Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Groot provinciaal plan voor vuilverbranding in studie tÊU'É UNIEK VOOR NEDERLAND Veenendaal en omliggende plaatsen zouden mee profiteren AGENDA Adjudant G. C. N. Rebel nam afscheid van militaire leven Natuurleven in eigen omgeving III Winkelbeurs bracht f2600,- op voor Dorpshuis in Ederveen ZEISS Uitgave: drnfekerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nieuws uit de omgeving MULDER V'daalse jongeman won f 500,-en reis naar Parijs Krediet voor feestverlichting ELST RENSWOUDE Eierstruif op Kerkewijk 39e JAARGANG DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 Nr. 8ü Rcdaktie en administratie; Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2922 <2 l^nen) - Giro 56*427 W. F. tec A«h VALLEB sties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van JDe Vallei'' in plaatsen van verschyning ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rnbriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs J 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Ederveen Renswoude Scherpenzeel De provinciale instanties zijn bezig met een voortvarend plan om een einde te maken aan de zorgelijke toestand die in sommige gemeenten heerst op het gebied van afvoer van het huisvuil. Uit gezaghebbende kring vernamen wij dat men de mogelijkheden bestudeert om op drie plaatsen in de provincie Utrecht een vuilverbrandingsinstallatie te bouwen, één in Vleuten bij Utrecht, één voor de plaatsen Zeist en De Bilt, waarvan ook Amersfoort en Driebergen gebruik zouden kunnen maken en één voor de agglomeratie Veenendaal. Men is voor nemens om ook andere gemeenten erbij te betrekken, want slechts een installatie, die 70 tot 80.000 bewoners bestrijkt, is exploitabel. Men heeft zelfs gedacht om de verbrandingsoven die in Veenendaal zou komen ook te bestemmen voor het huisvuil uit enkele Gelderse gemeenten teneinde de zaak rendabel te krijgen. Deze verbrandingsinstallaties zijn nog niet in gebruik in ons land, worden hier ook niet vervaardigd komen dus uit het buitenland. VAN DE BAAN Aanvankelijk dachten de provinciale instanties aan een grote centrale ver- brandings installatie te Bunnik, waar heen dan het huisvuil uit het gehele gewest per spoor zou worden ver voerd. Men is hiervan teruggekomen omdat de kosten van het vervoer der mate groot zou worden dat de zaak niet te betalen zou zijn. Er werd ons verzekerd dat de kosten van een dergelijke installatie zeer en zeer hoog waren (het juiste bedrag werd niet onthuld). Bunnik ging dus van de baan. Drie regionale installa ties, dat is het nieuwe plan. In tegen woordigheid van leden van Ged. Staten werd een kleine werkcommissie be noemd die het plan nader zal uitwer ken. Het is in dit vroege stadium van de onderzoekingen nog niet bekend op MEER DAN EEN TON INGELEGD OP WERELDSPAARDAG De wereldspaardag op vrijdag j.l. ge houden bleek een groot succes. Bijna 700 inleggers verschenen aan de loket ten van de Nutsspaarbank en legden gezamenlijk een bedrag van f 122.000,— in. De fraaie spaarbankkalender bleek bijzonder in de smaak te vallen. Er heerste de gehele dag een feestelijke stemming. De driekleur waaide in de herfstwind voor het bankgebouw dat 's avonds feestelijk was verlicht. DS. A. A. BOS BEDANKTE VOOR BEROEP Ds. A. A. Bos, hervormd predikant te Veenendaal, bedankte dezer dagen voor het op hem uitgebrachte beroep van de hervormde gemeente te Gouda. DR. GRAAFLAND VOOR N.C.R.V. Woensdagavond zal de dankstond vanuit de Oude Kerk aan de Markt worden uitgezonden op de NCRV radio. Voorganger in deze dienst is Dr. C. Graafland. VESTIGING NIEUWE TIMMERFABRIEK Van D. van Dam's timmerfabriek N.V. gevestigd te Gouda werd een verzoek ontvangen tot aankoop van een per ceel grond op het industrieterrein. Genoemde firma wil op dit perceel een timmerfabriek met kantoor bou wen. De totale prijs van de grond is beraamd op f 37.440, WAGENINGEN. Ter gelegenheid van de Russische Dag, georganiseerd door de Culturele Commissie van de Studente vereniging St. Franciscus Xaverius, bracht de minister van de Sovjet Re publiek Letland een bezoek aan Wage- ningen. Na een bezoek aan de tentoon stelling „Russia in a Snapshot" sprak de heer Peterson in schouwburg Junushoff een talrijk publiek toe. RENKUM. 't van Gelders Toneel uit Ren- kum heeft zaterdag een jubileumuitvoe ring gegeven ter gelegenheid van haar 15 jarig bestaan. In deze 15 jaar ver zorgde de toneelgroep vele uitvoeringen en een 15-jarig bestaan van een toneel vereniging in deze tijd is zeker het ver melden waar. ZEIST. Het echtpaar C. v. Willigenburg- Arntz uit Zeist, hoopt op 13 november a.s. te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Gouden huwelijksfeesten komen vaker voor, maar dat de gouden mevr. Van Willi- genburg op die dag ook haar 97-jarige vader op bezoek zal krijgen, is wel een bijzonderheid. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R, MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000 welke plaats nabij Veenendaal de in stallatie zal komen. Een der commis sieleden, die een dergelijke installatie in het buitenland bezocht, was vol lof en sprak van een efficiënte verbran ding. Vol De directeur van gemeentewerken, de heer Van Stuyvenberg, deelde desge vraagd mee, dat hij ook pas op de hoogte was van deze plannen. Hij kon zich er daarom niet over uitlaten, vóór of tegen. Een dergelijke verbrandings installatie is hier totaal onbekend, dus is er nog niets over te zeggen. Wel kon de heer Van Stuyvenberg verklaren dat de huidige stortplaats op Emmikhuizen na amper 5 jaar zou zijn volgestort en als dan de thans ge opperde plannen eens werkelijkheid zouden zijn, zou dat voor Veenendaal een hele uitkomst betekenen. Overigens was hij van oordeel dat de provinciale instanties zich nog niet veel met de afvoer van het vuil hebben bemoeid en vele gemeenten hierover in de zor gen zitten. Als dit grootscheepse plan, in sa menwerking met andere gemeenten uit gevoerd kan worden, zou het misschien - vanwege de gezamenlijk te dragen kosten - te realiseren zijn. Burg. Hazenberg speldt de heer C. Heikamp de Koninkiyke onderscheiding op de borst. Een door de Renault verkooplei ding georganiseerde wedstrijd on der de magazijnbedienden in de dealersgarages heeft de 18-jarige Koen v. d. Bovenkamp, werkzaam bij de fa. Hogendoorn op de Nieu- weweg, geluk gebracht. IP? Koen v. d. Bovenkamp. Met nog een 14 tal collega's uit alle de len van het land zal de jonge Veenen- daler woensdag een reis naar Parijs mo gen maken en ontving bovendien nog een prijs van f 500,-. De wedstrijd hield in dat de werkmethoden en de verkoopcijfers werden geobserveerd en beoordeeld, ge durende de periode januari tot september 1965. Koen's cijfers waren zeer goed en als beloning zal hij nu woensdagmorgen in de D-trein stappen die hem en de andere winnaars naar de Lichtstad zal voeren, waar men een paar dagen ongedwongen kan uitgaan. Zoals bekend zal Veenendaal in de komende weken geillumineerd zyn. Het overgrote deel van de kosten die f 16.000 bedragen wordt door de cen trum-winkeliers gedragen. Gezien het belang van een aantrek kelijk winkelcentrum achten B. en W. het verantwoord aan de gebruikers van een aantal particuliere woonhui zen, hotels, banken en overheidsge bouwen een bijdrage in de kosten te geven tot een bedrag van f 10,— per strekkende meter perceelsbreedte Dit kost de gemeente in totaal f 400,— welk crediet aan de Raad wordt gevraagd Na 36 dienstjaren Met ingang van 1 november zal de heer G. C. N. Rebel wonende aan de Groe- neveldselaan te Veenendaal in functie treden als ziekenbroeder in het Diaco- nessenhuis te Arnhem. Hij gaat na 36 jaren militaire dienst dus de burger maatschappij in. Adjudant Rebel (zo zullen we hem nog maar noemen) heeft een veelbewogen leven in militaire dienst achter de rug. Hij is het type van de echte KNIL man, die voor hete vuren heeft gestaan. Vanwege zijn verdien sten als onderofficier-verpleger werd adjudant Rebel in 1963 onderscheiden met de medaille voor trouwe dienst, waarbij hij werd gekenschetst als een plichtsgetrouw en gewaardeerd onderofficier. De jeugd van Rhenen liet zaterdagmiddag een groot aantal ballonnen los op het terrein aan de Veerweg. Dit was georganiseerd in het kader van het 100-jarig bestaan van de Landelijke Zondagsschool- verenigingen. Heer van Noort spreekt over ruimtevaart LEZING VOOR CULT. HIST. VERENIGING Op woensdagavond 3 november zal de heer E. van Noort op uitnodiging van de Cultuur Historische vereniging te Eist een referaat houden over de ruimtevaarder en alles wat er met hem kan gebeuren. De heer van Noort, zal, uitgerust met een echt ruimtekostuum, het een en ander uit de doeken doen. Dat er soms vreemde dingen kunnen gebeuren met het menselijk lichaam, ook al gaat het maar om „normaal" vervoer door de ruimte b.v. in een straaljager zal door spreker duidelijk worden aange toond o.a. door een demonstratie van een schietstoel. Deze zeer leerzame en interessante voorlichtingsavond wordt gegeven in Hotel Stuivenberg en begint om acht uur. Zaterdag zijn de leden van de ver eniging in de gelegenheid te genieten van een herfstwandeling met onder weg wat gezellige praatjes over pad destoelen, vogeltrek, geel worden van de bladeren, kortom over de herfst- verschijnselen in de natuur. Vertrek vanaf de Boerenlaan t.o. Hotel Boszicht om half drie. SCHILDERIJ VAN „DICKE RIJST" VOOR GEMEENTE In opdracht van het gemeentebestuur van Renswoude maakte mevr. E. A. Visser-Slingenberg een schilderij van de uit 1400 daterende Saksische boer derij „Dicke Ryst" aan de Eikenlaan, één van de weinige Saksische boerde rijen die nog praktisch ongewijzigd zijn gebleven. Maandagmorgen bood de schilderes, dochter van de Geref. pre dikant ds. Slingenberg, het schilderij aan het gemeentebestuur aan. (Van onze biologische medewerker) De PESTVOGEL, een interessante en mooie vogel, die onverdiend een lelijke naam kreeg Eén zwaluw maakt nog geen zomer, één bonte kraai maakt nog geen winter". Dit bekende spreekwoord, dat ons leren wil, uit een alleenstaand geval geen algemene regel af te leiden, getuigt van een goede kijk op wat er in de natuur om ons heen voorvalt. De eerste bóeren-zwaluw kan men ei)id maart terug ver wachten uit het zuiden en dan is het nog lang geen zomer; als half oktober de eerste bonte kraaien gezien worden is de zomer voorbij, maar we hebben dan mis schien nog wel een paar weken mooi herfstuwer te goed. IJ kent de winterse bonte kraai en waarschijnlijk, ook de boerenzwaluw, maar dan moet gezegd worden dat behalve door boerenzwaluwen ons zomerlandschap verlevendigd wordt door huiszwaluwen, oeverzwaluwen en gierzwaluwen. Ditmaal doen we echter geen moeite om de verschillen in uiterlijk en leefwijze van deze zwaluwsoorten uiteen te zetten. We bewaren dat liever voor de zomer, want al wat zwaluw heet is nu de Middellandse Zee overgestoken en bevindt zich ergens in Afrika, mogelijk zelfs in Zuid-Afrika. Nu is het de tijd om U kennis te doen maken met de pestvogel. De naam pestvogel, die natuurlijk iets over de aard van het beestje wil zeggen is even foutief als het spreekwoord met zwaluw en bonte kraai juist is. Vreemde verschijnselen aan de sterren hemel, in de atmosfeer, het voorkomen van ongewone vogels' en het horen van ongewone vogels en het horen van onge wone vogelgeluiden hebben vanouds sterk tot de volksverbeelding gesproken. Vaak werden deze dingen als voorteke nen, en dan meest als onheilspellende voortekenen opgevat. Kometen, staartsterren, konden panische schrik teweeg brengen. In onze omgeving, kent men nog wel het rijmpje: „Een rad om de maan, dat zal wel gaan; maar een rad om de zon, daar huilen vrouw en kinderen om". Dit heeft betrekking op het verschijn sel dat zich op een broeihete zomerdag De vertrekkende adjudant verpleger werd donderdag tijdens een bijeen komst in Arnhem hartelijk toegespro ken door officieren van het korps luchtmachtopleiding. Hij ontving van de mannen uit zijn onderdeel een groot aantal fraaie cadeau's w.o. een modern filmapparaat. Adj. Rebel maakte gedurende zijn verblijf in het toenmalige Ned. Indië de Japanse bezetting mee. Hij was o.m. werkzaam in verschillende hospitalen op Java en heeft ook nog aan een spoorlijn op Sumatra gewerkt. In 1950 kwam het echtpaar Rebel naar Neder land, werd ondergebracht in verschil lende kampementen o.a. te Woerden en Putten, maar kreeg in 1952 permanente woonruimte te Veenendaal. Hij klom geleidelijk in rang op tot adjudant in structeur. Adjudant G. C. N. Rebel. Donderdag, juist bij zijn afscheid uit militaire dienst was het precies 20 jaar geleden dat hij uit het Jappenkamp werd bevrijd. Tijdens zijn verblijf in Indië heeft hij veel kunnen bijdragen om het leed dat de Japanners aanricht ten, te verzachten. Hij verpleegde voor namelijk patiënten met malaria, dysen terie en beri-beri en heeft toen meer malen het lijden van de gevangenen lanschouwd. Maar ook na zijn terugkeer uit het schone Insulinde heeft adj. Rebel zich dienstbaar gemaakt voor de verpleging van zieke en gewonde militairen. Dat zijn werk gewaardeerd werd bleek wel uit de toespraken van zijn superieuren en de hartelijkheid waarmee zijn on dergeschikten hem de hand drukten. Rest nog te vermelden dat de heer Rebel al veertien maal achtereen heeft deelgenomen aan de Nijmeegse Vier daagse en met succes. Het afscheid doet ergens wel pijn vertelde de adjudant Rebel, want je gaat nu de burger maatschappij in waar andere maat staven gehanteerd worden en waaraan ik me zal moeten aanpassen. Een deel van de Kerkewijk veran derde maandagmiddag in een reuze omelet toen een kist met eieren van een vrachtauto viel. De bestuurder B. uit Hoogland wilde enkele geparkeerde wagens passeren, maar kwam toen in aanraking met een tegenligger, een vrachtauto bestuurd door D. uit Eder veen. De kisten met eieren begonnen door de schok te schuiven. Eén viel er op de weg en veranderde de Kerkewijk in een struifmassa. Comité is zeer tevreden De vorige week in Ederveen gehouden winkelbeurs heeft een bedrag van f 2600,netto opgebracht. Het comité moet nog enkele rekeningen vereffenen, maar men schat dat de balans wel op f 2600,- netto zal sluiten. Hoewel dit iets minder is dan twee jaar geleden (opbrengst f3300,is het comité toch zeer tevreden. Er waren ditmaal minder standhouders, waardoor een iets kleinere opbrengst werd verwacht. Men heeft nu in totaal bijna f9000,bijeen voor het te bouwen dorpshuis. Van de Veenendaalse zuivelfabriek Vemiez mocht men met dankbaarheid een bedrag van f 200,in ontvangst nemen. Dinsdagavond was de toeloop naar de winkelbeurs het grootst. Elke dag werden verlotingen gehouden. De heer G. van Schoonhoven was .de ge lukkige winnaar van de hoofdprijs, een rijwiel. Zaterdag waren de volgen de prijzen nog niet afgehaald: Lot nr. 63 (een kapstok); nr. 221 geel (een fles wijn); nr. 101 blauw (een kinderstep) en 234 blauw (een wollen trui). Het comité hoopt begin 1966 meer vaart te zetten achter het plan van het dorpshuis. Met wil dan een huis-aan- huiscollecte houden onder de gehele bevolking. Het nut inziende van de stichting zal deze collecte de deur waarschijnlijk dichtdoen en komt de realisering dichterbij. Want het streefbedrag dat Ederveen zelf moet opbrengen werd enkele ja ren geleden op f 15.000,geschat. Door de vele prijsverhogingen kon dit nu wel eens in de buurt van 25 mille lig gen. Als het comité dan jaarlijks enkele duizenden guldens ontvangt zou men maar net de prijsstijgingen bijbenen en de definitieve doorstoot zou dan nog jaren kunnen duren. Ederveen zal zich bereid tonen het actieve actiecomité in deze zaak te steunen. door de vele waterdamp \n de lucht om1 de zon een omfloerste donkere kring vormt. Het daaropvolgend onweer kan dan licht reden tot huilen worden door persoonlijke ongevallen, blikseminslag, hagelschade. Geschreeuw van een uil wees op een naderend sterfgeval; geen wonder dat een uil die zich toevallig eens over dag vertoonde, makkelijk het slachtoffer werd van een schot hagel. In grote krin gen van de plattelandsbevolking hebben uilen en vleermuizen nog hun volkomen onverdiende slechte reputatie. Ook de roep van een ekster voorspelde weinig goeds, evenmin die van de geheimzinnige koekoek, waarvan men geloofde dat hij s winters veranderde in een „krem". Krem was de algemene benaming voor roofvogels, die men niet naar soort wist te onderscheiden. Het plotseling verschij nen van een groep pestvogels gold als een voorbode van een pestepidemie. De pestvogel is in ons land een onregel matig verschijnende wintergast. Even grillig als de komst van de vogels was het nu en dan optreden van pestepidemieën en men meende te zien dat ze volgden op en het gevolg waren van de komst van de ongewone vogels. (Zie vervolg op pagina 2) 1 Anatomische brilaanpassing ZIEKENFONDSLEVERANCIER fel. 3184 Hoofdstr. 51 Naast de apotheek GESLAAGDE FEESTAVOND VAN SKF PERSONEEL De feestavond, die de SKF perso neelsvereniging zaterdagavond in de kantine van het bedrijf hield, was zeei geanimeerd en de stemming opperbest Over 't algemeen werd genoten van hei optreden van de Selvera's, maar de Zuid-Amerikaanse muziek van het trio Los Amigos bracht toch veelvuldigei de handen op elkaar. Tot laat in d' avond bleven de SKF'ers bijeen, waar bij een gezellig ba] het feest besloot. Hoe gezellig het op de SKF personeels- avond j.l. zaterdag was, illustreert deze foto duidelijk. VEENENDAAL Woensdag 3 november: 7 uur ruil beurs in Jeugdgebouw Industrie laan. 2.30 uur in OCB gebouw. Dhr. R. H. de Ruiter vertelt over Kame- roon op bejaardenmiddag. 7.30 uur radiokerkdienst uit herv. oude kerk. Voorg. Dr. C. Graaf land. Donderdag 4 november: 7.30 uur: gemeenteraadsvergadering in De Korenbeurs. ELST Woensdag 3 november: Hotel Stuy venberg. Lezing van Hr. v. Noort over ruimtevaart voor Cult. Hist. Vereniging, aanvang 8 uur. Donderdag 4 november: Eikelkamp. 7.30 uur, grote jaarlijkse feest avond Oranje-Wit. Optreden van o.a. Willie en Willeke Alberti. AMERONGEN - rij dag 5 november 7.30 uur: Con tactavond van SV <ngen in het Dorpshuis

De Vallei | 1965 | | pagina 1