Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Winkelapparaat in Veenendaal voldoet bijna geheel aan wensen van plaatselijke bevolking OMEGA VEENENDALER PLEEGDE DIEFSTALLEN EN NAM BIJ ARRESTATIE SLAAPTABLETTEN IN SAMENWERKING RITMEESTER MET GROOT ENGELS CONCERN AGENDA E.T.I. concludeert: Rapporteurs bepleiten TOCH winkels in de Engelenburg rr feti Riding-style nieuwe mode van mantelcostuums „Unitas" stelt program van actie op 39e JAARGANG VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 Nr. 73 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel AKTIEF Naar buiten WIST U Toekomst Winkels die nodig zijn Schrijverswijk Nieuwe politieke partij in Veeneiulaal? OVERBERG MODESHOW HEIN VAN SCHUPPEN VIER WEKEN VAKANTIE - 40-URIGE WERKWEEK LOCO-SECRETARIS W. VAN OFFEREN 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST BROUWER Naar 't ziekenhuis overgebracht RENSWOUDE GEMEENSCHAPPELIJKE DIENST HERV. EN GEREF. KERK EEST Lanipionoptoclit voor kinderen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veen end aal TeL 0 8385-2022 (2 l«nen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Op 17 oktober 1963 verzochten B. en W. van Veenendaal aan het Economisch Technologisch Instituut te Utrecht een rapport samen te stel len t.a.v. de verantwoorde omvang van het toekomstige winkelapparaat in verband met de te verwachten bevolkingsaanwas. Thans twee jaar na de verstrekte opdracht werden de resultaten van 't onderzoek bekend. In 'n zeer lijvig rapport van meer dan 50 pagina's worden de mogelijkheden voor de Veenendaalse winkelstand toegelicht. Duidelijk kwam vast te staan dat de middenstand wel aan de bestaande behoeften kan voldoen. Het ETI is evenwel in tegenstelling tot de stedebouwkundige van mening dat ook in de nieuwe wijk De Engelen burg winkels gevestigd moeten worden. De loopafstanden van de wijkbewoners in De Engelenburg naar de winkels in het centrum zijn te groot indien deze wijk van een eigen winkelvoorziening wordt ontbloot. Zonder zich in te laten met planologische kwesties stellen de rapporteurs voor om deze toekomstige winkels, of een deel hiervan, in de onderbouw van de aan de Industrielaan geprojecteerde torenflat onder te brengen. In het rapport wordt gesteld dat de aktieve middenstand van Veenendaal - voor een groot deel gebundeld in de middenstandsvereniging V.W.V. Handel en Nijverheid - niet geheel kan ver hinderen dat een deel van de beschik bare koopkracht naar elders afvloeit. Weliswaar geldt Veenendaal als het koopcentrum voor de omringende ge meenten - wellicht wordt die functie nog versterkt door de markt, die twee maal per week wordt gehouden - maar enige concurrentie wordt toch wel on dervonden van Wageningen en Ede en voor wat betreft de luxueuse duur zame artikelen ook van Arnhem en Utrecht. Daar tegenover staat echter de ver nieuwing van het Veenendaalse win kelapparaat gedurende de laatste ja ren en dan mag zeker niet de werven de kracht van de gemoderniseerde Hoogstraat worden onderschat. Het aantal winkels bedroeg begin 1964 to taal 350, hetgeen vrij nauwkeurig met het landsgemiddelde overeenstemt. Van dit totaal aantdl winkels is slechts 46 in het centrum ge vestigd, maar deze centrumwinkels nemen 66°/o van de omzet van de Veenendaalse middenstand voor rekening. In dat centrum waren 162 winkels gevestigd, die tesamen in 1962 een om zet bereikten van bijna 26 miljoen gul den. Dit bedrag vloeit beslist niet al leen vanuit de Veenendaalse porte- monnaies in de kassa. Voor een aan zienlijk deel wordt geleverd aan bui ten Veenendaal woonachtigen. Praktisch 25% van de omzet wordt aan buiten Veenendalers geleverd, waarmee de centrumpositie van Vee nendaal bewezen is. Overigens wordt de rentabiliteit van de winkels in het centrum nogal pessimistisch becijferd. Het ETI heeft voor het bepalen van haar oordeel strenge maatstaven aan gelegd. Een oplossing zou betekenen een inkrimping van het aantal win kels. Het theoretisch ideale apparaat, dat dus geheel uit winstgevende za ken zou bestaan zou 57 winkels min der tellen dan in feite het geval is, zo concludeert de rapporteur. Zo goed als er inwoners van Veenen daal bij winkeliers ter plaatse inkopen doen, zo goed zal het voorkomen dat inwoners van Veenendaal buiten de gemeente gaan kopen. Het percentage is evenwel gering. Hoewel in enkele dat de rattenverdelging in Veenen daal intensief doorgaat dat men veel van deze knaagdieren over de Kanaalweg zag tippelen? dat van gemeentewege vangkasten langs de vaart zijn neergezet? dat men overweegt met een motor boot de vaart af te gaan op ratten- vangst? dat men er iedere week een groot aantal laat sneuvelen? BRAND IN BIGGENSCHUUR Woensdag ontstond een begin van brand in een biggenschuur van de heer v. d. S. aan de Buurtlaan-West. Een zeug had blijkbaar een lantaarn om gegooid waardoor de schuur in brand raakte. Het vuur was echter spoedig geblust. De varkens kwamen er goed af. straten van de nieuwe wijken sprake is van enige concentratie van winkels moet toch worden vastgesteld dat zij in het algemeen verspreid voorkomen. Slechts op het Slot. de Bruïneplein wordt een modern geoutilleerd winkelcentrum aangetroffen. In totaal tellen de vier wijken 188 winkels, die in 1962 een omzet had den van ruim 13 miljoen. Het bedrag dat naar buiten afvloeit van de koopkracht van de Veenen dalers wordt geschat op maximaal 1 miljoen, zeer gering dus gezien het al gemene beeld. Na realisering van de uitbreidings plannen zou Veenendaal in 1980 een verdubbeling van het inwonertal kun nen verwachten tot 50.000. Maar de rapporteurs zijn van mening dat het wel niet verder gestegen zal zijn dan tot 40.000. De volledige realisering van het na streefde aantal zal pas eerst enkele jaren na het magische jaartal 1980 worden bereikt. De bevolkingsaanwas van circa 25.000 zielen zal als volgt over de nieuwe wijken worden ver deeld: Schrijverswijk 2160; Engelen burg 3600; Dragonder 9360; Ven del-Gelderse Blom 5400; Veenen- daal-Zuid 1080; Salamander en Petenbos samen 3600. Totaal 25.200. De wijken zullen onderling in ka rakter wat verschillen omdat voor een verantwoorde differentiatie in woning typen is gezorgd. Het gewenste aantal te bouwen win kels in de ontworpen wijken zou dan op basis van de te verwachten bevol kingsspreiding aldus zijn: In de Schrij verswijk 6 winkels, in de Engelenburg 10, Dragonder 27, Vendel-Gelderse Blom 16, Veenendaal-Zuid 3, Salaman- der-Petenbos 11. Deze spreiding heeft echter het grote nadeel dat in elke wijk winkels zou den verrijzen, ongeacht het karakter van die wijken. Met name ten aan zien van De Salamander en het Peten- bos moet erop worden gewezen dat winkels daar niet op hun plaats zullen zijn. De wijk Salamander is namelijk bedoeld voor welvarenden, tussen de villabebouwing hoort een winkelcen trum niet thuis. Dit argument geldt naar de mening van de rapporteur ook voor de wijk Petenbos, die een wat eenvoudiger ka rakter dan de wijk Salamander zal krijgen. Voorts is het voor de bewo ners van Salamander en Petenbos - waar autobezit normaal kan worden geacht - geen bezwaar wanneer zij zijn aangewezen op een winkelcentrum buiten de eigen wijk. Daarom adviseert het ETI de voor dit plan bestemde 11 winkels te bouwen in de aangrenzende wijk Veenendaal-Zuid. Het winkelcentrum in het Schrijvers park is gereed. Tien winkeleenheden van elk 75m2 tezamen het winkel centrum vormend - zijn gebouwd, maar nog niet geheel bezet. Deze overge bleven ruimte kan het best gebruikt worden voor een winkel in duurzame en luxe goederen van bescheiden om vang. Met deze feitelijk wat te ge ringe wijkvoorziening in de Schrijvers wijk kan worden volstaan omdat het stadscentrum zich op betrekkelijk ge ringe afstand bevindt. Wat betreft de Engelenburg, hier moeten volgens het ETI ook winkels komen (zie aanhef). Het ligt in het voornemen om in de wijk Dragonder 2600 woningen te bouwen, waarvan er in 1975 ongeveer 500 gereed zullen zijn. Hier zal een winkelcentrum in etap pen gerealiseerd moeten worden. Vee nendaal-Zuid zal als opvangcentrum voor de wijken Salamander en Peten bos moeten dienen. Gelei op het ni veau van deze wijken zal het cen trum aan hoge eisen moeten voldoen. In het centrum van Veenendaal is het gewenst de grootwinkelbedrijven en warenhuizen verspreid binnen dit centrum te situeren. Over de parkeersituatie in 1980 zegt de rapporteur dat het nodig kan zijn een bedie ningsstraat te scheppen ach ter de winkels, dan wel bin nenhoven te creeëren. Welke vorm moet worden gekozen hangt af van het betrokken winkel centrum, een L-vorm, een U-vorm of anderszins. Uit het zeer uitgebreide verslag van het ETI zou nog veel meer interessants over het toekomstige Vee nendaal te putten zijn. Wij beperkten ons tot de meest sprekende cijfers en toekomstbeelden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaat de mogelijkheid dat een nieuwe partij aan de a.s. raadsverkiezingen in 1966 zal deelnemen. ,Dit zou een groepering zijn die het midden houdt tussen de AR-CHU en de SGP. De voornaamste reden voor het deelnemen van deze centrumpartij zou gelegen zijn in de openstelling van het Sportpark op zondag, waartegen deze groep zich verzet en trouwen tegen de zondagsontheiliging in het algemeen. Het is nog niet bekend welke figuren een leidinggevende rol zouden gaan vervul len. Twee deux-pièces van de woensdag ge houden modeshow van de fa. Hein van Schuppen. Links een gebreid model dat door zijn soepelheid een geliefd kledingstuk zal zijn en rechts een wat jeugdiger modelletje met modieuze ac centen als een dubbele knoopsluiting, hoog aangebrachte zakklepjes en een wat klokkend vallende rok. KLEUTER OVERLEED NA GEBRUIK VAN TABLETTEN Het tweejarig kind van de fam. D. aan de Heuvel overleed donderdag middag tengevolge van het slikken van bepaalde tabletten. Het kind werd overgebracht naar het Julianazieken- huis, maar bleek al overleden te zijn. Het is nog niet bekend welk soort ta bletten de kleine gebruikt heeft. Men kon daar gisteravond nog geen mede deling over doen. LAMPEGIETERS A VOND Vanavond zal, evenals vorige jaren, ook in Overberg een Lam- pegietersavondoptocht gehouden worden, welke onder leiding staal van Teuni Jagtenberg en Ineke Koenders. Op de Haarweg, bij de familie Koenders is het verzame len geblazen en om half zeven ver trekt de optocht. De route gaat via Bergweg, langs de Dwarsweg, om over de Haarweg weer te rug te keren. Voor de leukste en origineelste ideeën zullen prijsjes uitgereikt worden, een en ander na beoordeling door een jeugdige jury. Ongetwijfeld zullen vele Overbergers (sters) door hun belangstelling te tonen een steentje bijdragen tot het welslagen van dit door en voor kinderen georgani seerd evenement. Als het weer een beetje meewerkt en de stoet verschoond blijft van de lang niet altijd onschuldige rotjes e.d. zal deze avond zeer zeker aan de ver wachtingen van de kinderen voldoen. Woensdagavond werd weer de traditionele najaarsshow gehouden bij de fa. Hein van Schuppen. Onder het genieten van een heerlijk kopje koffie hebben we de fraaiste modellen kunnen bewonderen, die door vijf mannequins wer den geshowd. De modekleuren dit jaar zijn vooral beige, camel tot donkerbruin. Zeer attractief waren de gebreide wollen japonnen en deux-pièces. De riding-style is de nieuwe mode van de mantelcostuums, d.w.z. dat de jasjes wat langer gedragen worden, een dubbele rij knopen en van achte ren twee splitjes hebben. Deze pakjes waren zeer aantrekkelijk in de Sher lock Holmes-ruitjes. De Chr. Bond van werknemers in de textiel en kledingindustrie „Unitas heeft gisteren haar programma van actie bekend gemaakt. Dit programma is in zoverre een novum, dat een der by het CNV aangesloten afzonderlyke bon den aparte, eigen voorstellen aan de werkgevers in de betrokken branche zal doen. Het programma van actie dat is opgesteld door onze plaatsgenoot, de districtsbestuurder van Unitas, de heer L. R. Ester en dat aan alle textiel- werkgevers in Nederland werd ter hand gesteld, bevat een aantal nieuwe ver langens en wensen van de zydc van de werknemers. Waar mogelijk dient de instelling van een jeugdondernemingsraad worden be vorderd en er dienen ook spaarregelin gen voor de jeugd te worden ingevoerd. Unitas pleit voor een betere behan deling van de oudere werknemers, wil streven naar een gelijke beloning van mannen en vrouwen. Onder het punt medezeggenschap verstaat Unitas dat de positie van de werknemer als gelijk waardige partner in het bedrijfsgebeu- ren ook in de structuur van de onder neming tot uitdrukking moet komen. Over alle zaken van enig belang, met name problemen als mechanisering, re organisatie, fusies, likwidatie, verkoop, personeelsbeleid dient overleg via de ondernemingsraad plaats te hebben al dus het actieprogramma. (Door plaatsgebrek moest een be korting van het aktieprogram plaatsvinden. Red.) Het meest in 't oog springend zijn wel de voorstellen tot een verlenging van de vakanties tot vier weken in to taal, waarvan drie aaneengesloten, een verhoging van de vakantietoeslag tot 6% van het jaarinkomen en een kerst gratificatie van 2%. Daarnaast wil het bestuur van Unitas de werktijd verkor ten tot 40 uur per week, bij een werk dag van maximaal 8 uur. Unitas stelt voor de trouw aan een bedrijf te belonen al naar gelang het aantal dienstjaren en voorts extra va kantie voor de ploegenwerkers. Het verschil in beloning tussen uurloners en beambten wil Unitas opheffen en een goede rechtspositie regeling voor het leidinggevend en administratief perso neel. De pensioenen zullen opgetrokken moeten worden tot maximaal 70% van het laatstverdiende loon of salaris, de AOW daarbij inbegrepen. De heer W. van Offeren was gis teren 25 jaar in dienst van de ge meente Veenendaal. Op deze dag herdacht de jubilaris het feit, dat hij 25 jaar geleden op de leeftijd van 15 jaar de nagenoeg ongesala rieerde functie van schrijver op arbeidscontract bij de gemeente Veenendaal ging vervullen. De carrière van de heer Van Offeren startte op de afdeling bevolking, bur gerlijke stand en militaire zaken en op deze afdeling werden hem door de thans reeds gepensioneerde heer J. Hille de eerste beginselen van de ge meente-administratie bijgebracht. Reeds toen hij 22 jaar was werd de jubilaris benoemd tot chef van de af deling algemene zaken, welke functie hij thans nog vervult, zij het dan dat s I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De heer W. v. Offeren op 15-jarige leeftijd als telefonist in dienst van de gemeente Veenendaal, nu na 25 jaar loco-secretaris (zie inzet). de naam van deze afdeling inmiddels is gewijzigd in afdeling bestuurs- en personele zaken. In september 1963 werd de heer Van Offeren door de gemeenteraad be noemd tot loco-gemeentesecretaris. Verder is hij o.a. nog waarnemend di recteur van de gemeentelijke sociale dienst. De heer Van Offeren is reeds jaren lang actief in het verenigingsleven, o.a. als voorzitter van de gymnastiekver eniging Sparta, van welke vereniging hij ook jarenlang het secretariaat waar nam. v De Veenendaalse politie in samenwerking met haar collega's uit Apeldoorn heeft een goede slag geslagen met de arrestatie van de Veenendaler H. die een grote party textiel had gestolen by Veenendaalse winkeliers. Tijdens een huiszoeking op zyn kamer kwam een hele voorraad costuums e.d. tevoorschün. Toen alles byeen was vergaard leek het wel op een kleine textielmarkt. Toen de politie echter voor de deur stond om hem te arresteren zag hij kans een grote hoeveelheid slaapta bletten in te nemen. H., die met proef verlof van Groot Batelaar te Lunteren bij zijn kost juffrouw logeerde begon onderweg te braken. Dat gebeurde op de Nieuwe weg. De agenten die hem begeleidden dachten dat hij onwel was geworden, maar hij bleef maar doorbraken. Uiteindelijk besloot men hem naar het Julianaziekenhuis over te brengen. Hier was hij in goede han den, terwijl zich ook nog een agent aan De Directie van Gebr. Van Schuppen's Ritmeester Sigaren fabrieken N.V. te Veenendaal deelt mede dat besloten is tot samenwerking over te gaan met de Gallaher Group te Londen. De Gallaher Group is één van de grootste tabaksprodukten- concerns in het Verenigd Koninkrijk. Zij heeft naast een belangrijk aandeel in de verkoop van sigaretten en rooktabak een zeer groot aandeel in de sigarenmarkt in het Verenigd Koninkrijk en met name is zij de fabrikant van de bekende Manikin's De Galaher Group zal voor 25 deelnemen in het aandelenkapitaal van de Gebr. van Schuppen's Ritmeester Sigarenfabrieken N.V. Ritmeester en Gallaher zullen gaan samenwerken op het gebied van research alsmede op technisch en commercieel terrein. Wat het laatste betreft wordt onder meer gedacht aan het gebruik maken van eikaars verkooporganisaties in het buitenland. In de directie van Ritmeester komt geen wijziging. De Raad van Commissarissen zal worden uitge breid met Mr. A. W. H. Stewart-Moore, Director van Gallaher Inter national Ltd., als vertegenwoordiger van de Gallaher Group. het „ziekbed" posteerde. Woensdag mocht hij het ziekenhuis weer verla ten en werd toen ingesloten. H., die 34 jaar is en ongehuwd bleek nogal wat op zijn kerfstok te hebben. In Apeldoorn had hij ook zijn slag ge slagen en een geldkistje met een in houd van f 1600,ontvreemd. In de omgeving van Apeldoorn kwam men hem op het spoor omdat men het nummer van zijn scooter noteerde. Toen hij gearresteerd werd kwam dat schijnbaar niet onverwacht, want hij had al een voorraad van 40 slaap tabletten ingeslagen. In het Apeldoorn- se geldkistje waren ook nog waarde papieren aanwezig, die verdachte in Den Bosch zou hebben weggesmeten. Op weg naar de Brabantse hoofdstad kwam dan de affaire van het braken. Het gestolen geld kon maar voor 'n klein.deel weer worden achterhaald. De Veenendaalse textielgoederen verte genwoordigden een behoorlijk bedrag. De politie heeft door deze arrestatie wellicht een halt toegeroepen aan de vele inbraken van de laatste tijd. A.s. zondag 19 september zal des avonds om half zeven een gemeen schappelijke kerkdienst worden gehouden met de Herv. en Geref. Kerk van Renswoude. Enige tijd geleden werd door de kerke raden van beide kerken reeds een besluit in deze richting genomen en thans zal dit besluit verwezenlijkt kunnen worden. Hoewel de plaats van samenkomst het De rokken zijn niet zo kort als Pa rijs het voorschrijft. Er is een ruime collectie van bouclé-mantels, afgezet met bont. Ook in ski-kleding is de fa. Hein van Schuppen goed voorzien. Veel ge lach wekte de knickerbocker, een ski broek boven de knie, waaronder fleu rige sportkousen gedragen werden. De cocktail-japonnen waren zeer ge varieerd. De mooie kleurcombinaties en accessoires maakten het geheel nog aantrekkelijker. Zeer charmant waren de twee bruiden. Heel chic was de fraai gedrapeerde sleep bij de mouw loze japon, terwijl de Zwitserse brode rie bij de andere bruid ook heel bij zonder was. Het was een geslaagde avond te noemen. Op zaterdag 25 september a.s. organiseert de Contactgroep van negen winkeliers een lampionop tocht voor de Elsterse kinderen. Het bestuur, bij monde van de heer Slok verklaarde dat men in Eist te weinig voor de jeugd deed en dat men dit nu van winkelierszijde ter hand wil nemen. Niet op dezelfde manier als in 't Veen. We willen beslist geen Lampegietersavond na-apen, maar omdat er op de Oranjefees ten ook al niets gedaan is, proberen we het nou maar. De contactgroep heeft in het verleden wel eens meer een derge lijke lampionoptocht georganiseerd, vier of vijf jaar geleden, maar nadien niet meer. Er was toen een zeer grote belang stelling van de kant van de Elsterse jeugd. De optocht wordt opgesteld bij de mu ziektent aan de Beatrixstraat. Ieder kind kan meedoen, mits men onder de veer tien jaar is. Voor de deelnemertjes is een traktatie in petto gehouden en er zijn mooie prijzen te winnen voor de leukste groep of individuele deelnemertje. Men verwacht dat wel een paar honderd kin deren aan het evenement zullen meedoen. VEENENDAAL: Zaterdag 18 september: 7 uur n.m. officiële opening winterwerk van Ger. Jeugdverband in oude pas torie. 8 uur n.m. Orgelbespeling in de Chr. Ger. Kerk, Hoofdstraat, met medewerking van Simon C. Jan sen en Annette de la Bije. 1.30 uur n.m. inschr. voor gezel- ligheidsrit van MAC Veenendaal bij Hotel La Montagne, t.b.v. Phi ladelphia. 2 uur n.m. Start Wolmars bij SKF Maandag 20 september: 7.45 uur, Onderlinge competitie Veenen daalse Schaakver. in Ritmeester kantine t.o. Eikenlaan. Dinsdag 21 september: 7.45 u., Verg. N.C.V.B. in O.C.B. geouw. Spr. ds. A. Terlouw. 8.00 uur, U.S.O. concert in Vere nigingsgebouw Eikenlaan. ELST Zaterdag 18 september: 7 uur v.m. Viswedstrijd Ontspanningscomite O.W. Vertrek vanaf Veenendaal- sestraatweg. SCHERPENZEEL Zaterdag 18 september: 4 uur n.m. Officiële opening van padvin dershuis „Het Hordehol" aan de Koepel. Geref. kerkgebouw aan de Dorpsstraat moest zijn, aangezien de Geref. kerkeraad als gastheer optreedt, is dit wegens plaats gebrek niet mogelijk. Dientengevolge werd contact opgenomen met de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente om het Herv. Kerkgebouw te kunnen gebruiken. De samenkomst zal dan ook in het Herv. kerkgebouw plaats vinden. Ds. L. v. d. Peut zal de preek houden en Ds. B. Slingenberg zal de liturgie ver zorgen. Het is de bedoeling in de toekomst meerdere gemeenschappelijke diensten te beleggen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1