Dorp aan deG if t (Yi) NEDERLAND IN DUITSLAND ze. De 17de-eeuwse geschiedschrij ver Arend van Slichtenhorst ver haalt in het zesde boek van zijn „XIV boeken van de Geldersse Geschiedenissen hiervan: Veel liefs van Ronnie V een feest vooraf... Expositie van Joegoslavische kunstenaar in „Het Lanterentje" Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 12 november 1965 10 De rampen beginnen Sterkten wederzijds Op reis naar de oorsprong De Roodharigen 4 Naar het noorden Nog noordelijker Tocht door Nederrijnland Nederland in Duitsland Jozef Kempen Wederzijds: te vuur en te zwaard Eeuwen voor Veenendaal ontstond heerste er reeds rivaliteit tussen het Sticht en Gel der. Om dit te illustreren noemen wij enige feiten. In 1196 trokken de Hollandse graaf Diederik VII en die van Gelder, Otto II van Nassau, verwoede vijanden van elkaar, met gewapende macht naar Utrecht om invloed uit te oefenen op de bisschopskeu- Perziken etend te Wassenberg MM ff „Diderick viel al stroopen- de met zyne verse h-g ewor- vene Hollandsche en Zeeuwsche knaepen in de Velouw. Als hy nu een r ij- ken buyt uut de dorpen en weyden by een hebbende gehaelt weder op siin ver- treck stond, is hem Otho tot aen den H e y m e r s-b e r g h (d.i. Grebbeberg) n a-g e s e t, op hoop van een deel der plunderagy hem te ont- j a e g e n. (ontnemen) M a e r wan neer naer (na) een weynig vechtens veele aen beyde kanten quamen te tuyme- len.en de Geldersche a 1- lenxkens den wijk naemen, is Otho, gevende aen siin paerd de spooren, den dans over den Niedam ofte Neu- dam (daer nu de Grebbe is) geluckelyken ontspron gen, achterlaetende een goede menighte van slech- t e (gewone, eenvoudige) rotge zellen (een rot was een legerben de), die Diderick gevangen wegh voerd e." Het muisje had nog een staartje op kasteel Ter Horst bij Achterberg, maar daarover later. Otto vluchtte voor zijn Hollandse col lega, maar voor het Sticht was hij een machtige en gevreesde buur. En hij niet alleen, maar alle Gelderse graven, die zich allengs meester maakten van de Veluwe, .oorspronkelijk be zit van het Sticht. Hoe kwam de bisschop van Utrecht aan die rechten op de Veluwe? Deze vraag stelt ons voor vele raadselen. Wel zijn er een aantal oorkonden waar in verschillende goederen aan het Sticht geschonken werden, het fijne weten wij er echter niet van. In elk geval is het een feit dat grote delen van de Veluwe aan het Sticht kwamen. De bisschop nu beleende omstreeks 1050 een zekere Dirk van Wassenberg met de Veluwe. Ingewikkelder werd de toestand toen de hertog van Bra bant de Veluwe in leen kreeg, die op zijn beurt het gewest in achterleen gaf aan de Gelderse graaf. De mach tige en trotse Branbander weigerde al spoedig de bisschop als leenheer te huldigen. De bisschop trok toen de Veluwe binnen, die hij te vuur en te zwaard verwoestte naar de lieflijke ge woonte dier tijden. De Gelderse graven hebben tiental len jaren met het Sticht oorlog gevoerd om het bezit van de Veluwe, tot deze omstreeks 1200 in feite in hun macht was, wat de vijandschap van Utrechtse zijde heviger deed oplaaien. In 1421 bijvoorbeeld trokken de Utrechtse ben den bestaande uit 6000 voetknechten en 500 ruiters de Veluwe binnen, plunde rend en brandschattend. Ede werd in de as gelegd. „Van dien tijd af bestonden die van 't Sticht en Amers- foord in de Velouw te moes koppen (stropen) schrijft Van Slich- tenhorst in zijn achtste boek. Nijkerk, Barneveld, Ter Schuur, Putten, Voort huizen en Ermelo gingen in vlammen op. „Te Ede hielden sy insge- lyx met smooken quaed huys." In 1472 heeft hertog Arnoud van Gel der „de dorpen Amerongen Woudenberg h, en Spalken- burg wederom geplondert, ende aen kolen geleght" (9de boek). De Geldersfen namen zodoende wraak op het Sticht. Wel werd dit beschermd door de Vallei-moerassen, maar de corridors bij de Grebbe, bij Wouden berg en Amersfoort verleenden dOor- gang en ook de zandpaden werden door de krijgers gebruikt. Beide gewesten bouwden sterkten om elkander te beletten hun gebied binnen te dringen. Zo verrees bij Rhe- nen het slot Ter Horst. De Geldersen trokken een hele reeks burchten en versterkte boerderijen op. De grens werd wederijds gegrendeld. Alvorens een tocht langs die kaste- Maar al zou je maar gewoon kunnen lo pen, desnoods voetje voor voetje, desnoods met een stevige stok Als je maar vooruit kon komen, zodat je nooit meer een wa gentje nodig zou hebbenAlsjeblieft., als dat maar mogelijk werd Ze voelde de tranen opkomen. Nee, niet huilen. Daarmee wei-den die dode spieren niet levend. Alleen opname tn dat kleine ziekenhuis, dat half tegen de bergen ligt en waarvan ze hiervandaan net het bovenste deel van het rode dak kan zien. Dat eigendom is van de vrien delijke dokter Schellenboom. Natuurlijk was alles een doorgestoken kaart en toch kon ze er niet kwaad om zijn. Ronnie was een schat, want dit alles deed hij voor haar. Als ze alleen maar dacht aan al die kosten, die hij al voor haar gemaakt had. Alleen voor haar rol stoel had hij die lange wagen gekocht Voor zichzelf had hij die ruimte achter in niet nodig Van te .voren zou hij alles wel met die dokter bekokstoofd hebben. Wie weet hoe lang al geleden. Het hele plan was ongetwijfeld van Ronnie uitge gaan, die lieverd. strekte haar handen uit om de wie- Wassenberg is maar een klein stadje van 4500 inwoners, ter grootte dus van Amerongen, een tiental kilometers van de Nederlandse grens gelegen nabij Vlodrop. In een vakantie van de Schne- eifel via Bitburg en Prüm naar Noord- Rijnland reizend, maakte ik van de ge legenheid gebruik het schilderachtige Wassenberg te bezoeken. Het ligt aan de oostzijde aan de rand van een uit gestrekt bos- en heidelandschap. West waarts vouwen zich de smaragdgroe ne weilanden van het Roerdal open. Het feit dat de Gelderse graven on der wier geweld Oost-Utrecht vaak heeft geleden, in de oude Mühlgonw hun stamslot bouwden, voerde mij er heen. Omstreeks het jaar 1000 verrees die burcht. Een halve eeuw later werd Dirk van Wassenberg met de Veluwe beleend. Helaas, het kasteel bleek ge sloopt te zijn: slechts een kolos van een ruine bleef over, een bouwval niet eens van hej oorspronkelijke slot maar van een in 1420 op dezelfde plaats gebouwde burcht. De ruïne, de mooie stadsmuren met de verdedigings toren en een stadspoort geven het stadje nog een krijgshaftig aanzien. In de schaduw van de oude wallen aten we Wassenberg delicatesse, de Samling, een heerlijke perziksoort, en dachten weemoedig terug aan de roemruchte daden van de graven van Gelre, die eerst in de Ardennen, later in Teisterbant (het land van Heusden en Altena), in Hamaland (de Achter hoek), op de Veluwe zowel als in West- falen en langs Roer en Niers in Noord- Rijnland. Zij droegen de bijnaam Flamenses. Een merkwaardig misverstand heeft zich bij de vei'klaring van die bij naam voorgedaan. Men meende dat die I toevoeging de Vlamingen betekende en Feuilleton J door Maartje Zeldenrijh len van haar wagentje te draaien, zodat ze de woning kon zien. Terwijl ze handig de rolstoel in de ge wenste richting zette, zag ze Ronnie op haar afkomen. Als in een impuls strekte ze haar armen naar hem uit. Het volgende ogenblik was hij bij haar neergeknield en nam haar in zijn armen, het snikkende en schokkende lichaam dicht tegen zich aan. „Huil jij maar eens, mijn kruimeltje ik begrijp best, wat er in jou omgaat. En geef jij me maar een flinke draai om m'n oren. want jij hebt natuurlijk al lang doorgehad, dat ik je met een speciale be doeling naar Bern gebracht heb, is het niet?" Ze richtte haar hoofd op, hem aankij kend, terwijl er een glimlach door haar tranen brak. Even kwam de oude flikke ring terug in haar donkere ogen. Ze trok hem aan zijn haren. „Samenzweerder", zei ze zacht. „Waarom doe je dit allemaal, Ronnie?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik doe niets. Jij moet het doen. Jij moet beslissen, of je wilt of niet. Je bent een volwassen vrouw. En wat voor een vrouw! Als jij niet huilt, maar lacht, moet jMÜ mm Ongeveer een eeuw hebben de graven op de Wassenberg geheerst. In 1118 gingen slot en omgeving door huwelijk over aan de Limburgse gravenfamilie De Roodharigen verplaatsten toen hun zetel noordwaarts naarGeldern in de Hettergouw, waar zij een aaneen gesloten complex landgoederen bezaten. Geldern ligt ongeveer halverwege tussen Venlo en Wezel en ook dat stadje ging ik bekijken. Het is ruim tweemaal zo groot als Wassenberg. Ver rast was ik, toen ik de oude burcht Haag vond, een echte waterburcht, aan alle zijden door water van de Niers omgeven. Maar mijn reisgids opende mij de ogen: Haag is niet de oude grafelijke burcht, die gesloopt werd. De Mühlenturm, een voormalige ves tingtoren, en het refectorium of de eet zaal van het vroegere Augustinessen- klooster kenmerken Geldern nog als een duizendjarige grafelijke en hertoge lijke stad, maar in onze eeuw nam de industrie er een hoge vlucht. Wassenberg-Geldern. Het was geen haneschrede, die de graven in 1118 maakten. In 1138 huwde een van hen met Irmingarde, de erfdochter van Zutfen, waardoor Gelder en Zutfen verenigd werden. De graaf ging nu in het hart van zijn gebied resideren, te Zutfen of Rozendaal (bij Arnhem) of Hattem of in andere plaatsen waar hij een hof bezat. Hij beheerste voortaan de grote ri vieren Rijn, Maas en IJsel, bemachtig de het oude koninklijke recht op de bescherming van de vaart op die ri vieren, waardoor hij in het bezit kwam van rijke inkomsten door de tollen, en overweldigde de Veluwe. Zijn macht was rijzende in de spiegel bekijken. Dan kun je be grijpen, waarom de mensen zo vaak naar ons kijken, jongedame. Weet je, wat ze dan denken? Kijk daar eens, wat een knappe jongemeid! Dat is toch geen ge zicht, zo'n ouwe, onooglijke kerel er naast". Hij schudde zijn hoofd. „Dat denk je, Kruimeltje, maar dat heb je mis. In dit deel van Zwitserland zijn de mensen zo iets gewoon, daar letten ze al niet meer op. Het is die leuke toet van je, die zo opvalt": „Dat is niet waar"! reageerde ze hef tig. „Je beni helemaal niet oud. Jij bent knap, ze kijken naar jou inplaats van naar mij. En als ze naar mij kijken is het om dat „Hou' op, Ronnie, want ik geloof er toch niets van". Hij kwam overeind, maar hield haar handen vast. „Nou ben je boos op me, he?" Ze schudde zo wild haar hoofd, dat haar lokken over haar gezicht vielen. „Dat weet je wel beter. Ik had natuurlijk gauw door. dat dit alles afgesproken werk was Ron nie, wat moet ik doen? Ik wil erg graag kunnen lopen, maarik zie verschrik kelijk op tegen een herhaling van alles, wat ik vroeger verschillende malen heb moeten meemaken. Heb jij wel eens in een ziekenhuis gelegen?" Hij schudde zijn hoofd „Dan heb je er geen idee van, wat dat is. Vooral niet, als je vooruit weet; over Het bezoek aan Wassenberg en Gel dern, oorsprongen van de Gelderse macht, verleidde ons ook in andere plaatsen van Opper-Gelder een kijkje te nemen, allereerst in Viersen, een stad met 41,000 inwoners, waar wij de mooie 15de-eeuwse Remigiuskerk bin nengingen en bewonderden. Interessant was ons bezoek aan het Benedenrijn- landse volksliederenarchief, waarbij ons bleek dat veel liederen oorspronkelijk Nederlands zijn, wat niet te verwonde ren valt op oorspronkelijk Nederlands gebied. Een genot was het ook de heemkundige verzameling te bezichti gen, die ons het vroegere en huidige volksleven van Benedenrijnland deed kennen, waarvan Viersen het culturele middelpunt was en nog is» een volks leven dat kenmerkend Nederlandse trekken vertoont. Het veel kleinere Suchtelen een écht Nederlandse naam! ligt dicht bij bossen, heuvels en de frisgroene broeklanden van de Niers. Van die la ge landen uit lijkt Suchtelen een ker- kenrijke „stad in het groen": de 900 jaar oude Clemenskerk met de 500 jaar oude klokketoren, de oude Irmgardis- kapel op de Heiligenberg, de proosdij en de Schoutenhof en tenslotte de uit 1669 daterende Evanlische kerk. Vol verwachting reden wij Kempen binnen door de imposante Koetoren uit 1370, restant van de oude omwal ling, evenals de Molentoren en de to ren bij de Peterspoort. Kempen is de Thomasstad, de geboorteplaats van Tho mas van Kempen of Thomas a Kern- pis, schrijver van De Navolging van Christus, een mystiek werk, na de Bij bel het meest gelezen boek ter wereld. Wijlen professor van Ginneken heeft getracht aan te tonen, dat niet Thomas maar Geert Groote de Imitatio ge schreven heeft en dat de oertekst Ne derlands en geen Latijn geweest zou zijn, maar zijn stellingen zijn niet be wezen. Thomas' geboortehuis is ver dwenen, maar in de omgeving er van staat een ge denkteken. Over de berg van Grafrath gin gen wij naar Hinsbeck, niet om het dorp zelf hoewel het heel mooi is maar om het natuurre servaat met de grote naam „Hin- becker Schweiz": kathedraalachtige wouden waarin 4 meren liggen, doorstroomd door de riviertjes de Nette en de Ren- ne. Aan het Kric- kenbeckermeer gingen wij rusten. 't Was er stil, zo- merstil. Alleen de verre schreeuw van een reiger en de kreten van eenden weerklon ken. Opeens vloog iets kleurigs uit het riet over het water: een ijsvo gel, naar men mij in Hinsbeck ver telde zeldzaam in het Nederrijnse. Voorbij Geldern vonden wij Xan- ten, een stadje uit de Romeinse tijd daterend. De Vic- torkerk en de poort aan de Kleef se zijde be koorden ons. Op weg naar Ma- riënbaum zagen wij al de oude Ni- kolaikerk van Calcar, op een oud eiland van de Rijn gelegen. Fraai houtsnij werk zagen wij in de kerk aan de altaren: de school van Calcar is er beroemd om. De 15de eeuw is rijk aan in houtgesneden alta- ren, waarvan de scheppers vaak uit Holland afkomstig waren. Het oudste stuk in de Pfarrkirche is het Georgaltar uit 1455, geheel beschilderd en verguld. Het altaar met de Vreugden van Ma ria, dat Meester Arnold tussen 1483 en 1493 sneed, is, evenals de andere al taren uit het eind van de 15de eeuw, niet beschilderd. Vol verheven smart leek ons het beroemde hoogaltaar met de Passie des Heren, voorgesteld in ta ferelen vervuld van gevoel. Het dateert om 1500. Er is ook nog een altaar van de Moeder van Smarten door Heinrich Douwermann in 1520 ge sneden, dat al de schone ideële vor men van de Renaissance vertoont. Overal in Nederrijnland wordt men aangeraakt door een geest van mystiek Een geur van vroomheid waait over het land met zijn talloze Katholieke en Evangelische kerken en kapellen en met zijn oude bronnen zoals die bij Hinsbeck waar de zendeling Amandus omstreeks 650 doopte. In dit land van mystiek en veneratie is het niet ver- wondex'lijk de bakermat te vinden van een beeldhouwkunst, de Nederrijnse kunst, gekenmerkt door haar voorlief de voor realisme bij de uitbeelding van personen en feiten uit de heilsgeschie denis. Het Centraal Museum te Utrecht bezit een reeks werken afkomstig uit die streken. Hierboven schreven wij dat veel in Rijnland aan Nederland herinnert. Eens vormde het gebied tussen Keulen en Dordrecht een eenheid: het „Nieder- rheinland". Siegfried uit de Nikelun- gen Xanten is de Siegfriedstad werd de held van „Niderland" ge noemd. Ondanks regionale en lokale verschillen bestond er omstreeks 1300 tussen de Nederrijnse en de overige Nederlandse gebieden een taalkundig- culturele eenheid. De Kleefse taal was een Nederlands dialect. Ofschoon Pruisen in de 17de eeuw Kleef en in de 18de eeuw OpperGel- der inlijfde, had deze politieke an nexatie weinig invloed op taalkundig en cultureel gebied. Tot in de 19de eeuw bleef het Nederlands aan de Ne- derrijn de cultuur-taal. In Kleef was het Nederlands tot voor kort hoog in aanzien en zelfs de taal van de deftige stand. In ambt, school en kerk werd overal Nederlands gebruikt. Tot Pruisen een centralistisch gezag in Berlijn vestigde en het Hoogduits officiële taal werd. Rijnland ging over op het „boeken- duits". In 1827 versnelde zich dat pro ces, doordat de bisschop van Munster van Berlijn uit directieven ontving om het Nederlands als taal van de kerk door het Duits te vervangen. Het au tochtone Nederrijnse dialect verarmde, doordat het geisoleerd werd van de bron, het Nederlands dat op school niet langer werd geleerd. De Neder landse grens, eei"st louter een staatkun- kundige, is langzaamaan een taalkun dig-culturele geworden. Toch heeft ons woord fiets het gewonnen van het Hoogduitse Fahrrad! te Kempen. De poort is genoemd naar vee, die eertijds uit de stad door de landen trokken. Gelukkig is Jozef Kempen opgestaan, leraar M.O. de grote pionier voor het behoud van het Nederlands. Geboren in Nuis bij Dusseldorp, onvervalste Ne derlandse namen, werd hij in 1958 le raar in Kleef en organiseerde daar een Werkgemeenschap Nederlands aan de Realschule. Ook aan de Volkshoge school van Nuis gaf hij zeven jaar lang Nederlands. Telkens wijst hij onze re gering er op, dat zij meer tijd, geld en aandacht aan de propaganda yan de Nederlandse cultuur moet besteden. Hij beijvert zich om onze taal meer eerbied te doen betonen en wenst haar officieel erkend te zien. Het Nederlands zou in de grensstreek een verplicht leervak op de volksschool moeten wor den. Ook wenst hij dat aan de uni versiteiten leerstoelen in de Nederlan- distiek geticht zullen worden. Hij schrijft in Nederlandse en Duitse kranten en tijdschriften. Was zijn stem eerst die van een roepende in de woes tijn, geleidelijk begint zijn idealisme te winnen en vrucht te dragen. „Er is nu een kans om het Neder- Regui Flohr, vice-president van de in ternationale Kunstkring Arti Salie ver zorgt voor hem een tournee langs diverse bij de kunstkring aangesloten galeries, waarbij ook Veenendaal wordt aangedaan. Kolja Kljajitsch studeerde, tot zijn 26ste jaar in filosofie, psychologie en klassieke letteren in zijn geboorteland. Toen hij zijn studie had opgegeven trok hij de wijde wereld in. Hij bezocht onder andere Grie kenland, Afrika en Frankrijk om in drukken op te doen voor zijn schilderijen. Intussen schreef hij vele essays en ge- Een kunstwerk van de Joegoslaaf Kljajitsch. en bejegend zult worden. Er zijn uitste kende verpleegsters en assistenten; je zult daar een eersteklas behandeling genie ten. Maar.. Hij spreidde zijn handen uit - „de uit eindelijke beslissing ligt bij jou. Je bent een volwassen vrouw, Kruimeltje, met voldoende verantwoordelijkheidsgevoel. Jij zegt ja of nee. Is het nee, dan vervol gen we onze vakantie, zoals afgesproken is en zal ik mijn best doen, dat je op de terugreis evenveel geniet als op de heen reis. Je kunt verzekerd zijn van mijn vriendschap en mijn vrije tijd, voor zover dat mogelijk is. Als ik tijd heb, zal ik je vaker meenemen in de auto, zodat je er van tijd tot tijd eens uit komt". Geruime tijd was het stil. In de verte zagen ze een grote autobus langzaam de bergweg beklimmen. Af en toe was hij uit het gezicht ver dwenen, maar als hij aan de volgende klim begon, zagen ze hem weer te voor schijn komen, iedere keer hoger. Tot hy in dichten, die toen echter nog niet gepubli ceerd werden, omdat hij daartoe de tijd nog niet rijp achtte. Thans worden zijn gedichten uit het Joegoslavisch vertaald om in het Duits en Frans in druk te verschijnen. Kljajitsch is een gevoelige zachtaardige man, die al les om zich heen bemint. Hij legt in zijn scheppingen iets mysterieus. Deze expositie zal vanavond om 8.00 uur worden geopend en duurt tot en met za terdag 27 november. de nevel, die er rond de bergketen hing, voor het oog verdween. Het meisje draaide zich plotseling naar hem toe. „Ronnie, als ikwil jij me advies ge ven? Stel je een ogenblik in mijn plaats. Ik begrijp wel, dat dit niet zo gemakke lijk is, maar probeer het even, wil je? Wat zou jij dan doen in mijn geval?" Hij dacht enige tijd na. „Daarop is eigenlijk maar één antwoord, Kruimeltje. Als ik in jouw plaats was, ging ik in ieder geval naar dat ziekenhuis. Pas na het nemen van de foto's kan dok ter Schellenboom zeggen, of hij denkt, dat je met een redelijke kans op sukses geo pereerd kan worden Tot dat tijdstip is er eigenlijk niets aan de hand. Dat zou ik doen en verder zou ik eerst afwachten, wat de dokter mij zou adviseren". (Wordt vervolgd) len en ridderhofsteden te maken, vra gen wij ons eerst af: Wie was toch die machtige buurman van wie de Gelder se Vallei vaak overlast heeft onder vonden, of liever, door wie zij vaak geteisterd werd? Wanneer kwam de Gelderse graaf, hoe kwam hij aan zijn macht? achtte de graven daarom van Vlaamse herkomst, tot de historici, eerst Pi'jn- acker Hordijk, later Boeren, een veel aannemelijker uitleg gaven Gerard, de eerste graaf van Wassenberg was ros- rig van haar en werd zodoende Flamen- sis, de Rossige betiteld, evenals door erfelijke factoren zijn zoon Dirk en zijn kleinzoon Gerard. Kaart van Benedenrijnland een paar dagen word ik geopereerd. Ik herinner me, dat ik in het ziekenhuis in Purmerend een zuster tegen een leerling verpleegster hoorde zeggen: een operatie is altijd een riskante onderneming. Met andere woorden: je gaat gevaarlijk dicht langs de grens van leven en dood. Eén verkeerde beweging van de chirurg of één niet-voorziene omstandigheid en je komt aan de verkeerde kant terecht. Voorgoed. Zonder dat je het zelf bewust bent, want op het moment, dat ze het merken, is het al voorbij met je. Begrijp je, dat ik angst heb. Ronnie, na al het geen ik meegemaakt heb? Ik wil graag leven, al ben ik gehandi capt. Maar ik wil ook dolgraag, weer kun nen lopen. Maar moet ik opnieuw een ri sico nemen, terwijl het resultaat op z'n zachtst gezegd twijfelachtig is? Dokter Schelleboom heeft het niet met zoveel woorden gezegd, maar uit hetgeen hij mij vertelde, heb ik toch wel begrepen, dat gewoon, normaal lopen, zoals jij en ieder een kan, voor mij nooit meer mogelijk zal zijn. Goed, ik zou al dankbaar en te vreden zijn met wat surrogaat; als ik m'n benen maar zó kon bewegen, dat ik weer vooruit kon komen, zonder stoel. Wanneer ik maar een zekere waarborg had, begrijp je? Want als ik er in toestem en als dan alles achter de rug is en ik be merk, dat het voor de achtste keer tever geefs is geweest, dandanik hoop dat ze dan een verkeerde beweging ma ken, zodat ik aooit meer wakker zal wor den. Want dan zal de teleurstelling zo groot zijn, dat ik die misschien nimmer meer te boven kom". Ronnie dacht na en knikte. „Ik begrijp je, Kruimeltje. Daarom ga ik geen pressie op je uitoefenen. Ik heb je hierheen gebracht, omdat volgens dokter Schellenboom er een mogelijkheid be staat - hoor je? Een mogelijkheid - dat je middels een operatie weer je benen zult kunnen gebruiken voor het doel, waarvoor ze bestemd zijn. Als hij mij niet verze kerd had, dat, als gevolg van het feit, dat de medici op dit ogenblik meer weten en meer kunnen dan bijvoorbeeld een jaar of acht geleden, zou ik dit niet gedaan heb ben. Dokter Schellenboom geldt als een der bekwaamste chirurgen van Zwitser land en is bekend in het grootste deel van Europa. Ik zeg daarom alleen dit: je kunt je met het volste vertrouwen door hem in zijn ziekenhuis laten opnemen. Hij gaat niet dadelijk met je naar de operatiekamer, in tegendeel. Hij wil je voorlopig eerst enke le dagen bij zich hebben, zodat hij jfe rus tig kan onderzoeken en foto's maken. Daarna pas zal hij kunnen vaststellen, of een operatie ook maar enige kans van slagen heeft, begrijp je? En dat zal hij je eerlijk vertellen. Zo is hij. Dokter Schellenboom neemt geen onno dige risico's en bij hem ben je zeer zeker geen proefkonijn of iets dergelijks. Je zult een volwaardige patiënt zijn, die door iedereen met de nodige égards behandeld - 0' Sm tem, s de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! V Hoofdstraat 8!) - Veenendaal lands in het buitenland weer het aanzien te verschaffen, dat het als drager van een oude, onafhankelijke en rij ke beschaving verdien t." Hij was zo welwillend mij een exemplaar van zijn „Erfahrungsbericht zum Niederlaendischen an einer Realschule des Deut- schen Grenzraums" te zenden. Op mijn tocht door Rijnland bemerk te ik maar al te zeer dat het Neder lands door velen als een soort kinder lijk plat-Duits wordt beschouwd. Men zei het mij beleefdheidshalve niet, maar als ik er naar vroeg, beken de men het eerlijk. Om die mening uit de wereld te helpen, moet men in Rijn land geen Duits, maar Nederlands spreken, gedachtig het woord van de Groningse hoogleraar Heeroma: „Wij wensen liefde en achtig aan weerszij den van de grens." D. PHILIPS De Joegoslavische kunstenaar Kljajitsch Met ingang'van vandaag zal in de expositie ruimte van „Het Lanterentje" voor liefhebbers van moderne kunst een interessante tentoonstelling worden gehouden. Op uitnodiging van Slavomir Miletic - de kunstenaar die in Zaan dam zoveel opschudding veroorzaakte met zijn „Houtbewerker" - is de Joego slavische expressionist Kljajitsch (29) gekomen om er te werken, maar ook om er zijn werken te exposeren. Koepoort uit 1370 de grote kudden poort naar de wei

De Vallei | 1965 | | pagina 10