[H 1 I 1 JLCin van 1 ^chuppen J ROKKEN ROKKEN I ROKKEN ÏOKKEN Veenendaalse Jongelingsvereniging gaat op plechtige wijze 100-jarig bestaan vieren HERVORMINSDAG kift <y dsTfjb* -f^xakje^ TTlelis- crpiiak 12 vrijdag 12 november 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI" De VeenendaaUe jon geliu gsvereni gin g op gereformeerde grondslag staat deze maand een grote gebeurtenis te wachten, liet /j nu namelijk honderd jaar geleden dat deze laatstgenoemde vereniging werd opgericht. Dit kan gezien worden als een grote gebeurtenis aangezien dit tegenwoordig niet zo veelvuldig meer voorkomt, hetgeen geweten kan worden aan de geheel andere instelling die de tegenwoordige jeugd heeft. Om kenbaarheid te geven aan dit eeuwfeest, werden dins dagavond j.l. diverse verslaggevers uitgenodigd om van de plannen omtrent de herdenking op de hoogte te worden gesteld. De woordvoerder op deze persconferentie maakte het programma bekend dat reeds was vastgesteld. De plechtigheden zullen plaatsvinden op zaterdag 27 en zondag 28 november aanstaande en worden voornamelijk ge houden in de grote zaal van 't Tref punt. Zaterdagavond wordt een recep tie gehouden van 18.30 tot 20.00 uur. Hierna volgt een officiële vergadering waarbij tevens een gezellige gelegen heid bestaat tot het uitwisselen van gedachten met oud-leden. Ds. W. L. Mulder van Bolnes zal op de reünie een inleiding verzorgen. Deze vergade ring vindt vermoedelijk plaats onder voorzitterschap van de heer H. G. Hey, oud-voorzitter van de jongelingsvereni ging uit de twintiger jaren, thans ere voorzitter. Vervolgens zal zondagochtend een herdenkingsdienst worden gehouden in de Petrakerk waarin de meditatie zal worden verzorgd door dominee E. Th. Thijs (oud lid) met als onderwerp: ..Spoorzoeken". De heer E. Th. Thijs is momenteel predikant te Finsterwolde. De liturgie in deze dienst zal worden verzorgd door.ds. Van Enk. Tevens zai tijdens deze dienst een toespraak worden gehouden door de heer H. G. Hey, met als onderwerp: „De waarde van de Gereformeerde jeugdbeweging". Aan deze kerkdienst wordt verdere medewerking verleend door het Geref. Kerkkoor o.l.v. de heer H. Pomp en de organist B. van Stemp- voort. De laatste zal worden bijgestaan door 2 trompettisten hetgeen al eerder een succes bleek te zijn. Na afloop van de herdenkingsdienst is er een gezellig samenzijn voor de oud-leden in de grote zaal van 't Tref punt, waarbij de huidige voorzitter een dankwoord zal spreken. Op een na de oudste in ons land De jongelingsvereniging op Gerefor meerde grondslag kan er trots op zijn dat zij zich naar alle waarschijnlijk heid op een na de oudste vereniging op dit gebied in Nederland kan noemen. In deze honderd jaar zijn vele dingen meegemaakt, zoals oorlogen, minder goede tijden en de voor de kerk van de vereniging zo belangrijke doleantie in 1886. Bij deze doleantie ging de ver eniging mee naar de nieuwe kerk. In haar naam heeft de vereniging de tekst opgenomen welke men kan vin den in Thessalonicenzen 5 21 waarin staat: „Onderzoekt alle dingen en be houdt het goede". Bij het doorbladeren van de notulen boeken is het merkwaardig, dat vroe ger, meer dan nu, op de vergadering wel de inleider, maar niet de inleiding aanwezig was. Dit was de aanleiding dat men een toevlucht nam tot impro visaties. Om een voorbeeld te noemen: 23 december 1903 improviseerde de heer M. J. van Leeuwen, die zijn in- Ds. W. L. Mulder, oud lid leiding niet bij zich had, over het on derwerp: „Is het noodzakelijk een mooi meisje te hebben voor een goed huwe lijk". Op dezelfde vergadering een zelfde improvisatie van de heer Van Doorn over: Het oude mannenhuis. Op de ver gadering van 5 februari improviseerde de heer C. de Gooyer over het onder werp: „Is schaatsenrijden geoorloofd". Op een andere vergadering sprak de heer H. G. Hey over: „De Vrouwen beweging". Reünie De jongelingsvereniging stelt het op prijs als zoveel mogelijk oud-leden op de receptie aanwezig zullen zijn. In dien men zich eventueel in verbinding wil stellen met het huidige bestuur omtrent deze reünie kan men schrijven naar: De heer Augusteyn, Kerkewijk 193, Veenendaal. Vervolg van vrijdag 5 november ENKELE STELLINGEN Boven de stellingen stond: „Uit liefde en ijver om de waarheid aan het licht te brengen, zal het hier volgende in een twistgesprek worden verdedigd te Wit tenberg onder leiding van den eerw. Vader Martinus Luther, Magister der Vrije Kunsten en der Heilige Theologie en gewoon lector derzelve. Daarom verzoekt hij, dat degenen die niet tegenwoordig kunnen zijn om mondeling daarover met ons te spreken, dit in afwezigheid per brief mogen doen. In den naam van onzen Heere Jezus Christus. Amen. Plaatsruimte verhindert me, alle stel lingen op te nemen. Maar enkele mo gen hier toch genoemd worden. 1. Onze Heere en Meester Jezus Chris tus, als Hij zegt: „Doet boete, want het Koninkrijk der Hemelen is nabij gekomen. (Matth. 4 17). (Aantekening: „Ik (d.wz. Luther) behoud de uitdrukking boete voor het Latijnse poenitentia, omdat dit de beide betekenissen van innerlij ke bekering en uiterlijk bewijs daarvan in zich bevat. 36. Ieder christen, die waarlijk berouw heeft, komt volkomen vergeving van straf en schuld toe, ook zon der aflaat. 37. Ieder waar Christen, hetzij levend of dood heeft deel aan alle goede ren van Christus en de kerk, hem van God geschonken ook zonder aflaatbrieven. 54. Onrecht geschiedt aan het Woord Gods, wanneer in dezelfde predik dienst evenveel of nog meer tijd wordt besteed aan de aflaten dan aan het Woord Gods. 62. De ware schat der Kerk is het hei lige evangelie van de eere en ge nade Gods. 63. Deze schat echter is met recht de meest gehate, omdat hij van de eersten de laatsten maakt. De achtergrond In deze instellingen straalt reeds door dat ze opkomen uit de diepere achter grond van Luthers' eigen zieleworste- Het bestuu^ van jong. ver. 1 Thess. '5 2r v.l.n.r; Roel Augustyn, bik Recter, Bert Kleefsman en Chiel Ploeger. De voorzitter, de heer G. v. Bent- hem vertoefde op het moment van de foto opname elders in het land. ling om vrede voor zijn hart, waarbij Rom. 1 17 voor hem van grote bete kenis was. In de beslissende ogenblik ken van de kerkgeschiedenis komt de rechtvaardigingsleer met onweerstaan bare kracht naar voren. Augustinus, Luther, Kohlbrugge. „De bijzondere be tekenis van de rechtvaardigingsleer ligt toch wel daarin, dat geen enkele leer ons met zulk een gestrengheid bij de laatste vragen van de betrekking tus sen „recht" en „genade" brengt, geen enkele leer ons zozeer de ogen opent voor het wonder dat God de zondaar vrijspreekt om het met een voor Kohl- bruggianen geliefkoosd Schriftwoord te zeggen: de goddeloze rechtvaardigt." (Dr. Lekkerkerker). Luther en met hem ook Calvijn, Zwingli en andere reformatoren, stelde het Woord Gods boven alle concilies. Dat is het po sitieve van de Hervorming: het herstel van het Woord Gods als de enige norm „om ons geloof daarnaar te regelen, daar op te gronden en daarmede te bevestigen". (Art. 5 van de Geloofsbelijdenis.) Het is verheugend dat ook in de Rooms- Kath. Kerk het inzicht groeit dat wij allen naar het Woord Gods terug moeten. Ook in dit opzicht is er veel veranderd daar. Talrijk zijn in deze tijd de nieuwe Bijbelstudies, uitleggingen en verklaringen die er van bekwame roomse theologen verschijnen. In de Vastenbrief (1961) van het Nederlands Episcopaat wordt o.a. ge zegd: „Wij zouden wensen, dat Gods Woord dagelijks werd gelezen en overwo gen; dat het zou doordringen in de geest en in het hart van de gelovigen: dat het steeds meer de sfeer van het persoonlijk leven, van het gezinsleven en van het so ciale leven zou bepalen". „Tevens zal dit een belangrijke bijdrage vormen tot een betere en meer christelijke verstandhou ding onder de christenen. In de Bijbel en in het luisteren naar Gods Woord vinden wij God en vinden wij elkaar. „Ook de Protestanten kunnen dit ter harte nemen! Het antwoord op de foto-prijsvraag van vorige week was niet gemakkelijk. Langs de Rijn zullen bomenrijen geen bijzonder heid zijn maar toch wisten de inzenders allen de juiste om schrijving te geven. De foto werd nml. genomen langs de Zuidelijke Rijnoever bij het Ingense Veer, ten westen van het Veerhuis. Na de trekking kwam de heer G. van Wijk, Van Deventerstraat 7 te Rhencn als winnaar uit de bus en hij zal de boekenbon van f 10,- thuisgestuurd krijgen. Onze hartelijke gelukwensen! De nieuwe opgave van deze week is wel iets anders als de natuuropnamen uit de vorige afleveringen. Schoorstenen, daken, masten, kortom, een fa brieksterrein, maar van welke fabriek? Feit of legende? Maarheeft Luther op 31 oktober 1517 de 95 stellingen wel aangeslagen? Dat staat toch vast, zegt U. Ja, maar als Co lumbus Amerika óók niet heeft ontdekt, kunnen er meer vaststaande gebeurtenis sen uit de historie wankelen. Ook aan het feit van Hervormingsdag is twijfel gere zen. Over de vraag of Luther werkelijk op 31 oktober zijn stellingen heeft aange slagen voeren roomse en protestantse on derzoekers een uitgebreide discussie, te uitvoerig om hier geheel op te nemen. Prof. Hanselmann uit Paderborn en zijn R.K.-collega Prof. Iserloh uit Munster gronden hun mening dat Luther de stel lingen niet heeft aangeslagen op het stil zwijgen van Luther zelf over het aan slaan. De protestantse historicus Professor Volz te Göttingen e.a. geschiedenis-onder- zoekers hebben op grond van nieuwe on derzoekingen vastgesteld dat Luther in derdaad zijn stellingen heeft aangeslagen. Maar aan het feit van de Hervorming, die mét de publikatie van de stellingen inzet te, aangeplakt of eerst rondgestuurd aan de kerkelijke autoriteiten, doet deze zaak natuurlijk niets af. Eenheidsverlangen Overstelpend is de hoeveelheid lectuur, die er van beide zijden verschenen is na de bekendmaking van en te houden Con cilie door Paus Johannes XXIII op 25 jan. 1959. Deze lectuur spreekt over het ver anderde klimaat op velerlei wijze. Het Ka tholicisme wil „openstaan" naar de wereld en de ganse christenheid. En men legt er de nadruk op dat thans een existentiële ontmoeting tussen Rome en de Reformatie mogelijk wordt, waarbij men doordringen kan tot de diepe grondgedachten die de Hervorming tot gevolg hadden. Bij velen is een hartstochtelijk eenheids verlangen. Dit is op bewogen wijze ver tolkt door een van de bekendste R.K.- theologen: Prof. Hans Küng uit Tübingen. Hij schrijft in zijn boek „Concilie en Her- Beslist geen eenvoudige op gave, maar als U de foto eens goed bekijkt, moet U toch het antwoord op de vraag kunnen vinden. Uw oplossing zien w\j gaarne tegemoet en de winnaar ont vangt weer een boekenbon ter waarde van f 10,-. Redaktie „De Vallei" Parallelweg 10 VEENENDAAL ,*#7/ film Jongelingsvereniging herdenkt 100-jarig bestaan De Geref. jongelingsvereniging 1 Thess. 5 21 te Veenendaal her denkt zijn honderdjarig bestaan met énkele festiviteiten, o.a. een recep tie op zaterdag 27 nov. a.s. in 't Trefpunt. De dag daarop is er 's morgens in de Petrakerk een herdenkingsdienst, waarin de oud-voorzitter van de ju bilerende vereniging, ds. E. Th. Thijs van Finsterwolde de meditatie zal houden. Ds. Van Enk verzorgt de liturgie, terwijl het kerkkoor met orgelbegeleiding van Bob v. Ste ip- voort zal zingen Verhouding man, vrouw Op uitnodiging van de Herv. jon gelingsvereniging te Renswoude zal ds. P. de Vries uit Driebergen op maandag 29 november a.s. in ge bouw Rehoboth spreken over: „De verhouding tussen man én vrouw en tussen jongen en meisje". Kerstmiddag Onder auspiciën van de Herv. ge meente te Ederveen wordt op dins dag 21 december a.s. een Kerst middag voor de bejaarden gehou den. Nicuwbouwfonds Het nieuwbouwfonds van de Ge ref. kerk te Veenendaal staat thans op 1470.00 gulden. Vrijwillige bijdragen De actie tot verhoging van de vrij willige bijdragen heeft voor de Ge ref. kerk te Amerongen een posi tief resultaat opgeleverd. Reeds werd voor 1966 in totaal aan ver hoging toegezegd een bedrag van 3500 gulden. Gift van 1000 gulden De kerkeraad van de Chr. Geref. Bethelkerk te Veenendaal kreeg een gift binnen van 1000 gulden, die werd bestemd voor de nieuw te bouwen pastorie. Diensten voor gehandicapten De Veenendaalse instelling om diensten voor gehandicapten te hou den vindt navolging in Rotterdam. Ds. C. Langbroek, Chr. Geref. pre dikant te Veenendaal zal daar zon dag 21 november a.s. in een derge lijke dienst voorgaan. Geen resultaat De besprekingen van afgevaardig den van de kerkeraad van de Ge ref. kerk (Synodaal) met een ver tegenwoordiging van de Geref. kerk (Vrijgemaakt) te Veenendaal heb ben vooralsnog geen resultaat op geleverd D? bereidheid tot samen- spreking is bij de Geref. kerk (Sy nodaal) nog aanwezig. Concilie De gespreksgroep van de Herv. gemeente Sola Fide had woensdag avond j.l. de Veenendaalse kapelaan Huls in zijn midden. De kapelaan sprak over de belangrijkste zaken die behandeld zijn op hgt Vaticaan se concilie. SMULPAPEN OP DE KOFFIE Ach, laten wij elkander niets wijs maken, lezer, maar als een predikant in de grote stad al wat jaartjes staat dan moet hij vaak ook nog optornen tegen de ontvolking van zijn wijk. Dat betekent dat hij vaak 's mor gens een matig bezette en 's avonds een akelig lege kerk voor zich ziet. Daarop maakt de voormalige Hof stad geen uitzondering, geliefden! Gereformeerd Den Haag heeft een kathedraal in de Nieuwe Zuider- kerk. Het is een oud bakbeest met 1500 zitplaatsen. Dit bedehuis komt praktisch niet meer vol. J.l. zondagmorgen zou daar de predikant voorgaan, die naar de beurt zijner dagorde dienst had. Vrijdagavond tegen het nachtelijk uur vond de redactie van, het in Den Haag verschijnend christelijk dagblad een briefje in de bus, on dertekend en geschreven door de vrouw van de betrokken predikant, meldend dat haar man met een fik se verkoudheid te bed lag, waarom hij dus niet kon preken. Ze gaf de namen op van de twee andere die naren die zijn beurten zouden waar nemen, met het verzoek dit te wil len publiceren. Nee, nee. namen noemen we niet - om met Wim Kan te spreken. Maar de knecht van elders, die 's morgens zou voorgaan behoort tot het geselecteerde groepje, dat we met naam en voornaam plegen aan te duiden, U weet wel net als bij de radio en televisie. Dies stroomde het vrome volk zondagmorgen te hoop. Niet alleen uit oost en zuid, maar ook uit Voor burg, Rijswijk, Leidsendam en noemt u maar op. De Paul Kruger- laan met belendende straten stond vol met auto's bumper aan bumper. De ouderen zeiden tegen elkaar: „het lijkt wel of de dagen van „Dijk en Douma" teruggekeerd zijn". De kerk liep niet alleen mudvol, maar de kerkgangers stonden zowel in de paden als in gangen. Gaat dat zien - en horen! Ruim tien uur kwam de predikant, die zou voorgaan, monter de kansel op, zonder griep en verklarend, dat hij kerngezond en springlevend was. Hij noemde met het oog op de vele vreemdelingen en bijwoners zijn naam, sprak laconiek het vertrou wen uit, dat zijn verschijning het vrome volk niet al te zeer zou heb ben doen schrikken en voegde daar aan toe, dat hij er wel voor voelde om in psalm 146 - oude berijming dan - voortaan een kleine wijziging aan te brengen: Vest op kranten geen betrouwen! Conclusie: het betrokken dagblad werd het slachtoffer van een falsi ficatie en vloog er volkomen te goeder trouw in. Want wat zal een mens daartegen doen. Maar de tal rijke z.g. lekkerbekken in en om de residentie kwamen op de koffie, zij het dan ook zonder de door hen zo vurig begeerde slagroom! „Kerknieuws". ONTMOETINGSAVOND VOOR BEJAARDEN In 't Trefpunt wordt op donderdag 18 november een ontmoetingsavond voor bejaarden gehouden. De gerefor meerde predikant ds. Ytsma vertoont op deze avond dia's waarbij hij iets vertelt over Middeleeuwse Vroomheid in steen en nerf". OPROEP Ds. Vroegindeweij, richt in het Veens Kerkblad van deze week een oproep tot de gemeenteleden met hun maat schappelijke noden en zorgen zich te wenden tot mej. P. Moll, die onlangs als maatschappelijk werkster in dienst trad van de Herv. Gemeenten. Het spreekuur van mej. Moll is van 9.30- 10.30 uur v.m. KNAPENVERENIGING In de Hervormde Westwijk wordt een knapenvereniging opgericht, in overleg met de Herv. Jeugdraad. De heer M. J. Diepeveen, Gortstraat 61 zal de leiding hebben over deze vereni ging. De eerste vergadering is donder dag 25 november in de V.G.L.O. school aan de Geerseweg. OLIEBOLLEN AKTIE Ter ondersteuning van het uitbrei dingsfonds zal een aantal jonge men sen uit de Hervormde Westwijk een oliebollenaktie gaan voeren op vrijdag 17 en zaterdag 18 december. Men heeft het voornemen om minstens 50.000 olie bollen aan de man te brengen. eniging", blz. 82: „Met ons hele hart zou den wij toch onze protestantse broeders willen smeken ook voor de Katholieke Kerk en haar streven open te staan en ons in broederlijke liefde tegemoet te tre den". „Hoe kunnen katholieken en pro testanten elkander wedervinden? Wij zei den: doordat de Kerk zichzelf vernieuwt. Dit betekent echter niet slechts katholieke kerkhervorming door de verwerkelijking van gerechtvaardigde protestantse ver langens; het betekent ook protestantse kerkhervorming door de verwerkelijking van gerechtvaardigde katholieke verlan gens. Geen relativering der waarheid, geen verdoezeling der verschillen, geen valse synthese, geen laf compromis, maar zelfbezinning, zelfcritiek, zelfhervorming, voor de spiegel van het Evangelie van Je zus Christus, met het oog gericht op de gescheiden broeders". Kardinaal Bea, de leider van het Secre tariaat voor de eenheid der christenen, de verdediger van de gewetens- en gods dienstvrijheid op het Concilie en in zijn boek: „De eenheid der Christenen", schrijft o.a.: „In al het werk voor de een heid geldt een principe waaraan men zich absoluut moet houden: de onverbiddelijk heid ven het Katholiek dogma". „Maar de eenheid zou nog niet volmaakt zijn, als zij niet de onderwerping in leer en leven aan het gezag van de opvolgers der Apostelen bereikte in hun eenheid on derling en met de Opperherder, de opvol ger van Petrus en bisschop van Rome. Dat is misschien de strengste eis, die wij van onze afgescheiden protestantse broeders moeten vergen", (bl. 15 en 64). Deze theologen zoeken het -wezenlijke verschil niet in de leer der rechtvaardi ging of het „alleen door genade", maar in de leer van de kerk en het ambt. Als de Reformatorische kerken zich op kerk en ambt willen bezinnen, dan staat de weg tot hereniging, door terugkeer open. Maar de Reformatorische kerken handhaven hun: Alleen door genade, alleen door het geloof, laleen de Heilige Schrift. Hoe zullen Rome en de Reformatie ooit tot één worden? Dat kan alleen de Heilige Geest be werken. Bij God zijn alle dingen mogelijk. De gedachtenis aan 31 oktober moge alle protestanten doen bedenken, wat op de jubileum-vergadering bij het 25-jarig be staan van de Geref. Bond in 1931 gezegd werd: dat de erfenis der vaderen opnipuw verworven moet worden, wil ze tot een levend bezit zijn. SPECIAALZAAK IN AESTHETISCHE OPTIEK ZIEKENFONDSLEVERANCIER lel. 3)84 Hoofdetr 51 Naast de apotheek B Hoofdstraat 81-89 - Veenendaal HEROPENING ZELFBEDIENING L. J. WELKZIJN Na een ingrijpende uitbreiding en vernieuwing opende de fa. Welk zijn op de hoek Zandstraat-Geerse- weg haar geheel vernieuwde krui denierszaak annex slijterij en wijnhandel. Door vergroting van de oppervlakte en de invoering van het Zelfbedienings systeem kon een veel efficiëntere be drijfsvoering worden verkregen. Voor al in verband met het nieuwe uitbrei dingsplan Molenbrug is een goede koopgelegenheid in die hoek van Vee nendaal zeer belangrijk. HA^BREL-ëff VA£L ÏSCHIEDA* !o5nu^*°* Het artikelen-assortiment onderging aannemersbedrijf fa. P. van Doorn en een uitbreiding met groenten, fruit en Zn. te Veenendaal verrichtte de ver- diepvriesproducten. Naast de kruide- bouwingswerkzaamheden en een aar- niersafdeling bezit de fa. Welkzijn ook dige bijzonderheid is dat de zaak van nog een volledig ingerichte slijterij. Het de fa. Welkzijn al bestaat sinds 1600. Een interieur opname de modern verbouwde zaak van de firma Welkzijn.

De Vallei | 1965 | | pagina 12