'dé oaltpi pcotde J in ny Kruiswoordpuzzel R 18 BP BllllBr Br SCHERPENZEEL IN AKTIE Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 17 september 1965 8 Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEF if onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 18 september: Tonnie Verbeek. Achter- oerg Leo Doeve 19 september: Freddy van Manen, Rhenen Reindert Evers, Rhenen Epie van Zanten v-' 20 september: Aart v. d. Pest Ge^da Ariessen Beppie Kapaap, Achterberg Gerrit Voerman Henriëtte v. Remmerdên 22 september: Ans van Veldhoven Mienke v. Kooten 23 september: Peter Wiesenekker, Rhenen Ria van de Sigtenhorst, Amerongen 24 september: Jan van Dijk Henk v. d. Haar Christina van Hardeveld Van harte gefeliciteerd allemaal! Beste Jongens en meisjes, Gelukkig dat ik deze keer een beetje anders kan schrijven als vorige week, toen ik maar één zak capsules en zilver papier kreeg. Deze week kreeg ik grote zakken vol van de kinderen van kleuter school de Blokkendoos, Jeanette Lojé, Ad Drost en Wessel van Hardeveld. Het was bij elkaar een mooie verzameling, waar voor jullie allemaal hartelijk bedankt worden en wij zullen zorgen dat het weer doorgestuurd wordt naar het Blinden instituut in Arnhem. Tot de volgende week allemaal. Tante Jos. Figuur a. EEN UIT PAPIER GEKNIPTE POP Dit is niet zomaar een uitgeknipt popje, zoals je er wel meer ziet, neen, dit popje kun je aan twee kanten gebruiken. Aan de ene kant is het bruin met zwart haar en aan de andere kant rose met blond haar. Je maakt het var* vilt en kar ton en als je het dan inderdaad van vilt doet en ook alleen maar vilten kleertjes maakt zonder de gebruikelijke „strikjes" om de kleertjes mee om de pop te hangen, behoef je alleen maar de vilten kleertjes tegen het vilten popje aan te drukken. Dan blijven zij vanzelf wel zitten. De ge wone kartonnen pop wordt uitgeknipt vol gens het model in figuur 1. Dat is de eigenlijke pop. Als je het vilt uitknipt om op het kar tonnen popje te plakken, moet je de hoof den apart knippen, waardoor je, als je die hoofden op de pop lijmt, het effect krijgt van een echt kinnetje. Figuur 2 laat zien waar je de hoofden op de hals moet bren gen. De schoenen knip je in de vorm, die is aangegeven door het gestreepte ge deelte onder aan de beentjes. Daarbij staat het cijfer 3. Die schoentjes van vilt lijm je gewoon op het lichaam van de pop. De ogen zijn kleine rondjes, die je net als de mond op de juiste plaats in het hoofd vastlijmt. De bruine pop heeft wol len haar, dat wordt opgenaaid met lusjes. De rose pop heeft een strengetje bor- duurkatoen of wol, dat met een paar klei ne steekjes als scheiding op het hoofd wordt vastgezet. Dat zie je in figuur 4. Je moet het haar van deze pop, maar ook Correspondentie te richten aan iante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. dat van de zwarte pop 'zo knippen en mo delleren, dat het niet opzij van het hoofd uit staat, zodat je het dus. als je de pop omdraait, niet meer kunt zien. Verder iïe je in onze tekening een paar modelletjes voor een jurkje, een overall, een bloese en een broekje, waarvan je er verscheidene kunt maken in diverse kleu ren, terwijl je natuurlijk ook, als je dat leuker vindt, de patroontjes een beetje kunt veranderen. Als je ej- nog zakken, kraagjes of andere versieringen op wilt aanbrengen, kun je die in de kleuren, die je leuk vindt, uit vilt knippen en op de kleertjes lijmen. Figuur b. DE JAPANNERS KWEKEN ZEEWIER De Japanners hebben ontdekt, dat ver schillende soorten zeewier voor allerlei doeleinden kunnen worden benut en daar om hebben zij op een aantal plaatsen in de zee zogenaamde „zeewiervelden" aan gelegd. 'n Soort zeewier, men noemt deze Deze agar wordt ook gebruikt bij con servering van bepaalde vissoorten, bij de vervaardiging van papier en medische preparaten. Andere soorten zeewier worden gebruikt voor hoestdrankjes en weer andere voor isolatiemateriaal of ook wel voor stoffe ringen. Iodine en andere nuttige chemi caliën worden uit speciale soorten zee wier vervaardigd. Figuur C. EEN KLEIN PROBLEEMPJE Kun je drie vierkantjes tekenen, een klein, een wat groter en een nog groter? Agar, wordt gebruikt voor het maken van gelatine, snoepgoed, koekjes en ijsjes! natuurlijk kun je dat! Maar kun je nu deze vierkantjes ook zo tekenen, dat het kleinste in het middelste ligt en dat mid delste weer in het grootste zonder dat je je potlood van het papier neemt en ook zonder dat je nog eens gaat over een lijn, die je al had getrokken? Als je denkt, dat je het weet, kijk dan maar eens naar de oplossing. Figuur D. De oplossing van het probleem zie je hier als volgt weergegeven: I. Zo moeten de vierkantjes er uit zien als de hele figuur klaar is. II. En zo moet je de vierkantjes teke nen. Je begint links bovenaan en volgt dan maar de pijltjes tot je weer op het punt van uitgang bent teruggekomen, en dan zul je zien, dat je geen een lijn be hoeft te trekken, die je al eerder op het papier had gezet. jeugdvervolgverhaal door Rik Valkenburg 12. Een frontale botsing Het is zaterdagmorgen en er loopt een jongen langs de straat. Hij stapt stevig door. 't Schijnt dat hij haast heeft. Nu passeert hij een grote winkel. Even staat hij daar stil en kijkt in de etalage. Er staan een paar mooie rolschaatsen. De jongen schudt zijn hoofd. Nee. hij'denkt er niet over, om die rol schaatsen te gaan kopen. Ook al heeft hij er geld genoeg voor bij zich. Jan is bezig zijn plan ten uitvoer te brengen. Maar hij vindt het toch weJ moeilijk- Wat moet hij straks zeggen? Kijk, nu zet hij de spurt er weer flink in. Spoedig loopt hij in de straat, waar hij het geld gevonden heeft, straat langs de gracht Hij is al bij de loods, waar de meisjes toen tegen elkaar botsten. Hier, op dit plekje, viel de envelop Jan blijft even staan. Hij kan de briefomslag met het geld er nu wel weer neerleggen, dan vindt iemand dat wel. Die moet het dan maar gaan aangeven. Zou hij het maar doen? Nee, dat is niet eerlijk! Hij moet zijn gisteravond gemaakte plan beslist uit voeren. Dus, naar het politiebureau! Hij keert zich om en loopt door. Maar dan! O, wat schrikt Jan! Hij botst pardoes tegen iemand op. En wat voor iemand! 0-0-0 Agent Verschoten zat thuis te studeren. Over een paar uur had hij weer dienst. Daarom had hij zijn uniform maar vast aangetrokken. Soms krabde hij met zijn hand achter zijn oor en keek pijnzend naar buiten. „Tja", mompelde hij. ,,'t Is een verve lend geval. Maar ik kan er ook niets aan doen. Waarom kijken die kinderen ook niet beter uit. Ze hebben altijd wat!" De agent mopperde over het verloren geld van Rinny. Dat kwam, omdat de agent in zijn hart, medelijden met het meisje had. Riny kwam elke dag horen, of er iemand geweest was, om het geld aan te geven. Maar steeds tevergeefs. Agent Verschoten vond het zielig voor Rinny. Daarom mopperde hij maar wat op haar. Liever zou hij iets doen, om haar te helpen. Maar wat kon hij doen? Weet je wat, hij moest nog maar eens 3. Met de geest uit het blikje kon je geen grapjes uithalen. Hij blies maar eventjes en toen gingen Piet, Spotje en hun kleine vriendinnetje de lucht in. Piet voelde zich maar een vreselijk klein jon getje toen de geest hem op zijn grote hand neer zette en deed alsof hij hem net als een nootje wilde kraken. Hij viel op zijn knieën en vroeg om een laatste gunst. Alles wat hij wenste was een boog en een spuitje, gevuld met een tovervloeistof, die mensen honderd jaren kon doen slapen. (wordt vervolgd) Wacht eens!.... Zou hij soms? „Klim maar achter op m'n fiets en rijd maar eens mee", beveelt de agent plotse ling. Schoorvoetend doet Jan wat hem bevo len is. Wat zal er nu gaan gebeuren? „Zo, en vertel nu maar eens op", begint agent Verschoten, als ze even later in het kamertje zitten, waar de agent een half uurtje geleden, zat te studeren. Jan begint te praten Het gaat nu beter dan zoëven. De agent heeft hem eerst een beetje op zijn gemak gesteld. Jan vertelt alles! Niets verzwijgt hij. Hij is blij dat hij zijn hart kan luchten. En de agent knikt maar. „Zo, zo"zegt hij soms. Eindelijk is Jan uitverteld. Hij legt de envelop met het geld op de tafel. ,Hier is de vijfentwintig gulden", zegt hij zacht. De agent pakt het op. Hij is blij nu. „Jij zult wel een paar moeilijke dagen gehad hebben, Jan. Niet soms?.... Jan knikt. Nou, of hij het moeilijk ge had heeft. Hij wacht op het standje of de straf, die de agent hem nu wel zal geven. Maar er gebeurt iets heel anders. „Ik vind je toch een flinjte jongen", be gint de agent. Jan kijkt verbaasd op. Dat snapt hij niet. „Ja, ik meen het heus", gaat Verschoten verder. .Iemand die het aandurft, om een grote fout weer goed te maken, noem ik flink. Vooral als dat goedmaken erg moei lijk is. Geef me de hand, Jan. Ik ben blij dat je het geld niet langer bij je kon hou den. Nu weet ik zeker, dat je zoiets nooit weer zult doen. Jij bent mijn vriend, jo!" Jan weet niet wat hem overkomt. Wat valt dat mee! Hij voelt zich gelukkig. Ennewat een sterke hand heeft die agent! Nog even praten ze samen door. Om een afspraak te maken 0-0-0 13. Jan bloost ervan „Rrrenngg!rrrenngg!" Daar gaat de bel. Wie zal dat nu zijn? „Woef!woef!" bast Hans. Rinny loopt snel naar de deur om te openen. Hé, dat is ook wat. Een agent met een jongen. Wat moeten die hier? Zou er bij hen soms een ruit ingegooid zijn? Of!?.... Opeens is Rinny één en al nieuwsgierig heid. Het heeft vast iets met het geld te maken. Ze groet vriendelijk en laat hen binnen. Moeder kijkt niet minder verwonderd, als die twee de kamer in komen. Ze gaat ook iets vermoeden. O, als het geld toch eens gevonden was. Wat zou dat heerlijk zijn! De agent neemt plaats op de zachtve- rende bank langs de muur. De jongen gaat naast hem zitten. Hij lijkt erg ner veus en durft bijna niet op te kijken. Daarom friemelt hij waar wat met zijn zakdoek. naar de plaats rijden, waar dat meisje het geld verloren heeft. Misschien was de envelop wel die loods, waar dat meisje toen over sprak, binnen gewaaid, of zo. Best mogelijk. Misschien ontdekte hij wel iets anders, je weet immers nooit. Verschoten gooide de boeken dicht en deed zijn uniformjas aan. Hij pakte zijn fiets en peddelde de stad in. Na een poos je reed hij al naast de gracht en zag in de verte de oude loods. Hij passeerde de school waar Rinny op is. Toen zag hij een jongen dicht langs de loods lopen. De jongen keek verschillende kanten uit. Wat zou hij daar te zoeken hebben? Och, niets bijzonders natuurlijk. De agent'lette nu teveel op alles. Vlak bij de loods stapte hij van de fiets en liep er naar toe. Op datzelfde moment draaide de jongen, die daar liep, zich bruusk om, zijn kant uit Ze botsten fron taal tegen elkaar op. O, wat schrikt die jongen! Waar zou dat om zijn? Alleen om de botsing? Jan krijgt een kleur, nu hij zo vlak voor agent Verschoten staat. Zijn moed zakt hem in de schoenen. ,Is er iets?" informeert de agent belang stellend. De jongen doet zo eigenaardig vindt hij. Hij zet een gezicht of hij iets wil zeggen en hij blijft maar staan. Jan zwijgt. Hij haalt zijn schouders op. Toe, zeg het nou, begint die stem in zijn hart. Jan begint te stotteren. Hij kan er heel niet uitkomen en de agent wordt er ook niet wijzer van. Toch snapt Verschoten wel dat er iets aan de hand is. De jpngen heeft het maar over het politiebureau en over geld en over een envelop V. Ze botsten frontaal Rinny zit tegenover - hem. Naast haar ligt Hans. Soms gromt hij wat. Rinny voelt medelijden in zich opkomen met die jon gen. Zou hij toch iets verkeerds gedaan hebben? De agent neemt het woord. Hij vertelt precies wat er gebeurd is, maar zorgt er wel voor, dat hij over de verkeerde daad van Jan, zo weinig mogelijk rept. Hij wil het vooral niet erger maken. Als de agent uitverteld is, mag Jan de envelop, die de agent hem weer teruggegeven heeft, aan Rinny geven. Moeder en Rinny weten nu dus waarom Jan het geld zo lang bij zich gehouden heeft en hoe verkeerd dat van hem was. Maar ze begrijpen ook best, hoe moeilijk de jongen het daarna gehad moet hebben. Daarom is de blijdschap, op het ogenblik, groter dan het verdriet, wat er eerst was. Rinny juicht haar vreugde tenminste uit en Hans blijft niet achter. Wie had dit kunnen denken! Nu komt het geld dus toch nog terecht. Het geld van vader! Het geld voor de actie! Ze denkt aan Marijke en dan wordt ze nog blijder. Terwijl ze het geld van de jongen aan pakt, geeft ze hem, uitbundig en spontaan als ze altijd is, een klinkende zoen op zijn wang. Misschien bedoelde ze de kus wel voor Marijke, maar nu heeft Jan hem. De jongen schrikt zich een hoedje. Een zoen van een meisje! Hij bloost tot achter zijn oren. Nee, dan gaat hij nog maar liever naar het politiebureau! Rinny's moeder glimlacht. „Zoiets moet je van Rinny maar verwachten. Dat vindt ze maar heel gewoon, hoor. En ze is er nog gul mee ook" Agent Verschoten buldert van het la chen, om het beduusde gezicht van Jan. is uw waarborg voor een deskundig advies, vakmanschap en service bij de erkende radio/tv-specialist. Dan weet u waar u koopt. 33-24 „Dit schip ongemoeid laten?" echo't de kaper verbaasd. „Maar man, wat kan het jouw schelen, of we dit stelletje stakkers uitschudden en overboord wippen. Is het soms familie van je, is dat b'londje soms je zuster? Hahaha!" „Dat niet," zegt Aram kalm, „het zo min als Ambre, maar dat belette mij niet haar van de verdrinkingsdood te redden! Laat haar dan kiezen tussen mijn vrijheid •b die van deze mensen!" „Wel, ik zal 't haar vragen", zegt de kapitein en schouderophalend over zoveel dwaasheid klimt hij over op zijn eigen schip. Dan treedt het blonde meisje naar voren en grijpt ont roerd Arams hand. „Wij allen zijn U zo dankbaar voor Uw hulp, dat ikdat ik niet weet, hoe het onder woorden te brengen", zegt ze zachtjes. „Probeer het dan ook maar niet!!" klinkt achter Aram opeens de driftige stem van Ambre. De zeekoningin gaat pal voor het verblufte meisje staan en grijpt haar nijdig bij de kraag. Met haar druipende haren en ruige slordige zeemanskleren vormt Ambre een scherp contrast met het gracieuse prachtig geklede meisje tegenover haar. „Jij dacht zeker, dat Aram het voor je opneemt ter- wille van je mooie gazellenogen, hé en omdat je er uitziet als een pauw op zondag!!" snauwt Ambre met fonkelende ogen, „wel, ik mag dan minder fraai ge kleed gaan, maar mij heeft hij uit sec gered!! D34 35 £SJb 37 Horizontaal: 1. vogel 6. in strijd met 11. ongeveer 12. land in Europa 14. deel v.e. fr. ontkenning 15. koning (eng.) 17. voertuig 20. juiste gewicht 22. transparatie 23. meisje 25. gebrek 27. delfstof 29. uitbouw 31. onvruchtbaar 32. draait 33. fr. lidwoord 34. woede 36. soort gas 38. water in Friesland 39. onmeetbaar getal 40 vogel 41. geogr. aanduiding 42. ter plaatse 43. N.V. (Fr.) 44. laatst 46. zoogdier 48. water in Braant 50. platboomd vaartuig 52. deel v. h. hoofd ï4. soort vezel 56. meisjesnaam 57. draaiend onderdeel 59. vogel 30. vruchtbare plaatsen 32. gezwel 34. uniek 36. dunne 37. bijwoord 39. onbep. vnw. 72. kindergroet 73. schildergerei 74. titel Verticaal: 1. pover 2. familielid 3. soort handschoen 4. nauwte 5. Eerwaarde Heer 6. de oudere 7. sleepnet 8. vreemde 9. voorzetsel 10. geschikte 13. voegwoord 15. gedeeltelijke breuk 16. elk 18. hoefdieren 19. naarling 21. bejaarde 22. nul 24. overwinnaarsteken 26. van onderen 28. schedelboor 30. projectiel 32. gevaarte 35. ijle stof 37. hemellichaam 43. rotsspleet 44. slingerplant 45. jongensnaam 46. onderaardse ruimte 47. boordevol 49. pl. in N.-Holland 51. vogel 53. jongensnaam 55. titel 57. spelleiding 58. bouwval 61. heilige 53. bijwoord 55. zeilboot 38. bezittelijk vnw. 70. voegwoord 71. deel v.'d. dag 72. lidwoord fWurdt vervolgd) slag. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 17 HORIZONTAAL: 1 klipper, 7 ambi tie, 13 koran, 14 leren, 15 nor, 18 dal, 20 palm, 22 laan, 25 A.G., 27 diploma, 29 ja, 40 Lea, 32 ijs, 33 ir, 34 zon, 35 Rus, 37 ego, 39 duo, 41 un, 42 aluin, 43 rm„, 45 beo, 47 kar. 48 vee, 50 e.e.a., 52 Po. 54 e.o., 55 rug, 57 li, 58 spaniel, 61 te. 62 stad, 63 edda, 65 vla, 66 are, 68 Leens, 70 kater, 72 beneden, 73 aan- VERTIKAAL: 2 l.k., 3 ion, 4 prop. 5 paradijs, 6 en, 8 ml, 9 bedaard, 10 Iran, 11 tel, 12 in, 16 amp., 17 vlo, 19 kalm, 21 lis, 23 ami, 24 gans, 26 ge, 28 leguaan, 29 Jo, 31 Aruba, 34 zomer, 36 une, 37 elk, 38 oir, 40 ure, 44 melk, 46 opstand, 48 voldaan, 49 egel, 51 ei, 53 opa, 54 eed, 56 ut, 59 Ada, 60 Ier, 62 slee, 64 arts, 65 ven, 67 eel, 68 le, 69 se, 70 ka, 71 ra. Schichtig kijkt Jan een keer naar het meisje, dat weer is gaan zitten en nu ook een beetje kleurt. Die grote mensen ook altijd.... „Toch wel een leuk meisje", bedenkt Jan. Agent Verschoten zit nog steeds te grin niken. Hij wijst naar Jan en zegt lachend: „Hij kijkt of t-ie z'n laatste oortje ver snoept heeft. „Gelijk geeft hij Jan een vriendschappelijke klap op zijn schouder Rinny echter, zit al weer te draaien op haar stoel. Ze wil weg. Eerst naar Marijke en dan naar de meester. Dan komt het geld misschien nog op tijd, om bij het an dere geld geteld te worden. Ze kan haast niet op haar stoel blijven zitten. Ze weet het adres van de meester Hij woont in -de stad en op de fiets zijn ze er binnen een kwartier. Ze kijkt naar moeder. Deze heeft het wel door, dat haar dochtertje er haast mee maken wil. „Ga jij het geld maar gauw weg brengen, Rinny. Ik praat nog wel een poosje met de agent en met Jan Ik geloof trouwens dat zij wel een kop warme soep lusten. Is het niet, heren?".. Nu, daar zijn agent Verschoten en zijn jonge vriendje wel voor te vinden. Maar Rinny vliegt de deur al uit. Eerst naar Marijke (Wordt vervolgd) RIIENEN Hengelaars visten om prijzen Extra mooie prijzen waren be schikbaar voor de onderlinge, hengel- wedstryd die de Voorn zaterdag or ganiseerde en waarvoor zich maar liefst 80 deelnemers hadden opgegeven. De uitslagen waren als volgt: 1 D. v. d. Pest, Veenendaal 570 gr.; 2 E. v. d. Bovenkamp, Rhenen 385 gr.; 3 H. Al- bers. Rhenen 289 gr.; 4 G. v. d. Pest, Veenendaal 280 gr.; 5 Geert Lodder, Rhenen 245 gr.; 6 Jan Budding, Rhenen 211 gr.; 7 Gijs Lodder, Veenendaal 210 gr.; 8 H< v. d. Burg, Rhenen 195 gr.; 9 Struiken, Eist 185 gr.; 10 H. Ter- schegget. Eist 185 gr. Op zaterdag 25 sept. wordt weder om een wedstrijd gehouden met extra mooie prijzen. Men kan zich opgeven t.e.m. 24 sept. De samenkomst is om 3 uur bij H. P. van Noort. Zomer schietcompetitie besloten Met een onderlinge wedstrijd op de buitenbaan hebben de leden van de schietvereniging Scherpenzeel maan dagmiddag de zomercompetitie beslo ten. 's Avonds had in de Sociëteit de prijsuitreiking plaats. Na een inleidend woord door de voor zitter, de heer A. Valkenburg Tzn., wer den door burgemeester, mr. C. P. Hoy- tema van Konijnenburg, de prijzen uit gereikt. Klasse A geweer: M. Berendse 94-46 R. v. d. Burgt 94-38, A. C. van Dus- schoten 93-44, P. van Engelenburg 92 45, J. Davelaar 92-43, E. v. d. WerI 91-44, R. van Eist 88-42, J. ten Broei 88-41. H. Pater 88-33, H. Berendse 87- 43, H. Methorst 87-41, J. Overeem 87- 40, A. Valkenburg 86-42, J. Koudijj 86-37, A. Blanken 85-37, burgemeest^i Hoytema 84-39. A. Wittenberg 84-33 J. van Eist 82-40, C. Valkenburg 82- 36. H. Veldhuizen 80-40, A. ter Burg 80-38, A. van Eist 73 en J. Koot 60. Klasse B geweer: J. Vermeulen 88, B. Geefshuizen 87. E. van Setten 78. C. v. d. Vliert 74, J. Engelenhoven 69, Okker 67, T. Valkenburg 54. Personeel buks A: P. van Engelen burg 92, M. Berendse 91-44, J. Koud- ijs 91-43, E. v. d. Werk 90-43, H. Veld huizen 90-41, A. Valkenburg 88-44, A. ter Burg 88-40, A. C. van Dusschoten 88-39. Personeel buks B: T. Valkenburg 80 en B. Geefshuizen 78. Vrije baan buks: C. Valkenburg 86, J. Koudijs 85-28, A. ter Burg 85-27, R. van Eist 85-26 (2x1, M* Berendse 84- 27 (3x), A. Valkenburg 84-27, P. van Engelenburg 84-26, J. ten Broek 83-27 (2x) en J. van Eist 83-26 (2x). Besloten werd om het winterseizoen te beginnen op dinsdag 5 oktober aan staande op de binnenbaan. WEDVLUCHT De Scherpenzeelse postduivenvgrc-,.. ging De Luchtpost nam zondag 12 sep tember met 144 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Mons. Afstand 210 km. De. duiven werden gelost om 10 uur en de eerste duif kwam aan om 12.57.45. De uitslagen van de eerste tien aankomende duiven was als volgt: J. van Oostrum 1, W. van Ede 2 en 3, C. v. d. Wetering 4, A. Voskuilen 5 en 9, Gebr. Rustenhove 6, J. Bakker 7, A. Marcus 8 en P. v. d. Bovenkamp 10.

De Vallei | 1965 | | pagina 8