pootde] d&vattpi 0wd u'mbouwlicekje ARAM ARAM De vakantiereis van Grijsje en Sjokkie P E L CHEVROLET SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 8 oktober 1965 De Zee koningin VERHAAL VOOR DE KLEUTERS Barbie Fan club opgericht Mode-malligheden „Eén tegen allen" V.A.B. KIRPESTE1N Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 9 oktober: Arnold v. Meurs, Renswoude Tonnie van de Broek Wim Edink 10 oktober: Jan Kosters, Eist Ina Hofland Rhenen Gerrit Reede 11 oktober: Ineke Nijland Gijsbert Baars, Achterberg Elaa van Ginkel 12 oktober: Evert Nijland Rudi Bekker, Rhenen 13 oktober: Henny Heij 14 oktober: Henny Huiberts Diny van de Weerd Ina Nagel 15 oktober: Ina Graats Gerrie Brinkman Evelien Budding Marinus de Rooi Wilma Hendriks Hendrina Graas Frits Beckerman Hartelijk gefeliciteerd allemaal! Figuur a. EEN AQUARIUM De vissen, zeepaardjes en inktvissen, die je in het grote zwarte raam in de teke ning ziet, kun je gebruiken voor het ma ken van een „schilderij". De vissen, die je onder het lijstje ziet afgebeeld, kun je ook gebruiken als voorbeeld voor een versiering van een strandkussen of je badtas. Als je het „schilderij" wilt maken kun je er mee beginnen een stuk lichtblauw vloeipapier of aluminium-folie op een rechthoekig stuk karton te plakken. Hel model in de tekening is ongeveer 25 x 20 cm. groot. Teken de verschillende figuur tjes na of trek deze over op gekleurd pa pier, knip hen uit en plak hen op de rechthoek. Gebruik groen of bruin papier voor de waterplanten en plak dat 't laatst op je „schilderij"; leg dan een stuk door zichtig plastic over je werkstuk heen en plak dit vast met een strook donkerder papier of gekleurd plakband, dat dan te vens als lijstje dienst doet. Maak nu aan de bovenkant nog een lusje en dan kun je eigen gemaakte „schilderij" nog ophangen ook. Correspondentie te richten aan tante Jos per adres: Parallelweg 10 - VeenendaaL Beste Jongens en Meisjes. Gelukkig is er in de afgelopen week weer zoveel zilverpapier en capsules ge bracht en ik ben er erg blij mee. Het gaat prima de laatste tijd. Ik hoop dat we zo door blijven gaan. De kinderen die deze week wat brachten zijn: Harold en Rob Hendriksen, Hans van de Weerd, Ansje en Freddie van de Broek, kleuterschool de Blokkendoos, Yvonne en Carla Heikamp (zij kwamen zelfs met een hele koffer vol aandragen) en Jannie en Wimmie Doorne bal. Van Gerda van Barneveld kreeg ik een briefje waarin stond dat ze zilver papier had gespaard en ook weer verder gaat sparen. Gerda is op 5 oktober jarig geweest en ze wilde ook graag op de ver- jaardagslijst komen te staan. Jammer ge noeg kwam haar briefje te laat en kon het er niet meer bij. Volgend jaar sta je wel in de krant hoor Gerda en ook nu nog van harte gefeliciteerd. Tot de volgende week dan maar weer, daag allemaal. Tante Jos. Figuur b. TIPS VOOR HET KAMPEREN In deze tekening kunnen jullie zien hoe je een stuk hout of een tak kunt gebrui ken als een „haring" voor een tent met of zonder gebruik van touw. Je ziet in de te kening hoe je de tak moet snijden om 39 „Die slaapt nog als een roos", lacht Eén-oog. „Kom, ga je mee?" En even later loopt Aram met de kaperkapitein en de bootsman door de straten van de Griekse havenstad. Bij een van de vele havenkroegen houdt kapitein Eén- oog stil. De waard, die hen blijkbaar al heeft zien aan komen, komt hen buigend tegemoet. „En dit is Titus, een oude vriend van mij, door heel Griekenland beroemd om de voortreffelijke dranken, die hij schenkt", lacht Eén-oog en hij geeft de waard een daverende schouderklap. „Kom mee, Aram, wat deze man je voorzet, heb je nog nooit geproefd!!" Als het drietal binnen heeft plaatsgenomen, beveelt de kapitein de waard: „Vooruit, ouwe schelm, breng ons een kroes van je beste druivennat en een vers brood. En luister goed, het brood moet hier aan tafel, onder de ogen van mijn vriend Aram gesneden worden. Als ik dan de eerste hap neem, weet hij zeker, dat we hem niet willen vergiftigen, hahahaü" En Aram, die nieuwsgierig om zich heen kijkt, bemerkt niets van de snelle knipoog, die Eén-oog met de waard wisselt. De waard loopt snel naar een klein zijvertrek, ontsluit een kast en haalt er een broodmes, een pen seel en een klein flesje uit. Dan begint hij zorgvuldig één der zijkanten van het mes in te smeren met de vloeistof uit het flesje. Op het etiket van het flesje staat de afbeelding van een doodskop (Wordt vervolgd) deze zonder moeite in de grond te kun nen steken. Zoals je ziet, kun je een zelfde soort tak gebruiken om je pannen boven het vuur te hangen. Maar overtuig je er dan eerst van, dat je een stevige tak hebt en pro beer of het je lukt voor je het vuur aan steekt. Anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat je aardappels in het vuur rollen PIET DE TOVENAAR 1. Piet heeft erg veel belangstelling voor de tover- narij en hij vraagt Spot hem te helpen met de ver- dwijnkunst. Spot doet onmiddellijk mee, springt op een krukje en dan gooit Piet de tovermantel over hem heen. Daarna zegt Piet de toverwoorden; ho cus, pocus - 1, 2, 3 - en.... weg is Spot! Maar is dat wel zo? (Wordt vervolgd) 15 15-6? Sjokkie en Grijsje kenden elkaar al heel lang. Ze waren de dikste vrienden die je maar bedenken kunt. Als je Sjokkie zag, zag je Grijsje oook en als je Grijsje zag. was Sjokkie ook wel ergens in de buurt. Je zou eigenlijk helemaal niet kunnen zeggen waarom ze vrindjes waren. Ze le ken niet op elkaar, integendeel Alles aan hen was verschillend. Want Sjokkie was een schildpad en Grijsje een veldmuis. Als ze samen een wedstrijdje zouden doen, wie het eerst over de grote boswei- de was, zou Grijsje wel tien keer heen en weer kunnen voor Sjokkie aan de over kant was. Maar dat vonden ze helemaal niet erg hoor. Ze speelden en ravotten de hele lange dag Op een dag kwam Grijsje opgewonden naar Sjokkie toe. Je moet weten dat Grijs je erg nieuwsgierig was en overal liep te snuffelen. En zo had hij dan weer eens iets gevonden: .Sjokkie, Sjokkie, kom eens gauw mee kijken, wat ik nu toch gevon den heb! Zo iets heb ik nog nooit gezien kom dan toch!" En Sjokkie schuifelde zo vlug hij kon op z'n kort^ pootjes mee. Grijsje holde voor hem uit. En daar was het dan. Langs het bospad lag een boekje met prachtige platen Men sen die door het bos gingen wandelen hadden het zeker verloren. Met glanzende ogen keek Grijsje naar het boek „Sjokkie, moet je toch eens zo iets prachtigs zien: Lees je wat hier staat, nee wacht, ik zal het je wel voorlezen Er staat: Vlieg er eens uit met „Vlieg-fun" Wij brengen U naar de Zwitserse Alpen, de zonnige Rivièra en waar u maar wilt Wij bezorgen u een onvergetelijke vakan tie!" Figuur c. EEN REKENKUNSTJE Kunnen jullie ontdekken hoe dit jonge tje aan het magische getal 555555 is geko men? Het antwoord vind je hieronder. Het antwoord van de vraag is: Inplaats van de cijfers bij elkaar op te tellen moet je hen van elkaar aftrekken door twee rijen tegelijk te gebruiken en onderaan te beginnen. Bijvoorbeeld: nul van de drie is drie, drie van de zeven is vier, vier van de negen is vijf. De waarden van de maand sept. Versta de lentezangen in de herfst Ik heb geslenterd zonder doel kris kras door velden en bossen, op het kompas van toevi en geluk dat hij, die de natuur mint, steeds -il. noet. Beste lezers (essen), ga ook eens op een stille najaarsmorgen de vel den en bossen in en u zult het ge waar worden hoe fgn het is om op zulk een morgen der eerste .-fst- dagen het oplossen van de zomer in de herfst te bemerken. Jammer, dat voor o zo ve'en de lentezang in de herfst volkomen latijn is. 't V .-dt niet verstaan. Tot hun eigen schade Vooral daar, waar de bo tui nen en plantsoenen rijk aan besdra- gende heesters zijn, kan men op zon nige dagen onze geve rde vrienden druk bezig zien in blij en onbekom merd vertier. Ga daar eens bij stil staan. Het past alles zo mooi bij het wegglijden van de zomer. Zie eens, hoe de rode Kornoelje zich van dag tot dag verder kleurt. Hoe mooi steken de propjes witte bessen bij de door de herfst ver kleurde bladeren af. Stel een najaarsbezoek in het bos, in parken en plantsoenen niet uit, er is zoveel te genieten. Een goede vriend gaat ons voor geruime tyd verlaten, de laatste ogenblikken breke -.poedig aan. La ten dit schone ogenblikken zyn. Kleurenrijkdom brengt ziel en leven! De kastanjes rijpen, de zwarte brempeulen knallen open en langs wegen en bospaadjes, in bossen en velden verschijnen de kleurige herfst- kinderen. Ik bedoel de wonderlijke herfstvruchten, de „paddestoelen". Wat madeliefjes, pinksterbloemen en margrieten zijn voor het weiland en wat het kantwerk van het fluite- kruid ons in het voorjaar schenkt, dat ontvangt nu het bos van de nog door vele mensen vies gevonden pad destoelen. Om deze tijd verschijnt het wit, het rose, swart en oranje van het geheimzinnig najaarsleven en boeit door kleur en tekening, ror hun vorm en groeiwijze. Dan, beste mensen, komt er in het bos ziel en leven. Jammer genoeg duurt deze herfst-kleurrijkdom maar kort. De vraag komt bij ons op: Waarom groeien de paddestoelen zo laat in het jaar in tegenstelling met alle andere planten? Waarom groeien ze op plaatsen, waar voor andere plan ten geen levensfactoren zijn? En dan nog: waarom is hun leven zo kort en wat betekent zo'n late maskerade vertoning in de langzaam maar ze ker insluimerende natuur Om een antwoord op deze vragen te kunnen geven moet men een ern stige studie ma' en in de mycologie en dat is warempel geen licht ver teerbare kost. Het zou ver boven ons theewater gaan. Wel weten wij dat paddestoelen en zwammen de wissel gang in de natuur bespoedigen dat zij fungeren als een grote reinigings dienst. De zon-energie kunnen zjj niet gebruiken omdat zij, in tegen stelling tot andere planten, het ver mogen missen door middel va" bla deren te assimileren. Zij eisen dus ook geheel andere omstandigheden en zijn dan ook te vinden op de som berste plaatsen, zij leven als „kinde ren der duisternis". U weet zeker nog wel dat de over gang van organische in de anorga nische stof het verrottingsproces wordt genoemd. Nu is het zó, dat in de herfst massa's organische stoffen (door het afsterven van planten, enz.) doodgaan. Deze zijn nog niet in elementen omgezet, zodat t op een gegeven moment een groot over schot aan organische (rottende) be standdelen zou zijn. In die omzet- tingstjjd (de herfst) komen juist de paddestoelen en de zwammen te voorschijn, die in zeker opzicht een scheikundige rol vervullen en op vlot te wijze de kringloop van het leven bewerkstelligen. Dit nog: wanneer een plant sterft dan worden de orga nische stoffen weer omgezet in anor ganische en hieruit wordt later weer door de planten zelf de levende stof gemaakt. Een bewijs dat de organische stof fen voor hen een levensvoorwaa.de zijn, blijkt wel hieruit, dat ze voor komen in bossen, greppels, weiden, mestvaalt n, palen, muren, overal waar het rottingsproces zijn gang gaat. Is nu de overproductie van or ganische stoffen omgezet, dan ver dwijnen ze, zo. at men dan ook nooit paddestoelen zal aantreffen in vol komen steriele aarde. Ik zal er nu niet dieper op .ngaan, doch ik hoop dat u dit „praatje" interessant hebt gevonden en daarbij enigszins be grijpelijk. Tuinieren is „vooruit zien". Nu wij zien en waarnemen, dat het einde van veel schoons, dat wij achter moe ten laten, in zicht komt, wordt het tijd dat wij beginnen met het plan ten van vroegbloeiende bolgewasjes die de nieuwe lente in het vroege voorjaar van 1966 zullen inluiden. De sneeuwklokjes, sneeuwroem, enz. die reeds in februa.i bloeien en de nieuwe lente aankondigen moeten ook vroeg geplant worden. Plant dus nu de vroege bolgewasjes en stel dit niet langer uit. Plant de bolletjes 7 cm uiteen en ongeveer op dezelfde diepte. Het lenteklokje (Leucojum) is ook een aardig bolgewasje en uit stekend geschikt voor verwildering. Van de grote bloembollen, o.a. hya cinten, tulpen, narcissen, moeten de laatstgenoemde het eerst worden ge plant (8-10 cm. diep). „Zorg dat je er bij bent", waarmee ik wil zeggen: bestel de benodigde bollen zo spoe dig mogelijk bij uw vertrouwde leve rancier. Ik wil ernstig waarschuwen voor het maar „luk-raak" kopen van bloembollen. „Goedkoop duurkoop", dat ver staat u toch? Koopt nooit een kwan tum bloembollen tegen de zogenaam de fabelachtig goedkope prijzen. Het is dan een aanbieding waar men niet op in moet gaan. Uw plaatse lijke bloemist zal a niet anders leve ren dan prima waar. Misschien (of vrijwel zeker) hebben lezers en leze ressen wel eens leergeld betaald bij de zeer goedkope aanbiedingen? O. zo U weet: „eeL ezel stoot zich geen tweemaal aan dezelfde steen". Afgesproken E. J. Grijsen, Rhenen. En verder stonden er in het boekje prachtige platen van bergen met sneeuw, stranden met zon en bruine mensen. Wat zag dat er fantastisch uit! Sjokkie was het roerend met Grijsje eens. „Weet je wat we doen Grijsje", zei hij „we nemen het boek mee naar huis en dan knippen we de platen uit en maken er schilderijen van voor ons kamertje. Als het 's winters koud is kijken we naar het strand en de zon en als het zomers warm is hangen we de plaat met de besneeuwde bergen op. Vind je dat geen goed idee?" „Ja", antwoordde Grijsje, „dat is wel goed bedacht van je, maar ik weet toch nog iets veel fijners. Ik zou zélf wel eens met vakantie willen!" Toen Grijsje dat gezegd had keek Sjok kie hem met grote ogen aan „Maar, maar Grijsje". stamelde de verblufte schildpad, „dat kan toch immers niet. Voor een vliegtuig moet je een heleboel centjes hebben en zelfs al zouden we onze spaar potten helemaal leegschudden dan hebben we nog niet genoeg" „Nee, luister nu eens naar mijn plan Sjokkie" zei Grijsje, „we gaan ook niet met een vliegtuig Eerlijk gezegd durf ik dat niet eens. We gaan gewoon met de be nenwagen en nemen boterhammen en li monade en nog veel meer mee. Dat draag jij dan allemaal op je rugschild. Dat kun je toch wel?" Natuurlijk kon Sjokkie dat. „Wat dacht je dan wel van me", zei hij trots, „als jij eens wist wat ik allemaal kan dragen, zou je stomverbaasd zijn! Maar goed, ik ga met je mee Zullen we dan maar dadelijk gaan pakken?" En zo gezegd, zo gedaan. Ze namen van alles mee. Een tentje voor 's nachts de radio, potjes en pan nen om te koken, een vaasje bloemen om het onderweg een beetje gezelliger te ma ken en ga zo maar door. Het werd een complete verhuizing. kreeg een treurige uitdrukking op zijn ge zicht en Grijsje de muis lachte ook niet meer. Sjokkie haalde diep adem en zei met een heel klein stemmetje: „Zeg Grijs je zou het nog ver zijn? We lopen al zo lang en ik zie nog steeds geen strand; we zullen toch wel goed gaan? En als we zo lang wegblijven, denken de vriendjes in ons bos misschien dat we verdwaald zijn en zullen ze zich erg ongerust maken. Weet je waar ik ook net aan denk? We zijn helemaal vergeten even naar oma tor te gaan voor we vertrokken. Ze heeft al zo lang pijn aan haar been". Grijsje luisterde wel naar wat Sjokkie zei, maar hij wilde niet antwoorden Als je eenmaal had afgesproken om iets te doen, moest je ook volhouden. Bah, wat was die Sjokkie toch kinderachtig en flauw, was dat nu vakantietaai! Maar hoe langer ze doorliepen, hoe stil ler ook Grijsje werd en als je goed keek zag je dat Sjokkie tranen in zijn oogjes had. „Grijsje, ik wil liever terug naar huis" zei hij. „Als we in het bos naar het meer tje gaan lijkt het ook alsof we aan zee zijn. En we hoeven dan tenminste niet zo ver te lopen en kunnen 's avonds in ons eigen bed slapen! Ja, en als Grijsje daaraan dacht, wilde hij ook maar liever terug. „Zullen we dan maar omdraaien" zei hij tegen Sjokkie, „dan zijn we morgen weer thuis Ik geloof dat grote reizen echt niets voor ons zijn. Wi^ zijn van die gewone huis, tuin en keukendieren die zich thuis het .fijnst voelen". „Gelijk heb je Grijsje" antwoordde de schildpad, „en als we toch weer eens een keer zin hebben om naar vreemde landen te gaan, hoeven we alleen maar naar de platen uit het vakantieboek te kijken" De twee vriendjes gingen steeds meer naar hun knusse huisje verlangen. Ze lie pen hoe langer hoe sneller en voor ze het Naar Amerikaans voorbeeld is thans ook voor Europa de International Bar bie Fan Club opgericht. Het hoofd kwartier is, voor alle landen waar tie- nerdoll Barbie vriendinnetjes heeft, gevestigd aan de Keizersgracht in Am sterdam Barbie House heet het. De Barbie Fan Club, die in Amerika in twee jaar tijds 800.000 leden rijk werd (alleen de meisjespadvinderij is groter!) is niet de gebruikelijke „adoreerclub". Hij heeft een sociale functie, die ook door de moeders hogelijk gewaardeerd wordt. De meisjes die lid zijn, kunnen aan Barbie schrijven om goede raad in modezaken en allerlei meisjesproble men. Vanzelfsprekend wordt Barbie bij de beantwoording terzijde gestaan door een staf van deskundigen. De meisjes kunnen ook officiële plaatselijke Bar bie Fan Clubs oprichten. Zij krijgen daarvoor van het Barbie House duide lijke aanwijzingen en worden daarna regelmatig voorzien v.an allerlei ideeën en programma's voor de bijeenkomsten. De aanmeldingsformulieren worden binnenkort verstrekt door de speelgoed winkels. De schoenenmode heeft altijd dolle dingen voortgebracht. De Robin Hood laarzen-rage was daar nog maar een onschuldig voorbeeld van. Een Italiaan se firma construeerde een damesschoen tje met een elegant kompas in de hak. Enkele wandelgrage liefhebsters in Engeland betaalden er grif f 1.000,— voor! Ook zeer in trek bleken schoen tjes met ingebouwde speel-uurwerkjes, flikkerlichtjes en met gouden vleugel tjes. Vloer-sparend zijn Engelse schoen tjes met kleine wieltjes onder de ho ge hakken. Even serieus tot slot: de wintershow van Bata International leerde ons dat de nieuwe schoenmode beheerst wordt door geometrische lijnen. Het silhouet is rond en slank met een opwaartse lijn naar de wreef. Honderden belangstellenden hadden zich zaterdagavond om het plein voor de gemeentelijke eierhal verzameld om te kijken naar de buurtverenigingen die in het kader van de feestelijke winkelweek van de winkeliersvereni ging E.M.Mè enkele opdrachten zouden uitvoeren in de trant van „één tegen allen". Het gehele spel stond onder lei ding van de heer Tukker, de man ach ter de microfoon, die voor de medede lingen zorgde. Na een openingswoord door de bur gemeester, mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg en het afschieten van een start-vuurpijl ontvingen de vertegen woordigers van de acht deelnemende buurtverenigingen uit handen van de burgemeester een verzegelde envelop pe waarin twee opdrachten zaten. De deelnemende buurtverenigingen waren: Nieuwstraat, Acacialaan, Ho levoet, Dorpsstraat-west, 't Centrum, Marijkelaan, Berken-Lijsterbeslaan en Marktstraat. VEF.NENDA Al. CITY MOTORS EDE Ze besloten de volgende morgen te ver trekken en gingen die avond vroeg naar bed om maar goed uitgerust te zijn. maar van slapen kwam niet veel Wat zouden ze veel zien en beleven! En zo vertrokken ze dan. nagewuifd door alle vriendjes „Stuur je een kaart" riep Tjip de eek hoorn „Breng je wat mee", riep Pollie. het neefje van Grijsje Sjokkie en Grijsje knikten en wuifden tot ze niemand meer zagen En toen flink de pas er in. op weg naar de zon en de zee. Tsjonge. tsjonge,wat hadden die twee er plezier in Ze floten en zongen het ene liedje na het andere „Pom popom, tralala wij gaan naar de zee, pompopom. tralala, wie gaat er met ons mee", zongen de twee vrienden Toen het avond begon te worden zetten ze hun tentje op en maakten een lekker potje eten klaar Ze voelden hun voetjes wel en doken maar gauw in hun slaapzak De volgende morgen gingen ze uitgerust weer op pad Eerst stapten ze nog flink door en zon gen nog vrolijke liedjes, maar na een poosje werden ze stil en hun voetjes gin gen ook veel langzamer. De schildpad wisten waren ze weer in hun eigen bos Van alle kanten kwamen de dieren toe lopen en ze riepen allemaal door elkaar: „Waarom zijn jullie nu al terug?" en „Hebben jullie pech gehad"? hoorde je van alle kanten. Steeds meer dieren kwamen toegelopen en het werd een hele optocht naar het huis van de twee vrienden. Daar draaide Grijsje zich om en zei: „Beste vrienden, ik wil jullie één ding zeggen: Dit bos is het fijnste plekje dat ik weet en jullie zijn de beste vrienden die we maar konden hebben!" „Hoera, leve de vakantiegangers", riep het hele koor. mutsen gingen in de lucht en er was dadelijk een uitbundige feest stemming. Toen iedereen dan toch zo vrolijk was besloten ze maar gelijk door te gaan met leesten En het werd een feest op de grote bosweide met zoveel limonade en snoep jes dat er dagen later nog over gepraat werd. De jury bestond uit mevr. Huijzing en de heren Groenveld en Pluijgers. Het comité bestond uit mej. Van Doorn en de heren Bathoorn en Veen- hof. Tot vermaak van de aanwezigen moesten de dolste opdrachten worden uitgevoerd, o.a.: tien verschillende die ren voorbrengen, tank van 1500 liter met emmertjes water vullen, tien verschillende paraplu's, tien personen met hoge hoed en klompen aan, tien personen ieder met een kruiwagen waarin verschillende soorten tuinbouw- produkten, tien personen die een ver schillend beroep uitbeleden moesten, wegen van burgemeester en tenminste zeven raadsleden, tien personen moes ten eik een kg aardappelen schillen, St. Nicolaas met zwarte piet met ge volg van 15 personen, tien vrouwen moesten een orkest vormen met „in strumenten" van huishoudelijke aard en nog vele van dergelijke opdrachten. Daar alle buurtverenigingen een ge lijk aantal (2 x 10) punten behaalden moesten van elke groep twee dames en twee heren deelnemen aan een duel. Twee heren hielden een balk vast en eén dame moest spijkers in die balk slaan en de andere moest spijker voor spijker halen. Dit duel duurde tien minuten en die de meeste spijkers door de plank geslagen had op het comman do „stop" kwam voor de eerste prijs in aanmerking. De uitslag was als volgt: Dorpsstraat west le prijs met 42 spijkers Berken- Lijsterbeslaan 2e prijs (na loting) 41 spijkers Nieuwstraat 3e prijs met 41 spijkers Holevoet 4e prijs met 39 spij kers en Marktstraat 5e prijs met 38 spijkers.

De Vallei | 1965 | | pagina 8