„HUIS DER SPOKEN" BOERDERIJ OVERAL: DE VALLEI wordt weer geheel opgeknapt VEENENDAAL RENSWOUDE AMERONGEN genomen Over het Prinses Beatrix Fonds en zijn werk Partij bedorven kippen in beslag Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 9 november 1965 2 Er staat heel wat te gebeuren in «Paardekop» te Eist UITVOERING ONS GENOEGEN GROOT SUCCES Contactavond Hemur Enge Klaprooscollecte Oorsprong Najaars-ledenvergadering Philadelphia VERKEERSZUIL 2 X OMVER GEREDEN Eigenaar mocht niet in pluimvee handelen AUTOMOBILIST VIEL IN SLAAP ECHTPAAR VAN MANEN VAN SOEST 45 JAAR GETROUWD Zangavond van Hervormde Jeugdraad SPOKENFAMILIE MINISTERRAAD W.E.U. BIJEEN In de Haagse Rolzaal is j.l. donderdag ochtend de Ministerraad van de West Europese Unie begonnen. Voor de aan vang van de vergadering poseerden de deelnemers even voor de fotograaf, v.l.n.r.: de Luxemburgse Minister M. Fischbach, de Belgische Staatssecreta ris H. Fayat, de Britse Minister M. Ste wart, de Nederlandse Minister J. M. A. H. Luns, de Duitse Minister G. Schroe- der% de Italiaanse Staatssecretaris G. Lupi» en de Franse Staatssecretaris L M. Habib-Deloncla. Het echtpaar van Manen-van-Soest ge's 'of zieken bestemd was, zijn nog over blijfselen van de woon- en slaaptoestanden van destijds. De heer Drost, die het leegstaande huls vorige week aankocht, nadat het wel zes maal in andere handen was geweest, is in z'n nopjes met de aanwinst. Het hele ouderlijke bezit weer in handen van de Drosten, de spoken zoals U wilt. Mevr. Zwetselaar uit de Paardekop vond het vroeger een gezellige tijd toen die gro te familie Drost er nog woonde. Waren ze allemaal maar weer terug zegt ze. In ieder geval zal ze Kees Drost er in deze dagen herhaaldelijk aantreffen. Hij is pas teruggekeerd van een reis naar Noord- Amerika. Een zakenreis uiteraard, maar de heer Drost heeft z'n ogen daar ook op ander gebied de kost gegeven. Het oude huis was in de oorlog voorts nog een cen trum van de illegaliteit, een toevluchts oord voor onderduikers, Joden enz., want de Drosten waren goede vaderlanders. Het verhaal gaat dat er nog steeds wapens achter het huis verborgen liggen. Een klein aantal is al opgegraven, maar men vermoed dat er nog meer zit. De heer Drost zal z'n nieuwe bezit waarschijnlijk geen „Spookhuis" noemen. De spooktijd is voorbij vindt hij. Vroeger, als jongens maakten we ons er ontzettend kwaad over. Je vocht als een razende als je het woord hoorde. Nu zijn we er trots op om spoken te zijn, want spoken zijn meestal niet te verjagen. Dit gezegde werd werkelijkheid rondom dat oude huisje in de Paardenkop. Volgend jaar zomer zal Eist verrast zijn als het in dezelfde stijl verbouwde huis kant en klaar is. Wij ho ren reeds het gehinnik van tientallen paarden Het huis aan de Paardekop in Eist, dat nu weer aan de fam. Drost toebe hoort en waaraan het spookverhaal verbonden is. MONUMENT IN NEUENGAMME HAMBURG: In het voormalig concen tratiekamp Neuengamme is een monu ment onthuld ter nagedachtenis van de tienduizenden mensen, die er tussen 19388 en 1945 om het leven zijn geko men. In Neuengamme hebben vel in woners uit Putten het leven gelaten. Het gedenkteken bestaat uit een 27 me ter hoge kolom en een kunstwerk van Francoise Salmon (voorgrond). In een lange rij marmeren platen staan de na men van 31 landen, waaruit de slacht offers afkomstig waren. De jaarlijkse uitvoering van Ons Ge noegen, die wegens de grote belang stelling op twee avonden gegeven wordt kreeg j.l. zaterdagavond een overwcl- reeds jarenlang leven. De verpleging van deze zgn. „beade mingspatiënten" kost f 70,- tot f 80,- per dag. Gaat een dergelijke patiënt voor een dag naar huis of wordt een uitstapje gemaakt dan moet dit steeds per brancard met toe stel en al in gezelschap van een arts en verplegend personeel geschieden. Dergelijke uitstapjes wordt dikwijls ge heel door het Prinses Beatrix Fonds ge financierd. Deze patiënten worden regel matig gemasseerd om hun bloedsomloop enigszins te bevorderen; ook deze kosten komen praktisch steeds voor rekening van het fonds, evenals de kosten van lessen én ontspanning. Het behoeft geen betoog dat, hoewel het aantal beademings-patiënten gelukkig gering is, deze het fonds jaar lijks duizenden guldens kosten. Eén van deze patiënten, invalide sinds 1956, kostte het fonds tot op heden rond f 30.000,- aan speciale behandelingskosten, beademingsapparatuur, lessen, enz. Voor hulp aan individuele gevallen, steun aan inrichtingen en research heeft het Prinses Beatrix Fonds sinds zijn op richting in 1956 ruim 7 miljoen gulden ter beschikking kunnen stellen. Vrijdag 5 november j.l. had Hemur Enge zijn eerste contactavond in het winterseizoen. De opkomst was goed. 25 leden waren aanwezig. Deze avond werd gehouden in hotel „De Kroon" Aan de leden werd de Griekse dans de „Sirtaki" geleerd, uit de film „Zor- ba, le Grec". Tevens werd besloten een grote donateursavond te houden, waar aan alle leden meewerken. Het is de bedoeling om 1 x per maand een contactavond te houden (o.a. spel- avonden, dropping, volksdansen enz. enz.) Dit is vooral nodig omdat er nu 2 twaalftallen zijn. Zaterdag 6 nov. j.l. speelde Hemur- Enge 2 uit tegen SKF 3. Tegen deze sterke ploeg werd verloren met 11-1. Ondanks de verliezen heerst er in dit twaalftal een goede teamgeest en spor tiviteit. Zaterdag 13 nov. speelt He- mur-Enge 1 thuis tegen Doorn 2. Laatstgenoemde vereniging staat op de tweede plaats. Het tweede is vrij. COLLECTE De collecte voor het Prinses Beatrix- fonds heeft te Amerongen het mooie bedrag van f 646,55 opgebracht. Alle gevers en de collectanten hartelijk dank voor dit fraaie resultaat. Op zaterdag 13 november a.s. zal te Amerongen weer de jaarlijkse Klap rooscollecte worden gehouden. Deze collecte gaat uit van het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat zich de ver zorging ten doel stelt van de graven van de geallieerde militairen uit de 2e Wereldoorlog die in ons land ter aarde werden besteld en bovendien om het mogelijk te maken, dat nabestaanden dezer gesneuvelde miliairen deze gra ven bezoeken. Uit de opbrengst dezer collecte zijn reeds vele duizenden vaders en moe ders, vrouwen en kinderen in ons land geweest. Zij waren de gast van het Nederlandse volk, dat bevrijd werd door de dood van hen, wier graf zij mochten bezoeken. Voor de komende collecte doet het comité, evenals vorige jaren, een be liep op U! De Jongens van Gerrit Drost zyn in Eist geen onbekenden. Ze zyn geboren en getogen in het oude huisje op de hoek van de Vissersweg en Paardekop. Groeiden op in een eenvoudige omgeving, maar wisten zich stuk voor stuk een goede plaats in de maatschappU te verwerven. Bekend is de „Paardekop" een florerend bedryf tussen Rhenen en Eist, maar ook een andere telg uit de Drostenfamilie heeft een bedryf, een fabriek van luxe metaalwaren, souvenirs en reclame-artikelen in de binnenstad van Rhenen. Deze fabrikant, de 39 jarige Cornelis Drost nu heeft uitzonderlyke plannen, waarvoor de voorbereidingen al zyn getroffen. HU wil het ouderlUke huis aan de Vissersweg geheel in oude styl verbouwen, waarna het dan zal dienen als opslagplaats. We hebben zo'n flauw vermoeden dat er ook nog iets origineels achter de plannen schuilt. De heer Drost is een verwoed paardrijder en het stuk land van 500 m2 dat rondom het huisje is gelegen werd dezer dagen ook zyn eigendom. Hier kon wel eens iets gevestigd worden dat associaties oproept aan de naam Paardekop. Dit is echter nog een afwachten, tenslotte zal de heer Drost zelf het beste weten wat hy met de nieuw verworven eigendommen doet. Hoe is Uw familie eigenlijk aan die bij naam gekomen vragen we de heer Drost. V/el, dat dateert al van twee generaties terug. Mijn grootvader Gerrit Drost, leef de in een tijd toen er nog geschillen be slecht werden door een vechtpartij of een duel. Men wierp in een café een mes te gen de zoldering en wie het lef had dat mes eruit te halen, werd uitgenodigd tot een krachtmeting. Alzo gebeurde. De oude Drost kreeg het dus aan de stok met een plaatsgenoot. Punt van beslechting was de De najaarsledenvergadering van Phi ladelphia, prot. Chr. Vereniging van ouders en vrienden van het afwUkende kind, wordt gehouden op maandag 15 november in gebouw Eltheto, Fluiter- straat. Als spreker zal voor deze avond op treden, de heer P. Roodnat, hoofd van de Kon. Emmaschool voor B.L.O. te Ede, met als onderwerp: Het recht van ons kind. In de pauze vindt een bestuursver kiezing plaats. Aftredend, maar her kiesbaar zijn de heren H. Schoeman en J. R. van Tuil, als tegenkandidaten zijn gesteld G. H. Huibers en D. Meijer. We gens het tussentijds aftreden van de heer H. Zoet heeft het bestuur het vol gende tweetal gesteld: T. Septer en J. C. Alberti. De algemene najaarsverga dering van de landelijke Philadelphia vereniging wordt op zaterdag 13 novem ber in de Stadsgehoorzaal te Leiden gehouden. De verkeerszuil in de Hoofdstraat werd in een tijdsbestek van 24 uur tweemaal omver gereden. Donderdag middag j.l. ging de zuil tegen de vlak te en de gemeentewerklieden hadden het vrijdagavond nog maar koud staan toen een Culemborgse automobilist de zuil vloerde. ONDER INVLOED OP BROMFIETS Zaterdagavond werd de Veenenda- ler D. door de politie ingerekend. Hij reed met een glaasje teveel op op de bromfiets. KLEM GEREDEN Zaterdagavond werd de Veenendaler Van E. op de Prins Bernhardlaan met zijn bromfiets klem gereden door een auto, bestuurd door D. te Veenendaal. Deze verklaarde op weg te zijn naar het ziekenhuis, waar de vader van zijn medepassagier in zeer ernstige toestand verkeerde. Ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren hebben gisterenmiddag een partij geslachte kippen in beslag ge nomen. Het gevogelte was eigendom van de Veenendaalse firma S. en to taal ongeschikt voor de consumptie. De firmant werd reeds eerder ver oordeeld voor een soortgelijke aange legenheid. Toen werd hem als bijko mende straf opgelegd het verbod om in pluimvee te mogen handelen. De kippen waren opgeslagen in een plaatselijke diepvrieskluis. *^en patrouillewagen van de Vee nendaalse politie zag in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur een sportauto onbeheerd op het rijwielpad langs de Cunera- weg staan. Even daarvoor hadden de politieman nen twee personen op een motor in de richting van Veenendaal zien rijden, van wie de duo-passagier wat achterdochtig naar de politie-auto keek. Aangezien deze persoon de politiemannen bekend voor kwam reden zij naar diens huisadres en troffen hem daar nog pratend met de mo torrijder aan. De auto was inderdaad van de bewuste persoon, de Veenendaler M. en hij be weerde in slaap te zijn gevallen, waar schijnlijk door de tè hete kachel. Daardoor was hij van de weg geraakt, had één en ander aan kilometerpalen geramd en bovendien de auto van onderen flink be schadigd. Volgens zijn zeggen had hij maar net een lichtmast gemist. 850 GULDEN VERMIST Een marokkaan miste zaterdagavond toen hij in de bus zat 850 gulden. Hij had even daarvoor in een Veenendaals cafeta ria wat gebruikt en mogelijk is het geld daar uit zijn zak geroli. De politie kon nog geen licht verschaf fen in deze duistere zaak. Zaterdag 13 november a.s. is het 45 jaar geleden dat de heer G. van Ma nen en zijn bruid, mej. G. van Soest, op het gemeentehuis van Veenendaal in de echt werden verbonden. De heer en mevrouw Van Manen werden beiden in Veenendaal geboren en zijn resp. 69 en 66 jaar oud. Als leerling steenhouwer trad de heer Van Manen op 12-jarige leeftijd - voor een loon van 25 ct. per week - in dienst bij de fa. Buddingh. Zijn baas was toen de vader van de huidige ei genaar. Via boodschapjes e.d. kreeg de heer Van Manen het steenhouwersvak onder de knie en in 1948 kreeg hij de vergunning los om zelf een zaak te beginnen. Er werd gestart in de Ro zenstraat, maar wegens de veel te klei ne ruimte verhuisde men in 1949 naar de Gortstraat, waar de zaak nu nog Ei» geveétlgd. De heer Van Manen stond er toen nog helemaal alleen voor, totdat een zoon, die eigenlijk slager was, toch besloot zijn vader te gaan assisteren. Tot voor ongeveer 4 jaar geleden was het steenhouwersvak nog helemaal handwerk, het graveren van de letters in grafmonumenten, zoals dat op het ogenblik met een machine kan gebeu ren, heeft het werk wel vergemakke lijkt en verkort. Samen met zijn zoon heeft de heer Van Manen echter nog wel.de handen vol en - hoewel hij eigenlijk al sinds 4 jaar gepensioneerd is - het werk zou hij toch niet graag vaarwel zeggen. Het echtpaar Van Manen kreeg drie kinde ren, 7 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen en bewoont een nieuw zonnig huis aan de Zonnebloemstraat, waar vooral mevr. Van Manen erg blij en tevreden mee is. Donderdag a.s. wordt er in hotel De Korenbeurs de gelegenheid gegeven aan de ongetwijfelde vele relaties en bekenden het echtpaar Van Manen met dit 45-jarig jubileum te feliciteren. Zaterdagavond 13 november a.s. wordt in de Ned. Hervormde Kerk op de Markt op initiatief van de Her vormde Jeugdraad een bijzondere zang avond gegeven. De medewerkenden zijn: de Chr. Gem. zangver. „De Verenigde Zangers" uit Renkum-Heelsum, het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" uit Veenen daal, de sopraan-soliste Mej. Tineke Tijssen uit Velp en de heren H. Boer uit Renkum en J. Haalboom uit Vee nendaal, die de orgelbespeling voor hun rekening nemen. De leiding berust bij de heer C. Budding. Het programma dat uit 13 nummers bestaat, draagt een zeer afwisselend karakter, zodat het voor zangliefheb bers zeker een prettige avond zal wor den. De toegang is geheel vrij, alleen wordt er aan de uitgang een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. digende belangstelling. Het gebouw Rehoboth was met onge veer 350 bezoekers geheel gevuld en zowel het muzikale gedeelte als de to neeluitvoering na de pauze vielen in de smaak bij het publiek. A.s. zater dag wordt het programma weer her haald, alleen heeft men in verband met de tijdnood besloten een half uur vroeger te beginnen, om 7 uur dus. GEEN SPREEKUUR Op woensdag 10 november a.s. is bur gemeester Hosang verhinderd zijn spreekuur te houden. Het is geen geheim, dat de Drosten, in het verleden meer bij de naam Spook werden genoemd dan bij hun familienaam. Zij schamen zich hier niet voor, vinden het een aardig aandenken uit het verle den, waarvan de familie Drost bewust geen afstand wil nemen. In de nacht van woensdag op donderdag hebben (vrienden of vijanden?) op de oude woning in niet foutloos Nederlands geschilderd dat „het in het oude spookehol wel weer zal gaan spoken". Mevr. Zwetselaar, de naaste buurvrouw heeft wel een auto gehoord, maar er geen acht op geslagen. Dat de daders met een auto kwamen wijst ner gens op. De heer Drost reageerde heel sportief. De spoken zijn ook niet te ver drijven, ze komen steeds weer terug". Boerenlaan tussen Eist en Amerongen. Drost wilde zijn tegenstander schrik aanjagen, trok een wit hemd aan en ver school zich tussen de bomen. Toen z'n ri vaal naderde sprong Drost de weg op. De tegenstander sloeg gillend op de vlucht hard roepend: Een spook, een spook in 't bos. De bevolking van Eist, die met het hele voorval meeleefde betitelde de Dros ten verder als de spoken. Een aardige anecdote uit de vorige eeuw, waar de heer Corn. Drost niet ge heim mee is. Oude Elstenaren zouden heel wat kun nen vertellen van de toestanden rondom het huisje aan de Visserweg waar de oude Gerrit Drost en zijn vrouw Mientje Drost- de Kievid woonden. Het huis is ongeveer 150 jaar oud. Drie bedsteden in de woon kamer, waaronder een luxe, die voor lo- OPBRENGST COLLECTE P.I.T. De onlangs gehouden collecte ten ba te van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) heeft in Veenendaal opgebracht het mooie bedrag van f2775,78. Het PIT-comité is de Vee nendaalse bevolking hiervoor bijzon der dankbaar, ook hen, die hun mede werking aan het welslagen van deze collecte hebben verleend, met name alle collectanten. Dikwijls hoort men de opmerking dat er toch wel niet meer veel nodig zal zijn voor poliopatiënten omdat de ziekte als zodanig praktisch niet meer voor komt. Helaas is dit een grote vergissing. De kinderen die in 1956 soms als baby al polio hebben gehad en hiervan ernstige restverschijnselen overgehouden hebben, blijven geld kosten, zeer veel geld zelfs. Een kind dat orthopaedische schoenen moet dragen, wat een van de minst ernstige restverschijnselen is, krijgt meestal slechts eenmaal in de twee jaar van het ziekenfonds een deel van de kosten van een paar schoenen vergoed. De kosten bedragen ca. f 200, en een kind kan met één paar schoenen niet twee jaar doen. Het Prinses Beatrix Fonds verstrekt dan ook regelmatig ten behoeve van polio slachtoffers een extra paar orthopaedi sche schoenen en past dikwijls ook nog aan het wél door het ziekenfonds verstrek te paar het ontbrekende geld bij. Dan zijn er kinderen met beugel appa ratuur bevestigd aan orthopaedische cor- setten waarvan de prijzen rond de f 1000,- liggen Eigenlijk zouden deze kinderen steeds een extra stel moeten hebben, want wat gebeurt wanneer zo'n apparatuur, wat nogal eens voorkomt, in reparatie moet? Dan ligt zo'n kind hulpeloos ter neer, moet school verzuimen en raakt achterop, terwijl juist deze kinderen het van school kennis moeten hebben. En zo zijn er nog beugels, schoenen en wat dies meer zij voor kinderen die eruit groeien. Er zijn de vervoersproblemen: voor drie wielers, scooters met drie wielen, inva- lidenwagens en auto's worden door het Prinses Beatrix Fonds bijdragen verleend. Een ander terrein waarop door het Prinses Beatrix Fonds zoveel mogelijk steun wordt verleend is de geestelijke ontwikkeling van de lichamelijke ge handicapten. Kinderen voor wie lichamelijke arbeid is uitgesloten, zijn, voor zover zij daar voor de capaciteiten hebben aangewezen op hoofdarbeid. Financiering van psycho- j logische testen is aan de orde van de dag en dikwijls wordt door het fonds tege moetgekomen in de kosten van speciale opleidingen, welke op grond van de testen nodig blijken te zijn. De ergste restverschijnselen van polio vertonen degenen van wie ook de adem halingsorganen verlamd zijn. Deze kunnen in het geheel niet of slechts ten dele zelf standig ademhalen en worden met kunst matige ademhaling in het leven gehouden Van deze categorie liggen er 8 in twee speciaal daartoe ingerichte paviljoens ge bouwd op het terrein van het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam; 5 worden thuis ver pleegd, waartoe in het betreffende huis een compleet laboratorium moest worden ingericht en momenteel verblijven in het ziekenhuis Zuidwal nog een 12-tal patiën ten waarvoor binnenkort in Scheveningen een apart paviljoen zal worden gebouwd om ook deze patiënten die gedoemd zijn steeds „beademd" te worden, uit de zie kenhuissfeer te halen, waarin de meesten

De Vallei | 1965 | | pagina 2