Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Noodzakelijke verhoging van drie belastingen ZULLEN AMATEURSCHILDERS IN RHENEN TOT BELANGENGEMEENSCHAP KOMEN? AGENDA Grote vogeltentoonstelling van de kanariefokver. „De Gelderse Vallei" te Veenendaal R HEN EN Alg. Prov. Bibliotheek Centrale vindt in Eist veel aftrek R H t£ N K IN Bingo-avond ELST Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal EXPLOITATIEKOSTEN SCHOLEN STIJGEN Burgemeester en wethouders staan afwijzend tegenover verhoging van subsidie WIST U 39e JAARGANG VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 Nr. 89 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschüning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per nun 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rabriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50. elk woord meer 10 eent Abonnementsprijs 2.25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Burgemeester en wethouders van Veenendaal zullen noodgedwongen voor de tweede maal moeten overgaan tot het verhogen van een drietal belastingen en wel de opcenten van de straat- en rioolbelas ting van 26 tot 30, de vuilnisemmerretributie van f 10,- tot f 15,- en de opcenten van de personele belasting van 175 op 200. Dit zeggen B. en W. in een schrijven aan de raad welke a.s. woensdag in ver gadering bijeen zal komen en waarin onder ar» dere ook de gemeente begroting 1966 aan de orde zal komen. Met de uit deze belasting verhogingen voortvloeiende grotere opbrengsten is in de begro ting van 1966 reeds rekening gehouden. Met deze belasting verhogingen wordt tevens voldaan aan de door de gedeputeerde staten gestelde eis, de belastingen zodanig te verhogen, dat deze worden ge bracht op het peil van de in ongeveer gelijke omstandigheden verkerende gemeenten. Hieruit kan worden afgeleid dat ook na de eerste verhoging in verhouding nog te weinig belasting moest worden betaald. GEEN VERHOOGDE SUBSIDIE VOOR T.B.C.-BESTRIJDING Ook werd in deze brief aan de raad af keurend door b. en w. gereageerd over een aanvraag tot verhoging van de sub sidie aan de Provinciale Utrechtsche Ver eniging tot bestrijding der Tuberculose. Als motivering van dit verzoek heeft laatstgenoemde vereniging opgegeven, dat het rijk de voor rijkssubsidie in aanmer king komende huurvergoeding heeft vast gesteld op f 15.000,- per jaar terwijl deze kosten ongeveer f 20.000,- per jaar bedra gen. Hoewel B. en W. waardering hebben voor het werk van deze instelling menen zij dat het niet juist is de gemeentebestu ren te verzoeken datgene te subsidiëren waarin het rijk te kort heeft geschoten. Aangezien B. en W. er onder de gege ven omstandigheden weinig behoefte aan hebben de taak van 't rijk in deze over te nemen, adviseren zij de raad niet over te gaan tot deze subsidie verhoging. Exploitatiekosten scholen stijgen Ieder jaar moet de gemeenteraad vóór 1 maart het bedrag vastellen dat nodig zal zijn om de exploitatie-uitgaven van de openbare sccholen in de gemeente te dek ken. Omgerekend per leerl. zal dit zelfde be drag ook moeten worden beschikbaar ge steld aan de bijzondere scholen in de ge meente. Dit geldt voor alle soorten van onderwijs. Aangezien in Veenendaal uit sluitend openbare lagere scholen zijn moet aan de bijzondere scholen voor andere soorten van onderwijs een bedrag per leerling worden uitgekeerd, dat vol doende is voor de redelijke behoeften van een in normale omstandigheden verkeren de school. Om op het gewoon lager onderwijs te rug te komen: bij de vaststelling van het bedrag per leerling mogen buiten beschou wing worden gelaten - met toestemming van de minister althans - de openbare TE VROEG IS NOOIT TE LAAT Omstreeks het middernachtelijk uur werden door de Veenendaalse politie 2 dames aangetroffen in een zeer uitbundige stemming voor een Veenendaals hotel. Nadat deze beide dames waren onder vraagd bleek dat zij afkomstig waren uit het verzorgingscentrum „Veilige Haven" te Oosterbeek. Zij waren deze dag in Amsterdam terechtgekomen en konden niet meer met openbare vervoermiddelen in Oosterbeek komen. Als oplossing is toen door de politie een taxi gebeld waar mee d« dames naar de Veilige Haven wer den vervoerd. scholen die in bijzondere omstandigheden verkeren. B. en W. van Veenendaal vinden dit het geval ten aanzien van de W. van de Wes- teringh- en de Dokter Heksterschool, die in de vorige raadsvergadering in het mid delpunt van de belangstelling stonden. B en W. stellen de raad voor zich al leen te richten naar de uitgaven van de Rijk van Gaasbeekschool. die - volgens de raming - met 210 leerlingen in 1966 f 81,87 per leerling zal uitgeven. Dit bedrag krij gen ook de bijzondere scholen per leerling, zij het dat de bruikleenscholen (eigendom van de gemeente) 5 gulden per leerling minder krijgen. Over het geheel genomen gaan de bijzondere scholen er 3 gulden per leerling op vooruit. Het v.g.l.o. (de chr. school aan de Geer- seweg) kreeg vorige jaren 130 gulden per leerling. Het aantal leerlingen bedraagt nog slechts 90. B. en W. achten een verho ging tot 135 gulden verantwoord. Voor de ulo-scholen zit er geen verho ging in; zij zullen het met f 117,50 per leer ling moeten blijven doen en de bruikleen- scholen een tientje minder. Het b(uitengewoon) l.o. (chr. school aan de Geerseweg) ontving de laatste drie jaar 140 gulden per leerling. Voorgesteld wordt dit bedrag te verhogen tot f 147,50. Op vrydag 19 en zaterdag 20 november a.s. houdt de kanarie-fokkersver. „De Gelderse Vallei" een grote tentoonstelling in het NVV-gebouw aan de Tuin straat. Er is een groot aantal inschrijvingen binnengekomen en gezien de zeer hoog aangeschreven kwaliteit van de Veenendaalse vogels zal de belangstel ling voor deze tentoonstelling ook dit jaar weer groot zyn. Herdenkingskerk in het voormalige concentratiekamp Dachau Enkele vooraanstaande personen, die tijdens de oorlogsjaren geruime tijd in het concentratiekamp „Dachau" hebben moeten verblijven, hebben het plan op gevat aldaar een herdenkingskerk te stichten, temeer omdat zich reeds een rooms katholieke kapel en een Joods gedenkteken in Dachau bevinden. De leden van dit comité zijn: mr. D. A. E. Loos te Brussel; ds. G. L. Bou- man em. pred. Herv. Kerk te Lochem; G. W. Baron van Dedem majoor bij de Kon. Landmacht en de Veenendaalse em. pred. ds. J. Overduin. Ds. Over- duin is door de leden van het comité aangesteld als propagandist en naar aanleiding van deze functie kan men de predikant a.s. zondagavond van 6.40 tot 7 uur horen via de NCRV radio. In deze uitzending zal ds. Overduin een gesprek hebben met dr. Heinrich Grüber uit Berlijn, die een zeer in drukwekkende rol heeft gespeeld in hel Eichmann-proces. Tevens zal ds. J. Overduin op de televisie te zien en te horen zijn, en wel in de dagsluiting van a.s. woens dag 17 november. In ons volgende vrij dagnummer zal verder worden inge gaan op deze herdenkingskerk. E.H.B.O.-EXAMEN De E.HB.O.-cursus, georganiseerd door de r.-k. E.H.B.O. „Cunera" werd een dezer dagen afgesloten met het E.H.B.O.-examen. Dit examen werd afgenomen door dokter Hommes uit Bennekom. De navolgende per sonen slaagden voor het E.H.B.O.-eenheids- diploma: mevr. D. Verbaas-Koning, mevr. E. Wortman-Koops, mej. M. Hengeveld, mej. f. Nellestijn, mej. J. Kuipers en de heren H. Busee, N. Lodder, J. Wortman en H. Wil brink. Bedoelde cursus stond onder leiding van dokter G. E. Wijchers. bijgestaan door in- structrice mevr. J. Blankenstijn-Buitenhuis. Slechts drie kandidaten werden afgewezen. Binnenkort start de vereniging met de vol gende E.H.B.O.-cursus. Men kan zich hier- Eeii in Dachau. voor opgeven bij W. Janssen. Populierenlaan 6 of bij mevra Blankenstijn, De Bergweg 30. Botsing bij passeren Dinsdag reed J.B. met een personenauto over de Grebbe weg in de richting Wagcnin- gen. Toen B. een voor hem rijdende vrachtauto inhaalde naderde uit tegengestelde richting een vrachtauto bestuurd door W.P. uit Eist. B. probeerde nog achter de andere auto te komen, doch dit lukte niet meer. Er ontstond een botsing met flinke materiële schade. RUITEN VERNIELD o Eerst was er in de kiosk onder aan de Grebbeberg bij hotel de Grebbe al enkele malen ingebroken, thans hebben onbekenden een aantal ruiten vernield. De politie stelt een onderzoek in. Vorig jaar ruim 1000 uitleningen Sinds acht jaar bestaat in Eist de mogelijkheid om tegen een geringe vergoeding boeken te lenen. Deze uitlening kreeg een steeds ruimere bekendheid en zo kwam men het vorige jaar tot een aantal van 1000 uitleningen, inclusief de jeugdboeken. De afdeling Eist beschikt op het ogen blik over 84 boeken voor volwassenen en 70 voor kinderen, die allen met zorg zijn gekozen uit de grote collectie van de Al gemene Provinciale Bibliotheek Centrale. Onder de schrijvers treffen we namen aan als Godfried Bomans, Vickie Baum, Agatha Christie, Marnix Gijsen, Simenon, Jan Mens, Anton Coolen e.v.a. die samen zorgen voor zeer gevarieerde literatuur. Men heeft ook de beschikking over hob by-boeken en reisverhalen en voor de Zoals ook andere jaren al gebruike lijk, is aan de tentoonstelling ook nu weer een speciale verkoopklasse ver bonden, waar vogels van le klasse te stein uit Veenendaal. koop worden aangeboden. Door het VEERTIGJARIG JUBILEUM grote aantal inzendingen heeft men een dat ds. Overduin a.s. zondagavond van 6.40 uur tot 7 uur een radiotoespraak zal houden voor de N.C.R.V.? Dat hij tijdens deze radiouitzending een ge sprek zal hebben met dr. Heinrich Grüber uit Berlijn? Dat deze dr. Grüber een belangrijke ge tuige is geweest in het Eichman proces? Dat deze radiouitzending zal gaan over de stichting van de gedachteniskerk in het con centratiekamp „Dachau dat tijdens de laat ste oorlog zo bekend is geworden? Dat ds. Overduin over hetzelfde onder werp voor de Televisie zal verschijnen? Dat dit zal zijn tijdens de dagsluiting van woensdag a.s.? VAN DE HEER W. TURKESTEEN BURGEMEESTER OVERHANDIGDE ONDERSCHEIDING OP DRUK BEZOCHTE RECEPTIE De Veenendaalse Wolcompany N.V. Gebrs. Budding aan de Kerkewük had donderdag 11 november j.l. een jubila ris in haar midden. De betreffende ju bilaris, de heer W. Turkesteen, viel deze dag ook een grote eer te beurt die hem van harte was gegund. Precies veertig jaar geleden trad hij by ge noemde firma in dienst en klom hier op tot boekhouder. Op een zeer druk bezochte receptie ,n hotel-restauram „La Montagne" zei burgemeester mr. dr. J. Hazenberg dat de heer Turkesteen het recht heeft respect voor zichzelf te hebben en dat hij zich met gerustheid en het volste vertrouwen in het maatschappelijk ge bouw kan presteren. Voorts vond de burgemeester het een grote eer de ju bilaris te mogen mededelen dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Turkesteen te onderscheiden met de medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in het zilver. In een toespraak welke door een der firman ten Budding werd gehouden zei deze dat de heer Turkesteen 11 november 1925 bij hen in dienst was gekomen voor f 25,— in de week. Verder zei de spreker dat de jubilaris de zaak altijd een warm hart had toegedragen. Als blijk van waardering werd hem hier voor door de direktie van het bedrijf een enveloppe met inhoud aangeboden terwijl de echtgenote van de heer Tur kesteen een doos bonbons ten ge schenke kreeg. jury aangesteld die uit 4 personen be staat, t.w. de heren D. v. Ginkel uit Amersfoort, G. Koop uit Zutphen, J. Budding uit Bennekom en J. Blanke- De keuring wordt gehouden op don derdag 18 november. Aan de tentoon stelling van deze vereniging (die de oudste vereniging van Veenendaal is) is ook een verloting verbonden. De ope ningsuren zijn vrijdagavond 19 nov. van 7-10 uur en zaterdag 20 nov. van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Het ontspannings comité van de v.v. Oranje-Wit, waarvan het totaal gewicht geraden moet worden. In de rubriek Vraag en aanbod zagen wij j.l. vrijdagavond in dit blad onder 't hoofd Diversen 'n adverten tietje dat ons intrigeerde. Er stond namelijk het volgende: „Amateurschilders, die belangstelling hebben voor oprichten van 'n belangengemeenschap, gelieven contact op te nemen met: Kneepkens, Achterbergse- straatweg 82, Rhenen, telefoon 08376-2709". We namen ons voor over deze advertentie eens een gesprekje te hebben met de heer Kneepkens en na een telefoontje onzerzijds was hrj ook direct hiertoe bereid. In ons gesprek bleek a! gauw dat de heer Kneepkens zich al lang voor de schilderkunst interesseert, maar dat hij zich gedurende een goed jaar hier actief mee bezighoudt, dus zelf voor zijn genoegen schildert. Zo vroegen we de heer Kneepkens wat nu eigenlijk precies het doel van de advertentie was. De heer Kneepkens is, zoals wij al schre ven amateur schilder en hij is er van over tuigd dat er in Rhenen meer mensen zijn, die puur voor hun genoegen schilderen en dit met meer of minder succes doen. Meestal is het dan zo dat men dit geheel op eigen ge legenheid doet. Men kan bepaalde dingen misschien anders, beter doen. Door het vor men van een groepje van mensen die de zelfde interesse hebben kan men ideeën uit wisselen, elkaar eens tips geven. Ook kan men opbouwende kritiek op eikaars werk uit oefenen: men kan met elkaar bepaalde tech nieken bespreken, een ander wat leren, zelf wat leren misschien. Zo zou men ook geza menlijk eens een bezoekje aan een museum kunnen brengen of eens een enkele keer een kleine tentoonstelling organiseren. De heer Kneepkens is van mening dat schilderen de mens sublimeert; de mens kan in de schilderkunst zichzelf zijn, zich uitleven. Hij heeft in de diverse doeken die hij maakt een richting proberen te vinden en meent dat er nu een bepaalde lijn in komt. Hij ziet heel goed in, dat men dit in zijn eentje ook niet kan en wil daarom met anderen die eveneens de schilderkunst voor hun plezier beoefenen er eens over kunnen praten, zodat men met S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg reikt de koninklijke onderscheiding uit aan de heer W. Turkesteen, die gisteren veertig jaar als boekhouder in dienst was by de V.V. Gebrs. Budding elkaar en van elkaar nog wat kan leren, zich als het ware kan verdiepen. Hij wil dat men begrip voor eikaars werk gaat opvatten, en is van oordeel, dat de moderne kunst in deze materialistische tijd wat vrolijks behoort weer te geven, ook al staat de moderne kunst niet in vergelijking met de oude meesters als bij voorbeeld Vermeer en Rembrandt. Wil men tegenwoordig van iets een preciese weergave, dan kan men dat veel beter door middel van een foto. dan door middel van een schilder stuk. Als men zuiver wil weergeven wat men ziet, dan komt er te veel kritiek. Daarom gaat men dan zoeken naar dingen die niet tc foto graferen zijn, en die toch een kunstuiting kunnen zijn. De heer Kneepkens is fabrikant en heeft een druk bezet leven, ondanks dat neemt hij regelmatig de tijd om zich een poosje aan de schilderkunst te wijden. Het gebeurt soms zelfs dat hij zich de hele dag en ook tijdens de avonduren heeft moeten verdiepen in de problemen van zijn bedrijf en dat hij daardoor slecht kan slapen. Hij neemt dan geen slaap tablet, maar gaat dan rustig een poosje aan zijn hobby en zo zijn ook verschillende van zijn doeken alleen tijdens de nachtelijke uren tot stand gekomen. Op de vraag hoeveel personen al op de advertentie hadden gereageerd zei de heer Kneepkens dat dit er nog geen enkele was. Hij was er van overtuigd, dat div. ama teurschilders de advertentie hadden gezien, maar had zo het idee dat men niet druft. Men durft niet uit zijn huisje te komen. Als men de schilderkunst als liefhebberij beoefent moet men elkaar toch kunnen helpen, was de con clusie van de heer Kneepkens. die zichzelf het meest aangetrokken voelt tot het surrealisme, want hierin kan men zich onder meer in de kleur uitleven. Met de heer Kneepkens zijn wij van me ning. dat er zeker meerdere mensen in Rhenen zijn die in de schilderkunst hun liefhebberij hebben en die zichzelf en anderen vooruit kunnen helpen door overleg, door kritiek. En zou het niet wat leuk zijn in de toekomst nog een kleine tentoonstelling te mogen be zichtigen van Rheenense amateurschilders? Wij wensen de heer Kneepkens dan ook van harte succes met zijn streven en hopen in de toekomst nog eens hierop terug te komen. De N.V.V.-Bestuurdersbond afd. Rhenen organiseert op vrijdag 19 november a.s. een Bingo-avond. Deze Bingo-avond wordt gehouden in het „Eigen gebouw" aan de Ei kenlaan. Tevens zal onze plaatsgenote mej. van Eek een serie nieuwe dia's vertonen, die de moeite van het aankijken waard zijn. Het bestuur heeft voor deze Bingo avond vele nuttige prijzen bijeengebracht en aangezien men géén inschrijfgeld be hoeft te betalen en men zich vooraf niet behoeft op te geven bij bode of bestuur, hoopt het bestuur dat veel leden op deze eerste Bingo-avond aanwezig zullen zijn. Jeugdkerk Rhenen Onderwerp: Evangelie in gevangenissen Op zondag 14 november aanstaande wordt er in de hal van de chr. ulo aan de Larikslaan weer een jeugdkerkdienst gehouden. Het is deze keer een bijzondere dienst, die zal worden geleid door de heer Schut uit Arnhem. Deze dienst zal betrekking hebben op het brengen van het evangelie in gevan genissen. De heer Schut is namelijk comptabel van het Huis van Bewaring in Arnhem en zal wer deze materie veel interessants kunnen vertellen. Het onderwerp van deze dienst is: Vrij heid. Heel toepasselijk, als men tenminste aan de buitenkant van de gevangenimuur kan blij ven. Men hoopt dat de heer Schut zondag voor een overvolle hall kan spreken en ver wacht om tien uur dan ook een heleboel jon gelui om deze dienst mee te maken. INTOCHT SINT NICOLAAS Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Sint Nicolaas op zaterdag 20 november in Rhenen worden ingehaald. Van welke zijde di Goedheiligman zal komen kon men ons tot op heden nog niet mededelen. Wel staat vast, dat hij niet over de Rijn zal komen, maar in een open landauer wordt ingehaald De ont vangst ten gemeentehuize zal om 3 uur plaatsvinden. jeugdige lezertjes spannende verhalen over de verdwenen tomahawk, het ge heimzinnige huis, de Witte Indianen enz. De boeken worden uitgeleend iedere don derdagavond tussen 7 en 8 uur bij de heer H. Zachte, Beatrixstraat 6 Eist (U). Wie raadt het totale gewicht van Oranje-Wit's Ontspanningscomité? Het Ontspanningscomité van voet balvereniging Oranje-Wit nodigt ieder een uit te raden naar het totale ge wicht. Degene die het presteert dit gewicht te raden of het zo dicht mogelijk te benaderen wint een prijs van f 25, Er zijn reeds vele inzendingen. Op het St Nicolaasbal georganiseerd door dit comité worden de leden gewogen. Tot en met 1 december kunt u uw opgaaf schriftelijk bij de heer J. W. Looyen, Veenendaalse straat 15 A te Eist (U.) doen. VEENENDAAL Vrijdag 12 november 8 uur n.m.: Opening van expositie Kalja Kljajitsch in 't Lanterentje (t/m 27 november) Zaterdag 13 november 10 uur v.m.: Districtskaderdag van Textiel Arbeiders Bond „De Eendracht" in NW gebouw. 8 uur n.m.: Bingo-dansavond van Korfbalvereniging S.K.F. in kantine. 8 uur n.m.: Jeugdappel in Oude Kerk. Spreker ds. v. d. Bosch uit Gorinchem, m.m.v. zang verenigingen. Zondag 14 november 8 uur n.m.: Jeugdkapel in Petrakerk. Spre ker ds. J. de Roos uit Den Haag m.m.v. Spiritualkoor. 5.30 uur n.m.: Jeugddienst in Sola Fide, ds. Vijzelaar over „Wie Weet", m.m.v. sopraan Koosje Zomer. Maandag 15 november 8 uur n.m.: Philadelphia-avond in gebouw Eltheto. Spreker dhr. Roodnat over „Het recht van ons kind". Dinsdag 16 november 7.45 uur n.m.: Vergadering NCVB in gebouw O.C.B. Mevr. Ooms- Vinckers over „Rusland en het communisme". 2.30 uur n.m.: Bejaardenmid dag in O.C.B. gebouw m.m.v. ds. Terlouw. AMERONGEN Vrijdag 12 november 8 uur n.m.: ContactavondN.P.B. in kerkge bouw Imminkstraat. Zaterdag 13 november 3-4.30 uur n.m.: Ruilbeurs in Dorpshuis. Maandag 15 november 7 uur n.m.: Vertrek vanaf De Hof voor districtsavond Nut in Stads schouwburg te Utrecht. RENSWOUDE Zaterdag 13 november 7 uur n.m.: Herhaling programma Ons Ge noegen van zaterdag 6 novem ber in geb. Rehoboth. yidiloij&s 9un6uan& PRISMA pontiAc OMCÖA SUCCES VOOR SLAGER VIS Op de slachtvee-keuring te Wageningen, die werd georganiseerd door de Marktcom- missie te Wageningen. heeft slager J. Vis te Rhenen een mooi resultaat behaald. Hij be haalde een eerste prijs, twee tweede prijzen, een eervolle vermelding en een derde prijs met de collectie. V

De Vallei | 1965 | | pagina 1