PANTER S Tweede Kamerlid M. W. Schakel (A.R.) sprak voor kiesverenigingen uit Z.O. Utrecht Kleuterschool „Bij de Molen" feestelijk geopend GEESTELIJK Open uw hart voor liet GEHANDICAPTE KIND! an?fcfe droop i Strubbelingen bij bouw hervormde pastorie in Renswoude Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 29 oktober 1965 12 Samenzangavond in Geref. Oude kerk AMERONGEN VOOR BABY'S HUIDJE A.R. distancieert zich van brief fractieleider P.v.d.A. Nederhorst Woensdagavond sprak het Tweede Kamerlid voor de Anti Rev. Party, de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos in gebouw 't Trefpunt voor een zeer aandachtig gehoor. De bijeenkomst was belegd door de centrale van kiesverenigin gen in de Zuid-Oosthoek van Utrecht. De voorzitter van de centrale de heer Kra nenburg uit Doorn leidde de spreker in. Burgemeester Schakel had zyn actuele rede in drie punten onderverdeeld: a. De regeringswisseling en de toetreding van de AR tot het kabinet Cals; b. de miljoenennota en c. de koningskwestie en dan speciaal de recente veelbesproken brief van Drs. Nederhorst fractieleider van de P.v.d.A. MOEITE De heer Schakel begon zijn betoog met op te merken dat er nogal wat AR zijn die moeite hebben met het feit dat het kabi net Marijnen werd afgelost door Cals en speciaal met de toetreding van de A.R. in een kabinet waarin ook socialisten zitting hebben. Men moet evenwel alles in de juiste proporties zien aldus de heer Scha kel. De radio- en t.v. kwestie was een sle pende zaak binnen het kabinet Marijnen. De VVD wilde een opening van de tele visie die in strijd was met het verkiezings program van de AR uit 1963. Met de VVD viel over de onderhavige kwestie niet te onderhandelen dus viel deze partij uit de boot. Met de breuk in het kabinet waren wij unaniem niet gelukkig. Dan er ook maar uitstappen? Hiervoor bestond geen reden want dan zouden we geen motief gehad hebben. Met de KVP en de P.v.d.A. ston den wij op hetzelfde standpunt wat be treft de radio- en t.v. kwestie. En als het gaat om de vraag met liberalen of socia listen in een kabinet dan heeft de AR geen voorkeur. Jammer dat de heer Beernink van de CHU een ander standpunt mee nde te moeten innemen. Dat was geen prettige situatie. Je kunt heel snel uit elkaar groei en de AR en CHU'waren ook al uit elkaar gegroeid, getuige het verdeelde stemmen over bepaalde onderwerpen in de laatste maanden. Overigens vond de heer Schakel dat de omroepwet nu wel spoedig zal moeten komen, want hij vond het po litiek onzindelijk dat deze zaak de drie regeringspartners eigenlijk aan elkaar ge bonden houdt. De REM of Veronica mag in 1967 geen verkiezingspunt meer zijn volgens spre ker. Troonrede Over de troonrede en de miljoenennota merkte spreker op dat het kabinet Marij nen aan dringende zaken wilde ontkomen, maar dat het kabinet Cals met een zeer ambitieus programma op tafel kwam. Dat „De Panter Furore is toch dat lichte sigaartje van 20 cent zegt mijn zwager laatst. Kijkdat is nou m'n zwager. Hij heeft altijd bijna gelijk. Want de Furore s krinkelend licht, maar.hij kost 18 cent. Er is wel een lichte Panter van 20 ct. die heet Domino Panatella). Panter maakt er trouwens twaalf: •3smaken«8 modellen *12 prijzen. Daarom noemt men Panter: dé makers van kleine sigaren. (wordt vervolgd) torie ook republikeinse tendensen, maar stellen de constitutionele monarchie bo ven alles aldus de heer Schakel. Ingaande op de brief die Drs. Neder horst (P.v.d.A.) aan 73 leden van zijn par tij heeft doen toekomen wilde de heer Schakel nadrukkelijk afstand nemen van hetgeen hierin wordt gesteld. Spreker zag in de tendens van het schrijven een ver langen naar de volkssouvereiniteit, voort gekomen uit de Franse Revolutie. De Anti Revolutionairen verzetten zich tegen die gedachte. De Koning regeert bij de gratie Gods en wij zullen het gezag van het Ko ningshuis in deze dagen schragen. De heer Schakel deelde nog mee dat er harde woorden over zijn gevallen in de wandel gangen van de Tweede Kamer. Op 10 no vember a.s. zal de AR duidelijk stelling nemen en haar standpunt niet verhullen. Na de met grote aandacht gevolgde rede van het Tweede Kamerlid werd een zeer levendige discussie gehouden, waaruit bleek dat binnen de kring van de AR de „verontrusten", waartoe in zekere mate ook spreker van deze avond behoorde (zij het een verontrusting over enkele secun daire onderdelen van het beleid) een be hoorlijk deel uitmaken. Op de kardinale vraag of de AR meer voor samenwerking met liberalen of scoialisten voelt ant woordde spreker dat het lood om oud ijzer is want „beiden zijn kinderen van de revolutie". De verschillende stromingen mogen volgens de heer Schakel nooit tot een breuk in de partij leiden, dit in ant woord op een vraag van een verontrust partijlid. Tegen 11 uur werd de levendige verga dering door de Heer Schakel met dank gebed gesloten. De eerstvolgende verga dering van de centrale van kiesverenigin gen is op 22 november te Maarn waar mi nister Diepenhorst zal spreken over EEG problemen. Op zondagavond 31 oktober a.s. wordt er een samenzangavond gehouden in de Geref. Kerk VaartbrugDe liturgie berust bij de weleerwaarde heer ds. J. Ytsma. Naast samenzang en solo zang is er ook koorzang. Medewerking verleent het plaatselijk Geref. Kerk koor „Soli Deo Gloria" o.l.v. Henny Pomp. De koorzang wordt geopend met het „Sanctus" (Heilig ist der Herr) van Franz Schubert. Verder zingt het koor o.a. uit zang en tegenzang van Jac. Kort de psalmen 116 en 138. Deze psal men worden afgewisseld door gemeen tezang en solozang. Solist op deze avond is de bekende bariton Cor Niessen uit Utrecht. Cor Niessen werd op 6 maart 1924 te Vleuten geboren. Ontving zijn eerste zanglessen op het Utrechtse Conserva torium van mej. Henriëtte van den Brink. Verder werd de heer Niessen op geleid bij de zeer bekende bas Guus Hoekman. Thans staat hij nog onder de hoede van de zangpaedagoog Gerard Meyer. Cor Niessen is in hoofdzaak orato rium- en liederenzanger, vooral van het geestelijke lied. Hij zingt dan ook reeds 10 jaar bij de ochtend-kerk diensten in het Ooglij dersgasthuis te Utrecht. De heer Niessen behoort tot de vaste zangers in de verschillende omroepkoren van de Nederlandse Radio Unie te Hilversum. Aanstaande zondag zingt hij „De Heilige Stad" van S. Adams en twee bekende geestelijke liederen, achter- eehvolgens: Hem in 't harte dragen" en „De Heer kent al de Zijnen". Het or gel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Deze zangavond wordt be sloten met het zingen van het Luther- lied. De toegang is vrij! Een ieder, die graag zingt, is van harte welkom. SCHIETUITSLAGEN Bij onderlinge schietwedstrijden be haalden de leden van Willem Teil te Amerongen de volgende punten: R. C. C. Brinkman 97, H. den Uyl en G. Wijn bergen 96, W. Engelaar en H. de Groot 91, A. Duffels 90, J. L. Engelaar, G. Mulder en P. v. d. Sigtenhorst 89, J. Niessen 91. Mej. J. J. de Man als hoofdleidster geinstalleerd Woensdagmiddag werd in de Juliana van Stolbergschool een nieuwe drieklas- sige kleuterschool geopend. Dit gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in een der lokalen van de school, waarbij een aantal genodigden aanwezig was. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg en de wethouders De Ruiter en Koppenberg. Verder merkten wij o.m. op: Dr. C. Graafland, hervormd predikant en de schoolarts alsmede een aantal leidsters van andere kleuterscholen. De zelfstandige kleuterschool, die overigens al enige tijd in gebruik was, zij het als dependance van de kleu terschool „De Zonnehoek" kreeg de toepasselijke naam „Bü de molen". De nieuwe hoofdleidster Mej. J. J. de Man werd geinstalleerd. Zij zal worden bijgestaan door Mej. Materman uit Rhenen. meer wordt uitgegeven voor woningbouw, verkeer en onderwijs heeft de volle in stemming van de AR fractie in de Tweede Kamer. Wij moeten de technische ont wikkeling in de ons omringende landen kunnen bijbenen en zullen dan moeten zorgen dat de laboratoria voor research worden voorzien van de middelen om de vooruitgang te kunnen volgen. Doen we dat niet dan "raken we binnen de kortst mogelijke tijd achterop. Wat de woning nood betreft, de heer Schakel was van oordeel dat de profetische uitspraak van Minister Bogaers dat-de ergste nood in 1970 zal zijn opgevangen steeds meer kans maakt bewaarheid te worden. Is dit een typisch socialistisch program? De heer Schakel vond van niet want de socialis ten zijn tegenstanders van verhoging in directe belastingen en toch werd hierin grotendeels de dekking gezocht. Je kunt gemakkelijk, zoals de Boeren partij en de Telegraaf doen, tegen elke belasting ageren, maar dat kun je doen uit de hoek van de oppositie. Men draagt zelf geen verantwoordelijk heid. Dit dubbele spel spreekt misschien sommigen wel aan, maar de AR wenst hieraan niet mee te doen. In het belang van ons land en haar bewoners, draagt ze verantwoordelijkheid. De voorgestelde be- lastingspaarbrieven vond de heer Schakel een financieel gescharrel, zoals de heer Roolvink al in de Kamer had opgemerkt. Spreker waarschuwde voor een loonin- flatie door de voortdurende spanning op de arbeidsmerkt. Hoewel Minister Von deling de dekkingsmiddelen op ouder wetse manier gezocht heeft, vind ik dat deze minister van financiën niet die hard heid bezit, die men in die functie moet vertonen aldus de heer Schakel. Toestemming huwelijk Prinses Beatrix Op 10 november zal de Tweede Kamer de toestemmingswet voor het huwelijk van Prinses Beatrix onder ogen krijgen en behandelen. De heer Schakel sprak nadrukkelijk van een toestemmingswet, want toestemmen betekent nog geen instemmen. Deze vr^ag is primair: Wordt met dit huwelijk het landsbelang geschaad? De heer Schakel antwoordde dan kort en bondig: Neen. De keuze van een partner had misschien wat gelukkiger kunnen uitvallen en velen heb ben er de nodige moeite mee. Ook in de fractie zitten, die in de oorlog persoonlijk leed te verwerken kregen. Desondanks zullen wij unaniem vóór stemmen. Door sommigen wordt deze zaak misbruikt om diepgewortelde republikeinse gevoelens via een omweg naar voren te brengen, hoewel niet alle bezwaren onder de repu blikeinse noemer mogen worden gebracht. Wij ala Calvinisten ontdekken in de his- TOESPRAKEN De presidente van de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van Chr. kleuterscholen, mevr. Jol-Mandersloot richtte zich met enkele woorden van welkom tot de genodigden. Zij merkte op dat het bestuur blij was met deze ingebruikname, maar ook teleurgesteld omdat men niet in een nieuw gebouw zat. Stromend water in de klassen zou zeer gewenst zijn en ook andere voor zieningen zijn dringend nodig. Mevr. Jol vond dat de aanwezigheid van een fabriek in de naaste omgeving en het gevaarlijke verkeer op de Nieu we weg wel erg bezwaarlijk waren, maar aan de andere kant was de pre sidente toch blij dat de kleuters in dit ruim 60 jarige gebouw onderdak vonden. Mevr. Jol memoreerde een paar i „inwoningen" in het verleden, zoals in 1939 toen 245 landsverdedigers in de Nieuwewegseschool hun intrek na men. In 1963 had men inwoning van het VGLO en thans weer de kleuters. Er zijn drie lokalen, waarvan twee werk- en één speellokaal. De presi dente vroeg de aandacht voor het kleu teronderwijs in het algemeen en wees op het nut en de noodzakelijkheid van dit onderwijs. De kleintjes- vallen in handen van de leidsters, die na lange studie, pas voor de klas worden gezet. Mevr. Jol toonde zich een voorstand ster van het christelijk kleuteronder wijs, omdat de kinderen al vroeg moet worden verteld vanuit de Bijbel, waar door ze hun eerste indrukken mee krijgen om te leven naar hetgeen Je zus ons geleerd heeft, aldus mevr. Jol. Zij ging hierna over tot de installatie van mej. De Man, die bewust voor het christelijk onderwijs had gekozen en na een goede voorbereiding thans als zelfstandig leidster zal optreden. Mej. De Man ontving uit handen van de presidente een bijbeltje en een boek werk. Hierna werd door enkele kleu ters op een zeer aardige wijze het naambord geschilderd, zodat bekend werd dat de school „Bij de molen" zou heten. Mej. Wesselo, die zolang de kleuters onder haar hoede had, accen tueerde deze naamonthulling nog eens door het wegtrekken van een laken, waarna een echte molen zichtbaar werd. Burgemeester Hazenberg bracht na mens het gemeentebestuur de geluk wensen over. Hoewel de openingstoe spraak van de presidente voor een klein deel in mineur was gesteld, kon de burgemeester verklaren dat de wet houder van Onderwijs steeds met voor stellen kwam die door het voltallige gemeentebestuur met aandacht werden gevolgd. Maar het is nu n^et volmaakt en daarom streven we altijd naar be ter, waarbij we dan content zijn met wat we bezitten, aldus de burgemees ter. Mevr. Jol verklaarde nog dat haar bestuur erg rusteloos was en beloofde dat men steeds weer bij de wethouder van Onderwijs zou aankloppen. Hier na volgden nog felicitaties van de heer Van Galen namens het bestuur van de Jul. van Stolbergschool, van de heer Visser hoofd van deze school en mej. Eepma leidster van de Blokkendoos, die een aandenken aanbood namens alle kleuterscholen. Mej. De Man, de nieuwe hoofdleid ster, werd hartelijk toegesproken door haar vader, de heer S. de Man, hoofd van de Herv. school aan de Beatrix- straat. Ook mej. Wesselo, die zo lang met de kinderen had mogen werken legde in een speechje dat aller harten trof, haar bewogenheid met het kleu teronderwijs bloot. Ze wenste mej. De Man, die enkele jaren onder haar had gewerkt veel succes in haar nieuwe taak. De nieuwe hoofdleidster die hierna zelf het woord verkreeg liet blijken zich altijd al tqt het kleuteronderwijs aangetrokken gevoeld te hebben. Ze dankte zeer in 't bijzonder mej. Wes selo voor de vele lessen, die zij twee jaar als kwekelinge en drie jaar als leidster van haar had geleerd. De sa menkomst werd met dankgebed geslo ten door het bestuurslid de heer v. d. Griend, waarna gelegenheid werd ge geven de werklokalen te bezichtigen. RUILBEURS Op zaterdag 13 november a.s. zal in een zaal van het Dorpshuis te Ame rongen weer een ruilbeurs worden ge houden waar allerhande verzamelvoor- werpen weer van eigenaar kunnen worden verwisseld. De ruilbeurs vindt plaats tussen half drie en half vijf. De hoofdleidster van de nieuwe kleu terschool „Bij de molen", mej. J. J. de Mantemidden van haar kleuters. Woensdag had in Eist onder de ge meente Amerongen een ongeval plaats, waarbij een bestuurder van een mili taire bus tegen een vrachtauto opreed. De militaire chauffeur naderde uit de richting Amerongen, maar op het smal le gedeelte nabij de Vissersweg, toen hij een geparkeerde wagen wilde pas seren kwam hij in botsing met een te genligger. De voorzijde van de militai re bus werd zwaar beschadigd (zie foto). De politie te Amerongen heeft de zaak overgegeven aan de Kon. Mare chaussee te Amersfoort. Onder dit motto zal ook dit jaar weer de Nationale Kollekte gehouden worden. De opbrengst komt ten goede aan onze geestelijk misdeelde medemens, d.w.z. aan een kategorie uit onze samenleving die ruim 250.000 Nederlanders omvat. Veelal in stilte wordt in Nederland de zwakzinnigenzorg beoefend zoals veelal het leed ook in stilte wordt gedragen c.q. opgelost. Hoe moeilijk is het voor de ouders om te trachten hun kind dat geestelijk gehandi capt is; niet alleen als een opgave te zien maar ook als een gave. Het is immers de taak van de ouders om hun kind tot maximale ontplooiing te brengen opdat het later een plaatsje, hoe bescheiden dat ook moge zijn, in de maatschappij kan innemen en hierin een aangepaste taak kan krijgen. Onze samenleving acht, wellicht ook omdat het maatschappelijk werk in de zwakzinnigenzorg in stilte geschiedt en weinig spectaculair is, het geestelijk misdeelde kind meer onvolwaardig dan de lichamelijk zieke die min of meer in de vrijheid staat en dus in de volwaardigheid. Ge lukkig kan geconstateerd worden dat hierin de laatste jaren een gunstige wending is gekomen hetgeen grote invloed uitoefent op de individuele levensinstelling der ouders die de zorg hebben voor een geestelijk ge handicapt kind. Veel goed werk wordt verricht door de onderwijzers verbonden aan scholen voor buitengewoon onderwijs, de pioniers van de zwakzinnigen zorg. Het gespecialiseerd maatschappelijk werk in deze sector kon eerst goed op gang komen toen het Ministerie van Maatschappelijk Werk in 1957 dit werk ging subsidiëren. Ondanks een extra subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, provinciale- en ge meentelijke subsidies dient het particulier initiatief evenwel voor de noodzakelijke aanvullende middelen te zorgen. Deze nationale kollekte wordt gehouden door de drie landelijke in stellingen voor sociale- en pedagogische zorg, t.w.: „De Nederlandse Vereniging voor Sociaal Pedagogische Zorg", „De Vereniging van de H. Jozef van Cupertino", „De Protestant Christelijke Vereniging tot Be vordering van Sociale en Pedagogische Zorg", en de drie oudervereni gingen. resp.: „Helpt Elkander". „Voor het Zorgenkind", „Philadelphia". Er is reeds veel tot stand gebracht, b.v. kleuter-„schooltjes" voor imbeciele kinderen (deze worden door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog niet als „school" erkend). dagverblijven voor zwaar geestelijk entaf lichamelijk gehandicapten. maatschappelijk werk onder zwakzinnigen. tehuizen voor zwaar geestelijk gehandicapten die ouderloos zijn. internaten. observatiecentra. werkplaatsen. Al deze activiteiten gaan uit van het particulier initiatief. Bezint u zich eens op uw eigen materiële voorspoed, uw gezinsgeluk, uw rijkdom ge zonde kinderen te hebben dan zijn wij ervan overtuigd dat u ter bevor dering van het geluk van de geestelijk misdeelde medemens, de a.s. kol lekte extra zult steunen. Ook kunt u uw bijdrage storten op gironummer 382714 t.n.v. mevr. M. Hazenberg-de Jonge, Rotterdamse Bank Veenendaal, met vermelding van „najaarskollekte". Gesprek hereniging gaat door Commissies uit de centrale Her vormde kerkeraad en de kerkeraad van de Herv. gemeente Sola Fide te Veenendaal zullen elkaar voor het eerst ontmoeten op 11 novem ber a.s. Deze commissies gaan een nieuw gesprek over eventuele toe nadering, dat de beide kerkeraden met elkaar zullen hebben, voorbe reiden. Dankdag metterdaad In verband met de dankdag voor arbeid en gewas gaat de Gerefor meerde jeugd te Veenendaal weer een fruitaktie ontketenen. Twee da gen voor de Dankstond op woensdag 10 november a.s. haalt men fruit bij de gemeenteleden op. dat na de dienst wordt bezorgd bij zieken en bejaarden. Jeugdouderlingen De kerkeraad van de Chr. Geref. Pniëlkerk te Veenendaal heeft be sloten de raad uit te breiden met een aantal ouderlingen, die hun aan dacht speciaal zullen richten op de jeugd en het jeugdwerk. men, omdat deze, opkomend uit een aan het evangelie vreemde geest in de eerste plaats niet kunnen die nen tot beleving van de in Christus gefundeerde levensvreugde, ten tweede in de heiliging van het leven hinderen en ten derde de christelijke waakzaamheid tegenover eigen le ven en dat van de naaste uit het oog doen verliezen. Handelingen der Apostelen onder de titel „Vaart" Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft weer een bijbelboek in heden daags Nederlands uitgegeven. Het evangelie van Johannes, dat vorig jaar onder de titel „Licht" werd uitgegeven is een groot succes ge worden. Er werden 100.000 exem plaren van het boekwerk verkocht. „Vaart", de Handelingen der Apostelen in hedendaags Neder lands, telt 128 bladzijden, waarvan 29 foto's en 8 landkaartjes. Gereformeerde kerken groeien Het ledental van de Gereformeer de kerken is in 1964 met bijna 12.000 leden toegenomen. Op 1 januari 1965 bedroeg het totale aantal doop- en belijdende leden 811.000. Wijziging in parochiegrens tussen Rhenen en Veenendaal In verband met het feit dat af gelopen zondag de R.K. parochie Leersum (ook omvattende Ameron gen) is opgericht is er door het bis dom ook een wijziging aangebracht in de parochiegrens Veenendaal- Rhenen. Deze loopt nu door de bos sen van Prattenburg vanaf de toe ristische autoweg naar Leersum. De autoweg is ook de grens geworden Zoveelste beroep De Hervormde gemeënte te Eist heeft na ettelijke teleurstellingen thans een beroep uitgebracht op ds. T. Lekkerkerker te Hagestein. Kerkvoogdij zaken opnieuw gereglementeerd Dinsdag 2 november a.s. zal in de Oude Kerk te Veenendaal een ver gadering worden gehouden van mannelijke lidmaten der Hervorm de gemeente. Aan deze vergadering zal een nieuw reglement op het be heer van de kerkelijke goederen en fondsen ter beslissing worden voor gelegd. Niet dansen De classis Tiel van de Gerefor meerde kerken heeft, naar aanlei ding van het verzoek van de kerk van Herwijnen om een uitspraak over het dansvraagstuk, medege deeld, dat men moeilijk een onge nuanceerde uitspraak kan doen. De classis heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat heel het ontspanningsleven moet liggen op het vlak van verantwoord christe lijk leven, waarbij de persoonlijk heid een grote rol speelt. De classis verwees naar de uit spraak van de Haagse classis in 1962, n.l. „dat het niet naar de eis van Gods Woord kan zijn mee te doen aan deze huidige dansvor- President-kerkvoogd A. P. Wol les winkel: Een pijnlijke zaak Aan de Kerkstraat te Renswoude is de nieuwe hervormde pastorie in aan bouw. In het bouwcontract wordt als datum van oplevering 1 oktober 1965 genoemd. Maar thans d.rie weken later is er nog geen kyk op wanneer de nieuwe pastorie klaar zal zün. Inmiddels zit het predikantengezin van Ds. v. d. Peut in de misère. De koper van de oude pastorie staat erop om deze woning te betrekken. Men is reeds bezig om achter in de tuin van de pas torie een constructiewerkplaats te bouwen. Grote zandauto's reden tot vlak voor de deur van de pastorie en hierdoor werden o.a. een stoep en een put vernield. Mevr. v. d. Peut wordt er kennelijk nerveus van. De nieuwe eige naar staat te dringen om in haar woning te mogen en zjj moet wachten tot de nieuwe pastorie klaar is. PIJNLIJK De president kerkvoogd, de heer A. P. Wolleswinkel, spreekt van een zeer pijnlijke kwestie. Het predikan tengezin heeft recht op een goede voorbereiding voor de verhuizing, maar wordt nu feitelijk al half weggedrongen en zit op de schop stoel. Ook de koper van de oude pastorie is benadeeld. Hij rekende erop om op 1 oktober het pand te kunnen betrekken. Het klemt te meer omdat een der bewoners thans in een zomerhuisje verkeert, maar daar de winter niet kan afwachten. De fam. Leyenhorst wordt door de kerkvoogdij schadeloos gesteld voor de moeilijkheden, die men na 1 ok tober heeft, 't Is een tragische ge schiedenis aldus de pres. kerkvoogd. Aanvankelijk vroeg de koper om op 1 augustus de oude pastorie te mogen betrekken. We deden er voor zichtigheidshalve twee maanden bij, maar nu is het nog huilen. We heb ben gemeend eigen mensen voor de bouw te nemen en schonken het vertrouwen. Er zit echter totaal geen schot in. Men belooft koeien met gouden horens, maar er wordt niet veel klaargemaakt. Ik ben er misselijk van en heb de moed op gegeven aldus de heer Wolleswin kel. Nogmaals, de kerkvoogdij vindt het bijzonder erg voor Ds. v. d. Peut en zijn gezin, ook voor de fam. Leyenhorst, die op de oude woning zit te springen. Stagnatie De architect, de heer A. H. Nes uit Barneveld spreekt van een ernstige stagnatie. Er zit totaal geen gang in. De architect vindt het een schandaal dat er zo lang over ge daan wordt. Maar wat wil men? De vakmensen zijn geweldig druk be zet. Je kunt er achterheen zitten Ds. L. v. d. Peut Herv. predikant te Renswoude maar het helpt je geen zier. Er is in het contract de datum van 1 ok tober genoemd, maar het kan nu wel Kerstmis worden. De heer Nes was op de hoogte van de misère waarin het gezin van de dominee verkeert, maar vond dat hij hier voor niet verantwoordelijk was. Een der aannemers de heer Val- kenburg weet de oorzaak van de stagnatie aan het te laat arriveren van de hulpmiddelen. Onderdelen van de centrale (verwarming kwa men weken te laat aan b.v. (dit wordt doof- de architect ontkend). Hoe het zij, de fam. v. d. Peut, ziet onder het raam van de oude pastorie hopen zand liggen, nodig voor de bouw van de constructie werkplaats die in de tuin verrijst. Het is een zaak, die ons erg ver driet, en we staan er helemaal bui gen aldus mevr. v. d. Peut. We had met Rhenen, vroeger was dit de Cnneraweg, waardoor o.a. het zie kenhuis en het zwembad nu ook officieel tot de parochie van Vee nendaal zijn gaan behoren. Oliebollen voor hervormd wijkcentrum De Hervormde jpeugd van Vee nendaal wil zich metterdaad inzet ten om het wijkcentrum in de nieuwbouwwijk 't Hoorntje te kun nen realiseren. Binnenkort hoopt men voor dit doel een oliebollen actie te houden. Hervormd maatschappelijk werk Op maandag 1 november a.s. treedt de nieuwe maatschappelijk werkster van de Ned. Herv. ge meente te Veenendaal, mej. P. Moll uit Huizen, in dienst. Dit maatschap pelijk werk zal zich richten op: problemen bestaande door een abrupte verandering van omgeving door een sterk toenemende welvaart of vermindering van inkomen, een veranderd normenpatroon, proble men in huwelijk en gezin, opvoe ding, betrekking, uitzending van volwassenen en kinderen naar rust huizen of anderszins, ziekte en in validiteit. Over al deze aangelegen heden kan men contact opnemen met mej. Moll die haar kantoor heeft in de Eierhal (het vroegere kan toor van Unitas) en daarin zitting houdt van maandag t/m vrijdag van half tien tot half elf 's morgens. Filmavond van hervormde jeugdraad Zaterdagavond 30 oktober hoopt de Hervormde jeugdraad in gebouw Eltheto de bekende film „Maarten Luther" te vertonen, dit in het ka der van de viering van de Her vormingsdag. Reparatie uurwerk Julianakerk, kosten ruim f 10.000,— In 1927 werd bij de bouw van de Julianakerk, op grond die toen tot het gebied van de gemeente Ede behoorde door de gemeente een uurwerk en een luidklok met bij behorende luidstoel aangebracht. De oorspronkelijke luidklok werd in de laatste wereldoorlog door de Duit sers geroofd waarna de Hervormde gemeente zorg droeg voor een nieu we luidklok. Tevens werd door de Hervormde gemeente een uurwerk installatie aangebracht. De zorg voor het instandhouden van deze installatie, met uitzonde ring van de luidklok, ging bij de grenswijziging tegelijk met de ei gendom ervan in handen van de gemeente Veenendaal over. Het uur- werk verkeert thans in een deplora bele toestand. Het gemeentebestuur heeft bij de oorspronkelijke leve rancier de N.V Eysbouts te Asten prijsopgaaf gevraagd voor herstel van het uurwerk. De totale kosten worden becijferd op f 10.500,—. De kerkvoogdij van de Hervormde ge meente zal voor een bedrag van f 3500,in deze kosten bijdragen. den eigenlijk al lang in de nieuwe pastorie moeten zitten. En nu draait het erop uit dat we midden in de winter moeten overhuizen, juist wanneer mijn man met de feestda gen ontzettend druk is. Ds v. d. Peut, neemt momenteel deel aan een veertiendaagse piedikantencon- ferentie op „De Horst" te Drieber gen en is dus afwezig. De predi kantsvrouw zit evenwel midden in de moeilijkheden. Als ze een stap buiten de deur zet. loopt ze over het terrein van een ander. Een bouwterrein met alle nadelige ge volgen eraan verbonden. De laatste weken in ons oude huis worden bij zonder moeilijk. Het is jammer dat het zo moest lopen vindt mevr. v. d. Peut

De Vallei | 1965 | | pagina 12