Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In hal nieuwe raadhuis V'daal nieuwe accomodatie Interkerkelijk forum ging moeilijke vragen niet uit de weg AGENDA Culturele situatie in provincie Utrecht Stichting propageert meer werkzaamheid HETE HANGIJZERS VOORGELEGD I Nieuws uit de Zeer rustige Lampegietersavond in Renswoude OVERBERG EDERVEEN Inbraak in schoolgebouw AMERONGEN Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal omgeving MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 Nr. 76 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfi de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen - Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het bestuur van de Stichtse Culturele Raad beeft een interessante brochure het licht doen zien, waarin verschillende aspecten aan de oppervlakte komen. In het algemeen bestuur hebben o.m. zitting de burgemeesters van RHENEN en AMERONGEN. Men komt tot de conclusie dat het culturele leven in de provincie geen ingewikkeld patroon laat zien. In het verleden kon men alleen spreken van een culturele ontwikkeling in de stad Utrecht. In de provincie waren er geen activiteiten. Eerst in de laatste decennia zijn er tal van culturele evenementen buiten de stad Utrecht ontstaan, soms in de vorm van nieuwe centra met een eigen verzorgingsgebied. Dit proces is nog in volle gang. NIEUWE DIRECTEUR VAN NED. GAS MAATSCHAPPIJ De heer E. J. Strubbe, die kortelings zijn 40-jarig dienstjubileum vierde, gaat op eigen verzoek om gezondheids redenen met pensioen als directeur van de Ned. Gas Maatschappij. Hij zal wor den opgevolgd door de heer A. C. Schouten, momenteel bedrijfsdirecteur bij het G.C.N., het Gasbedrijf Centraal Nederland. Vorig jaar kwamen de aan delen van de N.G.M. in handen van het Gasbedrijf Centraal Nederland, zo dat deze benoeming enigszins voor de hand lag. GEEN GOEDE AANPAK Een goed cultureel leven heeft in de eerste plaats behoefte aan accomoda tie in velerlei vormen. Het bestuur vindt dat van het eenvoudige dorps huis tot de grote schouwburg vele va riaties mogelijk zijn. De totstandko ming van deze accomodaties was en is nog steeds geen gevolg van een wel overwogen aanpak op grote schaal, er wordt teveel op het incidentele initia tie gekoerst, zo staat in de brochure. Met cijfermateriaal wordt aange toond dat met name de toneelvoorstel lingen van beroepsspelers in de pro vincie niet plaatsvinden. In de stad Utrecht zijn er jaarlijks 167 voorstel lingen. in Zeist en Amersfoort rondom de 20. in Baarn 10. maar b.v. in VEE NENDAAL, RHENEN en in de kleinere plaatsen is dat aantal nihil. Kunstkringen etc. moeten ook ge zocht worden in het hart van de pro vincie (Doorn, Maarn, Zeist, Utrecht, Amersfoort). Muziek Het muziekonderwijs kan ongetwij feld nog veel worden verbeterd, al is het duidelijk dat daarbij vooral ook de gemeenten van hun belangstelling blijk zullen moeten geven, aldus het bestuur van de Raad. In Veenendaal bestaat een particulier instituut voor muziekonderricht dat niet officieel is erkend, zo gaat de brochure verder. Van verschillende gemeenten ontvan gen leerlingen muziekonderwijs aan in stituten buiten de provincie (Kesteren, Wageningen o.a.). Een zeer uitvoerige bijlage geeft een SGP VERGADERT De kiesvereniging van de SGP afd. Veenendaal houdt heden (dinsdag)- avond een ledenvergadering in de con sistoriekamer van de kerk Geref. Gem. aan de Fluitersstraat. Op de agenda staat o.m. de vaststelling van de gros lijst voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten, begin 1966. ZEIST Die inwoners van Zeist, die over een volkstuintje beschikken, heb ben er een gewoonte van gemaakt in september een bloemendag te houden. De boeketten, van zelf gekweekte bloemen, die elk jaar bij verschillende sociale instellingen gebracht worden, kregen dit jaar hun bestemming in de bejaardentehuizen „Vredenoord" en Maria-oord. EDE De dit jaar 15 jaar bestaande stichting Arbeidszorg-werkplaats voor minder-validen bestaat dit jaar vijf tien jaar. Het gebouwencomplex bevat de hout- en metaalbewerkings afdeling een boekbinderij, textielafdeling en een montageafdeling voor schrijfma chines. In de toekomst hoopt men ver der te gaan uitbreiden en ook te ko men tot een pension voor gehandicap ten. WAGENINGEN „Geef '65" is de ac tie die de Herv. Gemeente van Wage ningen in oktober gaat voeren voor de bouw van een nieuwe kerk en verschil lende andere doeleinden Het streefbe drag voor deze actie is f 35.000, Anatomische brilaanpassing 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 goed beeld van de beschikbare acco modatie in de verschillende gemeen ten en de bestaande vormen van kunst. In Veenendaal blijken niet minder dan 9 zangkoren te bestaan en een ora toriumvereniging. In Rhenen zijn deze aantallen 2 en 1 en in Amerongen is slechts 1 koor. Uit de gegevens voor de toekomst blijkt dat in Veenendaal nieuwe ruimte kan worden geschapen in de hall van het nieuwe raadhuis. Al met al blijkt dat het culturele leven en dan met name in de Zuid- Oosthoek van Utrecht niet bijzonder floreert. De thans bekende vormen op allerlei kunstgebied zijn nog lang niet voldoende binnen het bereik van ve len. Verontrustend is daarbij - aldus het prov. bestuur - dat velen dit niet eens als een gemis voelen. In hen is eigen behoefte tot scheppend bezig zijn vaak jong verloren gegaan omdat de mogelijkheden tot ontplooiing niet aanwezig waren of niet werden benut. Geestelijke armoede kan daarvan het gevolg zijn en het is daarom van grote betekenis om de basis van het cultu rele leven alle kansen tot uitbloei te geven, zo concluderen de samenstellers van de brochure. WEGGELOPEN EN WEER TERUG Uit de stichting Wolfheze was de 21- jarige Mej. G. weggelopen en had zich toen naar Veenendaal begeven om wat vertier te zoeken. Zondagmorgen werd mej. G. weer naar haar bestemming teruggebracht. KLEDING GESTOLEN IN CAFE De heer G. uit Rhenen deed aangif te dat vanuit een cafe waar hij op be zoek was zijn colbert jasje en een suede jasje verdwenen waren. In het zelfde café bleek ook nog een blauw jack met capuchon te zijn gepikt. GOEDKOPE DEKENS Zaterdagmiddag werd medegedeeld dat in het Kostverloren een koopman dekens voor de prijs van vijf gulden te koop aanbood. Na onderzoek bleken het synthetische dekens te zijn. Boven dien had de man geen ventvergunning. Proces-verbaal werd opgemaakt. -0* De muziekver. „Ons Genoegen" te Amerongen presenteerde zich zaterdag trots in de mooie, nieuwe uniformen. Ondanks geruchten, nozemrelletjes bleven achterwege Gisteravond trok door Renswoude een feeërieke stoet van elfjes, kabouters, boerinnen en andere min of meer zeldzame figuren, maar allen uitgedost met een lampion. Het Lampegietersavond is een feest geworden zoals het behoort te zyn, en dan speciaal voor de kinderen. De politie, die versterking had van 2 man uit Leusden, heeft niet hoeven op te treden. ffèt interkerkelijk 'orum dat zaterdag- wond een spervuur jan vragen kreeg te yeantwoorden, v.l.n.r. Ihr. Van Schuppen, Is. Langbroek, V. v. d. Weerd nevr. Buddingh, Ihr. Ester en dhr. 7an Engelenburg. Na zich verzameld te hebben bij het Kasteel trok de stoet door het dorp voorafgegaan door „Ons Genoegen" Bij de Coöperatie werd een tractatie uitgedeeld. De jury bestaande uit de heren J. de Vries en B. Veldhuizen kende de prijzen als volgt toe: 1 Koningin en de elfjes: Elsje, Henkie en Bertje Vlastuin, Janny van der Weerd en Henny van de Bovenkamp; 2 Waar blijft onze gymzaal? 12 kleu ters o.l.v. Mej. v. Rinsum; 3 Bevrij ding: Charles van Rheenen, Henk Brüggink en Dicky Rijnders; 4 De Zaterdagavond zetelde in de grote zaal van gebouw Trefpunt een interkerkelijk forum dat zich bereid had verklaard de uit de zaal komende vragen naar hun beste weten en kunnen te beantwoorden. Welnu, de vragen kwamen.Vragen die een paar kwesties behelsden waar voor men nogal eens een stap opzij wil maken. Het forum deed het niet. Klaar en duidelijk werden de antwoorden geformuleerd. Of hiermee de aangesneden problemen nu uit de we reld zijn, is natuurlijk een tweede. Verheugend in ieder geval dat het forum geen schuil vinkje speelde en concreet op de kern van de problemen inging. Het forum stond onder voorzitterschap van drs. H. Hiensch (Geref.) en bestond verder uit mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (Sola Gide), ds. C. Langbroek (Chr. Geref.), L. R. A. Ester (Geref.), J. H. van Schuppen (Sola Fide), W. v. d. Weerd (Chr. Geref.) en J. v. Engelenburg (Chr. Geref.). Twee inleidende vragen gaven al direct de indruk dat men een felgetint vraag en antwoordspel kon verwachten. Waarom zitten er AR en VVD vertegenwoordigers in 't forum en geen P.v.d.A. of CHU'ers? De voorzitter merkte op dat de beide ge meenteraadsleden n:et hun partij maar hun kerkgenootschap vertegenwoordigden. Waarom is de hervormd gereformeerde richting niet vertegenwoordigd? De zaak werd tweemaal serieus met de herv. jeugdraad doorgesproken, maar men besloot dat men er niet aan mee kon doen aldus voorzitter Hiensch. De hierna afgevuurde vragen konden in drie c&tegoriën worden onderverdeeld: maatschappelijke organisaties aldus de heer Ester. De kerk zal zich in dit opzicht moeten uitspreken De heer van Schuppen: Men kan de kerk wel van alles de schuld geven. Men mag nooit in zwart-wit denken. Zeg niet dat de kerk voldoende gedaan heeft, maar ook niet ..helemaal niets". Ds. Langbroek was van oordeel dat bin nen de kerk altijd organen van barmhar tigheid bestonden en dat de kerk ook veel sociale arbeid heeft gedaan. Maar de kerk is geen instituut om allerlei sociale en po litieke vraagstukken uit de wereld te hel pen a. Doet en deed de kerk niet te weinig op sociaal terrein? b. Waarom de kerkelijke verdeeldheid? c. Hoe pakt de kerk het jeugdprobleem aan? Een vragensteller wilde weten of het forum het goedkeurde dat. blijkens 'n uit spraak van de schrijver Jan de Hartog voor de t.v., de kerk afzijdig was geble ven en niet had ingegrepen toen bleek dat er mensonterende toestanden in een Ame rikaans ziekenhuis bestonden? Doet de kerk genoeg op maatschappe lijk terrein of verstaat ze in deze haar roeping niet? De heer Ester was geneigd de vraag bevestigend te beantwoorden. De kerken hebben in het verleden bitter wei nig overgehad voor de leniging van de maatschappelijke nood. De hulp in nood kwam niet van de kerk maar van allerlei Mevr. Buddingh vond dat de waarheid in het midden lag. Men mag niet alleen in de kerk zitten om te horen, maar het ge hoorde moet worden toegepast De kerk moet dienen als een inspiratiebron. En laten we niet zeggen, alles gaat prima, want het bejaardenprobleem is ten hemel schreiend De heer v d Weerd: De kerken doen veel op het sociale vlak, maar het be hoort niet tot de competentie van de kerk om overal sociaal werk te doen. De kerk moet de Ene Boodschap doorgeven Oecumene Het punt van de verdeeldheid der kerk bracht de tongen in beweging. Wordt door de verdeeldheid de kracht verlamd? wilde een vragensteller weten (Zie verder pag. 2) Veenendaalse en Rhenense welpen naar Rimboejacht in Bennekom Naar oud gebruik wordt ieder jaar voor alle welpenpadvinders uit het dis trict Neder-Veluwe een rimboejacht ge organiseerd. Zo ook dit jaar weer. De jacht werd gehouden op het terrein Hoekelum in Bennekom, afgelopen za terdag. Er waren driehonderd welpen bijeen waaronder natuurlijk ook Vee nendaalse en Rhenense welpen en wel: de St. Raphaels horde, de Valleijagers horde en de Zwervers horde. Iedere horde (groep welpen) moest een puzzel leggen waarop een opdracht verscheen. Per horde werd dan een „paspoort" uitgereikt en men reisde toen naar verschillende landen. Bij elk land stond een persoon die door een bepaald vlaggetje te dragen een land voorstelde. Bij dit land aangekomen werd dan per horde een spel gedaan waarvoor men een puntenwaardering kreeg. Deze punten werden op het paspoort bijge schreven. Het spel bestond uit 14 lan den. Had men de gehele serie afge werkt dan kwam de douane en werd men gefouilleerd. Want bij elk land kreeg men smokkelwaar mee. Werd deze smokkelwaar gevonden dan werd het in beslag genomen. Na de fouillering ging men naar het eindpunt, leverde het paspoort in en dan werden de punten bijeengeteld. De hoogste puntentelling gaf uiteinde lijk de winnaar aan. Er bestaat in het district een z.g. „wisselkluif". De win nende horde kan deze wisselkluif mee naar huis nemen en brengt hem het volgend jaar mee naar de rimboejacht, waar dus weer gestreden moet worden om de kluif. Dit jaar was de Munsinga horde uit Bennekom de gelukkige. De middag werd besloten met het uitdelen van totemleertjes, het uitreiken van de kluif, de horderoep en het neerhalen van de vlag. Om kwart voor zes ver trok de laatste welp van het terrein nieuwe eend 1966: Alie Breeschoten en Henny van de Fliert; 5 De Boerinne tjes: Anneco en Adriaan ter Velde en Yvonne van Dijk. GEDEELTELIJK PROGRAMMA C.P.B. BEKEND De afdeling Overberg van de CPB een bloeiende vereniging overigens heeft voor het komende seizoen weer verschillende contactavonden op het programma staan. Tot maart is bekend wat er op de komende avonden gebeu ren gaat. Over de rest van de agenda zullen nog nadere mededelingen vol gen. Het voorlopig programma luidt: 21 oktober: de heer Visser over Gods Die naresse: november: causerie door po litie over Veilig Verkeer, in het bij zonder voor de huisvrouw; 23 decem ber kerstviering met eigen leden; ja nuari '66 jaarfeest, ook verzorgd door eigen leden; februari mej. Leeuwen burg. huishoudconsulente over de ve le mogelijkheden van de moderne keu ken; maart demonstratie van haver- moutfabrieken. In 1966 zal ook de eerste vergadering zijn in het nieuwe verenigingsgebouw. De voorbereidingen voor het nieuwe verenigingsgebouw zijn al in een ver gevorderd stadium. Bij voldoende deelname wordt ook een cursus gehouden over: „Hoe ont vang ik mijn gasten" en een kadercur sus voor bestuurs- en belangstellende leden. In de afgelopen nacht heb ben onbekenden zich toegang verschaft tot de Julianaschool aan de Schoolstraat. Door een ruit in te slaan in de Hoofdenkamer, kon men de school be treden. Alle schoolfondsbusjes en zen dingsbusjes werden gelicht. De laden van het bureau waren opengetrokken. Voorlopig wordt een bedrag van f75,— vermist. Ons Genoegen heeft nieuwe uniformen Zaterdagavond paradeerde de muziek vereniging Ons Genoegen in haar nieuwe uniformen door het dorp. Van de zijde van de bevolking was er veel belangstelling. De uniformen zien er keurig uit. Don kerblauw met goud afgezet. Zij zijn zeer eenvoudig gehouden, wat 't geheel slechts ten goede komt. Ook het tamboerkorps is met dezelfde kleding uitgerust. De vereniging kan thans weer bij alle mogelijke gebeurtenissen voor de dag ko men. Dankzij de bijdrage uit de bevolking was de aankoop van de uniformen moge lijk. Africhten honden Door de Kringgroep „De Gelderse Vallei" zal er in Amerongen een cur sus worden gegeven voor het africhten als politiehond van Duitse herders. Bezitters en eigenaren van deze bij zondere speurhonden in Amerongen en omgeving kunnen zich voor inschrij ving voor deze cursus melden bij de heer H. Willemsen, wonende te Ame rongen, Bergweg 12. Telefonische mel ding is eveneens mogelijk onder num mer 1584. De honden zullen worden afgericht op appelleren, speuren en verdediging. Geoefend zal worden op het terrein, ge legen achter het dierenasyl „De Ha zenberg". Bergweg 12 te Amerongen. De oefeningen geschieden onder lei ding van instructeur H. van Heusden, instructeur van de Kringgroep. De cursus is reeds begonnen op za terdag 25 september j.l. Nieuwe opga ven zijn uiteraard nog mogelijk. Aan gezien er in Amerongen en omgeving nogal wat Duitse herdershonden zijn wordt er verwacht dat zeer zeker nog een aantal dierenliefhebbers zich zullen melden. Een goed afgerichte hond is alles waard. Niet alleen voor speur werk en verdediging, doch ook zuiver uit liefhebberij. Veenendaalse welpen, vol ijver bezig met de verstrekte opdracht in het Hoekelumse bos. VEENENDAAL Dinsdag 28 september 8 uur n.m.: Bloemschikdemonstratie door E. P. v. Ginkel in hotel Vonk. 7.30 uur n.m.: Ledenvergade ring S.G.P. in kerk Geref. Gem. Fluitersstraat. Donderdag 30 september: Luna park op terrein v.v. Veenen daal. Vrijdag 1 oktober 9.30 uur v.m.: Jongveekeuring op terrein van de heer Versteeg, Cuneraweg 306. Lunapark op terrein v.v. Vee nendaal. 7.30 uur n.m.: Start dropping gem. personeel bij brandweer kazerne. 8 uur nm.: Ouderavond hockey club hotel La Montagne. RHENEN Dinsdag 28 september 8 uur n.m.: Gemeenteraadsvergadering. AMERONGEN Dinsdag 28 september 8 uur n.m.: Gemeenteraadsvergadering. Woensdag 29 sept. 8 uur n.m.: Vergadering N.C.V.B. in zaal achter Geref Kerk. Spreker ds. Bikker uit Utrecht. OVERBERG Woensdag 29 sept. 8.15 uur n.m.: Koorzang in Ned. Herv. kerk, m.m.v. Ned. Herv. kerkkoor uit Amerongen en Marga Putman orgel. ELST Vrijdag 1 oktober 8 uur n.m.: r Dansavond van Ontspannings- comité Oranje Wit. i.

De Vallei | 1965 | | pagina 1