Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gezicht van Veenendaal's Hoofdstraat gaat veranderen AGENDA WAARSCHUWING Veenendaals echtpaar verzamelt brillen voor Kenya Oude wist u waardebon gehakt patriciërshuizen worden gesloopt St. Nicolaasactie in teken van Polio-fonds OVERBERG OLLIE BOMMEL MEMORIAM IN Bejaarden in „Engelenburgh" richtten zangkoor op VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal 'i— ftetitoiusiale WEKKERS Verbouwingen aan lopende band 39e JAARGANG Nr. 83 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale bontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs ƒ2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel HQOFOSTP 91 VEENENDAAL I IHIl Bij onderzoek is komen vast te staan dat door vele zakenlieden niet de wet telijke bepalingen in acht worden genomen i.v.m. de Rijtijdenwet 1936 en het Rijtijdenbesluit. Vooral het bijhouden van een „Bemanningsregister" schijnt vaak niet te gebeuren of niet juist te geschieden. Volgens artikel 38 van het Rijtijdenbesluit is het Hoofd of de bestuurder van een in Nederland gevestigde onderneming, waarin één of meer personen als bemanningslid werkzaam zijn of plegen te zijn, verplicht zorg te dragen dat een bemanningsregister wordt bijgehouden, hetwelk voldoet aan de wettelijke voorschriften. Een bemanningslid is iemand, die een „vrachtauto" bestuurt, of iemand, die als bijrijder op die auto rijdt. Een „vrachtauto" is een motorrijtuig, welke uitsluitend of nagenoeg uitsluitend is ingericht voor het vervoer van goede ren en een ledig gewicht heeft van meer dan 400 kg. Een motorrijtuig waarvoor geen rijbewijs is vereist b.v. een auto, welke niet harder kan rijden dan 20 km per uur, is geen „vrachtauto" in de zin van de Rijtijdenwet. Hieruit volgt dat een melkhandelaar, die alleen gebruik maakt van een wagentje, waarvoor geen rijbewijs is vereist, niets met deze bepa lingen te maken heeft. t Een „bemanningsregister" is verkrijgbaar bij de Uitgeverij „Samson" te Alpen a.d. Rijn. Ook de boekhandelaar zal het wel voor u hebben of voor u kunnen bestellen. Deze. bovenstaande, wettelijke bepalingen zijn ingegaan d.d. 1 januari 1961. Om de bestuurder van iedere onderneming, waarop deze bepalingen van toe passing zijn, nogmaals de gelegenheid te geven een zodanig register aan te schaffen, zal met de algemene controle op de juiste naleving van de bepa lingen nog een maand worden gewacht. Het begin van deze termijn van een maand gaat in op de datum waarin dit bericht wordt geplaatst in de plaatselijke nieuwsbladen. De Hoofdinspecteur van politie. ORGELBESPELING DOOR WILLEM HENRIK ZWART IN OUDE KERK 1930 Makelaars- en Assurantiekantooi BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties In het Noorden van de Hoofdstraat viel reeds een pand onder de slopershamer. Het grote pand, waarin een schrijf machinezaak is gevestigd volgt binnenkort. AFBRAAK EN OPBOUW Vooral aan de kant waar het ge meentehuis is gevestigd zullen de eerst komende jaren de klappen vallen. Aan de noordzijde heeft de fa. W. van Schuppen een naastgelegen z.g. dode winkel in eigendom verkregen en de ruimte benut voor een grondige en royale verbouwing van zijn zaak in elektrische artikelen. Het daarnaast gelegen pand, waarin de schrijfmachinehandel van de fa. v. d. Pol is gevestigd staat voorts op de nominatie om te worden gesloopt waar na op dezelfde plaats een modern dub bel winkelhuis zal verrijzen. De heer M. Bastmeyer, lid van de Veenendaal- se gemeenteraad, werd eigenaar van het pand. De firma v. d. Pol zal na de herbouw in de nieuwe zaak terug keren. Dit pand, een der statigste patri ciërshuizen uit de hoofdstraat be hoorde lange tijd aan de welbeken de familie Van Essen. In de oor logsdagen werd het huis gevorderd door de Duitsers, die er de afde ling Jeugdstorm in onderbrachten. Later diende het pand als bejaar dencentrum en na de oorlog werd het weer een winkelpand. Verder naar het noorden, op de hoek Hoofdstraat-Hoogstraat staat eveneens wat te gebeuren. De zaak van fa. Van Barneveld zal verdwijnen, evenals de sigarenkiosk in de nabijheid. Boven dien zal het oude gymnastieklokaal en de school daarachter aan de sanering ten offer vallen. Overigens is deze zaak nog lang niet rond, want de betrokken zakenmensen zullen toch elders emplooi moeten vin den. Er werd al een oplossing aan de hand gedaan n.l. om de groentezaak te verplaatsen naar een voorlopige hal, naast de Raiffeisenbank op de Hoog straat, maar dat stuitte op bezwaren omdat de mensen uiteraard ook woon ruimte moeten hebben. Doorbraak Een veel gevoeliger punt is de voorgenomen doorbraak in het midden van de Hoofdstraat. Het ligt al lang in de bedoeling om t.z.t. wanneer het gemeentehuis overbodig zal zijn na het gereed komen van het nieuwe raadhuis en ook de dienst gemeentewerken, die thans nog gevestigd is in twee oude woningen, die eertijds als kantoren dienst deden, zal verhui zen, een doorbraak te maken naar de Tuinstraat waar Veenendaal's nieuwe winkelcentrum zou worden gecreërd. Plannen, plannen. dat de toegangsweg naar het Sport park deze week van dubbele ver lichting werd voorzien? dat men langs de Sportlaan grote groenstroken heeft aangelegd? dat in het nieuwe politiebureau een speciale ruimte komt voor het ma ken van strafregels? dat de lieve jeugd in de glazen hal wel geriefelijk zjt? dat de straf overigens dezelfde blijft? Maar tot ieders verbazing begon de heer Van Donkelaar die juist naast het gemeentehuis een zaak in elektrische artikelen drijft, met de herbouw van de voorgevel. Hierdoor zouden misschien de gemeentelijke plannen doorkruist worden, want de gemeente be schikt dan slechts over de beide panden waar thans de overheids instanties huisvesting vinden. Een brede doorbraak zou namelijk slechts mogelijk zijn na sanering van de beide winkelpanden van de firma's van Donkelaar en Weyers. De heer Van Donkelaar, die we naar aanleiding van de herbouw van zijn zaak naar de achtergron den vroegen verklaarde dat hij ook maar huurder was. Een grote ka pitaalkrachtige onderneming is eigenaar van mijn pand en als de gemeente wil onderhandelen zal het toch met de eigenaar moeten gebeuren volgens de heer Van Donkelaar. Het was hem bekend dat ook achter zijn winkelpand grondaankopen waren gedaan. Maar er werd vergunning ver leend voor de verbouwing van mijn winkelpand en nu is het dus een zaak geworden van de betrok ken eigenaar, mijn huurbaas eigen lijk en de gemeente, aldus de heer Van Donkelaar. Aspect Uit de opgesomde plannen en voor nemens blijkt duidelijk dat het aspect van de Hoofdstraat in de komende ja ren zal veranderen. Hierdoor zal het centrum van de plaats verlost worden van een aantal bouwvallen, die niet meer voldeden aan de eisen die men mag stellen op het punt van bewoon baarheid. Aan de andere kant verliest het dorp meer en meer haar vroegere aanzien, hetgeen oudere bewoners misschien be treuren, maar de huidige ontwikkeling gebiedt dat thans reeds besluiten wor den genomen die pas voor de toekomst zullen gelden. Hieraan is nu eenmaal niet te wrikken. DS. KEUNING ONTVING BEROEP UIT CANADA Ds. J. Keuning, Chr. Geref. predi kant te Veenendaal ontving een beroep van de Free Christian Reformed Church te Hamilton (Ontario), Canada. op maandag 25 oktober dinsdag 26 oktober woensdag 27 oktober ontvangt u bij aankoop van f7.50 aan boodschappen en tegen in levering van deze bon 500 gram halfom voor SRCENWOUDTS Hoofdstraat 2-4, Veenendaal k VA. voor betere uurwerken VEENENDAAL Vrijdag 22 oktober: 8 uur bijeen komst Soefi-Centrum „De Vallei" in zaal waterleidingbedrijf. 8 uur klaverjasavond van GWV in café ,,'d Ouwe Grens". Zaterdag 23 oktober: 8 uur Chr. Ger. kerk, Hoofdstraat, orgelbe speling door Klaas Jan Mulder. 8 uur Ned. Herv. Kerk, Markt, or gelconcert door W. H. Zwart. 8 uur „Italië-avond" voor jeugd boven 14 jaar in Instuifgebouw, Industrielaan. Dinsdag 26 oktober: 2.30 uur dames middag In O.C.B. gebouw. AMERONGEN Zaterdag 23 oktober: 8 uur Dorps huis, toneelstuk „Je kunt het toch niet meenemen" van Hans Berck, t.b.v. zwembad. Ballonnenwedstrijd in kader van 100-jarig Zondagsschool bestaan, bij Zendingsdiaconessenhuis. Dinsdag 26 oktober: 8 uur Nuts- avond: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Oorlogen in Azië". RHENEN Maandag 25 oktober: 8 uur Ouder avond Bantuinschool. Dinsdag 26 oktober: 7.30 uur Ge meenteraadsvergadering. RENSWOUDE Zaterdag 23 oktober: 7.30 uur Uit voering kinderkoor in zaal Re- hoboth. ELST Zaterdag 23 oktober: Oliebollen- aktie van Restauratiecommissie Ned. Herv. Kerk. SCHERPENZEEL Vrijdag 22 oktober 8 uur n.m.: Jaarvergadering P.v.d.A. in Marktzicht. Op deze bijeen komst zullen de voorbereidin gen voor de komende verkie zingen besproken worden. Vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober: bazar van v.v. Valleivogels in eierhal. Maandag 25 oktober: 8 uur Opge ven voor Cursus Veilig Verkeer in „De Hertog van Gelre". Dinsdag 26 oktober: 7.30 uur Ge meenteraadsvergadering. Oudere Veenendalers herinneren zich de Hoofdstraat Voor de tweede maal in veertien dagen zal de bekende organist Willem Hendrik Zwart het orgel van de Oude Kerk op de Markt bespelen. Morgen, zaterdag 23 oktober is hij te beluisteren in de volgende werken: Toccato et Fuga in D. Moll van Joh. Seb. Bach, Echo Fantasie van J. P. Sweelinck. Fantasie Toccatine ps. 33 *r ji 'ïiiii i van J. Swart, Allegretto (Sonate 3) van Veenendaals winkelstraat als een elegante laan met p Mendelsohn, Toccato van Th. Du- aan weerszijden een rij eikebomen. Jaren geleden bois, catiiene van j. Rheinberger, en i 1 de fantasie op Een vaste Burcht weer vielen ze ten prooi aan het streven naar verruiming en verbreding. De modernisering voltrok zich in snel tempo, maar desondanks bleven nog een aantal oude herenhuizen overeind. Thans, in 1965, schijnt ook de tijd gekomen dat deze laatste overblijfsels uit de vorige eeuw gedoemd zijn te verdwijnen. Enerzijds breidt de bestaande winkelstand zich dermate uit dat in verband met ruimtegebrek naastgelegen pan den worden geannexeerd, anderzijds worden oude gebouwen opgeruimd in het kader van de door de overheidsinstanties voorgenomen stadssanering. van J. Swart. Een zorgvuldig geko zen programma, dat velen een goede avond zal bezorgen. Lofwaardig doel In aansluiting op een landelijk initiatief hebben de heer en mevr. Radema ker, Patrimoniumlaan 94 zich bereid verklaard oude brillen, glazen, monturen e.d. in te zamelen, bestemd voor de ontwikkelingslarfüen en met name voor Kenya in Afrika. Een Nederlandse oogarts, juist teruggekeerd van een oriën tatiereis naar Kenya, was onder de indruk gekomen van de ellende die aldaar heerst vooral op medisch terrein. De oogziekten e.d. zijn daar zeer om Kenya te helpen door het opzen- verspreid. Van de naar schatting 15 den van brillen en andere optische in- miljoen blinden fn de wereld leeft strumenten. 80% in de ontwikkelingslanden. Hier- De Prof. Wevestichting wil in Kenya door geïnspireerd heeft een inwoner een mobiel team formeren dat van van Maarssen het initiatief genomen dorp tot dorp trekt om lijders aan oog ziekten en blinden te helpen en hun ALS SINT ARRIVEERT WORDT VERLICHTING ONTSTOKEN lot te verlichten. Toen de heer en me vrouw Rademaker dit alles vernamen vonden ze dat een dergelijk initiatief ook in Veenendaal genomen zou kun nen worden. Ze stellen de mensen in de gelegen heid hun gebruikte, afgedankte brillen, Sint Nicolaas en zijn gevolg zullen dit jaar op zaterdag 20 november losse glazen, monturen of andere op- weer officiëel in Veenendaal worden verwelkomd door burgemeester tische instrumenten aan hen ter hand mr. dr. J. Hazenberg. Door een druk op een knop zal de burgemees ter dan tevens de feestverlichting in het centrum van Veenendaal laten branden. De winkelactie welke de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" van vrijdag 19 november tot en met zaterdag 4 december a.s. zal organiseren staat in het teken van het Prinses Beatrix Poliofonds. De gehele netto-opbrengst van deze actie zal gestort worden in dit Fonds. Voor het publiek zijn met deze actie kapitale prijzen te winnen. Deze actie heeft een landelijk karakter en in tal van andere plaatsen wordt eenzelfde actie gehouden, waardoor men een gro te som geld voor het Prinses Beatrix Fonds bijeen hoopt te brengen. In de woens'>gavond in hotel De Korenbeurs onder voorzitterschap van de heer Ant. de Ruiter gehouden leden vergadering, toonden de aanwezige le den zich enthousiast voor deze prach tige actie. En door deze actie én door een fan tastische illuminatie van het centrum, zal Veenendaal in de Sint Nicolaastijd zeer druk worden. Zowel het bestuur van de Winkeliersvereniging alsmede de winkeliers zelf verwachten dit jaar een goede verkoop. Het lijvige E.T.I.-rapport, dat in op dracht van de gemeente Veenendaal werd opgesteld, kwam in deze verga dering wel ter sprake, maar werd niet uitvoerig behandeld. Een aantal exem plaren zal onder de winkeliers circu leren, waarna men in een vergadering in januari dit rapport uitvoeriger zal behandelen, waarbij men dan wellicht enkele deskundigen zal bij vragen. AFBRAAK OP VALLEISTRAAT Op de Valleistraat is men begonnen aan de afbraak van een rijtje oude huizen, juist voor de ingang naar het Schrijverspark, die onlangs netjes werd betegeld. De huidige ruimte van de postduivenvereniging verdwijnt hier mee ook, maar men schijnt andere huisvesting te hebben gevonden in de naaste omgeving. Zal de voorgenomen doorbraak naar het Winkelcentrum Tuinstraat hier plaatsvinden? De Dienst Gemeente werken en het z.g. Suikervat kunnen eertijds worden ontruimd. Hetzelfde geldt niet voor de zaak van de fa. Weyers en Donkelaar (niet zichtbaar) waar men deze week aan een ver bouwing begon. te stellen, waarna men dan voor door verzending zorg zal dragen. De bril len worden in Nederland gerepareerd voor ze naar het betrokken land wor den gezonden. Veenendaal kan dus daadwerkelijk de minder bedeelden in Kenya helpen door het materiaal ter beschikking te stellen. Hier volgt nogmaals het adres: J. Rademaker, Patrimoniumlaan 94, Veenendaal. Zoals de Scheepjeswolharmonie uit Veenendaal incompleet is zon der bok, zo is de naam Ollie Bom mel als een soort mascotte onver brekelijk verbonden met de wan delgroep de „Trekvogels" uit Overberg. Nooit verscheen deze groep aan de start zonder haar trouwe hond, die regen en wind trotserende, meeliep tot het bittere einde en zo een grote be kendheid verwierf. Helaas verongeluk te het dier j.l. dinsdagmorgen op de Dwarsweg door een auto. Hopelijk zal het deze wandelgroep - de traditie getrouw - gelukken een waardige opvolger te vinden tegen de tijd, dat men weer op pad gaat. Reeds 35 leden Onder leiding van de dirigent de heer C. Budding wordt iedere woensdagmor gen een drukbezochte zangrepetitie gehouden in het bejaardencentrum „De Engelenburgh". Men is ongeveer vier weken aan de gang en de zangvereni ging voor bejaarden telt reeds 35 leden, die stuk voor stuk heel enthousiast zijn. Uiteraard zal de dirigent hier en daar wat moeten bijschaven, want vele bejaarden traden voor het eerst in hun leven tot een zangvereniging toe. Men vindt het een fijne ontspan ning, de morgen vliegt om vertelde men ons. De heer J. Knoppers, die de baspartij vertolkt, kan zijn collega's meebegeleiden want hij heeft wel een zangervaring achter de rug. Was on geveer 18 jaar lid van de Veenzangers en 7 jaar van het Ritmeesterkoor. De heer Budding repeteert met de oudjes de eenvoudige religieuse liede ren, maar als men verder gevorderd is komt ongetwijfeld ook het moeilijker genre aan de beurt. De muziek werd door de dirigent zelf geschreven, waar bij hij de moeilijkheidsfactor dan ook zelf kan bepalen. Het koor hoopt met de Kerstdagen voor het voetlicht te treden om dan in samenwerking met herv. zangkoor „Con Amore" in eigen huis een uitvoering te geven. De diri gent vindt dat er al goede vorderingen zijn gemaakt, hetgeen ook wel bleek toen de bejaarden een bewerking van Psalm 138 ten gehore brachten. De oudste mannelijke zanger is de heer de Vries (82) en de oudste zange res mevrouw van Otterloo (eveneens 82 jaar). Een fijne ontspanning voor de bejaarde mensen en een ontroerend gehoor voor de omstander. Want de stemmen waren, ondanks de hoge ge middelde leeftijd van de koorleden, krachtig en welluidend. Het voltallige pas opgerichte koor van bejaarden o.l.v. dirigent C. Budding tijdens repetitie. In zijn beoordelingsstaat staat o.m. vermeld: Ongeveer 1500 km gelopen, waarbij 13 maal de avondvierdaagse, hierbij 100 medailles in de wacht sle pend. Meerdere malen lof toegezwaaid en een worst aangeboden door de bur gemeester van Veenendaal. Gezien zijn staat van dienst leek het ons alleszins verantwoord alsnog „Ollie Bommel" even voor het voetlicht te halen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1