dBoati&C word®} Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om kip met Oem te braden. Hier komen ze! .euwsblad „DE VALLEI" vrijdag 24 september 1965 8 inny IN AKTIE IZo zuiverAlle grondstoffen van Oem margarine zijn voor 100 ge pasteuriseerd. Dus? Zuiver en gezond. 2 Zo versDe pakjes Oem gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. MARGARINE 3 Zo gul met verrassingenGratis Pasteurmerken op alle pakjes Oem margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! Vraag uw melkhandelaar om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. mymmcm 15 Om nooit te vergeten 16 Besluit H- Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" if ondex redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 26 september: Erik Kroesbergen Jannie van Schaik 27 september: Mary Veenhof, Amerongen Dinie Schonderbeek Heinie van Leeuwen Bram van Resteren 28 september: Yvonne van Rooijen Janny van Yprenburg 20 september: Marianne van Doorn Ellie van de Horst Elleke van Dijk Cobie Worst 30 september: Adrie Slotboom Beppie Bos Ada Lodder Heinie Sukkel Marianneke van de Meijden 1 oktober: Marian van Mil Marietje van Laar Evert Bos Hannie Bulsink Gijs van de Klift Sjaak Koning Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag gewenst! Figuur a. DE HEILZAME BOOM Zoals zo dikwijls het geval is, werd de kinaboom meer dan driehonderd jaren geleden louter bij toeval gevonden. In die tijd leed een zekere Spaanse gravin Cin- chon, die getrouwd was met de onderko ning van Peru, aan de gevreesde malaria. Haar leven werd gered doordat zij een weinig innam van een bruin poeder, dat men haar had aanbevolen. De onderkoning was onder de indruk van haar wonder baarlijke genezing en aangezien lijders aan malaria in die tijd meestal stierven tengevolge van deze allerverschrikkelijk ste ziekte schakelde hij iedereen in om hem te helpen ontdekken waar het won derbaarlijke bruine poeder vandaan was gekomen. Men ontdekte, dat het afkom stig was van de schors van een boom, die groeide in het Andesgebergte in het Wes telijk deel van Zuid-Amerika. De onder koning van Peru zond een expeditie uit om wat van het wonderbaarlijke poeder naar huis te brengen en een paar jaren later, toen de onderkoning en zijn vrouw naar Europa terug gingen, vervoerde de gravin een grote hoeveelheid schors van de Cinchonaboom. De boom was namelijk naar gravin Cinchon genoemd. Toen be gon de fabrikatie van kinine op grote schaal en sindsdien heeft deze medicijn de levens gered van ontelbare mensen, die waren getroffen door de malaria, die vre selijke tropische ziekte. Kinine wordt ook tegenwoordig nog ge bruikt, maar de ziekte wordt nu boven dien aan de bron bevochten, namelijk door de strijd tegen de muggen, die deze ziekte veroorzaken. Vliegtuigen bespuiten de moerassen waarin de muggen hun eie ren leggen, met een insectendodend mid del en deze methode is bijzonder effectief gebleken. Correspondentie te richten aan tante Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In geen weken heb ik zoveel capsules en zilverpapier bij elkaar gezien als in de afgelopen week. Fantastisch zo goed als jullie gespaard hebben Hier volgen dan de namen van degenen die deze week wat Figuur b. TIPS VOOR KAMPEERDERS: EEN WASTAFEL Waarom zou je, als je je moet wassen, in allerlei vreemdsoortige houdingen gaan staan als je voor hetzelfde geld een wastafel kunt maken op de juiste hoogte? Zoals je in de tekening kunt zien heb je daarvoor alleen maar drie flinke takken nodig, die je met een stevig stuk touw of koord op de juiste plaats goed aan elkaar bindt. De poten spreid je uit en tussen de korte bovenstukken plaats je een wasbak. brachten: Ada van Ginkel. Willem Inken- haag uit Renswoude. Dany van de Heu vel, Louisa van Viegen. Bert Scheffer uit Rhenen, Ineke en Henk Tanis. de kleuter school 't Trefpunt, Geert en Ineke Date- ma uit Wageningen en Zusje en Cootje de Kamper Van Zusje de Kamper hoorde ik dat ze op 24 augustus, toen ze jarig was. niet op de verjaardagslijst heeft gestaan Ik heb het nagekeken, maar je staat toch echt wel opgeschreven hoor! Hoe ik het dan in de krant kon vergeten begrijp ik echt zelf ook niet, vooral omdat je altijd zo trouw meespaart Zullen we dan maar afspre ken volgend jaar beter? Jongens en meis jes allemaal heel hartelijk bedankt en tot de volgende week. Tante Jos. Figuur c TIPS VOOR KAMPEERDERS: EEN KAMPEERREK Het is helemaal geen opgave om al je kookbenodigdheden en dergelijke netjes op hun plaats te houden als je dit primi tieve, maar stevige kampeerrek gebruikt. Je hebt drie balken of tamelijk rechte tak ken nodig, die je in driehoeksvorm in de grond steekt. Iedere „plank" bestaat uit drie stokjes of takken, die je stevig om de opstaande stokken heen bindt met sterk touw of koord. In de tekening zie je wel hoe dat wordt gedaan. Grote stuk ken, zoals bakjes en dergelijke zullen op de dwarslatjes blijven staan of er tussen klemmen, maar wil je ook kleinere din gen kwijt, dan kun je tussen de drie dwarstakken nog weer kleinere takken binden of van touw een soort mat vlech ten. Dan krijg je dus een idee van echte „planken". PIET AL8 TOVENAAR 4. Plets moeder heeft er geen idee van waar Ma- rietje is gebleven en Piet durft haar beslist niet te vertellen wat er is gebeurd Maar plotseling komt hij op een goede gedachte! Waarom zou hij niet mijnheer Hoge Hoed, de tovenaar, opbellen, die het boek heeft geschreven, dat Plet heeft gebruikt om zijn verdwijnkunstjes te doen? Mijnheer Hoge Hoed moet beslist wel weten hoe Marietje en Spot weer kunnen worden teruggetoverd. (wordt vervolgd) Figuur d. WAAR GAAT HIJ NAAR TOE? „Agent, kunt U me ook de weg wijzen naar„Ja, waarheen? De plaats naam kun je vinden door alle letters van het hoofd van de vragensteller in de goede volgorde te zetten. Als je denkt, dat je het antwoord hebt gevonden, lees dan maar verder. •sai -»8uv soq jebu SaAV ap ;3bbja aaaq aa Jeugdver volg verhaal door Rik Valkenburg 14 Bij de meester Marijke moest er natuurlijk ook aan ge loven. Reken maar! Rinny pakte haar itfiïWijïfiV PRWSKC*SS£ t Oem is alleen verkrijgbaar bij uw melkhandelaar* toch! Nu pas besefte ze hoeveel ze ook van dit vriendinnetje hield! Maar Marijke zou het nooit precies te weten komen, waarom Rinny haar die paar stevige pakkerds gaf Zij wist immers niets, van die nare ge dachten van Rinny toen. Gelukkig maar ook, wat zou ze er aan hebben? Het meisje was haast even blij als Rin ny, toen ze hoorde dat het geld terecht was. Ze juichte minstens zo hard. Samen gingen ze op weg naar de mees ter. Ze wisten dat vandaag het geld ge teld zou worden. Misschien kon het er nog bijl Ze hoopten het maar. Na een minuut of tien waren ze bij het huis waar de meester woonde. Marijke drukt op de bel en Rinny houdt het geld vast. Er zit nu een nieuwe en velop om het bankbiljet. De vrouw van de meester doet open Ze groet vriendelijk: „Dag, meisjes. Heb ben jullie soms een boodschap?" „Ja, mevrouw. Is meester ook thuis?" „Zeker. Kom maar even binnen". Mevrouw brengt hen in een kleine ka mer en gaat dan haar man waarschuwen. Even later horen de meisjes voetstappen. De meester komt binnen. „Ha, jongedames", roept hij lachend. „Komen juUie bijlessen nemen op de vrije zaterdag?".... Maar Rinny valt gelijk met de deur ln huis. „Kijk eens, meneer. Hier is het geld van vader. Het is gevonden!".... „Wat zeg je me nou?" roept meester verrast uit. „Maar dat is geweldig!" gaat hij verder. „Nee, maar, ik bel onmiddel lijk naar het comité. Waarschijnlijk kan dit geld er nog bij. Sjonge, wat vind ik dat fijn, voor jullie. Kom, loop maar even mee naar de tele foon. Dan weet je het gelijk. Even later draait meester het nummer.. Het comité was dus al klaar met tellen. Over een uur is de vergadering afgelo pen. Anderen zullen het geld nog een keer tellen, en het keurig netjes inboeken. Juist als de dames en heren druk ln gesprek zijn, ratelt de telefoon. Meneer neemt de hoorn van de haak. „Ja, met het actiecomité".... Ean dan hoort hij van de meester, dat de vijfen twintig gulden terecht zijn. Wat is me neer blij! Hij vertelt gelijk aan meester, dat er ruim vijftien gulden te weinig was, voor het grote bedrag. Door die vijfen twintig gulden van Rinny's vader, is er nu dus nog geld over. Het is bijzonder aardig dat het nu zo loopt. De comitéleden zijn er echt blij mee. Ze vragen aan meneer, wie die Rinny wel ls. Dan vertelt meneer alles aan het comité Waarom Rinny naar Heidedorp gegaan is En dat zij dus het meisje is, waardoor de school van Heidedorp ook is gaan mee doen, omdat zij haar vriendinnen geschre ven heeft over de actie. Het comité luistert aandachtig naar dit alles. Voor ze uiteen gaan, besluiten ze, om deze Rinny, en haar vriendinnetjes uit Heidedorp, mee te laten gaan naar de juf, als de auto aangeboden wordt. Ze zullen .Diaif" roepen ze vanuit de auto het nog een poosje geheim houden. Dan is de verrassing des te groter voor de meisjes. Nu, het was een grote verrassing voor Rinny Ze wist niet wat ze hoorde. Zelf mocht ze het schrijven aan de drie vro lijke vriendinnetjes in Heidedorp. En Marijke mocht ook mee! Daar had hun meester voor gezorgd. Hij vond dat zij er ook bij hoorde. De vreugde werd er nog groter door! Ze hadden er echt niet op gerekend. „Je moet maar boffen", vond moeder. De vriendinnetjes in Heidedorp waren al even blij geweest. Corrie maakte een luchtsprong van plezier, toen ze Rinny's brief had gelezen. Ze fietste meteen naar Elly en Truus, om het hun ook te vertel len. Die waren niet minder blij. Nu zou den ze Rinny spoedig weer ontmoeten Fijn! Het was dan ook echt een buiten kansje. Eindelijk breekt de langverwachte dag aan. De juf is gisteren jarig geweest en dat heeft ze gevierd in haar familiekring. Maar het comité gaat haar vandaag fe liciteren. Ener gaat een groepje kin deren met hen mee. Want vanmiddag zal de auto voorgereden en aangeboden wor den. Hij is helemaal klaar. De juf zal er wel bijzonder mee in haar schik zijn. Van middag wordt er feest gevierd met de juf Hiervoor ls een speciaal zaaltje gehuurd, zodat er verschillende mensen en kinde ren aan kunnen meedoen. Het comité heeft dit alles geregeld. 'tls nog heel vroeg ln de middag, als de vriendinnen uit Heidedorp, bij Rinny aanbellen. Ze zijn met de bus naar deze stad gereisd en zullen nu van Rinny wel horen hoe het vandaag verder zal gaan. Het wordt een gezellige ontmoeting Rinny sjouwt van de één naar de ander en is weer gul met haar pakkerds. En wat hebben ze veel te praten!.... Er komt geen eind aan het gebabbel. En Hans!Hij weet niet wat hij moet doen van vreugde. Hij springt aanhoudend tegen de meisjes op. Of hij hen dus nog kent! Na een kwartiertje komt Marijke bin nen. Het geklets en gegiegel houdt gelijk op. De vrolijke vriendinnetjes kijken naar Marijke of ze zeggen willen: „Denk er aan, Rinny is ons vriendinnetje!".... Maar Marijke kijkt naar het drietal, als of ze zeggen wil: „Denk er aan, Rinny is mijn vriendinnetje!" De begroeting loopt daardoor wat aar zelend. Rinny heeft het wel een beetje in door de vingers Het mag echt een feest dag worden en dan moet er ook feest vreugde zijn Het moet natuurlijk wel or delijk blijven, maar daar wordt wel voor gezorgd Als alle kinderen afgehaald zijn, is de bus zo goed als vol Het gaat regelrecht op de woonplaats van de juf aan De bus doet er niet zo lang over En zo stoppen ze na een prettige rit tenslotte voor de feestzaal.. Och, wat gezellig is het daarbinnen. Bij zonder! De begroeting ls heel hartelijk Allen mogen ze de juf feliciteren Ze zit achter een tafel, aan het eind van de zaal. waar vandaan ze heel goed naar buiten kan kij ken Om haar heen staan veel bloemen Naast haar zitten haar ouders Zoals de juf daar zit, merkt niemand dat zij gehan dicapt is. Of het moet zijn dat ze met bet feliciteren blijft zitten. Dat doen de ande re mensen om haar heen echter ook. Dan valt het minder op. Met de kinderen die de juf nog kent van school, maakt zij een kort praatje Rinny en Marijke horen daar ook bij De juf wist zelfs, dat Rinny zo lang ziek ge weest is en ze informeert daarna Vanzelfsprekend begint Rinny dan ook over haar vriendinnen uit Heidedorp Dat wist de juf ook al, en ze wil hen graag even spreken. Corrie Elly en Truus vin den dat maar wat aardig. En zo wordt het een middag om nooit te vergeten. Het hoogtepunt is wel, als de auto voorgereden wordt. Vanaf haar plekje kan de juf de glan zende wagen goed zien staan. Er worden foto's gemaakt. De voorzitter van het co mité biedt de juf een klein model van dezelfde wagen aan, waardoor dus de auto symbolisch overhandigd wordt. Dan wor den er toespraken gehouden. Er wordt ook geapplaudiseerd. De fotograaf is druk in de weer. Zelfs de burgemeester ontbreekt niet. De juf straalt van vreugde. Wat een middag! Nee, de meisjes zullen dit niet gauw vergeten 's Avonds om zeven uur zijn de meisjes weer bij Rinny thuis. Voldaan en tevre den. Ze mogen nog een uurtje blijven. Daar zijn ze ook echt mee in hun schik 'tls weer net als voorheen in Heidedorp. Al leen de omgeving, die is hier heel anders. De meisjes merken nu pas, dat Rinny's ouders van deftige stand zijn Het huis is duur gemeubileerd en overal staan kost bare spullen. Rinny's vader is dan ook niet de eerste de beste. Als je eerste stuurman bent op zee, bekleedt je een hoge officiersrang. Zo iemand verdient veel geld. Rinny is het echter nooit aan te zien. Ze schept er gelukkig niet over op en mevrouw evenmin. Het uur is weer veel te gauw om. Wat gaat dat toch snel, als je het naar je zin hebt. Een geluk is nog dat de meisjes vanavond niet met de bus mee hoeven. Meneer Wenders, de vader van hun schoolvriendin Alie, pikt hen even mee. Ze hebben al eens vaker bij hem in de auto gezeten. Vorige week zei hij dat hij vanavond toch in de buurt kwam. Daarom beloofde hij hen te zullen afhalen. Hij hoefde alleen maar even het adres van Rinny te weten. Hoor, er wordt geclaxonneerd. Meneer Wenders is er zeker al. Rinny loopt naar de deur. Ja, hoor, het is meneer Wenders. Alie is er ook bij. Wat leuk. Ze kennen elkaar nog best. In Hei dedorp, is Rinny een keer een dagje met hen meegeweest. Ze vraagt of ze beiden even binnen komen. „Nou, eventjes dan", antwoordt meneer Moeder komt al met koffie aanlopen. Het gaat regelrecht naar woonplaats van de juf de de gaten en moet er stiekum om lachen Het zal vanzelf wel overgaan. Moeder geeft haar een knipoogje. Die heeft het natuurlijk ook wel door. „Lusten jullie een glaasje prik-limona- de?" vraagt moeder aan de meisjes. Daar hebben ze allen trek in. Weldra heeft ieder een glas voor zich. Uit som migen glazen spatten kleine deeltjes hoog op. Dat komt van de koolzuur, die in de limonade zit. Lekker pittig, als je er van drinkt. De tongen beginnen nu zachtjesaan los te komen. Het wordt spoedig een druk geroezemoes. Het ijs is gebroken „Wat een gekakel!" lacht moeder als de meisjes zo druk aan de praat zijn. „Jullie lijkt wel een stel kuikens" Maar de meisjes kakelen nog gezellig een poosje door. Een uur later zit het vrolijke vijftal in de bus, op weg naar het feest van de Juf Er zitten nog meer kinderen in die bus Van de scholen die aan de actie meege daan hebben, mochten er wat kinderen mee naar het feest. Daar is om geraden De kinderen die niet mee kunnen hebben in ieder geval toch een vrije dag. En dat is ook wat waard. 'tls een gezellig groepje in de bus. En een spektakel dat er gemaakt wordt! Maar de leiding ziet vandaag wel wat „Dat was toch de bedoeling, meneer Wen ders? En Alie lust ook wel een bakje, hè?".... „Heerlijk, mevrouwl Juist waar we trek in hebben" De meisjes moeten nu snel afscheid ne men. Wat enig, dat ze elkaar nu voor Kerst reeds ontmoet hebben. Maar met Kerst wordt het nog mooier! Dan immers mogen de drie vrolijke vriendinnetjes bij Rinny komen logeren. Wel een paar dagen! Ze zijn deze belofte nog niet ver geten. Met Kerst komen ze niet meer om het feest van de juf te vieren. Op het Kerst feest gaat het om het feest van het Kin- deke. Meneer Wenders staat al weer op van zijn stoel. „Kom. luitjes, het is tijd! In stappen maar!" Er wordt van beide kanten weer danig gewuifd, als de auto wegrijdt. „Dag jongens Daaag!" roepen ze vanal de stoep. „Dag, Rinny Dag. Marijke. Daaag! roe pen ze vanuit de auto. „Tot Kerstl".... Deze zelfde avond ligt er een jongen in bed, die nog niet direct kan slapen. Het is Jan Jan van de kleermaker. Even van tevoren heeft hij zijn avondgebed ge beden. Dat kan nu weer. Het is immers weer in orde tussen de Here en hem. Hij vindt het niet erg om een poosje wakker te liggen. Vooral nu niet. Vanmiddag heeft de postbode een tele gram gebracht, bestemd voor Jan Er stond op: „Beste Jan bedankt voor het terugbrengen van het geld. Je bent een eerlijke jongen Het acti- comité Dag, Jan. Van agent Verschoten weet Jan nu wel, wie met dat actiecomité bedoeld wordt. Wat was Jan blij geweest met dit tele gram En dat is hij nog.' Hij zal het altijd bewaren! Hij weet dat het nu weer helemaal goed is. De Here Jezus hoeft nu geen verdriet meer over hem te hebben Het maakt Jan gelukkig van binnen Hij had nooit gedacht dal je zonder rol schaatsen zo blij kon zijn! Maar nu weet hij. dat dat kan. Hij zal voorlopig wel geen rolschaatsen krijgen Er ls geen kans op. En toch wil hij met Kees niet rullen.

De Vallei | 1965 | | pagina 8