Bedrijfsspaarregeling aantrekkelijke bezigheid voor werknemers u B 1 1 B 3 PANTER SetterSet HOOR- TOESTEL/LEN Beeldende kunst te Veenendaal AMERONGEN EDE KRUISWOORDPUZZEL R 25 ARAN ARAM 9 31 36 37 43 52 56 fl fl 77 fl 73 fl 85 AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. VEENENDAAL 50 stuks - Panatellaf. 12.50 50 stuks - in assortiment f. 8.50 50 stuks - Dominof. 8. - 15 stuks in assortiment f. 2.75 Fa. L. HEY Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 19 november 1965 De laatste tijd komt het bedrijfssparen in Veenendaal steeds meer ter sprake. Naar aanleiding van artikelen in voorgaande kranten hier over, willen wij ter voorkoming van misverstand, de mogelijkheden naar voren brengen. Voorop staat, dat een dergelijke regeling bedoeld is om de spaarzin van de werknemers aan te moedigen en dat hij op deze wijze duur zaam bezit kan verwerven. Immers, een werknemer die spaart, is „iemand die iets achter de hand heeft" en dat geeft een gevoel van eigenwaarde en onafhankelijkheid. Het algemene menselijke gevoel van tevredenheid dat hierdoor ontstaat is mede van invloed op de werkprestaties. Er zijn dus twee partijen mee gediend, de werknemer en werkgever. Het gezamenlijk gespaarde bezit komt echter ter be schikking voor de financiering van algemene voorzieningen, waar mede iedereen gebaat is. Sparen is dus ook een nationaal belang. Het bedryfssparen is na de laatste oor log pas goed op gang gekomen. Verschil lende bedrijven in Veenendaal hebben reeds jaren een bedrijfsspaarregeling, al of niet met premie. Het is niet juist om te zeggen, dat ieder bedrijf nu maar ee» bedrijfsspaarregeling in het leven moet roepen. Loon en secundaire arbeidsvoor waarden kunnen zodanig zijn, dat er geen behoefte bestaat aan een dergelijke rege ling. Daarbij spelen de c.a.o. bepalingen een rol. In dit opzicht kan men ook niet gaan generaliseren wat betreft de grootte van de premie, zelfs niet als er geen pre. mie op bedrijfssparen wordt gegeven. Ook hierbij moet het totaal van loon en se cundaire arbeidsvoorwaarden in het 005 worden gehouden. Bovendien het verschil in bedrijfstak. De bedrijfsspaarregelingen komen op verschillende manieren voor. Er bestaan regelingen waarbij geen premie wordt ge- gegeven; soms premie op het gespaarde bedrag en ook premie op de gekweekte spaarbankrente. Zowel het een als hel ander komt in Veenendaal voor. In een gebied als Twente bestaat de z.g. „Alme lose" regeling, hetgeen neerkomt op pre mie op de spaarbankrente. De keuze van de bedrijfsspaarregeling ligt tussen: a. een spaarregeling die het bedrijf zeil ontwerpt, met in achtneming van c.a.o bepalingen en b. het (sedert 1961) wettelijk geregelde bedrijfssparen, waarbij een spaarpremie van f 390,- per kalenderjaar is vrijgesteld van loonbelasting en sociale lasten Het bedrag van f 390,- wordt over enige maan. den verhoogd tot f 500,- per jaar. Bij de vrije regeling (a) is de premie on derworpen aan loon- en inkomstenbelas ting en sociale lasten. De spaarder is ech ter vrij in de opneming van geld. Hoe meer hij opneemt hoe minder premie hij krijgt. De wettelijke regeling geeft een fiscaal voordeel. Het opnemen van geld is echter beperkt. Het spaargeld moet 4. 7 of 10 jaar geblokkeerd blijven. Bij blokkering gedurende: vier jaar mag een premie worden toe gekend liggende tussen 0 en 50°/o; zeven jaar - idem tussen 0 en 100°/o tien jaar - idem tussen 0 en 200°/o. De hoogte van de premie en de door werknemers te sparen bedragen, worden uiteraard tevoren schriftelijk vastgelegd Indien gedurende de spaarperiode het spaarbedrag geheel of gedeeltelijk wordt aangewend voor betaling van de premie van een bepaald soort levensverzekerings overeenkomst. ter verwerving of verbete ring van onroerend goed. aflossing op hypothecaire leningen, aankoop van ef fecten, of ter gelegenheid van het hu welijk. bij de 4_jarige termijn kan ter stond op de premie aanspraak worden ge maakt. Bij dezelfde wet van 1961 is geregeld dat in de plaats van voormelde regeling jaarlijkse winstuitkeringen van een be drijf tot een bedrag van f 390,- met het zelfde eerdergenoemde fiscale voordeel, kunnen worden toegekend In dit geval moet de werknemer zich gedurende vijf jaar verbinden om de winstuitkering ge heel of gedeeltelijk daarvoor te bestem men. De spaarwinstaandelen, zoals zij in de wet worden genoemd moeten gedu_ rende tenminste vier kalenderjaren ge blokkeerd blijven op een spaarrekening Terugbetalingen gedurende de spaarpe riode met behoud van premie is mogelijk in dezelfde gevallen als hiervoor vermeld bij een gewone spaarregeling. Voormelde gegevens werden ons ver strekt door de heer Zilstra van de Nuts- spaarbank, die op dit terrein veel ervaring heeft. (Red.). Leveringen uitsluitend op medisch advies a. Volledige garantie op alle toestellen A Deskundige en blijvende service A, Desgewenst aan huis te ontbieden A, Leverancier alle zieken- fondsen PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL VEENENDAALSE KONIJNENFOK KERS BEHAALDEN SUCCES Enkele leden der V.K.V. hebben met een aantal dieren deelgenomen aan de jaarlijkse jongdierententoonstelling te Gouda, met mooie successen. Met Lotharingers: J. van Nieuw- Amerongen 2 x ZZG en met Thurin- gers ZG; G. Lodder met Lotharingers ZZG en ZG. tevens mooiste voedster grote rassen en met Thuringer ZG. D. J. van Manen met Franse Hang oor en Blauw Master ZG en GG, J. de Fluiter ZZG, met Franse Hangoor. H. J. Doornenbal ZG en GG met Weners, F. H. van Schuppen met Alas ka ZZG en ZG en met Polen GG. E. van Manen ZZG en ZG met Gou wenaar. J. v. d. Pavert en J. de Fluiter GG met Papillons. H. J. v. Kruistum met Hollanders en Kleurdwerg GG en ZG. Op het ogenblik wordt de jaarlijkse clubtentoonstelling der V.K.V. gehou den achter hotel Vonk t.m. 20 novem ber a.s. Het aantal dieren wat is ingeschre ven voor deze club-tentoonstelling is totaal 207, welk aantal weer groter is als vorig jaar. In totaal zijn 19 rassen vertegen woordigd, verdeeld over een groot aantal kleuren. Een club-tentoonstelling dus, groter en aantrekkelijker nog dan voorgaan de jaren is een bezoek ten volle waard. Een Joegoslavisch schilder in Galerie ,,'t Lanterentje" Vóór ongeveer 1950 was Joegoslavië een onbekend, wat onbetreden land, waar van de verschillende gewesten slechts bij naam bekend waren uit de Balkanoor logen. Sinds genoemd jaar is het als toeristenland ontdekt, al bepaalt zich het bezoek voornamelijk tot de Dalmatische kust met haar mondaine badplaatsen. Want wie kent het lieflijke Bosnië met zijn bloemenpracht en zijn vele lieflijke liederen? Hoe velen kennen de blauw-groene eikenwouden van Slavonië? Van de Joegoslavische cultuur weten wij maar weinig. De schrijven A. den Doolaard heeft in zijn romans land en volk getekend. Ongetwijfeld is het beeld, dat een Joego slaaf als Ino Andric geeft, scherper zoals in zijn roman De brug over de Drina. Wat de beeldende kunst aangaat, van (de natuur is een geheel andere dan afbeeldingen kennen wij beeldhouw- j de naar vervreemding neigende van werken van de grote meester Ivan de Joegoslaaf, die mij - ik durf het in Mestrovic. De iconen, die meer een deze tijd bijna niet schrijven - aan cultische dan een esthetische bedoeling oude meesters herinnert. Zijn lan-'- hebben, werden door tentoonstellingen schappen zijn vaak gezien in een sfeer hier bekend. van dromen en geheimen, zoals het De laatste jaren zijn de Joegoslavi- landschap in groene kleuren no. 29 en sche volksdansen in ons land getoond, landschap II no. 4. Ik noemde reeds Zij zijn aan het verdwijnen. Men hoeft De Bergen no. 6, maar ook no. 9 De geen slavofiel te zijn dat te betreuren, j stad en no. 19 De woestijn zijn fas- Troepen dansers en danseressen trek- cinerend. Ook het landschap in geel, ken de Westerse wereld binnen om die oker en groen, dat niet genummerd is dansen te demonstreren, gebracht in en naamloos, valt op. warmkleurige postuums, dansen ech- Naast portretten en landschappen ex- ter, die door een choreograaf _in de p0seert de schilder een aantal werken, stijl en sfeer van het ballet „verfraaid dje symbolisch zou willen noemen zijn. In 1954 en dit jaar opnieuw zagen en Waarin hij een ingetogen kleurgë- wij de groep van de universiteit van voej uitspreekt. zoals in Geboren po- Zagreb dansen uitvoeren uit Kroatië ^jg n0 17 verbrande Christus in afkomstig, gekenmmerkt door aanste- nuances rose en paars; en De planeet kelige vrolijkheid, uit Servie, ingetogen no 2o in lichtblauw en bruin. De ele- en zelfbewuster uit Slovenië met Oos- Vatie no. 21 bekoort minder en doet tenrijkse invloeden, uit Macedome met westers-spiritistisch aan Expressief is Bulgaarse en Turkse elementen, uit het stuk getiteld De wanhoop in de Montenegro, vol trots en temperament stacj: zwarte figuren tegen een geel- en uit Slavonië vol guitigheid. |achtige achtergrond. In De strever no. De cultuur van het land bleef ove-25 is de vorm groot gehouden. Myste- rigens een gesloten boek. Pionierswerk rieus zijn De vissen no. 7. Griekse tra- is het om die reden; dat Ars Salie ons gedie tenslotte no. 3 lijkt mij niet ge in Galerie ,,'t Lanterentje komt con- siaagd fronteren met de kunst van een jonge, schilder, Kolja Kljajitch. een man, pro-1 expositie is een prachtige gelegen- fetisch van uiterlijk door zijn zielvolle heid kennis te maken met een vorm ogen in het ascetische gelaat, gevat in van beeldende kunst uit het weinig be- een lijst van lange hoofd- en baard- BPkendP Tneeoslavië haren, een verschijning, herinnerend g Joegoslavië. aan de 19de eeuwse Russische denker n D, Wladimir Solowjow. u' ^mi,Ps Kljajitch beoefent zowel portret als landschap, die hij beide als mysterie frvarincfn uit nF praktiik ondergaat en vertolkt in een techniek LRN ARINGBN 1 IT °E I RAKTIJK van Oostindische inkt met kleuren. Met enige lijnen, kleurvlekken en -vegen geeft hij de sujetten naar het innerlijke weer. Het portret van de Gravin (no. 15) ademt voornaamheid en reserve. Met een weinig kraplak - een diep rode verf - geeft hij een portret soms een boeiende allure als in de no.'s 10 en 22. In de beeltenis van de Zuid- amerikaanse no. 12 schept zijn werken met de inkt eeen sterk effect. Zijn Slavische geneigdheid tot over peinzing, beschouwing en mystiek spreekt sterker dan in zijn portretten uit zijn landschappen, die klein van formaat, maar heel innig en aantrek kelijk zijn. Het mooist lijkt mij De winter no. 13, aan een aquarel gelijk. Even fraai is no. 6 De bergen met de fijnzinnige lijnwerking. Er is geschreven dat Kljajitch's werk aan dat van Max Ernst zou doen denken, hetgeen ik ten zeerste betwij fel. Diens mythologische beleving van GESLAAGD Dezer dagen slaagden te Veenendaal voor het diploma Nederlandse Steno grafie „Groote" van de Nederlandse Unie de dames: J. Hardeman en S. A. van Wijk, bei den te Veenendaal. Voor het diploma Machineschrijven van de Nederlandse Unie de dames: J. A. Bakker, Scherpenzeel; M. C. E. Berck, Rhenen; W. v. Deelen, Veenen daal; H. R. v. Deelen, Achterberg; A. M. Kelderman, Ede; J. S. Legemaat, Veenendaal; W. E. C. Nagel, Eist (U.); A. M. v. d. Dikkenberg, Renswoude; E. A. Drost, Veenendaal; G. Drost, Eist (U.J. H. v. Ginkel, Overberg; J. v. Nieuw-Amerongen, Veenendaal; Fr. v. Ommeren, Eist (U.); H. v. Rem merden, Ingen; W. J. v. Schaik, Vee nendaal; H. Spaan-v. Dijk, Opheusden; M. Treur, Veenendaal; en van de chr. Huishoudschool de dames: M. C. v. Binsbergen. J. Bolderman, H. C. C. M. Diepeveen, Veenendaal; I. Hardeman, Renswoude;' G. Hazeloger, B. Septer, R. G. J. Sprey, Veenendaal; en van de Openb. Uloschool te Rhenen: mej M. Weltman. Alle geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijs wijk te Veenendaal. Op de dinsdag j.l. gehouden ont spanningsdag voor bejaarde dames en heren sprak ds. A. Terlouw over zijn ervaringen uit de praktijk als indu strie-predikant. Er werden zeer veel voorvallen van ernst en luim opge haald en op een fijne manier verteld, zodat ds. Terlouw de volle aandacht van de aanwezigen had. Volgende week woensdagmiddag zal de heer Schrijver vertellen over de bijen, waarbij hij zijn causerie toelicht met een film. LOOS ALARM Zaterdagmiddag om precies 12 uur werd de Veenendaalse brandweer ge alarmeerd voor een brand aan de Wes tersingel De heer W. B. had de carbu rateur van zijn bromfiets schoonge maakt met petroleum maar toen deze weer op de bromfiets gemonteerd was en hij het voertuig naar buiten wilde rijden vloog de brand er in. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de brand reeds geblust Studieconferentie van Arjos De organisatie van anti-revolutionaire jongeren (Arjos) in Utrecht is als onder deel van een landelijke ledenwerfactie van plan enkele nieuwe clubs op te rich ten, het ledental van de bestaande clubs te verhogen en het clubwerk in het alge meen te stimuleren. Dit plan zal verwe zenlijkt moeten zijn in een actie-week, die van 15 tot en met 19 november wordt ge houden. Ter afsluiting van deze actie heefl het provinciaal verband van de Arjos een studieconferentie georganiseerd (20 en 21 november) waar Mr. J. H. Prins op het kasteel Hoekeloem bij Ede een lezing zal houden over het onderwerp „Onze demo_ cratie en wij" Het is de bedoeling in IJsselstein. De Bilt, Soest. Driebergen. Doorn, Wouden berg. Harmeien en in Leersum nieuwe clubs op te richten Bovendien is er een nieuwe club in de stad Utrecht opge richt HELPT HET KIND. KOOP VANDAAG KINDERPOSTZEGELS OPBRENGST COLLECTE De zaterdag j.l. gehouden kollekte ten behoeve van de Klaproos heeft in deze gemeente opgebracht een bedrag van bruto f 278,36. Langs deze weg wil de plaatselijke organisator kollektanten en gevers hartelijk dankzeggen voor het geza menlijk bijeenbrengen van genoemde opbrengst. NUTSAVOND De afdeling Amerongen van het Nut organiseert op dinsdag a.s. weer in de raadzaal een wat lichtvoetige avond. Voor deze avond werd uitgenodigd de cabaretière Tineke van Leer uit Am sterdam, die een programma van ca baret-voordrachten zal brengen. Een avond met milde humor, hier en daar wat satirisch, maar steeds op een j verantwoord cultureel niveau. Het be stuur verwacht, dat voor deze avond wel belangstelling zal zijn. In Nuts- kringen heeft Tineke van Leer reeds een bekende naam gekregen. Het doel van de Arjos is het bestuderen en bedrijven van politiek uit een christe lijke geloofsovertuiging. Dit houdt o.a. in. dat deze jongeren organisatie betrokken wil worden bij het vastellen van het par tij-program van de A.R.P (de Arjos voelt zich het meest verwant met deze partij) en bij het samenstellen van candidatenlijsten zoals in de provincie Utrecht voor Ge_ meenteraad en Staten. Uit recente artike len in het Arjos maandblad „Op Wiek" blijkt overigens, dat de Arjos niet „Ja-en- amen" zegt op alles wat de partij doet; er is veel meer sprake van een kritisch be geleiden. De Arjos verzorgt op maandag 6 decem ber een t.v._uitzending, waarin o.a. aan dacht zal worden besteed aan de uitslag van de ledenwerfactie. Iedereen tussen zestien en dertig jaar, die haar doelstellingen onderschrijft, kan lid worden van de Arjos. Voor alle duide lijkheid: deze jongeren organisatie is in terconfessioneel. Eén derde deel van de Arjos bestaat uit vrouwelijke leden. Belangstellenden kunnen bjj de volgen de persoon inlichtingen inwinnen: mej. A. v. d. Ploeg, Stationssingel 4, Veenendaal, telefoon 08385-2368. SOEFI-CENTRUM „DE VALLEI" Op maandag 29 nov. vertelt mevr. A. Karreman-Jansen op uitnodiging van het Soeficentrum „De Vallei" over haar reis door Rusland, Siberië, Japan en India, waarbij zij prachtige kleu rendia's vertoont. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van het waterleidingbedrijf aan de Kanaalweg en is voor jong en oud toegankelijk. DAMNIEUWS Het zat V.D.C. I maandagavond te gen D.L.C. I weer niet mee. Ook nu weer moest de kleinst mogelijke ne derlaag geïncasseerd worden. Naast ge regelde teleurstellende prestaties van enkele sterke dammers, is het opgeval len, dat de toch heus niet meer zo jon ge club-kampioen v. d. Brandhof er weer beter inkomt. Evenals Vermeer en v. Nieuwamerongen verloor hij nog geen enkele partij. De volledige uitslag luidt; V.D.C. I D.L.C. I 1. BrandhofOud broekhuizen 2-0 2. J. v. d. VliertJ. v. Laar Jr. 0-2 3. J. VermeerG. Hoogland 1-1 4. E. de KleuverJ. v. Laar Sr. 1-1 5. H van BeekH. Koetsier 1-1 6. A. KeijmanJ. Huisman 0-2 7. W v. d. Hor—P. Th. Philips 1-1 8. E. Schaap—W. v. Ginkel 0-2 9. NieuwamerongenDonselaar 1-1 10. D. BoumanA. Wouters 2-0 Uitslag 9-11 NUTSRUILBEURS Voor de eerste maal dit seizoen open de de Nutsruilbeurs zaterdagmiddag j.l. haar poorten. Er was weer een vrij behoorlijke belangstelling. De meeste aandacht van de verzamelaars ging uit naar postzegels, sigarenbandjes en speldjes. In de postzegelafdeling begint zich een vast groepje te vormen, dat zich weer met enkele personen uitbreidde. Voor wat de postzegels betreft is de vraag misschien gewettigd: is het nu niet het juiste moment om het oprich- ten van een philatelistenclub in Ame- roneen te realiseren? Wie bindt de kat de bel aan? Ons dorp telt minstens een 25-tal postzegelverzamelaars. NUTSDISTRICTSAVOND Door ziekte van de actrice Ellen Vo gel kon maandagavond in de Stads schouwburg te Utrecht het toneelstuk „Maria Stuart" geen doorgang vinden. In de plaats daarvan kregen de Nuts- mensen een blijspel voorgeschoteld on der de titel „Om te lachen", met in de hoofdrollen Petra Laseur en Kitty Jan sen. Voor velen betekende deze on voorziene omzetting ongetwijfeld een teleurstelling dat het oorspronkelijke spel niet doorging. Uit Amerongen woonde een kleine 40-tal leden de voorstelling bij. De reis van en naar Utrecht werd gemaakt in eigen auto's. WILLEM TELL Maandagavond schoten de leden van de plaatselijke schietvereniging Willem Teil er in hotel Buitenlust weer lustig op los. De uitslag was als volgt: J. D. de Greef 97 pnt; W. van Veenendaal 95 pnt; R. C. Brinkman 95 pnt; H. den Uijl 94 pnt; H. de Groot 93 pnt: A. van den Sigtenhorst 92 pnt; P. v. d. Sigten- horst 91 pnt; J. van Brenk 90 pnt; G. Mulder 87 pnt; J. L. Engelaar 86 pnt; W. Berkhof 84 pnt; J. van Leeuwen 80 pnt. Ds. P. G. dc Vey Mestdagh 80 jaar Ds. P. G. de Vey Mestdagh te 's- Gravenhage, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, is zondag 14 november 1.1. tachtig jaar geworden. Ds. De Vey Mestdagh werd op 14 november 1885 uit een zaken- familie te Vlissingen geboren. Hij be- 1 2 3 4 5 6 7 8 11 12 13 14 15 16 19 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 32 33 34 35 38 39 40 41 42 44 45 46 47 49 50 51 53 54 55 58 59 60 61 63 54 65 66 67 69 70 71 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 86 HORIZONTAAL: 1 of dergelijke 3 pauselijk paleis 10 familielid 13 naar aanleiding van 15 drukte 16 als volgt 18 rivier in Siberië 19 sleepanker 21 stremsel 22 opgedragen werk 24 drinkgerei 26 stuk grond 28 ringetje van staal 30 het Romeinse rijk 31 vallei 33 verhoogde toon 35 vogel 36 pers vnw. 37 in orde 38 ieder 40 voorzetsel 41 voor 43 deel v. Amerika 44 deel v. e dier 47 hetzelfde 48 meisjesnaam 49 noodsein 50 waterhoogte 51 voorzetsel 52 boomstomp 54 titel 55 Eng. titel 56 Eng. voorzetsel 57 omroepvereniging 23 58 zangnoot 25 59 wapen 27 60 Ind. dakbedekking 29 62 gelofte 32 64 begrip 34 66 genieting 36 68 sportterm 39 70 vreemde maat 42 71 ongeveer 43 72 landelijke plaats 44 73 bosje haar 45 75 landbouwwerktuig 46 77 deel v. d. bijbel 48 79 zangnoot 49 80 flink 51 82 herkauwer 52 84 steundraad 53 85 in zich opnemen 54 86 de onbekende 55 VERTICAAL: 56 1 verlies 59 60 61 63 65 67 69 2 soort bij 4 N.V. (Duits) 5 seconden 6 begrip 7 reptiel 8 als eerder 9 betiteling 74 76 11 rivier in Italië 12 soort ontsteking 78 80 81 83 14 heidemeertje 17 onduidelijk 20 wederhelft Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Niiverheidslaan 13 Telefoon 4067 Ook nu bracht het tweede het er veel beter af. Een compliment aan het ge hele tiental, dat in een zeer pittige sfeer in hotel „Bonaparte" te Auster- litz de oud-eersteklassers zo kansloos versloeg. Een opvallende prestatie le verde de invaller v. Leeuwen door aan bord 5 zijn partij te winnen! Hier de gedetailleerde uitslag: Austerlitz I V.D.C. II 1. v. d. HaarD. Bouman 0-2 2. SteenhuizenB. Valkenburg 1-1 3. v. d. BergA. v. Dijk 1-1 4. DijkhorstJ. H. de Roder 1-1 5. BrinkhuisD. v. Leeuwen 0-2 6. v. d. KuilW. de Kleuver 0-2 7. JoostenA. de Kleuver 0-2 8. v. Ginkelv. d. Bovenkamp 1-1 9. WallenburgW. de Gooijer 0-2 10. KroonH. Verhoef 1-1 2e waarschuwing tuurlijk niet opdringen maar over ruim 2 weken is het Sinterklaas. Vraagt u mijn suggestie voor een leuk cadeautje? Kijk maar wat ik zelf rook. Eén van die kostelijke kleine sigaren van Panter. Nu in geweldig leuke geschenkverpak kingen! dé makers van kleine sigaren. Uitslag 5-15 Maandagavond ontvangt V.D.C. II het sterkere Utrecht I in ,,'t Trefpunt" terwijl het eerste tiental donderdag a.s. naar Amerongen moet om de waarschijnlijke kampioenen te bekam pen. zocht eerst het stedelijk gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde daarna theologie aan de rijks uriver- siteit te Utrecht, waar hij zijn kan didaats. en ook zijn kerkelijk voorbe reidend examen aflegde. Verder studeerde hij ook nog enige tijd aan het Woodbrookers-college te Birmingham in Engeland. Nadat de heer De Vey Mestdagh in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 28 januari 1912 door nu wijlen ds C. L. Laan A. Hzn., toen nog directeur van de Stads- en Landsevangelisatie te Brus sel in België, bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Goudswaard in de classis Dordrecht Op 4 juni 1916 verwisselde de jubila ris deze gemeente met die van Schip luiden in de classis Delft, vanwaar hij op 19 september 1920 naar die van Was senaar vertrok Op 14 september 1924 werd ds De Vey Mestdagh door zijn zwager, nu wijlen ds P J. F. van Voorst Vader, toen nog predikant te Lochem. bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Rotter dam-Centrum. welke hij heeft gediend tot 1 januari 1951, toen hem op vijf enzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. De Vey Mestdagh was in de Maasstad, waar hij indertijd was beroe pen in de vakature van ds B J C Rijnders, die met ingang van 1 febru ari 1924 was benoemd tot zendings- director van de samenwerkende zen dingscorporaties te Oegstgeest en thans nog woonachtig te Hilversum, eerst bijna zestien jaar werkzaam geweest in de binnenstad, rondom de Sint Laurenskerk. Toen bij het bombardement van 14 mei 1940 Rotterdam zwaar werd ge troffen en zijn wijk en ook zijn „pas torie" door oorlogsgeweld was verwoest is ds. De Vey Mestdagh twee jaar uit geleend geweest aan de Hervormde ge meente van 's-Gravenhage, waar hij tot juli 1942 werkzaam is geweest in wijkgemeente 6 met als centrum de Regentessekerk. Na de oorlog maakte ds. De Vey Mestdagh als veldprediker driemaal met een troepentransportschip een reis naar het voormalige Nederlands Oost Indië. In 1947 met de „Kota Inten", in 1948 met de „Kota Baroe" en nog een jaar later in 1949 met de „Zuiderkruis" In de jaren 1929/'30 was de jubilaris op verzoek van de regering ongeveer een jaar werkzaam als geestelijk ver zorger van de Marine en van het olie centrum op de Nederlandse Antillen (West Indië) Na zijn emeritaat vestigde ds. De Vey Mestdagh zich eerst metterwoon te Ede. waar hij nog ongeveer drie jaar werkzaam is geweest als predikant voorganger van de Hervormde evan gelisatie Naderhand verhuisde hij van daar naar 's-Gravenhage. ,waar hij in wijkgemeente X, de Indische archipel, nog enige tijd bijstand in het pasto raat heeft verleend In 1962 heeft de jubilaris tijdens de vakature van ds. P. D. Steegman enige tijd te Bennekom bijstand in het pastoraat verleend en sinds het emeritaat van ds G. L. Bouw man op 1 mei van dit jaar (1965) is ds De Vey Mestdagh nog werkzaam als geestelijk verzorger van het diaco- nessenhuis „Bronovo" te 's-Graven hage Ds De Vey Mestdagh heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges Zo was hij o.a tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Hervormde gemeente van Wassenaar lid van het classicaal bestuur van 's- Gravenhage. Te Rotterdam was hij: voorzitter van de Rotterdamse Fede ratie van CJMV's, waarvan hij mede OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 24 HORIZONTAAL: 1 aap, 3 begaafd, 8 tap, 11 1.1., 13 et, 14 be, 16 dr, 17 lemoen, 21 zoeloe. 24 ego, 25 hik, 27 bes, 28 ga, 30 paars, 32 au, 33 ras. 35 ton. 36 atm., 38 rad, 39 ontaard, 40 ballade, 41 knap zak, 45 epaulet, 49 laf. 50 mal. 51 ven, 52 sla. 53 op, 55 loper, 58 K.B., 59 sap, 61 sen. 62 dun. 64 diaken. 67 sonate, 69 Ed, 70 Ur, 72 mi, 73 ha, 74 Rob, 75 steward, 76 keu. VERTIKAAL: 1 allegro, 2 ale, 4 een, 5 g.t., 6 Ab, 7 fez, 9 Ado, 10 prelude, 12 doge. 15 zeep. 18 me. 19 e.o.. 20 via, 22 Ob, 23 Aad. 34 straf, 35 t.a., 37 ml, 38 rails. 41 klodder. 42 nap, 43 Z.M., 44 klos, 45 even, 46 An. 47 elk. 48 ta bleau, 54 laks 56 pet. 57 rund. 59 s.a., 60 p.e., 62 do. 63 na. 65 ido, 66 nut, 67 sir. 68 the, 71 re, 72 ma. U doet langer met nylons VJU j,98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 één van de oprichters was; voorzitter van de Nederlandse Zendingsvereni ging, voorzitter van het college van re genten van het kinderhuis van de Her vormde gemeente van Rotterdam en bestuurslid van de afdeling Rotterdam van de Bijzondere Vrijwillige Land storm, de B.V.L. Ds De Vey Mestdagh was medewer ker van de prekenserie „Van Goeder tierenheid en Recht" en samen met prof dr S F H J Berkelbach van den den Sprenkel uit Utrecht en dr. J J Stam uit Rotterdam verzorgde ds. De Vey Mestdagh indertijd de uitgave „Met vaste schreden". 49-24 „Natuurlijk ben ik de Gravin van Toscane", zegi Ambre lachend. „Een zo dapper en verstandig man als U bent. officier, herkent toch wel een adelijke dame als hij er oog in oog mee staat?" „Wel ik... eh ik ben weliswaar geen officier", hakkelt de wachter met een kleur van trots over haar vleiende woorden, „nog niet tenminste, maar ik zie toch wel dat U van adel bent" Hij werpt een bewonderende blik op haar prachtige kleren. „Alleen de senator Priamus is nog aanwezig. Ik heb de strikte orders hem niet te storen, maar ehvoor U zal hij wel een uitzondering maken" Hij salueert en loopt het gebouw in met een houding als was hij de keizer van Rome Helaas, de zelfverzekerheid van onze soldaat is van korte duur want als hij, toch een beetje aarzelend, het gordijn, dat de vertrekken van de senator afsluit, opzijschuift om binnen te treden, springt Priamus met een gilletje overeind. De senator zit juist onder het mes van de barbier, zijn rode gezicht voor driekwart bedekt onder een wolk van zeeuschuim .Idioot!!" schreeuwt hij driftig, en de kom met scheer zeep grijpend, werpt hij die met een welgemikte zwaai in het gezicht van de verblufte schildwacht (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 11