Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken KLEINE GEMEENTEN GAAN VERDWIJNEN t SPECIALE AFDELING BESTUDEERT VRAAGSTUK SPOOR AANSLUITING VEENENDAAL AGENDA Minister kondigt aan: Burgemeester Hosang Als wij er bij van zijn Renswoude: trekken we ten strijde mu Fa. Matser opende fraai, ruim winkelpand aan Hoogstraat Rhenen verwelkomde uit Joego-slavië terugkerend M.A.C.R.0-team Ederveense winkelbeurs op 25 oktober officieel geopend Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal WIST U fêetz&uudale WEKKERS inbrekers op de vlucht Drs. H. Wissink, chef voorlichting N.S.: RHENEN Diamanten huwelijksfeest AMKKOINGKN RENSWOUDE Lampegietersavoiid 39e JAARGANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 Nr. 75 Bedaktfe en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 503427 Kedskfie: W. F. ter Hoeren VALLEI Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei'* in plaatsen van verschoning ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De Minister van Binnenlandse Zaken heeft in zijn begroting aangekondigd dat niet minder dan 200 kleinere gemeenten met een inwonertal van minder dan 2000 in grotere gemeentelijke verbanden opge nomen moeten worden. De gemeente Renswoude overschrijdt dit aantal maar net, omdat het aantal in woners sterk daalde na de grenswijziging met Veenendaal op 1 januari 1960. Burgemeester Hosang, die behalve burgemeester van Renswoude, ook eerste burger is in Woudenberg zou zich er niet klak keloos bij neerleggen als de gemeente Renswoude haar zelfstandigheid zou verliezen. „Als wij erbij zijn zullen we ons niet stilhouden, maar dan gaan we voor onze gemeente strijden", zo verklaarde de burge meester in een kort interview. NAAR VEENENDAAL? Burgemeester Hosang was op de hoogte van het bericht, maar geloofde niet zo direct dat Renswoude bij de genoemde 200 tot verdwijnen gedoemde gemeenten hoorde, al is het inwonertal dan maar net de 2000 gepasseerd. Of in geval van een ministeriële beslissing samenvoeging met Veenendaal plaats zou kunnen heb ben? Burgemeester Hosang wees dit van de hand. Dan veel eerder met Scherpen zeel, waarvan in het verleden al eens sprake is geweest. De structuur van Veenendaal en Rens woude verschilt teveel. In de documenten tijdens de grenswijziging stond dat Vee nendaal haar agrarisch karakter had ver loren en wij daarom de verstedelijkte Nieuweweg aan die gemeente moesten overdragen. Dat vonden we ook logisch. Niet logisch dat er ook een stuk agrarisch land bijkwam. Men heeft overwogen om Renswoude by Scherpenzeel te voegen, aldus burg. Hosang, maar G.S. van Gelderland keerden zich tegen deze zaak omdat men Scherpenzeel binnen de provin ciegrenzen wilde houden, 't Moest el ders blyven. Later kwam Scherpenzeel op allerlei terreinen onder Utrechts bestuur en hoe wel het voor de bewoners van dit dorp gemakkelijker was naar Utrecht te reizen bleef men Gelders. Neen, bij Veenendaal zullen we wel niet komen. Burgemeester Hosang, Renswoude „Stryden voor zelfstandigheid" dat er dinsdagmorgen niet zo ijverig werd gewerkt dan normaal? dat op enkele bedrijven een aantal minder validen rondliep? dat het allen gekneusden waren van Lampegietersavond? dat men elkaar de striemen en bui len liet zien? dat een der „getroffenen" zes kram men in z'n hoofd had? dat het politie optreden wel indruk heeft gemaakt? VA. voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Overigens groeit Renwoude nog en zo gauw zullen ze ons niet inlijven, dacht de burgemeester. Hoewel, de verschenen be richten wel alarmerend zijn. Ik herhaal, ze hebben ons nog niet opgedeeld, we zullen ons dan nog wel eens laten horen. De gemeentesecretaris, de heer van 't Wout, die dit jaar 20 jaar in Renswoude werkzaam is zou een samenvoeging met Veenendaal onlogisch vinden. Hij wees ook op onderhandelingen in 't verleden om Renswoude bij Scherpenzeel te voegen. Men kwam toen in strijd met de provin ciegrens. Overigens geloofde de heer van 't Wout dat men Renswoude al is het klein nog niet zo snel klein zal krijgen. Minister Smallenbroek zou dus indien hij onder de bewuste 200 gemeenten ook Renswoude heeft staan, op geduchte tegenstand stui ten, zoals ons gebleken is. GEEN VOORRANG Woensdagavond gaf de autobestuurder G. van G. op de Patrimoniumlaan geen voorrang aan de uit de Gerard Dou- straat komende auto van J. uit Vee nendaal. Een botsing was het gevolg. Beide wagens werden licht beschadigd. Knrrln'lt molfi ip irwMr mesportemonnaie met f 0,75, een oude lege Daa l. IllC/lO J C- J "Cg damesportemonnaie en een elektrisch Terwijl haar vader en moeder bij familie de wedstrijd Real Ma- drid-Feijenoord per televisie bij woonden, waagden drie 18 jarige inbrekers het om een kraakje te plegen in het huis van de familie Hardeman op het Panhuis waar de 11 jarige dochter Betty alleen thuis was. De buren zouden een oogje in het zeil houden. Nauwelijks waren de heer en mevrouw Hardeman vertrokken of Betty hoorde de huisbel gaan. Even later hoorde ze iemand langs het huis lopen bij het keukenraam, ze dacht dat het haar ouders waren, tot ze de kelderdeur hoorde opendoen waar door ze argwaan kreeg. Haar hondje Pinky die direct begon te blaffen hield ze zijn bek dicht, waarna ze in een slaapkamer de deur op slot deed en via een raam het plat op ging. Daarop riep ze luidkeels „Help, help er zijn dieven. De inbrekers die door deze alarmering de schrik te pakken kregen sloegen ijlings op de vlucht, met medeneming van een kinderspaarpot met f 40,- inhoud, een da- scheerapparaat. In het keukenraam bleek bij het heng sel een gaatje te zijn gemaakt in het ruit waardoor de heren hun kans schoon zagen. Betty die de inbrekers heeft zien vluch ten is voor haar optreden door de politie gecomplimenteerd. JONGEN UIT RENSWOUDE GEWOND OP KERKEWIJK Dinsdagmiddag reed de bestuurder van een truck met oplegger over de Kerkewijk ter hoogte van de Kanaal- weg. Uit tegenovergestelde richting na derde een kleine personenauto. Een jongen uit Renswoude, J. H., stak de weg over en wilde tussen de twee auto's doorfietsen doch werd aangereden. De fiets werd volkomen vernield, de jon gen liep enkele lichte verwondingen op. MEISJES KOZEN DE VRIJHEID Dinsdagavond werden twee minder jarige meisjes, V. K. en S. beiden af komstig van de Rudolph Stichting in Achterveld in de Hoofdstraat aange troffen. Na aanhouding werd het avon tuurlijke tweetal op transport gesteld naar hun bestemming in Achterveld. Tijdens een kort onderhoud bevestigde de chef van de af-h« deling voorlichting van de Ned. Spoorwegen, Drs. H. Wissink prille stadium, afwees. Het is afwachten j. i i i j -*r j i wat er en dan vooral op het financiële dat een eventuele heraansluiting van de plaats Veenendaal op vlak uit de 5us komt het spoorwegnet wordt overwogen. Een speciale afdeling on- Voor een reportage over de opinies van ^..j .,.1,1 .j i verschillende streekgenoten en recht- der leiding van de heer Dijksterhuis bestudeert de zaaK en streeks betrokkenen zie men pag. 4 van houdt zich voornamelijk bezig met de kostenberekening. Wan- dit blad- neer er iets uit de bus mocht komen dan is de afbuiging vanaf de lijn Utrecht-Arnhem nabij De Haar het meest waarschijn lijk. Burg. Hazenberg tijdens opening: Hoop op vaste zetel in Veenendaalse middenstand Onder grote belangstelling van genodigden werd donderdagmiddag het nieuwe winkelpand van fa. Matser's woninginrichting aan de Hoogstraat officieel ge opend. De heer N. Matser, een der firmanten, die de aanwezigen welkom heet te sprak er zyn vreugde over uit dat men thans dit winkelpand kon betrek ken na jarenlang naar een goede vestiging in Veenendaal te hebben uitgeke ken. Het is dus nu gelukt en gezien het onlangs verschenen rapport van een in stituut, waarin de vestiging van zaken met meer duurzame artikelen wordt be pleit, zyn we wellicht op de juiste plaats gekomen. De heer Matser dankte de inrichters voor hun werk en gaf het woord aan burgemeester Hazenberg. De burgemeester beklemtoonde het feit dat drie generaties van de familie Matser hun krachten gaven aan de opbouw van de zaak. Thans is de jongste generatie aan bod en weer zijn er drie broers die er de schouders onder zetten. De burgemeester verklaarde onder de indruk te zijn van het assortiment dat werd getoond. „U hebt eigentijdse meubelen en een zeer eigen stijl. „U bent zelf binnenhuis architect, dus behoef ik U de goede weg niet te wijzen" aldus de burgemeester. Het vertrouwen moet altijd voorop staan en ht gemeentebestuur hoopt dat U dat vertrouwen van het Veenendaalse publiek zult winnen, zo ging de burgemeester verder. U hebt vaste zetels in Uw zaak, weliswaar met losse ruggen (Is dat al met een vooruitziende blik i.v.m. de te ver wachten stijging van de omzetbelasting) zo vroeg de burgemeester zich onder hila riteit af. Overigens hopen wij dat U een vaste zetel in Veenendaal zult krijgen, en dat U dienend aan onze gemeenschap werkzaam mag zijn". De heer P. Matser Jr., die de zaak ook zal gaan leiden, dankte voor de hartelijke woorden van de burgemeester en ook voor de goede zorgen van de bouwers en de inrichters, die zich beijverden om de zaak een passende sfeer te geven en dat binnen de gestelde tijd. De heer Matser hoopte met zijn artikel advies te kunnen geven in de interieurverzorging. Indruk Na de toespraken maakte het gezelschap een rondgang door de zaak, die in een bloemenzee was herschapen. De fa. Matser heeft niets nagelaten om een aparte, fijne sfeer te scheppen, waarin het voor jonge lui die wensen te trouwen en hun uitzet kopen, maar ook voor ouderen, zeer pret tig kiezen moet zijn. Achter in de zaak is voldoende documentatie over de uitge stalde artikelen aanwezig, zodat de cliënt niet direct wordt overvallen, maar in een harmonische sfeer zijn keus kan maken en de artikelen kan beoordelen. De heer Matser Jr., die een vijfjarige studie aan de kunstacademie voltooide en zelf binnenhuisarchitect is, heeft in de nieuwe zaak te Veenendaal ruimte gere serveerd voor meubelen en woninginrich ting naar ieders smaak en keuze. Zijn de vies, zoals ook op het documentatiemate- BROMFIETSERS BOTSTEN Dinsdagavond kwam de 16-jarige Van E. op het Talmaplein in botsing met de bromfietser C. van H. Beiden kwamen te vallen. Van H. had geen voorrang gegeven toen hij een uitrit uitkwam. Hij zou de zaak onderling regelen, maar de moeder van Van E. vertrouwde de zaak niet en belde de politie. Proces-verbaal tegen Van H. werd opgemaakt. Hij bleek ook nog een gekneusde hand te hebben opge lopen. riaal is aangegeven luidt: Vooruitstrevend modern. De getoonde meubels zijn streng geselecteerd naar de inzichten van de jongste firmant. In afgescheiden ruimte vindt men een aparte collectie woningtex tiel, die noodt tot bezichtiging en wellicht, of bijna zeker daarna tot kopen. Fa. Matser's woninginrichting is een sieraad voor de winkelstand van Veenen daal en voor die aan de Hoogstraat in het bijzonder. Door een druk op de knop verrichtte burg. Hazenberg de officiële opening van Fa. Matser's nieuwe woningin richting aan de Hoogstraat. De heer P. Matser Jr. (links) ziet de ceremonie glimlachend aan. UITBREIDING Drs. Wissink verklaarde dat gezien de geweldige uitbreiding in Nederland en het feit dat steeds meer gebieden ontslo ten worden de Ned. Spoorwegen niet kan achterblijven bij deze ontwikkeling. Ook NS moet het oog op de toekomst blijven richten, wil men op vervoersgebied de leidende rol kunnen blijven vervullen. We zijn dus bezig te onderzoeken, waar we tot een zekere expansie kunnen ko men door aanleg van nieuwe tracè's of herstel van oude. Welke lijnen daarvoor in aanmerking komen. N.S. mag in de toe komst zeker niet achter het net aan vis sen. Vandaar de besprekingen met de overheden over het baanvak naar Vee- i nendaal. Er zou een verbindingsweg vanaf de I Haar aangelegd worden volgens de heer Wissink. De speciaal met het on derzoek belaste afdeling zal een ad vies uitbrengen, waarby een specifice ring van de kosten wordt gevoegd. Als de rentabiliteit zou blijken of in de toekomst te verwachten is zal NS niet aarzelen er aan te beginnen. Een moeilijk puntje is wel dat we bij het vervoer van passagiers onze zuster maatschappij de N.B.M. misschien afbreuk zouden doen. Dit is een onderdeel dat nog zwaar kan gaan wegen, vond Drs. Wissink. Overigens is het stadium van onderhan delen nog vrij vroeg. Er kan nog van alles gebeuren. Op onze vraag of de lijn dan geëlectrificeerd zou worden, antwoordde de heer Wissink, dat zoiets hier wel uit gesloten is omdat electrificatie alleen over de grote afstanden plaatsvindt. Wan neer er in Veenendaal een trein zal rijden I MACRO-secretaris heette het team 'welkom namens de vereniging, evenals TE JONG OM TE GELOVEN? de bondsvoorzitter de heer Van Bok- Zondag om 10 uur vindt in de chr. Ulo- hoven. We hebben gehoord van de school aan de Larikslaan weer de eerste prestaties, waarbij zij niet behoefden jeugdkerkdienst van dit seizoen plaats. onder te doen voor de upper-ten op Het onderwerp is: Te jong om te gelo- motorsportgebied. Ook Ons Genoegen ven? Er zal aan deze dienst worden mede- werd bedankt voor het feestelijk in gewerkt door een koortje onder leiding van halen. Gisteravond viel Jan Keyzer als lid van het juist uit Joego-Slavië terugkerend Macro-team Rhenen een glorieuze ontvangst ten deel. Voorafgegaan door de Muziekvereniging Ons Genoegen arriveerde het MACRO- team dat had deelgenomen aan een tweetal motor-crosses in Joego-slavië waar onder een Grand-prix, donderdagavond in de Grebbestad, waar hun op het Fred. v. d. Palshof een daverend welkom was bereid. ongetwijfeld dit jaar kampioen van de N.M.B. zal worden. Nadat de MACRO mars ten gehore was gebracht sprak voorzitter E. J. van Dam, die met zijn vrouw het team had de heer Bolt. De heer en mevrouw G. Hooyer-Baars, wonende Utrechtsestraatweg 74 te Rhenen, I De heer v. Bokhoven zei dat men trots was op dit team dat de Neder landse kleuren heeft nooggehouden. Ook was men trots op Jan Keijzer die Weer volleybal in Rhenen Enige jaren geleden ging een plaatselijke volleyoalclub ter ziele en sindsdien was bet niet mogelijk in Rhenen deze sport te be- hopen op maandag 27 september aanstaan- oefenen. Nu kan dit echter wel weer, want de de dag te herdenken waarop zij voor zestig jaar in het huwelijk werden verbon den. De heer Hooyer is 84 jaar oud en zijn echtgenote 82 jaar. De heer Hooyer had in vroeger jaren een slagerij aan de Kruisstraat te Rhenen. De bruidegom was vele jaren in kerkelijk Rhenen een bekende figuur, want lange tijd diende hij de Hervormde gemeente als dia ken en als kerkvoogd. Auto reed achteruit De heer J. W. uit Rhenen had dins dagmiddag zyn auto geparkeerd op de parkeerplaats by Ouwehand. De wa gen ging op een gegeven moment on bemand achteruit de lichte helling af en kwam op de rybaan terecht. Over de Grebbeweg naderden ach ter elkaar een tweetal bestelwagens. De bestuurder van de eerste, J. G. uit Dieren remde krachtig om de on bemande auto te ontwijken. De be stuurder van de achterste bestelauto, E. N. uit Veenendaal, reageerde iets te laat waardoor een aanrijding ontstond. Het liep af met materiële schade. een goede week geleden is er weer een volleybalvereniging opgericht. „RhcVo 65" is de naam en er wordt getraind op maan dagavonden in het gymnastieklokaal aan de Prins Bernhardstraat. De oprichting van de nieuwe vereniging is te danken aan de heer H. J. van Span keren, die nog maar enkele jaren in Rhenen woont. De heer Van Spankeren was in Nijmegen lid van D.V.V., in Haaksbergen van de V.C. Verdam, was secretaris van de afdeling Neede van de Nederlandse Volley bal Bond en was ook trainer van een team in Borculo. Naar Rhenen verhuisd, wilde hij weer volleybal plegen, en daarom werd er op het bedrijf waar hij werkzaam is (tricotagefa- briek Harwig) over gesproken met zijn col lega's en besloot hij een vereniging op te richten. Het aantal liefhebbers in dit bedrijf was niet groot genoeg, maar de vereniging staat voor een ieder open. In de competitie komt men uit in de 4e klasse van de afdeling Utrecht met een herenteam. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heer Van Spankeren, Valleiweg 8, tel. 2317, mej. J. Menge en de heer J. D. van Olderen. Nog ruimte voor enkele standhouders van buiten Het kleine dorp Ederveen wenst een Dorpshuis. Dat is genoegzaam bekend. Een actief actiecomité is al enkele jaren bezig met het leggen van de basis, voor wat het financiële gedeelte betreft. Het houden van een grote Winkelbeurs is cén der evene menten, die geld voor het Dorpshuis in het laadje moeten brengen. In 1963 leverde de eerste winkelbeurs het fraaie bedrag van 3300 op. Ons Genoegen heeft nieuwe uniformen De leden van de muziekvereniging Ons Genoegen hebben nieuwe unifor men. Dankzy de welwillende hulp van de Amerongse inwoners kon tot aan schaf hiervan worden overgegaan. Zaterdag 25 september a.s. gaat de vereniging een mars maken door het dorp, start te 18.00 uur. Zowel het noordelijk als het zuidelijk deel van het dorp zal worden aangedaan, zodat iedereen zich ervan kan overtuigen dat de muzikanten er weer keurig bij lopen. Mede hierdoor wil Ons Genoegen al len die hieraan hebben medegewerkt haar hartelijke dank betuigen. Zaterdag 2 oktober a.s. gaat Ons Genoegen deel nemen aan het muziekconcours dat in Enschede gehouden wordt. Hierover volgen nog nadere berichten. De winkelbeurs wordt op veler verzoek herhaald en wel op maandag 25, dinsdag 26 en woensdag 27 oktober a.s. Het Markt- gebouw aan de Schras zal op die dagen een gezellige aanblik bieden. Een groot aantal plaatselijke middenstanders heeft reeds ruimte besproken om hun artike len te exposeren. Van twee jaar geleden herinneren wij ons nog dat de beurs een zeer groot pu bliek trok ook uit andere plaatsen. Mo menteel is de ruimte in het marktgebouw nog niet geheel bezet. Het comité laat daarom voor ENKELE middenstanders van buiten de gelegenheid open om een stand op de beurs in te nemen. De officiële opening zal plaats vinden op maandag 25 oktober, 's avonds om 7 u. Op de twee volgende dagen is de beurs ook 's middags geopend. Er zijn allerlei at tracties voorhanden en elke dag wordt een grote verloting gehouden. Rustige achtergrondmuziek zal de sfeer en gezelligheid nog verhogen. Kort voor de opening zullen hierover nog nadere be richten volgen. vergezeld enkele woorden. Hij vond het fijn dat men weer behouden in Ne derland was teruggekeerd. Men was in beide plaatsen enthousiast ontvangen en had mooie wedstrijden gereden. Vooral Jan Keijzer had goed gereden achter een Russische crack en de Zwe den achter zich gelaten. We hopen volgend jaar onze kleuren daar weer te verdedigen aldus de heer van Dam. Ook Renswoude heeft een lampegie tersavond en wel een week na Vee nendaal op maandag 27 september. Om 7 uur worden de deelnemertjes op het kasteelplein verwacht, waar een jury de beschikbaar gestelde prijzen zal toekennen. Vandaar vertrekt de kleurrijke stoet door het dorp naar „De Bond", waar een traktatie zal worden uitgedeeld. VEENENDAAL Vrijdag 24 september: 19-22 uur ba zar Leger des Heils in de Gem. Eierhal. Zaterdag 25 september: 15-17 en 19- 23 uur bazar Leger des Heils in de Gem. Eierhal. 8 uur n.m. Interkerkelijke Forum avond in Trefpunt. 8 uur n.m. huldiging 40 en 25 jari ge jubilarissen A.N.T.B.I. in N.V.V. gebouw. 10 uur v.m. jaarvergadering van Bond van Chr. Ger. Mannenver. in Pniëlkerk. 2 uur n.m. Volleybaltournooi van Panters, in Gymn.zaal Christelijk Lyceum en geb. Eltheto. Maandag 27 september: 7. 45 u. n.m. Schaakavond van Veenendaalse Schaakver. in Ritmeesterkantine t.o. Eikenlaan. Dinsdag 28 september: 2.45 uur Be- jaardenontspanningsmiddag in O. C.B. gebouw, alleen voor dames. RHENEN Vrijdag 24 september: 8 u. n.m. Bij eenkomst N.V.V. bestuurdersbond in Eigen Gebouw. Zaterdag 25 september: 2 uur Start paddestoelenexcursie naar Rem- mersteinse bossen, o.l.v. A. P. de Kleuver vanaf Verkeershuis. Maandag 27 september t.m. donder dag 30 september: kegelconcours DIG. Dinsdag 28 september: 8 uur n.m. Jaarverg. R.K. Vrouwengilde in het Wapen van Rhenen. RENSWOUDE Vrijdag 24 september: 8 uur n.m. start dropping bij Eierhal. Maandag 27 september: 7 uur ver zamelen voor Lampegietersavond- optocht op het Kasteelplein. AMERONGEN Zaterdag 25 september: 6 uur n.m. Mars van Ons Genoegen door het dorp. ELST Zaterdag 25 september: Lampion optocht voor kinderen van 0-14 j.

De Vallei | 1965 | | pagina 1