Bouwvereniging stuurde brief naar bewoners Schrijverspark Voor de tweede maal GROTE WINKELBEURS IN EDERVEEN PANTER K' P E L CHEVROLET MAANDAG OPENING DOOR WETHOUDER JANSEN R H E !N E N Vaststelling jaarstukken N.V. Waterleiding lij. „Rhenen" over 1964 EDERVEEN Verkoop pand aan P.T.T. Overdracht grond voor tweede christelijke kleuterschool oud weer Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 22 oktober 1965 LAATSTE NEGEN MAANDEN VOOR RUIM 2500,- VERNIELD Maar bewoners zeggen: 't Is hier levensgevaarlijk voor de kinderen en er is totaal geen speelruimte Vorige week heeft het bestuur van Patrimoniums Bouwvereniging, dat het beheer heeft over de bijna 300 woningen in 't Schrijverspark, Veenendaals nieuwste woonwijk, een brief aan de bewoners gezonden waarin er bij de ouders op aangedrongen wordt hun kinderen te wijzen op de vele vernielingen, die aan de flats of ook daarbuiten aan de tegelpaden worden aangericht. Men zal, blijkens de brief, niet schromen bij eventuele vernielingen de politie in te schakelen en de ouders aansprakelijk stellen. In de laatste negen maanden werd voor een bedrag van f 2650,aan glasschade betaald, aldus de heer Kroesbergen, secretaris van de bouwvereniging. Ouders Reaktie Wie? V.A.B. KIRPESTEIN Kerkdienst geestelijk gehandicapten WINKELSTAND Dorpshuis Moedercursus in Groene Kruisgebouw Machtiging benoeming commissaris N.V. Water leiding mij. „Rhenen" RHENEN'S RAAD KOMT BIJEEN HA.FUgRBEU Maar nu enkele ouders. Wat zeggen de Schrijversparkbewoners ervan? Meneer, wat moeten onze kinderen doen? We houden ons hart vast als ze op het balkonnetje spelen Laat de bouwver eniging eerst maar eens zorgen dat de levensgevaarlijke situatie wordt opgehe ven. De vierjarige Yolanda Spies hing onlangs veertig meter boven de begane grond met haar handjes aan de rand van het balkon. De spijlen van de afrastering zijn op te grote afstand van elkaar aan gebracht, zodat de kinderen er met hun lichaampjes doorkruipen En dan de le vensgevaarlijke brandtrap Kleuters van 1. 2 jaar hangen op een hoogte van 30. 35 meter boven de begane grond, of spelen op het balcon met drie- wielertjes, waarbij ze dan kans lopen de brandtrap af te rijden Dit was voorname lijk het geval op de Jacob van Lennep flat, waar de huismoeders v d Born, van Engelenburg. Spies en Schreuder elke dag doodangsten uitstaan om hun kroost In totaal dwarrelen zo'n 15 tal kleutertjes over het l'/t meter brede balcon Voor de brandtrap is een keukentrap je op z'n kant gezet om te verhinderen dat de kinderen haar beneden storten. Mevr. Schoenmaker, die de eerste flat bewoont heeft zelf geen kleine kinde ren, maar vindt het een groot wonder dat er nog geen ernstige dingen ge beurd zijn. Al. je gegil hoort, denk je: o, weeer is er een naar beneden gevallen. Niet om uit te houden, vindt men op dit trappenhuis. Mevr. Schoenmaker gelooft ook wel dat er wat vernield wordt, maar dat is altijd op dezelfde plaats. Zij heeft al eens de gedachte geopperd om een buurtvereni ging op te richten, die al die problemen eens zou behandelen. Want nu gebeurt er niets. Het is nu eenmaal zo dat er flatwo ningen gebouwd worden in deze tijd. Maar de bewoning van zo'n flat roept grote pro blemen op, vooral voor mensen die zoiets niet gewend zijn vindt mevr. Schoenma ker. De kinderen groeien hier op, zonder groen, zonder planten, zonder dieren ook Ze rossen maar rond in de struiken en over de paden. Mevr. Schoenmaker ge looft dat men allemaal de handen ineen moet slaan om meer speelgelegenheid voor de kinderen te krijgen. Ze vindt het een zaak van het gemeentebestuur. Zoals deze kinderen nu in de steenmassa op groeien worden ze later rijp voor hetgeen men nu de provo's zou noemen. Mevr. Schoenmaker vindt de bouw van de flats ook oneconomisch en on praktisch. Op de slaapkamer is b.v. geen bovenlicht, men kan niet goed ventileren. Er zou een liftje aan de flat moeten zijn voor noodgevallen, want mjjn man moest per brancard naar het ziekenhuis en werd de trap afgedragen met verschrikkelijk veel moeite. Neen, het wonen op zichzelf is niet slecht, een grote kamer en een geriefelijk huis, maar sommige din gen zouden met geringe moeite verbe terd kunnen worden zo gelooft deze flatbewoonster. Haar buurvrouwen zijn het er volkomen mee eens. Ze wijzen nog eens op de ge varen voor de kinderen en het gebrek aan speelruimte. De moeders verkeren in een nerveuse toestand. Er moet meer beveili ging komen voor onze kinderen roepen ze in koor Mevr Engelenburg droomt ervan dat haar kind naar beneden valt Als ze alleen maar eens wat aan die spijlen de den en aan de brandtrap verzucht ze. Hebt U de bouwvereniging al eens ingelicht? De dames verklaren dat ze het al drie of vier keer aan een opzichter hebben ge meld. maar er gebeurt niets Ze bouwen wel huizen, maar dan zijn ze er blijkbaar vanaf zo reageerden deze bewoonsters van de Jacob van Lennepflat, die het niet overbodig vonden dat hun grieven eens in de publiciteit kwamen. De secretaris van Patr. Bouwvereni ging, de heer S Kroesbergen, had over dit geval nog nooit iets vernomen. Op zijn bureau waren geen klachten gedeponeerd De heer S. Kroesbergen, secretaris van de Patrimonium Bouwvereniging. Ouders aansprakelijk We hebben die brief doen uitgaan/omdat we het beu waren dergelijke bedragen aan glasschade te betalen De verzekering vertikt het om te vergoeden nu het der gelijke vormen gaat aannemen Als er sprake is van moedwillige vernieling zul len we de politie ervan verwittigen, als er geen schuld is niet, natuurlijk We moeten proberen om samenwer king te krijgen tussen de bewoners en de bouwvereniging. Wat er dan moet gebeuren om de kinderen bezig te hou den? Honderden kinderen, die niets anders hebben dan wat klimrekjes. Tja, de Heer Kroesbergen vindt dit wel een groot probleem, dat evenwel niet behoort tot de competentie van zijn bestuur om dat te beoordelen. Dat is een zaak voor de gemeente. Wij zijn bouwers van woningen, niet van parken of speelplaatsen Ik erken dat kin deren positief bezig gehouden moeten worden. Plegen ze echter wandaden, door een andermans eigendom te vernielen dan zijn de ouders er volgens de Nederlandse wet nog altijd aansprakelijk voor, aldus de heer Kroesbergen Het vernielde te gelpad bij de Tollensflat kostte deze week weer honderd gulden, maar dat zullen de betrokken ouders moeten betalen. Wie, o wie. zal met een soort Salomo's wijsheid de juiste oplossing aan de hand doen. De bouwvereniging kan terecht eisen dat vernielingen worden vergoed Aan de andere kant dient de oorzaak op gespoord te worden. Wanneer honderden kinderen niet meer dan 1 of 2 meter be wegingsvrijheid hebben, soms vierhoog op een smal balkonnetje spelen, kan men niet veel goeds verwachten Wij hebben sterk het gevoel dat de problemen van het Schrijverspark worden onderschat door de instanties, die zich in deze moderne tijd bezig houden met het welzijn en wei-wo nen van de bevolking. VEENENDAAL CITY-MOTORS - KOK Spelende kleuters op de brandtrap van de Van Lennepflat, op een hoogte van dertig meter Als het jongetje rechts even achteruit zou rijden stort het in de diepte. In de raadsvergadering van 21 mei 1957 werd de burgemeester aangewezen als vertegenwoordiger der gemeente in de aandeelhoudersvergadering der N.V. Waterleiding Maatschappij ..Rhenen". In de eerstkomende aandeelhoudersver gadering moeten de winst- en verliesrekening en de balans van 1964 worden goedgekeurd Uit de stukken blijkt, dat er over 1964 een winst is gemaakt van 9.099,45. Opgemerkt wordt hierbij dat de post onderhoud aanzienlijk ho ger is dan in het vorige jaar. Dit vindt zijn oorzaak in enkele bij zondere onderhoudsposten t.w. f 6.300,— voor wijziging van de leidingen in ver band met de reconstructie van de Nieu we Veenendaalseweg en f 9 164,34 voor afboeking achterstallig onderhoud van hotel De Koerheuvel. Hiermede zijn de indertijd geacti veerde verbeterings- en herstelkosten van De Koerheuvel, welke indertijd nodig waren in verband met de nieu we verpachting, geheel afgeschreven De raad van commissarissen stelt voor het winstsaldo 1964 als volgt te ver delen: netto batig exploitatiesaldo f 9.099,45 onverdeeld winstsaldo 1963 f 154,90 f 9 254.35 3l/z°lo dividend op aandelen kapitaal ad f 263 000,— f9.205,— Zondag 24 oktober wordt weer een kerkdienst voor geestelijk gehandicap ten. hun ouders en vrienden gehouden. Daar blijkt, dat velen het fijn vinden dat de dienst in een echte kerk gehou den wordt., zal men voortaan steeds in een kerkgebouw de diensten houden. Ds D. van Enk zal zondag a.s. spreken in de Gereformeerde kerk aan de Vaart- brug De dienst begint om kwart over elf. terwijl het orgel vanaf kwart voor elf geestelijke liederen speelt. Maandagavond om zeven uur zal de grote winkelbeurs in het marktgebouw te Ederveen officieel worden geopend met een toespraak door Wethouder Jansen van bedrijven. De beurs zal maandag, dinsdag en woensdagavond voor het publiek geopend zijn. Een groot aantal stand houders, waarvan de meesten de winkelstand van Ederveen vertegenwoordigen, zullen de beschikbare ruimte vullen, waarbij ze op over zichtelijke wijze hun artikelen voor het publiek uitstallen en desgewenst een demonstratie geven. Aan de winkelbeurs is 'n grote verloting verbonden, waarbij men mooie prijzen in de wacht kan slepen, o.a. een rijwiel, een draagbare radio, een pick-up en nog veel meer aantrek kelijke zaken. Iedere avond vindt een trekking plaats. Op de beurs is een gezellige koffiebar ingericht. Zoals reeds vermeld zijn de baten van deze winkelbeurs bestemd voor het stichten van het zo hoognodige Dorpshuis. Voor de tweede maal probeert het actieve comité met deze attractie een flink bedrag voor het goede doel bijeen te krijgen. In 1963 kon men drieduizend gulden aan het reeds beschik bare geld toevoegen, dank zij het publiek dat in grote getale naar de beurs kwam. Men hoopt uiteraard dat de inwoners van Ederveen en omstreken ook nu weer gehoor zullen geven aan de oproep en zo het Dorpshuis dat toch werkelijk in ieders belang is, dichterbij brengen. Op de beurs van Ederveen zijn een aan tal plaatselijke middenstanders vertegen woordigd, maar ook standhouders van buiten. De volledige lijst van deelnemers vindt men in de advertentie, voorkomende in dit nummer. Terwijl de moeders steeds een oogje in het zeil houden wagen de kleuters het toch hoofd en handen tussen de te ver uit elkaar staande spijlen te steken. Ederveen groeit. Dat kan iedere inge zetene beamen en zelfs de toevallige voor bijganger herkent in dit aardige dorp be slist niet meer de turfgraversgemeenschap uit het begin van deze eeuw De gemeente Ede heeft Ederveen opgevoerd tot een moderne leefgemeenschap Er kwamen verschillende voorzieningen tot stand in de laatste tien jaar. De winkelstand van het dorp hield hiermee gelijke tred. Eder veen kent een aantal, naar de eisen des tijds ingerichte levensmiddelenzaken, een meubelinrichting, die in een dergelijk klein dorp eigenlijk een unicum is Twee bloeiende rijwiel- en bromfietszaken, mo derne slagerswinkels en een dames- en herenkapsalon completeren de winkel stand, die eveneens in de laatste tien jaar een grote uitbreiding onderging De huis vrouwen van Ederveen zullen evenwel met de grote aankopen toch nog naar een andere plaats moeten, want b.v een schoe nenzaak of een dames- en herenconfectie zaak is niet aanwezig Hiervoor trekken de Ederveensen meest naar Veenendaal en een enkele naar Ede Al is Ederveen dan duidelijk uit het landelijke isolement gehaald en neemt de woningbouw steeds grotere vormen aan, wensen blijven er nog genoeg over Een van deze wensen is de voorgenomen stichting van een Dorpshuis. Zou ergens behoefte aan bestaan dan is het wel aan een dergelijke gebouw Want iedere De beer G. Hardeman, Voorzitter actie-comité „Dorpshuis". insider weet het Het verenigingsleven in Ederveen is nou niet direct een bloeiende zaak. Veel hangt daarbij af van de be perkte- of eigenlijk helemaal niet aan wezige accomodatie Het is toch eigenlijk ondenkbaar in 1965 dat voor de honderden kinderen van Ederveen geen gelegenheid bestaat om aan gymnastiek te doen. De oudere generatie zag in de lichamelijke opvoeding niet veel heil, maar de tijden zijn veranderd „Een gezonde geest in een gezond lichaam" is een slogan, die in dit verband veel wordt gebruikt en een aanwijzing is hoe het de bouwsom zal door de instanties worden gedragen, maar het resterende deel moet door de bevolking worden opgebracht. Mede, door verschillende evenementen haalde het comité al ruim f 6000 binnen Een aardige som. maar niet voldoende om Het Marktgebouw aan de Schras te Ederveen waarin volgende week de Tweede Winkelbeurs wordt gehouden. eigenlijk moet zijn. Maar niet alleen de jeugdsport kan niet bedreven worden, is er een vergadering of bijeenkomst dan moet een beroep worden gedaan op de marktcommissie, die het marktgebouw altijd welwillend afstaat De inrichting van dit oude gebouw voldoet echter in het geheel niet aan de eisen en boven dien kan het 's winters niet worden ge bruikt, omdat er geen verwarming is De oprichting van een dorpshuis is dus geen luxe, maar bittere noodzaak Al zijn dan de uiterlijke voorzieningen, betere woon gelegenheid. betere wegen, betere afvoer van water, een aanzienlijke vooruitgang voor dit aanvankelijk wat vergeten dorp innerlijk moet ook gezorgd worden voor een goede leefbaarheid Reeds enkele ja ren is het actiecomité bezig de benodigde gelden te verzamelen De overheid heeft een speciale regeling omtrent de stichting van dorpshulMB «pgesteld. Driekwart van een en ander in deze steeds duurder wor dende tijd te realiseren Daarom zal heel Ederveen de schouders onder het plan moeten zetten Dan zal het zeker lukken Op woensdag 27 oktober a.s hoopt men in Ederveen weer te starten met een moedercursus, zoals ook vorige ja ren werd gegeven De nieuwe cursus, dei acht weken duurt zal worden ge houden in het Groene Kruisgebouw aan de Hootsenstraat. tedere woens dagmiddag om half drie. De lessen, die ln hoofdzaak oestemd zijn voor jonggehuwden of a.s moeders worden gegeven door zuster Van cchel- ven, districtsverpleegster van het Groe ne Kruis uit Arnhem Men kan zich voor deelname aan de moedercursus vanaf heden opgeven bij de vijkver- pleegster zuster Bergwerff De kosti bedragen f 3,50 voor de gehele cursus. blijft onverdeeld winstsaldo f 49.35 Zoals ook reeds bij de jaarstukken van 1963 is opgemerkt is een dividend uitkering van 3*/t °/o, bij een gemiddel de gemeentelijke investeringsrente van 4,215 l/t beslist onvoldoende. Hoewel door de laatste tariefsverhoging, welke 1 april 1965 is ingegaan, de resultaten ongetwijfeld gunstiger zullen worden, „Krijg ik me gisteren herrie met een vriend. Hij zei dat de Panter Passage 17 cent kost en dat met een gezicht... Ik rook ze al langer dan vandaag en ze kosten 15 ct. (Er zijn wel Panters van 17 cent, die heten Mignon)". Panter maakt er trouwens twaalf: •3 smaken *8 modellen*12 prijzen. Daarom noemt men Panter: dé makers van kleine sigaren. (wordt vervolgd) In de raadsvergadering van 21 mei 1957 werd de burgemeester aangewe zen als vertegenwoordiger van de ge meente in de aandeelhoudersvergade ring der N.V. Waterleiding mjj. „Rhe nen". In de eerstkomende aandeelhouders vergadering moet worden voorzien in de vakature van een commissaris, ont staan door de periodieke aftreding van de heer mr. J. Deen. Bij de benoeming van een commis saris moet volgens eerder genoemd be sluit de beslissing van de raad in acht worden genomen. Door de raad van commissarissen is de volgende niet bin dende aanbeveling opgemaakt: 1 Mr. J. Deen, Herenstraat 67, Rhenen; 2 Ir. J. J. Plaet, Utrechtsestraatweg 146, Rhenen. De heer Deen is genegen een even tuele herbenoeming te aanvaarden. Het college stelt de raad voor door stem ming te bepalen welke persoon door de burgemeester als commissaris kan worden benoemd. moet niet verwacht worden dat deze in de naaste toekomst aanzienlijk hogere dividenduitkeringen mogelijk zullen maken. De reden hiervan is dat de afschrij vingen op de investeringen tot dusver re in feite te laag zijn. Deze afschrij vingen vinden namelijk nog steeqs plaats op basis van de aanschaffings waarde en niet op herwaarderings basis. Vernieuwing in het buizennet, well<e in de naaste toekomst ongetwijfeld no dig zullen zijn, zullen een aanzienlijk hogere afschrijvingslast tot gevolg heb ben. Ook de loonpost beweegt zich fn een steeds stijgende lijn. Het college stelt de raad voor de burgemeester te machtigen de winst- en verliesrekening en de balans voor 1964 goed te keuren. De raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 26 oktober ten ge meentehuize in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgen de punten van behandeling: 1 Notulen; 2 Ingekomen stukken en mededelingen; 3 Wijziging gemeen schappelijke regeling vleeskeurings kring „Veenendaal"; 4 Gemeenschappe lijke regeling instandhouding gemeen schappelijk woonwagenkamp; 5 Wijzi ging verordening rioolrechten; 6 Mach tiging benoeming commissaris N.V. Waterleiding Mij „Rhenen"; 7 Verkoop woning Grutterstraat 22; 8 Vaststelling jaarstukken N.V Waterleiding Mij Rhenen over 1964; 9 Wijziging veror dening bepalende uren waarop het bu reau van de burgerlijke stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn; 10 Aankoop grond; 11 Vaststelling ex ploitatievergoeding bijzondere kleuter scholen over 1964; 12 Overdracht grond ten behoeve van de tweede christelijke kleuterschool; 13 Benoeming onderwij zer; 14 Beëdiging waarnemend gemeen te-ontvanger; 15 Wijzigingen gemeen tebegroting, begroting grondbedrijf en begroting gemeentewerken dienstjaar 1965. Specificatie stukken punt 2: a. be groting 1966 openbaar lichaam voor lichting en vreemdelingenverkeer; b. begroting 1966 vleeskeuringskring .Vee nendaal'; c. begroting 1966 A-kring Utrecht c Bescherming Bevolking; d. rekening 1964 A-kring Utrecht c Be scherming Bevolking; e. jaarverslag 1964 vleeskeuringskring .Veenendaal'; f. overzicht besluitvorming fluoride ring drinkwater; g. schrijven gedepu teerde staten van Utrecht d.d. 21 juli 1965 betreffende wedden secretaris en ontvanger. Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft, zoals bekend, plannen gemaakt tot vervanging van het oude postkan toor, door een nieuw modern ge outilleerd gebouw. Teneinde ook een betere toegang naar het achterterrein van het postkantoor te krijgen, heeft genoemd bedrijf het college verzocht het pand Grutter straat 22 te verkopen. Na aankoop zal dit dan worden gesloopt. Het college meent, dat er geen be zwaar bestaat om tot verkoop van dit oude pand over te gaan. De opper vlakte van de bij dit pand behorende grond bedraagt 129 m*. Voor de grond met opstallen is een prijs bedongen van f 15.000,— waarmede genoemd bedrijf accoord gaat. Het college stelt de raad voor tot verkoop van genoemd pand te besluiten. SCHUUR B(j raadsbesluit van 1 maart I960, verleende de raad medewerking aan de stichting Christelijke Kleuterschool „Irene" voor het stichten van een twee- ktassige kleuterschool. De stichting heeft thans de benodigde rjjksgoedkeuring voor de bouw van de school verkregen. Het stichtingsbestuur heeft in ver band hiermede verzocht het terrein, gelegen aan de Ericalaan, hoek Beu kenlaan aan de stichting in igendom over te dragen Deze overdracht moet Ti.is" PIIROL plaats vinden op grond van het bepaal de in art 58. derde lid. van de kleuter onderwijswet De geschatte waarde der grond wordt in mindering gebracht op de voor de schoolstichting beschikbaar te stellen gelden. De grondwaarde moet worden ge schat door een commissie van drie taxateurs, te benoemen doot de onder wijsraad. het schoolbestuur en het ge meentebestuur De waarde van het be treffende terrein, groot 1850 m*. werd d.d 10 september j.l geschat op f 27 750,— Het college stelt de raad voor aan de Stichting Christelijke Kleuterschool „Irene", ten behoeve van de bouw van de tweede kleuterschool, m eigendom over te dragen net perceel grond ge legen aan de Ericalaan hoek Beuken laan kadastraal bekend *emeente Rhe nen, sectie C nr 2387, ter grootte van 1850 m1, tegen de geschatte waarde van f 27.750,—.

De Vallei | 1965 | | pagina 4