Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om de boterhammen met Oem te smeren. Hier komen ze! ARAM Kruiswoordpuzzel R 19 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 1 oktober 1965 10 PIET ALS TOVENAAR IZo zuiver Alle grondstoffen van Oem margarine zijn voor 100 ge pasteuriseerd. Dus? Zuiver en gezond. 2 Zo versDe pakjes Oem gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. 3 Zo gul met verrassingen Gratis Pasteurmerken op alle pakjes Oem margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingenVraag uw melkhandelaar om de nieuwe Hernia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. De Zee koningin MARGARINE mmmtcm 5. Piet legt mijnheer Hoge Hoed uit wat er is ge beurd en vraagt hem om raad. „Wat vertel je me nu? Zijn Marietje en Spot verdwenen? Dan moet je aan de politie vragen om je te helpen; ik kan het niet!". Maar Piet wil helemaal de politie hier niet bijhalen en besluit er maar eens een poosje tussenuit te trekken, tot de zaken er weer wat beter voor staan. Maar buiten, in de tuin, hebben Marietje en Spot zich voor Piet verstopt; zij vinden dat een prachtig spelletje. En wat in onze Piet verschrikkelijk blij als zij uit hun schuilplaats tevoorschijn komen! (Slot) Op 10 augustus 1628 zou het schip voor het eerst zee kiezen. Er waren twee ja ren voor nodig geweest om het te bouwen, maar nu was het dan ook een schip, waar op men trots kon zijn. Het was het prach tigste schip Van de Zweedse vloot. Van boeg tot achtersteven was het versierd met prachtig houtsnijwerk: Het scheg beeld was een klimmende leeuw, de schietgaten, die de dodelijke kanonslopen verborgen, waren versierd met er woest uitziende leeuwenkoppen. Maar de achter steven, die 51 voet hoog was, was het mooist van al en versierd met louter prachtig uitgedoste figuren. Toen de „Wasa" aanstalten maakte de haven van Stockholm te verlaten stond een groot deel van de inwoners toe te zien. Zij kregen een onvergetelijke, maar een heel onverwachte ervaring. Zodra de zei len zich bolden in de wind kwam het eer ste sein van hetgeen er zou gaan gebeu ren. Het grote schip begon over te hellen De toeschouwers konden hun ogen nau welijks geloven. Maar gelukkig richtte de „Wasa" zich weer op en zeilde het schip weg op een loodrechte kiel. Maar dat duurde niet lang, opnieuw helde het schip over en deze keer kon het zich niet meer oprichten. Het water begon door de schietgaten het schip binnen te lopen, langzaam aan liep het helemaal vol en zonk dieper en dieper. Boten van allerlei afmetingen haastten zich naar het zinken de schip toe, maar niemand kon de ge troffen „Wasa" helpen. 43 beddegoed 17 geweldig 44 oosterse titel 19 openbare betrekking 45 dus 21 snavel 46 vogel 23 jongensnaam 49 deel v. h. oog 25 vr. munt 51 schrede 27 edel 54 meisjesnaam 28 kleurstof 55 krantenjongen 31 slaapje 56 bijwoord 34 vaartuig 58 ik 35 familielied 59 bijb. naam 36 insect 60 deel v. e. lied 37 water in Frankrijk 61 jaarboekje 38 leer van het helden dicht VERTICAAL 39 ouderloos kind 1 harig 40 houding 2 danskoor 41 pl. in België 3 beetje 47 getij 4 zwijn 48 jongensnaam 5 kleur 49 vulkaaninhoud 6 meisjesnaam 50 begrip 7 jongensnaam 52 leeftijd (Fr.) 8 woonschip 53 tegenslag 9 liefkozing 56 boom 10 zout van salpeterzuur 57 op de wijze van 15 land in Azië 1 18 jaar oud is zij en 1.64 meter lang. Heel Noorwegen ligt aan haar voeten. Zij had maar weinig tijd nodig om haar geboorteland Noorwegen te ver overen en is ook stellig van plan om in Duitsland helemaal aan de top te komen wat haar niet al te moeilijk schijnt te vallen want zij is al hard op weg. Haar uitgesproken natuurlijkheid, haar charme en haar guitige gevoel voor hu mor zijn belangrijke pluspunten die veel gewicht in de schaal legden bij het sukses van haar eerste Duitse grammofoonplaat. Toen Wencke in haar woonplaats Oslo voor het eerst mee deed aan een amateurwedstrijd, duur de het maar heel even of zij had het publiek in de zaal geheel op haar hand. Bovendien was bij haar geen spoor van plankenkoorts te bemerken of van andere beginnerskwaaltjes. Waarschijnlijk zal hierbij wel een be langrijke factor zijn, dat zowel haar vader als haar broer Reidar, musicus zijn. Sinds dit eerste sukses volgde tournee op tournee en zij heeft ook al twee zilveren grammofoonplaten aan de muur van haar kamer hangen. Ook in films en voor de TV werd al vele malen door Wencke opgetreden. Hoe zij dan ook de tijd vindt is een raadsel, maar haar studie gaat door en schoolboeken gaan op de tourneé's mee, want Wencke wil medicijnen gaan studeren. Eén van haar plaatjes: „Sprich nicht drüber" en „Wann fangt bei dir die Liebe an". Verschijnt als bijlage van het Correspondentie te richteD aan streekblad „DE VALLEI" yf Tante Jos per adres: onder redactie van Tante Jos. Parallelweg 10 - VeenendaaL ONZE JARIGEN Figuur a. Tante Jos. Nadat het schip niet meer dan slechts één mijl had gevaren zonk de „Wasa". Het is nimmer bekend geworden waar- 37-24 „Verliefd?" echo't kapitein Eén-oog onthutst. Wou je beweren, dat mijn Ambre verliefd is op die landrot, die melkmuil van een Aram!!??" „Natuurlijk", snauwt Merlin gemelijk, „ben je soms blind? Weet je niet meer, dat ze hem de eerste dag ook al uit het voetblok bevrijdde? Wat is voor een jong meisje, dat jarenlang tussen dat stelletje rare on gelikte zeebonken geleefd heeft, romantischer dan een jong edelman, die haar bovendien nog van de ver drinkingsdood redt? Neen, Eén-oog, het ziet er naar uit, dat je je dochter kwijtraakt, als je niet snel maat regelen neemt „Dat zullen we dan doen!!" grauwt de kaper. Hij roept een paar matrozen bij zich en even later wordt fluis terend een plan beraamd, dat voor Aram niet veel goeds inhoudt.... Die nacht, als de meeste opvarenden al in diepe rust zijn, wendt de stuurman op bevel van de kaperkapi tein de stevende koers naar Barranca wordt ver laten en het kaperschip vaart nu zuidwaarts over de stille zee. Die nacht glinstert het maanlicht in het koele water. Het is een opgewekte joviale kapitein Eén-oog, die Aram vroeg in de ochtend komt wekken. „We liggen in de haven van Ithaca, een Grieks eilmd", meldt hij, „heb je zin om mee te gaan passagieren?" (wordt vervolgd) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1 sperwer; 6 strijdig; 11 ca; 12 Andorra; 14 ne; 15 king; 17 arre; 20 netto; 22 zweet; 23 meid; 25 euvel; 27 erts; 29 erker; 31 dor; 32 keert; 33 le; 34 rage; 36 ozon; 38 Ee; 39 pi; 40 ka; 41 o.l.42 t.p.; 43 s.a.; 44 lest; 46 gnoe; 48 Aa; 50 pleit; 52 oor; 54 sisal; 56 Emma; 57 rotor; 59 vink; 60 oasen; 62 tumor; 64 enig; 66 iele; 67 nu; niemand; 72 da; 73 kwasten; 74 meester. Verticaal: 1 schamel; 2 pa; 3 want; 4 engte; 5 r.d.; 6 sr; 7 trawl; 8 rare; 9 in; 10 gepaste; 13 of; 15 knik; 16 ieder; 18 reeën; 19 etre; 21 oude; 22 zero; 24 ere palm; 26 v.o.; 28 trepaan; 30 raket; 32 ko los; 35 gas; 37 zon; 43 spelonk; 44 liaan; 45 Toon; 46 grot; 47 eivol; 49 Alkmaar; 51 emoe; 53 Ot; 55 sire; 57 regie; 58 ruïne; 61 sint; 63 mede; 65 B.M.; 68 uw; 70 en; 71 a.m.; 72 de. HORIZONTAAL 1 eerste bericht 6 vaartuig 11 watering 12 tentoonstellingsgeb. in Amsterdam 13 voorzetsel 14 wandversiering 16 gelofte 18 kolenemmer 19 jongensnaam 20 plant 22 vis 24 rekening 26 het wegtrekken van het water 28 familielid 29 soort afvoer 30 heilig symbool 32 hap 33 kortdurende stemming 34 dierenverblijf 37 genootschap 39 muur 42 zout water 3 oktober: Jacqulien Rippe 4 oktober: Joke Huitinck 5 oktober: Ada van Beek Rijkje Schaap, Bunschoten 6 oktober: Dicky Bosboom Johanna van Beek 7 oktober: Teunie van de Dikkenberg Kees Henken Henk Kruidenier, Rhenen Harry Budding 8 oktober: Hennie van de Bovenkamp Bert Beckerman Hans Budding. Hartelijk gefeliciteerd allemaal! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Ook deze week hebben jullie weer pri ma je best gedaan. De hele week door is er zilverpapier en capsules gebracht en dat groeide zo langzamerhand aan tot een hele grote stapel. Het blindeninstituut in Arnhem zal er wel weer blij meen zijn. De gevers en geefsters van deze week zijn: Anneke Fidder, Ida van de Pest, Ge rard Cornelis Boudewijn Huft (Wat een mooie naam, hè), Margreet Kampert, Dic ky van de Bovenkamp, Hanneke en Cees Oosterheerd en Joke en Arie Hilbert. Al lemaal heel hartelijk bedankt! Dan heb ik ook nog een briefje gekre gen van de moeder van Ina Nagel. Ze gaf Ina op voor de verjaardagslijst en schreef ook dat Ina, als ze op 14 oktober 4 jaar wordt, naar de kleuterschool gaat, wat ze heel erg fijn vindt. Nou, Ina, als je ziet wat voor leuke dingen ze daar allemaal leren, dan zou ik ook nog wel een keer met je mee willen. Laat je me nog eens horen hoe het op school gaat? Jongens en meisjes, tot de volgende week allemaal. DE „WASA", HET ONGELUKKIGE SCHIP Het schip, waarover wij jullie nu iets gaan vertellen, was een van de grootste, die in die tijd in Zweden waren gebouwd. Het was meer dan 150 voet lang en meer dan 1300 ton. De grote mast midscheeps, rees 150 voet boven de kiel uit en achter de schietgaten op de 2 schietdekken ston den 64 grote bronzen kanonnen. Behalve voor de bemanning van 130 koppen was er plaats voor 300 soldaten. Het was dus een oorlogsschip, dat, waar het ook verscheen, eerbied zou afdwingen. Maar de geschie denis van dit schip werd een geheel an dere dan er voor bedoeld was. Zijn naam zou beroemd worden, maar door een tra gische omstandigheid. door de eerste reis van de „Wasa" zo tra gisch verliep, maar nu, 337 jaren later, is het waarschijnlijk mogelijk een verklaring te krijgen. De overblijfselen van het on gelukkige schip zijn van de zeebodem om hoog gehaald. In Stockholm is een speciaal museum gebouwd om de resten van de „Wasa" te bergen. Daarin kan het pu bliek de kanonnen zien, evenals het beeld- houwerk, het serviesgoed, hoeden en pet ten, handschoenen, schoenen en nog vele andere dingen, die in 1628 werden gedra gen en gebruikt. Figuur b. •6 s '01 ua t '8 aa 'i ua i'g ua j jaunantf jpjnj Setjja ap wba pjooavjuc jan Figuur c. WAAR GAAT IIIJ NAAR TOE? Deze meneer vraagt een lift naarja waar naar toe? Als je de letters boven zijn schouders in de goede volgorde zet, krijg je het antwoord. DE DUIVEN ganqsauueqof Hier zie je vijf paar duiven en van ieder jpjni 3bbja ap uba pjoomjue jan paar zijn de twee duiven precies gelijk. Kunnen jullie ontdekken, welke twee dui ven er steeds bij elkaar behoren en een paar vormen? :*»RU sxtASse t Öem is alleen verkrijgbaar bü uw melkhandelaar.

De Vallei | 1965 | | pagina 10