Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken E23E2E3 „Streekverbetering is zeer urgent" AGENDA A. H. VELDHORST HOOFD ALG. DIENST. HEIDE MIJ. SPRAK OP DRUKBEZOCHTE VERGADERING IN OVERBERG Veenendaal's centrum baadt komende weken in zee van licht Jongeman gedood bij bromfietsongeluk ELST Nieuws uit de omgeving ■ncaBMPH AMERONGEN EDERVEEN DINSDAG 12 OKTOBER 1965 Uitgave: drukkerij -De Gelderse Vallei" Veenendaal Ds. J. D. Wielenga nam beroep naar Australië aan Nog dit jaar nüdden- bermbeveiliging MULDER Wat nu weer....? 39e JAARGANG Nr. 80 Redsktie en administratie; Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktfe: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpcnzeel ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tel. 3184 - Hoofdstr. 51 - Naast de apotheek Voor een zeer drukbezochte vergadering van Overbergs Belang sprak maandagavond de heer Veldhorst van de Cultuurtechnische Dienst Heide Mij. Spreker vond een zeer aandachtig ge hoor omdat zijn lezing erop gericht was de aanwezigen de voordelen van de streekverbete ring c.q. ruilverkaveling te schetsen. Velen maakten gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen, een bewijs dat de voorgenomen verkaveling in Overberg leeft bij de bevolking.. Het is trouwens een ingrijpende zaak die overal in den lande grote aandacht trekt, getuige de belangstelling die de media aan de ruilverkavelingen schenken. Onlangs werd de grote verkaveling van de Alblasserwaard door de televisie onder de loupe genomen. CULTUURTECHNIEK Maar om in deze streek te blijven. De voorgenomen verkaveling in het gebied „Heiligenbergerbeek" waaron der ook Overberg ressorteert en trou wens meerdere gemeenten in de Gel derse Vallei stond in het middelpunt. Nadat de voorzitter van Overbergs Be lang had gewezen op de grote opkomst en de stijging van het aantal leden, dat de 100 thans te boven ging, kreeg de deskundige van de Heide Mij. het woord. De heer Veldhorst behandelde in grote trekken de beheersing van de waterstand (actueel na de natte zomer van 1965) de ontginning en de ruilver kaveling. Al deze zaken kunnen wor den samengevat onder de ene noemer: Cultuurtechniek. Tientallen jaren geleden stond de Gelderse Vallei herhaaldelijk on der water, aldus spreker. Men leg de zich er doodeenvoudig bij neer. De geschiedenis rondom de Slaper dijk is boeiend genoeg, maar zou te ver voeren. Aan de waterhuishouding werd vroe ger weinig of niets gedaan in tegen stelling tot nu. Ondanks de vooruitgang op dit gebied had de heer Veldhorst ook kritiek. Aan deze problemen wordt te weinig aandacht geschonken door de besturen van de waterschappen. Men schrikt terug voor een verhoging van de omslag, maar zit in een natte zo mer met de gebakken peren. In Overberg kwamen er ook wel en kele duikers, maar er is toch nog een onyoldoende afvoer van water zo con stateerde de heer Veldhorst. Ontsluiting De ontsluiting door middel van een intensieve aanleg van wegen op het platteland noemde spreker verheugend. De zandwegen gaan meer en meer ver dwijnen, er komen verharde wegen in de plaats. De Cultuurtechnische Dienst van de Heide Mij. verleende subsidies. De Overbergse Haarweg profiteerde ook uit deze pot en hetzelfde geldt voor de Groeperweg en de Holleweg. De Overheid heeft de taak om de maat regelen te stimuleren die de individu ele boer niet in handen heeft. De ont ginningen zijn momenteel praktisch van de baan. In de crisisjaren werden de werklozen ingezet en er kwam aardig wat tot stand, volgens de heer Veld horst. eerste ruilverkavelingswet kwam in 1924 tot stand en men begon toen op Ameland en in Overijsel. Later volg den meer gebieden. Maar altijd bleven er gevoelsargu menten en sentimenten, waardoor de verkaveling ook tegenstand ondervond, omdat de boer niet graag wat prijs geeft. In 1938 werd de wet gewijzigd. Toen werd ook de grootste verka veling in deze streek ter hand ge nomen n.l. in de Achterbergse Meent, maar de heer Veldhorst schroomde niet om die verdeling van gronden een onding te noe men, omdat de pachtverkaveling niet werd toegepast. Boeren uit Achterberg die toen 10 percelen hadden, hebben die nog. Men is daar niets opgeschoten. Spreker kondigde aan dat een voor bereidende commissie de ruilverkave ling Heiligenbergerbeek onder handen heeft genomen. Voor deze streek komt er ook nog bij dat goede ruimte moet worden geschapen voor recreatieve doeleinden, aldus de heer Veldhorst, want de toeloop van de stedelingen zal jaarlijks groter worden. Het is jammer dat op dit gebied veel onkunde heerst en men kan niet ge noeg hameren op een juiste voorlich ting. Ruilverkaveling is iets nieuws en dat wordt door een agrarische bevol king wel eens argwanend bekeken. Dat bleek de inleider juist te hebben ge zien want dat het nog niet rond zit in Overberg werd uit de gestelde vragen wel duidelijk. Men wilde o.m. weten hoeveel men voor de realisering van de verkaveling moet betalen, hoe de stemmen verhou ding gerekend wordt en meerdere diep gaande vragen. De heer Veldhorst wil de slechts de technische zaak belichten want hij kon zich niet kritisch uitlaten Installatie wordt aangebracht Een speciale commissie uit de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nyverheid" heeft zich al maanden bezig gehouden met de voorbereidingen om Veenendaals centrum in de komende maanden permanent te verlichten. In middels kwam de installatie gereed en zal zeer binnenkort worden aange bracht. t.o.v. de wet, die bepaalt dat het aan tal hectare doorslaggevend kan zijn bij de vraag: Wel of niet invoering. Dit werd vanuit de vergadering on billijk gevonden omdat dan twee of drie grote grondbezitters de ruilverka veling er al door konden drukken. Hoe het zij, de zaak leeft onder de agrari sche bevolking, omdat het de kwestie van het eigendom, van het bezit, be treft. Een boer is gehecht aan z'n grond. Als hij die moet ruilen voor de grond van een ander gaat het gevoel wel eens boven het verstand en houdt hij liever hetgeen hij heeft. Na de lezing werden nog een drietal zeer leerzame films vertoond namens de cultuurtechnische Dienst van de Heide Mij. Het ligt in de bedoeling om de licht masten op enige afstand van elkaar te plaatsen, te beginnen bij de J. G. Sandbrinkstraat tot aan het einde van de Hoofdstraat, een gedeelte van de Zandstraat tot de Fluiterstraat en de Hoogstraat. De lichtmasten zijn van een groot aantal vlaggetjes voorzien, die de symbolen van de verschillende provincies uitbeelden. Het ligt in het voornemen de verlichting tot na Nieuw jaar te laten branden. Veenendaals centrum zal in de donkere herfstmaan den in een zee van wit en zachtgeel licht baden, zodat het winkelen werke lijk tot een feest wordt. Men wil het [centrum ook in de zomermaanden een i vrolijk aanzien geven. De verlichting [is in die maanden niet noodzakelijk, 'maar de vlagversiering zal ook in de komende zomer worden gehandhaafd. Ruilverkaveling Door het openen van de kluisdeur (niet de echte) verrichtte burg. Hazen berg de officiële openingsceremonie van de nieuwe Raiffeisenbank aan de Hoogstraat (voo.r een volledig verslag zie pag. 2). Ds. J. D. Wielenga, predi kant van de Gereformeerde Ge meente Vrijgemaakt te Veenen daal, heeft het beroep naar Al bany (Australië) aangenomen. Zaterdagavond laat kwam de 18-jarige C. van Soest uit Vee nendaal op de Kooiweg onder de gemeente Renswoude met zijn bromfiets ten val toen hij een voor hem rijdende brom mer even raakte. De jongeman viel in de berm van de weg en bleef bewusteloos liggen. Zijn duopassagier, W. van G. even eens uit Veenendaal, die geheel onge deerd was kon toen alarm slaan. De bestuurder van de bromfiets werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis vervoerd waar hij in de vroege zon dagochtend is overleden. Het bleek dat het slachtoffer aan een hersenbloeding was bezweken. Aan het slot van de raads vergadering van vorige week deelde burgemeester Hazen berg mede dat de midden bermbeveiliging op Rijksweg 12 blijkens de laatste berich ten was gevorderd tot km. paal 80. Er was onlangs een stagnatie opge treden omdat de ministeriële machti ging ontbrak. Voor het einde van dit jaar hoopt men de beveiliging te heb ben voltooid, zo deelde de burgemees ter mede naar aanleiding van onlangs gestelde vragen over dit ondei'werp door de heer Haggenburg (KVP). Diploma's E.H.B.O. uitgereikt Vorige week werden de EHBO-di- ploma's uitgereikt aan de pas geslaag den. De zes geslaagden ontvingen het diploma uit handen van dokter Os- sendorp, terwijl zyn echtgenote zich belastte met het uitreiken van de in signes. De voorzitter dankte de kandidaten voor hun trouwe opkomst en doorzet tingsvermogen. Dit alles was in het belang van de EHBO Eist. De pas ge- Het onderwerp waarop de hele ver gadering had gewacht werd voor het laatst bewaard, de ruilverkaveling. In het midden van de vorige eeuw werd de grond eigenaardig verdeeld, een erfenis waar we nu mee zitten. De WAGENINGEN Met het graafwerk voor de bouw van het overdekt zwem bad te Wageningen werd verleden week een begin gemaakt. De Wage- ningers hebben lang moeten wachten, maar nu zal in de wintermaanden van 1967-1968 een duik genomen kunnen worden in het op juiste temparatuur gebrachte water. EDE De afdeling Ede en omstre ken van Philadelphia, heeft het plan opgevat om in Ede een dagverblijf voor gehandicapte kinderen op te rich ten. Voorlopig zal men beginnen met het verzamelen van gegevens over de toekomstige gebruikers van dit dag verblijf. De afdeling Ede van Phila delphia telt op het ogenblik 450 leden en begunstigers. BENNEKOM Verleden week werd de nieuwe katholieke kleuterschool geopend. De school bevat 2 klasloka len en staat op hetzelfde terrein als de lagere school, daarvan gescheiden door de speelplaats. 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 slaagden gaven zich allen op als lid van de vereniging, die dus een goede aanwas boekte. De heer Hovestad, een der geslaagden, dankte dokter Ossen- dorp alsmede de heren Heikamp en v. d. Berg voor de genoten opleiding. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een passend presentje namens alle cur sisten. De resp. echtgenoten werden eveneens in dit huldeblijk betrokken. De namen van de gediplomeerden zijn: De dames Van Voorst-Kok, Quint- Den Beste, Willemse-v. d. Scheur en de heren Vermazen, van Garderen en Hovestad. FENTER VAN VLISSINGEN STELT ULTIMATUM Saint Sulpice, Zwitserland: De 44-jari ge Henri Fentener van Vlissingen met zyn vrouw Alice en kinderen (v.l.n.r.) Pauline (6), Charles (3), Alice (4 mnd) en Alvean (5) in afwachting van de dingen, die komen gaan. Hij heeft de autoriteiten van het kanton Waadtland laten weten, dat hy tot 12.00 uur de ge legenheid gaf hem op te halen en met geweld over de grens te zetten. Anders zou hy naar Bern gaan om by de pre sident te protesteren. Een inwoonster van Tel Aviv gaf haar man op zijn verjaardag steeds een paar sokken cadeau. Na zijn dood bewees de echtgenoot haar zijn dank baarheid: aan een bejaardentehuis liet hij 200.000 gulden na en aan zijn vrouw 22 paar sokken. Het Russische blad Pravda bericht, dat de schade die wordt veroorzaakt door het gebrekkig inpakken van glas, dit jaar 25 miljoen gulden zal bedragen. Een huisvrouw in Liverpool ontdekte tijdens de grote schoonmaak dat de afvoerbuis van haar aanrecht was omwikkeld met bankbiljetten tot een waarde van 450 pond. De vorige be woner van het huis had die erom heengewikkeld tijdens strenge vorst en had dit eigenlijk ook een goede bergplaats gevonden. Zo goed, dat hij, toen hij verhuisde, zelf vergat daar te kijken. VEENENDAAL DS. J. KEUNING BEDANKTE VOOR BEROEPEN RHENEN Verkeerd gepasseerd Donderdagavond ongeveer half ze ven reden, komende vanuit de richting Utrecht over de Herenstraat een twee tal auto's, die linksaf de Achterberg- sestraatweg wilden inrjjden. De bestuurders, respectievelijk de he ren E. E. F. v. M. en J. M., beiden te Rhenen hadden daartoe richting aan gegeven en stonden voorgesorteerd. Op een gegeven moment werd de achterste auto links gepasseerd door een auto bestuurd door de heer J. v. d. H. uit Wageningen. Daar de auto bestuurd door de heer v. M. inmiddels al weer in beweging was en al naar links reed botste de auto van de heer v. d. H. tegen de achterzijde van de door de heer v. M. bestuurder auto, met als gevolg dat aan beide voertuigen scha de ontstond. J. KNOPPERS OVERLEDEN Maandagmorgen is, onverwachts, in alle rust en kalmte overleden de heer Johannes Knoppers, in de leeftijd van 73 jaar. De heer Knoppers werd geboren op 30 maart 1892 te Amerongen. Hij ves tigde te Amerongen een groenten en fruithandel, later ook een handel in aardappelen en zaden. In de jaren na de bevrijding gaf hij de stoot tot de oprichting van de Amerongse Winke liersvereniging. Vele jaren diende hij deze vereniging als voorzitter. Hij was de stimulans van deze vereniging. Veel tijd en moeite gaf hij zich voor allerlei acties, om enkele te noemen: de Lich- weken, Sint Nicolaas acties enz. Bromfietser brak been Donderdagavond 21.30 uur kwam de heer J. M. V. uit Rhenen met de door hem bestuurde auto vanuit een inrit aan de Spoorbaanweg en plaats te het voertuig aan de uiterste linker zijde van de weg. Uit noordelijke richting naderden een paar bomfietsers, waarvan de eerste de auto kon ontwijken. De tweede, de Rhenenaar H. R. lukte dit echter niet. Bij de aanrijding brak R. zijn rechterbeen waardoor hij moest wor den opgenomen in het ziekenhuis te Wageningen. De heer J. Knoppers f Bij al deze acties was hij de centrale figuur, de spil waarom alles draaide. Het was niet altijd gemakkelijk om met Knoppers samen te werken. Door zijn zeer werkzame aard en inventieve geest verwachtte hij wellicht van zijn mede bestuurders wel eens te veel. Aan een zeer werkzaam leven is een einde ge komen. Een markante figuur in de Amerongse samenleving is heengegaan. Ds. J. Keuning, chr. ger. predikant te Veenendaal bedankte dezer dagen voor de op hem uitgebrachte beroepen van de kerken te Bunschoten en Oosterbeek. Op het terrein Grebbeberg werden za terdag ruitersportwedstryden gehou den van de landelijke ryvereniging „De Grebberuiters". Op de foto ziet u het onderdeel „springen" dat 's middags plaatsvond. ECHTPAAR LAGERWEY VIERT GOJJDEN BRUILOFT Op 14 oktober a.s. hoopt het echtpaar C. Lagerwey-W. Lagerwey-Van Gee- renstein het 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. Al die jaren heeft het echt- j paar Lagerweij in de boerderij aan de' T. C. Hootsenstraat gewoond. De heer Lagerwey, die 79 jaar is en zijn echtgenote (74) genieten beiden nog' een zeer goede gezondheid. Uit hun huwelijk werden vier kinderen gebo- Dinsdag 12 oktober: 2.30 u. bejaar- denontspanningsmiddag O.C.B.- gebouw. 3.00 en 7.30 uur modeshow fa. C. Diepeveen, Hoofdstraat 65. 8.00 uur n.m. Concert Chr. Orato riumver. in geb. Eikenlaan m.m.v. Kunstmaand orkest. Woensdag 13 oktober: 7.30 u. S.G.P. tijdrede door ds. Haverkamp uit Groenekan in kerkgeb. Ger. Gem. Fluiterstraat. Donderdag 14 oktober: 3.00 uur n.m. modeshow fa. C. Diepeveen, Hoofdstraat 65 Vrijdag 15 oktober: 7.00 uur n.m. dropping v. speeltuinver. de Sav. Lohman, start bij groentenhandel Schoeman. RHENEN Dinsdag 12 oktober: 8.00 uur verg. N.C.V.B. in achterzaal Irene. Spr. dr. Rademaker uit Ederveen over waarheid en leugen aan het ziek bed. AMERONGEN Woensdag 13 oktober: 8.00 uur le denvergadering NUT in 't Dorps huis. Donderdag 14 oktober: 8.00 uur Ge meenteavond v. Ned. Herv. Gem. in 't Dorpshuis. Vrijdag 15 oktober: 3.00-5.00 en 7.30- 9.00 uur tentoonstelling van kleu terspeelgoed in Wijkgebouw. ren, allemaal zoons, en er zijn 7 klein kinderen. Het echtpaar trouwde op 14 oktober 1915 terwijl de heer Lagerwey tijdens die mobilisatietijd nog onder de wapenen was. Het huwelijk werd in Ede voltrokken en ingezegend in de Hervormde kerk te Ederveen, door wij len de heer De Bruyn, die jarenlang godsdienstonderwijzer in Ederveen was. De heer Lagerwey heeft meer dan 30 jaar het ambt van ouderling en diaken vervuld in de Hervormde kerk en was jarenlang lid van het school bestuur van de School met den Bijbel aan de Sehras. Op woensdagavond 13 oktober hoopt de familie Lagerwey de gouden bruiloft te vieren temidden van vrienden en kennissen in de achterzaal van Café Marktzicht aan de Hoofdweg.

De Vallei | 1965 | | pagina 1