Een herfstwandeling Instuif verzorgt kindervoorstellingen in herfstvakantie tussen Eist Amerongen In verband met te verwachten grote belangstelling nu in Verenigingsgebouw Eikenlaan B Natuurleven in eigen omgeving II RHENEN Ledenvergadering van het Nut Amerongen AMERONGEN C.O.V. met nieuw programma H. van Eek werden bij acclamatie her- Lieuwsblaü „DL VALLEI" vrijdag iö oktober Ijüö Voor de eerste maal hebben de leiders van het jeugdwerk „De Instuif" ook voor de herfstvakantie een programma opgesteld. De aktiviteiten die men hield tijdens de grote zomervakanties en de paasvakantie kregen zo'n overrompelende belangstelling dat men, gesteund door vele positieve reacties van ouderen, zeker met deze vakantie-programma's wil doorgaan. Om zoveel mogelijk kinderen bekend te maken met het programma zijn aan de hoofden van de scholen stencils gestuurd met het verzoek deze in de klassen bekend te maken. (van onze biologische medewerker) Gezicht op de Elster molen als route niet de grote Rijksweg Elst-Amerongen. Weliswaar loopt die door een mooi landschap, maar de grote ver- kt$rsdrukte is weinig geschikt om U er volop van te doen genieten. Het pad, dat we nemen, ligt vlak in de buurt, slechts enkele tientallen meters zuidelijker, min of meer evenwijdig aan de autostraat. Als beginpunt neemt U de Elster molen, die even buiten Eist aan de zuidzijde van de grote weg te zien is. U doet het best hier de auto te stallen; ook Uw fiets kunt U hier achterlaten. Het gekozen pad zal voor autoverkeer spoedig ongeschikt worden. Per fiets is het wel berijdbaar, maar U zult zoveel aandacht voor fiets en pad moeten hebben, dat het mooie van het landschap U ontgaat. De oude Elster molen, al lang buiten gebruik, staat er nog goed bij. Jammer, dat de overigens keurig onderhouden woonwagens, die er in de buurt staan, het idyllische van de plek te niet doen. We lopen nu in de richting Amerongen. Eerst zijn er links en rechts van het weggetje hakhoutbosjes, die nu opvallen door hun herfstkleuren. Overigens geven deze bos jes niet veel bijzonders te zien, maar voor een in het voorjaar te maken wandeling, kunnen we U al vast vertellen, dat het rechter bosje witbesterd zal zijn van de talloze bosanemonen, die er groeien, in gezelschap van het gele speenkruid. Wilt U hiervan plukken, kies dan het speenkruid, want bosanemonen, fraai onder het nog halve hout of het zeer jonge groen, zyn ongeveer de slechtste snijbloemen, die er bestaan. Boeket ten, die reeds tijdens de wandeling gaan verleppen, en langs het pad wor den weggegooid, kunnen hiervan ge tuige zijn. Het linkerbosje heeft een rijke groei van lelietjes der dalen, die echter zo dicht op elkaar staan, dat ze weinig bloeien. Waar het bosje even ophoudt, krijgt U een ruim uitzicht op de uiterwaard en op het dorp Amerongen met kasteel en kasteel- bos op de achtergrond. Even verderop wordt Uw pad weer een bospad, rechts eikenhakhout, met een grote grazige open plek er in, waar het op zonnige najaarsdagen zomers luw is. DE KARDINAALSMUTS Het bosje aan de zuidkant, de uiter waardkant, waar de rivier in vroeger tij den en bij heel hoog water ook in recente tijd de bodem verrijkt heeft door slibaf- zetting, geeft een meer gevarieerde vege tatie te zien. Hier kunt U een fraaie hees ter aantreffen, die juist in de herfst op z'n mooist is. We bedoelen de kardinaals muts, die vooral de zuidrand van het bosje siert. De kardinaalsmuts is een struik van de wat betere, enigszins kalk- rijke gronden. We kunnen hem ook aan treffen op de Grebbeberg, speciaal weer langs de zuidrand. Ook in bet bekengebied van de Gel derse Vallei en in enkele van de schaarse Betuwse bosjes groeit hy, maar nergens zo talryk als juist hier, tussen Eist en Amerongen. De officiële naam ontleent de struik aan de nu mooi rood gekleurde vruchten, in doorsnee vierkant, maar dan met afge ronde hoeken. De naam „kardinaalsmuts" spreekt de mensen in onze streek weinig aan en het is geen wonder, dat de plant in gebieden, waar hij veel voorkomt en waar men zelden een kardinaal in ornaat aan treft, eigen streeknamen heeft. Ook de Amerongers en de inwoners van Eist (of ze nu Elstersen of Elstenaren mo gen heten) is het voorkomen van deze ongewone struik niet ontgaan. De volks naam is hier „vierkant Hout". Inderdaad toont de plant meer voorkeur voor kubus en vierkant, dan voor cylin- Kardinaalsmuts in vrucht der en bol, zoals de meeste andere hees ters. De naam „vierkant-hout geeft aan, dat de jonge loten veelal vierkantjes zijn, doordat er een viertal kurklijsten op voor komen. By het ouder worden verdwijnen deze en het hout krygt dc gewone ronde vorm. Grappig is dat de Ameronger en Elsterse benaming overeenstemt met het Franse „bois carré". Ook in het Hollandse duingebied komt de kardinaalsmuts plaatselijk talrijk voor. Hier heeft men de plant bedacht met de streeknaam: „Oranjeklautjes". De verkla ring van deze naam wordt duidelijk, zo dra de vier vruchtdoosjes, meestal met enkele dagen tussenruimte, openspringen. Dan bungelt namelijk onder de openge sprongen rode vrucht aan een dun, wit draadje, het fel oranjekleurige zaad. De herfsttooi van het „vierkant hout", zit niet enkel in de vruchten; volop dra gende struiken zijn trouwens niet zo heel talrijk. Het blad geeft ook mooie herfst kleuren, allemaal roodachtige tinten, zo dat ook de niet vruchtdragende struik mooi is. Voor een wat grotere tuin is de kardinaalsmuts wel te gebruiken als sier heester. Als U voor uw tuin een struik koopt, is het echter zeer de vraag of U, ook na een paar jaar wachten, veel vruch ten te zien zult krijgen. Men komt hier hetzelfde verschijnsel tegen als bij de hulst: een wilde hulst struik, in de tuin geplant, zal zelden vrucht geven. De hulst, die U van de kwe ker koopt, behoort tot een of ander kweekras, dat onder gunstige omstandig heden en dus meestal niet ieder jaar, vruchten zal geven. De kardinaalsmuts wordt door boomkwekers wel geteeld, maar dan meer als „bosplantsoen", en voor zover ons bekend is er nog geen „tuinras" van gekweekt. VOORTZETTING Bij voortzetting van Uw wandeling via het pad, dat doorloopt tot Amerongen toe, met links van U weiland en rechts de bos rand, zult U af en toe nog andere hees ters aantreffen, die de vogels hun vruch ten aanbieden; nu eens meidoorn, vol met kleine rode vruchten, dan weer meidoorn, die slechts sporadisch z'n wrang-smaken de, maar sierlijke blauwe pruimpjes te zien geeft. Die meidoorn is een plant, die wat te vroeg bloeit, om jaarlijks een rijke vruchtzetting te geven. rechts georiënteerd is (met de wijzers van de klok, of ook met de zon mee). Als U verder gaat vergelijken me tandere win dende planten, zult U tot de conclusie komen, dat de meeste links-windend zijn, dat de hop een uitzondering vormt en dat de kamperfoelie een weifelaar is, die meestal met de hop meedraait, maar zich ook „boonachtig" kan gedragen. HOPBELLEN Als U „hopbellen" wilt oogsten voor particuliere of commerciële bierbereiding, Hoprank in vrucht hebt U thans Uw kans gemist. De „hop bellen" zijn begin september rijp en U moet dus een klein jaar wachten. Ge bruikt U echter de volgend jaar te pluk ken „hopbellen" voor een aesthetisch doel. De sierlijk gebogen ranken, met geelgroe ne hopbellen, in de vorm van kleine spar- rekegels lenen zich uitstekend voor ka merversiering. Het recept voor de berei ding van geurig bier kunnen we U niet geven, dat voor het maken van een ori ginele kamer decoratie, met behulp van een fles of pul en een paar hopranken vindt U zelf wel. voortzet die vooi tot Als U Uw wandeling „Zandvoort", de naam die voor in Amerongen op een huis te lezen staat hebt U een mooi stuk van de Stichtse Rivièra" leren kennen. Deze naam mag wat overdreven klin ken, we stellen U echter voor deze wan deling komend voorjaar eens te herha len op een zonnige dag met schrale, koude noorden of oostenwind. De luwte, de zonnewarmte en de vroege bloei van meidoorn, speenkruid en Ane monen zullen U er dan van overtuigen, dat het klimaat hier echt iets zuidelijks heeft. Vorige jaren was het aantal kinderen dat de voorstellingen bij kwam wonen zo groot, dat men zowel in Trefpunt als Eltheto met ruimtetekort kampte. Daarom werd nu Vee- nendaals grootste gebouw afgehuurd, n.l. het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Leer lingen van verschillende Veenendaalse scho len zullen echter niet in de gelegenheid zijn naar de voorstellingen te gaan kijken, om reden dat niet alle scholen tegelijk herfst vakantie hebben. Programma Op dinsdag 19 oktober komt een variété gezelschap naar Veenendaal, dat 's morgens en 's middags om 9.30 uur en half drie optreedt. Voor de pauze wordt opgevoerd „De avonturen van Polletje Piekhaar en na „Voorn" hield laatste wedstrijd van seizoen De hengclaarsvcreniging de Voorn orga niseerde j.l. zaterdagmiddag dc laatste wed strijd van dit seizoen. Er waren zeventig deelnemers. Na deze wedstrijd bleek dat de heer H. Albers kampioen 1965 was geworden, want in de drie gehouden bekerwedstrijden had hij in totaal 1211 gram vis weten te ver schalken. Uit handen van de voorzitter mocht hij de beker en de eerste personele prijs in ontvangst nemen. De uitslagen luiden als volgt: 1. H. Al bers. Rhenen 865 gr., 2. G. J. Lodder, Vee nendaal 500 gr., 3. Gerard Lodder, Veenen daal 467 gr., 4. N. Lodder, Rhenen. 450 gr.. 5. W. Kelderman, Rhenen 449 gr., 6. B. Kapelleveen, Rhenen 432 kg., 7. D. v. Schooneveld, Rhenen 330 gr., 8. G. Struiken, Eist 280 gr., 9. H. v. d. Burg, Rhenen 260 gr., 10. H. ter Scheggel, Els, 230 gr. de pauze veranderen dezelfde artiesten in doldwaze clowns die de zaal zeker aan het lachen weten te brengen. Tijdens de jeugd- vierdaagse waren deze artiesten ook al in Veenendaal en vielen toen zo goed in de smaak bij het jeugdige publiek dat de orga nisatoren hen graag weer opnieuw aan de kinderen zullen voorstellen. Donderdag 21 oktober worden de kinde ren in het Verenigingsgebouw verwacht voor een filmvoorstelling. Een kleine twee uur lang duurt de film over William en zijn club, die alles wat verkeerd is wil bestrijden. Zij komen terecht in een spookhuis, ontmas keren bontdieven, krijgen te maken met ont voeringen, een klopjacht van de politie en ga zo maar door. „William heeft pech" draait ook weer om half tien en half drie. Om de kosten enigszins te dekken moeten de kinderen voor elke voorstelling 25 cent betalen. De clubs van 4 uur die op deze dagen in het Instuifgebouw worden gehou den, vervallen, maar de andere tijden blij ven ongewijzigd en gaan gewoon door. In de bovenzaal van het Dorpshuis hield het departement Amerongen van het Nut haar jaarlijkse ledenvergadering. Een 40-tal leden was opgekomen. Een niet gering aantal. Wellicht was de te vertonen film toch wel een trekpleister. De jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden goedgekeurd. Uit dit laatste verslag bleek o.m. dat het Nut thans 225 leden telt, een verhoging van ongeveer 20. Mej. Kist bracht verslag uit van het cinerende film, die keer op keer het wel en wee van de Nutsbibliotheek. Naast verheugende waren er ook min der prettige feiten. De nieuwe behui zing in het Dorpshuis kwam ter sprake. Men is nu geen eigen baas meer in huis. Van een echt bibliotheeklokaal is nog lang geen sprake. Bovendien gaan de grote financiële lasten spreken, in verband met de huur van het lokaal. Vast staat echter dat het onderkomen beter is als ooit het geval is geweest. Ook de secretaris had al aandacht ge- vakmanschap van deze Nederlandse cineast toonde. De film gaf een duide lijk beeld van de Surinaamse bevol king. Al met al had het Nut een zeer geslaagde avond. kozen. Het bestuur had gaarne gezien s-, i/ - dat er enige doorstroming in het be- lipt is alleszins vevheu^end dal de Ch)istehjke yyatoviutn v eieniging en haai stuur had plaats ê^vondGn. HGt is Gch— dirigent, de heer Gijsbert van Zanten, de moed hebben gehad eens met een nieuw ter moeilijk hiervoor capabele mensen programma te komen. Nieuw, niet in de zin van modem, maar nieuw voor de vinden. I Rii Ho C.O.V. zelf en voor een groot deel van de luisteraars tevens. Er is door bet publiek dat het verenigingsgebouw geheel vulde, aandachtig en geanimeerd ge luisterd naar een uitvoering, die hier en daar begrijpelijker wijze ivat achterbleef bij vorige uitvoeringen wat betreft de perfectie, maar die als geheel op hoog peil stond v ANTI HONGER COLLECTE Ook in Amerongen zal in de komen de week (18-23 oktober) een beroep op vraagd voor de lokaliteit. Het Dorps- de inwoners worden gedaan om te hei huis is n.l. zo overbezet dat het voor pen de honger te bestrijden, welke nog het Nut moeilijkheden geeft met de in vele delen van de wereld heerst, plannen voor de avonden. Een uit- Deze collecte vond in Amerongen steeds komst is dat men een beroep op het een warm onthaal. Hopenlijk zal men gemeentehuis (raadzaal) kan doen. j0ok dit jaar naar vermogen willen hei- De aftredende bestuursleden, de he- pen aan deze ellende een einde te ma ren A. C. Kars, G. J. G. van Schaik en ken. Gezicht op de St. Andriestoren te Amerongen Als appel-, kerst- en perebloesem in mei nog kans lopen te bevriezen, is dat zeker het geval met de meidoornbloesem van begin april. Af en toe vinden we ook de houdsroos, een juni-bloeier, die dus geen nachtvorst heeft te vrezen, maar die ge woonlijk alleen volop draagt op een goed zonnige standplaats. Verder treft U hier en daar kamperfoelie aan, die na de hoofdbloei in juni vaak nog wat nabloeit en met wat geluk vindt U zelfs nu nog wel een enkel bloeitakje. Dan is er nog een andere liaan, die zich door de strui ken slingert, namelijk de hop Het zal U verbazen, dat de hop, die zich vlot tot een hoogte van een meter of vijf door de struiken omhoog werkt, geen heester is, maar een kruidachtige plant, die dus ieder jaar weer van de grond af moet beginnen. Het is te begrijpen, dat zo'n plant grote eisen stelt aan de vruchtbaar heid van de bodem en dat we hem dus niet zullen aantreffen op Ginkcl- duin of op de Remmerder hei. De hopstengels winden zich om stam metjes en takken en als U even vergelijkt met de stokbonen in de moestuin, zult U constateren, dat bonen zich linksom win den (tegen wijzerrichting), terwijl de hop TURKSE WATERPIJP THANS IN SIGARETTEN VORM Een bekende Amerikaanse sigaretten- fabriek brengt thans sigaretten op de markt die in het met houtskool gevul de filtermondstuk een zeer kleine cap sule met water bevatten. Een lichte druk op het mondstuk vóór het aan steken doet het omhulsel van de cap sule barsten. Het water verspreid zich door het houtskool van het filter. Het roken van zulk een sigaret zou een bijzonder „koel" genot geven. Het effect zou overeenkomen met dat van een Turkse waterpijp en aangenamer zijn dan dat van de met menthol ge prepareerde sigaretten, die thans door vele worden geprefereerd wegens het „koel" roken. MENS ERGER JE NIET Weet u wat het meest gespeelde spel van Nederland is. Juist. Mens er ger je niet! Bijna elk gezin heeft het. Het werd uitgevonden door een Duits soldaat in de Eerste Wereldoorlog. Toen de loopgravenoorlog stilstond (u hebt dat kunnen zien in „The Great War" op de TV) verveelden de mannen zich enorm. Het spel, eenmaal uitgevonden, was makkelijk te maken met stukjes hout, een vel papier en een potlood. Na die oorlog bracht een fabrikant het uit tóen al met dat zich groen en geel ergerende ventje op de doos. Als eerste en grootste werk vermeld de het programma „Ein Deutsches Re quiem" van Johannes Brahms. Re quiem is het eerste woord van de tekst van de latijnse dodenmis en iedere zichzelf respecterende (rooms-katholie- ke) componist heeft deze tekst op mu ziek gezet. Een dergelijke vaste tekst bestaat in de protestantse kerken niet en het is Brahms geweest, die als eer ste (en tot nu toe helaas enige) een „Requiem"-tekst heeft geschreven, daarbij uitsluitend van bijbelteksten gebruik makend. Zo begint het werk met de bekende woorden van Jezus uit de Zaligspre kingen: „Zalig die treuren, want zij zullen vertroost worden." Men zou dus in analogie met het Requiem van „het Zalig" van Brahms kunnen spreken en deze titel zou inderdaad zeer juist de inhoud van het werk typeren. De grondtoon ervan is de blijde hoop voor degenen die in de Heer sterven. De muziek is van ontroerende schoon heid en de uitvoerenden zijn er vrijwel steeds in geslaagd dit beleven op de luisteraars over te brengen. Kenmer kend voor de muziek van Brahms is het voortdurend wisselen van toon aard, het moduleren, en dit op een zeer knappe manier. Men dient tijdens dit moduleren de nieuwe toonaard als het ware al te horen en dit vergt voor de gemiddelde zanger veel oefening. Hier in schoot het koor dan ook wel eens tekort, waardoor het aan overtuigings kracht inboette. Met name was dit het geval in het eerste en laatste koor. De solo-partijen zijn toevertrouwd aan een sopraan en een bas, welke par tijen respectievelijk gezongen werden door Helene Verkley en David Holle- stelle. Beiden hebben zij op indringen de wijze reliëf gegeven aan de uit voering, de sopraan in het vijfde deel: „Ihr habt nun Traurigkeit" en de bas vooral in deel zes: „Siehe, ich sage euch ein Geheimnis". De instrumentale begeleiding was in handen van het, door de televisie be kende, Kunstmaand Oorkest dat zich in het algemeen goed van zijn taak ge kweten heeft. Vooral na de pauze, in het tweede werk van de avond, het Te Deum van Dworsjak, kon het orkest tonen wat het waard was. Dat het daarbij soms het koor overstemde schaadde de uitvoering nauwelijks. Bij de bespreking van het program ma kwam naar voren dat het ontbre ken van een enige malen gehouden mu ziekavond in de raadzaal als een ge mis wordt gevoeld. Mogelijk kan hier aan nog iets gedaan worden. Het pro gramma in zijn geheel kreeg de in stemming van de vergadering. De voorzitter kon nog mededelen dat Geslaagd Bij het te Arnhem gehouden examen slaagde de heer G. v. Doleweerd Jr. voor het Patroonsdiploma Herenkap per. NUTSCURSUS STOFVERSIEREN Het Nutsdepartement Amerongen or ganiseert voor een aantal leden gedu rende zeven dinsdagavonden, te be ginnen op 19 oktober a.s., een cursus „stofversieren" allerhande. Getracht zal worden, naast het leren van steken- combinaties in verschillende technie- het hoofdbestuur te kennen gaf dat het Het geheel is een jubelende lofzangAmerongse programma uitsteekt bo en als zodanig heeft het ook geklon- ven dat van andere departementen. Er ken, gebruiksvoorwerpen te maken ken. Het mist de moeilijkheden van de wordt nl.. naar gestreefd een bijdetijds welke kunnen dienen als St. Nicolaas- muziek van Brahms, echter ook veel programma te bieden. Er was over het of Kerstcadeautje. De kosten van de van de diepte. Maar als opgewekte afgelopen jaar een klein batig saldo.cursus zijn f 15,50 excl. materiaal. Het noot na de pauze voldeed het uitne- Dat zal echter in het komende seizoen is de bedoeling om de cursus bij toer- mend. Graag zullen we beide werken volledig opgesoupeerd worden. beurt bij de deelneemsters thuis te la- nog eens op het programma van dei Na de pauze werd de film Faya Lobbi ten plaats vinden, 's avonds van 8.00 C.O.V. vermeld zien. (van de cineast Herman van der Horst tot 9.30 uur. Opgave voor deze cursus J. van de Putte vertoond. Het bleek een werkelijk fas- bij de secretaris H. Slotboom, Hof 8. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN SURINAME Spontane hulde voor de koninklijke be zoekers door een Kotta-missie langs de route in Paramaribo. „Bartiméus" verbindt vier gemeenten Zaterdagmorgen om half tien gaf de burgemeester van Doetinchem, de heer B. Geleijnse, op het marktplein van dit Achterhoekse streekcentrum het start sein voor de maquette-wagen van „Bartiméus" om zijn tocht te beginnen langs een aantal Nederlandse gemeen ten op weg naar Zeist. Tegelijkertijd deed de burgemeester van Gorssel, Mr. J. O. Thate, hetzelfde op het voorplein van het instituut „De Ehze" te Almen ten behoeve van een tweede maquette-wagen. Zaterdag a.s. om 4 uur zullen zij samen met de burgemeester van Zeist de trekkers voor het Raadhuis van Zeist verwelkomen. Aan het défilé ne men deel twee Zeister Muziekkorpsen, het dorpsmuziekgezelschap uit Almen en de Boerendansers uit Laren en Ven- delzwaaiers uit Doetinchem. Garage De Klomp presenteert Audi Op de autoshow van garage De Klomp te Ederveen, die morgen, zaterdag 16 oktober, van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur wordt gehouden in Restaurant Calluna te Ede, wordt een geheel nieuwe personenauto getoond. Het is de Audi, een wagen die ge fabriceerd wordt door Auto-Union. Auto-Union werd onlangs opgenomen in Mercedes Benz en VW en dit resul teerde in de Audi, een elegante 5 per- soons wagen met 4 takt Mercedes Benz motor, in een twee en vierdeurs uit voering. De nieuwe wagen zal niet al leen te bezichtigen zijn, voor belangstel lenden bestaat tevens de gelegenheid een proefrit te maken. Naast de Audi worden nog verschillende andere wa gens getoond. Garage De Klomp zal voorlopig voort bestaan onder de naam i.o. Auto-Unie N.V. (v.h. Garage „De Klomp").

De Vallei | 1965 | | pagina 4