When the boys ehing mar L. HEIJ Veenendaals pastoor reageert op artikel U.S.O.-CONCERT: opkomst teleurstellend en beschamend 12 oktober a.s. uitvoering van de chr. oratoriumvereniging Veenendaal Zebra-actie van Veilig Verkeer gestart vrijdag 24 september 1965 12 AMERONGEN D. KRUIZINGA HET VANOUDS BEKEND KANTOOR VOOR RECHTSBIJSTAND ELST MARKTBERICHTEN Be j aardenmiddagen in O.C.B.-gebouw gaan weer beginnen Nieuwsblad „DE VALLEI" VEENENDAAL Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 EVANGELISATIE PER TELEVISIE Naar aanleiding van het besluit van de synode der Chr. Gerei, ker ken om naast de radio ook de tele visie in te schakelen voor evange lisatiedoeleinden schrijft „De Wach ter Sións", het weekblad der Geref. Gemeenten in Nederland o.m.: Er bleek wel bij sommigen vrees te bestaan, dat het waarschuwen te gen het aanschaffen van een t.v.- toestel door gemeenteleden al erg zwak zal worden nu de synode zelf overgaat tot gebruikmaking van de televisie. Maar het besluit is ge vallen. Het betrekt zich nog wel niet op t.v.-kerkdiensten, maar wel op evangelisatiedoeleinden. Wijlen prof. G. Wisse noemde de radio nog de hoorkast en de tele visie de kijkkast van de duivel. Maar het getij is daar al heel wat veranderd in de laatste tientallen jaren en de bakens worden er ook al meer gezet naar de stroom des tijds. We lezen echter wel in de H. Schrift aan alle wateren te zaaien, maar niet dat men dit met alle mid delen zal doen. Ook zal het doel het middel niet kunnen heiligen. Beroep uitgebracht De Herv. gemeente te Eist, die reeds geruime tijd vakant is, heeft nu een beroep uitgebracht op ds. A. Boertje te Moerkapelle. Beroepen en op tweetal Ds. J. Keuning is beroepen door de Chr. Geref. kerk te Bunschoten en werd door de Chr. Geref. kerk te Oosterbeek op tweetal geplaatst. Adres Het nieuwe adres van ds. P. de Jong, die j.l. zondag afscheid nam van de Hervormde gemeente te Veenendaal, is Hoogstraat 18, Nij- kerk. Kerk en televisie In het orgaan van de Hervormde gemeente Sola Fide wordt een lans gebroken voor het bezoek aan de plaatselijke afdeling van het Chr. Land. Jongeren ver bond. De bijeen komsten worden zondagsavonds in de kelder van het gebouw aan de Eikenlaan gehouden. Het is er ge zellig want op het programma staan o.m. lekespelen, een quiz enz. In de komende weekends denkt men zelfs een boerenkoolfuif te or ganiseren. De schrijver, die het be zoek aan deze avonden wil stimu- leden geeft de raad „De Sleutel" of „Het spook van het Louvre" maar eens te laten voor wat het is en naar de jeugdavonden te komen, die toegankelijk zijn voor jongeren tus sen de 16 en 25 jaar. Op een wij ka vond van de Gere formeerde kerk te Leersum sprak ds. Hoorweg over de invloed van radio en t.v., die beangstigend kan werken. Er is een enorm verschil in leven en denken op te merken nu cn b.v. voor vijftig jaar terug. De laatste tien jaar werd de ver andering nog groter door de komst van de moderne communicatiemid delen. Ds. Hoorweg drong aan op het lezen van Gods Woord en zich daaraan te houden. Door de centrale kerkeraad van de Hervormde kerk werd een com missie benoemd die het gesprek met Sola Fide zal gaan voeren. De com missie zal t.z.t. verslag van de be sprekingen uitbrengen aan de cen trale kerkeraad, waarna dan de ker keraad uiteindelijk zal beslissen of hij de verantwoordelijkheid voor de prediking in Sola Fide zal kunnen dragen, aldus een bericht in het Veense kerkblad. Ziekenuurtje uit Oude kerk Het ligt in de bedoeling om bin nenkort vanuit de Oude Kerk op de Markt een ziekenuurtje te verzor gen op een door de weekse dag. De Hervormde predikanten zullen bij toerbeurt de meditatie verzorgen. De vele aangeslotenen op de zieken- telefoon en ook de bewoners van het Bejaardencentrum zullen de ziekenuurtjes kunnen volgen. Ds. J. Ytsma, onlangs bevestigd als predikant van de Gereformeer de kerk te Veenendaal vindt, dat er in dit alleszins godsdienstige dorp door de kerken wel heel weinig on dernomen wordt. Tot het weinige wat gebeurt behoort de Avondstilte op zaterdagavond in de Petrakerk. Ds. Ytsma zou een bezoek aan deze weeksluiting willen aanbevelen. Radiokerkdienst uit Petrakerk De avonddienst van zondagmiddag 3 oktober vanuit de Gereformeerde Petrakerk zal door de radio wor den uitgezonden. Voorganger is ds. J. Overduin. Lezing over „De kerk in de moderne wereld" Ter stimulering van het saam horigheidsgevoel tussen de gemeen teleden van de Geref. kerk te Rhe- nen zullen zo mogelijk enkele le zingen worden gehouden en wel op de data 19 oktober, 9 november en 16 november, telkens in gebouw „Antenne". Ds. Volten zal bij vol doende belangstelling lezingen hou den over het onderwerp: „De kerk in de moderne wereld". Het bekende Kunstmaand- orkest dat volgende maand in Veenendaal concerteert tydens een uitvoering in het Concertgebouw te Amsterdam. Gesprek met Sola Fide Pastoor G. C. J. Goes uit Veenendaal reageerde op het vorige week in deze rubriek geplaatste artikel„Nederlandse Rooms Katholieken door Paus Paulus vermaand" door een ingezonden stuk. Pastoor Goes schrijft: Met interesse heb ik kennis genomen van uw rubriek „Kijk op de Kerk" en wel speciaal hoe conservatieve Italiaanse elementen de Nederlandse Rooms Ka tholieken op de korrel namen. Waarschijnlijk hebt u intussen ook kennis genomen van de felle reactie van kardinaal Alfrink op dit alles, waarvan ik hoop dat u de lezers van uw blad ook zult laten genieten. wel dank zij het feit dat wij met zovele goede niet-Rooms Katholieke christenen in aanraking komen, al dus pastoor Goes in zijn schrijven. Bisschoppen Wij citeren hierna nog even de passage in het herderlijk schrijven van de Nederlandse bisschoppen, handelend over het grote kernpunt de Mis en de Eucharistie: „Het geloof in de waarachtige te genwoordigheid van Christus in de Eucharistie behoort tot ons chris telijk erfgoed dat nooit zal worden prijsgegeven. Als er in deze tijd bin nen de Kerk over de tegenwoordig heid des Heren onder de Eucharis tische gestalte wordt gediscussieerd, dan betreft deze discussie niet de vraag of Hij werkelijk tegenwoor dig is. Binnen de Kerk kan de dis cussie alleen gaan over de vraag hoe men dit geloofsgeheim enigszins kan benaderen en omschrijven, over de vraag hoe men zich een nadere voorstelling van jlgze waarachtige tegenwoordigheid kan trachten te vormen. Wij menen dat wij deze vraag naar de wijze van Christus' tegen woordigheid ter vrije discussie mo gen laten aan de theologen, zolang de verandering van brood en wijn in het lichaam en bloed des Heren en de waarachtigheid van zijn tegen woordigheid in de Eucharistische ge stalten worden aanvaard", aldus het citaat uit het herderlijk schrijven van de bisschoppen. Hoewel het programma ditmaal bijzonder boeiend en interessant was, was de opkomst daaraan omgekeerd evenredig: teleurstellend en beschamend. De zaal was nog niet voor de helft gevuld, lang niet. Het is een feit, dat „men" kan kert, dat er in Veenendaal nooit iets te doen is, maar het is dan des te onbe grijpelijker, dat, als er een enkele maal iets heel bijzonders plaatsvindt - en dat was thans toch echt wél het geval - er zo weinigen daadwerkelijk mee werken om de initiatieven te doen continueren en te stimuleren. Thans vraagt men zich bezorgd af of het wel zin heeft hier mee door te gaan. Zijn culturele manifestaties le vensvatbaar in 't Veen? Het is alsof zij in het moeras van onverschillig heid, interesloosheid en botheid zullen ten onder gaan. Een en ander was des te onbegrijpe lijker omdat in het vóórlaatste num mer in De Vallei (vrijdag 17 sept.) een aardig, opwekkend, beschouwend en zéér begrijpelijk artikel van de heer Wielaert had gestaan, juist om alle eventuele „drempelvrees" weg te ne men tegenover deze „moderne" wer ken. En echt „modern" zijn deze mu ziekwerken toch ook niet meer, het jongste is reeds 55 jaren oud! Zijn er werkelijk maar zo weinig mensen van die 25.000 Veenendalers en die bijna 15.000 randbewoners, in de muziek geïnteresseerd? Of was het de Lampegietersavond van de vorige dag, die de fut en de belangstelling had weggezogen? Ook het aantal jongeren was niet groot. Kunnen het Lyceum en de ULO- scholen (tesamen met hun rond 1100 leerlingen) echt niet meer „leveren"? Zijn dit alleen maar onderwijs- en geen opvoedings- en culturele instel lingen? Is ook daar de culturele ar moede troef? Het is allemaal pijnlijk en vrij be denkelijk en bijzonder gênant tegen over het ons bezoekende orkest, een orkest van formaat en allure onder een voortreffelijke dirigent. Het programma dan, vermeldde voor de pauze de ouverture,, Benvenuto Cellini" van Berlioz en de „Vuur vogel" van Stcawinsky. Beide werken sluiten qua virtuoze instrumentatie prachtig op elkaar aan. Zij werden su bliem en met veel verve uitgevoerd: De blazers waren prachtig. Alleen is het volume van het volle orkest in Strawinsky en Mahler wel eens wat te groot voor de betrekkelijk kleine ruimte waarin de werken ten gehore worden gebracht. Ook blijkt de akoes tiek niet ideaal, waardoor vooral be neden in de zaal het geheel wat „ge havend" naar voren komt. Na de pauze werd de 4e symfonie van Mahler ten gehore gebracht. Paul Hupperts directie was weer manlijk, sober geïnspireerd en zeer muzikaal, het orkest vertolkte deze moeilijke par- titure zeer gloedvol. De soliste Emmy Ameling zong met haar fraaie stem het 4e gedeelte vart Mahler's symfonie over de „hemelse geneugten" welhaast hemels en volmaakt. J S. Ruarus In de komende wintermaanden zal er voor de bejaarden iedere week weer een ontspanningsmiddag worden ge houden in het OCB gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. A.s. dinsdagmiddag om 2.45 uur be gint men met een middag alleen voor dames, waarop men kan lezen, hand werken of alleen maar gezellig kan praten. Het bezoek op de middagen in de voorgaande jaren bewees wel hoe zeer dit op prijs werd gesteld en ook nu wordt weer een grote opkomst ver wacht. Nadere bijzonderheden over geza menlijke middagen voor dames en he ren waarop films vertoond worden en verschillende sprekers zijn uitgenodigd, volgen in onze editie van volgende week. Hemur-Enge nieuws Het eerste speelde zaterdag 18 sept. j.l. zijn eerste competitiewedstrijd te gen Doorn 2. Beide partijen waren van gelijke sterkte. De rust ging in met een 1-0 voorsprong voor Hemur-enge. Na de rust werd het zelfs 2-0. Na de vakwisseling ging het echter minder vloeiend. Door twee verdedigingsfouten werd het 2-2. En na een afgekeurd doel punt van Hemur-Enge, werd 1 minuut voor het einde de wedstrijd onver diend verloren met 2-3. Doelpunten: Herman Smit en Wim Brouwer. Ook het dit jaar voor het eerst spelende tweede twaalftal kon niet tot winst komen en ging thuis na een toch wel hoopgevende wedstrijd ten onder. Doel punt: Henriëtte Smit. Naar school in zo'n echte jóngensjas. Kom nü kie zen! Model met capuchon en opgezette zakken, fan tasie gevoerd. Zonder capuchon, maat 128 f 46,50 STEEKZAKKEN maat 122 f 32,75 Petf 8,50 MEET UW ZOON EN U WEET ZIJN MAAT. Over het - volgens die berichtge vingen zo omstreden punt van het geloof - de Mis en Eucharistie - meen ik u het beste te kunnen in lichten door een herderlijk schrij ven van de Nederlandse bisschop pen (wat in geen enkele Italiaanse krant is genoemd) en waar het standpunt van de Nederlandse Rooms Katholieken - volgens mij - heel duidelijk staat aangegeven. De passage waar het vooral op aankomt wil ik hierbij onderstre- pen. Op deze brief is zelfs een per soonlijke brief van Paus Paulus VI aan kardinaal Alfrink gekomen, waarop deze zijn waardering en be wondering uitspreekt over de ma nier, waarop hierin de Nederlandse bisschoppen leiding geven in dit moeilijke maar prachtige geloofs geheim. Over dit alles wordt in de oerconservatieve Italiaanse kringen in alle talen gezwegen. Maar de Nederlandse Rooms Ka tholieken zijn gelukkig - op een en kele uitzondering na. zoals een pa ter Schoenmakers S. J., waarop de ze kringen zich graag beroepen - niet meer zo kortzichtig. Misschien oud-deurwaarder bij de rechtbank te Arnhem en bij het kantongerecht te Wageningen. DE VALLEI UW BLAD Hoofdstraat 59-65 Tel. 3018 Veenendaal Publiek weet weinig van regels Medewerking van het Kunstmaandorkest Solisten: Helene Verkley, sopraan en David Hollestelle, bas Twee zeer belangrijke werken worden 12 okt in het Verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan o.l.v. Gijsbert van Zanten uitge voerd n.L „EIN DEUTSCHES REQUIEM" van J. Brahms en „TE DEUM" van Dvorak. Het eerste is een soort koorcantate in 7 delen, waarvan het 5e deel het eerst werd geschreven. Brahms moeder was overleden. De grote componist zocht troost in boven genoemde teksten uit de Bijbel en compo neerde er muziek bij. Misschien juist daardoor is dit 5e deel zo aangrijpend mooi. Het wordt gezongen door de sopraansoliste en beantwoord en onderstreept door het koor. Ook gij hebt dan nu wel droef heid, maar Ik zal u wederzien en uw hart zal zich verblijden en niemand ontneemt u uw blijd schap. (Joh. 16 22) als iemand die zijn moeder troost, zo zal Ik u troosten. (Jes. 66 13) Zeer waarschijnlijk was deze droeve gebeurtenis ook de aanleiding voor het grote „Requiem" dat later in de loop van 1857-1866 gecomponeerd werd. De teksten getuigen van Brahms grote Bij belkennis. Het eerste deel (Zalig die treuren, want zij zullen getroost worden) ver- troost wel met de dood, maar de steeds weerkerende toonherhalingen van de bassen, het zwijgen van de violen, het donker coloriet van het geheel be wijzen, dat deze belofte de smart nog weinig lenigt. Alleen enkele harpac- coorden doen denken aan de troost van het hiernamaals. Het zou te ver voeren alle delen te bespreken. Dit is ook niet nodig, deze muziek is zo doordringend op de teks ten geschreven, dat ze zelfs de minst muzikaal geschoolde luisteraar direct zal aanspreken. Alleen wijzen wij nog op een episode uit het 6e deel, (Want de bazuin zal klinken en de doden zullen onvergankelijk gewekt worden en wij zullen veranderd worden). Hier dus de verschrikkingen van het laatste oordeel, die echter vervagen tegenover het zegevierende: „Dood waar is uw overwinning?, dood, waar is uw prik kel"? Een grootse dubbelfuga: „Gij, onze Here en God, zijt waardig te ont vangen de heerlijkheid, de eer en de macht; want Gij hebt alles geschapen, en om uw wil was het en werd het ge schapen", is de afsluiting van dit deel. Het tweede werk is van de beroem de Tsjechische componist Dvorak, die het schreef tijdens zijn verblijf in Amerika. Hij was daar benoemd tot Directeur van het Conservatorium te New York. Dvorak bracht deze instel ling op een hoog peil, maar keerde in 1895 weer naar Praag terug, waar hij in 1904 overleed. Vrijwel iedere componist van bete kenis heeft de eeuwenoude tekst, waar van de beginwoorden zijn: „Te Deum laudamus, te Dominum confitemur" (U, God loven wij, U Heer, belijden wij) op muziek gezet, ieder op zijn wijze. Dat de sterke levenskrachtige bron der Tsjechische muziek met zijn ryt- mische en melodische eigenaardighe den in dit juichende „Te Deum" tot uiting komt is natuurlijk volkomen te begrijpen. Het komt ons voor dat de keuze van „Ein Deutsches Requiem" en het „Te Deum" een zeer gelukkige keuze is. Enerzijds door de tegenstelling van de muziek voor en na de pauze, ander zijds doordat de teksten elkaar zo mooi aanvullen. Rest nog te vermelden, dat Brahms de eerste was, die het ge nie Dvorak ontdekte, wel een bewijs van de grootheid van deze Tsjech. Huurzaken - Pachtzaken (opzegging en ontruiming) Schuldinvordering en advies. Meer dan veertig jaar praktijkervaring. Oude Bennekomseweg 164, Wageningen, tel. 08370-3897 DRONKEN MAN AANGETROFFEN Woensdag om omstreeks 6 uur trof de politie op de Rijksstraatweg de 70 jarige B. uit Wageningen aan die te veel alcohol genuttigd had en in staat van dronkenschap verkeerde. De heer B. werd naar zijn woning vervoerd en proces-verbaal werd opgemaakt. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer 1.002.000 stuks. Prijzen f 16,25 tot f 17,Henne-eie- ren f 11,tot f 15,Allen per 100 stuks. Biggenmarkt: Aanvoer 180 stuks. Prijzen f 61,tot f 72,per stuk. De afd. Veenendaal van Veilig Verkeer is reeds op 11 september gestart met een zebra-actie teneinde het publiek te instrueren hoe het zich op of nabij een voetgangersoversteekplaats dient te gedragen. En daar hapert nog wel wat aan, zo bleek ons na een gesprek met de brigadier van de Verkeerspolitie de heer Visser. De afdeling Veilig Verkeer had opgemerkt dat velen niets van de regels begrypen. Men steekt over ook als een stoplicht op groen staat voor het doorgaand verkeer. Men steekt pardoes over terwijl het autoverkeer zeer dichtbij is, terwijl dat verkeer minstens 30 meter van het ze brapad verwijderd moet zijn. Men schijnt alleen aan de rechten en niet aan de plichten te denken. Teneinde aan dit gemis aan kennis of onwellevendheid een einde te maken zul len telkens op vrij dagavonden en zaterda gen nabij de oversteekplaatsen folders worden uitgereikt door verkeersbrigadier- tjes, waarop de regels uitvoerig zijn ver meld. De actie duurt tot 3 oktober a.s. In de daaropvolgende week van 3-9 oktober zal de politie scherp opletten of men de opgestoken kennis nu ook in de praktijk weet te brengen. Een doorn in het oog is het langzaam slenteren over de zebra- Ingezonden paden terwijl hele file's auto's staan te wachten. Men maakt dan zelfs gebaren tegen de bestuurder, dat hij nog langer moet wachten. Dit is ergerlijk en moet worden voorkomen aldus de brigadier. Men dient zo snel mogelijk over te ste ken en hiervoor het juiste moment te kie zen. Een voetganger heeft voorrang op het zebrapad, maar dit geldt niet voor lie den die zich heer en meester voelen en dit uitspelen. VAN DELFT# kinrferwegene wartdetwegene een prachtige beklede kinderwagen met gestroomlijnde bolle 2ijwanden twee chroomhendgrepen uitneem- baar Continental onderttel nieuwe eorm kap tb origineel celluloid handgreep soepele vering VAN DELFT e kinderwagens, wandelwegen* en kinderstoelen •erkrijgbear bij:

De Vallei | 1965 | | pagina 12