VEENENDAALSE LIFTEN op gigantische bouwwerken E. V. L. I. in binnen- en buitenland van den*6asck najaars collectie luxe damestassen P E L CHEVROLET AMERONGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL DSV 2 - Arena 1 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 24 september 1965 6 WERD IN 14 JAAR WERELDBEKEND Wie de smalle Zuivelstraat in Veenendaal passeert ontdekt rechts de kantoorge bouwen van de Eerste Veenendaalse Liften Industrie, kortweg EVLI. Dat een voudige kantoorgebouw doet niet vermoeden dat zich ver naar achteren grote bedrijfshallen uitstrekken over een oppervlakte van 7500 m2. En helemaal niet dat zich in deze bedrijfsruimten een proces afspeelt dat in eigen land en ver daarbuiten een grote bekendheid bezit. De liftenindustrie uit Veenendaal is enig in z'n soort in Nederland. De dichtstbijzijnde gelijksoortige bedrijven vindt men in Zweden en Engeland. Veenendaalse liften, van de allereenvoudigste tot de gigantische bouwlift van 155 meter hoogte, worden vervoerd en ter plaatse gemonteerd bij de meest spectaculaire bouwwerken, zoals het Hilton Hotel, bij de grote Deltawerken, bij de bouw van warenhuizen en Technische Hogescholen te Enschede en Eindhoven. Voortdurend zijn een twintigtal monteurs van het Veenendaalse bedrijf wel „ergens" aan het werk. BEGIN Bouwlift Vervoer Produktie Personeelsvoorziening en beleid LAATSTE ZOMERCONCERT Veel belangstelling bij afscheid zr. Smit NU kunt u vol-op kiezen uit onze KORFBAL V.A.B. K1RPESTEIN HERFST AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL Voorgevel met kantoorgebouwen van E.V.L.I. Veenendaal. Rechts: de grote fabriekshallen. De directeur van de E.V.L.I., de heer Chr. v. d. Pol, vertelde tijdens een rond leiding door het bedrijf dat veertien jaar geleden met praktisch .niets" werd begon nen. Hij stichtte destijds een eenvoudig constructiebedrijfje. Thans, na een gewel dige expansie, vinden 70 man personeel werk bij de liftenfabricage. Men was zelfs genoodzaakt een nevenbedrijfje in Brus sel te stichten met het oog op de vele ex portorders uit het buitenland. De E.V.L.I. telt vertegenwoordigingen in geheel Enropa. De elektrisch tech nische instrumenten van het bedrijf vinden een weg door geheel Enropa en zelfs naar het Midden-Oosten De export neemt vooral de laatste jaren grote vormen aan, zo zelfs dat de order portefeuille gevuld is tot medio 1966. Gro te bouwliften van de EVLI worden be steld vanuit Oostenrijk. Duitsland, Frankrijk en meer Europese landen. De heer v. d. Pol, die het bedrijf van het be gin af heeft geleid kan de groei maar nauwelijks bijbenen. De enorme mogelijk heden in deze branche zijn onuitputtelijk De produktie steeg jaarlijks met 40°/o maar desondanks moesten verschillende opdrachten geannuleerd worden omdat men eenvoudig geen kans ziet de orders op de gestelde tijden te realiseren. Vooral de fabricage en montage van de De liftkooien worden per goederenwa gen naar de verschillende bestemmin gen in binnen- en buitenland vervoerd. bouwliften is een spectaculaire zaak. Wan neer een wolkenkrabber wordt gebouwd, zoals het bekende Hilton Hotel of een spertoren van PTT, een sluizen-complex bij de Deltawerken dan wordt in negen van de tien gevallen een beroep gedaan op de EVLI om de bouwliften, bestemd voor het vervoer van de arbeiders naar de (hoge) bouwplaats te monteren. Tegenwoordig zijn ook z.g. glijliften in gebruik, die continu met de vorderingen van de bouw meegaan. Pasgeleden werd een dergelijke liftconstructie nog gebruikt bij een uitbreiding van Hoogovens N V. Tijdens een 24 urige continuarbeid mag maar tien minuten worden gestopt daar anders de betonconstructie te sterk droogt. Personeel van de Veenendaalse liftenfa- briek instrueert de bouwvakkers de eer ste dagen omtrent het gebruik van deze constellatie en trekt zich dan weer op eigen basis terug. Een andere, ook nieuwe, mogelijkheid is de radiografisch bestuurde lift, waarvoor een bestelling binnenkwam voor Belgische ministeries. Dit betreft een super de luxe uitvoering, waar men door een druk op de knop de installatie in werking stelt. Het is duidelijk dat het vervoer van de grote installaties nogal inspanning vergt. De grote liftkooien worden per N.S. of per trekker van de fa. van Schoonhoven naar de plaats van bestemming vervoerd. Deze transporten worden begeleid door één of meerdere monteurs, die de liften monteren en geheel in elkaar zetten. De EVLI produceert per week één grote bouwlift en l'/ï binnenlift. De totale jaar- produktie bedraagt een kleine honderd liften. Maar gezien de huidige opdrachten zou dit bijna het dubbele moeten zijn. De di- decteur, de heer v. d. Pol, die zijn bedrijf samen met zijn medewerkers, naar een dergelijke omvang stuwde, vindt het ener zijds wel jammer dat hij niet aan alle opdrachten kan voldoen, maar is ander zijds van oordeel dat het gevaarlijk kan zijn wanneer een bedrijf te snel groeit, waardoor het in organisatorische zin niet overzichtelijk meer is. Het bedrijf van EVLI heeft een éénmansleiding, waardoor het werk voor de directie zo overstelpend werd dat men veelvuldig de (kundige) stafleden in de bedrijfsvoering betrok Ook de financieel-economische kant moet in het oog worden gehouden, aldus de di recteur want een machinepark van 150 motoren, daarbij een paar honderd ton materiaal en 100 ton machines vergt een zo grote investering dat men voortdurend op z'n quivive moet zijn, voor wat be treft de bedrijfsvoering in het financiële vlak. Overigens is de heer v. d. Pol van mening dat zijn bedrijf wel moest meegroeien omdat een kleine zaak in de toekomst geen bestaansmogelijk heid meer zal hebben. Een punt wat nogal zorgen baart is de personeelsvoorziening. Gezien de aard van het bedrijf is het niet mogelijk ongeschoolden aan de ver vaardiging van de grote liften te zetten En vaklieden zijn schaars, dat ondervindt ook de EVLI. Toch kon men dank zij een wervingsactie een aantal krachten aan trekken Binnen het bedrijf heersen, vol gens de heer v. d. Pol, zeer democratische opvattingen De Ondernemingsraad be spreekt met de directie de meest ingrij pende punten, ook die de bedrijfsvoering betreffen De werksfeer was volgens de directeur prima en klachten werden nau welijks gehoord. In dit, zich steeds meer uitbreidende bedrijf, dat overweegt om in samenwerking met andere bedrijven, toch de orders te kunnen uitvoeren, mogelijk in licensie in 't buitenland, kunnen jonge vaklieden altijd een goede plaats vinden De Eerste Veenendaalse Liftenindustrie timmert aan de weg. In nieuwe woonflats, kantoren, waren huizen wordt men van de ene verdieping naar de andere vervoerd via een installa tie die in Veenendaal werd vervaardigd. De heer Chr. v. d. Pol, die pas acht jaar geleden, met de produktie van de gi gantische liften is gestart, heeft heel wat bereikt. Dat bewijzen de reeds uitgevoer de opdrachten, die door deskundigen in binnen- en buitenland werden bekeken en geprezen. De uitbouw van EVLI zal nog wel doorgaan Hiervoor staat de jonge directeur en zijn staf van medewerkers, borg. Een grote bouwlift in vol bedrijf de installatie is 108 meter hoog Donderdagavond werd de serie zo meravondconcerten in de St. Andries- kerk besloten. Aan dit vierde concert werd medewerking verleend door Stof fel van Viegen orgel, Else de Graaff alt en het Utrechts Kamerkoor o.l.v. Mees van Huis en De van Oenen so praan. De orgelcommissie is er bijzonder goed in geslaagd een aantrekkelijke concertreeks op te bouwen. Ook deze avond had weer een volkomen eigen karakter, totaal verschillend aan de vorige avonden. Dit keer weer veel muziek uit de barokperiode. Buxtehude, J. S. Bach. Handel. Dat echter ook in ons land in die tijd aantrekkelijke muziek geschreven werd j kon worden geconstateerd uit een aan-! tal liederen uit „Een devoot ende pro- fitelijk boecxken" van 1539, voorge dragen door de alt Else de Graaff, met begeleiding van orgel. Ook dit concert werd gekenmerkt door enkele zeer goede solisten, Elsej de Graaff alt en de in Amerongen al bekende De van Oenen sopraan. Het orgelspel van Stoffel van Viegen was weer het aanhoren ten zeerste waard Het aantal bezoekers van dit laatste j concert was redelijk. Hopenlijk zal de commissie op de ingeslagen weg voort gaan, zodat ook het volgend jaar weer een aantal concerten gegeven kan wor- j den. DROPPING G.J.V. EN J.V. EN M.V. Op vrijdag 24 sept. 1965 zal door de Herv. J. en M.V. en de geref. J.V. een dropping worden georganiseerd. Het vertrek is des avonds om 8 uur bij eierhal H. Vermeulen (Nijenheim) in de Dorpsstraat te Renswoude. Alle leden, doch ook nieuwe leden, worden verwacht. Enkele fraaie prij zen zullen voor de beste prestaties in het vooruitzicht worden gesteld. Woensdagavond werd in het vereni gingsgebouw Fïllalethus, door ongeveer 350 ingezetenen afscheid genomen van zuster C. C. Smit, die, na dertig jaar verbonden te zijn geweest aan de Wil- helmina-Ziekenverpleging te Scherpen- zeel, aangesloten bij 't Gelderse Oran je Groene-Kruis, haar functie neer legde. De voorzitter van het plaatselijke be stuur. burgemeester mr. C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg, bood haar na mens H.M. de Koningin de ere-medaille in zilver, behorende bij de orde van Oranje Nassau, aan. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer Van Vol- lenhove, bood haar namens de inge zetenen de auto aan die haar door het bestuur in bruikleen was afgestaan voor het verrichten van haar dienst. Diverse sprekers voerden vervolgens het woord o.a.: ds. J. T. Cazander, dr W van Vulpen, de heer G. J. Bakker namens de raad der Geref. kerk, zus ter Heinz en zuster Tjebbes namens de Algemene Dienst en namens de Kring, dr Boonzaaier namens het Prov. Be stuur, de heer Zweers uit Renswoude namens de ingezetenen van die plaats, mevr. Zwaan namens de Bond van Plattelandsvrouwen en mevr. Wagens- veld namens de vrouwenvereniging. Allen schetsten zuster Smit als een persoon met liefde voor haar werk, plichtsgevoel en prettige omgang en lieten hun woorden vergezeld gaan met het aanbieden van cadeaus. Zuster Smit sprak een dankwoord tot allen voor de vriendelijke woorden en de ont vangen cadeaus. De vervangster van zuster Smit, zus ter Hubee. thans verbonden aan het Groene Kruis te Veenendaal, werd aan de aanwezigen voorgesteld. Na de pau ze was er gelegenheid om van zuster Smit afscheid te nemen. Hoogstraat 9-11 tel. 2292 Veenendaal WEDVLUCHT De Scherpenzeelse postduivenvereni ging De Luchtpost nam zondag 19 sep tember met 91 duiven deel aan een wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu Afstand 216 km. De uitslag van de eerste tien duiven was als volgt: J. v. Oostrum 1, 2 en 10; W. van Ede 3; Gebr. Rustenhove 4, 5, 6 en 7; P. Wa- gensveld 8 en A. Voskuilen 9. OPBRENGST COLLECTE Woorden van hartelijke dank brengt het bestuur van het plaatselijk comi té van het Koningin Wilhelmina Fonds aan de ingezetenen van Scherpenzeel voor haar offervaardigheid, betoond bij de laatst gehouden collecte ten bate van genoemd Fonds. Deze collecte heeft het mooie bedrag van f 1581,67 opgebracht, wat ruim f200,— meer is dan vorig jaar. Nadat Arena 1 verleden week door een beslissingswedstrijd in de eerste klasse van de GUKB is terechtgekomen, heeft het zaterdag j.l. de eerste competitie wedstrijd in deze klasse gespeeld en wel tegen DSV 2 uit Bussum. De scheids rechter had nog maar net gefloten, of beide ploegen gingen goed in de aanval. DSV was wat meer in de aanval, maar de verdediging van Arena verrichtte uitstekend werk en daardoor duurde het vrij lang eer DSV een doelpunt kon maken. Stand 10 dus. Arena begon nu echter meer aan te vallen en er kwam een prachtig schot van grote afstand dat in een doelpunt resulteerde. Voor de rust werden van beide kanten geen doelpunten meer gemaakt en de rust ging dus in met een gelijke stand 1-1. In de tweede helft kon nog van alles ge beuren. Het eerste kwartier na de rust was Arena de sterkste, kreeg mooie kan sen die echter gemist werden. Het wilde eenvoudig niet lukken. Maar door een grote verdedigingsfout van DSV kwam de stand op 1-2. Wat daarna gebeurde was jammer voor de Rhenenaren. DSV ging beter spelen, beter samenspelen en het werd voor Are na moeilijk om de bal te onderscheppen. De stand werd gelijk en vlak voor het einde stond Arena een punt achter. De Rhenenaren gaven in de laatste minuten alles wat zij in zich hadden, maar het was tevergeefs, zodat de eindstand 3-2 werd. Hemur Enge 2 (Amerongen) - Arena 2 Arena 2 begon dit weekeinde de eerste competitiewedstrijd in afdeling 3 D. Toen de scheidsrechter voor het begin floot had iedereen zich nauwelijks geïn stalleerd of Arena had al een voorsprong 0-1. Het duurde niet lang voordat ook het tweede doelpunt was gevallen. Ook de tweede aanval had niet veel tijd nodig om twee doelpunten te maken. Hemur Enge. geschrokken, ging nu een kansje wagen Maar pas bij een 0-7 stand gelukte dat, zodat het toen 1-7 werd. Arena 2 maakte voor het einde nog maar liefst drie doel punten, zodat de eindstand 1-10 was. De doelpunten in deze wedstrijd werden gescoord door Bart van Baaren 4, B van Zetten 1, Thea van Maanen 1; Hettie Ro berts 1, Teunis van Doorn 1 en Ernst Schouten. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Junioren Arena 1 - Junioren Samos 2 (Utrecht) De junioren van Arena komen deze competitie uit in de afdeling Junioren D Arena had de bal uit en speelde met de wind mee Dit hielp echter niets, want na enkele minuten scoorde Samos. Hierna was Arena sterk in de aanval en dit leidde tot een doelpunt Stand 1-1 Wisse len. Samos speelde beter, gaf beter sa menspel te zien Dit resulteerde in een doelpunt en zo zachtjes aan werd het 1-5 Na de rust kwam de eerste aanval weer terug en deze scoorde alsof het niets was 2 doelpunten. Maar nu kreeg Arena het in de verdediging zwaar te verduren. Toch kwam de bal weer in de aanval en lang genoeg voor de Samos verdediging om een zware overtreding te begaan. De strafworp werd genomen en ging keurig in. Alleen had de scheidsrechter er nog niet voor gefloten. Overnemen dus en deze keer kwam de bal op de rand van de mand terecht en daarna precies in de handen van een Samos speler. De eind uitslag werd dus 3-6. Arena A - KVO A (Soesterberg) De adspiranten spelen deze competitie in de Adspiranten afd. IV en de wedstrijd tegen KVO werd een teleurstelling. Arena vocht goed, maar de tegenstander was be ter. De Rhenenaren kwamen wel even in de aanval maar konden de mand niet vin den. De eindstand werd 0-4. De zomer is weer heengegaan En 't herfstgetij meldt zich weer aan De zomer bracht heel vaak herfstweer Stormwind en regen keer op keer Veel vakantiegangers viel het tegen Veel landerijen, laag gelegen Kregen daardoor wateroverlast Vandaar weinig hooi en geen best gras Wie z'n vakantie doorbracht aan 't strand Kwam bleek teruk, en niet verbrand Met alle gevolgen van dien Zo men maar al te vaak kon zien Het buitenland bracht velen 'n sof Wie vroeg vakantie had, heeft geboft Maar de julimaand viel echt niet mee 't Was echt geen weer voor strand of zee Hopelijk brengt de herfst nog zonne schijn Mocht het echter niet zo zijn Dhn heeft men, zo vaak wordt gezegd In deez" zomer, ook deez' herfst weer pech Echter staat vast, de mooie kleuren Samengaand met 't herfstgebeuren Melden zich weer dagelijks aan Neem de moeite eens naar 't bos te gaan Men ziet er paddestoelen bij de vleet Waarvan ik de benaming vaak niet weet Maar 't is toch iets, wat ieder boeit Die meeleeft, met wat leeft en groeit J.M. Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 406 7 Liftonderdelen klaar voor transport per speciale trai ler.

De Vallei | 1965 | | pagina 6