Dorp aan de Grift (V) Dampo SetterSet EDE Profs en semiprofs moeten meer betalen voor sportkeuring EDERVEEN Meer subsidie voor jeugdsport in Veenendaal Overberg wacht op kleuterschool en verenigingsgebouw Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 8 oktober 1965 Een schaking in de 16de eeuw Oudste kerkelijk leven in onze omgeving Het „geheim" van de Emmikhuizerberg AMERONGEN u Fa. L. HEY 6 Omstreeks 1500 leefden te Utrecht twee aan elkander geparenteerde families, Pauw en Zas geheten, wier jeden als bur gemeester, raad, cameraar (penningmeester), schepen, gerechtssecretaris of vroedschapslid optraden en invloed uitoefen den. Uit het huwelijk van een hunner, namelijk Ghijsbert Zas met Jacoba Cluetink sproten Gerrit, Digna, Petrus en Adriana Zas. Gerrit huwde een zekere Agatha, uit welke verbintenis Pieter Zas geboren werd, die in de geschiedenis van Emmikhuizen zou optreden, zoals wij verder zullen zien. Adriana trouwde met Ghijsbertus Pauw en schonk hem de kin deren Jacobus en Vincentius Pauw, voorts nog twee zonen, die in 1515 aan de pest stierven en tenslotte in 1511 Emma of Emerentiana Pauw, die een rol in een romantische gebeurtenis heeft gespeeld, welke zich goed zou lenen als stof voor een historische roman. Op elfjarige leeftijd werd Emma ge schaakt door Steven van Zuylen van de Haer en door hem eerst naar zijn slot de Haer gevoerd. Uiteraard leidde die schaking tot een proces. Het Utrechtse stadsbestuur sommeerde Steven Emma vrij te laten en te doen terugkeren. Intussen was zij echter door Steven naar Calcar gebracht, waar zij ten huize van Margaretha van Drakenborch verbleef. De laatste was gehuwd met jonk heer Snoy. Steven nu huwelijkte Emma uit aan Lambert Snoy, Margaretha's zoon. Op 29 januari 1522 had het huwelijk plaats. De stad Utrecht berustte er niet in en verzocht de hertog van Kleef, in wiens ge bied Calcar lag, om Emma's terugkeer. Ver geefs echter. Lambert vorderde zelfs Emma's erfdeel op van haar oom en voogd Gerrit Zas. In 1521 was namelijk haar vader Ghijsbertus Pauw overleden en haar oom van moeders zijde als voogd aangesteld. Steven had haar aan die voogdij onttrok ken. Utrecht deed in arren moede een beroep op keizer Karei V en de hertog van Gelre. De uitspraak was ten voordele van Lambert Snoy. Gerrit Zas droeg gedwongen en onder protest de goederen aan Lambert over, een aanzienlijk erfdeel, want Emma was univer seel erfgename! Steven zal Lambert wel in gelicht hebben over de erfenis, want hij be hoorde met zijn broer en een man, wiens zoon een grote rol in het latere Veenendaal zal spelen: Willem Foeyt tot de executeurs! Jacob Pauw schaarde zich aan de zijde van zijn zuster Emma, verklarend „dat sijne suster Emma met sijn consent aen Lambert Snoye gehijlickt (gehuwd) is". Ook twaalf neven en achterneven en een halfzusters kind van wijlen Ghijsbert Pauw betuigden hun instemming. Emma's leven verhaald hebben als ken- Een classicus zal niet direct van deze stuk- schetsing van de geest des tijds in het begin van de 16e eeuw, voeren onze gedachten terug naar het Karthuizerklooster Nieuw Licht te Utrecht en naar Emmikhuizen waar het convent vele goederen bezat. Emma's broer Jacob Pauw, die haar hu welijk goedkeurde, was lekebroeder in ge noemd klooster, zijn broer Vincent monnik, Pieter Zas uit het huwelijk van Gerrit Zas en Agatha, die beiden in de grote kruis gang van het convent begraven werden, werd er in 1512 monnik en in 1525 prior. Hij genoot zowel in zijn klooster als in ge heel de Karthuizerorde groot aanzien. De kroniek van het klooster, geschreven door jes latijn smullen! De uitdrukking dat de gelovigen zullen toestromen zal ongetwijfeld door Zas zijn geïnspireerd als toekomstmu ziek. Waar stond de kapel? Hiernaar kan men slechts gissen. Wijlen de heer A. van Deelen, landbouwer te Em mikhuizen, vertelde mij indertijd dat de kapel gestaan zou hebben 70 passen ten westen en 70 passen ten zuiden van de voormalige spoorbrug (zwarte brug). Hij had dit ge hoord van een nog oudere boer. identificeren. De beste kenner van de Kart- huizer geschiedenis, Mr. H. J. J. Scholtens, heeft in 1952 op Luttervelts veronderstellin gen enige verbeteringen aangebracht. De twee voorste personen dragen een smalle haarkrans en hebben verbindingsbanden aan de kovels, kentekenen dat zij monniken zijn. De achterste figuur heeft donker haar zon der kruinschering en draagt een habijt zon der verbindingsbanden, de kovel afgerond tot even onder het middel. Hij is geen eigen lijke monnik, maar een convers, een leke broeder, Jacob Pauw nu was een convers, Hij is de achterste persoon. Vooraan knielen Vincent Pauw en Pieter Zas. Wie is nu prior Zas? Gelaatstrekken en mondvorm van de lekebroeder op de achtergrond en de monnik links vooraan zijn gelijk. Niet verwonderlijk, want het zijn de gebroeders Jacob en Vincent Pauw. Vooraan rechts zien wij dus prior Pieter Zas, de stichter van de kapel. We hebben hier dus met een portret te doen van de stichter. Niet in de zin van een weergave van de psyche van de geportret teerde zoals Jan van Scorel dat deed in de beeltenis van George van Egmond. Neen, de schilder van het drieluik was het Jan van Huemen, Dirk van Opheusden of Ruten- berch? is nog te zeer „primitief", geeft nog vrij platte en onpersoonlijke poppetjes, die naar de geest nog van een volkomen middeleeuws anonymiteit zijn. Er is in dit portret nog geen uitbeelding van het indivi duele en karakteristieke van de persoon. Toch is er reeds iets te bespeuren van per soonlijke trekken, hoewel wij ons de prior anders voorstellen, met een minder vlezig gezicht, een meer „astraal" type, ascetisch en mystiek. Een nog oudere kapel? In een archiefstuk uit 1450 wordt in de 1. Zegel van de wijbisschop Laurentius Hertoge, uithangend aan de wijdingsoor konde van de St. Salvatorkapel te Em mikhuizen 1535. Een dubbele verkorte dwarsbalk, verzegeld van drie harten. Tussen de bovenste een hamerkruis. Het schild gedekt door een mijter met af hangende linten. Het omschrift luidt: Laurentii Hertoche Epi(scopi) Ebroniënsis d.w.z. Van Lau rentius Hertoche, Bisschop van Hebron (een destijds niet meer bestaand bisdom, waarvan hij dus titulair-bisschop was). Emma's lotgevallen: haar schaking, haar huwelijk als kind, de procedures aangaande haar huwelijk en erfdeel, werpen een helder licht op de familie-aangelegenheden van rijke burgers in die dagen. Emma werd de stammoeder der baronnen Snoy of Sonoy. Haar zoon was jonkheer Diederik of Dirk Sonoy, de bekende onder tekenaar van het Compromis der edelen, gouverneur van Hollands Noorderkwartier in naam van De Zwijger, een man berucht om zijn wreedheid. Bij mijn weten heeft het aan avonturen rijke en lijdensvol leven van Emma nooit als stof gediend voor een roman of een historische studie. Alleen J. W. des Tombes heeft in 1903 een opstel aan haar gewijd, getiteld: Emma Pauw. Een zedenschets uit de XVIde eeuw. Pieter Zas Gerritsz De families Pauw en Zas, uit wier ge schiedenis wij de romantische episode in 2. Fragment Drieluik linkervleugel binnen zijde. Utrechts meester ongeveer 1525. Centraal Museum Utrecht. 3. Vijf leden der Utrechtse Jerusalems- broederschap, Jan van Scorel. Krachtige persoonlijke typering van de koppen. Centraal Museum, Utrecht. zijn huisgenoot en procurator Gijsbert van Rutemberch, zegt dat „deze allerbeminne lijkste en zeer waakzame vader het licht van de (Nederduitse) ordesprovincie werd ge noemd. En hij was het ook van wege de buitengewone gaven van geest en hart". Dat hij een sterke imponerende persoonlijkheid is geweest, blijkt ook uit het feit, dat hij in 1531-1532 convisitator en van 1532 tot 1540 visitator der provincie is geweest. In het generaal kapittel werd hij zowel in 1532 als in 1534 in een hoge functie benoemd. De Emmikhuizer kapel Toen de gronden bij Emmikhuizen door pachters bewoond gingen worden, werd de zielzorg aldaar heel bezwaarlijk. De land lieden konden gaan kerken in Rhenen, Scherpenzeel of Ede, maar door de verre afstanden, de slechte wegen, de weinige ver voermiddelen zal er vermoedelijk weinig van zijn terecht gekomen. Prior Pieter Zas nu nam het initiatief op de Emmikhuizer berg een kapel te stichten, die in 1535 gereed kwam. Zodoende werd een begin gemaakt met enige zielzorg en ontlook daar het eerste kerkelijke leven in onze omgeving. Waarschijnlijk koesterde Zas verwachtingen dat Emmikhuizen zich in de toekomst tot een flink dorp zou ontwik kelen, verwachtingen die niet verwerkelijkt werden. Om de kapel te wijden zond bisschop George van Egmond zijn wijbisschop Lau rentius Hertoge naar Emmikhuizen. Er is niets over die reis bekend, maar gelukkig bleef het diploom, de wijdingsoorkonde be houden. Zij berust in het Rijksarchief te Utrecht. Passages uit het diploom 1535 Aan alle Christengelovigen, die deze brief zullen lezen, eeuwige groet in de Heer! Opdat de gelovigen te spoediger tot wer ken van liefde worden gebracht en doel treffender het heil hunner zielen verwerven, doen wij aan alle Christengelovigen weten, dat in het jaar van de geboorte des Heren 1535 op 13 mei St. Servatiusdag, uit wel willendheid van de Zeereerwaarde in Chris- to Georgius van Egmondt, door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoet gekozen en bevestigd in de Kerk van Utrecht, door de Eerwaarde Vader en Heer Laurentius Hertoge in de kapel van St. Sal- vator op de berg Ymmickhusen een altaar werd gewijd, daar gesticht door de Eer waarde Vader en Heer Petrus Zas, prior van de Karthuizers bij Utrecht ter ere van de H. Verlosser, van de heilige Maria Mag- dalena, de heilige Agnes, maagd en marte lares van alle heiligen. Verlangende derhalve dat de kapel en het altaar van de H. Verlosser met passende eer zal worden bezocht en door de Christenge lovigen vereerd en behoorlijk hersteld, be waard en gebruikt, alsook de lampen, ker kelijke sieraden en andere zaken, die voor de Goddelijke Diensten nodig zijn, behoorlijk zullen worden behandeld en dat de Christen gelovigen des te gereder uit devotie naar voorzegde kapel met het altaar zullen toe stromen en de behulpzame hand zullen bie den bij het herstel, het onderhoud en de behandeling Gegeven en gedaan te Utrecht in het klooster van de H. Agnes van de Regulie ren (hier woonde L. Hertoge) het jaar als boven op 29 mei". De ondertekening luidt: Ducis, de latini sering van de naam Hertoge. Bovenstaande passages uit de wijdings oorkonde hebben wij enigszins vrij vertaald. Pieter Zas' dood In 1540 brak een epidemie uit, die ook in het Utrechtse klooster slachtoffers maakte. Op 6 oktober bezweek prior Pieter Zas. De reeds genoemde kroniek verhaalt: „In aan wezigheid van het convent, dat onder tranen bad, zoals passend was bij het heengaan van zulk een vader, is hij gestorven". En over zijn begrafenis schrijft de kronikeur: „Daar hij tot de aanzienlijken van de stad behoor de, werd hij eerst op de derde dag begraven, opdat zijn vrienden en familieleden, die hem zeer lief hadden, gemakkelijker bij de uit vaart aanwezig konden zijn". Het zou een goede gedachte van het ge meentebestuur van Renswoude zijn een weg naar Pieter Zas te noemen. Een portret van Pieter Zas In 1948 ontving het Centraal Museum te Utrecht van de „Stichting Nederlandsch Kunstbezit" te 's-Gravenhage een drieluik in bruikleen, dat wij reeds in 1946 zagen op de tentoonstelling Herwonnen Kunstbezit. Op de binnenzijde van de linkervleugel knielen tegen de achtergrond van een goud brokaten kleed drie Karthuizermonniken, ge presenteerd door enige martelaren. Dr. Van Luttervelt poogde in 1947 de monniken te bepalingen van de pacht op Emmikhuizen gezegd, dat bij wanbetaling een boete ver schuldigd is, waarvan een derde aan de heer van Renswoude toekomt, een derde aan de bisschop en een derde aan de „sinte Ydencapelle te Ymmichusen". Er moet der halve toen reeds een kapel geweest zijn, toegewijd aan een heilige Ida. Vermoedelijk heette de stichteres Ida. Merkwaardig is dat op de grote kaart van d^ Slaperdijk in 1705 door Justus van Broeckhuysen getekend, in origineel in het Rijksarchief te Arnhem bewaard en in copie in de hal van kasteel Renswoude aange bracht, aan het einde van die dijk tegen de voet van de Amerongse berg een kapel ge tekend staat met het bijschrift „Hier weleer gestaen". De tekening van het gebouw nabij de Egermeer (niet Egelmeer) is die van een huis met aan de nokeinden een kruis. Ook rechts staat een kruis, kennelijk dus een kerkelijk gebouw. Die oudere kapel kan niet door de Kart huizers gesticht zijn, want hun eigendommen reikten maar tot de huidige Broeksloot. De archieven laten ons over de Iden- capelle in de steek. D. Philips DIA-MIDDAG VOOR BEJAARDEN Dinsdagmiddag 12 oktober, tijdens de ontspanningsmiddag voor bejaarden in het O.C.B.-gebouw vertoont Mevr. Thijs-Hommerson dia's. Mevr. Thijs en haar dia's zijn voor de bejaarden geen onbekenden meer en het zal ze ker weer een interessante middag wor den, die voor dames én heren toegan kelijk is. Tentoonstelling kleuterspeelgoed In aansluiting aan het kleuterconsulta tiebureau worden leden van het Groene Kruis uitgenodigd tot een bezoek aan een tentoonstelling van goed en door kleuters geliefd kleuterspeelgoed in het Wijkge- bouw aan de Kon. Wilhelminaweg te Amerongen op vrijdag 15 oktober a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur en 's avonds van half acht tot 9 uur. Deze tentoonstelling gaat uit van de Utrechtse Ver. Moeder en Kind. Zuster v. d. Bunt zullen aanwezig zijn voor toe lichting. Het bestuur hoopt, nu Sinterklaas na dert, dat vele ouders van deze gelegen heid gebruik zullen maken. Geslaagden Chr. Kweekschool op de Veluwe te Ede Aan de Chr. Kweekschool voor onder- wijzers(-essen) te Ede slaagden voor hel eindexamen derde leerkring (akte als vol ledig bevoegd ondei'wijzer) de dames: M S. H. Schinkel te Scherpenzeel, C. van Hooidonk te Arnhem, P. G. Jansen te Veenendaal, J. G. van den Berg te Ede, M Hoevens te Veenendaal, W. van Wake ren te Veenendaal, M. van Butselaar te Ede, C. F. A. Dijk te Wageningen, M. C. van Ginkel te Veenendaal; De heren: A. Bulder te Ede, E. Elzenga te Apeldoorn, W. Scherpenzeel te Stap horst, W. Roelofsen te Kootwijkerbroek, J H. Beute te Barneveld, J. Stomp te Ede, R. van Welij te Veenendaal, C. van den Bovenkamp te Veenendaal, H. Bijster bosch te Heerde, G. Takken te Wagenin gen, E. Blaauwendraat te Renswoude, O. van Dijk te Ermelo, E. van der Klij te Ede, D. Siebelink te Wageningen, A. van de Wal te Barneveld, J. H. van Wijk te Ermelo, M. van den Brink te Ede, H. Drost te Veenendaal, A. van Ballegoyen te Bennekom, G. de Boer te Barneveld, J. van Dijk te Woudenberg, D. J. Harskamp te Ede, J. Jansen te Wageningen, E. J. de Kluizenaar te Apeldoorn, A. H. van Koo- ten te Ede, C. Molenaar te Huizen (N.H.), J. J. Neijenhuis te Voorburg, J. van de Pol te Ede, A. ter Harmsel te Barneveld, C. van den Dikkenberg te Veenendaal, C. J. Hardeman te Veenendaal, K. van Maanen te Kootwijkerbroek, J. C J. Versteeg te Sprang-Capelle, H. Weijman te Bennekom, A. den Engelse te Klundert. De tekorten van het gemeentelijk bureau voor de medische sportkeuring in Veenendaal nemen van jaar tot jaar toe, aldus het gemeentebestuur. In de toe komst zullen deze tekorten nog hoger worden i.v.m. een ontvangen mededeling van de landelijke Federatie voor de medische sportkeuringen, die in overleg met de huisartsenvereniging heeft besloten het honorarium van de artsen te bepalen op f 15,per uur, terwijl dit thans f 15,per avond bedraagt. AMATEURS MINDER B. en W. stellen thans voor, mede op advies van de Federatie, voor de ama teurs f3,50 te heffen per keuring. Men wil voor de profs en semi-profs een uitzondering maken deze sportman geniet immers inkomsten uit zijn sport en men 'gelooft dat het tarief ge- „IRENE"CONCERTEERDE OP HOOTSENPLEIN De muziekver. „Irene" gaf dinsdag avond een openluchtconcert op het Hootsenplein. Er was voor deze gele genheid zelfs een lichtinstallatie aan gebracht. De bewoners van deze nieuwbouwwijk genoten van de muzi kale klanken, die de harmonie over het plein uitstrooide. Brandweer nam deel aan jaarlijkse wedstrijd De Ederveense brandweer heeft za terdag j.l. deelgenomen aan de jaar lijkse brandweerwedstrijden tussen de verschillende korpsen uit de gemeente Ede. De wedstrijden werden ditmaal te Bennekom gehouden. Verondersteld werd dat in een grote stal achter een boerderij brand was uitgebroken. De brandweren kwamen achtereen volgens in 't geweer om de denkbeel dige brand op de meest efficiënte ma nier te bezweren. Over het algemeen werd de opdracht goed begrepen. De jury bestond uit de heren brandweer commandanten Tiemens uit Apeldoorn, Prof. Ir. Quast uit Wageningen, Van Dijk uit Barneveld, Kiks uit Putten, De Kok, administrateur van de Wage- ningse brandweer en brandmeester Hoogakker uit Renkum. 's Avonds tij dens een gezellige contactbijeenkomst werden de uitslagen bekend gemaakt. Harskamp mocht twee wisselbekers mee naar huis nemen voor de best en de netst werkende ploeg, alsmede nog een medaille als eerste prijs. Benne kom werd tweede. 3. Otterlo. 4. sectie 34 Ede. 5. Lunteren. 6. sectie 112 Ede. 7. De Valk en 8. Ederveen. Loco-burgemeester M. Wiegeraadt reikte de prijzen uit en sprak er zijn vreugde over uit dat er in de gemeen te nog steeds zoveel vrijwilligers ge vonden worden om de brandweer te dienen. voeglijk op f25,kan worden ge steld. Temeer omdat de keuring voor de beroepssport veel uitgebreider is dan voor de amateursport, zo stellen B. en W. G. v. d. Weerdhof abnormale maatregel Het blijkt dat in Veenendaal twee semi-profspelers wonen, die uiteraard onder dat besluit zouden vallen. Gert v. d. Weerthof, contractspeler bij de vereniging Vitesse in Arnhem deelde ons mee dat dit onderscheid niet van vandaag of gisteren dateert. Toen hij zeven jaar geleden in Zwolle bij PEC speelde liet hij zich in Veenendaal keu ren. Dat kostte toen f7,50, terwijl de amateurs voor twee kwartjes klaar waren. Gert behoefde de drie rijksdaal ders niet zelf te betalen dat deed de vereniging. Nu hij bij Vitesse zit laat hij zich keuren bij de clubarts van de vereniging. Ik vind het een abnormale maatregel, temeer omdat het maar om een paar man gaat. „Ze zullen van mij weinig voordeel plukken" voegt semi- prof v. d. Weerdhof eraan toe. Ik blijf wat deze keuring betreft in Arnhem. Aantal jeugdige beoefenaren nam sterk toe Het gemeentebestuur stelde deze week voor de subsidieregeling aan de jeugd afdelingen van de sportclubs te wijzigen. De oude regeling, die tot 1 januari j.l. geldig was vertoonde enkele bezwaren, al heeft deze regeling het geluk kige effect gehad dat het aantal jeugdsportbeoefenaren sterk toenam, aldus B. en W. Het grootste bezwaar was wel dat de verschillende takken van sport gelijkelijk werden gesubsidieerd, terwijl iedere vereniging of tak van sport andere behoeften heeft. Voorts bleek uit de boekhoudingen van de clubs niet op te maken hoe de exploitatie van de vereniging reilde en zeilde. Deze winter vermoedelijk nog geen werkelijkheid Heel Overberg had gehoopt dat de kinderen en de volwassenen in de komende winter onderdak zouden zijn. De kleintjes in de kleuter school, de leden van de verenigingen in een nieuw clubgebouw. Het streven was er dan ook op gericht dat beide voorzieningen in de af gelopen maand september gereed zouden zijn. Zoals de zaken er nu voorstaan, gelooft men algemeen dat het wel medio 1966 zal worden voor men de nieuwe gebouwen zal kunnen betrekken. Aan deze bezwaren wil het gemeen tebestuur tegemoet komen door de re geling te vereenvoudigen, in die zin dat per tak van sport slechts twee kostensoorten in aanmerking worden genomen, t.w. de specifieke kosten. Deze kunnen per tak van sport sterk verschillen. Het gemeentebestuur stelt voor de volgende specifieke kosten aan te wijzen: Voor gymnastiek: de kosten van be voegde leiding en van zaalhuur. Voor volleybal: kosten van zaalhuur en reiskosten voor het bezoeken van wedstrijden. Voor wandelsport: de reiskosten voor deelnemen aan wandelmarsen en in- schrijvingskosten van de deelnemers. Voor atletiek: zaalhuur en terreinhUur en reiskosten voor deelneming aan wedstrijden. Hoewel de Sportstichting had gepleit voor afschaffing van het subsidiemaxi mum konden B. en W. toch niet de vrijheid vinden om deze suggestie over te nemen. Overigens wil men dit maxi mum niet te laag stellen. De subsidie wordt toegekend aan de Veenendaalse gymnastiekver. „Sparta aan de Volleybalver. „Panters", aan de Veenendaalse Atletiekvereniging V.A.V. en de Chr. Sportstichting DEOS. De volgende normen worden in aanmerking genomen: Voor 20 t/m 50 actieve jeugdleden ontvangt de ver eniging f 2,per lid. Voor 51 t/m 100 f2,50 per lid. Voor 101 t/m 300 f3,— per lid. Voor 301 t/m 700 f3,50 per lid en voor meer dan 701 jeugdleden f 4, per lid. Deze jeugdleden moeten de leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. De verenigingsbesturen zullen eens per jaar een rekening moeten overleggen en een verslag waaruit moet blijken hoe de samenstelling van het bestuur is, wie de leiding hebben bij de daadwerkelijke sportbeoefening en welke activiteiten in het afgelopen jaar zijn ontwikkeld. Genealogie Zas Gijsbert Zas f 4 nov. 1509 Jacoba Cluetink t 1515 Gerrit Zas x Agatha I Pieter Zas prior van Nieuw Licht stichter van de Emmikhuizer- kapel Digna Zas virgo Petrus Zas monnik te Geertruiden- berg Adriana Zas x Ghijsbertus Pauw f 1521 Jacob Pauw convers te Utrecht Vincent Pauw monnik te Utrecht, eerder te Kampen twee zoontjes t 1515 aan de pest Emma Pauw t 1550 x Lambert Snoy t 1529 Reportages zaterdagvoetbal op radio Het ligt in de bedoeling van de NCRV om vanaf 16 oktober reporta ges van sportwedstrijden op het derde radionet te verzorgen. Ook de uitslagen van wedstrijden uit het zaterdagvoetbal worden bekend gemaakt in een programma tussen 4 en 6 uur. Het geheel zal met muziek worden afgewisseld. Het is dus niet onmogelijk dat de wedstrijden van DOVO of GVVV in deze radio-uitzen dingen worden verslagen. D. VAN MANEN VAN G.V.V.V. VOOR DRIE WEDSTRIJDEN GESCHORST Blijkens een bericht van de KNVB is de GVW speler D. van Manen voor drie wedstrijden geschorst te beginnen op 20 september. De schorsing werd opgelegd wegens een poging tot trap pen van een tegenstander tijdens de wedstrijd GWV-DOSK op 11 septem ber. AANBESTEDING Vorige week vond de aanbesteding plaats (zie „De Vallei" van vrijdag). Laagste in schrijver was de Amerongse firma van Manen. Het bedrag f 31.540,- was even wel juist iets hoger dan voordien ge raamd was. Hierdoor zal waarschijnlijk een aanvullend crediet nodig zijn welk voorstel de geeigende instanties weer zal moeten passeren. Maar de herfst deed z'n intrede en, naar het schijnt, zal er dus voor de winter weinig gebeuren. Aanne mer van Manen verzekerde dat het aan hem niet zou liggen. Wanneer de bouw kan starten, zijn we in een luttel aantal weken klaar. Maar als we midden in de winter moeten beginnen kunnen we na tuurlijk oponthoud krijgen, dat is logisch aldus de heer van Manen. BELANGRIJK De heer Wijnand, hoofd van de Chr. school vond het zeer belangrijk dat de kleuterschool er komt. Over het algemeen is het goed merkbaar als de kleintjes H. Wijnand ...kleuterschool belangrijk... eerst 1 of 2 jaar kleuterschool achter de rug hebben. Ze zijn opgenomen in groeps verband, ze leren te luisteren, kortom ze worden rijp gemaakt voor het lager on derwijs. Uit het feit dat het aantal aan meldingen zo verassend hoog was maakte de heer Wijnand op dat er ook een dringende behoefte aan bestaat. Dat nu weer sprake is van een zeker oponthoud vond de heer Wijnand uiteraard jammer, maar de voorbereidingen kostten nu een maal tijd. Wat de stichting van het ver enigingsgebouw betreft: De heer Wijnand was niet geheel overtuigd van het feit dat het gebouw druk gebruikt zou worden 't Kan meevallen, maar gezien de min der goede opkomst bij een op hoog peil staande zangavond deze week zie ik niet direct een stormloop aldus de heer Wij nand, die nog even onderstreepte dat de afd. Overberg van de CPB een geweldige bloei doormaakt en een gastvrij onderdak heeft in zijn school. LICHTPUNTJE De heer H. Regeling, voorzitter van de ver. Overbergs Belang zou het jammer vinden als de zaak weer werd uitgesteld. ver gezien dat ze hun kroost nog voor de winter naar de kleuterschool hadden kun nen brengen, 's Winters is het voor de kleintjes ideaal, 's zomers vermaken ze zich toch wel vond mevrouw van Manen van de Haarweg. Nu zie ik er van komen dat we moeten wachten tot het begin van het nieuwe leerjaar volgend jaar septem ber. Dat de voorgestelde bouw in Overberg met belangstelling wordt tegemoet gezien is duidelijk. Dat enkelen zich bijzonder inspanden mag ook wel vermeld. Behalve de in het verslag genoemde personen, mag de naam van de heer Doornenbal in dit opzicht zeker niet onvermeld blijven. doet langer met H. Regeling zeer noodzakelijk We hoopten dat een en ander in septem ber gerealiseerd zou zijn. De besprekin gen van de nog vage plannen om de wo ning van de Heer Hasselaar aan de Haar weg om te bouwen hadden heel wat voe ten in de aarde. Eerstens waren de besprekingen met de sooorwegen nogal veelomvattend, omdat men de woning niet graag kwijt wilde. Ik moet zeggen dat wethouder Tiel zich bijzonder voor deze kwestie heeft inge spannen en op een gegeven moment bij de hoogste instanties op bezoek ging, met een goed resultaat overigens. Dat men nu al zover gevorderd is dat de aanbesteding al heeft plaatsgehad vind ik een lichtpuntje. Men zal toch de ambte lijke weg moeten volgen. De aanbesteding is een halte op die weg en nou zal het wel goedkomen dacht de heer Regeling, die zowel de kleuterschool als het vereni gingsgebouw zeer noodzakelijk vond voor de Overbergse gemeenschap. Een paar huisvrouwen in Overberg die we naar hun mening vroegen hadden lie- nylons t,a. 1,98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 OFFICIËLE OPENING GRAFISCHE SCHOOL ARNHEM Zaterdag 25 september werd het eerste cursusjaar van de Grafische School te Arnhem officieel en enigszins feestelijk geopend. Daartoe kwam een aantal ge nodigden des morgens in het tijdelijk schoolgebouw aan de Eusebiusbuitensin- gel 36 bijeen. De voorzitter van het voor lopig schoolbestuur de heer H. Derksen kon bij de opening van deze bijeenkomst een groot aantal aanwezigen verwelko men. Vervolgens kreeg de heer H. J. Evers Ing., Coördinerend Inspecteur bij het Nij verheidsonderwijs het woord. Eerst gaf spreker een uiteenzetting van de huidige opvattingen over opleiding. De naam „vakschool" van vroeger typeert wel dui delijk het verschil. Hierna bepleitte spre ker de voordelen van deze school met 3 jaar onderwijs aansluitend op de lagere school boven de nu bestaande bedrijfs opleiding, waarbij de jongelui na de leer plichtige leeftijd direct in het leerling stelsel worden opgenomen. De Grafische School Arnhem is een voortvloeisel van de heroriëntatie van het grafisch beroepsonderwijs. Deze heroriën tatie zal bij voortduring moeten kunnen plaatsvinden, er van uitgaande dat voor de school primair is een brede hechte ba sis van algemene vorming en vaktechniek, waardoor de specialisatie op deze basis na de schoolopleiding een stevig fundament krijgt. if. if. Zo ziet de toekomstige kleuterschool en vere nigingsgebouw in Over berg eruit. Een voor uitgang voor de kleine gemeenschap van dit dorp. r lil ill Él I- £3 £5 o - hui.

De Vallei | 1965 | | pagina 6