LUXE GESCHENKEN AANBRENGEN VAN CENTRAAL ANTENNE SYSTEEM T.B.V. WONINGW TWONINGtN BLIJVEN TELLEN... van ENGELENBURG'S Intrekking verkoopbesluit woningwet woningen Unieke show combinatie in Veenendaal Wijziging subsidieregeling Godsdienst onderwijs De commissie Schoolconeerten Rhenen contracteerden Tom Kelling en Jorgo Souto Faillissement aangevraagd Koning „Thialf" besloop Ouwehands Dierenpark Rlienens raad bijeen Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3^°/ot termijnboekjes nu met een rente van 4H%. Zo blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Verzoek 0111 subsidie t.b.v. gymnasium Aanbieding gemeentebegroting 1966 en benoeming leden commissie van onderzoek REIN KOK speciaalzaak inpeóïeide mode Onteigening grond met opstallen AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL vrijdag 2b november 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI" Het steeds toenemend aantal antennemasten voor tdevisie- en F.M.-ontvangst op de daken geeft het col lege aanleiding tot grote bezorgdheid. Niet alleen het aanzien van de weningen wordt er door geschaad, maar tevens kan in vele gevallen het ontstaan van schade aan schoorstenen, daken en dakgoten niet wor den voorkomen, een facet van deze zaak, voor welke de gemeente als eigenaresse van vele woningen niet onverschillig kan blijven. Dit probleem is nog meer acuut geworden door de invoering van het zgn. 2e net, waarvoor bestaande masten dienen te worden verhoogd, of nieuwe masten moeten worden bijgeplaatst. Een oplossing van het geschetste probleem kan slechts worden verkregen door invoering van het centraal antennesysteem met ge lijktijdige verwijdering van de bestaande antennemasten. Enige jaren geleden maakte de regering in de troonrede bekend, dat op korte termijn de invoering van het centraal antennesysteem door het rijk zou worden aangevangen. Het is intussen wel gebleken, dat deze medede ling zoal niet rijkelijk optimitisch, dan toch wel verwarring stichtend was, en dat buiten de grote steden de invoering nog wel geruime tijdop zich zal laten wachten. Het is echter thans een gunstig tijdstip om tot invoering van een CAS over te gaan, om dat een groot deel van de bestaande t.v.- toestellen zonder grote kosten niet is te ge bruiken voor de ontvangst van het 2e net, terwijl dit bij de invoering van het CAS wel is te verwezenlijken. Tegenover een bespa ring aan ombouwkosten of een andere anten ne (kosten variërend van 100,- tot 200,-) zou een wekelijkse bijdrage komen van ca. 0,40, met als voordelen: 1. Een veel betere ontvangst dan met een eigen antenne is mogelijk. Het op de antenne ontvangen t.v.-signaal wordt versterkt voor het aan de ontvanger wordt doorgegeven. 2. De storing door auto's, brommers e.d. wordt tot een minimum teruggebracht. 3. Men hpeft geen zorgen over de eigen antenne en de aanpassing daarvan aan het tweede programma. 4. Bij aanschaf van een t.v.-toestel behoeft geen antenne meer te worden aangeschaft. 5. Ontvangst van het eerste duitse pro gramma is mogelijk, terwijl ontvangstmoge lijkheid van andere buitenlandse programma's üi principe steeds aanwezig is. Hoewel het aanbeveling zou verdienen alie woningen, zowel in het bezit van de gemeente als van derden, met een dergelijk systeem uit te rusten, is Jiet college van mening, dat dit zoveel moeilijkheden met zich mee zal bren gen. dat daardoor het gehele plan in gevaar wordt gebracht. B en W geven er daarom de voorkeur aan tot invoering van 't centr.-antenne systeem bij alle woningwetwoningen in deze gemeen te over te gaan. Het gaat hierbij om een aantal van ongeveeer 800 woningen. Van de na-oorlogse woningwetwoningen zijn de 124 flatwoningen aan de Dr. IVal- lerstraat en de Bantuiruveg, 24 flat- en eengezinswoningen aan de Lijsterberg, Verl. Acaccialaan en de Sparrenlaan, 48 flatwoningen aan de Lijsterberg en 46 flat- en eengezinswoningen aan de Anjerlaan en het Akeleiplantsoen op de CAS aangeslo ten. Na realisering van dit plan zullen in totaal 1044 woningen van een centraal-antenne sys teem zijn voorzien. Dan zullen gehele aaneen gesloten wijken zijn gezuiverd van de ontsie rende antenne-masten. Indien dan wordt ge zorgd, dat de nog te bouwen woningwetwo ningen steeds zullen worden aangesloten op een dergelijk systeem en maatregelen worden getroffen, dat grotere eenheden van de in de particuliere sector te bouwen woningen even eens met een zodanig systeem worden uitge rust, zal een belangrijke stap in de goede rich ting zijn gezet. Het is gebleken, dat één van de eigenaren van een groot aantal particu liere woningen in principe niet afwijzend te gen een voorstel van b. en w. zal staan. Met betrekking tot de aanleg van een cen- traal-antennesysteem kan men te werk gaan met een compleet dan wel incompleet sys teem. Voorts kan men onderscheid maken tussen een systeem, hetwelk uitsluitend be stemd is voor televisie-ontvangst en radio- ontvangst voor FM, of wel voor televisie ontvangst en radio-ontvangst voor FM en AM, dan wel uitsluitend voor televisie-ont vangst. Men spreekt van een compleet systeem, in dien de huisaansluitingen in alle woningen worden aangebracht. Van een incompleet systeem, indien de huisaansluitingen slechts worden aangebracht bij hen, die dit verzoe ken. In het laatste geval worden de leidingen, •venals bij radio-distributie vaak het geval is, ïan de buitengevels der woningen aange dacht. Het voordeel van de aanleg van een com pleet systeem is, dat men na de aanleg daarvan een geheel complete installatie heeft en niet later telkens op verzoek van de huurders, die een t.v.-toestel hebben aangeschaft, de huisaansluiting dient te la ten maken. Indien het haalbaar zou zijn, doch dit wordt blijkens d^ vakliteratuur ernstig in twijfel getrokken, alle huurders een vergoeding te laten betalen, zou men zonder meer aan de aanleg van een com pleet systeem de voorkeur dienen te geven. Aangezien b. en w. van mening zijn, dat redelijkerwijze slechts van de huurders van woningen, die gebruik maken van de huis aansluiting een vergoeding kan worden ge vraagd, zal de keuze moeten vallen op het z.g. incomplete systeem, aangezien anders de kans op clandestiene aansluitingen aanwezig is. Het zal na het voorafgaande duidelijk zijn, dat b. en w. geporteerd zijn voor de aanleg van een incompleet systeem, waarop in eer ste aanleg alle bezitters van televisietoestel len zich dienen aan te sluiten en waarvoor zij slechts een redelijke vergoeding dienen te be talen. Teneinde de installatie niet te duur en bijgevolg de verschuldigde vergoeding niet te hoog te maken, ware wat betreft de radio- ontvangst. de installatie slechts geschikt te maken voor FM. Na aanleg van het centraal-antennesysteem zal bij degene die een televisie-toestel heeft aangeschaft en daartoe de wens te kennen geeft, de huisaansluiting dienen te worden aangebracht. Dit zal uiteraard niet zonder kosten voor de betrokkene gepaard kunnen gaan. Voor latere aansluitingen op het systeem dient een bedrag in rekening te worden gebracht, het welk enerzijds een volledige compensatie geeft van de door het Gemeentelijk Woning bedrijf deswege te maken kosten en ander zijds een prikkel inhoudt voor degenen, die de aanschaffing van een televisie-toestel overwegen, reeds nu om een aansluiting te verzoeken, ervan uitgaande dat men voorde liger een wekelijkse vergoeding kan betalen tot het tijdstip van aanschaffing van 'n tele visietoestel dan later diezelfde vergoeding met een bijdrage ineens voor de aansluiting. Teneinde de bovengenoemde elementen in het bedrag voor latere aansluiting tot uitdruk king te brengen, dient deze bijdrage ineens 75,te bedragen. Teneinde te voorkomen, dat belanghebben den om een geringe uitgave te voorkomen, gaan werken met eigen gemaakte snoeraan- sluitingen, komt het b. en w. gewenst voor deze direct bij de aansluiting uit te reiken. Om een inzicht te verkrijgen in de kosten, welke gemoeid zullen zijn met het aansluiten van 800 woningen, zijn b. en w. uitgegaan van een in september 1964 gedane offerte van Retam N.V. te Den Haag, welke volgens ontvangen informaties nog steeds als richtlijn zou kunnen worden gehanteerd. De totale investering zal bedragen 108.000,- aankoop aansluitsnoeren 800 a 22,50 18.000,- verwijderen bestaande antennes 800 a 5.- 4.000.- onvoorzien 10.000/- totaal 140.000.- Rekening houdende met een aansluitper- centage van 80, zou dit betekenên, dat de kosten per aansluiting zullen bedragen ƒ218.50. Wanneer bij de becijfering van de kosten wordt uitgegaan van een 30-jarige annuiteit, bedragen de kosten per jaar 15.86. Na af trek van dit bedrag blijft voor onderhoud en stroomverbruik 4,60 hetgeen voldoende kan worden geacht. Op grond van bovenstaande aWiseert het college de raad hiermede haar instemming te betuigen. Dc raad van dc gemeente Rhenen komt op dinsdag 30 november des namiddags 8 uur ten gemcentehuize in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten van behandeling: 1 Notulen: la Nota naar aanleiding van het sociografisch rapport: 2 Ingekomen stukken en mededelingen: 3 Subsidie gymnasiaal on derwijs; 4 Wijziging subsidieregeling Gods dienstonderwijs: 5 Voorlopige vaststelling uitgaven, openbaar lager onderwijs 1964: 6 Onderhandse aanbesteding aanleg Ruiterpad: 7 Aanbieding gemeentebegroting 1966 en be noeming leden commissie van onderzoek: 8 Machtiging verhuring woningen gemeentelijk woningbedrijf; 9 Machtiging verhuring gara ges gemeentelijk woningbedrijf: 10 Intrekking besluit verkoop woningwetwoningen: 11 Aankoop grond van J. Buitenhuis; 12 Ruiling grond met G. J. Buitenhuis; 13 Onderhandse aanbesteding bouw 5 garages; 14 Verstrek king rekening-courant crediet aan N.V. Wa terleiding Mij Rhenen voor 1966; 15 Reke- ing-courant overeenkomst" met 'A. v. Hobo ken en Co voor 1966; 16 Vergoeding belo ning vakonderwijzers bijzondere scholen '64, 17 Vaststelling vergoeding ex art. 101, 2e lid der l.o.-wet 1920 over 1964; 18 Benoeming lid commissie van toezicht op de handel- avondschool; 19 Medewerking wijziging hek werk bijzondere school Prins Bernhardstraat; 20 Bezoldiging ambtenaren burgerlijke stand; 21 Vaststelling weiionen: 22 Rekening-cou rant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1966; 23 Aan koop grond van D. van Dam; 24 Onteigening grond met opstallen van G. H. van Doorn; 25 Wijziging gemeentebegroting, begroting gemeentewerken, begroting woningbedrijf en begroting grondbedrijf dienstjaar 1965: 26 Aanbrengen centraal-antennesysteem ten be hoeve van woningwetwoningen. Specificatie stukken punt 2: a. exploitatie-overzicht gemeentelijke lan derijen 1964; b. Schrijven d.d. 29 oktober 1965 open baar lichaam voorlichting en vreemdelingen verkeer inzake vaststelling rekening 1964 en goedkeuring begroting 1966; c. schrijven d.d. oktober 1965 van dc schoolartsen inzake spraakonderwijs. Televisie in de auto is niet denkbeeldig. In elk geval, Van der Kolk Veenendaal N.V. en de fa. W. Huibers weten in hun show auto's met elektrische artikelen te combine ren. NCVB vergaderde Dc afdeling Rhenen van de NCVB hield dezer dagen een vergadering, waarbij ds. Brockema uit Lcersum sprak over: de bete kenis van het Oranjehuis voor ons volk. Spreker begon zijn lezing met de tekst uit Hosca 13: 11, Ik geef u een koning in mijn toorn en ik neem hem weg in mijn verbolgen heid. Al sprekende over de eerste koningen van Israël, kwam spreker op ons Koningshuis. Hoe de karakters en leefwijze van de ver schillende stadhouders waren en hoe daaruit ons vorstenhuis is ontstaan. Spreker zei o.a. Het is een wonder, dat beide, Nederland en Oranje nog bestaan. Het kon nog wel eens 't eind van ons volksbestaan zijn, als die band werd verbroken. Men moet het Oranjehuis eren, maar velen hebben er geen sympathie meer voor. De betekenis van ons vorstenhuis is, dat God het ons heeft gegeven in genade en niet in toorn. De volgende vergadering de kerstfeest viering zal worden gehouden op 21 decem ber in de achterzaal van Irene, aanvang kwart vóór acht. Naar aanleiding van het verzoek van een tweetal bewoners van woningwetwoningen aan de Dijk te Achterberg, om dc door hen gehuurde woningwetwoningen te mogen kopen besloot dc raad bij besluit van 31 augustus no. 10 beide woningen, een blokje van twee vormend, over te dragen. Thans is van een der bewoners bericht ontvangen, dat hij door omstandigheden van de koop afziet. Uiteraard is het college van mening dat. hoewel het te betreuren is dat een dergelijke kennisgeving eerst binnenkomt, nu alle voor bereidende maatregelen voor de verkoop zijn afgewikkeld, aan dit verzoek gehoor moet worden gegeven. Gezien de instemming van de raad met het voorstel van b. en w. van 21 mei 1963, waarbij in principe werd be sloten geen woningen uit een blok te verko pen, dan wanneer alle woningen onder één kap worden verkocht welke voorwaarde ook aan de betrokkenen bij schrijven van 19 juli 1965 ter kennis werd gebracht besluit PREDIKBEURT Voor de oud gereformeerde gemeente te Rhenen spreekt op dinsdag 30 november des ochtends om tien en des avonds om 7 uur ds. Mieras te Krimpen aan de IJssel (dank dag). JAARVERGADERING De vereniging Ziekenzorg te Rhenen houdt op donderdag 2 december aanstaande des avonds 8 uur in het wijkgebouw haar alge mene ledenvergadering. Op de agenda staan onder andere de punten bestuursverkiezing en jaarverslag. Een show die waarschijnlijk in Nederland uniek genoemd mag worden is die van dc fa. Van der Kolk, Veenendaal N.V. en dc fa. Huibers. Deze beide firmanten werken samen aan een show waarvan de artikelen veel van elkaar verschillen, maar Waarmee, naar men hoopt, veel succes behaald za Iworden. De firma Huibers exposeert o.a. radio's, T.V.'s, wascombinaties en vele andere huishoudelijke apparatuur. Als bijzonderheid valt nog te vermelden, dat gedurende de gehele expositie drie de- monstratrices zullen laten zien wat de was combinaties in de praktijk kunnen presteren. De opstelling van de show geeft een ruime blik van hetgeen er allemaal te zien is. Bo vendien proeft men de gezellige en intieme sfeer die de koper wenst te hebben. De firma Van der Kolk is vertegenwoordigd met de nieuwste snufjes op het gebied van de Ford auto's. U kunt er o.a. de nieuwe Ford-Cor- vair V4 bewonderen, die pas officieel op 26 november in Nederland zal worden geïntro duceerd. Hier kan dus met recht worden ge sproken van een primeur, die twee dagen voor de officiële datum plaatsvindt. Ook kan men er. vooral in verband met Sint-Nicolaas, alle te bedenken acessoires vinden en kopen. Het is dus niet zo dat deze stand alleen maar kan voorzien in auto's maar ook de betref fende sierraden zullen op aantrekkelijke wijze worden tentoongesteld. Tevens is laatstge noemde firmant vertegenwoordigd met een mobiel verkoopkantoor, dat het mogelijk maakt de koper in alle rust te doen beslissen, en inlichtingen te verkrijgen. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 Onderhandse aanbesteding aanleg ruiterpad te Achterberg Na het met de raad gevoerde overleg om- omtrent de wijze van aanbesteding van dc aanleg van het Ruiterpad te Achterberg heeft het college drie aannemers uitgenodigd een prijsopgave te doen. -De volgende prijsopgave werd ingediend: N.V. Aannemings- en Wegenbouwbedrijf v.h. P. Henzen H. J. Zn. te Eist 59.500, C.V. v. h. A. Kosters en Zonen te Eist 56.400,— Algemeen Aannemingsbedrijf M. Schoemaker te Rhenen 55.660, Het werk is door de directeur van ge meentewerken begroot op 61.000,-. De ver kregen prijsopgaven zijn dan ook alleszins re delijk. Gezien de op de arbeidsmarkt heer sende spanningen is bij openbare aanbeste ding zeker geen lagere prijs te verkrijgen. Het college stelt de raad dan ook vóór het werk ondershands aan te besteden aan de laagste inschrijver voor 55.660,alsmede de op gegeven eenheidsprijzen. STREEKMUZIEKSCHOOL GEEFT LEERLINGEN UITVOERING De streekmuziekschool „Kesteren en Om streken" geeft op zaterdag 27 november n.m. 7.30 uur in gebouw Irene een leerlingen-uit voering. Tijdens deze uitvoering zullen leer lingen van deze muziekschool uit Rhenen en omgeving optreden, teneinde hun vorderingen te laten horen. Ook zullen enkele samenspelgroepen en het schoolorkest, dat kortgeleden werd opgericht, enkele werkjes ten gehore brengen. Onderhandse aanbesteding bouw vijf garages aan de Larikslaan In dc raadsvergadering van 28 september 1965 werd bij wijziging nr. 3 van de begro ting voor het dienstjaar 1965 van het gemeen telijk woningbedrijf om gelden beschikbaar te stellen voor dc bouw van een vijftal garages aan de Larikslaan, waarvan één zal worden overgedragen aan dc woonvereniging. Gezien de huidige spanningen op de ar beidsmarkt is het wel zeker dat bij openbare aanbesteding de prijsopgave van de fa. T. Nieboer en Zonen te Veenendaal van 12.200,zal worden overschreden. Door de directeur van gemeentewerken werd dit werk begroot op 11.650, B. en W. stallen de raad dan ook voor dit werk onderhands te gunnen aan de fa. T. Nieboer en Zonen te Veenendaal. Het verslag van de Kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente te Rhenen betref fende het godsdienstonderwijs, gegeven gedurende het afgelopen cursusjaar, gaf het college aanleiding het doen van een voorstel tot wijziging van bovenvermelde verordening te overwegen. van deze gemeenten het subsidie godsdienst onderwijs hebben verhoogd. Deze verhogin gen variëren van 100 tot 162/3%. Het sub sidie bedraagt thans 7,per leerling. Dit bedrag lag bij de vaststelling van de veror dening op 7 oktober 1961 in verhouding tot andere gemeenten niet aan de lage kant. In verband met loon- en prijsstijgingen gedu rende de laatste jaren meent het college dat enige verhoging van het subsidie wel gerecht vaardigd is. Een verhoging van 1,50 per leerling achten b. en w., evenals de onder wijscommissie, redelijk. Bij het opstellen van art. 3 van de verorde ning heeft de gedachte voorgezeten dat een predikant of godsdienstonderwijzer doorgaans niet de juiste persoon moet worden geacht om godsdienstonderwijs te geven aan de jongere kinderen. Zowel de onderwijscommissie als 't college van b. en w. zijn deze mening ook thans nog toegedaan. Uiteraard blijven de kerken bevoegd om ook aan de leerlingen van de beide laagste leerjaren van het openbaar gewoon lager onderwijs godsdienstonderwijs te doen geven. Het verdient echter geen aan beveling zulks te bevorderen door het ver strekken van subsidie. In het subsidiebedrag is reeds een vergoe ding voor de aanschaffingskosten van leer middelen begrepen. Er is dus geen plaats voor toekenning van een afzonderlijke subsi- die\ voor dit dcfel. Het college stelt de raad voor de subsidie regeling godsdienstonderwijs slechts te wijzi gen voor zover betreft het subsidiebedrag en dit te bepalen op 8,50 per leerling. In genoemd verslag werd het volgende bepleit: a. verhoging van het subsidiebedrag; b. het laten vervallen van de restrictie van art. 1 der verordening; ingevolge het bepaal de in dit artikel komt het eventueel te geven godsdienstonderwijs in de beide laagste klas sen van scholen voor gewoon lager onder wijs niet voor subsidiëring in aanmerking: c. beschikbaarstelling van gelden voor leermiddelen. Voor de beantwoording van de vraag, of verhoging van de subsidie gerechtvaardigd i is. hebben b. en w. contact opgenomen met een negental gemeenten. Het bleek, dat vijf het college dan ook de raad te moeten voor stellen ook het verkoop-besluit van het an dere perceel in te trekken. Van het St. Gabriëlcollege te Mook is op 14 oktober j.l. ingekomen een verzoek om op de gemeente-begroting van 1966 een post op te nemen ter subsidiëring van het gymnasium van dit college, omdat deze onderwijsinrich ting door een leerling uit de gemeente wordt bezocht. Ruim een jaar geleden werd van deze in stelling ook een verzoek om subsidie ontvan gen. Omdat het gymnasium niet voldeed aan ue wettelijke vereisten werd geen rijkssubsi die verkregen. Om deze redenen achtte de raad geen termen aanwezig om uit de ge meentekas bij te dragen. Daar blijkens bovengenoemde brief ook thans geen rijkssubsidie wordt genoten, moet worden aangenomen dat het gymnasium nog steeds niet voldoet aan de bij de wet gestelde eisen om voor subsidiëring in aanmerking te komen. Het college stelt de raad daarom voor ook thans weer afwijzend op het verzoek te be llissen. In verband met art. 238 der ge meentewet deelt het college de raad mede, dat met het opstellen van de ontwerp-begroting 1966 een aan vang is gemaakt. Na gereedkomen zal deze ter visie worden gelegd en verkrijgbaar gesteld. Zoals gebruikelijk dient thans een commis sie van drie leden uit de raad te worden be noemd voor onderzoek van de begroting. De benoeming geschiedt zoveel mogelijk bij toer beurt. Rekening houdende met de samenstelling van deze commissie in vorige jaren, zouden thans in aanmerking komen de heren E. P. van Dijk, C. Henzen en Q. J. Verwoert. Het college stelt de raad voor genoemde heren in deze commissie te benoemen. VOOR NAAR Gelderland-hoek Hoogstraat Tel. 2656. De onlangs in het leven geroepen Commissie Schoolconeerten Rhenen is er in geslaagd de alom bekende zanger Thom Kelling met zijn Argentijnse collega Jorgo Souto naar Rhenen te krijgen. Dit eerste concert in het seizoen 1965/1966 werd op vrijdag 19 november j.l., 's middags om 2 uur gehouden in het Eigen Gebouw te Rhenen voor de leerlingen van de twee v.g.l.o., huishoudschool en u.l.o.-scholen te Rhenen. Vaststelling weiionen Dc wcilonen voor inscharing van vee op dc gemeentelijke weilanden zijn laatstelijk in 1964 gewijzigd en bedragen thans 175, voor een koe, 140,voor een vaars en 110,voor een pink. De laatst bekende maximum normen, welke de grondkamer toestaat bedragen res pectievelijk 220.160,en 125. De door de gemeente geheven bedragen blijven dus nog beneden deze normen en zijn gemiddeld ook achter bij de weiionen, welke door andere eigenaren van weiland worden geheven. De gemeentelijke weilanden worden in goede conditie ter beschikking van de wei- ders gesteld. De meentcommissie heeft zich met het oog op de aanzienlijke kostenstijgin gen omtrent dit punt beraden in haar verga dering van 11 dezer en is tot advies gekomen ingaande 1966 de weiionen te verhogen tot 220,voor een koe, 160,voor een vaars en 125.voor een pink. Een ver hoging van 45,voor de melkkoeien acht het college echter aan de hoge kant. Uit so ciale overwegingen stellen b. en w. voor de weiionen voor koeien te bepalen op 210, Voor de vaarzen en pinken kunnen de nor men van de grondkamer worden aangehou den van respectievelijk 160,en 125, B. en W. stellen de raad voor overeenkomstig het bovenstaande te besluiten. Het was Thom Kelling, die deze middag met een inleiding opende, nadat de heer Huls hof, secretaris van de genoemde commissie, de jongelui verwelkomde en de solisten had voorgesteld. De meegebrachte bongo-cero, een keur van exotische slag-instrumenten, meestal vervaar digd uit gedroogde vruchten, t.w. de Pandei- ro, de chocolo, de quiro of rekko-rekko wer den getoond en bespeeld. Ook de door velen herkende rithmische dansen, zoals de samba, de tsja-tsja-tsja, mambo, roemba en calibso werden op bijzon der kunstige en artistieke wijze door beide so listen gebracht. Hoe zingt men in Brazilië, in Haiti of in Rio de Janeiro? Thom Kelling heeft ons dit, begeleid op zijn gitaar en bijgestaan door de slagvaardige handen van Jorgo Souto, laten horen in zijn liedjes ..Marina „Samba-ba- toecien „Very little donkey Dat Thom Kelling de kunst en de vaardig heid bezit om dit Zuid-Amerikaanse pro gramma op zon meesterlijke wijze te bren gen, zal iedereen, die dit concert bezocht, be amen. Dat de commissie Schoolconeerten Rhenen niet stil zit, blijkt wel uit het inmiddels bekend geworden programma. In dit komende seizoen zullen n.l. nog een tweetal concerten volgen. Op 18 februari 1966 zullen de leerlingen van genoemde scholen worden voorgesteld aan de sopraan Marie-Cécie Moerdijk, die samen met haar pianist Carlos Moerdijk een schat van exotische volksliedjes gaat brengen. De kamer-opera „Bastien et Basticnne" van W. A. Mozart,'in Nederlandse vertaling, is op vrijdag 1 april 1966 te beluisteren. Deze opera zal worden uitgevoerd door Germaine Stordiau, sopraan; Ben Smithuis, tenor: Emile Linssen, bariton en Peter Hansen, piano. Wij menen te mogen veronderstellen, dat de Rhenense leerlingen deze concerten met veel genoegen en interessen zullen gaan be luisteren. Die goeie Sint. Op veel verlanglijstjes van dames en heren stond een mooie pullover of vest. Maar wat waren die dingen overal duur. Dat kostte zijn faillissement. Tot hij een geweldige tip ontving. Koop ze bij Van Engelenburg's speciaalzaak. Die hebben een geweldige sortering pullovers en vesten. Steeds het nieuwste en ze importeren alles zelf. Daarom kunnen ze ook werkelijk voordelig leveren. Wilt u niet failliet gaan? Koop dan bij: Pr. BERNHARDLAAN 103. VEENENDAAL Bij Koninklijk Besluit van 10 maart 1965, nr. 24 heeft de Kroon haar goedkeuring ge hecht aan het raadsbesluit van 28 april 1964, nr. 15 tot onteigening ingevolge art. 77, eer ste lid 4e, der onteigeningswet, ten name van de gemeente, van het bij dat besluit aangewe zen perceel kadastraal bekend gemeente Rhe nen sectie G nr. 2039, groot 1.15.90 ha met huis, schuren, erf en boomgaard, eigendom van G. H. van Doorn, wonende te Rhenen. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 17 der onteigeningswet hebben b. en w. meer dere malen en laatstelijk bij schrijven van 2 november 1965 getracht met eigenaar langs minnelijke weg overeenstemming te verkrij gen, doch zonder resultaat. In verband hiermede stellen b. en w. de raad thans voor om over te gaan tot het voe ren van een rechtsgeding overeenkomstig het bepaalde in titel I, hoofdstukken III en lila der onteigeningswet. Voorts stelt het college de raad voor in te dienen het verzoek tot voorlopige inbezitne ming van het te onteigenen perceel, zulks met het oog op de continuering van de woning bouw in de tot stand te brengen bouwstroom. Tenslotte delen b. en w. de raad hierover nog mede. dat b. en w. voornemens zijn mr. E. G. Spreij te Leiden aan te wijzen als rechts kundige, welks advies bedoeld in art. 233 voor de raad ter inzage ligt. Zelfs de Nederlandse ijsclubs zijn verrast geworden door de plotseling ingevallen vorst periode en dat wil toch wel wat zeggen. Des te duidelijker treden de moeilijkheden naar voren die men ondervindt in 'n dierenpark, waar men nog minder dan bij 'n ijsclub rekening houdt met de mogelijkheid van zo'n bijzonder vroege inval van Zijne Majesteit Koning „Thialf". In Ouwehands Dierenpark liep dan ook al evenals in Blijdorp de Koning der dieren doodgemoedereerd op het produkt van Ko ning Winter, de in ijs omgetoverde afschei dingsgracht tussen mens en dier. Het zou tot levensgevaarlijke situaties aanleiding hebben kunnen geven. Gelukkig was de ijskorst nog zo zwak, dat de leeuw er promt doorheen zakte en zich naarstig op het droge terugtrok, niet alleen met koude, maar nu ook met een paar natte voeten. De vorst heeft ook op de Grebbeberg volop werk aan de winkel gebracht. Vele dieren moeten er tegen in bescherming worden geno men en ook talrijke voorzieningen moeten in ijltempo worden getroffen om de dierenpark- zaak normaal te kunnen laten doordraaien. Menigeen vraagt zich af zou de natuur de kluts kwijt zijn. Temidden van alle kou kreeg een mantelbaviaanse een kindje. Het eerste waarmee de jonggeborene kennis maakte, was de ijsvlakte rond de apenrots. Moe zat aan houdend met haar baby op de arm aan de rand van de star geworden vijveroppervlakte aisof ze haar kindje toch maar vooral wilde Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefpon 4067 laten zien wat nu eigenlijk wel ijs voor een wonderlijke substantie is. Er was meteen een machtswisseling. Vader, de alleenheerser op de rots. is voorlopig apart gezet met het oog op de kleine en moeder baast nu in zijn plaats de gehele dag over de complete kolonie. Normaal gesproken zou men in deze tijd van het jaar geen orangs buiten verwachten. In Ouwehands Dierenpark waren de beide exemplaren heerlijk op een gazon aan het spe len. weliswaar in de middagzon, maar dan toch zo maar in de vrieskou. De orangs wor den op deze manier gehard en zijn al veel minder vatbaar gebleken dan bijvoorbeeld de chimpansees, die nu met z'n allen bij de cen trale verwarming „hokken". Ze zijn er met geen stokslagen bij vandaan te slaan. Uit het feit dat de orangs zich buiten lekker voelen blijkt dat ook een dier gehard kan worden tegen kou. Men wil bij Ouwehand in de toe komst ook de chimpansees minder vatbaar proberen te maken. Koning „Thialf" heeft Ouwehands Die renpark als het ware beslopen. Een ooievaar zou er bijna aan ten offer zijn gevallen. Door de vorst was namelijk de afvoerleiding van de zeeleeuwen gaan stagneren. Toen deze weer vrij kwam. stroomde het water rijkelijk over het verblijf van de pinguins. waar toe vallig een vrij rondlopende ooievaar 'n heen komen had gezocht. Dank zij zijn lange stel ten en hulpvaardige mensenhanden kon de vogel worden gered. En zo is, iedereen bij Ouwehand voorlopig druk in de weer om de vorst buitenshuis te houden.

De Vallei | 1965 | | pagina 11