Fraai modern gebouw Coöp. Raiffeisenbank officieël geopend flinke jongen TIJDELIJKE HULP EEN MONTEUR BEELDENDE KUNST TE VEENENDAAL Modeshow Diepeveen verliep in huiselijke sfeer Merino's kwam zegevierend uit Montfoort terug Siberië-land van de toekomst Tijdrovend? 2 Tal van genodigden SPREUKEN EN ZEDELESSEN PROVERB AND MORAL AMKKONLKN EDERVEEN Alweer een inbraak in Ederveen G. Hament Koffiehuis „De Afrit" Geha van Leeuwen Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 12 oktober 1965 BURG. HAZENBERG DEED SUGGESTIE: NIET BELEGDE GELDEN MAAR RESERVEREN VOOR NIEUWE ZWEMBAD Vrijdag 8 oktober 1965 was voor het bestuur var de Coöp. Raiffeisenbank te Veenendaal een feestelijke en gedenkwaardige dag. Het fraaie, monumentale nieuwe bankgebouw aan de Hoogstraat werd in aanwezig heid van tal van genodigden officieel geopend. In een feestelijke bijeenkomst werden een groot aantal gelukwensen tot het bestuur gericht en het ge bouw geprezen om de fraaie vormgeving, zowel van exterieur als interieur. Burgemeester Hazenberg stelde door het openen van de kluis de openingsceremonie. De voorzitter de heer D. H. Hootsen heette de genodigden welkom in het bijzonder het voltallig college van Burgemeester en Wethouders, alsmede de onderdirecteur van de Centrale Raiffeisenbank, de heer Te Kolste. Feestavonden van SKF personeelsvereniging Zoals ook andere jaren het geval was organiseert de actieve personeels vereniging van SKF weer een aantal aantrekkelijke feestavonden in de kan tine van het bedrijf. Vele bekende ra dio en tv. artiesten zullen hun me mewerking geven. Het programma luidt: Op 30 okto ber een cabaretavond waarin o.m. op treden: De Selvera's, het duo Huis- man-Knopper, de twee Frontalini's, Ali Preston en Valerie, Los Amigos del Parana, Rudi van Houten en Mans uut Twente. Op 20 november komt de bekende zangeres Ciska Peters naar Veenendaal. Onder de 14 medewerkenden aan deze avond bevindt zich ook Don Mercedes and his Benz. Op 27 november is het Sinterklaas feest voor de kinderen gepland en op 5 februari 1966 is er een echte Weense wijnavond met o.a. het kwartet van Johnny Ombach. De laatste cabaretavond wordt ge organiseerd op 26 maart hierin tre den o.m. op de bekende t.v. sterren Connie van den Bos en Ronnie Tober. HISTORIE. De heer Hootsen diste hierna een brok his torie op. waaruit bleek dat een groot aantal plaatsgenoten in het verleden al aan de groei van de toen nog Boerenleenbank geheten in stelling hadden meegewerkt Op 7 november 1911 werd in Veenendaal opgericht de co- operatieve Boerenleenbank. In het bestuur namen zitting de heren: G. H. van Leeuwen. J. van Leeuwen, W. van Leeuwen. J. M. Lokhorst, J. van Schuppen, H. Sukkel, S. Boonzaayer, G. Geurtsen en G. ter Maaten. De heer j. M. Lokhorst was de eerste voor zitter en wel gedurende een periode van niet minder dan 36 jaar. De bank kende de vol gende kassiers: M. C. Keulemans, D. v, d. Wal, A. Prins, A. H. Stuivenberg en vanaf 1946 de heer S. Kroesbergen, die toen tevens directeur werd. In 1957 werd de naam Boerenleenbank ge wijzigd in Coöp. Raiffeisenbank. De eerste bank was gevestigd ten huize van de kassier, de heer Keulemans. In 1936 werden plannen gemaakt voor de stichting van een eigen bankgebouw, plannen die op 1 september 1938 realiteit werden bi] de opening van het bankgebouw aan de Hoogstraat Maar ook deze ruimte werd te klein en in 1958 werd alweer uitgezien naar uitbreiding. Aanvan kelijk bestonden plannen om tot verbouwing van het oude pand over te gaan, maar toen het bestuur in 1960 in de gelegenheid werd gesteld de panden Hoogstraat 2 en 4 te kopen liet men de kans niet voorbijgaan. Het wach ten op de bouwvergunning duurde, zoals ge bruikelijk vrij lang, maar vorig jaar kon toch met de bouw worden gestart. Het achitecten- bureau De Geit en Van Eden werd belast met het ontwerp, dat toen werd uitgevoerd door het bouwbedrijf Boers. Groeicijfers De heer Hootsen stipuleerde de groei van het spaarkapitaal gedurende de periode van oprichting in 1911 tot heden. In 1912 bedroeg het kapitaal zegge en schrijve 10.300, Dat was in '52, veertig jaar later, gestegen tot ruim 1^2 miljoen, in 1962 bedroeg het bijna 8H miljoen en heden in 1965 niet min der dan WVi miljoen. Een geweldige groei voornamelijk in de laatste tien jaren. Het uitgezette kapitaal bedroeg in 1952 760.000,in 1962 vier miljoen en in 1965 6M miljoen. Na deze opsomming, die de expansie overduidelijk had gemaakt gaf de voorzitter het woord aan burgemeester mr, dr. J. Hazenberg. Drie data De burgemeester feliciteerde het bestuur met het totstandkomen van dit fraaie bank gebouw. Hij noemde 8 oktober 1965 de derde belangrijke datum in de geschiedenis van deze instelling. De Coöp. Boerenleenbank kwam tot stand in 1911, een jaar dat door een schrikbarende droogte werd gekenmerkt, mis schien hebben de landbouwers daarom wel de handen ineengeslagen. In 1849 werd de eerste Raiffeisenbank gesticht naar een idee van burgemeester Raiffeisen ergens in West- falen. In 1957 onderging de Boerenleenbank een naamwisseling en thans staan we aan de derde mijlpaal, de opening van dit bankge bouw. waarbij wij ons als gemeentebestuur gaarne willen vertegenwoordigen, aldus de burgemeester. Spreker vroeg zich af of met de keus van de blauwe kleur op de voorgevel een bepaalde uitspraak is gedaan. Blauw zou kunnen betekenen dat de onsolide mens in de maatschappij een blauwtje loopt. Blauw kan ook het symbool van trouw verbeelden. Trouw in onderling hulpbetoon en samenwer king, zoals ook het doel van deze coöpera tieve bankinstelling is. Iedereen is welkom, hetzij hij wat komt brengen of komt halen, het laatste liever met mate, aldus de burgemeester. Bij de Raiffeisenbank staat het maken van winst niet voorop, maar wel de onderlinge hulp, waarbij uiteraard de zakelijke sfeer niet uit het oog wordt verloren. Er bestaan ongeveer 700 banken in de sfeer van de coöp. Raiffeisenbank en 500 coöp. boeren leenbanken. Niet minder dan 40»/» van de bevolking van ons land vertrouwt het spaargeld aan deze instellingen toe. Men heeft een totaalbedrag van ruim 7 miljard op de bank gebracht, een respectabel cij fer, aldus burg. Hazenberg. Deze nieuwe bank, waar momenteel 11*/* miljoen is gebracht, kenmerkt zich door een Veenendaalse sfeer. Zes en een half miljoen is belegd, de overige vijf nog niet. Waarom die resterende miljoenen niet belegd in een echte Veenendaalse aan gelegenheid? vroeg de burgemeester zich onder vrolijkheid af. We zonden die kunnen bestemmen voor ons hoog nodige zwembad tegen een koers van b.v. V\%, zo suggereerde de burgemees ter. Het nieuwe bankgebouw kenmerkt zich door „licht, lucht en vriendelijkheid" en is een sieraad voor onze gemeente, zo ging spreker verder. De directeur zal hier als „opperste bankwerker" met zijn mede bankwerkers wel prettig werken, zo dacht de burgemeester, die hierna overging tot de symbolische handeling om door het openen van de kluisdeur (niet de echte) het bankgebouw voor geopend te verkla ren. Toespraken De heer Te Kolste, onderdirecteur van de Centrale Raiffeisenbank te .Utrecht sprak er zijn vreugde over uit deze dag te mogen meebeleven. Het is een dag van blijdschap als we bedenken dat 3 jaar op de rijksgoedkeuring moest worden ge wacht aldus de heer Te Kolste, die nog meedeelde tn de komende twee weken vier nieuwe banken te zullen openen De gevel maakt een imposante indruk en door wat er achter steekt, een symbool van trouw en hulpbetoon. De onderdirecteur ingaande op de sug gestie van de burgemeester verklaarde dat de liquiditeit van de bank van grote bete kenis is. Een eventuele lening zou aller lei voorwaarden opwerpen. Overigens had hij de scherts wel begrepen en vond ook dat deze bank in een eigen sfeer en een eigen werkgebied aan een grote behoefte voldoet Hij wees nog op de uitbreidingsmoge lijkheden naar achteren en hoopte dat de groei zich zou doorzetten. Aan de voor zitter werd een fraaie plaquette overhan digd. Namens de Ring Utrecht sprak de beer De Raadt, die constateerde dat Veenendaal haar agrarisch karakter had verloren en dat er muziek in deze plaats zat. De burgemeester kon volgens de heer de Raadt „goed om een boodschap ge stuurd worden". Als bankdirecteur van Culemborg keek hij overigens met ja loerse blikken naar dit fraaie gebouw dat vergeleken met het gebouw in zijn stad een juweeltje is. Namens zusterbanken uit Bennekom sprak de heer de Gier en na mens Amerongen-Leersum de heer Lage- maat. De laatste spreker vertegenwoor digde de Raffeisenbank van Wageningen- Rhenen. De Voorzitter, de heer Hootsen Het grote misverstand Schilders uit Israël Non-figuratieve werken in 't Lanterentje Het grote misverstand dat een kunstwerk een naturalistische afbeel ding van de werkelijkheid moet geven, „net echt" als een foto, verblindt nog altijd velen. Echter, zelfs kunstenaars, die met vlijt en accuratesse de zichtbare werkelijkheid weergeven, doen dat maar schijnbaar, want altijd voegen zij iets aan haar toe, vervormen zij haar in hun visie op, hun interpretatie van hetgeen zij zien en ervaren. LICHTE AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag botste de automobi list A. F. uit IJmuiden op de hoek Kerkewijk-Rembrandtlaan tegen de bromfietser J. H. uit Veenendaal. De bestuurder van de brommer wilde rechtdoor rijden, de automobilist sloeg rechtsaf, dus gaf geen voorrang. Lichte schade aan beide voertuigen. Zondag deelde de Veenendaler B. M. S. mede dat hij op het fietspad aan de Kerkewijk, terwijl hij een brom fiets bestuurde, was aangereden door een bromfietser. De laatste was na de aanrijding doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Zondagavond zeven uur botste de dankte alle sprekers voor hun goede bromfietser T. op de hoek Gortstraat woorden en prees nogmaals de bouwon dernemers en zij, die aan de totstandko ming van dit prachtige gebouw hun krachten hadden gegeven. Hierna kregen de genodigden de gelegenheid het gebouw te bezichtigen, waarna in Hotel „De Ko renbeurs" namens het bestuur een lunch werd aangeboden. Op een gezellige, huiselijke manier, toonde de firma Diepeveen maandagmiddag haar wintercollectie 1965/1966. Op de damesconfectie-afdeling waren voor deze show genoeglijke rotanzitjes ingericht, waartussen de mannequins 3 dames en 1 heer) de verschillende modellen lieten zien. Gezegd mag worden, dat de collectie, zowel voor dames als voor tiener- en heren kleding alle verwachtingen overtrof. De modellen waren voor de verschillende doeleinden - gekleed, sportief en klassiek - uitstekend gekozen en de manier, waarop de mannequins hun kleding brachten, was voortreffelijk verzorgd, zowel wat kleurencombinaties als wat accessoires betreft. Het s met deze show duidelijk gebleken, dat de frma Diepeveen een zeer veelzijdige collectie heeft opgebouwd. In de grotere damesmaten zag men keu rige, slank afkledende japonnen, pakjes en mantels. Speciaal de japon van auber gine-kleurige jersey oogstte veel bijval. De kleur rood in verschillende nuances is dit jaar bijzonder in trek en het moet ge zegd worden, dat deze tint - mits niet te fel - vooral ook dames wier haar wat grij zend wordt bijzonder goed kleedt. Het is dan ook zeker een goede greep van de fir ma Diepeveen geweest om vooral in de grotere maten in haar collectie ook deze kleur een plaats te geven. Het is echt niet meer zo, dat men moet zeggen, dat in de grotere maten geen leu ke, vlotte modellen te koop zijn. Dat heeft deze show wel degelijk bewezen. Ook voor de meer slanke vrouw waren er veel modellen in jurken en pakjes. Vooral in de Fiorani-modellen waren zeer aantrekkelijke voorbeelden van goede smaak en stijlvolle kleding. De mantels, die getoond werden, waren mooi en practisch. De klassieke cameljas deed 't als altijd weer goed. Vooral was hier de combinatie met het mooie bont hoedje zeer geslaagd. Voor de tieners was er zoveel te bewon deren, dat werkelijk voor elke smaak iets aanwezig was. De zwarte caban met ree bruine pantalon was een voorbeeld hoe een tiener zich sportief en toch aantrek kelijk correct kan kleden. Genoemd moe ten ook worden de Bobby Brooks combi naties. Deze show gaf diverse voorbeelden van mogelijkheden, opgebouwd uit deze combinaties en deze waren vooral voor het Jongere meisje zeer geslaagd. De mo derne knickerbocker met spencer en trui was bijzonder leuk. Ook waren er voor het jonge meisje leuke japonnetjes in het meer romanti sche type met ruches langs hals en mou wen. De cocktailjurkjes waren stuk voor stuk enig, terwijl ook het eenvoudige zwarte jurkje, dat in het midden overging vn donkerrood werkelijk bijzonder ge slaagd was. Het was een goede gedachte om bij al deze dameskleding ook iets te laten zien van datgene wat momenteel gebracht wordt op het gebied van de herenkleding. De James Bond style doet het prima en zal zeker veel opgang maken. In het spor tieve type vielen op de camelcoat met ge breid boord aan de hals en de mooie wol len loden Jas. Bij het sportieve costuum werd een wollen tricot overhemd bedra gen. Ook dit zal zeer zeker voor de win ter een prettige dracht blijken te zijn. Een bezoek aan de show die vanmiddag, vanavond en donderdagmiddag weer ge houden wordt is o.i. zeker de moeite waard. Munnikenweg tegen de wielrijder J. M. G. op. Beide voertuigen werden flink beschadigd Zondagavond om half elf reed de bestuurder van een kleine personen wagen de afrit van Rijksweg 12 af. Hij werd toen aangereden door de van links komende A. B. uit Veenendaal. De bestuurder van de DAF, de heer M. v. d. B. uit Ede liep na de botsing een hoofdwond op, hij werd door dokter Annot behandeld en kon naar zijn wo ning worden vervoerd. Maandagochtend had een aanrijding plaats op het grote kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat-Zandstraat tussen de automobilisten G. B. D. uit Nijkerk en van V uit Woudenberg. Eerstgenoem de werd licht gewond en naar de por tier van de DS-fabriek gebracht waar hij voorlopig werd behandeld. BROMFIETS VERDWENEN EN WEER TERECHT Zaterdagavond miste de heer J. uit Veenendaal zijn bromfiets die In de kunst gaat het immer om die inter pretatie en niet slechts van de zichtbare, maar ook van de onzichtbare innerlijke werkelijk heid in de kunstenaar zelve, van zijn verruk kingen, angsten, zijn vreugde en zijn leed. Zijn doel is niet natuurgetrouwe afbeeldingen te geven echte kunstwerken zijn dat nooit hij verbeeldt die werkelijkheid, beeldt haar om in een harmonie of disharmonie van kleu ren. in het spel van kleuren, lijnen of vormen, in de vlakverdeling, de toonwaarden, de wijze waarop hij lijnen, kleuren en vormen in zijn materiaal uitwerkt, hun een functie verleent en tenslotte hoe hij dit alles weet te vereni gen in een compositie, waarin hij kleuren, lijnen en vormen met een ritme bezielt. Niet alleen in onze tijd van non-figuratieve en abstracte kunst, maar te allen tijde hebben kunstenaars, ook de meest naturalistische, de verrassende mogelijkheden van alléén maar kleur en lijn en vorm ontdekt. Als er geen afbeelding van iets te herkennen valt als in de non-figuratieve kunst, wordt de beschou. wer, nu niet afgeleid door enige voorstelling, zuiver geboeid door het wonder van kleuren, lijnen en vormen. De Duitse theoreticus en kunstenaar Paul Klee heeft het eens heel kort samengevat als volgt: Kunst geeft niet het zichtbare weer, maar maakt zichtbaar, waarmee hij bedoelde: de belevenis van de maker, zijn gevoel, zijn droom, zijn ervaringen en aandoeningen van gemoed en zinnen. Het is wellicht het intrappen van een open deur dit alles nog eens vast te stellen, maar toen ik het grote aantal non.figuratieve wer. ken van schilders uit Israël zag, geëxposeerd op de vrijdag j.l. door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg geopende tentoonstelling in de kunstzaal 't Lanterentje aan de Hoofdstraat, bekroop mi) de vrees dat bezoekers, alleen vertrouwd met „herkenbare" voorstellingen, hun drempelvrees in het geheel niet zullen overwinnen of na een bezoek misnoegd zullen heengaan. Als ik het werk van deze kunstenaars on der één noemer wil onderbrengen, is het deze: de liefde tot de landschappen van hun jonge staat, landschappen, die zij niet voorstellen ir- mooie dia-kleuren, maar in sterke kleuren en lijnen, voorts de ontdekking van het won der van het licht, het harde, sterke licht van Israël, geheel anders dan het licht onzer lage landen, hun bezeten zijn door de kleuren en door het wonder van het scheppen zelf, bij enigen van hen vol jeugdige overmoed, bij anderen in bezonnenheid, ernst of weemoed. Het hoogtepunt van de expositie vormen de werken van Zvi Mairovich, die ons mee voert naar bijbelse landschappen, maar op zijn wijze, landschappen op oorspronkelijke wijze gezien door zijn temperament, in vaak barre ernst, nu eens vol bezonnenheid, dan schot in de roos gedaan. Men hoeft om de non-figuranten niet te schromen binnen te lopen zonder enige verplichting, zonder entree er zijn ook meerdere figuratieve stukken. Een unieke gelegenheid kennis te maken met schilders uit Israël. D. Philips voor een restaurant in de Hoofdstraat had neergezet. Later op de avond werd j weer fel van expressie. Zij zijn composities. zijn bromfiets in Ede aangetroffen. De vader van de jongen, die de bromfiets had meegenomen had het vervoermid del bij de Edese politie bezorgd. F. kreeg nog dezelfde dag zijn karretje terug. Weer hattrick van Ton v. d. Berg Voor de eerste maal in al de jaren dat Merino's tegen Montfoort heeft gespeeld is het gelukt om in Montfoort zegevierend van het veld te stappen. In een aantrek kelijke en sportieve wedstrijd waarin Merino's vooral in de tweede helft goed spel liet zien wisten de Veenendalers de volle winst in de wacht te slepen. Montfoort begon overrompelend met snelle aanvallen, maar men wist het overwicht in het eerste kwartier niet in doelpunten uit te drukken. Na ruim een half uur nam Merino's de leiding. Ton v. d. Berg kreeg de bal van Gaasbeek toegespeeld, hij liet de Mont- foortback z'n hielen zien en stevende op de keeper af. Deze liep goed uit, maar be heerst lepelde v. d. Berg de bal over de doelman heen 0-1. De vreugde was echter van korte duur want in dezelfde minuut maakte Mont foort gelijk 1-1. Spil v. d. Weerdhof kreeg bij een hoge voorzet een duwtje van de midvoor, die toen ongehinderd kon inschieten. Vlak voor rust nam Montfoort zelfs de leiding door een misverstand in de Meri- nodefensie. Ruststand 2-1. In de tweede helft speelde Merino's aanmerkelijk beter dan voor rust. Reeds na vijf minuten knalde v. d. Berg de ge lijkmaker in de touwen. 2-2. De Merino's kwamen er steeds beter in en vooral v. d. Berg groeide met zijn spel naar grote hoogte. Twintig minuten voor het einde resulteerde het Merino's overwicht in hel winnende doelpunt. De bal werd van ach teren opgebracht. C. Sukkel schoof het leer voor doel, waarna v. d. Voort een lis tig overstapje nam, zodat midvoor Gaas beek geheel vrij kwam te staan. Deze le pelde de bal over de linksback, naar T. v. d. Berg, die het leer op de slof nam en ineens inknalde. 2-3. Een schitterend doel punt. Hierna zette Montfoort een heftig offensief in, maar Merino's hield de deur gesloten. Na het eindsignaal van de scheidsrechter verlieten elf dolgelukkige Merino-spelers het veld. Zo spelend zal het elftal zeker nog hoge ogen gaan gooi en in de pasbegonnen competitie. Rechts back van Wakeren werd reeds na vijf mi nuten geblesseerd en vervangen door C. Blankespoor. Bromfietser gewond bij aanrijding Zaterdagmiddag ontstond een aan rijding tussen twee bromfietsers op de Patrim.laan, hoek Talmastraat. De bromfietser G. van V. uit Eist stak plot seling de weg over. Door deze onverwachte manoeuvre kwam hij in botsing met de op de Patrimoniumlaan rijdende C. Scholts, spil van het voetbalelftal van Merino's Zowel V. als S. kwamen te vallen. Scholts was er het ernstigst aan toe. Hij klaagde aanvankelijk over wat pijn in de schouder, maar werd later naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar bleek dat S. een scheurtje in de long had opgelopen. De zweefmolen was een onderdeel van het Lunapark dat ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de buurtvereniging Franseweg naar Eist was gekomen. overwegend bestaande uit lijnen en vlakken van kleur, verlatenheid en eenzaamheid sug gererend. Vooral: Tegenover de Dode zee, Landschap in Sedom en de beide doeken Oude stadswal overtuigen van zijn bijzonder talent. De beide landschappen bij Mitzpe Ramon, waarvan het rechts hangende het mooist is, zijn meer figuratief, in donkere aard kleuren geschilderd, kleine doekjes maar. die echter krachtig een sfeer van beklemming oproepen De mens wordt door de Israëlische kunste naars weinig geschilderd. Zij zijn blijkbaar zo geobsedeerd door hun landschappen, dat zi nog niet de innerlijke rust kunnen vinden de mens te observeren. Mairovich schilderde slechts één mensefiguur, een oosters meisje, dat in feite geen portret kan genoemd worden Van een geheel andere geaardheid is hel werk van Aharon Kahana, een ingetogen mij merende poëet. Heel mooi is zijn doek Voor de blauwe deur, een compositie in vloeiende koele blauwen en sienna. Ook zijn Meditatie kenmerkende titel voor Kahana groene figuurvormen tegen een blauwe achtergrond munt uit door harmonie. Minder bekoren zijn Liggende figuren. Lea Nikel's composities in geel. geel en wit en rood zijn voorbeelden van zuivere non- figuratieve schilderkunst, blijmoedige werk jes vol bloeiende kleur. Kernachtiger is Schula Tal, die twee wer ken toont, waarvan vooral Vis uit de Rode zee fascinerend is. Eén stilleven slechts biedt de tentoonstel ling. Het aandachtig observeren van voor werpen eist rust. Audry Bergner blijkt die te kunnen opbrengen in haar teder, bijna eer biedig stilleven in matte kleuren geschilderd mooi door stilte en harmonie. Ychiel Krize toont een in vertikale lijnen gedaan zelfportret, meer een oprijzende fi guur. Zijn Verandering van licht verrast door de doolhof van rechthoekjes en vierkan tjes in wit. zwart en oker. Zvi Tadmor werkt evenals J. Eisenscher, die een stadswijk in Jerusalem schilderde als een soort mozaïek van kleurvlakjes. Tad mor werkt geheel figuratief. Zijn Distel is hei fraaist. Zij Aap met jong. Haan en Witte aap doen traditioneel-westers aan. Avigdor Slematsky presenteert enige aqua rellen, die naast het sterke werk van zijn confraters niet erg overtuigen. Van twee kunstenaars is een portefeuille met lithografieën aanwezig, waarin het een lust is te bladeren. Oshe Tamir verrast door zijn fraai kleurgevoel. Hij toont mooie bladen met een sterk eigen schrift: mensfiguren, te kens, figuurtjes, hiërogliefen. Yosl Bergner is een geheel andere natuur. Hij (of zij?) verbeeldt tien spreuken in met de hand gekleurde bladen, die westerse in. vloed verraden: verbeeldingen uit de folklore en het volksleven, een clown, een meisje, vo gels en bloemen, een houten paard, een halve appel, een menigte vogels, die Lentes aan. kondigen, een vrouw, die schreit en haar bruidegom ziet rondgaan, vogels op zijn hoed er. in zijn hoofd voorbijsnellende treinen. Er is een verrassend gedicht van Nissim Aloni aan toegevoegd met allerlei versprin. gende associaties Proverb and moral. Spreuk en zedeles geheten waaruit ik iets vertaalde hierboven, geestig eindigend: Er was eens een spreuk, er was eens een zedeles. "t Lanterentje heeft met deze expositie een Alle spreekwoorden rennen de zee in met de wind, en de zee wordt het nooit beu een woonplaats te maken: stormen, sprookjes en schelpen die nooit meer op het strand teruggegooid worden. Nog iets doe de ronde en dan ga terug als verstekelingen in de stad om weer ze delessen te worden. Er was eens een clown, Er was eens een vrouw Alle zedelessen doen de ronde in de stad, en de stad wordt het nooit beu om oorlogen te voeren en vrede (te sluiten): op een houten paard, voor een halve appel, in een menigte blinde vogels die Lentes aankondigen. Nochtans ziet een vrouw, door een sluier van tranen, haar bruidegom rondgaan. Kijk er niet naar dat hij vogels op zijn hoed heeft: In zijn hoofd snellen treinen voorbij. Er was eens een spreuk, Er was eens een zedeles. All proverbs run into the sea with the wind, and the sea never tires to forge a dominion: storms, tales and shells never to be rejected back to shore. Yet some go round and round and then go back as stowaways into the city to become morals again. Once there was a clown, once there was a woman. All morals go round and round in the city, and the city never tires of waging wars and peace: on a wooden horse, for half an apple, in a crowd of blind birds proclaiming Springs. Yet a woman, through a veil of tears; sees her groom go round and round. Look not that he has birds in his hat: In his head run trains. Once upon a time there was a proverb, Once upon a time there was a moral. Bazar „De Ridderhof" Er was een overweldigende belang stelling voor de bazar, welke op woens dagmiddag, 6 oktober in het Amerong- se Bejaardencentrum „De RidderhoF* is gehouden. Maar de hoeveelheid en vooral de hoedanigheid van de artike len, die te koop werden aangeboden waren óók overweldigend. Schattige baby-kleertjes, beeldige schortjes in alle maten voor poppen, kinderen en dames, kleedjes, kussens, gebreide poppen en beesten, prachtige Kerst- en andere lopers, kleurige smaakvolle kettingen, heel mooie wand kleden, werkelijk te veel om op te noemen. Alles gemaakt onder toezicht en met medewerking van mevr. Stol, die voor haar werkzaamheden in deze wel een zeer grote pluim verdient, niet alleen voor de bijzondere prettige manier waarop ze de handwerkklub leidt, maar ook voor het vele werk dat ze doet, meestal thuis, om het de dames zo gemakkelijk mogelijk te maken. En niet te vergeten voor de vindingrijk heid en goede smaak waarmee ze van eenvoudige materialen en restanten alleraardigste en mooie dingen weet te vervaardigen. Ook mag niet verzuimd worden de dames te bedanken, die bij de verzor ging en de verkoop zo enthousiast heb ben meegeholpen. Men gaat dit nieuwe seizoen nu vol goede voornemens tege moet en hoopt voor de volgende bazar weer heel wat werkstukken te maken waarbij behalve de voldoening van het resultaat, ook nog het genoegen komt van een gezellige middag met elkaar. In de nacht van woensdag op donderdag hebben ongenode gas ten zich toegang verschaft tot de woning van de winkelier H. aan de Hoofdweg, door een raam te forceren. Een bedrag van f 500 a f 600,- wordt vermist. Het feit dat de eigenaar van de zaak twee dagen tevoren in een ziekenhuis werd opgenomen werpt wel een eigen aardig licht op de gepleegde inbraak. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat de dader(s) hiervan op de hoogte waren. Overigens wordt Ederveen de laatste weken weer be hoorlijk door inbraken geplaagd. Eerst in de Hervormde school, nu weer in deze winkel. In vorige jaren kende men ook eens een dergelijke inbraakgolf, die toen even luwde, maar nu weer, tot schrik van de inwoners, over het dorp sloeg. De politie stelt in- Nissim Aloni tussen een uitgebreid onderzoek in. Siberië zal ongetwijfeld in de naaste toekomst een steeds grotere rol in de wereldgeschiedenis gaan vervullen. Het land is groot, groter dan de Verenig de Staten van Amerika en Frankrijk te zamen. Maar het is dun bevolkt, in totaal met slechts 23 miljoen mensen, die hoofdzakelijk in het zuiden wonen. Drie kwart van het land is bedekt met bossen, die 80% van het Sovjet-hout opleveren. Voorts bevat het in zijn bodem de helft van Ruslands mineralen (steenkool, ijzer, goud, diamanten, enz.) en zijn mammoeth-rivieren leveren weldra een derde deel van Ruslands hydro-elektrische kracht op. Vroeger was Siberië het verbanningsoord van de mensen, die Moskou hinderden; het was een verwaarloosd bezit. Maar deze tijd is voorbij. De gevangenenkampen zyn groten deels verdwenen en Moskou heeft in gezien, dat het van het grootste belang voor de toekomst is Siberië vooruit te helpen en voor de bewoners aantrek kelijk te maken. Het heeft hierbij een extra belang tengevolge van de Chine se eisen, die nu China in betekenis en kracht toeneemt, een steeds ernstiger vorm aannemen. Het tsaristische Rus land nam grote stukken van China af, gedenke Mandsjoerije, Oost-Mongolië, Sinkiang, die de Sovjets in geen geval vrijwillig aan China zullen teruggeven, doch door China worden opgeëist. Dit is een zo belangrijk geschil, dat elk compromis tussen Rusand en China nooit meer kan zijn dan schijn. Moskou weet dit. Maar het wil niet als uitslui tend Europees land gelden; Siberië moet Aziatisch Rusland zijn. Moskou besteedt thans 40% van zijn jaarlijks budget aan Siberische projecten. Er wordt geweldig gewerkt. Hoe dit gaat kan men zien bijv. in Bratsk, dicht bij Irkoetsk, de hoofdstad van Oost-Sibe- rië. Bratsk ontstond 12 jaar geleden uit niets, toen 30.00 ingenieurs en GESLAAGD VOOR ZWARTE BANDER De 21 jarige Veenendaalse judoka Woul v. Bameveld ontving zaterdag in Utrecht het diploma zwarte bander judo. De exa mens waren landelijk en werden afgeno men door de NJJB. Er waren 17 kandida ten, waarvan er 9 slaagden Dit is de der de judoka van sportschool v. d. Velde, die het diploma zwarte bander veroverde. werklieden er kwamen om een gewel dige stuwdam in de Angara-rivier te bouwen. Dit werk is klaar; het heeft een capaciteit van 4% miljoen kilo watt, dus een zeer groot werk; en Bratsk telt momenteel 140.000 inwo ners. Zo gaat het in zuidelijk Siberië overal; wegen, fabrieken, scholen enz. komen er. Irkoetsk kreeg een grote universiteit. De grootste moeite is om er de mensen naar toe te krijgen. Op zichzelf is dit geen wonder. Noord-Si - berië ligt 260 dagen per jaar onder de sneeuw en de bewoners zijn nog steeds pioniers, die vanuit het zuiden de oer wouden terugdringen voor de begin nende ontwikkeling. Maar niet ieder wil pionier zijn. Er zijn jaren, dat er meer mensen naar Rusland terugkeren dan er zich vestigen. Het ontwikke lingswerk is er buitengewoon moeilijk. Niettemin schrijdt het voorwaarts. In elk geval heeft men bereikt, dat er nu een bevolking woont, die even groot is als die van Canada en zeker niet be reid is het lot van de Tibethanen te delen. GEVRAAGD voor de banketbakkerij. Kerkewijk 4 Veenendaal. Tel. 3079 Allerminst indien U er voor zorgt dat Uw DRUKWERK- VOORRAAD op „peil" is, kan dat later kosten en moeite besparen. Wilt u drukwerk met nieuwe frisse ideeën Mogen wfj dan eens offerte maken? Bel nu en wij komen direct. DRUKKERIJ D Gelderse Vallei Parallelweg 10 Tel. 08385-2022* VeenendaaL GEVRAAGD WEGENS ZIEKTE event jonge gehuwde vrouw geen bezwaar. Veenendaal - tel. 08385-2269. Aanmelden liefst na 8 uur 's avonds. Wij vragen met spoed voor onze gasafdeling (aardgas - butaan- en propaan installaties). welke zelfstandig moet kunnen werken. Leeftijd circa 18 jaar. Aanmelden: Hoogstraat 7 Tel. 3246

De Vallei | 1965 | | pagina 2