Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Laagbouw in Veenendaal praktisch uitgesloten Agenda: Ook in plan Molen brug komen flats VLAG AAN Gezelligheidsrit van MAC Veenendaal ten bate van Philadelphia Ernstige mishandeling van jeugdige arbeider ONS GENOEGEN BOOD JUBILERENDE MACRO NIEUWE RJWW Zeer drukke receptie bij zilveren jubileum fa. Schoonhoven VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal WETHOUDER KOPPENBERG VAN VOLKSHUISVESTING: WIST U.... BROUWER 39e JAARGANG Nr. 71 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bq de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLE ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel HQOFDSTP 91 VEENENDAAL 11 III t 4 VEENENDAAL J, 4 Zaterdag 11 september, 1.45 uur J f n.m.: Vertrek Hollantoriade a t vanaf Hollantor N.V. 4 4 7.30 uur: Jeugdvesper in Geref. a 4 Petrakerk. 4 f) Zondag 12 september, 8 uur n.m.: a f Jeugdappèl in Geref. Petra- a 4 kerk. 4 f 9 uur v.m.: Jeugddienst in Sola a t Fide. J 4 Maandag 13 september 7.45 upr: 4 Start onderlinge competitie van t Veenendaalse Schaakvereniging 4 in Ritmeesterkantine t.o. de f Eikenlaan. 4 Dinsdag 14 september 7.30 uur: 4 Jaarvergadering van Studiever. a 4 „Petrus Datheen" in consisto- rie van Geref. Gem., Fluiters- 4 straat. 4 4 RHENEN f c.iN 4 Vrijdag 10 september 9 uur n.m.: 4 500 km lange Scooterralley der 4 Lage Landen. Start en finish 4 (zaterdagmiddag) bij „Konings- a 4 tafel" Grebbeberg. 4 Zaterdag 11 september 9 uur v.m. 4 terrein Leemkuil: Wedstrijd 4 van politiehondendressuurver. a 4 „Succes". v 4 3 uur n.m.: Samenkomst voor a 4 hengelwedstrijd „De Voorn" bij t 4 H. P. v. Noort. a 4 Zondag 12 september 6.30 uur: 4 4 Jeugddienst in Cunerakerk. 4 Dinsdag 14 september 7.30 uur: 4 4 Vergadering NCVB in gebouw a 4 Irene. Waarom zoveel Veenendalers een wo ning bouwen in de buitengemeenten Rens woude, Ederveen, Rhenen, Amerongen? Het is mij niet bekend dat zoiets veelvul dig voorkomt, maar 't kan best wezen dat de bouwgrond daar goedkoper is. Dat kan nog in een landelijke omgeving. Hier is het althans niet mogelijk meer om zo goedkoop aan grond te komen. De eigen houwers hebben in De Engelenburg nog gelegenheid genoeg. Maar het schijnt dat de Veenendalers het niet kunnen bekosti gen. Een goed voorbeeld is het afzeggen van de bouwkaswoningen destijds, omdat de prijs was gestegen. Dan moet je weer andere gegadigden aantrekken en dat is niet altijd makkelijk. Forensen zul je altijd blijven houden ge loofde wethouder Koppenberg. Dat is een landelijke tendens. De kleinere plaatsen rondom de industriecentra worden groter (zie b.v. Hoogvliet, Bunnik etc.). In Veenendaal is alleen de bouw moge lijk, die we thans willen realiseren vertelt wethouder Koppenberg. Het bouwbedrijf werkt tegen de curveprijs en ik geloof niet dat het lager kan. We werpen de wet houder even tegen dat b.v. in Ede veel goedkopere etagewoningen zelfs met cen trale verwarming gereed kwamen. Daar zegt U iets. Ze kwamen gereed, maar wan neer werden ze aanbesteed? Dat kan wel een paar jaar geleden zijn, toen de prijs nog veel lager lag. Nee, er is voor ons zoals de burgemeester reeds zei geen al ternatief: Het is bouwen of nie' '-ouwen" Industrie De industrie in Veenendaal zit toch wel erg om woningen verlegen? Wethouder Koppenberg beaamt het. Het aantal arbeiders van buiten Veenendaal bedraagt 2000. Het is niet gezegd dat deze allemaal in Veenendaal zouden willen wo nen, maar van de helft, 1000 dus, zouden we dit kunnen aannemen. Met de fabrikantenvereniging is er steeds overleg volgens de wethouder. Is het U bekend dat industriëlen uit Veenen daal in Amerongen gingen informeren om daar huizen neer te mogen zetten? Nee. Wanneer dit zo is dan zouden ze toch de reiskosten voor die arbeiders moeten be talen.? Dan komt de industrie toch stuk ken duurder uit? Men zou als werkgever dan net zo goed ditzelfde bedrag als huur- bijslag kunnen geven dan kunnen de men sen in Veenendaal blijven. Want het is helemaal niet uitgesloten dat wij geen huizen voor de industrie gaan bouwen. Dat is toch de peiler waarop onze ge meente rust? Wethouder Koppenberg ge looft dat de problemen rondom de woning voorziening wel blijven voortduren want de al te optimistische beschouwingen van een raadslid, die meende dat binnen en kele jaren een wig gesch.w.-n was in de woningnood kon de wethouder niet onder schrijven. De mogelijkheden zijn niet on beperkt. Als de Engelenburg vol is gaan we door. Zoals boven reeds vermeld. Een gezinswoningen met een tuintje, een schuurtje zijn begeerlijk en zullen altijd begeerlijk blijven. Alleen in de Dragonder is er een kleine kans op dit soort huizen De Veenendalers die naar dit type huizen verlangen zullen dus nog heel wat ge duld moeten oefenen Eengezinswoningen in Veenendaal, een wens van vele ingezetenen. Maar de bouw van dergelijke projecten (zie fo to) is voorlopig toekomstmuziek. GOUDEN EN ZILVEREN HELMSPELDEN VOOR DIVERSE JUBILARISSEN Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Motor-Auto-Club Rhenen en Omsterken werd donderdag avond in de Koerheuvel een zeer druk bezochte receptie gehouden. Onder de zeer velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden zagen wij onder andere de Nederlandse Motorsportbond, afgevaardigden van Grebberuiters, Rode Kruis, Veilig Verkeer, MAC Veenendaal en vele anderen. Ter gelegenheid van dit jubileum werden vele ge schenken en bloemstukken aangeboden. Namens het bestuur van de NMB sprak de voorzitter de beer Van Bokhoven en bij bracht namens deze bond de gelukwensen over aan de jubilerende vereniging. Men had, zo zeide hij, de Macro leren kennen als een ver eniging met een sportieve geest; een vereniging met harde werkers, die daardoor behoort tot de grootste op dit gebied in Nederland. Namens de NMB bood de heer Van Bokhoven aan de MACRO-voorzitter de heer E. J. van Dam een oorkonde aan alsmede een plaquette, terwijl de andere bestuursleden een oorkonde kregen aan geboden. Ook was er een oorkonde voor het ere-lid mevrouw I. Leccius de Ridder- De Algemeen Voorzitter van de Motor- bond speldt de heer Baars de zilveren speld op de revers, tijdens de receptie ter gelegenheid van het 20-jarig be-1 staan van de MACRO-Rhenen. Strelin. De bondsvoorzitter besloot zijn toespraak met de hoop dat de MACRO in de toekomst zou mogen groeien en bloeien. Met „vliegend vaandel en slaande trom" kwam de muziekvereniging Ons Genoegen de feestvreugde verhogen en de voorzitter van deze vereniging de heer E. van Veenendaal bracht namens zijn vereniging de gelukwensen aan de MACRO over. Hij zeide onder meer, dat er sinds de eerste cross heel wat is ver anderd. Een aantal jaren is Ons Genoe gen nu al op de cross vertegenwoordigd, maar bij Ons Genoegen meende men dat de. MACRO-vlag niet zo goed uitkwam en daarom had deze vereniging gemeend de MACRO een nieuwe vlag te moeten aanbieden, welke vlag de heer Van Dam dan ook uit handen van de heer J. Mol in ontvangst nam. Deze nieuwe vlag was een zeer fraai exemplaar dat door de aanwezigen met bewondering werd be keken en waarvan het MACRO bestuur zeer onder de indruk was. De heer Var Zie verder pag Wethouder Koppenberg Geen andere mogelijkheid dan flatbouw MET HOOFD IN PLASTIC Wethouder R. Koppenberg heeft in de raadsvergadering van vorige week het gemeentelijk woningbeleid moeten verdedigen. De wethouder van volkshuisvesting, die in het verstede lijkte Veenendaal een zware taak vervult gaf in een kort gesprek te kennen dat de problemen zich inderdaad opstapelen. Zoals bekend heeft Veenendaal in de laatste jaren steeds maar flats gebouwd. Laagbouw is uitgesloten. Na het gereedkomen van de woningbouw in het Franse Gat kwamen in feite geen eengezinswoningen meer gereed. De bevolking van Vee nendaal, vanuit het verleden sterk gehecht aan een eigen tuintje zag een en ander met nog al gemengde gevoelens aan, reden waarom we de wethouder vroegen of er voor deze groep nog enig perspectief aanwezig is. Kan men in de toekomst nog hopen op de bouw van ge wone eengezinswoningen. Wethouder Koppenberg fronste na het aanhoren van deze vraag het voorhoofd en kon niet direct een bevestigend antwoord geven. Doorstroming Wethouder Koppenberg wilde de door stroming van mensen, die thans in goed kope woningen zitten en best een duurder huis zouden kunnen betalen, met alle mid delen bevorderen, althans zover hem dit mogelijk zal zijn. föetzcruto&ale WEKKERS voor betere uurwerken Een groot aantal zakenrelaties, vrienden en afgevaardigden van het bedrijfs leven feliciteerden donderdagmiddag de familie van Schoonhoven met het 25- jarig bedrijfsjubileum. Ook burgemeester Hazenberg, wethouder van Kuyk en een groot aantal leden van de raad kwamen hun gelukwensen aanbieden. Rhenen-Achterberg E.H.B.O.-CURSUS De afdeling Rhenen-Achterberg van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO zal binnen en kele weken een aanvang maken met een volledige EHBO-cursus. De lessen worden gegeven door een arts, die bij het praktische gedeelte der leerstof geassisteerd zal worden door gediplomeerde kaderinstructeurs. Ieder boven de leeftijd van 16 jaar kan aan deze cursus deelnemen. Aan tal lessen: 26. Voor de gediplomeerde EHBO'ers wordt een aantrekkelijk oefenprogram ma geboden, met o.a. lessen van gast docenten. Opgave voor de cursussen, liefst vóór 27 september a.s., aan on derstaande adressen: A. M. v. d. Waal, Achterbergsestraat 191a. tel. 2569; Dr. H. P. Deys, Fred. v. d. Paltshof 25. tel. 24881; D. J. Rijksen, Nieuwe Veeneri- daalseweg 126, tel. 2337; J. Krielaart, Dennenweg 26; mevr. E. v. Schayk- v. Daalderen, Pr. Bernhardstraat 14; mevr. Zr. C. H. v. Dijk-v. Baak, Em- malaan 6, tel. 2744. Zeer drukke receptie De bovenzaal van Hotel „De Koren beurs' was in een bloemenzee herscha pen, zodat de drukbezochte receptie een extra feestelijke aanblik bood. De heer en mevrouw Van Schoonhoven alsmede hun beide zoons mochten honderden feli citaties in ontvangst nemen.Het be drijfsleven uit Veenendaal gaf massaal acte de presence. De gemeente Rens woude liet zich vertegenwoordiger door de gemeentearchitect en gem. secretaris de heer Van 't Wout. Ook de militaire instanties waarvoor de heer Van Schoonhoven grote werken uitvoerde, kwamen feliciteren. De directeur ont ving enkele fraaie geschenken zoals een foto, die de opgang van het bedrijf dui delijk weergaf en namens het personeel werd tevoren door de heer v. d. Bijl een fraaie en zeer originele zonnewijzer aan geboden. Het was voor de familie r. Schoonhoven een onvergetelijke dag. Burg. mr. dr. J. Hazenberg feliciteert de heer J. van Schoonhoven met het 25-jarig bestaan van zijn bedrijf. In het midden mevr. Van Schoonhoven en links hun oudste zoon. IN DRAGONDER Mogelijk kunnen in het uitbreidingsplan Dragonder weer series eengezinswoningen worden gebouwd, maar wanneer wordt dit bouwrijp gemaakt? De eerste drie a vier jaar is daar geen kijk op. Eerst moet de grote bouw in de Engelenburg gereali seerd zijn aldus de wethouder. In het Plan Molenbrug zullen ook weer flats worden gebouwd, dus hier kunnen de liefhebbers van een eengezinswoning ook niet op rekenen. Wat nu eigenlijk het motief is dat Vee nendaal in de laatste jaren louter maar flatbouw pleegt? De overschakeling van laag- naar hoogbouw gebeurde achter in de vijftiger jaren, dus voor mijn tijd. Voornaamste oorzaak is natuurlijk het ontbreken van bouwgrond en de prijsstij ging van die grond. Men kan nu wel mop peren over al die flatbouw, maar een wens en een mogelijkheid zijn twee ver schillende dingen. Als ik het voor 't zeg gen had kwamen er hier allemaal goed kope woningwetwoningen, maar ik heb het niet voor 't zeggen. Je bent afhanke lijk van allerlei factoren. Hoe dat moet géan? Tja, kijk eens je kunt niet met de stok achter de deur gaan staan en de mensen eruit jagen. Ik wil dit probleem met de commissie voor volks- er nog heel wat Veenendalers op va kantie zijn? Ondanks het vergevorderde seizoen? dat nog deze week een vakantiebus naar het zonnige zuiden vertrok? dat dit wel de laatste bus is? dat men aanneemt dat veertig procent van onze streekgenoten de vakantie in het buitenland doorbracht? De MAC Veenendaal organiseert op zaterdag 18 september een grote gezellig heidsrit waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting Philadelphia, welke stichting ten doel heeft een tehuis te stichten voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. S I N D S 1930 Makelaars- en Assui öiitiekantoiuj Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Deelname aan de rit staat open voor ieder die een auto, scooter, motor of bromfiets bezit. Degene die weinig of geen ervaring hebben met dergelijke ritten kunnen ook meedoen in de B- klasse. De Veenendaalse middenstand stelde een keur van prijzen beschikbaar, met hoofdprijzen zowel in de A- als B- klasse van f 145,Vanaf donderdag 9 september zijn de prijzen, die niet aan bederf onderhevig zijn, tentoon gesteld in de etalage van de fa. C. Diepeveen, Hoofdstraat 65, Veenen daal. Doordat men in de rit zowel voor deelnemers als medepassagiers opga ven verwerkte, kan ieder apart in schrijven. Zaterdagmiddag 18 septem ber vanaf half twee kan men zich la ten inschrijven bij hotel La Montagne, Kerkewijk 115, waarvandaan de eerste deelnemer een half uur later vertrekt. De MAC Veenendaal hoopt op een grote deelname aan deze rit, die niet alleen een gezellige middag waarbort, maar waardoor ook het streven van de Stichting Philadelphia, dat toch de medewerking van alle gezonden ver dient, gesteund wordt. Modeshow Fa. Hein van Schuppen De najaarsmodeshow van de firma Hein van Schuppen zal op a.s. woens dag 15 september worden gegeven in de zaak op Hoofdstraat 89. Er zal zowel 's middags als 'savonds een fraaie collectie in herfst- en win- terkleding worden geshowd. Er wordt van de zijde der dames altijd een gro te belangstelling getoond, zodat ook thans weer op een druk bezoek kan worden gerekend. ZAK GEDUWD De heer F.Q. uit Rhenen deed bij de politie aangifte van ernstige mishandeling waaraan zijn 14-jari- ge zoon A. Q. had blootgestaan. De zoon van de heer Q, werkzaam op |een Veenendaals bedrijf werd in een afvalhok op het fabrieksterrein 1 in een plastic zak gestopt en nadat de zak om de hals gebonden was, getrapt en geslagen. De jongen raakte bewusteloos en werd door de bedrijfsgeneeskundige dienst behandeld. Hij werd naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij een hersenschudding had opge lopen en verwondingen aan zijn mond. Enkele tanden waren hem uit de mond geslagen. A. Q. is de hele nacht be wusteloos geweest. Aanvankelijk werd aangenomen dat hij gevallen was, maar later bleek de juiste toedracht. De po litie, die de zaak ernstig opneemt, zal de daders, die overigens al bekend zijn aan de tand voelen. Op de plaats van de twee huizen op de voorgrond zullen de flats van het plan Molenbrug verrijzen. Dus weer geen eengezinswoningen, zoals velen zo graag zouden zien. huisvesting bespreken. In ieder geval is het zo, dat iemand die een behoorlijk in komen heeft niet meer in de goedkope woningen komt. Men heeft ons verweten dat er zoveel ambtenaren e.d. in de een gezinswoningen in 't Franse Gat zitten en daarbij gesuggereerd dat deze werden voorgetrokken Dat is eigenlijk een insi nuatie, die kant noch wal raakt. Bedoelde personen kregen zo in 1954, 1955 hun toe wijzing Toen werden nog praktisch geen flats gebouwd, of eigenlijk helemaal niet. De ambtenaren kregen toen hun woning toegewezen, die kosten toendertijd f 10,- tot f 12,- per week. De Veenendaalse be volking vond dat vreselijk duur en maak te bezwaren. Men had liever een oud huis. Nu het zo is uitgepakt dat de bouwprij zen steeds maar stegen verwijt men ons dat men toen geen eengezinswoning kreeg. Moeten we nu de ambtenaren e.d. een be vel geven om het huis te verlaten? Dat zou een mooie geschiedenis zijn Wel is het zo dat de laatste drie jaar geen amb tenaren, onderwijzers e.d. in de goedko pere woningen worden ondergebracht. Slechts eenmaal werd daar van afgewe ken. Wethouder Koppenberg verklaarde nog dat de gemeente nauw samen werkt met een vertrouwensarts, wiens advies wordt gevraagd en opgevolgd. Om medische redenen wordt wel een eengezinswoning toegewezen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1