Schoonheidssalon HENNY JANSEN Touwtrekken om tekenscliool Weer gezin met uitzetting bedreigd EDERVEEN Wat doet de Gelderse Mij. van Landbouw ELST „Het oude testament en de moderne méns" DE KLOMP AMERONGEN on?bfe Meer samenwerking nodig van chr. onderwijs Bevestiging en intrede ds. R. Slofstra 12 Nieuwsblad ,.DE VALLEI" vrijdag 22 oktober 1965 Zoals bekend zou ingevolge een raadsbesluit het jeugdwerk De In stuif t.z.t. gebruik mogen maken van de Tekenschool aan de Ker- kewijk omdat het huidige gebouw door de uitbreidingen in de Enge lenburg geïsoleerd werd. Nu zich een nieuwe ontwikkeling voordeed en ook het bestuur van de LTS prijs stelt op de ruimte in de Te kenschool zal het een touwtrekken worden wie of wat nu eigenlijk in het gebouw komt. Van de zijde van de technische scnool werd opgemerkt dat De Instuif toch niet dagelijks om ruimte zit te springen. Aan de andere kant mag het jeugd werk niet in de hoek gedrukt worden waar de slagen vallen, zo luidt de me ning van De Instuif. Het gemeentebe stuur hult zich over deze zaak in stil zwijgen. De fam. J. op de Parallelweg, die al geruime tijd clandestien een noodwo- jep Smggazuee iuooA\aq guiu men deze behuizing binnen drie we ken moet verlaten. Het gezin heeft zich ten einde raad tot de politie gewend om onderdak tegen die tijd. Dit is ech ter geen zaak voor de politie, maar voor het huisvestingbureau, waarnaar men de familie dan ook verwees. Orgelbespeling in Chr. Ger. kerk Zatetdag 23 oktober a.s. geeft Klaas J. Mulder een orgelconcert in de Chr. Geref. Pniëlkerk aan de Hoofdstraat. Vele Veenendalers kennen Klaas Mul der al, hetzij als organist van het Ur- ker Mannenkoor, hetzij als dirigent van het Kamper Mannenkoor „D.E.V.". Twee koren waarmee hij landelijk grote naam heeft gemaakt. Daar de heer Mulder ook als concert organist grote kwaliteiten bezit ver zorgt hij a.s. zaterdag in Veenendaal alleen een programma. Een zeer aan trekkelijk programma, waaruit wij en kele werken noemen als de fantasie over het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God" van Jan Zwart, de „dori- sche toccato" van J. S. Bach, „Marche Religieuse" van A. Guillmant en „Toc cata" van Jan Nieland. Tot slot van deze avond improviseert de heer Mulder over bet lied „Ruwei stormen mogen woeden". De orgellief-! hebbers uit Veenendaal en omgeving mogen deze avond zeker niet missen. Korte levensbeschryving Geboren in Hardinxveld als zoon van een predikant bespeelde Klaas J. Mul der reeds op 8-jarige leeftijd het kerk orgel tijdens de diensten bij zijn vader. Hij studeerde aanvankelijk piano aan het Amsterdams Conservatorium, later ook orgel. Deed Solistenexamen met on derscheiding van de jury voor virtuosi teit. Ontving hierna van regeringswege een stipendium, om in het buitenland de studie voort te zetten. Hij studeerde te Brussel o.l.v. Eduardo del Pueyo, on geveer V/s jaar. verzorgd door het gezelschap „Animo- so" uit Renkum o.l.v. de heer E. Vee nendaal. In de 5 jaar van haar be staan heeft de chr. sportstichting al menige activiteit ontwikkeld en pres taties bereikt, o.a. op gehouden wan delmarsen overal in het land. Be schermheer van DEOS is burgemeester mr. dr. Hazenberg. Dr. C. Graafland sprak voor bejaarden De wekelijkse middag voor bejaar den in het O.C.B. gebouw werd woens dag verzorgd door dr. C. Graafland. Het onderwerp van de spreker ging over: „Wat zegt de bijbel van de ou derdom". Er werd zeer aandachtig geluisterd en na de pauze werden aan dr. Graaf land talrijke vragen gesteld. Hem werd verzocht spoedig nog eens terug te ko men. Volgende week, dinsdag 26 oktober is er een damesmiddag en woensdag middag 3 november spreekt de heer R. H. de Ruiter over Cameroon, waarbij hij ook dia's vertoont. Deze middag is weer voor bejaarde dames én heren. VEENENDALER VOOR ACHTSTE MAAL HOOFDARBITER BIJ INTERNATIONAAL TAFELTENNISTOURNOOI Onze plaatsgenoot, de heer A. H. Hermans, was zondag voor de achtste maal hoofdscheidsrechter bij de inter nationale tafeltenniswedstrijden, die in de Houtrusthallen in Den Haag wer den gehouden. De deelnemers kwamen uit acht Europese landen en speelden op 12 tafels. De geroutineerde Veenen- daalse scheidsrechter had het er niet moeilijk mee om deze topwedstrijden te leiden. Hij putte uit een grote er varing die hij in deze tak van sport heeft opgedaan. OPBRENGST COLLECTE De onlangs te Amerongen gehouden PIT collecte heeft het mooie bedrag van f 312,68 opgebracht. Het plaatse lijk comité bedankt de gevers en de collectanten hartelijk en rekent ook volgend jaar gaarne op hun mede werking. De Bruinehorst voor Ederveen behouden Twee rasechte Ederveners hebben zich ontfermd over het leegstaande kasteel De Bruinehorst. De gebr. Van Ginkel en de heer Evert Jan Bos heb ben het gebouw aangekocht voor de som van ruim 65 mille. Het kasteel stond al bijna een jaar leeg nadat de bewoners, de Ambonezen, allen naar Lunteren waren vertrokken. Aanvankelijk werd verondersteld dat het kasteel zou worden gesloopt, maar dat vonden de huidige eigenaren toch te bar. De Bruinehorst hoort bij Eder veen en dus kochten zij het. Hoewel ze dat natuurlijk niet deden om aan philantrophie te doen. Wat de heren Van Ginkel en Bos voor verdere plannen met De Bruinehorst hebben moet in dit stadium nog afgewacht worden. SPECIAALZAAK IN AESTHETISCHE OPTIEK ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Naast de apotheek SCHERPENZEEL Op uitnodiging van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, afdeling Scherpenzeel, die dinsdagavond vergaderde onder leiding van voorzitter, de heer J. M. Houterman, sprak de heer Ir. W. J. Kneppelhout, secretaris van het hoofdbestuur, over „Wat doet de Gelderse Maatschappij van Landbouw voor haar leden". Nadat de voorzitter een woord van welkom had gericht tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de sprekers van die avond en afgevaardigden van het U.L.G., sprak spreker er zijn vreugde over uit dat het wagentje, dat organi satie heet, weer aan het rijden was gebracht en gedurende de winterse ver gaderingen weer over vraagstukken de organisatie betreffende, gepraat kon worden en te horen wat er in de af deling omgaat. Tijdens deze bijeenkomst zette spre ker uitvoerig uiteen wat de G. M. v. L. voor haar leden doet. In het verleden is deze vraag vaak gesteld en in de toekomst zal dat wel zo blijven, aldus spreker. De mens vergeet zo gauw en ziet zo weinig. In Nederland hebben wij een landbouw die op technisch hoog peil staat. Zowel de algemene belangen als de individuele werden uitvoerig bespro ken. In het bedrijfsleven is het zo dat men steeds meer adviezen gaat in winnen bij de organisaties, zo ook bij de G. M. v. L. Na de opsomming van alles wat de G. M. v. L. voor haar leden doet. vroeg spreker zich af waar om er nog zoveel ongeorganiseerden zijn. De organisatie tracht er uit te ha len wat er te bereiken is. In de toe komst is er nog een breed arbeids terrein voor de organisatie, aldus spre ker. Na de pauze sprak de heer W. Wil- lemsen, voorzitter van de afdeling Barneveld, over zijn praktische erva ring in Barneveld opgedaan, omtrent de „Bedrijf sverzorging in de land bouw". In deze tijd, waar ieder op zijn bedrijf overbezet is, wordt burenhulp vaak moeilijk of onmogelijk. Kan de vereniging voor bedrijfsverzorging hier hulp bieden in geval van ziekte en op welke wijze. Hierop ging de heer Wil- lemse uitvoerig in. De secretaris, de heer J. v. d. Vliert, deelde mede, dat de dierenarts van Woudenberg, bereid gevonden was om bij voldoende deelname een cursus te geven in veeverloskunde. •C* Organist Klaas j. Mulder. De heer van Zutphen voor NCVB over: Dinsdagavond hield de afd. Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond een vergadering in het OCB gebouw aan de Tuinstraat. Aanvankelijk was als spre ker voor deze avond de heer van Nieuwenhuizen uit Den Haag uitgenodigd, maar bij het bestuur kwam tijdig bericht binnen dat hij door ziekte was ver hinderd. Inmiddels kwam het bericht door dat de heer van Nieuwenhuizen was overleden. Op verzoek van het bestuur verzorgde thans de heer van Zutphen uit Vreeswijk (archeoloog en theoloog) een lezing over bovenstaand onderwerp. TREKKINGSLIJST ONTSPANNINGSCOMITE „ORANJE-WIT" J.l. zaterdag werd de trekking verricht door 't Ontspanningscomité. Het heren- rijwiel viel op nr. 56, Theeservies 1348. Andere leuke prijzen vielen op de na volgende nummers: 1770; 763. 1888; 1525; 1476; 1358; 347; 355; 1230; 76; 130, 1015, 730, 1548, 1311, 905, 1747, 1414, 40, 1556, 1909, 440, 353, 382, 113, 864, 119, 1497, 451, 1937, 760, 1053 en 384. De prijzen kan men afha len bij J. W. Looyen, Veenendaalsestraat 15a te Eist. Gelaatsmassage Make-up Epileren Masker •fa Manicure -fa Ontharing Inlichtingen en afspraken telefonisch of in onze zaak DROGISTERIJ Zandstraat 7, tel. 2472, Veenendaal Dit boeiende en leerzame referaat was dermate veelzijdig en rijk van in houd dat het praktisch ondoenlijk is een volledig verslag te geven. Beperkt weergegeven rijst eerst al de zeer be langrijke vraag van alle eeuwen: „Wat is de mens en wat is de zin van zijn bestaan?" Deze vraag is in deze mo derne wereld nijpender dan ooit. De antwoorden, die vroeger gegeven wer den passen niet meer in deze tijd. De wereld van thans is sterk ver anderd door de grote ontwikkeling van de techniek en de natuurweten schappen. Veel van deze wetenschap pen als sociologie, filosofie en psycho logie houden zich met deze vragen bezig. Men weet veel, aldus spreker, maar kan moeilijk een concreet ant woord geven. Er is zelfs een lijvig boek geschreven met als titel: „De on bekende mens". De moderne mens heeft geen weg wijzer en de grondtoon van zijn le ven is angst, onrust en eenzaamheid. Er moet een nieuw antwoord gefor muleerd worden op deze laatste le vensvragen aldus de heer van Zutphen. Dat antwoord kan de wetenschap niet geven. De Bijbel wel, omdat we daarin niet een ander mens ontmoeten en ook geen nieuwe wetenschap, maar God zelf. Wij lezen blijkbaar meer in het Nieuwe Testament, maar ook het Oudé vertoont een veelheid van openbaring en levenswijsheid aldus spreker. Hoewel er veel kritiek geleverd wordt op het Oude Testament en zelfs Luther er gereserveerd tegenover stond, zijn Oude en Nieuwe Testa ment een eenheid. Calvijn zag dat goed in en Prof. van Ruler heeft eens gezegd: Het N.T. is een verklarend handwoordenboek voor het O.T. Het Oude Testament is geen geschiedenis boek en geen wetenschapsboek, maar het grote verhaal van God met Zijn wereld. Het leert ons hoe God de mensheid en ook de individuele mens leidt uit het heidendom naar de vrij heid. Voorbeelden daarvan zijn Noach, Abraham en het volk van Israël. Het Oude Testament is zeer ver scheiden. Het geeft ons: a. historie, b. wetten (burgerlijke, ethische, morele en de decaloog het liefdegod) c. poëzie. We moeten de boeken Job, Psalmen, Spreuken, Prediker en vooral het Hoog lied als een gedicht lezen. d. de pro fetie. Een profeet is de verkondiger van Gods Woord. Hij staat eigenlijk boven de tijd want in zijn profetie om vat hij het verleden het heden en de toekomst. Het Oude Testament is zeer actueel. Het gaat in op levensvragen. Ook in het Oude Testament is sprake van angst, onrust en eenzaamheid. De Bij bel geeft geen wetenschappelijk, maar een geloofsantwoord. Tot slot gaf spre ker nog twee treffende voorbeelden in de vorm van een kort verhaal. De mooie en leerzame avond werd door de heer van Zutphen met dankgebed be sloten. DEOS viert eerste lustrum De Chr. Sportstichting DEOS hoopt op donderdag 11 november a.s. haar eerste lustrum te vieren met een feest avond in Eltheto. Het programma wordt op die avond VER LOFVERGUNNING EETHUIS DE KLOMP INGETROKKEN Ingevolge overtreding van artikel 50 van de Drankwet werd de verlofver gunning A van het café-eethuis De Tunnel aan De Klomp door het ge meentebestuur van Ede ingetrokken. De eigenaar van het eethuis heeft te gen dit besluit beroep aangetekend bij het college van Ge<^. Staten van Gel derland dat t.z.t. uitspraak zal doen. COLLECTE PRINSES BEATRIXFONDS Het Prinses Beatrixfonds zal volgen de week weer een beroep doen op de vrijgevigheid van de inwoners. Dit fonds is werkzaam ten behoeve van polio patiënten en tegenwoordig ook voor M.S.-patiënten en spastici. Jaar lijks worden grote bedragen ten be hoeve van deze patiënten beschikbaar gesteld. Ook vele andere initiatieven worden gehonoreerd. Zo werd onlangs in Den Haag een paviljoen voor polio patiënten geopend voor 12 patiënten, die reeds 9 jaren van hun leven in een ziekenzaal doorbrachten. Aan in dividuele hulp werd in het afgelopen jaar f 300.000,besteed. NUTSAVOND De eerste Nutsavond in dit seizoen vindt plaats op dinsdag 26 oktober a.s. te 8 uur. De avond wordt gehouden in de raadzaal. Dr. A. L. Constandse, re dacteur van De Gids, medewerker van het Algemeen Handelsblad en publicist! komt spreken over „Oorlogen in Azië".1 De gebeurtenissen in Azië staan mo menteel in het brandpunt der belang stelling. Reden te over om er aandacht aan te besteden. Het Nut prijst zich ge lukkig dat een deskundige als dr. Con standse bereid werd gevonden hier over te komen spreken. Het jeugdwerk „De Instuif" organiseerde in de herfstvakantieweek 4 kinder voorstellingen die samen zo'n 2500 kinderen trokken. Dinsdag werd in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan het stuk „Polletje Piekhaar" opgevoerd waarvan u op de foto twee spelers ziet, n.l. de professor en zijn huishoudster juffrouw Annie. Een verslag moest in verband met ruimtegebrek uitgesteld worden tot onze editie van dinsdag a.s. Legaat De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Eist werd verblijd met een legaat van 318 gulden. Overigens re gent het daar geen legaten. Voor zover de kerkvoogdij bekend is dit het twee de legaat in het 146-jarig bestaan van de gemeente. Actie voor verhoging van inkomsten De commissie van beheer der gere formeerde kerk te Rhenen zal een ac tie ontwerpen teneinde te komen tot verhoging van die vrijwillige bijdra gen, die onevenredig zijn achtergeble ven bij de welvaartsstijging. Men zit verder nog steeds met een tekort van 1700 gulden over 1964, ter wijl ook voor 1965 een tekort is te ver wachten. Indien de inkomsten niet aan merkelijk zullen stijgen zal het tekort in de komende jaren steeds groter worden. Elk jaar 10.000 meer De hervormde kerkvoogdij te Rhe nen heeft becijferd dat er elk jaar 10.000 gulden meer nodig is om dezelf de kerkelijke „bemanning en outilla ge" te financieren. Dit jaar kwam er 70.000 gulden binnen (50.000 uit de vrij willige bijdragen, de rest uit de kollek- tezak). Fondsen stijgen De fondsen van de hervormde ge meente te Achterberg stijgen gestadig. Kerkbouwaktie en bankenfonds staan nu op ruim 11.000 gulden en het res tauratiefonds op ruim 2000 gulden. Financiële commissie Voor de financieringsproblemen rond de bouw van de kerk te Leersum heeft de gereformeerde kerkeraad van Ame rongen een commissie benoemd. Deze commissie zal tevens het plan bezien om onder de nieuwe kerk een souter rain aan te brengen. Vrijwillige bijdragen Bij de afsluiting van het derde kwar taal van dit jaar was er bij de her vormde gemeente te Eist een bedrag van 8.772 gulden aan vrijwillige bij dragen binnen gekomen. Men verwacht het begrote bedrag van 15.000 gulden aan het eind van dit jaar niet te heb ben bereikt. Bejaardenbezoek volgens tijdschema Ds. A. Westra, hervormd predikant te Rhenen, heeft een schema opgesteld voor bejaardenbezoek. Hij begint met degenen, die in of vóór 1900 zijn ge boren, en neemt een half uur per be zoek. Het aantal bezoeken per dag is negen. Bedankt voor beroep Ds. A. Boertje te Moerkapelle heeft voor het beroep van de hervormde ge meente te Eist bedankt. Bedankt voor beroepen Evenals voor het beroep van Ooster beek bedankte ds. J. Keuning, chr. geref. predikant te Veenendaal, voor het beroep van Bunschoten. Geslaagd De heer B. Wallet te Veenendaal slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het propaedeutisch exa men theologie. Jeugd-weekend Het C.J.V. en de hervormde jeugd raad te Rhenen beleggen in samenwer king met de provinciale commissie van het Chr. Jongeren Verbond een jeugd weekend te Rhenen op 6 en 7 novem ber a.s. Het programma van het weekend, dat in „Irene" wordt gehouden, bestaat uit gemeenschappelijke broodmaaltijd, volksdansen, kerkgang, een creatief spel en het moderne geestelijke lied. Theologische studie Van de 1589 aan de rijksuniversiteit te Utrecht ingeschreven eerstejaars studenten behoren er 39 tot de theolo gische faculteit. Gesprekken in Schrijverspark Onlangs werd door enkele gezinnen in het Schrijverspark die behoorden tot de RK kerk een gespreksavond ge houden, waarbij ook de nieuwe kape laan Huls was uitgenodigd. De nieuwe visie van de kerk over de Eucharistie werd besproken en voorts wat er in deze tijd leeft in de kerk van Neder land. De kapelaan hoopt, blijkens een stukje in het R.K. parochieblad, dat de flatbewoners in de nabijheid niet al te zeer in hun avondrust gestoord wer den door de felle debatten, die af en toe losbraken, over verschillende on derwerpen. Hij spreekt de hoop uit dat dergelijke initiatieven meer onderno men zullen worden. Is de toga een ambtsgewaad? In het chr. geref. blad „Om Sions Wil" gaf de cursiefschrijver „Specta tor" antwoord op bovenstaande vraag. Het volgt hieronder: Enige tijd geleden kon men in een van onze kerkbladen lezen, dat een der predikanten een toga van zijn gemeen teleden cadeau had gekregen en hij schreef hierover, dat dit een ambts gewaad is, dat past bij de waardigheid van „het Woord". Dit laatste nu is een misverstand, dat veelvuldig voorkomt. Dat een predikant een toga draagt: prachtig! Maar dat het een „ambtsge waad" is, nee, dat wil er bij mij niet in. Dat is ook niet juist, want nergens heeft de kerk een besluit genomen om trent het een of ander ambtsgewaad. Trouwens, dan kan zij wel aan de gang blijven met besluiten te nemen. In de loop der eeuwen zijn er al zo veel verschillende ambtsgewaden ge weest. Denk b.v. aan de efod en het hogepriesterlijke kleed en de profeten mantels onder het Oude Testament. In de eerste eeuwen na Christus, de bis schop-mantels en priesterkleding en monniks-pijen in diverse uitvoeringen. De reformatoren Calvijn, Luther en Zwingli stonden nogal sceptisch tegen over een bepaald voorgeschreven ambtsgewaad en achtten het voldoen de, dat de ambtsdrager een deftig ge waad droeg. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in 1854 het dragen van een toga tijdens de dienst der predikanten zeer aanbevolen, maar ook nooit verplicht gesteld! Men droeg in die tijd verschillende gewaden. De dominee-mantel met witte halskraag en witte das. Daarna de rok met steek en bef; de cape met kuit broek, steek en bef en zilveren gesp op de lage schoenen; daarna geklede jas met witte das en hoge hoed. Nog weer later jacquet met puntjesboord en witte das. Deze laatste werd om streeks 1940 verwisseld met lage boord en zwarte' das, terwijl na de laatste wereld-oorlog het zwarte colbert z'n intrede deed met meest grijze das. Ook grepen de ambtsdragers de laat ste 10 jaar weer terug naar de ouder wetse toga met allerlei mogelijke mo derniseringen, zoals de witte, groene, rode en paarse stola's, die gedragen worden over de kraag en voorpanden, al naar gelang het kerkelijk jaar zich in kleuren uitdrukt. Op deze wijze kan men van voren af aan weer beginnen en de hele cy clus van gewaden en pijen en mantels, met steken, beffen, dassen en gespen weer gaan dragen en behoeft men over eentonigheid in de gewaden niet te klagen. Gelukkig is ons kerkvolk in de vele nuanceringen der ambtsdragers-gewa- Ds. A. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant: Uniecollecte komt niet op gang Ds. A. Vroegindeweij, Hervormd predikant te Veenendaal verklaarde in een kort gesprek dat de christelijke schoolbesturen ter plaatse de handen meer ineen moesten slaan op velerlei terrein. De predikant wees in dit verband op het feit dat de eertijds zo grootscheepse Uniecollecte in het slop is ge raakt. Zeer onlangs werd op een gehouden vergadering de noodzaak van een herleven van deze actie vastgesteld en er werd geconstateerd dat het zo niet verder kan. Ds. Vroegindeweij vond de actie destijds een manifesta tie van het christelijk onderwijs. HANDEN INEEN De predikant zou alle schoolbe sturen wel willen aanraden de han den ineen te slaan, want er zijn ze kere symptomen die er op wijzen dat het christelijk onderwijs paraat moet zijn. De predikant vond het namelijk onbegrijpelijk wat onlangs werd gepubliceerd over een plan om het Hervormd onderwijs in een oude openbare school onder te bren gen. spraak van de overheid, aldus ds. Vroegindeweij. den nogal nuchter en neemt het met een glimlach van goedmoedigheid nog al rustig op, of er nu in toga, jacquet, colbert of in militaire uniform met ik weet niet hoeveel sterren en balken gepreekt wordt. Als de preek maar goed is. De afgescheiden kerken hebben ge lukkig nog door geen enkele synode aanbevolen ambtsgewaad. En dat is maar goed ook. Het zou wellicht een bron van veel krakeel worden. De toga is dus geen ambtsgewaad der predi kers. Wel is zij het ambtsgewaad van rechters, èn van professoren van Uni- versiteiten en Hogescholen. Organisatie Terugkomend op de Uniecollecte voor alle christelijke scholen zei ds. Vroegindeweij dat vele Veenen- dalers in 't verleden zich hiervoor inspanden. De ouden zijn evenwel weggevallen en de zaak is nu op een dood spoor. Een paar jaar ge leden werd een commissie gevormd, maar ook hier werden geen ver dere activiteiten door ontwikkeld. Men zal een nieuwe commissie in het leven moeten roepen wil er werkelijk nog weer iets van terecht komen, aldus ds. Vroegindeweij. Men moet beseffen dat een groot deel van de opbrengst ten goede komt aan het plaatselijk onderwijs, zowel voor ULO, LO als BLO. De activiteiten, die niet gedekt worden door overheidssubsidies kunnen met dit geld worden uitgevoerd. In deze haastige tijd blijft er weinig gelegenheid over om zich op die hoogstnoodzakelijke dingen te werpen. Ds. Vroegindeweij, die zo als bekend coördinerend werkt in een steeds groter wordende kerke lijke gemeente is met werk over stelpt. Tijdens ons korte gesprek werd de predikant driemaal tele fonisch benaderd. Op 1 november a.s. zal de maat schappelijk werkster mej. Moll haar taak beginnen. Maar ook hier al weer problemen, die speciaal de huisvesting van de betrokkene be treffen. Nog steeds werd geen woon ruimte gevonden, zodat mej. Moll de eerste tijd waarschijnlijk op en neer naar Huizen zal moeten rei zen. Ds. Vroegindeweij zou eigenlijk het pastorale werk prefereren, om dat men dan een dieper contact met de gemeente heeft, maar noodzake lijkerwijs is het zo dat hij het werk wat thans gedaan wordt in het gro tere Veenendaal moet verrichten. De buitenstaander heeft er maar weinig weet van. Ds. Vroegindeweij geloofde dat de Hervormde gemeente gelijke tred moet houden met de ontwikkeling van de plaats Veenendaal. Er be staan plannen om in 't Hoorntje een nieuwe kapel te stichten, maar men is nog steeds aan het zoeken naar een geschikt stuk grond. Al deze zaken eisen de aandacht op. Daarom hoopte de predikant van harte dat de beroepen predikant ds. Van Estrik vrijmoedigheid zal heb ben naar Veenendaal over te komen. Gistermiddag werd de dominee van Genemuiden in Veenendaal ver wacht De vacature mag eigenlijk niet zo lang duren, want vooral het pastorale werk moet altijd voort gang hebben, volgens ds. Vroegin deweij. De centrale kerkeraad kon zich hiermee niet verenigen. Het is hoog nodig, ook gezien de vele aanvra gen, dat er nieuwe scholen worden gebouwd in nieuwe woonwijken en dan gaat het niet aan, volgens ds. Vroegindeweij, om het Hervormd onderwijs in een oude, afgedankte school op een minder gunstige plaats onder te brengen. Er werd toen nog geschreven dat het gemeentebestuur wacht op de beslissing van de centrale kerke raad. maar men behoeft niet te wachten, die beslissing was al be kend. Wij wachten thans op een uit- Ds. R. Slofstra heeft zondagavond 10 oktober l.l. met een preek over He breeën 4 13 afscheid genomen van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Harlingen en zal vrijdagavond 29 oktober a.s. om zeven uur, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. P. van Marrum uit Ulrum, intrede doen als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Mussel, waar hij beroepen is in de vakature van ds. T. Brienen, die in juli 1962 naar Apeldoorn is vertrokken en die sinds IS juli 1962 predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Apeldoorn-Zuid is. Reinder Slofstra werd op 22 april Ds. Slofstra werd bij herhaling af- 1909 uit epn schoenmakersgezin te gevaardigd naar de particuliere sy node van het Zuiden en naderhand naar die van het Oosten. Verder heeft hij in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaatschap- pen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Veenen daal en ook die van Harderwijk voor de particuliere synode van het Oos ten en voor de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland: deputaat voor de evangelisatie, voor de evangeliever kondiging onder Israël, voor de bui tenlandse zending, voor steunver lening aan nieuwe polders rond het IJsselmeer en deputaat ad art. 49 van de kerkorde. Verder was hij in de classis Amersfoort examinator en corres pondent voor de theologische hoge school van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland te Apeldoorn en in de classis Leeuw arden examinator. Tijdens zijn ver blijf te Vlissingen was ds. Slofstra daar mede één van de oprichters van het christelijk lyceum te Goes, waarvan hij ook nog bestuurslid en curator is geweest. Drachten geboren. Hij was eerst on geveer acht jaar te Drachten en te Drachtster Compagnie werkzaam als bakker. Naderhand studeerde hij nog ongeveer acht jaar aan de theolo gische hogeschool van de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Ne derland te Apeldoorn, waar hij in de zomer van 1939 zijn kandidaats examen aflegde. Nadat de heer Slofstra toen ook door het college van curatoren van de theologische hogeschool te Apel doorn was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland, werd hij op 12 november van datzelfde jaar (1939) door nu wijlen prof. J. W. Geels, toen nog hoogleraar aan de theo logische hogeschool te Apeldoorn, bevestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Noord.eloos. Daarna diende ds. Slofstra ver der nog de Christelijke Gerefor meerde Kerken van Vlissingen 1946 tot 1949. Veenendaal 1949 tot 1954, Harderwijk 1954 tot 1963 en op 6 september 1963 werd hij door ds. D. van Wilsum uit Dedemsvaart be vestigd als predikant van de Chris telijke Gereformeerde Kerk van Harlingen.

De Vallei | 1965 | | pagina 12