iücotcb 'deuojhst 0 P E L CHEVROLET Dan,P°breekt Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om de boterhammen met Oem te smeren. Hier komen ze! ZWARTE PIET IS GEEN NEGER RENSWOUDE SCHERPENZEEL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 19 november 1965 12 KERKCONCERT IN KOEPELKERK VAN RENSWOUDE V.A.B. KIRPESTEIN de kracht van een verkoudheid IZo zuiverAlle grondstoffen van Oem margarine zijn voor 100 ge pasteuriseerd. Dus? Zuiver en gezond. 2 Zo versDe pakjes Oem gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. 3 Zo gul met verrassingenGratis Pasteurmerken op alle pakjes Oem margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! Vraag uw melkhandelaar om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. MARGARINE Kj Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 19 november: Pier van Stuivenberg Gijs Klaassen, Rhenen 20 november: Anneke Fidder Helmi van de Kraats Janneke van Capelleveen Rieni van Hensbergen 21 november: Bettie Albers Hans Bleijenberg Henk van de Berg, Eist (U) 22 november: Ria van de Heuvel 23 november: Leo Bosboom Tonneke Elsendoorn 24 november: Corrie de Koning Mineke van Kooten Beppie en Gerda van de Heerdt 25 november: Lia van Hunnik 26 november: Bertil Verseput Allen van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In de afgelopen week heb ik van vier kinderen zilverpapier en capsules gekre gen, dat waren: Geurtje Lodder uit Rhe nen, Wim van de Haar en Aart en Jannie Drost. Allemaal heel hartelijk bedankt hoor! Jullie zullen in de komende weken na_ tuurlijk je schoen wel zetten en dan mis schien een cadeautje van Sint Nicolaas krijgen en weet je wat ik nu zo fijn zou vinden? Dat jullie nu ook eens een beetje Sinterklaas zouden zijn en een heleboel capsules en zilverpapier zouden brengen Correspondentie te richten aan f Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal die wij dan weer gebruiken om er nuttige dingen voor de blinden van te kopen. Af gesproken? Tot de volgende week allemaal en groe tjes van Tante Jos. Figuur a. EEN ZOMERS KUSSEN In deze donkere en koude maanden moeten we toch echt de zomer niet ver geten en daarom gaan we nu flink aan de slag om een echt zomers kussen te maken. Erg leuk wordt het als je de ondergrond maakt van lichtblauwe dra- Ion en voor de bloem en de vlinder een veelkleurige katoen gebruikt, dat echter wel bij het blauw moet passen. Lange strengen gehaakte steken, die je het leukste kunt maken van glans garen, omlijsten de motiefjes; in de werktekening kun je zien hoe je dat doet Knip eerst de vlinder uit en een aan tal blaadjes, alsmede een cirkeltje van het materiaal, dat je gaat gebruiken. Leg die verschillende onderdelen op de voorkant van het kussenovertrek en verschuif alles net zo lang tot je een leuke opstelling hebt gekregen. Speldt de verschillende onderdelen op hun plaats. Haak nu een streng ketting steken, lang genoeg om om de blaad jes heen te leggen, vervolgens omhoog te voeren als bloemsteel en tenslotte om het cirkeltje heen te leggen om de bloem af te maken. Als je dit strengetje op het overtrek vastzet, dan moet je dat zo doen, dat de buitenkant de omtrekken van het motiefje volgt. De binnenkanten gaan dan opstaan. Je moet beginnen met het vastleggen van de gehaakte streng op het punt, waar de twee blaadjes bij elkaar komen. Neem een naald en draad en steek de naald vanuit de ver keerde kant door de twee lagen mate riaal heen omhoog in het einde van de eerste steek en ga dan zo door als is aangegeven om het blaadje heen. Je ziet dit in de onderste werkteke ning. Je gaat net zolang door tot je om de blaadjes heen bent en dan omhoog langs de steel, die je legt langs een draad in het overtrek of langs een lijntje, dat je langs een lineaal om hoog hebt getrokken. Dan kom je aan de cirkel. Je zet de streng vast om de bloemkroon en als de streng te lang blijkt te zijn, dan trek je de overtollige steekjes weer uit. Als de streng te kort is, dan maak je er gewoon een paar steekjes bij. De losse eindjes van de draad en het strengetje zet je aan de onderkant vast. Nadat je de vleugels van de vlinder op dezelfde manier omlijst hebt moet je een stukje streng over hebben, dat je gebruikt om het lichaam en de kop te maken. De voelhoorns zijn gewoon lange steekjes op het overtrek. Figuur b. MET TOMMY IN HET BOS Vandaag heeft onze Tom een paar afgeknaagde sparappels gevonden. Hoe is dat nu toch gekomen? Het lijkt er op, dat een eekhoorntje aan appeltje nummer 1 heeft geknaagd en gestoord werd voordat hij met zijn maal klaar was. Sparappel nummer 2 is zo goed afgeknaagd, dat dat moet zijn gebeurd door een langstaartige veldmuis en blijkbaar heeft een gespikkelde specht aan appel nummer 3 zitten pikken, want zijn snavel maakt op een spar appel heel andere sporen dan de smul partijen van een muis en een eek hoorn. van de erkende rodio/tv-handelaac uw zekerheid voor vakmonschop, degelijkheid en blijvende service. Dan weet u waar u koopt. \(o, j//( Figuur c. EEN MOEILIJKE OPDRACHT Oom Piet is door zijn twee neefjes uitgenodigd voor een bezoek aan hun kamp. Hij moet echter om welkom te zijn het pad door de doolhof volgen en hij moet elk paadje aflopen over de volle lengte, maar mag niet van het ene op het andere springen, mag een afgelegde weg niet kruisen en ook niet twee keer over hetzelfde pad lo pen. Is het een wonder, dat hij zo peinzend staat te kijken? Als je wilt weten hoe oom Piet in het kamp komt, kijk dan maar naar de oplossing in figuur d. RUWE HANDEN SCHRALE HUID M Het is uitermate jammer en bepaald tekenend voor deze tüd, dat een kerk- concert, als op donderdag 11 nov. ge houden werd in de Herv. Kerk van Renswoude, zo slecht bezocht werd. Dat neemt niet weg, dat de mede werkers en medewerksters aan deze geslaagde avond, zich daardoor niet van hun stuk hebben laten brengen. Degenen, die het kerkconcert beluis terden, deden dit met intense belang stelling. De avond die onder leiding van de beide plaatselijke predikanten zou staan, werd geopend door de Herv. pred. ds L. v. d. Peut Hij zou de eni ge liturg van deze avond zijn, aange zien ds B. Slingenberg wegens ziekte verhinderd was. Na de opening werden enkele liede ren gebracht door het Herv. zangkoor uit Lunteren en de Chr. Gem. zang vereniging „Con Amore" uit Renswou de. Op uitstekende wijze werd gerea geerd op de dirigent die als altijd in topvorm was en de organist, die heer Bob van Stempvoort. Laatstgenoemde speelde voor een doodstil gehoor „Je- su meine Freude" en „Marche Triom- phale" van „Dankt dankt nu allen God". Het kinderkoor, dat eveneens onder de bekwame leiding van de dirigent de heer Henny Pomp stond, gaf enkele bekende liederen ten gehore, zoals „U alleen, U loven wij", en „Eens brachten de moeders de kinderen tot Jezus" enz. Ze zongen enthousiast, maar konden helaas niet altijd de goede hoogte hou den. Overigens mag van dit kerkcon cert worden vastgesteld dat het een talrijker publiek waard geweest was. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE 7 JARIG MEISJE AANGEREDEN Maandagmorgen werd in de Markt straat, ter hoogte van haar ouderlijk huis, het 7-jarig dochtertje van de fa milie Wolswinkel aangereden door een auto, bestuurd door de heer Van B. uit Ederveen, tengevolge waarvan het kind een gebroken been bekwam en naar het ziekenhuis is vervoerd. ■mm bij Vader. Moederen Kind. mbm Oem is alleen verkrijgbaar bij uw melkhandelaar. SINT NICOLAASVERHAAL VOOR DE JEUGD Jullie denkt natuurlijk altijd, dat Zwarte Piet een neger is omdat hij zwart is. Maar dat is helemaal niet waar. In Spanje wonen geen negers en hoe zou Sint in vre desnaam aan een neger hebben moeten komen Het zit heel anders, jongens. En het is een raar verhaal. Toen Sint merkte, dat hij een knecht nodig had om de zak en de roe te dragen, om hem te helpen zijn lange haren te kammen en zijn baard bij te knippen, keek hij uit naar een geschikte, pientere jongen. Hij zette een advertentie in het Nieuwsblad voor Madrid en daar kwamen een heleboel jongens op af. Geen wonder! Wie zou geen knecht van de Sint willen zijn. Niet alleen mocht Piet al het gebroken suikergoed en speculaas opeten, maar iedere dag in het gezelschap van een heilig man, daar moest je wel een beter mens van worden. En zoals dat doorgaans gaat, geen van de jongens, die op de advertentie waren afgekomen, werd Sints knecht, want een nicht van Sint had een neefje en daar deed ze een goed woordje voor. Zoiets noemen ze in het dagelijkse leven „een krui wagen hebben" en zo komen wel meer mensen aan baantjes. Nu, zo was het ook met het neefje. Sint wou nicht graag een plezier doen en nam de jon geman aan. Hij heette Pedro, maar in Holland heet zo iemand Piet. Sint vertelde aan Piet wat er al zo van hem werd verlangd en Piet knikte maar en zei dat het alle maal wel in orde zou komen. Maar hij werd toch een beetje bang. Want één ding had hij nog nooit gedaan: op daken klimmen en door schoorstenen afdalen om lekkers in schoenen te stoppen. Hij was wel eens in een boom geklommen, maar dat was veel gemakkelijker. Hij zag er als een berg tegen op. Hij droomde 's nachts, dat hij door een schoorsteen-zonder-eind naar beneden gleed, en dan werd hij huilend wakker en riep om zijn moe der. Sint wist daar allemaal niets van af, want als die eenmaal slaapt, is hij met geen kanon wakker te krijgengeen wonder, als iemand altijd des nachts moet werken! Toen ging de reis naar Bilbao, waar de stoomboot klaar lag, de stoomboot uit Spanje, waar het versje van zingt „hoe waaien de wimpels al heen en al weer!" Nu, de wimpels waaiden vrolijk in het winterzonnetje. Grote balen suikergoed en strooi- goed werden in het ruim geladen, honderden kis ten met speelgoed door grote kranen aan boord gehesen. Toen ging de fluit drie keer, alle sche pen in de haven lieten de stoomfluiten loeien ten afscheid en Sint Nicolaas aanvaardde zijn jaarlijk se reis naar de lage landen bij de zee. Hoho! Nu ben ik al te ver, want er was eerst iets anders gebeurd. Dat laden duurde wel een hele week en al die tijd lag dat schip daar maar. De laatste dag zouden ze stoom maken. De jonge Piet toerde door het hele schip, van boeg tot ach tersteven, maar telkens weer stond hij te kijken bij de hoge zwarte schoorsteen. Hij wist niet hoe de Hollandse schoorstenen er uit zagen, in Spanje zijn de huizen zo heel anders dan hier, maar hij dacht, dat er op ieder huis wel zo'n grote, hoge schoorsteen zou staan. En hij rilde bij de gedachte. Toen kreeg hij opeens een idee. Waarom zou hij hier niet vast oefenen? Het schip was toch nog niet weg en het vuur in de ketels was nog niet aan. Hij kon toch straks, als ze in Holland waren, niet aan Sint bekennen, dat hij van het schoorsteenwerk geen verstand had Hij kon Sint toch niet zelf met baard, staf en mijter door de schoorstenen laten glijden? Dat zou me wat geven! Mooie jongen ben jij, zou Sint zeggen, zit ik hier in Holland met een knecht die niks kan! Misschien moesten ze wel onverrichter zake terugwat een schandaal zou dat geven. Dit jaar geen Sint Nicolaas in Holland, want de knecht van Sint durfde de schoorsteen niet in Op een goede morgen zei SintKom, we gaan een broodje lever eten. Dat is Sints grootste tractatie. Anders was Piet er als de kippen bij, maar nu zei hij, dat hij geen honger had. Sint keek verbaasd. Je wordt toch niet ziek? vroeg hij, maar al zag Piet een beetje bleek jes, dat kwam niet door ziekte. Nauwelijks had Sint zijn hoogwaardige hielen ge licht of Piet waagde het er op. Met moeite en nood beklom hij de hoge zwarte schoorsteen. Hoe hij boven gekomen was wist hij later zelf niet meer. Maar, hij zat op het randje en keek in de zwarte koker onder hem. Nee, dat zou hij nooit durvenDan maar géén knecht van Sint. Hij werd er duizelig van en opeens verloor hij zijn even wicht en roetsdaar gleed Pieter omlaag en kwam niet zo heel erg zachtjes terecht op een grote berg steenkool. Sint kwam, nog nakauwend op zijn broodje, bij het schip terug en zag nergens Piet. Hij werd on gerust. Waar zou de jongen zijn? Een uur ver streek en nog geen Piet. Sint maakte alarm, trom melde de hele scheepsbemanning op om het schip van onder tot boven te doorzoeken. En toen hoorde opeens de stuurman bonzen tegen de vuurdeur van de grote stoomketel. Hij maakte de deur open en zag een pikzwart gezicht, waarin twee grote ogen hem raar aankeken. Sint was opgelucht, maar ook boos, vooral toen hij hoorde, dat Piet maar wat verteld had toen hij zei dat hij wel schoorsteenwerk kon doen. En hij besloot, dat Piets gezicht en handen tot straf altijd zwart zouden moeten blijven. En nu moet je maar eens heel goed opletten als je naar Zwarte Piet kijkt. Soms zie je, aan zijn hals of aan zijn polsen, een klein streepje wit. Want al leen zijn gezicht en zijn handen zijn maar zwart. En als je dat ziet, dan weet je hoe het komt.

De Vallei | 1965 | | pagina 12