dB vaVk3i poyrd® j SetterSet ARAM ARAM 1 a y Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om koekjes met Remia te bakken. Hier komen ze! KRUISWOORDPUZZEL R 21 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 15 oktober 1965 De Zee koningin IZo zuiverAlle grondstoffen van Remia margarine zijn voor 100% gepasteuriseerd. Dus Zuiver en gezond. 2 Zo vers De pakjes Remia gaan regelrecht van de Remia-fabriek naar uw leverancier. Verser kan het niet. 3 Zo gul met verrassingen Gratis Pasteurmerken op alle pakjes Remia margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! En vraag uw leverancier om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. -rMARGARINE nylons 1.98 Fa. L. HEY UIT DE WERELD VAN HET BOEK Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 16 okt. Jerphasina Tollenaar, Achterberg 17 M Hans Paardekoper 18 M Ronny Drost 18 99 Berry Willemsen 19 99 Anke de Gooijer 19 99 Ans je van de Broek 19 99 Lieneke Nagel 19 99 Ada van Ginkel 20 99 Gerda van Ravenswaaij 20 99 Corry van Schaik 21 99 Rietje van Hees 21 99 Rachelle Katz 21 99 Theo Sukkel 21 99 Jan de Haas 21 99 Ineke van Tuil 21 99 Jaap Groeneveld 22 99 Aaltje van de Vendel, Ede 22 99 Joke Hilbert 22 99 Willem Inkenhaag, Renswoude Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag gewenst! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Deze week heb ik niet zóveel cap sules en zilverpapier gehad als de vo rige weken, maar toen was het echt wel fantastisch. Maar deze week was het toch ook wel goed hoor en ik ben er echt blij mee. De kinderen die deze week meegespaard hebben zijn: de kin deren Katz, Wim Schakel, Ans van Leeuwen en de vijf broertjes Henken, n.l.: Gerard, Gerrit, Jan, Berrie en El- bert. Hartelijk bedankt allemaal! Weet je wat ik jullie eigenlijk eens wilde vragen? Vertel eens tegen je vriendjes en vriendinnetjes dat je zil verpapier spaart voor de blinden en dat je dat bij „De Vallei" brengt, die er dan voor zorgt dat het opgestuurd wordt. Wie weet gaan zij dan ook mee sparen en het is toch maar wat fijn als Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal je iets voor andere mensen kunt doen die zoveel missen. Bedenk maar eens hoe blij een blinde is met b.v. een bandrecorder, braille-boeken en niet te vergeten de blinde-geleidehonden. Doen we allemaal nog eens extra onze best, afgesproken! Tot de volgende week allemaal, daaag! Tante Jos Figuur a. Een speldenkussen, mascotte of divankussen Deze muis kun je, al naar gelang de grootte, gebruiken voor een van de hierboven genoemde doeleinden. Als je een speldenkussen wilt maken moeten de zijden van de vierkantjes in het pa troon ongeveer 1 cm lang zijn, voor de mascotte moeten zij ongeveer 2 cm lang zijn en voor het divankussen ongeveer 33A» cm. Je moet vilt gebruiken en de twee zijkanten knippen volgens figuur 1 en de buik volgens figuur 2. Daarna moet je de zijkanten aan elkaar naaien door van neus tot staart de twee stuk ken met kleine rijgsteekjes op elkaar te bevestigen. Vervolgens naai je de buik er aan vast, ook met rijgsteekjes, maar dan laat je bij de staart een stukje open om de muis met watten te kunnen op vullen. Vervolgens naai je ook dat stukje dicht en geeft je je muis een ge vlochten staart, waarom je, vlak bij het puntje, een strikje legt. De ogen zijn twee kleine rondjes, zo groot als is aangegeven in figuur 4, en de oren vind je in figuur 3. Het binnenste lijntje in het oor geeft aan hoe groot een extra stukje vilt moet zijn (rose of hel rood), dat je aan de binnenkant van het oor lijmt. De snuit van de muis is een heel klein wollen balletje, dat je aan het lichaam naait. Als je geen vilt hebt. kun je natuur lijk ook gewone stof gebruiken, bij voorbeeld katoen. In dat geval moet je er natuurlijk wel op letten, dat de laagjes goed met de verkeerde kant buiten liggen voor je hen aan elkaar naait, terwijl je bovendien het beste ongeveer een kwart cm extra in het rond kunt nemen voor de zoompjes wanneer je aan de oren toe bent, dus zowel voor de grote stukjes als voor de kleinere rode lapjes. Als je klaar bent met naaien moet je alle stukjes bin nenstebuiten keren, waardoor dus de goede kant weer buiten komt te liggen. Figuur b. Een tekenproef Met het volgende spelletje kun je een heleboel plezier hebben. Neem een stukje papier en zet punten of rondjes op de plaatsen A en B in de hoeken, zoals je in de tekening ziet. Trek dan een grillige lijn van A naar B, zet de punt van het potlood op A en kijk on geveer een minuut naar de lijn, die je 41 Bij de aanblik van de dode hond springt Aram plotseling op van zijn stoel. Zijn blikken boren zich in het ene oog van de kaperkapitein, die vuur rood geworden is. „Jij ellendige schurk," sist Aram woedend, „dat is dus je dank!! Ik red je dochter van de verdrinkingsdood en jijjij tracht mij vergiftigd brood te laten eten!!" Als enig antwoord trekt Eén-oog bliksemsnel zijn zwaard. „Dat is een belediging!!" brult hij wild. Zijn zwaard schiet vooruit, maar ook Aram heeft zijn wapen getrok ken en rinkelend ketsen de wapens op elkaar. On middellijk is de gelagkamer vol rumoer. Andere bezoekers springen schreeuwend overeind, stoelen vallen omMaar boven alle lawaai klinkt de schreeuwende stem van de kaperkapitein: „Jij wil de me mijn Ambre afnemen, hè!! Mijn zeekoningin het hoofd op hol brengen met je mooie manieren.. Daar!! Neem dat, gemene landrot!!" En het duel tussen beide zwaardvechters wordt zo heftig, dat zij niet merken, dat een troepje gewapende solda ten de gelagkamer binnentreedt (Wordt vervolgd) hebt getrokken. Sluit dan je ogen en probeer de lijn na te trekken tot je weer komt aan punt B. Je zult zien, dat dat heel wat moeilijker is dan je zo op het eerste gezicht zou denken. B 29-65" Als je een paar vriendjes bij je hebt, zou ieder een ander kleurpotlood kun nen gebruiken en dan kun je later na gaan, wie het dichtste bij de oorspron kelijke lijn was. Figuur c. Waar is de reis heen? Onze vriend, de schipper, dobbert rustig voor de wind uit. Hij is er zeker van. dat hij er wel zal komen. Maar _A— —Al waar zal hij komen? Zet de letters, die op de vlaggen staan, maar eens in de goede volgorde en dan mag je het ant woord, dat je vindt, vergelijken met de oplossing, die je kunt vinden als je deze krant omdraait. 'SOQOHH :p*oocnjuv Flamingo-fokkerij bij Ouwehand In slechts enkele dierenparken in Europa worden met meer of minder succes flamingo's geboren en groot ge bracht. In Ouwehands Dierenpark, waar deze prachtige vogel in grote ge tale aanwezig is, heeft men er eigen lijk nooit bij stil gestaan dat het wel eens de moeite waard zou kunnen zijn voor de flamingo een broedklimaat te scheppen. Met dat „klimaat" wordt niet een be paalde temperatuur bedoeld, maar meer het in overeenstemming brengen van de huidige verblijfplaats van de vogels met de toestand van „thuis". Dit houdt in dat er een mergelsubstantie zal moeten worden aangevoerd om een soort kalkachtige bodem te verkrijgen met daarbij een kunstmatig moerasje. Flamingo's nestelen namelijk op sterk mergelhoudende grond. Zij maken er kleine heuveltjes van en bovenop die heuveltjes maken zij hun broedplaat sen. Uiteraard leggen ook de flamin go's van Ouwehand jaarlijks een aan tal eieren. Maar omdat de huidige om geving er zich minder voor leent wordt er door de wijfjes niet meer naar om gekeken. Ze stappen een poos rond als of ze hun ei niet kwijt kunnen en zijn ze het eenmaal kwijt dan geloven ze het wel. Hierin wil men nu binnenkort ver andering trachten te brengen, door op de hierboven geschetste wijze tewerk f 1 PIETER ALS TOVENAAR 2. Tot Piets verbazing lukt het kunstje! Het krukje is leeg en Spot is in het niets verdwenen. Maar daar komt Marietje aan. Zij is helemaal niet bang voor Piets toverkunsten en wil ook wel eens verdwijnen. Dus gaat Piet proberen ook Marietje „weg te maken'. Zou het hem weer gelukken? te gaan. Iedereen op de Grebbeberg is erg benieuwd of dit bijzondere experi ment zal gelukken en zo ja, wanneer de eerste kleurrijke flamingo's uit ei gen kweek de gelederen van deze slan ke waad vogel met zijn abnormaal lan ge poten, lange hals en geknikte snavel zullen komen versterken. Poema-tweeling „Mies", het prachtige poema-vrouw tje in Ouwehands Dierenpark, heeft een tweeling. De jongen werden buiten geboren. Dit is voor bedrijfsleider Lam- bertus Radema een groot vraagteken. Vroeger wierp „Mies" altijd in haar nachtverblijf. Plotseling ging er iets mis. Of ze wilde niets meer van de kleintjes weten, óf ze at ze op! Één maal gelukte het mevrouw Radema zo'n kleintje van de ontaarde „Mies" weg te grissen en groot te brengen. Hij kreeg de naam „Pompidoe" en verhuis de, toen hij volwassen was, naar de dierentuin van Toulouse (Fr.). emia ii V'. :i f Jv - HORIZONTAAL 2 schadelijk 8 zoogdier 12 eerwaardige vader 14 bouwwerk 15 houten schoeisel 16 kostbare stof 18 zoogdier 19 de jongere 20 bolgewas 22 steenafval 24 van het heilig Roomse rijk 26 slot 28 vreemde munt 29 vogelproduct 30 landbouwwerktuig 32 vorm van denken 34 tentoonstellingsgeb. in Amsterdam 35 plaats in Spanje 38 als eerder 39 gebruik in kleding 41 bevroren dauw 42 plaats in Utrecht 44 lengtemaat 46 de somma van 47 verlaagde toon 48 zangnoot 49 plaats in Overijsel 53 insect 56 zangstuk 57 anno 58 inleg OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 20 Horizontaal: 1 genoeg; 7 somber; 12 arie, 13 poos; 14 is; 16 eddie; 17 me; 18 mikken, 19 laster; 20 an 21 le; 22stal; 24 spaak: 26 loki; 28 normale; 29 penseel; 31 sjah; 34 otter; 35 paus; 38 ta; 39 it; 40 aanleg; 42 alinea; 43 tp; 44 nacht; 45 ra; 46 indo; 4P 61 verlaagde toon 62 muziekinstrument 64 bekende motorraces 65 waterhoogte 67 Frans lidwoord 68 maand 69 kloostervoogd 71 bindmiddel 73 bijwoord 74 gewicht 75 deel v. d. dag 77 afgelegen 78 voertuig 80 ziekte 82 Chin, maat 83 grillio 84 deel van een ontploffingsmotor VERTIKAAL 1 soort stof 3 Eng. voorzetsel 4 ligplaats v. schepen 5 godheid 6 plaats in Z.-Holland 7 voorzetsel 8 geogr. aanduiding 9 kil 10 vriend (Fr.) 11 muziekterm 13 vederbos 15 insect 17 onmeetbaar getal 21 huilen 23 troefkaart 25 dat is 27 deel v. d. bijbel 28 lijst 31 lijfwacht 33 naar aanleiding van 34 bedorven 36 reeds 37 pers. vnw. 39 vogel 40 lommer 43 rangtelwoord 45 aanleggen 46 oosterse titel 50 holte in de muur 51 boom 52 deel v. h. hoofd 53 pl. in N.-Brabant 54 Fr. onbep. vnw. 55 rondhout 59 soort onderwijs 60 soort heester 62 dubbelklank 63 en anderen 66 huidopening 68 soort onderwijs 70 stuk grond 72 als volgt 73 dwaas 76 hoefdier 78 vogel 79 maanstand 80 bevel 81 per expresse acht; 51 garage; 52 patent Verticaal; 1 grimas; 2 na; 3 orakel; 4 ei; 5 geen, 6 indiaan; 7 spel; 8 oo; 9 mos sel; 10 bs; 11 roerei; 15 sint; 17 melk; 23 aorta; 24 salvo; 25 kleur; 27 opera; 30 Utrecht; 31 statig; 32 Jaap; 33 Helena; 35 plicht; 36 uier; 37 staart; 41 gnoe; 42 atap; 46 ir; 47 dg; 49 ca; 50 te. U doet langer met v.a. SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45. tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 Toen „Mies" opnieuw in verwachting was, werd ze buiten gehouden, omdat men bang was dat zij in de kraam kamer weer gekke dingen zou gaan doen. Toen de ooievaar zich aankon digde verliep alles naar wens. Niemand kan er een verklaring voor geven, waarom „Mies" nu buitenshuis de ge zinsuitbreiding wel accepteert en bin nenshuis de ontaarde moeder „uit hangt". Voorlopig schuift de heer Ra demaker het maar op de grillen van de natuur. Ondanks de nachtelijke kou van het ogenblik doet de poema-twee ling het buiten uitstekend. Vriendin voor „Kuuk" Een Zaandamse familie schonk Ouwehands Dierenpark een wolaapje. Het is een soort die maar weinig in dierenparken te vinden is. Ze komen voor in Zuid-Amerika en zijn moeilijk in leven te houden. Het wolaapmanne- tje, dat „Kuuk" heet, krijgt nu plotse ling een vriendinnetje. Een inwoner van Loosdrecht had namelijk een wijf jes wolaap, kon het dier niet langer thuis hebben en schonk het aan de heer Ouwehand. „Kuuk" zal wal in zijn sas zijn. Naar wij vernemen gaat dit najaar bij de Baarnse uitgeverij Het Wereld venster een boek verschijnen over „Jan Doeksen" met diens avonturen als Nederlandse zeesleper, verteld door Age Scheffer. Voorts een Nederlandse bewerking door Han Rensenbrink van het in vele landen tegelijk te publice ren dierenboek van de Amerikaanse zoöloog George B. Schalier „Gorilla's" zoals zij werkelijk leven in het oer woud" een boek dat vooral interes sant is, omdat de auteur als eerste on derzoeker in de wereld ongewapend onder deze helaas ook uitstervende dieren heeft geleefd. Als andere nieuwe uitgaven van deze uitgeverij noemen wij nog een eerste Nederlandse wereldgeschiedenis van stijlen en technieken van porcelein in „Het Porseleinboek" van Peter Weiss; drie nieuwe delen in de serie Land- Volk-Cultuur „Denemarken" door H. D. Baars, „Amerika" door Dr. J. W. Schulte Nordholt en „Polen", wederom een eerste Nederlandse publicatie door de in Polen geboren, bekende televisie regisseur Milo Anstadt; Het Oosten rijkse Ski-leerboek van de Oostenrijkse Bond van Beroepsskileraren; twee nieuwe boekjes van Dr. J. L. Klink, be kend door haar „Bijbel voor de Kin deren. Met zingen en spelen", t.w. „Ter Meerdere Ere, een gesprek met kerk gangers over de eredienst" en „Doop- boekje, een gesprek met doopouders" In de serie Wijsgerige Monografiën komen drie nieuwe deeltjes „David Hume" door Dr. Gabriel Nuchelmans, „Immanuel Kant" door Dr. K. Kuy- pers en Berkely door Dr. F. Bender. Van de door haar bundel „David zon der schild", waarvan de 3e druk ver schijnt. bekend geworden dichteres Louise van Santen komt een nieuwe bundel „De schaduw van de Filistijn!"

De Vallei | 1965 | | pagina 9