Volgende week woensdag opening van Chr* kleuterschool aan de Nieuweweg Veel gezoek en plezier bij dropping Cursus „Pech op de weg en veilig verkeer" Overweldigende belangstelling bij 25-jarig ambtsjubileum van Dr. S. M. van Ommeren Eist krijgt eigen Bank Vergunning nodig voor gebruik van grondwater 2 Bartiméus-aktie: zeer geslaagd Ritmeester koor zong in Kampen Wie zag aanrijd in op Tuinstraat? Ingebrokeii in school ACHTERBERG Nadert een grote Komeet? DE KLOMP De Zee koningin Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 19 oktober 1965 Post in de melkfles Mej. J. J. de Man hoofdleidster Na al gedurende acht maanden in gebruik te zijn wordt volgende week woensdag de Chr. Kleuterschool aan de Nieuweweg 21 geopend. Sinds februari van dit jaar, toen de oude kleuterschool tegenover de D.S. van Schuppenfabrieken opgeheven werd, en men de nieuwe kleuterschool „De Zonnehoek" in het Hoorntje in gebruik nam, l^eeg een gedeelte van de kleuters les in de Juliana van Stolbergschool aan de Nieuweweg. Men had hier de beschikking over 2 les lokalen en gebruikte een derde als speel lokaal. Tot 1 september was de kleuterschool aan de Nieuweweg een dependance van „De Zonnehoek", maar is nu sinds die da tum geheel zelfstandig. Het meubilair en de lokalen ondergingen verschillende ver anderingen zodat nu in een voor de kin deren aantrekkelijke omgeving gewerkt kan worden. Woensdag 27 oktober wordt de school officieel geopend en zal ook het naambord onthuld worden. Mej. J. J. de Man, al als leidster aan de kleuterschool verbonden, zal geïn stalleerd worden als hoofdleidster. Mej. Materman heeft de leiding over de andere klas. De beide klassen om vatten in totaal 80 kinderen. In verband met ruimtegebrek was het onmogelijk de ouders van de kinderen op dezelfde tijd in de gelegenheid te stellen GESLAAGD De heer W. F. Spies, eigenaar van au torijschool „De Toerist", slaagde dezer dagen voor het Vamor-diploma. De op 15 okt. j.l. gehouden aktie van „Bartiméus" is tot een groot succes geworden. De opbrengst bedraagt: f 1.333,90. Lang niet iedereen heeft de afgelopen vrijdag een koliektante aan de deur ge had, dit i.v.m. tijdnood. De heer W. Bik ker moest om 9 uur met de opbrengst in Zeist zijn. De heer Bikker was over de opbrengst zeer tevreden. Het comité in Veenendaal is de trou we medewerkenden zeer dankbaar. „Bartiméus gaat op donderdag 21 okt. a.s. de grootscheepse aktie besluiten met een grote feestdag in de Expohal in Hil versum. Daar wordt het eindbedrag be kend gemaakt De dankstond, die 's mor gens zal plaats vinden zendt de N.C.R.V. uit, 's middags van 3-3.45 uur. De Kon. Ned. Mill. Bond „Pro Rege" afdeling Kampen hield op donderdag 14 oktober een bijeenkomst onder de titel „Burger en Militair". Deze avond werd gehouden in de 14e eeuwse Broederkerk. Aan het programma werkten mee de Vlootpredikant Ds. J. v. d. Blink, de or ganist G. van Dijk, trompet P. de Jong en voor de koorzang was uitgenodigd het Rit meesterkoor o.l.v. Bertus van der Vliet. Toen de Ritmeester-zangers de kerk binnen kwamen was deze zo goed als ge heel bezet. Na de opening en samenzang zong het koor de eerste nummers. De uitgevoerde liederen en de wijze waarop werd gezongen bewezen, dat het mannenkoor ook voor een kerkconcert de capaciteiten heeft. Uit de gezongen nummers willen wij speciaal vermelden My Lord what a mourning waarin het koorlid Jan Janssen de solo zong. Het optreden van het koor werd beslo ten met Domine Salvam Fac Reginam van A. Giessen. Als een machtig orgel koraal klonk dit laatste nummer door de kerk. Het Ritmeester-koor kan op een mooie avond terug zien. de school te bezichtigen. Dit wordt nu ge daan op de avond van de opening voor de ouders van de kinderen van de ene klas, terwijl op donderdagavond hierna de ouders van de andere klas aan de beurt komen. De kleuterschool aan de Nieuwe weg is de vijfde school van de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van Chr. Kleuterscholen. Raiffeisenbank reikt gouden tientjes uit In de eerste week van de aktie die Raiffeisenbank ter gelegenheid van de ingebruikneming van haar kantoorge bouw voert, werden 20 toekomstige ei genaars van een gouden tientje bekend. Tot en met dertig oktober loopt elke inlegger bij de bank nog de kans een gouden tientje in zijn bezit te krijgen, want voor elke vijftigste spaarder is deze attractie uitgeloofd. Morgen, woensdag 19 oktober worden de eerste gouden tientjes uitgereikt, waarbij de aanwezigheid van enkele bestuursleden voor een wat officieel tintje zal zor gen. Buurtvereniging De Savorn. Lohman hield j.l. vrijdag avond een dropping voor iedereen die daaraan mee wilde doen. Op de foto het moment van de start. De door de speeltuinvereniging De Savorn. Lohman georganiseerde dropping op vrijdagavond j.l. werd een aardig succes. Rond veertig deelnemers verschenen aan de start. In een gesloten vrachtauto ging men van huis, waarna eerst wat rondjes door Veenendaal werden gereden om het oriëntatievermogen van de op gesloten deelnemers behoorlijk naar de maan te helpen. Toen men dan ook op het oriëntatiepunt nabij het Egelmeer werd uitgeladen en dus midden in de bossen in het duister zijn weg diende te vinden werd het een gezoek van je welste. VEEL GEZOEK De looprichting werd aangegeven op een uitgereikte stencil waarop tevens enkele opdrachten werden gegeven. En zoals altijd bij dergelijke evenementen had de organisatie voor de nodige moei lijkheden gezorgd. Er werd veel over gelaten aan het initiatief van elke deel nemer, maar dat dit werk in het don ker niet meevalt werd een ieder wel duidelijk. Maar zoals altijd werd het kaf al snel van het koren gescheiden en wandelden enkelen in goede richting en voerden de opdrachten, zij het niet feilloos, doch voorbeeldig uit. Het einddoel van deze omzwerving was het gebouw van de muziekvereniging Caecilia achter de Klaas Katerstraat. Daar werden de bin nendruppelende deelnemers opgevangen door de organisatoren van deze donkere trip de heren A. van Wijk en A. Wey- ers. De ervaringen werden uitgewisseld en vooral de jeugdige deelnemers wa ren enthousiast. Voor de beste drie tip pelaars, die dus de weg het best kon den vinden op deze donkere en natte KLAVERJASAVOND De voetbalvereniging GVVV organi seert een klaverjasavond voor vrijdag 22 oktober a.s. in café „De Ouwe Grens" op de Holleweg te Veenendaal. Deze avond is voor een ieder toegankelijk. Bijna 50.000 deelnemers bij het vormingswerk voor leerplichtvrije jeugd In november 1964 werden met het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd bijna 50.000 personen bereikt, waaronder bijna 14.000 jongens en 36.000 meisjes. Dit vormingswerk wordt behartigd door een 3-tal landelijke or ganisaties (Nationale Stichting voor Mater Amabilisscholen. Nationaal Cen trum vorming Bedrijfsjeugd en Stich ting Katholieke Levensscholen) met 333 plaatselijke instituten verspreid over het gehele land. Bijna alle mannelijke deelnemers aan het vormingswerk doen dit in bedrijfs tijd, van de meisjes echter maar 28%. De leeftijd van de jongens ligt aanmer kelijk lager dan die van de meisjes: resp. 88% en 50% valt in de leeftijds klasse 14-17 jaar. Deze gegevens zijn ontleend aan een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die onlangs is verschenen. vrijdagavond, had men een prijsje klaar staan. Het is een goed soort recreatie wat de Savorn. Lohman speeltuinvereniging met deze evenementen biedt. Dergelijke verenigingen zouden meer van dit werk moeten organiseren om vooral op de vrije avonden de jeugdige inwoners een zinvolle en aardige bezigheid te bieden. Er zijn natuurlijk veel meer mogelijk heden op dit gebied, maar het verdient navolging De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding tussen twee per sonenauto's, die zaterdag j.l. omstreeks half vijf op de Tuinstraat hoek Sand- brinkstraat plaatsvond. Door wat vreemde manoeuvres stoppen, achteruitrijden veroorzaak te een Mercedes-bestuurder een aanrij ding met de auto van de heer E. v. d. W. te Scherpenzeel. De bestuurder van de Mercedes kon er evenwel niet toe worden gebracht zich bekend te maken. Hij reed door. Een bromfietser kon door de eigen aardige manipulaties van de man maar net een tweede botsing voorkomen. Ooggetuigen worden verzocht zich te melden bij de Veenendaalse politie. Automobilisten te Veenendaal en omgeving worden in de gelegenheid gesteld een unieke en uiterst nuttige cursus te volgen. Deze cursus wordt georgani seerd door de afd. Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer in sa menwerking met de A.N.W.B. Van de in totaal zes lessen wo.rden er vier be steed aan het verhelpen van de mankementen die een viertuig op de meestal meest ongelegen momenten kan vertotien en twee lessen aan veilig verkeer. Het „pech-op-de-weg" gedeelte wordt gegeven door terzake zeer ervaren A.N.W.B.-instructeurs. De lessen zul len worden gegeven in een lokaal van de chr. technische school aan de In dustrielaan en wel op 4, 11, 18 en 25 november die op de „pech" betrek king hebben en op 2 en 9 december betreffende het veilig verkeer. De kosten voor de gehele cursus be dragen 20 gulden per persoon. De plaatselijke secretaris van het VVV, de brigadier van gemeentepolitie C. A. Visser wees er met nadruk op dat men er vlug bij moet zijn, in verband met het beperkte aantal personen dat per cursus kan worden geplaatst. Vooral ook voor vrouwelijke autobe- In de nacht van vrijdag op za terdag is ingebroken in de tweede chr. huishoudschool (de voormali ge r.k.-school) aan de Nieuweweg. Uit de kamer van de directrice werd een bedrag van 60 gulden ontvreemd. Verder deden de in brekers zich te goed aan een kliek hutspot en kladden zij onheilspel lende woorden op een schoolbord. De politie vermoedt met buiten landers te doen te hebben. Interpol is ingeschakeld. stuurders is de cursus heel nuttig, al dus brigadier Visser, die zijn dank uitsprak aan de directeur van de chr. techn. school voor het beschikbaarstel len van een lokaal. Men kan zich aanmelden bij het Veenendaalse politiebureau, Hoofd straat 34. Een cadeau en vele bloemstukken illustreerden de waardering der Elster bevolking In alle bescheidenheid vierde de fam. van Ommeren vrijdag het 25-jarig jubileum van de praktijk van dokter van Ommeren zoals deze in de volksmond der Elstena- ren bekend staat. Een uniek jubileum van een te bescheiden arts, die bij de Eiste- naren een heel bijzondere plaats inneemt. Dat de Elster bevolking dit niet zomaar voorbij liet gaan spreekt vanzelf. Er werdt een comité gevormd, dat er voor zorgde een passend geschenk te vinden. Zo gebeurde het, dat een door 's Middags wederom een verrassing. De oudste Elsterse inwoonster, mevr. Drost, 96 jaar, kwam de dokter felici- het comité gevormde groep tweelingen teren, 's Avonds om 8 uur kwam mu- vrijdagmorgen om ongeveer 10 uur voor ziekvereniging Crescendo, waarvan dr. de woning van de fam. v. Ommeren v. Ommeren ere-voorzitter is, de ju- het „Lang zal hij leven" enz. ten ge hore bracht. Hierna werd de jubilaris en echtge note toegesproken door hun zoon W. v. Ommeren. Deze feliciteerde namens de Elster bevolking zijn ouders en richt te %et woord tot dr. v. Ommeren. Na- «Mgri* de bevolking bood hij hen het c \$mm in de vorm van 2 prachtige le deren clubs aan als herinnering en waardering voor het vele werk en de bijzondere zorgen die de dokter voor zijn patiënten had en nog heeft. In een urn, het symbool van de hobby die de jubilaris heeft, werd het restant van het geld aangeboden. Dokter v. Ommeren sprak hierna geroerd een dankwoord tot de bevolking. Ook werd door de afdeling Amerongen een En gelse tinnen kan aangeboden. Hierna werd een ieder die de jubilaris geluk wenste genodigd een toost uit te bren gen. Bloemstukken bleven binnenstro men. bilaris een serenade brengen. De stroom van mensen die hun feli citaties kwamen aanbieden ging tot heel laat in de avond door. Aan 't einde van deze vermoeiende maar onvergete lijke dag kon men uit monde van de jubilaris vernemen dat hij getroffen was door de enorme spontane belang stelling der bevolking. (vervolg van pag 1) De melkman De ongeveer 10.000 melkhandelaren in ons land hebben belangeloos op zich genomen, voor de verkoop van deze flessenpost-kokers te zorgen. Verkoop, ja Want de prijs ervan be draagt één gulden. De jongen of het meisje die zo'n koker koopt, kan zijn naam en adres invullen op het formu lier met de boodschap en dan de koker posten aan het daarop geplakte adres van het Roode Kruis te Den Haag. Daar wordt dan verder voor transport ge zorgd. Het kan natuurlijk wel een paar maanden duren voor men enig ant woord krijgt, en dat men antwoord krijgt, is nooit helemaal zeker, want de zee is maar een ongewis transport middel. Maar de kans zit er in! Mis schien, zo hoopt het Roode Kruis, wil len leerkrachten aandacht aan deze zaak schenken door in een aardrijks kundeles de winden en stromingen te behandelen. Twee doelen De oorspronkelijke opzet van deze actie was simpelweg: de bevordering van de vriendschap tussen de jeugd van vele volken. De kosten zouden worden bestreden uit de verkoop van de kokers. Men kreeg echter van zovele zijden belangeloze medewerking, dat die kos ten slechts een fractie bedragen van het bedrag, dat deze kokertjes bij ver koop zullen opbrengen, zodat het Roode Kruis, als alles goed gaat, daar zo on geveer twee ton aan over kan houden. Dat is dus een ongedachte meeval ler. En waarvoor wordt dat geld be steed? Heel in het algemeen kan worden gezegd, dat het besteed zal worden om nood te lenigen waar dat nodig is, en met name onder de jeugd. Er kunnen (o.a. door rampen, zoals in India, op de Philippijnen e.d.) si tuaties ontstaan, waarin snelle hulp. dubbele hulp is en dan beschikt men daarvoor niet altijd over de mid delen. Door deze actie krijgt het Roode Kruis straks een „potje" waaruit dit kan geschieden. Men kan hieraan medewerken door bij de melkman niet alleen melk en melkprodukten te bestellen, maar ook een flessenpost-koker. Misschien komt er, na enige maanden wellicht, uit een vergelegen land een levensteken van een jongen of een meisje, die op deze manier kennis heeft gemaakt met de Nederlandse jeugd en met het Neder landse Roode Kruis. Reeds jaren houdt de Raiffeisenbank „Amerongen en Omgeving" in Eist zitting Mede door gebrek aan geschikte kantoorruimte bleef deze zitting beperkt tot één- maalper week. De bevolking van Eist groeit snel en geruime t\jd heeft Bestuur ,en Raad van Toezicht van de Bank zich beraden op welke wjjze ook de Elsterse be volking betere service zou kunnen worden verleend. Voorstel Ged. Staten Prov Utrecht: Gedeputeerde staten van Utrecht hebben de provinciale staten het ontwerp van een „grondwaterver ordening" aangeboden. Hoewel men op de duur een landelijke regeling van deze zaak zal kunnen ver wachten willen g.s. van Utrecht reeds nu het gebruik van grondwater in deze pro vincie onder controle hebben, omdat het INGEBROKEN EN KLAPPEN UITGEDEELD Nadat de Veenendaler J. R. in de nacht van zondag op maandag j.l. had ingebroken bij mevr. Z. in de Van Ho- gendorpstraat heeft hij volgens de le zing van de bewoonster haar tegen het hoofd geslagen en enige vernielingen aangericht. R. is ingesloten in het po litiebureau. Kwis-avond van Instuif Zaterdagavond organiseerde „De In stuif' een kwisavond voor de jeugd bo ven de 14 jaar, waaraan 20 jongens en meisjes deelnamen. Men was in groepjes verdeeld en de opdracht was om zo spoe dig mogeljjk achter een spreekwoord te komen dat door briefjes met nummers was bedekt. Elk briefje bevatte een vraag, en door het goede antwoord te geven kwam een stukje van het spreekwoord te voorschijn. De twee groepen die het eerst het juiste spreekwoord wisten, werden beloond met een heerlijke taart, maar ook de overigen kregen een verrassing. Met behulp van versieringen, parasols enz. gaat het Jeugdgebouw zaterdagavond veranderen in een stukje Italië. Er zal een film over Italië gedraaid worden, er komt een specifiek Italiaans gerechtje bij te pas, zodat het een gezellige avond beloofd te worden. gebruik van grondwater steeds toeneemt. Dit geldt alleen voor industrieën en agrarische bedrijven, die zelf water uit de grond oppompen Drinkwaterbedrijven hebben hiervoor reeds sedert 1955 ver gunning van de minister nodig. Allereerst zullen de grondwatergebrui kers zich moeten laten registreren. Vergunning zal men vervolgens nodig hebben in die gebieden waar dit naar uit het registratie-overzicht verkregen gege vens noodzakelijk is. Mej. de Raat van de Instuif voor het kwis- bord waarop het spreekwoord nog is verborgen door letters. GEZICHTSVERMOGEN NIET 100 PROCENT Op de kruising Benedeneind, Polder weg, Groeneveldsebrug reed vrijdag de bromfietser R. uit Oosterbeek tegen de van rechts komende outo van L. uit Nunspeet. De bromfietser liep een gaatje in zijn achterhoofd op. Hij ver klaarde de auto niet te hebben gezien en inmiddels is bij medisch onderzoek vastgesteld dat 's mans gezichtsvermo gen niet geheel in orde is. INBRAAK GASFABRIEK OPGEHELDERD De dader van de inbraak in de gas fabriek, midden juni van dit jaar, is vorige week in Den Bosch aangehou den. Het was een bekende van de po litie, de kok G. J. Zijn buit bij de gasfabriek was destijds 1000 gulden. NAGEKOMEN PREDIKBEURT Vrijdag 22 oktober n.m. 7 uur spreekt voor de Oud Geref. Gem. te Achter berg ds. Toes van Kinderdijk. Intussen is de toezegging van een gunstig gelegen perceel grond voor de stichting van een bankgebouw verkre gen. De verwezenlijking van deze bouwplannen zal echter nog wel enige tijd vergen. Om op de kortst mogelijke termijn echter de beschikking over een eigen kantoorruimte te hebben besloot men tot aankoop van het perceel aan de Irenestraat 5 (nabij de Woudweg). Hierin zal binnenkort de Elsterse be volking meerdere malen per week in de gelegenheid zijn haar bankzaken te re gelen, als: spaarbank (diverse spaar- vormen), effekten, kredieten, hypothe- „New Scientist" London, Volume 28 no. 465 van 14 oktober 1965 schrijft over de komeet lkeya-Sekit Berekeningen over de baan van ko meet 1965 f, pas kortgeleden ontdekt door twee Japanse waarnemers, Ikeya en Seki, tonen aan dat de komeet ver moedelijk als grandioos object te zien zal zijn, althans op het Zuidelijk half rond; zelfs op het Noordelijk halfrond zal hij als een brillant voorwerp - de schitterendste komeet sedert 1910 - te zien zijn. Zoals de tweede 1910 komeet zou Ikeya-Seki overdag te zien moeten zijn. De baan is overeenkomstig aan de komeet 1882II die rakelings de Zon passeerde, en het schijnt dat zijn hel derheid dezelfde - namelijk ongeveer helderheid 7 - zal bereiken. In elk geval veel helderder dan elk ander object aan de hemel behalve dan de Zon en dé Maan. Ook zal er waarschijnlijk een lange kometenstaart te zien zijn. De datum van het perihelion (dichtst genaderde punt t.o.v. de Zon) is bere kend op 21 oktober. Ikeya-Seki zal zui delijk van de hemelsequator met een declinatie van ongeveer 15° te zien zijn, doch dat neemt niet weg, dat hij rede lijk boven de horizon van Engeland en nederland te zien zal zijn. De komeet zal waarschijnlijk alge meen interesse wekken. Bovendien is er een interessante kans, dat de ko meet Ikeya-Seki slechts de eerste van een serie grote kometen is overeen komstig de kometen, die gedurende de vorige eeuw te zien waren. ken, assurantie's. AOW- en andere pen sioenbetalingen en alles wat tot werk zaamheden van een bank behoort. Gezien de stormachtige ontwikkeling welke de Bank de laatste jaren door maakt, verwacht het bestuur dat daar bij Eist zeker niet zal achterblijven. Bij de gezamenlijke Raiffeissenbanken- Boerenleenbanken bedraagt het spaar tegoed momenteel 7600 miljoen gulden, n.l. ongeveer 40 van alle spaargelden in Nederland. De juiste datum van opening zal nog nader in dit blad worden bekend ge maakt. waaraan uiteraard enkele at tracties worden verbonden. Audi-show van garage „De Klomp" Veel belangstelling trok de door ga rage De Klomp georganiseerde auto show in restaurant Calluna te Ede waarbij een nieuw Auto Union-produki werd geshowd, kortweg genoemd de "Audi", een auto die de middenklasse vertegenwoordigt. De heer Van Ee, eigenaar van ga rage De Klomp, die reeds lange tijc dealer is van DAF automobielen heefi hierin een mogelijkheid gevonden on. zijn klanten, zo nodig, ook een grote wagen te kunnen presenteren. Zoals bekend is een DKW fabriek overgenomen door Mercedes Benz en de Volkswagenfabrieken, bij welke transactie men de produktie van de DKW-junior heeft gestaakt. De produk tie van de reeds bestaande grote DKW een twee-takt motor, wordt voortgezel maar daarnaast is men gestart met eer. opvolger van de laatste (in 1939) op de markt verschenen Audi, een vier-taki motor. Deze wagen, die dus door samen werking van drie grote Europese fa brieken is tot stand gekomen, heeft eei. sierlijk en toch robuust uiterlijk, heefi plaats voor 5 personen en een groti kofferruimte. Het interieur is zeer com fortabel. De motor, een Mercedes pro dukt, geeft de berijder de wetenschai veilig te rijden. Binnenkort hoopt ga rage De Klomp ook in Veenendaal haa; pas verworven aanwinst te tonen. staat, krijgt het gevaarte met een geweldige klap op het hoofd. Verdoofd zakt de piraat door de knieën, zijn zwaard klettert tegen de plavuizen En op datzelfde moment wordt Aram door sterke handen beetgegrepen. Twee soldaten wringen hem het zwaard uit de hand, anderen grijpen de nog versufte kaper in de kraag Dan treedt een officier naar voren. „In naam der Senaat van Ithaca ar resteer ik U wegens het verstoren der openbare orde", zegt hij luid. „Soldaten, voer die twee kemp hanen weg, de waard gaat ook mee, als getuige!" (wordt vervolgd) In restaurant Calluna te Ede hield garage De Klomp een automobielshow, waarbij de nieuwe Audi werd geëxposeerd. (42) Juist, als de piratenhoofdman weer een fana tieke uitval gedaan heeft, die door Aram vakkun- dig wordt gepareerd, ziet de jonge ridder een wel heel vreemde kans om het gevecht te beëindigen. Zijn zwaard flitst omhoog en met een brede boog snijdt het staal dwars door de koorden van een zware lamp. Kapitein Eén-oog, die er juist onder

De Vallei | 1965 | | pagina 2