Engelse parachutisten zorgden voor spectaculaire dropping bij Ede CHEVROLET Schoonheidssalon HENNY JANSEN DE VEENZANGERS IN JEUGD-APPEL 0 P E L Strijd in het oerwoud RHENEN AMERONGEN ACHTERBERG PJGU besprak aktiviteiten voor winterseizoen EDERVEEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 10 september 1965 V.A.B. KIRPESTEIN Weer orgelbespelingen in Chr. Ger. Kerk Bevestiging en intrede kand. J. H. van de Bank VOOR LANGDURIG ZIEKEN Smecoma diploma's voor een aantal streekgenoten Ds. Ytsma Waarom geloven we eigenlijk Boerenpartij neemt deel aan raadsverkiezingen Uitslag ballonnenwedstrijd Kon. Wilhelminafonds Voor de vierde maal Zomerconcert Hervormde Jeugdraad begon aktiviteiten 6 Zestig parachutisten van het 10e Engelse Para chutisten Bataljon hebben zaterdagmiddag een begin gemaakt met de jaarlijkse herdenking van de Slag om Arnhem. Zij deden dat op een spec taculaire wijze op de Ginkelse heide bij Ede, waar boven zij omstreeks half drie uit een Beverly- vliegtuig sprongen. De dropping zelf zou niet zo opzienbarend zijn geweest in het naoorlogse Ede zijn ze op dit punt wel wat gewend ware het niet dat de vrij sterke wind voor opzienbaren de dingen zorgde. Een aantal parachutisten kwam name lijk niet op het afgebakende terrein aan de grond, maar werd over de hoofden van duizenden toeschouwers naar een ander terrein gevoerd. Het toegestroomde pu bliek uit Ede en verre omgeving zag hoe een parachutist in de top van een hoge beuk langs de rijksweg Planken Wam buis Renswoude werd geslagen. De blauwe parachute spreidde zich als een groot regenscherm over de top van de boom. De man zelf bracht het er zonder kleerscheuren af. Hij bleek ook bijzonder goed in klimmen te zijn want enkele ogen blikken later stond hij op de begane grond. Zjjn collega bracht het er minder fortuinlijk af toen hij in het twee kilo meter verder gelegen water van de Heibloemplas terecht kwam. Weer een andere parachutist werd bij de landing door de nog steeds veel wind vangende parachute in een rol prik keldraad getrokken. Militairen en po litiemannen snelden toe en slaagden er in de man voor de rol weg te trekken. Maar na de dropping kon men met vol doening vaststellen, dat iedereen er zonder verwondingen af was gekomen. Soldaat Green mocht dan een beetje met zijn rechterbeen trekken, in het keiharde be staan van een parachutist is dat nauwe lijks een reden om over te praten. Na de dropping verzamelden de para's zich bij het monument bij de schaapskooi, waar zij door burgemeester dr. P. J. Plat- teel van Ede werden toegesproken. Ik ben blij dat u er weer bent, zei de burgemees ter in bijna rad Engels. „Zoals de schapen op de Ginkelse hei horen, zo graag zien wij u hier verschijnen". Edes burgemeester memoreerde in het kort de gevechten van september 1944, evenals de Engelse geestelijke Richard Preston. Nadat de nationale vlaggen halfstok wa ren gehesen en de Edese Harmonie het Engelse en Nederlandse volkslied had ge speeld werden er kransen gelegd door burgemeester Platteel, door de garnizoens commandant van Ede, luitenant-kolonel 'Pieters en door de commandant van de Engelse para's, luitenant-kolonel Lloyd. In een grote tent zorgden oud-verzets strijders voor een verrassing: zij boden de Engelsen een schaap aan met adoptie- bewijs. Daarnaast hadden zij voor de En gelsen een aantal fraaie glazen meege bracht. Tijdens de kranslegging bij het monument werd een erewacht betrokken door oud-verzetsstrijders in blauwe ove rall en met oranje band om de arm. Na de dropping onderhielden de Engelsen zich langdurig met ver schillende burgers uit Ede en omge ving. Hier en daar ontmoette een Engelsman een bekende uit 1944. On der de Engelsen bevonden zich name lijk 7 parachutisten die in september 1944 ook op de Ginkelse heide hebben gesprongen. Twee hunner waren, na dat de Slag om Arnhem verloren was, ondergedoken bij Edese families. VEENENDAAL CITY -MOTORS EDE SKOPJE TWEE JAAR NA DE RAMP Op 26 juli 1963 werd de wereld opge schrikt door de ramp welke SKOPJE trof. Nu, iets meer dan twee jaar later biedt de stad al een heel ander gezicht: vele hui zen zijn nog beschadigd maar de weder opbouw van de stad gaat snel: overal ver schijnen nieuwe blokken die met hun moderne lijnen het stadsbeeld reeds be heersen. Omstreeks 5 uur vertrokken de Engel sen met bussen naar Arnhem, waarbij een groot gedeelte van de route werd gereden die de Engelsen in 1944 vechtende hebben afgelegd. Na de dropping in Ede trad Arn hems burgemeester de heer Chr. G. Mat- ser als gastheer op. Vele oud-strijders waren de sympathieke burgemeester nog niet vergeten en hingen aan zijn lippen toen hij hen iets vertelde van de weder opbouw van de Gelderse hoofdstad. Oud-verzetsstryders uit Ede boden de Engelse parachutisten een schaap van de Edese schaapskudde aan. Het dier kreeg de naam Lady Market Six. Dezer dagen werd bekend dat het co mité voor de zaterdagavondorgelbespe lingen in de Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) weer een goed bezet programma voor de wintermaanden heeft opgesteld. De rij orgelbespelingen wordt op 18 sep tember a.s. geopend. De organist Simon C. Jansen zal dan het fraaie orgel van de Pnielkerk bespelen, waarbij hij wordt be geleid door de sopraan Anette de la Bye. De bekende dirigent van het Kamper Mannenkoor Klaas Jan Mulder zal op 23 oktober een orgelbespeling geven. Op 11 december een primeur voor Vee- nendaal want dan zal het Haagse Knapen koor o.l.v. Marius Borstlap optreden, waarbij Piet Kraak het orgel zal bespelen. Ook een koperkwartet werkt aan deze uit voering mee. In januari van het volgend jaar zal Feike Asma het programma ver zorgen. OPENING JEUGDWEEK GEREF. KERK De jeugd week van de Geref. Kerk ter plaatse loopt van zaterdag 11 sep tember tot zaterdag 18 september. Voorafgaande aan de Jeugdzondag wordt zaterdag 11 september a.s. de jeugdweek geopend met een Jeugd- vesper in de Petrakerk. Ds. D. van Enk verzorgt de liturgie, terwijl het orgel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Dit vesper begint om half acht. Na afloop wordt men in 't Tref punt verwacht. CONTACTAVOND EHBO Dinsdag 5 oktober wordt in de Ritmees- terkantine de contactavond van de EHBO gehouden voor leden met echtgenoten, verloofden en andere familieleden en vrienden die zich voor de EHBO interes seren. Het programma vermeldt naast de ge bruikelijke punten als opening en be stuursmededelingen de huldiging van ere leden, de uitreiking van nieuwe diploma's door Burg. Mr. Dr. J. Hazenberg, Eerste Hulp bij ongelukken in huis, pauze met verloting, hersengymnastiek voor EHBO- ers, en een ontspanningsfilmpje, terwijl ook de gelegenheid bestaat tot het doen van vragen en opmerkingen. Kandidaat J. H. van de Bank uit Wil- nis zal zondagmiddag 12 september a.s. om half drie, na vooraf 's morgens om half tien te zijn bevestigd door ds. K. van de Pol, emeritus predikant te Ede, intrede doen als predikant van de Her vormde gemeente van Wilnis in de classis Breukelen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. J. de Heer, die sinds 1 maart van dit jaar in op leiding is voor zendingspredikant en die, zoals de plannen thans zijn, het volgend voorjaar in dienst van de Ge reformeerde Zendings Bond als docent aan de theologische school te Rante Pao naar Celebes in Indonesië zal wor den uitgezonden. Johannes Hendrikus van de Bank werd op 14 januari 1937 te Gouda ge boren. Hij bezocht eerst de lycea te Harderwijk, Veendam en tg Zwolle en studeerde daarna theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in juni 1960 zijn kandidaats- en een jaar later in juni 1961 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Deze maand (september 1965} hoopt hij daar ook nog zijn doctoraal examen theologie af te leggen. Nadat de heer Van de Bank van se]3tember 1960 tot september 1961 eerst een jaar assistent was geweest bij prof. dr. G. Quispel, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht en hij daarna gedurende de cursus 1961-1962 een jaar godsdienst onderwijs had gedoceerd aan het Christelijk lyceum voor Zeeland te Goes en hij in die periode tijdens de vakature van de Hervormde gemeente van Arnemuiden daar de catechisaties had waargenomen en preekbeurten had vervuld werd hij in februari 1963 na een te Arnhem gehouden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlanse Hervormde Kerk. Van januari 1963 tot september van dit jaar (1965) is de heer Van de Bank twee en een half jaar assistent ge weest van prof. dr. G. Quispel, hoog leraar aan de rijks universiteit te Utrecht tijdens diens verblijf te Har vard in de Verenigde Staten van Noord Amerika. Sinds september van het vo rige jaar (1964) doceert de heer Van de Bank ook nog een paar uren gods dienstonderwijs aan het Christelijk Streeklyceum te Ede. (Ingezonden) Van 13 tot 19 september wordt weer de jaarlijkse kollekte gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de ver eniging die Christelijke verpleging be oogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en onge acht godsdienst of gezindte. Zij doet dit in vier „Zonnehuizen" die gevestigd zijn te Beekbergen, Doorn, Schiedam en Zuidhorn. In deze verpleegtehuizen worden in totaal meer dan 350 zieken, invaliden en gehandicapten verpleegd. Bij uitvoering van de huidige uit breidingsplannen zal de vereniging haar zorg binnen tien jaar over meer dan duizend hulpbehoevenden kunnen uitstrekken. Deze plannen omvatten het bouwen van „Zonnehuizen" te Vlaardingen met 204 bedden (met de bouw daarvan is in 1963 begonnen), te Amstelveen met 300 bedden, waaronder 80 voor geestelijk gestoorde bejaarden en te Doorn. Dit laatste komt dan in de plaats van het huidige gebouw dat reeds lang te klein is. De Vereniging „Het Zonnehuis" ver richt haar zegenrijk werk reeds meer dan veertig jaar. Het is de grootste lan delijke vereniging op dit terrein der sociale- en gezondheidszorg. Een ver eniging die, gezien de bovengenoemde plannen, zeer aktief is. Dit laatste is nodig want er is nog heel veel te doen. De behoefte aan gespecialiseerde ver pleging van langdurige zieken en ern stig invaliden in ons land is zeer groot. Door het feit dat deze groep hulpbe hoevenden decennia lang een „verge ten groep" was is er een enorme ach terstand ontstaan in hun hulpverlening. Een groot aantal wordt ook nu nog on voldoende verpleegd, of op een onver antwoorde wijze verzorgd. Er is in Ne derland dringend behoefte aan meer goed ingerichte en sociaal ingestelde verpleegtehuizen. Vandaar dat het 'streven der Vereniging „Het Zonne huis" allerwegen grote waardering ont moet en de Zonnehuis-kollekte bijzon dere aanbeveling verdient. VEENENDAALS DAMESKOOR BRACHT BEZOEK AAN VEMIEZ Woensdagmorgen brachten de leden van het Veenendaals Dameskoor een bezoek aan de Veenendaalse Meikin- j richting en Zuivelfabriek. Na de ont vangst in het kantoor werden de da mes rondgeleid door de fabriek en op efficiënte wijze voorgelicht door de heer Van de Schaft. Alle afdelingen van dit bedrijf, waar de huisvrouw toch dagelijks mee te! maken krijgt, werden bezocht. Na af loop van de rondleiding werden de da mes getrakteerd op koffie en gebak, terwijl een extra verrassing om mee naar huis ne nemen klaarstond in de vorm van een vla-flip-glas, een ball point en niet te vergeten speldjes voor de kinderen. deskundige behandeling door gedipl. schoonheids specialiste Inlichtingen en afspraken bij: DROGISTERIJ Zandstraat 7 - tel. 2472 In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen werden zaterdag de diploma's uitgereikt aan een groot aantal geslaagden, die de vakopleidingen van de stichting Smecoma hadden gevolgd. Dit betreft de vakken: smeden, constructiewerk, machi- nebankwerken, koeltechnisch monteur, zuivelmachinist, onderhoudsmonteur etc.). De geslaagden uit onze omgeving zijn: J. Beyer, Stationsstraat 49, Veenendaal; H. J. Bouwman, Taets van Amerongenweg 12, Renswoude; G .A. v. d. Broek, Mr. Heemskerkstraat 45, Veenendaal; J. de Bruin, Dennenlaan 27 bis, Veenendaal; H. Brunekreeft, Noorderkade 7, Ede; J. A. J. Leppers, Mulderslaan 43, Veenendaal; A. v. d. Pol, Gr. van Prinstererstraat 7, Vee nendaal; A. van Wamel, Bergweg 23, Ame- rongen; J. G. van Erven, Parallelweg 123, Veenendaal; A. Haalboom, Kostverloren 34, Veenendaal; H. Harting, Bisschop Da- vidweg 9, Rhenen; G. van Raay, Fluiters straat 33, Veenendaal en J. Wagensveld, Pakhuisweg 24, Ede. Het eerstvolgende Jeugd-Appèl in de Petrakerk vindt plaats op zondag 12 sep tember a.s. In dit Appèl hoopt voor te gaan de plaatselijke Geref. pred'kant ds. J. Ytsma. Het Mannenkoor „De Veenzangers" o.l.v. de heer Gijsbert van Zanten verleent haar medewerking. Aanstaande zondag wordt weer een begin gemaakt met de bekende Jeugd- Appèls in de Petrakerk. Dit wordt het 26e Appèl. Begonnen werd hiermee op zondag 8 mei 1960. Toen nog in gebouw Het Trefpunt. Gemiddeld worden er jaarlijks vijf Appèls gehouden, die over het algemeen goed worden bezocht. Dit zowel door de jeugd als door de oude ren, die ook van harte welkom zijn. Ds. J. Ytsma. Wel is de kommissie van plan het Appèl in de maand mei af te schaffen, dit i.v.m. de tijd van het jaar. Het is wel bewezen dat er dan zeer weinig mensen het Appèl bezoeken. In het aanstaande Jeugd-Appél hoopt Ivoor te gaan de onlangs nieuw geko men predikant ds. J. Ytsma. Genoem de predikant werd in 1923 geboren. Hij was predikant van Middelburg en Rot terdam (Kralingen). Ds. Ytsma ver toefde ook enkele jaren als zendeling ,in Indonesië. Zijn werk als predikant richt hij voornamelijk op de evangelisatie en het zendingswerk. Voordat ds. Ytsma in Veenendaal was gearriveerd, besloot hij al, via een telefoongesprek dat hij met een kommissielid voerde, aan het Jeugd-Appèl zijn medewerking te wil len verlenen. Ds. Ytsma spreekt over het onder werp: „Waarom geloven we eigenlijk?" Dit n.a.v. Exodus 2 en Hebr. 11 waar resp. Mozes' geboorte en opvoeding worden verhaald en waar diezelfde Mozes in de rij van Geloofshelden wordt geplaatst. Het Mannenkoor „De Veenzangers" o.l.v. Gijsbert van Zanten zal op dit Appèl enige zangnummers ten gehore G. v. Zanten, dirigent. brengen. Dit Mannenkoor dat volgend jaar haar 40-jarig jubileum hoopt te vieren heeft reeds vele uitvoeringen en verleende medewerkingen op haar naam staan. Het nu veertig leden tel lende koor zingt regelmatig voor ou den van dagen en patiënten, in het ziekenhuis verpleegd. Onlangs maakten zij een tournee door Duitsland, waar o.a. in Bonn een uit voering werd gegeven. Op het Appèl zingen De Veenzangers o.m. psalm 42 en de negro-spiritual Steel away. Bob van Stempvoort zal weer de sa menzang begeleiden. Na de meditatie van ds. Ytsma speelt hij een koraal over een bekend gezang. De heren Stunnenberg en De Jong zijn weer bereid gevonden om met hun trompet muzikaal medewerking te ver lenen. Het Appél begint om acht uur. De gebruikelijke samenzang daarvoor vangt om kwart voor acht aan. De toe gang is geheel vrij. Ter nagedachtenis Albert Schweitzer Voor zoveel gij dit een van deze Mijne minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan. Vele, vele lange jaren Strijden tegen de melaatsheid, wordt in donker Afrika >gziekten, framboesia, nu al slag op slag geleverd tegen pokken, wonden, zweren, dag aan dag, van vroeg tot spa. dysenterie, malaria. Jaren komen regimenten Strijden tegen kwade geesten, uit het dichte, donk're woud tegen angst en zielenood, naar het witte huis geslopen, tegen bijgeloof en afgod, mannen, vrouwen, jong en oud. strijden, ja, zelfs met de dood. Jaren komen vloten boten Dag en nacht strijdt 't kleine leger. langs de Ogawe-rivier, met aan 't hoofd, de grote man, landend op de zonnige oevers Albert Schweitzer, tegen alles lossen zij daar mens en dier. wat een mens bedreigen kan. En gewapend tot de tanden. Voor de arme, zwarte broeders, uitgerust tot elke strijd. arm naar lichaam en naar geest, staan daar met gestrekte handen, is hy, in zyn grote liefde, tot de zwaarste slag bereid. Vader, herder, vriend geweest. 't Leger van de blanke mannen, Albert Schweitzer, dapp're stryder, klein in aantal, maar paraat. Ridder zonder vrees of blaam, Klaar de handen uit te steken, In het Boek met zeven zegelen, deze mensen van de daad. staat, in goud gedrukt, uw naam. En met opgerolde mouwen gaat men aanstonds aan de slag A.H. om de boten te ontladen, dankbaar dat men strijden mag. Naar wij vernemen zal de Boeren partij bij de a.s. raadsverkiezingen in 1966 met een eigen lijst uitkomen. Het is nog niet bekend wie de lijsttrekker zal zijn. Er zal in het winterseizoen een aan tal vergaderingen worden belegd, waarin een bekende spreker zal op treden. De voorzitter van de afdeling Achterberg-Rhenen verklaarde desge vraagd dat de afdeling nog steeds groeit en dat hij hoopte en ook verwachtte dat de Boerenpartij wel een zetel in de Raad zou kunnen veroveren. TENNISSERS SPELEN OM CLUBKAMPIOENSCHAP Van 11 tot en met 19 september or ganiseert de Rhenense Tennis Club op Candia tenniswedstrijden om het club kampioenschap. Voor deze wedstrijden hebben zich een veertig tal deelnemers opgegeven. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 11 september organiseert de hengelaarsvereniging De Voorn voor haar leden een onderlinge hengelwed- strijd. Aan deze wedstrijd zijn extra mooie prijzen verbonden, daar een lid hiervoor een extra bedrag beschikbaar stelde. De samenkomst is bepaald om 3 uur bij H. P. van Noort. Men kan zich tot uiterlijk vrijdagavond opgeven bij het bestuur. Bob van Stempvoort, organist. Enkele maanden geleden werd door de N.V.V. Bestuurders Bond afd. Ame- rongen op het sportpark De Burgwal een kindermiddag gehouden waar o.a. een ballonwedstrijd deel van uitmaak te. De uitslag van deze wedstrijd is thans bekend en als volgt: le prijs kaartje no. 142, 2e prijs kaartje no. 220, 3e prijs kaartje no. 139, 4e prijs kaarti* no. 163. De ballonnen, welke de prijzenbepa- Iende kaartjes droegen kwamen ver in Duitsland terecht. Die kinderen, die een kaartje hebben met een bovengenoemd nummer kunnen, ter overlegging va- dit kaartje, hun prijs afhalen bij de heer W. van der Kolk, Pr. Irenelaan 35, Amerongen. De kollekte ten behoeve van het Kon. Wilhelminafonds voor de Kankerbe strijding loopt in Amerongen bijzonder goed. Volgende week hopen wij u de totaal eindtelling bekend te maken, doch thans kan reeds worden gezegd, dat de opbrengst alle records van voor gaande jaren zal slaan. Van de kollektanten en kollektrice' werd echter nogal eens vernomen dat er mensen niet thuis waren. Inwoners, die hun bijdrage in het kollektezakje hebben klaarliggen, doch waar nog nie mand is geweest worden verzocht om toch hun bijdrage te storten en wel ten gemeentehuize. Juist deze week heeft u weer veel over het werk van het Kon. Wilhel minafonds kunnen horen en zien en het is begrijpenlijk, dat daar veel, zeer veel geld voor nodig is. Talm daarom niet, doch breng uw bijdrage alsnog ten gemeentehuize. Uw komst wordt tegemoetgezien terwijl het bedrag nog steeds kan groeien. Op donderdag 16 september a.s. vindt in de Sint Andrieskerk op de Hof te Amerongen voor de vierde maal in dit seizoen een kerkconcert plaats waar aan zal worden medegewerkt door Mees van Huis aan het orgel, Else de Graaffalt en het Utrechts Kamerkoor onder leiding van Mees van Huis. Dit concert is de vierde en tevens de laatste van dit jaar. De speciaal voor dit doel in het leven geroepen orgel commissie verwacht, dat evenals bij de drie voorgaande concerten er ook dit maal weer velen naar het kerkgebouw zullen komen om dit concert bij te wonen. Voor de voorgaande concerten bestond goede belangstelling, moge de ze laatste uitvoering wat de opkomst betreft de kroon spannen. De afd. Achterberg van de PJGU zal ook in de komende wintermaanden weer een aantal evenementen organi seren, zo werd tijdens een bestuurs vergadering besloten. Maar het wordt steeds moeilijker de mensen naar een vergadering te trekken. Lezingen over landbouwvraagstukken staan niet zo in de belangstelling. Vooral de jeugd heeft meer interes se voor b.v. een puzzelrit of een of andere film. Men hoopt daarom nog deze maand een puzzelrit te organise ren en als het mogelijk is in oktober een dropping. Aan het KNMI te De .Bilt zal worden verzocht een filmvoor stelling te geven met daarbij een toe lichting over de weersvoorspellingen. Ook de Kali Mij zal waarschijnlijk een avond verzorgen. De damesafdeling van de PJGU zal volgende week haar winterprogramma doornemen. Het is overigens teleur stellend dat deze afdeling met een (tij delijke?) inzinking te kampen heeft Van het bestuur van de mannenafde- ling vernamen wij dat het gewensv zou zijn dat beide afdelingen gezamen lijk zouden kunnen optrekken. De af deling mannen en jongens heeft een groot aantal leden, terwijl het aantal meisjes en dames slinkt. Bij een even tuele fusie zou men krachtiger worden, zo werd verwacht. OUD-PAPIERAKTIE AARDIG OP GANG De pas opgerichte jeugdraad, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle ker kelijke verenigingen, kerkeraad en ge meente, onder voorzitterschap van ds. J. C. de Bie, is reeds met haar aktivi teiten begonnen. Men is bezig met een oud-papieraktie, waarvan de opbrengst voor 80'/e bestemd zal zijn voor het orgelfonds en 20'/o ten goede komt aan het plaatselijke jeugdwerk. Reeds bij de eerste rondgang door het dorp is er al een flinke partij kranten en tijdschriften opgehaald. Ongeveer 30 gezinnen gaven zich op, maar men hoopt dat bij de volgende rondgang, begin november, dit aantal verdubbeld zal zijn. Het bestuur doet een beroep op ieder, mee te helpen door oude kranten en tijdschriften tot een pakje te bundelen en zich even op te geven bij het be stuur van de jeugdraad, de heer L. Post, T. C. Hootsenstraat 21 of bij de heer W. Berkhof, Poelweg 7, tel. 624. Het winterprogramma wordt op 5 oktober geopend met een speciale avond voor alle jongeren uit Ederveen. In de komende wintermaanden ..uilen sprekers met een interessant onder werp of dia's enkele avonden verzor gen.

De Vallei | 1965 | | pagina 6