Albert schweitzers BETEKENIS ALS ORGANIST EN ORGELBOUWDESKUNDIGE een feest vooraf... on?bfe Hervormde gemeente van Eist blijft maar herderloos i V "i." Vestiging Ingenieursadviesbureau en werkplaats in Renswoude VEENENDAAL Verenigingsgebouw en kleuterschool in Overberg aanbesteed SCHERPENZEEL van Vchuppen Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 1 oktober 1965 14 Lezingen Voor de serie lezingen, die ds. H. Volten, Geref. predikant te Rhenen zal houden over het onderwerp „De kerk in de moderne wereld" bestaat veel animo.' Reeds 75 belangstellen den gaven zich op. Iedereen is hier bij van harte welkom. De eerste le zing wordt gehouden op dinsdag 19 oktober a.s. in gebouw „Antenne". Gemeente-avond Op donderdag 14 oktober a.s. is er een Hervormde gemeente avond te Amerongen in het Dorpshuis. Het onderwerp, dat aan de orde komt, heet „Het gemeentezijn". Wijziging avonddiensten De middagdiensten in de Geref. kerk te Amerongen beginnen in het vervolg weer om vijf uur. Ziekenuurtje Voor de Hervormden te Veenen- daal die aangesloten zijn op de zie- kentelefoon zal in het vervolg iedere donderdagmorgen een ziekendienst worden uitgezonden. De dienst be staat uit een meditatie van één der predikanten, omlijst met geestelijke liederen. De eerste uitzending is donderdag 7 oktober om half elf 's morgens. Spreekuur De Herv. predikant ds. A. Vx-oeg- indeweij heeft ook een spreekuur ingesteld, n.l. 's maandagsavonds van 7.15 tot 8 uur in het bejaardencen trum „De Engelenburgh". i Beroepen Ds. J. Keuning te Veenendaal is beroepen door de Chr. Geref. kerk te Oosterbeek. Geslaagd Aan de (Geref.) Theologische Ho geschool te Kampen slaagde voor het*propadeutisch examen de heer J. A. Scholten te Veenendaal. Bedankt voor beroep Ds. C. Langbroek te Veenendaal heeft bedankt voor het beroep van de Chr. Geref. kerk te 's-Graven- hage-West. Spijt over t.v.-optreden Ds. A. Vergunst. predikant der Geref. Gemeente te Rotterdam, heeft er zijn spijt over uitgesproken dat hij voor de (N.C.R.V.)-televisie is opgetreden. Dit geschiedde in de uit zending over begraven en cremeren. Wat de predikant heeft gezegd neemt hij niet terug, maar hij be treurt het wel dat hij oprechten al leen door zijn verschijnen voor de televisie heeft verontrust. Hij blijft waarschuwen tegen t.v. omdat hij daarin gevaren ziet voor de ge meenten. Jeugdweekend Voor het reeds eerder aangekon digde Herv. jeugdweekend a.s. za terdag en zondag te Ederveen wor den nog logeeradressen gevraagd. Jeugdraad De Herv. gemeente te Ederveen heeft een jeugdraad geïnstalleerd. In dit college hebben afgevaardigden van kerkelijke verenigingen zitti. g. De jeugdraad is bedoeld als ad viescollege voor deze verenigingen en zal tevens optreden als organisa tor van evenementen voor de ge hele jeugd. Verder zal men zich nog bezinnen op een passende za terdagavondvulling voor een be paalde leeftijdsgroep. Op het programma staan reeds verschillende bijeenkomsten, w.o. op 13 januari a.s. een lezing door ds. H. J. Hegger. Geref. predikant te Velp en ex-priester der R.K.-kerk Bartimeus komt met bouwplannen ook naar Veenendaal Het Chr. Instituut voor blinden en slechtzienden „Bartimeus" te Zeist viert zijn vijftig-jarig bestaan. Ter gelegenheid van de herdenking van dit heuglijke feit wil „Barti meus" o.m. zijn werkterrein en zor gen over nog meer gehandicapte kindex-en uitstrekken. Men wil in Doorn een instituut voor meervoudig gehandicapte kin dex'en bouwen. De plannen voor dit project zijn reeds klaar en in ma- quettevox-m op enkele wagens uit gestald. Met deze wagens gaat „Bartimeus" de „boer op". Er wordt in oktober een toernee door meerdere plaatsen gemaakt. In de gemeenten die wor den bezocht verkoopt men bouw- kaarten. Veenendaal is vrijdag 15 oktober a.s. aan de beurt. Kerkelijk weekblad verdwijnt „Op de hoogte", het weekblad van het aartsbisdom Utrecht van de R.K.-kerk gaat om redenen van bedrijfseconomische aard verdwij nen. Dit vier pagina's sterke blad op dagbladformaat bevatte door gaans veel infox-maties uit verschil lende x'egionen van de R.K.-kerk. Of het als maandblad zal terugko men is nog niet bekend. Gereformeerd songfestival De bondsdag van de Gereformeer de jeugdverenigingen in Nederland, der traditiegetrouw gehouden op Hemelvaartsdag, krijgt volgend jaar een andere tint. Hemelvaartsmiddag zal in de Houtrusthal te Den Haag een songfestival voor de jeugd wor den gehouden, waaraan zowel Ge reformeerden als niet-Gereformeer- den kunnen deelnemen. Er zijn twee competities: één voor het geestelijke en één voor het wereldlijke lied. In de 14 regionale/provinciale af delingen worden voorrondes gehou den voor de finales van het festival op Hemelvaartsdag. Men kan zich tot 15 november a.s. aanmelden op Kon. Sophialaan 19, Amersfoort. Begrafenissen De ring Oosterwolde van de Ned. Herv. Kerk heeft zich uitgesproken tegen het verschijnsel dat een pre dikant meestal op een begrafenis wordt gevraagd, alsof het zo hoort. Men meent dat hierdoor enerzijds de godsdienst voor velen wordt gede gradeerd tot een randverschijnsel van het leven, waarbij het verband tussen dood en godsdienst te veel nadruk krijgt en anderzijds de pre dikant ongewild en vaak onbewust tk veel als verlengstuk van de be grafenisonderneming optreedt. Als men bij een begrafenis een predi kant wenst dient men rechtstreeks contact met deze te zoeken. Jonge lidmaten- en bijbelkring De Herv. gemeente te Scherpen- zeel heeft een kring voor jonge lid maten en een bijbelkring in het le ven geroepen. Oecumene in Renswoude In Renswoude werkt men door aan de toenadering tussen de Herv. en Geref. kerk ter plaatse. Reeds had men gemeenschappelijke diens ten en kerkeraadsvergaderingen. De volgende gezamenlijke dienst zal op tweede Kerstdag worden gehouden met medewerking van de zangver eniging „Con Amore". De kerkera den blijven nog steeds gaarne op de hoogte van reacties van gemeente leden. Het gaat, zo schrijft men in de Herv. kerkbode, om een bewe ging die de leden van de kerken tot elkaar brengt en meer begrip op levert. Voorfront kansel Het laatste ornament, dat in de nieuwe Herv. Sionskerk te Veenen daal is aangebracht, voldoet niet Het is een bx'onzen voorfront van de kansel met daarin opgenomen een doopvont. Door het aanbrengen van veranderingen zal men het meer aan het karakter van het interieur aanpassen. Studie conferentie De volgende Herv. predikant die een studie-conferentie op Hydepark in Doorn gaat meemaken is ds. L. van de Peut te Renswoude. Hij is daarom van 18 t/m 29 oktober a.s afwezig uit de gemeente. TV-besluit wordt niet uitgevoerd Onlangs meldden wij in deze ru briek, dat de synode van de Chr. Geref. kerken, te Apeldoorn bijeen, hadbesloten om voor de evangelisa tie-doeleinden gebruik te gaan ma ken van de televisie. Hierop kwamen vele scherpe re acties binnen. Zelfs dreigden ker keraden met uittreding uit het kerk verband. Dit dx-eef de synode tot het nemen van de ietwat verwron gen beslissing het besluit niet in '.e trekken, maar het om praktische redenen ook niet uit te voeren. Pastorie staat al 15 maanden leeg In de classis Doorn van de Hervormde kerk is de gemeente van Eist het zorgenkind. Predikanten uit de ring hebben in hun agenda steeds wel een vakaturebeurt te Eist opgetekend. Na het vertrek van ds. A. Stekelenburg op 1 juni van het vorig jaar, is de gemeente zonder herder en leraar. Dezer dagen werd voor de tiende maal een beroep uitgebracht. De hele gemeente hoopt dat ds. Boertje van Moerkapelle dat beroep zal aannemen, want het pastorale werk komt op deze manier in 't gedrang. De predikant van Ach terberg, ds. Breugem, neemt een deel van het werk waar, maar kan uiter aard niet zijn volle krachten geven omdat hij allereerst zijn eigen gemeente moet dienen. KERKERAAD De kerkeraad bezint zich voort durend op de situatie, maar het ligt in Eist bijzonder moeilijk, aldus ou derling A. Nellestijn, die wij naar zijn oordeel vroegen. Het beroe- pingswerk gaat gestadig door. We hopen dat eindelijk eens een pre dikant vrijmoedigheid zal krijgen om naar Eist over te komen. Maar als we als kerkeraad de te beroepen predikant gaan horen in de betreffende gemeente, valt het op dat de kerk daar tot in de nok bezet is. Dat is voox-al het geval in de Alblasserwaard en in de kleine plaatsen achter Utrecht, zoals Kockengen. Lopik enz. Ouderling Nellestijn vex'heelt niet dat de kerk in Eist niet altijd bezet is. Men kijkt naar de predikant die voorgaat. Zondagavond toen een oud-predikant van Eist voorging was de opkomst zeer goed. Het blijkt wel, aldus ouderling Nellestijn, dat Eist een predikant van de Gerefor meerde Bondsrichting pi'efereert. 't Is te merken aan het kerkbezoek. We zullen als kex'keraad dus ook een Geref. Bondspredikant blijven beroepen. V erenigingsleven De belangstelling voor het vereni gingsleven kan ook nooit zo goed zijn als er geen predikant is, die als een stimulerende kracht, leiding kan geven. Al zijn er de laatste tijd op levingen te bespeuren. Onder leiding van het hoofd van de Chr. School, de heer Van Baaien, is vorige week een oprichtingsvergadering van een mannenvereniging gehouden en we hopen dat dit van de grond zal ko men. Plannen voor een jongelings- en knapenvereniging zijn ook gemaakt, 't Is jammer dat het altijd op de zelfde mensen aankomt. Men is in Eist niet zo vurig, als het gaat om iets op te richten, vindt ouderling Nellestijn. Kerk Er is na de oorlog een grote op leving geweest in het kerkelijk le ven, volgens onze zegsman. Als we zien wat er gebeurd is. De kerk werd gerestaureerd, een nieuwe pas torie gebouwd, een christelijke school en -kleuterschool werden op gericht, kortom het beeld van Eist veranderde. We moeten 'echter oppassen dat we niet weer afzakken en dat al dat werk vergeefs is geweest. Een goede predikant kan dit alles weer in goede banen leiden. Wij, als ker keraad hebben hier grote zorg over. We gaan veelvuldig op huisbezoek, maar met vier mensen begin je niet veel. Het aantal Hervormden, al thans dat is ingeschreven in de ker kelijke registers, bedraagt zo'n 2000. Velen van hen komen helaas niet in de kerk, maar daarom mogen we hen toch niet loslaten? Over de oorzaken van de vry aanzienlijke buitenkerkelijkheid in Eist kon ouderling Nelle stijn geen oordeel vellen. Som migen zien de armoede, waar in Eist in 't begin van deze eeuw verkeerde, als de grootste oorzaak, maar ouderling Nelle stijn kan dat niet zomaar be amen. In andere plaatsen was die ar moede ook aanwezig en daar had je geen verval. Dat Eist een stief kind in dé kerk is, in vooroorlogse jdren soms meer van tien jaar va cant was, ^ou veeleer wel eens de oorzaak van de onkerkelijkheid kunnen zijn geloofde de heer Nelle stijn. In perioden dat Eist goede lei ding had, was direct een opleving te bespeuren. Ten tijde van Ds. van Galen, Ds. v. d. Peut en ook van Ds. Stekelenburg is veel op kerkelijk gebied gebeurd. Maar nu we alweer 16 maanden zonder predikant zit ten kon het wel weer eens verkeerd gaan. De pastorie staat maar leeg. Sommigen zeggen kun je de wo ning niet verhuren, maar als dan toch een pi'edikant zou komen, zit je weer in de problemen. Vaag werd in de kerkeraad het idee geoppex-d om een vaste kracht aan te stellen, maar iets concreets is hierover niet te zeggen. We ho pen en bidden dat Ds. Boertje naar onze gemeente zal ovei'komen. Dat is alles was we doen kunnen zegt ouderling Nellestijn. De hervormde Pastorie te Eist, die sinds juni vorig jaar leeg staat. v v Tn 'y¥iiMTininrmrt iiWjMniiiTiiiiiWiaiArii i 'L: 1,1 'c t..."W" Mogelijk uitgroei tot 50 werknemers Nog dit jaar zal het Ingenieurs Adviesbureau Rescona N.V. thans gevestigd te Amstelveen naar Renswoude worden overgeheveld waar men eerst op het in dustrieterrein een houten noodgebouw zal neerzetten, maar op langere ter- myn naar een permanente huisvesting streeft. Het bedryf in Renswoude zal onder leiding staan van de heer Prins, die meedeelde dat in de toekomst werk zal zijn voor plm. 50 personen. De leiding van Rescona werd getipt door het ETI te Utrecht om zich in Renswoude te vestigen omdat het vele voordelen biedt. Men geeft adviezen aan het bedrijfsleven, heeft een eigen tekenkamer en verzorgt ook ontwer pen voor bedrijven en laboratoria. Men kampt met een personeelstekort en dacht dat in Renswoude gelegenheid zou bestaan werknemers aan te trek ken. De werkzaamheden zijn nogal ge- specifisceerd zodat men aanvankelijk naar vakmensen zoekt. In Amstelveen heeft men zelfs een rekencentrum com pleet met computers. Minstens 20 te kenaars zullen in de vestiging te Rens woude emplooi vinden. Momenteel voert de directie nog be sprekingen over de grondaankoop met de eigenaresse van die grond. Men had de keus tussen Ysselstein of Renswou de, maar koos de laatste gemeente, om dat men dan direct onder de industrië le sferen van Veenendaal, Ede en zelfs Amersfoort lixV de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! Hoofdstraat 89 - Veenendaal Wanneer men een orgel uit de laatste decennia van de vorige, of uit de eerste decennia van deze eeuw - b.v. het orgel van de Ned. Herv. Julianakerk al hier - vergelijkt met een orgel uit deze tijd - b.v. met het orgel van de Ned. Herv. Evangelisatie „Sola Fide", of met het orgel van de Geref. Petrakerk - dan zal men terstond kunnen constateren, dat er in de eerste helft van deze eeuw een enorme verandering in de orgelbouw heeft plaatsgehad. Gaan we na, wie de stoot tot deze verandering heeft gegeven, dan blijken we uiteindelijk te recht te komen bij prof. dr. Albert Schweitzer. Deze uitzonderlijk begaafde mens was behalve theoloog, filosoof en medicus, ook een invloedrijk organist en orgéldeskundige. Mede door hem is de z.g. „Orgelbeweging", die tenslotte heeft geleid tot bovengeconstateerde verandering in de orgelbouw, ontstaan. AUTO OVER UE KOP, GEEN GEWONDEN Op Rijksweg 12 ter hoogte van het Shell Station sloeg de bestuurster van een personenauto Mevr J B. uit Utrecht over de kop tengevolge van een slippartij. Ze reed met een snel heid van 120 km over de snelweg, slip te en begon te remmen .Het remspoor was zeker 70 meter lang. Mevr. B. kwam met haar auto in eeu langs de weg gelegen sloot terecht. Wonder bo ven wonder kwam de bestuurster er zonder noemenswaardig letsel af. Ruim f 7000,hoger dan was geraamd Donderdagmorgen vond de aanbesteding plaats voor de bouw van een ver enigingsgebouw/annex kleuterschool in Overberg. De laagste inschrijver was de fa. M. van Manen uit Amerongen voor de som van f 31.540,Dit is ruim zeven mille meer dan het geraamde bedrag en waarvoor de Raad van Ame rongen destijds een crediet verleende. Dit streefbedrag was f 24.000,Ged. Staten hebben hieraan hun toestem ming gehecht. De procedure zal nu waarschijnlijk wat worden vertraagd omdat de Raad eerst zal moeten be slissen over een aanvullend crediet waarmee G.S. zich dan ook weer ak koord moeten verklaren. De Rijks- goedkeux'ing op de bouw kan ieder mo ment afkomen. Het verenigingsleven in Overberg zou in het komende win terseizoen bijzonder gebaat zijn met een verenigingsgebouw, maar zoals de zaken nu staan zal het wel minstens januari 1966 worden voor met de bouw kan worden gestart. Verkeerscursus Op initiatief van het bestuur van het Verbond Voor Veilig Verkeer (WW) afdeling Schex-penzeel, zal maandag avond 11 oktober a.s. om 8 uur, in ho tel De Hertog van Gelre, begonnen worden met een verkeerscursus onder leiding van een instructeur van de i'ijkspolitie, de opperwachtmeester Brummel. Gedurende deze cursus, die vex-moedelijk tien achtereenvolgende maandagavonden zal worden gehou den. zal speciale aandacht wox'den ge schonken aan de laatste nieuwe bepa lingen op het gebied van het wegver keer. Voor het volgen van deze cur sus. die voor iedere weggebruiker wordt aanbevolen, kan men zich op geven bij de instx'ucteur en bij de heer Van Vollenhove op het gemeentehuis HET ORGEL IN ZIJN TIJD IN DE 19e en eerste decennia van de 20e eeuw, had zich in de orgelbouw een ontwikkeling voorgedaan, die vooral gekenmerkt werd, door een loslaten van de prin cipes, die eeuwenlang aan de orgel bouw ten grondslag hadden gelegen. De techniek had in de orgelbouw een steeds grotex-e invloed gekregen. De ambachtelijke orgelmakerij had het veld moeten ruimen voor de orgelfa- briek. Het orgel was een fabriekspro- dukt geworden. Veel orgelmakers, ook hier te lande, waren zich gaan beperken tot het in elkaar zetten van de bij een orgelfabriek bestelde on derdelen. Een grote uniformiteit was hiervan het gevolg. Funktionele orgelkassen, van we zenlijk belang voor een goede klank vorming, de opbouw in „werken" - hoofd-, rug-, borst- en pedaalwerk - ieder met een eigen klankkarakter, de evenwichtige dispositie opbouw, de heldere, doorzichtige klank, alles kenmerkend voor de oude orgels, het waren evenzovele dingen, die in Schweitzers tijd tot het verleden be hoorden. De manualen verschilden nu slechts door verschil in klank sterkte. De klank van vele registers was strijkend geworden. Het geheel leek op een imitatieorkest. Eén van de belangrijkste wijzigingen was echter geweest, dat de mechanische fractuur - de verbinding pijp-toets d.m.v. houten latjes - was verdron gen door de pneumatische en de elektrische tractuur, waarbij de ge noemde verbinding door winddruk of magneetjes tot stand komt. Toen men ook de registers pneu matisch ging inschakelen, was de weg vrij voor de inbouw van talrij ke speelhuipen, die aan de oude or- gels geheel vreemd geweest waren. Zo schiep men de mogelijkheid het geluid van bijna onhoorbaar tot alles overweldigend te laten aanzwellen. Tegen deze ontwikkeling, die hij als een inslaan van de verkeerde weg zag, ging Schweitzer zich verzetten. SCHWEITZER ALS ORGANIST WAAROM eigenlijk? In de eer ste plaats i.v.m. de intex-pre- tatie van de orgelliteratuui'. Schweitzer had een grote voorliefde voor de werken van Johann Sebas tian Bach (1685-1750). Door zich diep gaand met diens werk bezig te hou den, was hij Bachs taal gaan ver staan, de geest van zijn werken gaan begrijpen en was hij gaan inzien, dat Bach een andere vertolking vraagt, dan zijn tijdgenoten gaven. Op de ox-- gels van zijn tijd bleek verantwoord Bachspel echter nauwelijks, of in het geheel niet mogelijk. De vereiste klankkleui'tegenstellingen wax-en niet meer te verwezenlijken, de nodige helderheid ontbrak, terwijl accuraat spel door de luie pneumatiek onmo gelijk was. De wel aanwezige, zachte strijkende stemmen en de mogelijk heid tot gx-ote vex-schillen in klank sterkte waren voor 't overgx-ote deel van de oi'gelliteratuur weer niet bruikbaar. Het is dan ook begrijpe lijk, dat hij een grote voorliefde voor de oude orgels had, waarop hij zijn inzichten wel kon verwezenlij ken. Op deze orgels liet hij horen, hoe z.i. Bach gespeeld moest wor den: breed opgezet, rekening hou dend met de structuur van het werk, technisch gaaf en vooral een gx-ote rust ademend. Van dit Bach spel liet hij op zijn concertreizen, die hij in dienst van zijn levenswerk in Lambarene maakte, duizenden genie ten. Zo stonden bij zijn concertreis door Nederland in 1932 voor de pe riode van 23 april tot 3 juni 30 con certen en lezingen op het program ma. Zijn betekenis voor de herleving van Bachs muziek kan niet gauw te hoog worden aangeslagen. Schweitzer wilde Bachs werken echter ook op een modern orgel kunnen spelen en hij was overtuigd, dat het mogelijk moest zijn. ONDER FRANSE INVLOED REEDS vanaf zijn zeventiende' jaar had Schweitzer min of meer regelmatig les van Char les Marie Widor, die vanaf 1870 tot 1934 organist van het in 1861-1862 door Aristide Cavaillé Coll volledig omgebouwde orgel van de Sint Sul- pice te Parijs is geweest. De studie bij Widor heeft grote invloed op Schweitzer gehad. Hier leerde hij de muziek van Cesar Franck en Widor kennen, zoals ze klonk op de orgels waarvoor ze geschreven was. Hier werden ook de rollen leer ling-leermeester omgekeerdSchweit zer wijdde zijn R.K. leermeester in, in de geest en de achtergronden van de wei'ken van de protestantse Bach. Grote bewondering kreeg hij hier voor de ox'gels van Cavaillé Coll. Deze had weliswaar ook toegegeven aan de heersende smaak, ook zijn orgels waren zodanig, dat Franck van zijn orgel zei: „Mijn orgel is mijn orkest", ook bij hem was de werkopbouw vervaagd en bevatte de dispositie een onevenredig groot aan tal 8-voetsregisters, maar in ver schillende opzichten was hij toch minder ver van de aloude principes afgedwaald dan zijn collega's elders. Hij had de oude sleeplade gehand haafd, evenals de mechanische trac- tuur en zijn ox-gels waren geen ka rakterloze fabrieksprodukten. DE „ELSaSSISCH- 'DEUTSCHE- REFORMBEWEGUNG" OP aandringen van Widor publi ceerde Schweitzer x-eeds in 1905, in het Frans, zijn werk over Johann Sebastian Bach, waar van enkele jai'en later een Duitse uitgave verscheen. Het was een daad van historische betekenis. Nauwelijks een jaar later schrikt hij de orgel- wex-eid opnieuw op, nu met zijn werk „De Duitse en Franse orgel bouwkunst en orgelkunst", waarin hij opnieuw zijn ideeën uiteenzet. Een storm van kritiek breekt los. Schweitzer staat echter niet meer al leen. De Straatsburgse orgelkenner- organist Emile Rupp (f 1949), even eens een leerling van Widor, is zijn overtuigd medestander. Beiden wa x-en weliswaar niet de eersten, die hun stem verhieven. We denken b.v aan de Haai'lemse organist Joh. G Bastiaans, die al in 1851 Bach op een in die tijd ongehoorde manier in de aandacht plaatste, en aan de orgel- deskundige J. W. Enschede. Hun stem was echter min of meer „de stem eens roependen in den woestijn" geweest. Nu, met deze zgn. „Elsas- sisch-deutsche Reformbewegung" be gon de herleving van de oi'gelbouw pas goed. Fel was de kritiek op het eigentijdse ox-gel. De speeltafel van een pneumatisch orgel, met zijn tal loze knopjes, treden en metertjes werd veroordeeld met de uitspraak dat deze leek op de centrale regel- kamer van een groot station De vaste combinaties en de cx-escendo wals, waarbij de organist geen enke le invloed heeft op de getrokken re gisters werd „slavernij en afzien van iedere vrijheid" genoemd. Grote lof hadden zij daarentegen voor de ou de Silbermann orgels en voor het 19e eeuwse Cavaillé Coll orgel. Het ideaalbeeld van het toekomstige orgel zagen zy in een vereniging van alle stylkenmerken van de oude Silbermann-orgels met de voordelen van het Franse Cavaillé Coll orgel. Hierop zou naar hun mening zowel de oude, als de orkestrale muziek (Franck, Widor) goed gespeeld kun nen worden. Op dit laatste punt zouden latere orgelbewegingen niet met Schweitzer en Rupp meegaan. Op het congres van het internatio naal muziekgenootschap, dat van 25- 29 mei 1909 te Wenen werd gehou den, krijgt Schweitzer nogmaals ge legenheid zijn orgelbouwkundige ideeën duidelijk uiteen te zetten. De resultaten van een door hem onder Duitse en Franse orgelbouwers en -deskundigen ingestelde enquete, vox-mden de grondslag voor de „In ternationale leidraad voor de orgel bouw". Een aantal punten van deze zeer belangwekkende leidraad zou den we kunnen samenvatten als een „terug naar de verlorengegane prin cipes", terwijl een aantal andere punten duidelijk de Franse invloed laten zien. Sommige stellingen wa ren zo vooruitstrevend, dat ze voor 1965 geschreven lijken te zijn, zo als: De waarde van de stemmen is bepalend, niet het aantal. De akoes tische omstandigheden in kerken en concertzalen dienen verbeterd te worden. De oude orgels behoren als overgeleverd cultuurgoed bewaard en onderhouden te worden. Vooral dit laatste punt vond Schweitzer zeer belangrijk. Hij wist uit erva- ï'ing, dat vele historisch waardevol le orgels bij restauraties onherstel baar verminkt waren, doordat men ze aan de nieuwe smaak had willen aanpassen. Hij zag het reeële ge vaar, dat er op zeker ogenblik geen orgels in originele toestand meer zouden zijn. Waar hij kon wendde hij zijn invloed ter verbetering aan, zoals in Groningen. Hamburg en Roskilde Mede door Schweitsers invloed is in het, van oorsprong Ne derlandse orgel in de Dom te Ros kilde nog oud materiaal in min of meer oorspronkelijke staat bewaard gebleven. Op Schweitzers grote betekenis voor de Bach-renaissance is hierbo ven x-eeds gewezen. Het feit, dat men heden ten dage op verschillen de punten andere opvattingen hul digt, doet aan Schweitzers betekenis niets af. Op Schweitzers werk als orgel- deskundige heeft men in later tijd steeds weer min of meer terugge grepen. In de twintiger jaren ont stond in Noord-Duitsland de grote orgelbeweging, die wel op Schweit zer teruggreep, maar zich vooral met betrekking tot de synthese tus sen oude orgels en het Franse Ca vaillé Coll orgel van Schweitzer distancieerde Dit bleek technisch onmogelijk. Van Duitsland waaide de opleving in de orgelbouw via Denemarken (Sybx-and Zacharias- sen t 1961) naar Nederland over. De orgelbeweging hier te lande - vaak foutief als de Neo-Barokke richting aangeduid - zou echter een geheel eigen ontwikkeling gaan doox-maken en zich op verschillende punten van de Duitse orgelbeweging gaan onderscheiden In veel opzich ten zou de Nederlandse orgelbewe ging radicaler en consequenter wor den. Heden ten dage is er dan ook een duidelijk verschil op te merken tussen de Nederlandse en Scandi navische orgelbouw enerzijds en de Duitse orgelbouw anderzijds. N A. M.

De Vallei | 1965 | | pagina 14