Zweminrichting gaat voor rioolzuiverings installatie, aldus Wethouder van Kuyk Wedgwood SetterSet Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om gehakt met Oem te braden. Hier komen ze! Als gemeente Veenendaal prioriteit moet bepalen: BEIDEN ZEER BELANGRIJKE ZAKEN RHENEN AMERONGEN Caecilia wil vooruit en gaat uitbreiden SCHERPENZEEL EDE LUNTEREN Bijeenkomst van C.P.B., afd. Overberg Nieuwsblad „DE VALLEI' vrijdag 29 oktober 1965 BELANGRIJK Industrie Zwembad VOLLEYBAL Rhevo '65 verloor Geslaagde toneelavond Eenvoudige hulp van bevolking gevraagd VOORUITGANG KOST GELD Krantenactie Landsteiner penning uitgereikt Feike Asma in Ede Kerkconcert in Ede Arie van Enk in Lunteren voor „stijl" aan tafel Huisvrouw opgewekt tot meer politieke belangstelling u 1.98 Fa. L. HEY IZo zuiver Alle grondstoffen van Oem margarine zijn voor 100% ge pasteuriseerd. Dus? Zuiver en gezond. 2 Zo versDe pakjes Oem gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. MARGARINE 3 Zo gul met verrassingen Gratis Pasteurmerken op alle pakjes Oem margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! Vraag uw melkhandelaar om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. Zoals onlangs bekend werd bevindt de gemeente Veenendaal zich in een minder rooskleurige, om niet te zeggen penibele, situatie voor wat betreft de financiering van grote objecten,^ die voor de plaats van zeer bijzonder belang zijn. Het college van Ged. Staten onthield voor alsnog haar goedkeuring aan de begroting 1965 en koppelde deze niet-akkoordverklaring aan de kosten van de rioolzuiveringsinstallatie (sinds 1940 al gepland) en die van het zwembad/annex Sporthal. Hoewel nog niet duidelijk gesteld werd dat Veenendaal een keus uit beide uiterst nodige voorzieningen zou moeten maken ligt dit toch wel in het standpunt van het hoge provinciale bestuurscollege opgesloten. Welk object zou, indien de prioriteit of de urgentie bepaald zou moeten worden, in aanmerking komen voorlopig van de lijst te worden gevoerd? De wethouder van financiën, de heer C. N. van Kuyk, heeft zich met beide za ken, gedurende enkele jaren, intensief en met inzet van zijn gehele persoonlijkheid, bemoeid. Het zou voor hem in het bij zonder een teleurstellende zaak zijn in dien één der objecten door gebrek aan middelen voorlopig niet zou worden uit gevoerd. De wethouder zei hierover: Zo wel de waterzuiveringsinstallatie als het Wethouder Van Kuyk: „Nodig met het oog op de volksgezond heid." zwembad/sporthal zijn zeer belangrijke dingen. In een groeiende gemeente als Veenendaal zijn beiden nodig met het oog ook op de volksgezondheid. Maar de wet houder zou indien de keus moest bepaald worden, het zwembad voorrang geven. De gehele Veenendaalse bevolking zou hier van profiteren en zou wellicht ook be reid zijn zich offers te getroosten voor de realisering van een overdekt zwembad. Dat ligt geheel anders bij de rioolwater zuiveringsinstallatie. De wethouder er kende dat de vervulling van het water (en ook van de lucht) in Veenendaal en om geving ernstige vormen begint aan te ne men. Maar kunnen wij hiervoor onze be volking verantwoordelijk stellen en een beroep doen op hun financiën om een mil joenenobject als een zuiveringsinstallatie te gaan bouwen?. De wethouder zag dit als een aangelegenheid van het Rijk, dat hiervoor speciale commissies in het leven heeft geroepen. De overheidsinstanties gaven Veenen daal het stempel van industriegemeente Het is duidelijk dat verschillende indu strieën hun afval, of het nu water of lucht is, kwijt moeten. Diezelfde industrie helpt dank zij de gestegen export het land aan de nodige deviezen, dus is het ook de taak van het Rijk om voor de nodige voorzie ningen te zorgen aldus wethouder vrfn Kuyk. Men kan deze dingen niet op de bevolking afwentelen. Bovendien woont misschien een kwart van de werknemers in Veenendaal in naburige gemeenten en die kunnen in dit geval niet aangespro ken worden. Wethouder van Kuyk die ruim 21/* jaar bezig was met aankopen van grond t.b.v. de voorgenomen bouw/ van de installatie aan de Slaperdijk en met het bureau Dwarshederik en Verhey uit Amersfoort de tekeningen en de plan nen besprak zou het bijzonder betreuren indien de zaak thans zou worden opge schort. De bijdrage van het Rijk in de stichtingskosten is inderdaad van behoor lijk belang, maar de last voor de gemeente blijft nog altijd zo'n 6 ton aldus de wet houder. Zou het miljoenenobject misschien wat eenvoudiger van opzet kunnen zijn? De wethouder was van oordeel dat „als je wat doet, moet je het doen met het oog op de toekomst" en dan is de geplande in stallatie niet te royaal opgezet. De wet houder verklaarde dat weer een aantal nieuwe vestigingen te verwachten zijn omdat zich gegadigden meldden voor het Industrie terrein II. De groei zal zich waarschijnlijk doorzetten. Het punt van de waterverontreiniging zal dus ook toe nemen. De wethouder vond het een ern stige zaak, die nog heel wat besprekingen zal vergen, ook met de hogere instanties. Als het erop aan komt zou de wethou der dus het zwembad/sporthal voorrang geven, hoewel hij in het huidige stadium ook nog niet kon zeggen wanneer een en ander vastere vormen zou gaan aanne men. Het is ons wel bekend dat "dit leeft in de Veenendaalse bevolking en ook bij de Raad en ons college aldus de wethou der. Een plaats van een omvang als Veenen daal kan een dergelijke accomodatie niet missen. De jeugd en niet alleen zij, moeten in eigen werk en woongemeente ontspan ning kunnen vinden en bovendien is het ook voor de volksgezondheid van het grootste belang. De wethouder geloofde dat, indien, heel Veenendaal hier de schouders onder wil zetten, de realisering niet moeilijk zal zijn. Wethouder Van Kuyk, een actief ge meentebestuurder, die vorig jaar vanwege zijn bemoeienis met beide bovengenoemde voorzieningen zowel door de burgemeester als door de Raad werd geprezen, ziet door de recente ontwikkeling een deel hiervan wellicht tot een latere termijn opgescho ven. Wij kunnen begrijpen dat hij de gang van zaken niet kan toejuichen en kunnen alleen maar hopen dat het Rijk de ge meente Veenendaal uit de financiële im passe zal helpen, waardoor de hoognodige voorzieningen, niet alleen de twee ge schetste, maar ook nog vele anderen (op terreinen als verkeer, woningbouw e.d.) kunnen worden uitgevoerd en wel op af zienbare termijn. Scherpenzeel kwam dit jaar in het be zit van een waterzuiveringsinstallatie die iets meer dan 1 miljoen gulden kostte. Deze kleine gemeente is bijzon der trots op dit moderne object. De eerste wedstrijden die Rhevo '65 speelde tegen Cito (Zeist) en USS (Utrecht) eindigden beide in een 3-0 ne derlaag voor de Rhenenaren. Het was jammer, maar wat kon men verwachten van een team, dat sinds 13 september j.l. in training is en nog geen enkele compe titie ervaring heeft. Het spelpeil was re delijk goed, maar de meeste fouten die gemaakt zijn waren te wijten aan een ver keerde opstelling, vooral bij het opvan gen van de serve van de tegenpartij en een slechte eigen serve, waarmee heel wat kostbare punten verloren zijn gegaan. Gezien de resultaten van de eerste twee wedstrijden zal op de komende trainingen extra aandacht worden geschonken aan de opstelling en het serveren. De resulta ten zullen dan hopelijk beter worden. Dit zit er echt wel in gezien het goede spe lersmateriaal waarover de vereniging be schikt, maar dat echter nog behoorlijk bij geschaafd zal moeten worden. De propagandaavond voor het zwem bad, welke zaterdagavond in het Dorps huis werd gehouden is uitstekend ge slaagd. De SKF toneelvereniging gaf De fusie tussen de harmonie Caecilia en pypercorps Prins Bernhard tot mu ziekvereniging Caecilia, nu ongeveer een jaar geleden tot stand gekomen, be gint nu reeds vruchten af te werpen, 't Gaat goed met deze oude en vertrouwde. Veenendaalse muziekvereniging. Sinds de fusie hebben we ze reeds kunnen waarnemen op Veenendaals straten en daarbuiten om muzikale luister by te zetten aan diverse feestelijke gebeurtenissen. Met staat niet stil bij Caecilia. Men denkt vooruit en men beraamt plannen voor de toekomst. Men speelt thans in de Ere afdeling, maar er is nog een afdeling hoger en dat is de Vaan del-afdeling En daarop hebben de Caecilia mensen hun ogen gericht. Men is er zich van bewust dat dit geen kwestie van vandaag kan zjjn, maar een kwes tie van morgen Het bestuur heeft plannen uitgewerkt en ons daarvan het volgende medegedeeld. Animo is er voldoende bij deze musice rende Veenendalers. Sinds de fusie ver leden jaar tot stand is gekomen hebben zich enkele veelbelovende nieuwe leden aangemeld en enkele vacante plaatsen konden reeds wordeit bezet Men oefent in het verenigingsgebouw nabij de Klaas Katerstraat nu tweemaal in de week Eén avond voor de harmoniemensen; één avond voor de tamboers en hoornblazers Er staan thans twee belangrijke uitbrei dingen op het programma, die beide voor deze vereniging van een groot belang zijn Op de eerste plaats dient het harmoniege zelschap te worden uitgebreid met twee sousaphones Twee instrumenten van een enorme omvang, welke met de bekende grote bassen kunnen worde^ vergeleken Het doel van deze aanschaf is zondermeer de Vaandel-afdeling, want wil men de moeilijkere en zwaardere muziek kunnen spelen, die in deze topafdeling wordt ver eist, dan dient men de beschikking te heb ben over deze dure instrumenten. De prijs van een sousaphone bedraagt ongeveer zestienhonderd gulden, een niet gering be drag. Tevens wil men de aanwezige pot kachel in het verenigingsgebouw vervan gen door twee gasradiatoren. De huidige potkachel kan de gehele ruimte niet vol doende verwarmen. Een muzikant, die er tijdens de oefeningen blak bij zit kan het op zijn overhemd af, terwijl de anderen het bij wijze van spreken met zijn over- jaas aan moeten doen. Hierin wil men in de toekomst verandering brengen door plaatsing van de genoemde twee gasradia toren, die de ruimte voldoende kunnen verwarmen. Maar dit alles kost veel geld. De kosten na de fusie zijn uiteraard gestegen daar er voor een grote vereniging nu eenmaal meer geld ter beschikking moet zijn. De kas van Caecilia is thans dan ook vrijwel leeg. Maar toch gaan het bestuur en de supportersvereniging door. Men is van plan om in de nabije toekomst een zeer eenvoudig beroep op Veenendaals bevol king te gaan doen. Men gaat simpel weg oude kranten ophalen door geheel Vee nendaal Veenendaal is in een tiental sec toren verdeeld. Elke sector krijgt van te voren middels een folder bericht wan neer de ophalers aan de deur zullen ver schijnen. De opbrengst van dit papier komt uiteraard ten goede aan de hierbo ven omschreven doelen. Vele leden zul len aantreden om dit werk tot een goed einde te brengen en mede door de mede werking van Veenendaals bevolking gaan trachten het gestelde doel te bereiken. Op deze medewerking kan Caecilia ongetwij feld rekenen. Het doel heiligt de midde len. een perfecte uitvoering van het blij spel „Je kunt 't toch niet meenemen". Ruim 200 bezoekers waren in het Dorps huis aanwezig, toen ir. J. C. Slagter, voor zitter van de zwembadcommissie met een kort woord de avond opende. Helaas bleek het niet mogelijk al dit jaar te zwemmen aldus de heer Slagter. Het slechte weer lokte hiertoe ook niet erg aan. Maar de zwembadcommissie zet alles op alles om de zaak voor het volgende seizoen klaar te krijgen. Vervolgens was het woord aan de bur gemeester van Amerongen Jhr. Mr. O. R. van den Bosch Deze kon de verheugende mededeling doen dat het pas geleden ge zaaide graszaad al is opgekomen. Er wordt ook binnenskamers hard gewerkt om het bad voor het volgende seizoen klaar te krijgen. Beloftes kon hij echter niet doen, maar hij had goede hoop dat het toch wel voor elkaar zou komen. Veel dank bracht de burgemeester aan de SKF toneelvereniging die geheel be langeloos had aangeboden deze avond te verzorgen. Het opgevoerde blijspel viel zeer goed in de smaak. Dat deze amateur vereniging op een zeer goed peil staat bleek over duidelijk. Vooral de regisseur, grimeur en hoofdrolspeler Hans Berk bracht op zeer overtuigende wijze de hoofdfiguur ten tonele. Hoewel het stuk een blijspel was, met vele zotte situaties, was er toch een les uit te trekken. Geld alleen maakt niet ge lukkig. Voor de bezoekers werd het een boeiende avond. In de pauze werden er pakjes wafels verkocht, die door de Amerongse fabri kant de heer Wittebol gratis werden afge staan. Dr. Kars belastte zich met de taak de wafels aan de man te brengen. Dit ori ginele Amerongse produkt vond veel af trek. De voorzitter van de propaganda com missie de heer H. Sasburg sloot de avond met een bijzonder dankwoord aan de to neelvereniging, en vooral aan de heer Hans Berk voor het vele werk dat hij ge daan heeft terwijl mevr. Potgiesser, extra hulde kreeg. Ook dankte de heer Sasburg de fa. v. d. Lustgraaf te Veenendaal, die gratis 't vervoer van de coulissen regelde en de heer Wittebol voor zijn prachtige gift. Margreetje de Boer en Eva Kingma boden daarop de speelsters een bloeme tje aan. SHOWAVOND VOOR PLATTELANDSVROUWEN Onder grote belangstelling vanjeden der Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en verdere belangstellenden,, werd dinsdagavond in zaal Boszicht een showavyid gegeven. Deze avond werd verzorgd door de firma Methorst in samenwerking met de Wala-fabrieken. De heer B. Methorst heette alle aan wezigen welkom en gaf het woord aan mej. Asmus, de lady-speaker. Deze noemde allereerst de belangrijke func tie van een goede B.H. en een prettig zittend corset. Dan alleen komt de bo- I venkleding goed tot zijn recht. Op vlotte wijze gaf zij commentaar bij alle getoonde modellen. Naast een mo derne collectie foundations (onderkle- ding) kwam ook de perfect geshowde bovenkleding goed tot zijn recht Aan het eind van de avond was iedereen, voorzover men het nog niet wist er van overtuigd dat men bij Methorst op het Plein goed terecht kan. M /r. Zwaan-den Hertog, presidente van de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, dankte alle medewerksters, in het bijzonder mevr. Methorst en bood de dames een bloe metje aan. Op de ledenvergadering van het Roode Kruis, afdeling Scherpenzeel, die donderdagavond in de vergaderzaal van het gemeentehuis, onder leiding van dokter W. van Vulpen werd ge houden, werden als bijzondere blijk van waardering voor in het belang van de bloedtransfusiedienst bewezen diens ten de Landsteinerpenning in brons uitgereikt aan mevr. D. Blaauwen- draad-de Kruif, mevr. E. Veen-Buis, mevr. H. van Kampen-Jansen en de heren G. van de Lagemaat, R. Huls man en C. H. Verwoerd. In verband met de vacature ontstaan door het over lijden van het bestuurslid D. Hooi werf, werd mevr. Hooi werf-Van Sonderen benoemd. Het bestuur werd met een lid uitgebreid met de benoeming van de heer A. van den Berg. Drie bestuurs leden, die sinds de oprichting van de afdeling (oktober 1944) te weten de he ren Hoytema van Konijnenburg, Zwaan en Hegenkamp, in het bestuur hadden gezeten, ontvingen uit handen van de voorzitter een rokertje. Het bestuur van de afdeling Scherpenzeel van het Roode Kruis is voornemens om op dinsdag 23 november weer een bloedplasma- avond te houden in de Holevoet. De bekende organist Feike Asma geeft zaterdagavond 30 okt. a.s. een orgelbespeling in de Nieuwe Hervorm de Kerk te Ede (verl. Maanderweg). In dè Nieuwe Ned. Herv. kerk te Ede (verl. Maanderweg) wordt op za terdag 6 nov. a.s. een kerkconcert ge geven. Het Herv. zangkoor o.l.v. Hen- ny Pomp verleent hieraan haar mede werking. Momenteel bestaat dit koor uit honderd leden. De organist Wim Modderkolk begeleidt de samenzang. Eén der Herv. predikanten van Ede zal als liturg in dit kerkconcert op treden. EDE: De 23-jarige Hedy Nooy uit Ede volgt al sinds ruim zes weken een spoedopleiding in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amster dam, die haar moet voorbereiden op haar uitzending naar India. Samen met nog 23 andere jeugdige Neder landers zal Hedy voor twee jaar in India werkzaam zijn in het kader van het jongeren vrijwilligers-pro- gramma voor hulp aan minder ont wikkelde gebieden. Op zaterdag 30 okt. a.s. 's avonds om 8 uur zingen de Chr. Gem. zang vereniging „Con Amore" te Renswou- de en het Herv. zangkoor te Lunteren, beiden o.l.v. Henny Pomp, in een kerk concert in de Ned. Herv. Kerk te Lun teren. Verder werken mee: Ds. R. de Bruin (liturg), Arie van Enk (bariton) en de organist Bob van Stempvoort De beide koren zingen o.m.: Sanctus van Fr. Schubert en het lied „U bid ik aan" van D. Bortniansky. Arie van Enk bariton van het Kamper Mannenkoor „D.E.V." brengt o.a. ten gehore het „Dank sei Dir, Herr" van G. F. Handel en de negro-spiritual van H. F. Bur leigh „Nobody knows the trouble I've seen" (Niemand weet van de ellende die ik heb gezien). De begeleiding be rust in handen van Bob van Stemp voort. Hij zal tot tweemaal toe een solo ten gehore brengen. Als laatste speelt hij „Jesu joy of man's desiring" uit kantate 147 van Joh. Seb. Bach. De toegang tot dit kerkconcert is ge heel vrij. VERKRIJGBAAR BIJ: Hoogstraat 9-11 tel. 2292 Veenendaal Verleden week donderdag heeft de afdeling Overberg van de C.P.B. haar 2e vergadering gehouden in de school. De presidente opende, waarbij zij alle da mes van harte welkom heette, in het bijzonder de heer A. Visser, hoofd van de Chr. School aan de Nieuweweg in Veenendaal. Reeds bij het begin werd de presidente onwel, waarna mevr. v. d. Leede in haar kwaliteit van vice-presi- dente de vergadering verder leidde. Na afloop van de huishoudelijke zaken kreeg de heer Visser het woord, waarbij hij Zijn referaat „Gods Dienaresse" inleidde met een toepasselijk stuk uit de Bijbel, n.l. Rom. 13 1 t/m 7: „Eert de overheid". Hierna weidde hij uit over de taak, de rechten en plichten van onze over heid in ons eigen land. Zo schetste hij de verschillende regeringsvormen in al zijn facetten van heel vroeger tot op heden. En dan blijkt, dat ons land in dit opzicht gezegend is in#vergelijking met andere landen. We kennen hier gelukkig nog arbeidsrust en zijn ge vrijwaard van oproer, stakingen e.d. Maar het is zo jammer, ging spreker voort, dat ons volk, vooral de gemid delde Ned. huisvrouw, zo lauw staat tegenover de staatkunde of politiek en derhalve ook geen moeite doet bij de jeugd enige belangstelling hiervoor te wekken. Ondanks alle moeite, die de radio en t.v. zich getroosten om luiste raars en kijkers op de hoogte te hou den van landsbelangen, wordt er in onze gezinnen weinig over dergelijke, toch in feite zo belangrijke, zaken ge sproken. Alleen bij de verschillende verkie zingen valt er een kleine opleving te bespeuren. Slechts de emotionele en sensationele kanten beroeren ons volk in heftige mate voor een korte tijd, daarna raakt alles weer in de ver getelheid bij de dagelijkse strijd om het bestaan. Spreker vraagt zich af of deze houding, vooral van ons die nog altijd voor een christelijke natie willen doorgaan, wel juist is. Na nog enige ogenblikken te hebben stilgestaan bij het ontstaan en de be tekenis van „Gods Dienaresse" besloot de heer Visser zijn lang niet gemakke lijk onderwerp, waarbij hij ook dia's vertoonde, met een beroep op allen te doen meer belangstelling te tonen voor overheidszaken en onze laksheid over boord te gooien. Als voornaamste punt verzocht hij een ieder, ook de vrouwen van de C.P.B., onze overheid te steu nen in haar moeilijke taak door haar in 't gebed te gedenkeru Er werd een druk gepruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen, welke door de heer Visser tot aller tevredenheid werden beantwoord. Na enkele woorden van dank te hebben gericht aan de causeur voor zijn ge heel belangeloos verzorgen van deze avond, eindigde de vice-presidente de vergadering met dankgebed. doet langer met nylons v.cu Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstel 45 tel 2165 Frans H*lslaan 26, teL 3044 OTTERLODonderdagnacht werd bij een inbraak in het hulppostkantoor te Otterlo een bedrag van f 1300, ontvreemd. Het geld lag op ver schillende plaatsen opgeborgen, maar werd toch gevonden. De dader had een der ramen geforceerd. D€ ViSijgMOJè OSGANISATTeS PRIJSKLASSE t Oem is alleen verkrijgbaar by uw melkhandelaar.

De Vallei | 1965 | | pagina 6