Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken FINANCIËLE POSITIE UITERMATE MOEILIJK Begroting 1966 gemeente Veenendaal wijst aan: AGEPIDA PROEFBORINGEN IN ACHTERBERG EN RHENEN DOKTER VAN OMMEREN TE ELST VIERT ZILVEREN JUBILEUM Grote muzikale show op het Slot. de Bruïneplein ZEISS Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Plannen Salamander en Molenbrug worden bouwrijp gemaakt Desondanks het komende jaar aan de orde: Buitengewone aanvoer op Vogelmarkt JNieuws uit de omgeving MULDER EDERVEEN Vragen over middenbermbeveiliging in Dodenbocht EDERVEEN Tal van gasten op jeugdweekend Herv. Kerk TTlclis- ujrtiEk 39e JAARGANG DINSDAG 5 OKTOBER 1965 Nr. 78 Redaktie en administratie: Parallelweg: 1# - Veenend aal T«L 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Kedakttec W. P. «er Hoeren Advertenfiea en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Valid" in plaatsen ran verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimnm advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1.50. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Reconstructie van de Buurtb.an-west, van deel Kerke wijk en van de Eenvoudlaan. Sanering op hoek Hoofdstraat- Hoogstraat. Doortrekking Dr. de Visserstraat en B. Poesiatstraat. Verbreding Industrielaan. De Raad van Veenendaal zal donderdagavond in haar vergadering de begroting voor het dienstjaar 1966 aangeboden krijgen. Een begroting, die er op het eerste gezicht weinig florissant uitziet. Het gemeentebestuur wijst op de uitermate moeilijke fi nanciële positie waarvoor de gemeente zich voor het komende jaar geplaatst ziet. Kon vorig jaar nog een althans in de ogen van B. en W. en van de Raad sluitende primitieve begroting worden aangeboden, dit jaar moet met een tekort van ruim IV2 miljoen worden gerekend. Hierbij gaat men zelfs uit van een verdergaande belastingverhoging voor de Veenendalers. Het niet sluiten van de begroting noemen B. en W. een ernstige zaak. De zaterdagmiddag gehouden vogelmarkt, die onder auspiciën van „De Veenendaalse Vogel vrienden" in het OCB gebouw werd gehouden trok een grote be langstelling. Vogelliefhebbers uit Veenendaal en om geving maar ook uit wijdere omtrek be wonderden het aangevoerde materiaal. Een verschil met vorig Jaar was wel het feit dat toen meer kanaries werden ver kocht terwijl men zaterdag meer de tro pische vogels aantrof. In totaal werden zo'n 300 vogels verhandeld. Team van oliemaatschappij speurde naar olie en/of gas Een team deskundigen van de Ned. Aardolie Maatschappü heeft een groot gebied in de gemeente Rhenen doorzocht met het oog op eventuele aanwezigheid van de bodemschatten olie of gas. Zaterdagmorgen werd begonnen aan de Zuidelijke Meentsteeg, vanwaar men een rechte baan trok naar het zuiden. Op een 12 tal plaatsen werd een proefboring verricht. Zaterdagmiddag was men reeds tot aan de Cuneraweg gevorderd, waarna het on derzoek voortging in de richting van de bosrand. Gistermorgen was het team druk bezig op het Roodland. Men voert een seismograaf met zich mee, die de indruk ken registreert. In het opsporingsteam bevonden zich een groot aantal Duitse deskundigen uit Dokter S. M. van Ommeren hoopt op vrjjdag 15 oktober a.s. de dag te herdenken dat hy voor 25 jaar geleden zUn dokterspraktijk te Eist begon. Teneinde de jubila ris een feestelykc dag te bereiden heeft zich een klein comité gevormd, dat de in Eist zozeer gewaardeerde arts wil verrassen, hoewel hyzelf wars is van elk feest betoon. GOEDKEURING Het blijkt dat Ged. Staten aan de begroting 1965 hun goedkeuring nog niet hebben gehecht, omdat dit college - in tegenstelling met de gemeente Veenendaal van oordeel is dat die begroting niet sluit. Het keuzeprobleem zal volgens het college van G.S. op de voorgrond moeten staan. Hierdoor zou het misschien nood zakelijk zijn dat een keus moet wor den gemaakt tussen de bouw van de al sinds 1940 op het verlanglijstje staande rioolzuiveringsinstallatie en het geplande overdekte zwembad. Met de creatie van de eerste installatie wordt de volksgezondheid gediend, met het overdekte zwembad eveneens. Daaren boven houdt realisatie van het zwem bad nog in het voorzien in een aller noodzakelijkste voor de gehele bevol king, van jong tot oud, bestaande be hoefte op het gebied van de recreatie, aldus b. en w. in de nota. Het dwingen of dringen tot het doen van een keus tussen beide voorzienin gen of tal van andere zou alleen maar betekenen het verschuiven naar de toekomst van noodzakelijke werken die NU moeten gebeuren. De bestaande en de nieuw te vestigen industrieën ma ken al die voorzieningen korte ter mijn noodzakelijk. Dat een gemeente van ongeveer 26.000 inwoners met de tot dusver gevolgde methode van verschaffing van geld middelen niet in staat is al die voor zieningen te treffen is bekend bij de organen, die ook aan de gemeente Veenendaal de hiervoor gememoreerde taak toedeelden. (Streekplannen, waar in Veenendaal als groeiende industrie plaats wordt genoemd). Het zal ieder duidelijk zijn, aldus b. en w., dat een industrieel gequalifi- ceerde gemeente van 26.000 inwoners, welke in een zeer beperkte tijd moet uitgroeien tot ten n^ste bij het dub bele aantal inwoners met tal van voor zieningen niet kan wachten tot dit dub bele aantal al geheel of ten naaste bij is bereikt. Voorzieningen De begroting van het grondbedrijf laat zien dat b. en w. voornemens zijn in de loop van 1966 kredieten te ver lenen voor diverse werken o.a. de re constructie van de Buurtlaan-West, de verbreding van de Industrielaan tussen Ambachtsstraat en Groeneveldselaan, de reconstructie van de hoek Rem- brandtlaan-Adr. v. Ostadelaan. de aan leg van een speel- en parkeerterrein nabij de Sionskerk, het gedeeltelijk bouwrijp maken van de complexen Sa- EDE In de kantine van het nieuwe sportpark „De Bosrand" zal geen alcohol verkocht worden. Dit besliste woensdag avond de Edese Gemeenteraad. De Stich ting Alcoholvrije Bedrijven zal het nu voor een jaar met de kantine gaan pro beren. Vanaf de publieke trimune was tij dens de gemeenteraadsvergadering te ho ren: „Met melk meer mans"!!! ZEIST Volgens de Zeister burgemeester Mr. A. P. Korthals Altes lijdt de Neder lander aan collecte moeheid, men wordt huiverig bij het rammelen van een col lectebus. De persoonlijke inzet van de mens voor de ander is veel belangrijker aldus de burgemeester tijdens de te Utrecht gehouden veertigste verjaardag van het Centraal archief en inlichtingen bureau inzake het verzamelingswezen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal vcrZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a en 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, ans. Talaloon 08385-3000 lamander en Molenbrug en de afwer king van het bouwrijp maken van de Industriewijk. Uit het opgesomde blijkt dat niet gerept wordt over het uitbreidings plan Dragonder. Of dit plan naar een verdere toekomst is verschoven of anderszins wordt niet bekend ge maakt. Sociale dienst De uitgaven met betrekking tot de gemeentelijke sociale dienst stegen het afgelopen jaar met rond f 263.000, Een van de oorzaken is de stijging van de personeelskosten met rond vijftig mille. De hoofdoorzaak ligt echter in een verhoging van de kosten van bij stand met rond f 203.000,o.m. als ge volg van de sterk verhoogde verpleeg- prijzen van ziekenhuizen en inrichtin gen. Als voorbeeld wordt genoemd de kosten van verpleging voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, die met f 78.000,opliepen, terwijl het aan tal verpleegden steeg van 23 op 34. Een gelijksoortige stijging met rond f 46.000,wordt geconstateerd bij de verpleging in psychiatrische inrichtin gen, het aantal verpleegden in deze categorie steeg van 38 tot 42. Ook de kosten van verzorging in be jaardentehuizen stegen met 35 mille. Het aantal verpleegden liep op van 73 tot 88. De kosten van verpleging in ziekenhuizen bewogen zich eveneens in stijgende lijn van f 14.000,tot f 30.000,—. Politie Zoals bekend zal perceel Hoofd straat 34, waarin ook het politiebureau Sander van Ommeren werd op 27 okto ber 1912 te Ommeren (gem. Lienden) ge boren als zoon van een fruitteler. Na het doorlopen van de lagere school en de HBS te Tiel bezocht de heer van Ommeren de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij me dicijnen ging studeren. In de mobilisatie- dagen diende dokter van Ommeren ons land als officier van gezondheid. Hij was Ned. Ver. van Huisvrouwen De Ned. Ver. van Huisvrouwen die in Veenendaal een bloeiend bestaan leidt heeft voor de komende maanden weer een aantal aktiviteiten op haar programma staan. Op 6 oktober tijdens het koffie-uurtje om half elf in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" worden zes nieuwe leden welkom geheten, op 12 oktober wordt er gebridged, en op 18 oktober vertelt merv. de Ruiter-Knijff, die zelf lid is van de vereniging, over het bezoek dat zij bracht aan haar dochter in Kameroen, waarbij ze ruim 100 dia's vertoont. Op 19 oktober neemt de Veenendaalse afdeling deel aan de gewestelijke dag in Zeist en 26 oktober is er 's morgens brid gen in „De Korenbeurs". In november en december worden be zoeken gebracht aan Rotterdam en de Hollandia Tricotage fabrieken, terwijl ook een voorlichtingsavond over blikconser- ven en een demonstratie omtrent 't klaar maken van koude schotels op het pro gramma staat. toen gelegerd in de Peel. Na de oorlogshandelingen in 1940 was hij nog enkele maanden werkzaam in het Militair Hospitaal Oog in Al te Utrecht. Op 15 oktober 1940 nam dokter van Om meren zijn taak in Eist op. Hij was de eerste dokter van Eist, want tevoren gin gen de patiënten naar Rhenen of Ameron- Dr. S. M. v. Ommeren als Officier van Gezondheid in 1940. In hetzelfde jaar kwam hij in Eist. gen. Tijdens zijn 25 jarig verblijf te Eist heeft dokter van Ommeren zich bijzon der ingespannen voor het welzijn van de bevolking. Hij was o.m een der grond leggers voor de totstandkoming van een nieuw Groene Kruisgebouw te Eist. Hannover. Zaterdag keek heel Achterberg naar de verrichtingen van de onderzoe kers, die een net van draden over de we gen legden. Omtrent enig resultaat kon de leider van de expeditie ons geen medede lingen doen. Geen inbrekers maar weckflessen De Ederveense politie werd in de nacht van vrydag op zaterdag gealar meerd, omdat er inbrekers aan het werk zouden zyn bij de fam. D. aan de Hoofdweg. Bleek van schrik zaten man en vrouw in de slaapkamer. Toen de politie met speurhond arriveerde om de „inbrekers" te vangen, bleek, dat in de kelder een buis was gesprongen waardoor de hele kelder onder water liep. Het geluid, dat de heer en mevrouw D. de stuipen op het lijf had gejaagd, bleek afkomstig van de weckflessen in de kel der die één voor één in het water vielen. PREEKBEURT OUD GEREF. GEM. Donderdag 14 oktober spreekt voor de Oud Ger. Gem. te Ederveen om half acht ds. van Voorthuizen van Leersum. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Zaanland" (6/10); Au stralië: ms „Orcades" (6/10), ms „Tour- coing" (9/10); Canada: ms „Harpefjeii (6/10); Suriname: ms „Marathon" (6/10); Verenigde Staten van Amerika: ss „Nieuw Amsterdam" (6/10). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Op deze welbekende hoek Hoofdstraat Hoogstraat zal heel wat worden gesaneerd zoals uit de begroting biykt. is ondergebracht, moeten verdwijnen, zodra het nieuwe raadhuis in gebruik kan worden genomen en het Winkel centrum aan de Tuinstraat met de daarmee verband houdende doorbraak in de Hoofdstraat wordt aangelegd. (zie verder pag. 2) De heer A. J. M. Ilaggenburg (KVP> middenbermbeveiliging De heer A. J. M. Haggenburg, lid van de gemeenteraad voor de KVP, heeft onlangs het college van B. en W. verzocht drin gend alles in het werk te stellen, zover het in haar vermogen lag, om zo snel mo gelijk te komen tot een middenbermbe veiliging in de „Dodenbocht" op Rijksweg 12. Zoals de heer Haggenburg vernomen had zou men bij Maarsbergen stoppen met het aanbrengen van de middenbermbe veiliging om dan van Arnhem af weer te rug te gaan naar Maarsbergen. Wat hier van de reden is wist de vragensteller niet, maar drong er op aan dat indien het gerucht waar was, dat hier iets aan gedaan zou worden. ANTWOORD B. en W. antwoordden op deze vragen dat de directie Utrecht van Rijks waterstaat heeft medegedeeld dat deze beveiliging wordt doorgetrok ken tot de grens van de gemeente Veenendaal met de gemeente Ede. Per dag wordt 600 meter beveiliging aangebracht, terwijl de te beveili gen afstand begin september nog 4 km bedroeg. Behoudens stagnatie in de aanvoer van materialen en onwerkbaar weer wordt verwacht dat het eindpunt medio september zal zijn bereikt. (Inmiddels blijkt dit d.d. 4 okt. nog niet het geval te zijn). Uitgaande van winkeliersvereniging „Veenendaal-Zuid" A.s. vrijdagavond zal de Scheepjeswolharmonie op het Slot de Bruïneplein een grote muzikale show geven en een taptoe. Dit op uitnodiging van de jonge middenstandsvereniging „Veenendaal-Zuid", die in de korte tyd van haar be staan al heel wat heeft voorbereid. Momenteel bezinnen de aangesloten middenstanders zich al op de St. Ni- colaasactie, die grootscheepser zal wor den opgezet dan vorig jaar. Men her innert zich dat in de „schatkist" aller lei fraaie cadeau's verborgen werden van driewielige fietsjes, autopeds, skel ters en wat dies meer zij. Thans is het bestuur van plan de zaak nog drastischer aan te pakken en grotere prijzen uit te loven, zoals elek trische apparaten enz. Men gaf vorig jaar een groot aantal sprekende pop pen cadeau, zo'n 50 a60. Dit aantal wil men verhogen tot 100 of 120. De gehouden enquête om in Veenen daal-Zuid een markt te houden heeft het bestuur ten zeerste gestimuleerd om op de ingeslagen weg voor te gaan. Zeker 95 van de huisvrouwen in Zuid stemde voor een warenmarkt in Zuid. Het bestuur onderneemt thans stappen bij de betrokken instanties om de wens van de bewoners te kunnen realiseren. Men wil dan een vrijdag middag en -avondmarkt instellen, zodat de dinsdag- en zaterdagmarkt in het centrum gewoon kan doordraaien. Men stelt dat deze marktactie niet gericht is om de markt in het centrum te torpederen, maar men wil tegemoet Hervormde jongeren uit vele plaatsen in Ederveen op bezoek. De groep, die deel nam aan het jeugdweekend gefotografeerd voor de kerk. G-eheel links de plaatseiykc predikant ds. J. C. de Bie. komen aan de wensen die in het pu bliek leven. Aan de markt in 't cen trum kleven volgens de bestuurders van „Zuid" velerlei bezwaren, vooral op verkeersgebied. Het is thairs nog even afwachten hoe de verschillende instanties zullen beslissen. IETS NIEUWS VOOR EDERVEEN In het afgelopen weekend hebben een groot aantal jongelui, afkomstig uit verschillende plaatsen een bezoek ge bracht aan het dorp Ederveen in het kader van een jeugduitwisseling, uit gaande van de pas opgerichte Her vormde jeugdraad. De jongelui waren o.a. afkomstig uit Gorkum, Werkendam, Groenekan, Eem- nes, Hasselt, Ernst en andere plaatsen. Om vijf uur werd de jeugd verwelkomd door Ds. J. C. de Bie tijdens een bijeen komst in het jeugdgebouw bij de kerk. De predikant vond deze uitwisseling iets nieuws voor Ederveen. Het werk vanuit de plaatselijke verenigingen is ook on langs pas opgezet. De predikant sprak de hoop uit dat de jongeren zich in deze voortrazende tijd zich zouden vastklem men aan het Ene Woord. Na deze ope ningstoespraak vertelde de heer G. Kou- dijs iets over het verleden van het dorp Ederveen en ook over het heden. Men kent Ederveen niet meer terug. Van turf graversdorp tot een welvarende gemeen schap. De heer Koudijs zag in de welvaart een gevaar dat men dan God en Zijn dienst niet meer zou eren. In de avond vertoonde de heer Zunnenberg uit Heel- sum een aantal dia's over Oostenrijk en Zwitserland. KNAAPJE LIEP TEGEN BROMFIETS Toen het zesjarig jongetje van de fam. van D. van de Wamelenweg, maandag middag dit school kwam werd hij aange reden door een bromfietser. Het ventje werd aan zijn gezicht en been verwond. Op doktersadvies werd hij naar z'n ouder lijke woning overgebracht. In tegenwoordigheid van de burgemees ter van Rhenen en Veenendaal had j.l. vrijdag de VIOS Jongveekeuring te Achterberg plaats. ZICKCNFONDSLIVERANCIER VEENENDAAL Dinsdag 5 oktober: 8 uur Contact avond EHBO in Ritmeesterkan tine. Woensdag 6 oktober: 2.30 uur n.m. bejaardenontspanningsmiddag in OCB geb. spreker dhr. J. Meijer uit Veenendaal. 8 uur N.V.V. geb. ledenbijeen komst A.B.T.K. „De Eendracht", spreker ir. Gorter. 8 uur verg. Studiever. „Petrus Datheen" in kerkgeb. Fluiterstr. 10.30 uur v.m. koffieuurtje van Ned. Ver van Huisvrouwen in Korenbeurs. Woensdag 7 oktober: 7.30 uur ge meenteraadsvergadering. 7 uur le ruilbeurs van dit seizoen in Instuif gebouw. Toegang 25 ct. Vrijdag 8 oktober: 10.30 uur v.m. opening Raiffeisenbank. EDERVEEN Dinsdag 5 oktober: 8 uur openings avond van Winterwerk van Herv. Jeugdraad. ELST Donderdag 7 oktober: 8 uur EHBO filmavond „Langs ongebaande Klingen". Donderdag, vrijdag en zaterdag, lu napark ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan buurtver. Fran- seweg.

De Vallei | 1965 | | pagina 1