Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Heftig onderwijsdebat in Veenendaalse Raad OPENBARE SCHOOL KOMT IN ENGELENBURG AGENDA 69 cent r 1L 4 •Hf TT "3 LLil Sprankelende Willy en Willeke Alberti- show op Oranje-Wits feestavond Streekgenoten op kampioenschappen trampolinespringen Ds. A. Vroegindewey, pijnlijk getroffen door voorstel op onderwijsgebied Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal B. EN W. KWAMEN ZEGEVIEREND UIT DE STRIJD - 13 VOOR, 4 TEGEN WIST U WAARDEBON Zwaar gewonde bij autobotsing DAMES Raad van Veenendaal schrijft ministers mm 39e JAARGANG VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 Nr. 87 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1.50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs ƒ2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De publieke tribune van de raadszaal was gisteravond voor het eerst in jaren zeer ruim bezet. De onderwijsvraagstukken die aan de orde kwamen hadden die belangstelling gewekt. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot sanering van het openbaar onderwijs, waarbij twee openbare scholen worden samengevoegd in een nieuw te bouwen school in de Engelenburg en de daaraan vastgekoppelde voorstellen om een deel van de hervormde Rehobothschool in een oude openbare school (de W. v. d. Westeringhschool) onder te brengen. De critiek op het voorstel was aanvankelijk sterk, zwakte daarna af en luwde ten slotte na een uitgebreide voorlichting aan de Raad door de wethouder van onderwijs, de heer R. Koppenberg. Hij werd ten slotte de grote triomfator van het debat en werd van verschillende zijden gecomplimenteerd met zijn betoog en de behandeling van de materie in 't algemeen. Het voorstel tot de voorgenomen sanering werd tenslotte aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Tegen: de SGP fractie en de heren Bastmeyer en Van Ojik (CHU). GEMENGDE GEVOELENS De heer Bastmeyer (CHU) had het voorstel met gemengde gevoelens ont vangen. De Centrale kerkeraad van de Herv. kerk vroeg om meerdere ruimte voor de Rehobothschool. De urgentie werd ingezien voor de bouw van een school in De Engelenburg. Toen kreeg men de Dr. Heksterschool aangeboden, die geheel uit de buurt lag van de wijken waaruit de kinderen kwamen. Hier ging de kerkeraad niet mee ak koord en thans kan men dan de oude v. d. Westeringhschool krijgen. Spreker kon hiermee niet akkoord gaan en vroeg om terugneming van het voor stel tot nader beraad. Ook zijn fractiegenoot de heer Van Ojik liet zich in dezelfde zin uit. De hoop van de Hervormden was geves tigd op De Engelenburg. Het is ons een raadsel waarom er nu verandering in moet komen. Waarom kan men de v. d. Westeringhschool niet in de Hek sterschool onderbrengen? Hier is een geweldige strijd gaan de. Ik zou willen vragen waarom het christelijk onderwijs kennelijk wordt achtergesteld, aldus de heer Van Ojik. P. G. v. Ojik CHU: strijd De heer v. d. Haar (SGP>- had aan vankelijk zijn stem voorbehouden maar vond nu dat er iets scheef getrokken werd. Het christelijk onderwijs in een nieuwe wijk wordt achtergezet. Er is een grote groep mensen in het aange zicht geslagen merkte de heer v. d. Haar nogal heftig op. Positief De heer Van Manen (AR) wilde ook de positieve kant belicht zien. Al die slepende zaken komen nu in het reine. De LTS krijgt ruimte, De Instuif wordt geholpen, het openbaar onderwijs ge saneerd. Het is wel wat onbevredigend dat de Hervormde kerk thans achter het net vist En het zou ook onbevre digend zijn als er in De Engelenburg alleen maar een openbare school zou komen. Er is dringend behoefte aan één of meer bijzondere scholen. Men moet niet werken met de stok achter de deur, vond deze spreker. Hij wilde graag weten of het Hervormd onder wijs alsnog op een school kan rekenen, hoe lang dat zou duren en wat de con- dat enkele jongens zich gisteren op grote hoogte bevonden? dat ze boven op een flat in 't Schrij verspark wandelden dat ze er door de politie afgehaald werden? dat de koffie tijdens de raadsverga dering van gisteren niet na maar voor de debatten werd geschonken? dat men binnen enkele minuten al van het geestrijke vocht was voor zien? dat de vroege koffie een spraakwa terval teweeg bracht? dat 45 Veenendaalers, w.o. enkele dames de publieke tribune bevolk ten? dat dit werkelijk een unicum is? Op maandag 8 november, dinsdag 9 november en woensdag 10 november ontvangt u bij aankoop van f 7,50 aan boodschappen en tegen inle vering van deze bon: 500 gram ORIGINELE TWENTSE BAKBLOEDWORST 500 gram RODE KOOL samen normaal 1,84 Nu voor 'srcenwoutt s Hoofdstraat 2-4. Veenendaal sequenties waren als dit voorstel werd afgestemd. De heer VanRemmerden (PvdA): Men spreekt hier vanuit één richting. Bij de voorstanders van het Openbaar Onderwijs leven ook bezwaren tegen Objectief De heer Ester (AR) wilde het voor stel objectief bekijken. Hij droeg het bijzonder onderwijs een warm hart toe. Alleen wilde de heer Ester weten of krijgen in een nieuwe school in de wijk Dragonder, in de nieuw te bou wen Juliana van Stolbergschool en de Rehobothschool. Dinsdagmorgen ontstond op de Groeneveldselaan, even .voor de brug over het omleidingskanaal een botsing tussen een personen auto, bestuurd door de 19 jarige van Z. uit Veenendaal en een vrachtauto bestuurd door De W. uit Renswoude. De toedracht was als volgt: De Renswoudenaar gaf op de krui sing geen voorrang aan de jonge Vee- nendaler. die van rechts naderde. De wagens vlogen met een klap tegen el kaar. De vrachtauto viel op z'n kant, waardoor een groot aantal kisten de berm in vlogen. De wagen werd ver der zwaar beschadigd. I De 19-jarige Van Z. werd ernstig ge wond in het Julianaziekenhuis opge nomen. Zijn auto werd volkomen ver nield. Naar wij later vernamen was in de toestand van Van Z. enige ver betering ingetreden. De chauffeur uit Renswoude mankeerde niets. (Zie verder pag. 8) AFBRAAK WONINGEN OP SAV. LOHMANSTRAAT EN P. H. VAN RIJNSTRAAT B. en W. van Veenendaal ant woordden naar aanleiding van een bezwaar van een der gemeente raadsleden dat bij een doorbraak van de Bart Poesiatstraat naar de Da Costastraat woningen zouden afgebroken worden als volgt: Bij de doorbraak Bart Poesiatstraat- Da Costastraat zullen de woningen Sav. Lohmanstraat 74 en 76 worden afge broken en bij de doorbraak Dr. de Visserstraat-Bilderdijkstraat geldt dit voor de woningen P. H. van Rijnstraat 14 en 16. Op de vrijkomende grond bij laatstgenoemde doorbraak kunnen drie nieuwe woningen worden gebouwd, zo dat uiteindelijk de woningvoorraad met één zal verminderen. Overigens is volgens b. en w. het doortrekken van de Bart Poesiatstraat minder urgent dan de doorbraak Dr. de Visserstraat-Bilderdijkstraat, zodat men alsnog overweegt de eerstgenoem de doortrekking tot volgend jaar uit te stellen. Grandioze amusementsavond Gisteravond was in de zaal van de Jeugdher berg de traditionele feestavond van Oranje- Wit. Wederom zorgde het Ontspanningscomité voor een sublieme or-, ganisatie. Deze totaal uitverkochte avond heeft de mensen al dat gene gebracht wat men er van te verwachten had. Na een openingswoord door voorzitter R. van Kooten, die zo het één en ander eventjes onder de loupe nam, ving om ongeveer kwart voor acht het amusements programma „De Willy en Willeke Alberti show" aan. In dit pro gramma kwamen Ne derlands beste artiesten duidelijk naar voren. Willy en Willeke met hun zang, Cees de Lan ge en vooral ook René van Vooren met hun conference kunnen ei genlijk in een adem ge noemd worden, groots waren zij. Verder bij zonder goochelwerk van Peter Crooney. Bijzon der in de smaak vielen ook de muzikale paro- disten Chic en Co met hun vertolking .van „Stan Laurel en Oliver Hardy" waarbij de lach spieren voldoende oefe ning kregen. Muziek en charme door Les Deux Jeateux, een accordeon-duo, en niet te vergeten de klei ne sketches met o.a. Cees de Lange, Lucy Stein, René van Vooren en Wil leke. Alles bij elkaar een avond die niet gauW vergeten zal worden en die de voetbalvereniging weer de nodige goodwill zal brengen. Na de finale van de Alberti-show Intensieve training van selectiegroep Onder leiding van haar trainer, de heer D. Klumpenaar, is een select groepje trampolinespringers, bezig met een intensieve voorbereiding voor de nationale kampioenschappen, die op 27 november a.s. in de Markthallen te Amersfoort worden gehouden. Het zyn Hennie Huizinga uit Eist, die vorig jaar zevende werd op de kampioenschappen te Aalsmeer, Jannie v. d. Haar uit Achterberg, Ansje van Schaik uit Lienden en Joop van Hilten uit Zoelen. Beide laatsten nemén deel aan de jeugdkampioenschappen. deze sanering. De heer Verkuyl (PvdA) had het voorstel ook met gemengde gevoelens gelezen, maar was het in grote trekken met b. en w. eens. Wij zouden er tegen zijn als het bijzonder onderwijs niet aan hun trek zou komen. We hebben altijd meegewerkt aan het bijzonder on derwijs en zullen dat blijven doen. De heer Visser (CHU): Er wordt in het voorstel helaas niet gesproken van een stichting van een bijzondere school in die nieuwe wijk. Het is mij bekend dat bij de hogere instanties geen ur gentie te bepleiten was. Dit voorstel lost een groot aantal problemen op. Omdat ik van mening was dat de ge meente met de rug tegen de muur stond heb ik in de commissie voor gestemd. Nu ik hoor dat er verschil lende moeilijkheden zijn zou ik het voorstel even willen uitstellen. De heer Van Deelen (SGP): De Hek sterschool is nog flink. Kan niet be grijpen waarom dat gebouw aan 't on derwijs onttrokken wordt. De urgentie voor de bouw van een Hervormde school was bovendien in juni al be paald door de raad. Waarom dan deze verandering van inzicht? op grond van de eertijds gegeven ur gentieverklaring de bouw van een Hervormde school te verwachten is en op welke termijn? Uitvoerig De raad luisterde daarna zeer aan dachtig paar de uitvoerige uiteenzet ting van de wethouder van Onderwijs, de heer Koppenberg (PvdA). De scholen zullen bestemd zijn voor kinderen uit het Schrijverspark en Engelenburg. Kinderen uit Noord zullen een plaats Wethouder Koppenberg kreeg complimenten. Schoolstrijd weer opgelaaid? Ds. A. Vroegindewey, hervormd predikant te Veenendaal, is, blijkens een publicatie in het kerkblad bijzonder pynlyk getroffen door een voorstel op onderwijsgebied dat deze week in de gemeenteraad werd behandeld. Reeds jaren geleden werd een aanvraag ingediend om de Rehobothschool te ontlasten. Daarnaast is een aanvraag ingediend voor een nieuwe school in de Engelenburg. Terwijl, volgens Ds. Vroeginde wey het openbaar onderwijs ge noeg ruimte heeft luidt het voor stel van B. en W. een nieuwe open bare school te bouwen en wij als hervormden kunnen maar wach ten, terwijl we genoegen moeten nemen met een noodoplossing en gebruik moeten maken van de openbare school. Wij voelen dit als een grievend onrecht het christe lijk onderwijs aangedaan en onze hervormde school in 't bijzonder aldus Ds. Vroegindewey. Dit on recht wordt nog temeer gevoeld omdat toegezegd werd dat de eer ste lokalen in de nieuwe wijk En gelenburg voor ons bestemd zou den zijn. Wij kunnen haast niet aannemen dat de gemeenteraad dit voorstel zal aanvaarden, hoewel we in ons hart met tvrees vervuld zijn. We hadden erop gerekend dat de schoolstrijd in onze gemeente tot het verleden behoorde, maar en verder gaat Ds. Vroegindewey niet. Men wacht nu eerst maar eens het besluit van de gemeente raad af. (De vrees van Ds. V. was schynbaar een voorgevoel. Het voorstel van B. en W. is aangenomen. Red.) A.S. DINSDAG HEROPENING KOETSHUIS De geheel herbouwde rotisserie „Het Koetshuis" boven op de Berg, die op 6 augustus 1964 door brand werd ver woest zal a.s. dinsdagmorgen 9 no vember officieel en feestelijk worden heropend. Het nieuwe, uit de as ver rezen Koetshuis, is qua stijl geheel identiek aan het oude restaurant. voor betere uurwerken 3UR6HAH5 PRISMA PONTIAC OMSGA De jongelui trainen in de laatste weken 8 tot 10 uur per week o.l.v. de heer Klum penaar. Men heeft een speciaal ingericht oefenlokaal te Ommeren, dat twee meter omhooggebracht is om het springen moge lijk te maken. Het trampoline springen, een jaar of zes, zeven geleden in ons land geintroduceerd vanuit Amerika, beleeft een periode van bloei. Radio en televisie besteden er steeds meer aandacht aan. De groep, die in verre omtrek haar gelijke niet heeft, komt technisch bijzonder goed voor de dag. Trainer Klumpenaar wil met hen de top bereiken, maar erkent wel dat dit een zeer moeilijke opgaaf is. Een aan tal andere springers en springsters doet mee aan de vaardigheidsproeven B, want voor iedere trampolinespringer(ster) is een diploma vereist. De heer Klumpenaar hoopt dat zijn pu pillen op 27 november een goede presta tie zullen bereiken als de bloem van de trampolinesport in Nederland bijeen is. Vooral op de dames Huizinga en v. d. Haar is de hoop gevestigd. INTERNATIONAAL Op 1 oktober j.l. werkten bij SKF 670 personeelsleden. Hieronder waren 20 Spanjaarden, 5 Marokkanen, 4 Zwe den, 2 Hongaren, 2 Italiaansen, 1 Duit ser en 1 Belg. De raad van V'daal zal de ministers van Binnenl. Zaken en van Financ. zoals ieder jaar gebruikelijk is, 't volgende schrijven doen toekomen: De Raad geeft by deze aan uwe Excellenties te kennen: dat by zyn besluit van heden 17 nov„ de begroting voor 't dienstjaar '66 werd vastgesteld, dat de gewone dienst van die begroting een tekort aanwijst van f 1.650.692,85. Dat dit tekort wordt veroorzaakt door de opgenomen lasten voor de bouw van het nieuwe raadhuis, de bouw van een zwembad/annex sport hal en de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie. Dat de inkomstenheffing uit eigen hoofde reeds tot het allerhoogste peil zyn opgevoerd, dat het niet verantwoord is het begrotingstekort terug te brengen door schrapping of verlaging van de uitgaven, dat derhalve geen middelen gevonden worden om het tekort, ontstaan door voorzieningen in noodzakelijke behoeften, op te vangen, redenen waarom de Raad de mi nisters verzoekt het daarheen te willen leiden dat aan de gemeente Vee nendaal voorshands een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds wordt toegekend. hol.odut spooke Willeke Alberti tijdens haar charmante optreden in „De Eikelkamp". werd alles vlug ontruimd en kregen de danslustigen ruim baan. Bijzonder leuk was een Amerikaanse volksdans die on der leiding van Jeugdherbergvader Ho- lirook enthousiast werd beoefend. Het dansorkest The Red White and Blue Stars verzorgde de muziek. VEENENDAAL Vrijdag 5 november: Ontspannings avond G.V.V.V. in het N.V.V.- gebouw. ASmvang20 uur. Toe gang boven 18 jaar. Dinsdag 9 november: 10.30 uur fees telijke heropening van Koetshuis. RHENEN Vrijdag 5 november: 8-10 uur n.m. vogelshow van ,.De Kleurvogel" in Eigen Gebouw". t.m. 20 november a.s. expositie in Streekmuseum van Cees Andries- sen, Johan Meijerink en Hans Pruyssers. Alle werkdagen van 11-12.30 en 14-17 u, dinsdagavond 19-21 u. Zaterdag 6 november: 10-21 uur vo gelshow van „de Kleurvogel" in Eigen Gebouw. Zaterdag 6 en zondag 7 november: jeugdweekend in gebouw Irene. Dinsdag 9 november: 8 uur verg. N.C.V.B. in geb. Irene, spr. ds.' Broekeman over „De betekenis van het Oranjehuis". ELST Zaterdag 6 november: oliebollen- aktie van de Rijnkanters. 2.30 uur vertrek (t.o. hotel Bos- zicht) voor herfstwandeling van Cultuur Nat. Hist. Ver. AMERONGEN Vrijdag 5 november: 8 uur contact avond van S.V. Amerongen in het Dorpshuis. RENSWOUDE Zaterdag 6 november: 7.30 uur uit voering Ons Genoegen met na de pauze toneelstuk (zaal open 7 u.) EDERVEEN Dinsdag 9 en woensdag 10 novem ber: oliebollenaktie van de Herv. Jeugdraad t.b.v. orgelfonds Ned.' Herv. kerk. lEXl De spoken zijn niet te verdrijven van de Paardekop in Eist, zoals blijkt uit het opschrift dat onbekende Elstenaren schilderden op de woning aan de Paardekop, die onlangs weer in het bezit kwam van de f am. Drost, in Eist bekend als „De Spoken". De heer C. Drost (links) heeft er grote plannen mee, waarop we volgende week terug komen. Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1965 | | pagina 1