jullie natuurlijk bedankt, maar waar zijn nu de anderen gebleven? Ik zou het zo fijn vinden als er volgen de week eens een hele rij namen in de krant kon staan, van kinderen die hard zilverpapier en capsules spaarden voor de blinden. Zullen we daar dan op rekenen? Tot de volgende week dan maar weer. Dag allemaal. Tante Jos. DE JARIGEN VAN DEZE WEEK: 11 september: Marjan Oosterbeek 12 september: Ina Bouman, Rhenen; Ellie Hooiker; Willy Herikhuizen. Eder veen. 13 september: Nellie van de Dikken- berg, Overberg. 15 september: Inge Harmsen; Corrie Bosboom; Eric Rijken. 16 september: Hermien Ariessen; Heini van Drie. 17 september: Dick Thijssen, Rhenen; Mineke van Dijk; Marien Visser; Rosetta Bogaard. Hartelijk gefeliciteerd allemaal! EEN UITSTAPJE IN DE RUIMTE Figuur a. Het is op het ogenblik nog te vroeg om al te kunnen zeggen, dat een uitstapje in het heelal net zo gemakkelijk te maken is als op het ogenblik een tocht per vlieg tuig. De weinige mensen, die in de ruimte geweest zijn, zijn even zovele getuigen dat zo'n tocht geen pretje is. Niet alleen na melijk vraagt de tocht zelf ontzettend veel van de ruimtevaarders, maar ook de voorbereidingen voor de tocht stellen zware eisen aan hun lichamelijke con ditie. De geleerden weten een heleboel over de omstandigheden, waarmee een ruim tevaarder op zijn tocht te maken krijgt, maar de grote vraag is: kan hij dat alles overleven? Vele mannen en ook vrouwen hebben vrijwillig dienst gedaan als „proef konijn" voor de wetenschappelijke proef nemingen op dit terrein. In laboratoria op de aarde hebben wetenschapsmensen de omstandigheden nagemaakt, waarmede de kosmonauten naar alle waarschijnlijkheid te maken zullen krijgen vanaf het begin van hun tocht tot aan hun terugkeer, en de diverse reacties van de „leerlingen" zijn gemeten en gecontroleerd. Het moei lijkst te controleren is het effect van de gewichtsloosheid, welke een verschijnsel is, dat plaats heeft als een man zich gaat begeven buiten de aantrekkingskracht van de aarde. En het is onmogelijk deze toestand in een laboratorium na te maken. De enige manier om deze toestand te ondergaan zonder zich in het heelal te begeven is het maken van een buiteling met een snelvlie gende machine en deze manier is dan ook te baat genomen bij het beproeven van de ruimtevaarders. Gezeten in een toestel met beklede wan den bewegen de mannen zich in het rond en „drijven" zij tezamen in een toestand van gewichtsloosheid, zoals je hen kunt zien doen op de tekening. Veel akeliger dan dit is het zich moe ten gewennen aan hoge temperaturen, maar ook dat is tijdens het trainen zeer noodzakelijk, aangezien men weet, dat de ruimtevaarders, met slechts een korte tijd van overgang, kunnen worden blootgesteld aan een hitte, die zich kan voordoen in temperaturen oplopend tót 120 graden C. dat is de grens van hetgeen de mens op dit terrein kan verduren. Ook de grote snelheid van het ruimte schip brengt problemen met zich mee. Bij Correspondentie te richten aan iante Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL de start en bij de terugkeer in de atmos feer zijn de mannen blootgesteld aan zo genaamde „G-krachten", daar de snelheid van het ruimteschip zeer plotseling wordt opgevoerd en verminderd. Deze G-krach ten geven de ruimtevaarders de indruk, dat zij enorm veel wegen, veel meer dan op de aarde en dat kan het onmogelijk maken zich te bewegen of zelfs maar met een ooglid te knipperen. Maar ook hier aan worden de mannen tijdens hun proef tijd gewend Niemand, die op het ogenblik een ruim tevaart gaat ondernemen, vindt dat ge makkelijk. Velen van hen, die ervan dro men de ruimte in te gaan, zullen zeker van gedachten veranderen als zij zich een goede voorstelling hebben gemaakt van de zware training, welke zij moeten doorma ken voordat zij hun „brevet" ontvangen. b 2j-éy EEN RAAD VOOR KAMPEERDERS Figuur b. Iedereen zou moeten weten hoeveel schade er wordt toegebracht aan een boom wanneer er spijkers in de stam wor den geslagen. Natuurlijk begrijpen wij wel, dat jullie dikwijls een paar haken nodig hebben om je gereedschappen en bijvoorbeeld je eetgerei aan op te hangen, maar tochEr is een heel eenvoudige oplossing voor dit probleem. In een oude riem maak je een hele rij gaatjes, groot genoeg om er haken doorheen te steken, de zogenaamde „S-haken". Bevestig de riem om de boomstam op de manier, zo als je dat in de tekening ziet en dan zul je eens zien wat een gemak je daarvan hebt WAAR BEVINDT HIJ ZICH? Figuur d. Deze parachutist zat in een vliegtuig, dat geen tussenlandingen maakte, en om nu toch op zijn plaats van bestemming aan te komen sprong hij er uit toen hij daar in de buurt was. Hoe luidt de naam van die plaats? De letters, waaruit zijn hoofd en hoed zijn samengesteld, geven het goede antwoord. ajouiiiiea :s] SeejA op do pjooMjue jan PIET EN SPOTJE 2. De geest uit het blikje kwam uit de wolk te voorschijn en hij was vreselijk om aan te zien. Onze drie vriepdjes zetten het al op een lopen. „Hola! Wacht eens even, beste mensjes!", riep de geest met een stem als van de donder, „jullie had den het blikje niet moeten openmaken. Nu moet ik jullie wel straffen omdat jullie me uit mijn heer lijke slaap hebt gewekt!". (wordt vervolgd) WIE NAM DE LANGSTE WEG EN WIE DE KORTSTE? Figuur c. Zes padvinders trokken er op uit om paddestoelen te zoeken. Zij begonnen al lemaal bij de spar in het midden van het bos en toen ging ieder een andere kant op. Kun je nu, zonder een lineaal of een centimeter of iets dergelijks te gebruiken, zien, wie de langste weg nam en wie de kortste? Het antwoord op de vraag is: nummer 6 nam de langste weg en nummer I de kortste. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 16 HORIZONTAAL: 1 raadsel, 7 Henge lo, 13 erg, 14 Ina, 15 Ado, 16 uur, 17 l.k., 18 dag, 19 erf, 20 si, 22 mee, 24 Ulm. 26 gier, 29 Lisse, 31 mooi, 33 idool, 35 sta, 36 baron. 37 e.o., 38 bes, 40 lot, 41 re, 42 primaat, 43 uk, 45 hei, 46 pet, 48 es, 50 tegel, 52 zin, 54 roest, 56 riet, 57 regel, 59 lepe, 60 ras, 61 kei, 63 co, 65 bed, 66 n.m.m., 67 b.l., 68 hof, 70 car, 72 sta, 73 aai, 74 Tilburg, 75 Domburg. VERTIKAAL: 1 religie, 2 ark, 3 A.G., 4 Siam, 5 engel, 6 la, 7 ha, 8 edele, 9 norm, 10 eu, 11 lus, 12 origine, 21 beo, 23 eis, 24 U.S.A., 25 dor, 27 ido. 28 Rob, 30 stemmig, 31 mat, 32 oor, 34 lepel, 36 boter, 39 s.r.i., 40 Lap. 43 Utrecht, 44 kei, 45 het, 47 tol, 48 esp, 49 stellig, 5 gek, 52 zes. 53 nek. 55 een. 51 radar, 58 lento. 60 recu, 62 imam, 64 ooi, 67 bar, 69 fl, 71 r.g., 72 S.D., 73 au. (eugdvervolgverhaal door Rik Valkenburg 10. Niet en wel! Vandaag is het zaterdag. De actie is voorbij. Het geld van de scholen die mee gedaan hebben, wordt heden geteld. Maandag zal het bedrag bekend gemaakt worden. Wat zijn ze allen benieuwd! Zou er genoeg geld binnengekomen zijn? Een rijke meneer heeft pas geleden be loofd, dat hij het geld wat het comité aan de auto te kort komt, zal aanvullen tot het volle bedrag. Al moet het hem vijf honderd gulden kosten! Dat hindert niets. Dat was dus erg aardig van die meneer. Maarhet comité hoopt, dat ze niet meer dan hoogstens honderd gulden van hem zullen nodig hebben. De mensen van het comité zijn druk vandaag. Er moet veel geregeld worden. Elke cent wordt geboekt. De comité-men sen hebben deze drukte er best voor over. Vooral nu het met de actie zo goed ge gaan is. Er is veel geld binnengekomen! Misschien hebben ze zelfs nog geen hon derd gulden, van die meneer nodig. 's Middags om twaalf uur is het geld geteld. Het comité weet nu dus het eind bedrag. Welnu, ze zijn dik tevreden. Met gelukkig lachende gezichten lopen ze el kaar te feliciteren. Aan het grote bedrag ontbreekt maar een gulden of vijftien. Dat is bijzonder weinig en niemand had dat durven dromen. Maandag zal dus het be drag aan de scholen bekend gemaakt wor den. Want dan is alles geboekt en ook nog een keer over geteld. Zo hoort dat!.... Maar nu feliciteren de comitéleden el kaar alvast. Ook al vinden ze het een beetje sneu, dat die laatste vijftien gulden aan het bedrag ontbreken Zo'n paar centjes dus maar, gerekend naar het grote bedrag. De vreugde is er trouwens niet minder om, maar met die vijftien gulden er bij, zou het toch nog fantastischer ge weest zijn. De hoofdonderwijzer van Rinny, die ook in het comité zit, herinnert zich echter iets „Wist U wel, dames en heren", zo be gint hij. „Wi$t U wel, dat het volle be drag toch doof de actie bijeengebracht is? Ook die vijftien gulden! Wist U dat wel!" Nee, dat weet niemand. Ze kijken verwon derd naar meneer. Wat bedoelt hij eigen lijk?.... HORIZONTAAL 58 soort hond 24 vogel 1 vaartuig 61 voorzetsel 26 pers. vnw. 7 eerzucht 62 gemeente 28 reptiel 13 heilig boek 63 IJlandse literatuur 29 meisjesnaam 14 studeren 65 nagerecht 31 één der Antillen 15 gevangenis 66 vlaktemaat 34 deel v. h. jaar 18 vallei 68 plaats in Groningen 36 Frans lidwoord 20 boom 70 huisdier 37 ieder 22 weg met bomen 72 voorzetsel 38 nakomeling 25 N.V. (Duits) 73 poging tot moord 40 tijdsduur 27 bewijsstuk 44 zuivelprodukt 29 bevestiging VERTIKAAL 46 revolutie 30 bijb. naam 2 maanstand 48 tevreden 32 lekkernij 3 elektr. geladen 49 insecteneter 33 titel deeltje 51 vogelprodukt 34 hemellichaam 4 samengeknepen bal 53 familielid 35 Europeaan papier 54 gelofte 37 ik 5 lustoord 56 grondtoon 39 tweetal 6 voegwoord 59 meisjesnaam 41 Frans lidwoord 8 inhoudsmaat 60 Europeaan 42 soort dubbelzout 9 rustig 62 voertuig 43 vr. munt 10 land in Azië 64 geneesheer 45 vogel 11 seconde 65 heidemeertje 47 vervoermiddel 12 voorzetsel 67 drank 48 redeloze dieren 16 eenh. v. stroom- 68 Frans lidwoord 50 een en ander sterkte 69 selenium 52 rivier in Italië 17 parasiet 70 vogel 54 en omgekeerd 19 rustig 71 rondhout 55 deel v. h. lichaam 21 bloem 57 Chin, maat 23 vriend (Frans) Er valt een stilte aan boord van de koopvaarder, als de kaperkapitein met het bewegingloze meisje in zijn armen over de verschansing klimt. De opvarenden van het koopmansschip, omringd door gewapende piraten, vergeten een ogenblik hun eigen lot en kijken gespan nen toe als kapitein Eén-oog zijn dochter voorzichtig tegen de grote mast neervlijt. „Is zijis onze zeekoningin dood?" hoort Aram die druipnat langs de touwladder aan boord klimt, een der piraten stamelen. „Hou je bek!" schreeuwt kapi tein Eén-oog met wild overslaande stem. Zijn trillen de knuisten grijpen Ambre's klamme handen, drukken die met kracht op haar middel en daarna tegen haar schouders. Een golf zeewater komt uit haar mond. Gespannen tilt de kapitein haar hoofd op. past nog maals de kunstmatige ademhaling toeDan glijdt een flauwe spiertrekking door haar oogleden en langzaam slaat Ambre de ogen op. .Zeze leeft!" roept de kaper en zijn stem trilt van emotie. „Aram, je hebt mijn dochter het leven gered!". Eerbiedig bad Jan „Er mankeert toch vijftien gulden zes endertig aan?" zegt er één. „Dat is ook zo!" antwoordt meneer. „Maar feitelijk is er negen gulden vier enzestig over. Luister maar" En dan vertelt meneer van het geld van Rinny's vader, dat verloren geraakt is. „Och, wat jammer", zuchten de mensen van het comité. „Wat bijzonder jammer toch!" Maar terwijl zij hier zitten te tellen en te vergaderen, gebeurt er in de stad iets... 0—0—0—0 11. Jan maakt weer een plan Die Jan van de kleermaker, had eergis teren maar een slecht plan. Hij dacht bij zichzelf: „Voor die vijfentwintig gulden die ik nu bij de loods gevonden heb, koop ik fijn een paar rolschaatsen Dan kan Kees mij niet langer de ogen uitsteken met die nieuwe van hem Ha, ik koop ze nog mooier dan hij!.En zo liep Jan naar de winkel. Om rolschaatsen te kopen Toen hij een eindje gelopen had, zag hij plotseling die twee meisjes weer. Ze lie pen overal te zoeken. Jan schrok toen hij hen zag. Het ene meisje, huilde doorlopend. Het andere meisje probeerde te troosten. En Jan liet ze maar zoeken, terwijl hij het geld onder zijn trui had. Hij maakte snel, dat hij uit de voeten kwam. Toen was hij weer alleen. Alleen?. In zijn hart begon een verwijtende stem een woordje mee te spreken. Lelijke dief, die je bent!zei die stem. Maar Jan wilde er niet naar luisteren. Evenwel ging die stem toch door met ver wijten. Naarling! Zag je niet, hoe verdrietig dat meisje stond te huilen? En toch zei je maar niets Je bent een mooie hoor! En je weet ook best, dat je gevonden geld niet mag houden!Zo ging die stem nog een poosje door. En hoewel Jan er niet naar luisteren wou, kon hij die stem toch ook niet van zich afzetten. Jan begreep best, dat het de stem van zijn geweten was. Hoewel Jan op een andere school ls, dan Rinny, is hij wel op een school, waar ook uit de bijbel verteld wordt. Daarom wist Jan heel goed, dat het zonde ls, om geld van een ander bij je te houden. Maar hij wilde zo graag rolschaatsen hebben. Toen hij voor de winkel stond, zag hij al spoedig, welke hij wou hebben. Ze kostten even duur als die van Kees, maar ze waren nóg mooier. Zou hij maar naar binnen gaan?.... Jan begon te aarzelen. De stem in zijn binnenste begon steeds luider te spreken. Gestolen geld was het en anders niet! Een gemene jongen, was hij! Maar hij kon het nog goed maken! Bah, wat vervelend vond Jan die waar schuwende stem. Daardoor durfde hij de winkel niet binnengaan. Tenslotte liep hij door en ging naar huis. Morgen zal hij de rolschaatsen wel kopen, beloofde hij zich zelf. Nee, het werd vandaag voor Jan, ook geen prettige dag! Kon hij die nare stem van binnen maar tot zwijgen brengenGelukkig maar, dat het hem niet lukte. Ook de volgende dag, durfde Jan de winkel niet binnengaan. Geen wonder! Hij had vannacht slecht geslapen en durfde gisteravond niet eens te bidden. Hoe kun je ook bidden, met gestolen geld op zak?. Maar het geld terug brengen, wilde hij ook niet. Hij zou immers nooit meer zo'n mooie kans krijgen, om rolschaatsen te kopen, dan nu! En zo werd het weer een moeilijke dag voor Jan. Wat zou hij doen? 's Avonds in bed krijgt hij net er benauwd mee. Wéér had hij niet gebeden Dat kon zo toch niet doorgaan? „Had ik die envelop met het geld maai nooit gezien", dacht hij bij zichzelf. „Had ik het geld maar aan het meisje gegeven, toen ik haar zag zoeken, 't Had toen zo makkelijk gekund. En nu? Ja, wat moest hij er nu mee aan?.... Verzend per Dagdiensten Veenendaal^ Ede - Wagende** Rhenen Utrecht - Amsterdam Nijv'erheidslaan 13 Jeleloon^4 06 7- POSTDUIVEN NIEUWS De EVPV De Luchtreiziger te Veenen- daal heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Vilvoorden (145 km). De duiven werden om 7.30 uur losgelaten. De eerste van dit concours werd geklokt door de heer H. van Kooten. De verdere uitslag is: H. van Kooten 1-14-17-20-22; G. Fasse 2-24; H. Drost 3; K. v. d. Heuvel 4; F. Spies 5- 6-9-10-11-12-16-25; W. J. van Dam 7-18-21- 23; W. Slotboom 8; A. van Barneveld 13; G. J. Bovenschen 15; H. Beyk 19; C. Vos 26. P.V. DE SNELPOST De leden van p.v. de Snelpost namen deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde. De duiven werden om 7.30 uur gelost en de eerste meldde zich om 9.09.31 uur bij de heer J. v. Nieuwamerongen, met een snelheid van 1460.6 m.p.m. De verdere uit slag luidt: J. van Nieuwamerongen 1-3; E. Sukkel 2-6-7-8-12-15-16-20; C. van Ginkel 4-18; H Ulrich 5; C. van Asselt 9-11; Joh. van Ma nen 10-14; N van Barneveld 13; G. J. v. Manen 17-22-23; H. van Geerenstein 19; G. Diepeveen 21. Voor de vlucht van Charteauroux werden 101 duiven van de Snelpost ingezet. De jonge duiven werden zaterdag om 7 uur gelost met sterke Z.W. wind. De eerst aan komende duif was van de heer T. v. Laar te Eist, om 13.58.55 uur. Uitslagen: T. v. Laar, Eist 1; H. Ulrich, Veenendaal 2; E. Sukkel, Veenendaal 3; A. Heerikhuizen, Ede 4 en G. Engelen, Wageningen 5. doet langer met nylons v(u 1,98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren xiet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2169 Frans Halslaan 26, tel. 3044 WILLEM TELL Maandagavond j.L hebben de leden van de schietvereniging „Willem Teil" elkaar weer op de proef gesteld. De uitslag werd als volgt: G. v. d. Horst 99. H. den Uijl 95, J. de Greef 95, G. J. Wijnbergen 93, A. de Haas 92, J. de Haas 91, H. de Groot 91, J. Niessen 90, J. van Leeuwen 88, P. v. d. Sigtenhorst 90, A. Duffels 88, W. Berkhof 85, R. C. C. Brinkman 85, G. Mulderse 84 en R. Schuchardt 81 pnt. NIEUW BESTUUR VOOR „DE HAZENBERG" De Stichting Nationaal Dierenpark voor Zwerfdieren „De Hazenberg" heeft een nieuw bestuur. In de laatste helft van juli ging het toenmalig bestuur uiteen en de aangebleven leden slaagden er in een nieuw bestuur samen te stellen. De nieu we leden zijn: G. P. de Lange, Kapt.-Lui- tenant t.Z. b.D.; C. M. Ploeg, architect, beiden uit Amerongen en de heer R. R. Mulder, makelaar in Assurantiën te Vee nendaal. Mr? Dr. K.F.O. James, aanvan kelijk penningmeester, is tot voorzitter benoemd, Mevr. Mulder-de Bruin blijft haar functie van secretaresse vervullen er Mevr. van Ilsemann, Gravin van Alden- burg Bentinck blijft actief bestuurslid. EERSTE BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afd. Scherpenzeel, hield dins dagavond 7 september haar eerste bijeen komst in zaal Marktzicht waar o.a. het winterprogramma werd besproken. Na de pauze vertoonde de heer v. d. Hoeff een vakantiefilm. Verder werd van daag begonnen met een cursus „Spreken in het Openbaar" onder leiding van de bekende voordrachtskunstenares Aafjc Top uit Amsterdam. GYMNASTIEKLESSEN In verband met de aanleg van de cen trale verwarming in het Gymnastieklo kaal zullen de lessen van de gymnas tiekvereniging D.O.T.O. die donderdag 9 september op de gewone uren een aan vang namen, voorlopig gegeven worden in de gemeentelijke Eierhal. WEDVLUCHT De Scherpenzeelse postduivenvereniging De Luchtpost nam zondag 5 september met 201 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 147 km. De duiven werden gelost om 7.30 uur en de eerste duif kwam aan om 9.11.01. De uitslag van de eerste tien aankomende duiven was als volgt: C. A. v. d. Wete ring 1, 4; P. van Schaik 2; P. J. van Eist 3; J. Bakker 5; A. Marcus 6; Gebr. Rusten- hove 7; A. J. Gersen 8 J. v. d. Boven- kamp 9 en W. van Ede 10. Hij had het geld al twee dagen bij zich. Als hij nu naar het politiebureau ging, om het aan te geven, zouden ze daar wel vra gen, waarom hij al die tijd. dat geld bij zich gehouden had. Nee, daar durfde Jan niet aan te be ginnen. Hij is bang voor straf. Dus nu maar weer zonder bidden gaan slapen? Dat durfde Jan ook niet Voordat hij er eigenlijk goed erg in had, bad hij toch. Er kwam een groot verdriet in zijn hart. Nu pas zag hij hoeveel leed hij de Here Jezus had aangedaan, door zo te doen. Daar had hij nog niet bij doorge dacht. Terwijl dat toch het ergste van alles is Eerbiedig bad Jan om vergeving. Toen maakte Jan weer een plan. Een heel ander plan dan twee dagen ge it-den. Een goed plan!.., (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 12