een bom barst in Overberg PANTER SetterSet HENNY JANSEN Bronchi letten geschenk artikelen Op Ameland is Sinterklaas niet zo'n „Goed-Heilig" man De toekomst van de kaasbereiding op de boerderij Algemene rijksgroepsregeling voor mindervaliden vrijdag 26 november 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI" 12 ons ware verhaal door Rik Valkenburg I. TEN DODE OPGESCHREVEN Er zijn in de oorlog heel wat avonturen beleefd. Sterke staaltjes van verzet en ontroerende gebeurtenissen wisselden elkaar af in een regel matige cadans. Bijzonder hachelijk was de situatie van vijf jongeman nen te Overberg, die als represaille op een spoorwegoverval, zouden ge- fusileerd worden. Deze ware gebeurtenis lijkt fantastischer dan een ro man en is toch volkomen realiteit. Een gesprek met de heer Gradus (Gros) Hardeman, een erkend autoinstructeur, gaf ons aanleiding, on derstaand verhaal, nauwkeurig naar zijn inlichtingen, op schrift te stel len. Een moment kon de heer Hardeman even niet verderDe her innering overweldigde hem even. Als U deze ware schets leest, zal U dat niet verwonderen. Maak van 5 december geen probleem AMERONGEIN SPORTVERENIGING AMERONGEN Missionaris bevordert instandhouding van oud heidens gebruik VOOR DE BOER RAAD VAN ARBEID AMERSFOORT 50 stuks - Panatellaf. 12.50 50 stuks - in assortiment f. 8.50 50 stuks - Dominof. 8.- 15 stuks - in assortiment f. 2.75 1.98 Fa. L. HEY Kring van gerechtigden uitgebreid Onse medewerker de heer R. Valkenhort xal In een drietal artikelen de beang stigende oorlogsbelevenissen van een klein aantal oud-Overbergera aan de oppervlakte brengen. Deze artikelen zijn naar aanleiding van een onlangs gehooden reünie ten hoize van een banner, de heer Gr. Hardeman, thans wonende aan de Jac. van Rnysdaalstraat te Veenendaal. Een van de vrienden, die gezamenlijk meermalen de dood onder ogen moesten zien, was door stadie redenen verhinderd de reünie mee te maken. Deze, de heer J. Doornenbal, AVO leraar te Barneveld, werd desondanks telefonisch benaderd, zodat hjj er toch in gedachten bij was. Op de reünie werden de gebeurtenissen ait die verschrikke lijke oorlogsperiode door de vrienden nog eens doorgesproken. Een van hen bleef helaas achter in de strijd tegen de bezetter. De oorlogsbnrgemeester van Woudenberg, J. P. A. de Monye, speelt in het verhaal een kwalijke rol. De bij eengekomen vrienden verzochten nog een eresaluut te brengen aan de families Henken, Pluim en P. Hardeman uit Overberg voor hun heldhaftig gedrag toen tertijd. Op de foto: v.l.n.r. de Heren reünisten Gr. Hardeman thans rij-instructeur te Veenendaal, T. Ploeg agrarisch werker te Driebergen en G. v. d. Brandhof uit Overberg, werkzaam bU een benzinestation te Arnhem. Wij hopen onze lezers met het boeiende relaas van deze Overbergers een goede informatie te verschaffen omtrent hetgeen zich in dat landelijke gebied heeft afgespeeld. 21 september 1944. Ergens in Overberg. Een bom ligt op de spoorlijn Veenendaal- AmersfoortHet is kwart over drie. Hier en daar klinkt de schreeuw van een vogel. Verder zijn er weinig geluiden Maar er zal genoeg geluid komen Er moet immers een munitietreio passeren, vol gens sommigen. Er komt echter geen trein en de bom blijft maar liggen. De tijd verstrijkt. Het is nu half vier. Plots, een donderende knal! De bom explodeert Een gapend gat wijst de plaats aan, waar de explosieven hun werk deden. Heel Overberg siddert even. Wat betekent dit lawaai? Spoedig raakt de oorzaak van de knal bekend en een vage angst welt op in het hart van menige dorpsbewoner. Als hier maar geen reprasaille op volgt. De ver- Radio Oranje. Het zijn Jan Doornenbal, Tij men Ploeg, De twee broers Jan en Gert van de Brandhof en Gros Hardeman. Gros vertelt hoe iemand vanmiddag half voor de grap, tegen hem zei: „Mis schien sta je vanavond wel met je han den omhoog, voor je huis".... „Weet je wat ik er op antwoordde, lui"? „Nou?" vraagt Jan van de Brandhof. „Ik zei: Als ik er sta, dan sta ik er te gen mijn zin!" De vrienden lachen. Die Gros altijd met zijn invallen. Gros vertelt trouwens nog meer. De burgemeester van Woudenberg, Monyé, beter bekend als „jopie", loopt op hem te loeren. „Als die kerel me nog eens te pakken krijgt, ben ik er gloeiend aan" meent Gros. „De handen op de schouders van de man, die voor je staat. En nu: voorwaarts mars! Langs de spoorlijn. Richting Vee nendaal!" Daar gaan ze. In een soort ganzenmars Het onbestemde tegemoet Met lood in de schoenen, (en klompen). Twee Duitsers lopen naast hen, met hel geweer in de aanslag Daar achter de Maarnse landwachter. Bos, met zijn ge laden dubbellloops. Vreselijke marsEen dodentocht? De burgemeester stapt in zijn auto en flankeert de droeve rij bloedwarme jonge kerels. Hollands glorie. Bij de eerste spoorwegovergang wordt gestopt Slechte „jopie" komt uit zijn auto. Kon Gros dat valse gezicht maar wegslaan. Maar nee, het komt steeds dichterbij van zijn familie Hij ziet dat een spoor wegbeambte door de burgemeester ge dwongen wordt, mee te lopen langs de spoorlijn. Daar gaan ze dan. Met onbekende be stemming. Gros hoopt dat ze naar Veenen daal gevoerd zullen worden, om daar op transport gesteld te worden naar Duits land. Dat lijkt hem nog het minst ongun stig, in deze situatie. Na enkele ogenblikken lopen, zien de jongens op enige afstand de bomtrechter. die vanmiddag door t exploderende pro jectiel, geslagen is. Een verschrikkelijke gedachte komt in hen pp. Wat is Monyé van plan?.... Wat gaat er toch gebeuren? Ja, wat zal de naaste toekomst brengen? Tij men Ploeg. geldingsmaatregelen worden steeds on menselijker, de laatste tijd. Er is niemand die weet, door wie de bom op de lijn ge legd is. Maar het geval wordt aan de Duitsers gerapporteerd!.... Langzaam daalt de avond over Over berg.... Een avond die nog steeds, in al haar verschrikking, bij Overbergers voortleeft. Een avond dan ook, om nooit te vergeten Vier jonge kerels komen op bezoek bij hun getrouwe vriend, Gros Hardeman Ze komen wel vaker hier. En met een zeker doel.... Even tevoren was Gros de trap opge gaan naar boven. Daar was ergens een goed verborgen luik in de zolder Gros opende het en stak zijn arm in het gat Toen tilde hij iets zwaars er uit. Een radio! Streng verboden waar, in oorlogs tijd. Maar Gros had daar zijn eigen me ning over. Het apparaat stond in een muurkastje, maar de opening was door een luikje naar boven. Keurig weggewerkt dus. En nu zitten de vijf vrienden in de huis kamer, met spanning te luisteren naar Jan Doornenbal. Gros Hardeman. Jan van de Brandhof. Gert van de Brandhof. Hij overleefde het avontuur niet Wij hebben voor u een sortering welke groter is dan ooit tevoren. DROGISTERIJ-PARFUMERIE EN FOTOHANDEL Zandstraat 7 - Veenendaal „Ze moesten die vent uit de weg rui men", merken een paar vrienden op. „D'r is geen haar op zijn hoofd die deugt!" Nu, daar zijn ze het allen over eens. Deze, door de Duitsers aangestelde burge meester, is bij de Nederlanders niet erg populair Terwijl de jongens rond de radio zitten te luisteren en daartussendoor steeds druk in gesprek zijn, klinkt er plotseling, een felle, angstige, waarschuwende kreet, van een buurmeisje. „Moffen!!!" De jongens schrikken geweldig! Instinctmatig keilen zij de radio onder de divan, terwijl Gros en Jan van de Brandhof naar de keuken lopen. Ze gaan op een stoel zitten en doen alsof ze in gesprek zijn. Ze horen het portier van een auto dichtklappen. „Breng de radio op zijn plaats!" brult Gros nog naar binnen. Er wordt op het raam geklopt.... Binnen rennen de drie jongemannen met de radio heen en weer en duwen hem tenslotte in de kast. Ze zien geen kans meer om het luik te sluiten. De gebeurte nissen volgen elkaar nu zo snel op.... Voor het raam verschijnt een man ki uniform. Gros verbleekt.... Hij herkent „jopie", Woudenbergs nieu we burgemeester. Zijn doodsvijand. „Kom er uit!" schreeuwt Monyé. Gros gaat naar buiten. „Waar was hier vroeger het station?" vervolgt Monyé. „Dat was hier!" antwoordt Gros. „Handen omhoog, dan!" brult „Jopie", terwijl hij zijn revolver richt. Er is geen helpen aan. Er zijn twee ge wapende Duitsers bij hem en Bos de land- wachter uit Maarn, met een jachtgeweer Aan ontvluchten valt niet te denken. Daar stond Gros nu, inderdaad tegen zijn zin! Alle vijf vrienden worden even later gearresteerd. Binnen wordt alles overhoop gehaald, maar de radio werd niet gevonden. Nu ja. Uit het vervolg zalblijken, dat dat er ook weinig toe deed. Ze moeten alle vijl gaan zitten, met de handen op hun knieën zo lang het Monyé belieft. De jongens be grepen dat het er hachelijk voor stond als je in Monyé's handen viel.... „Allen overeind!" komt het bevel. „Achter elkaar. Gauw!'klinkt hel verder. Snauwend volgt er nog een op dracht Nu begint Monyé te praten: of was het Bos?: „Zo ventjes, daar staan jullie nou hè? Als het meevalt komen jullie half ka pot in het ziekenhuis terecht maar ik denk dat het het baarhuisje wordt!" Gros kijkt om zich heen en zucht. Wal een troost Ginds staat het huis van zijn moeder Verderweg zijn vrouw en kinderen. Gros schudt zijn hoofd. Wat een toestand! In gedachten neemt hij reeds afscheid Volgende week: „In 't dodelijkst tijdsge wricht!".- De toenmalige woning van de familie Gros Hardeman, waar de arrestatie plaats vond. NUTSAVOND De met belangstelling tegemoetge- ziene Nutsavond met de cabaretière Tineke van Leer, is het vermelden ze ker waard geworden. In de raadzaal trad zij j.l. dinsdag op met een zeer gevarieerd program ma van humoristische cabaretvoor drachten. Twee maal drie kwartier bracht zij een aantal parodieën en scetches op een gevatte en vlotte wij ze. Een nog jonge cabaretière waarvan men nog veel zal kunnen verwachten. Na enkele kleine rollen vervuld te hebben in T.V.-toneelstukken krijgt zij zaterdagavond een grote rol te spelen in de musical Oklahoma, welke door de KRO wordt uitgezond n. Het bezoek aan deze avond was, gezien de slechte weersomstandigheden zeer bevredi gend. Al met al een Nutsavond, waar van terecht genoten is. GROOT SUCCES KINDERZEGELACTIE Ook de kinderen van de drie lagere scholen in Amerongen en Overberg hebben zich met zeer veel enthousias me belast met het aan de man brengen van kinderzegels en kaarten. In totaal heeft de verkoop opge bracht f 1.898,75 t.w. openbare Irene- school f 850,Chr. lagere school f 495,en de Chr. school te Overberg f 553,75. Dit bedrag is weer aanzien lijk hoger dan vorig jaar. Het organiserend landelijk comité zal met deze gelden zeer zeker weer een goede besteding doen. Namens de schoolhoofden worden alle inwoners, die voor dit mooie re sultaat hebben gezorgd weer hartelijk dank gezegd. C Zo juist ontvangen wij het bericht dat St. Nicolaas bij zijn bezoek aan ons land ook onze vereniging zal bezoeken. De meisjesgroepen van mej. Van Oostrom en de jongensgroep van de heer Leppers worden dan ook maan dagmiddag 6 dec. om 4 uur in de gym nastiekzaal verwacht om St. Nicolaas te verwelkomen. SCHIETUITSLAGEN Maandagavond werden door de le den van de Amerongse schietvereni ging „Willem Teil" weer de volgende resultaten bijeen geschoten: G. v. d. Horst 97 punten; J. de Greef 97; R. C. Brinkman 96; J. Niessen 94; H. den Uijl 94; P. v. d. Sigtenhorst 91; J. Pak- vis 90; W. Engelaar 90; D. Duffels 89;' J. Csonke 88; J. L. Engelaar 86 en W. Berkhof 85. Tussen Ameland in de zomer en Ameland in de winter bestaat een zeer groot verschil. We bedoelen niet het verschil in weersgesteldheid, want 'b win ters kan de temperatuur wonderlijk mild zijn op de Waddeneilanden en het grillige zomerweer brengt er vaak in augustus storm en regen. Het verschil wordt meer aangegeven door het aantal en soort mensen, dat er zich op Ameland bevindt, 's Zomers wordt het eiland maandenlang bezet door een steeds groter aantal badgasten. De Waddeneilanden *Un „In" de laatste jaren en de bevolking van onze Noordelijke eilandengroep is in de vakantietijd ver veelvoudigd. En het zijn dan de toeristen, die het eiland beheersen. De eigen lijke bevolking merkt men bijna niet meer op. Maar na de drukke zomermaanden keert de rust weer terug en wordt Ameland weer zichzelf. Dan is het weer het eiland met zijn oorspronke lijke bevolking en met zijn oude ge woonten, zijn folklore. Want op dit eiland, waar de mensen geïsoleerder leven dan op het vaste land, waar een veel minder vervlak kende invloed heerst dan op het „con tinent", blijven oude gebruiken lang bewaard. Wanneer bijvoorbeeld een eilandbe woner wordt begraven, dan trekt de rouwstoet driemaal „met de zon mee" om het kerkhof. Een gewoonte, die trouwens ook nog op vele plaatsen in Friesland in ere wordt gehouden. En al geeft men aan het drie-keer-rondgaan thans de betekenis van „In naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest", dit ingeworteld gebruik da teert uit de oertijd, toen de ommegang bedoeld was om de boze geesten te verdrijven BOERENKNECHTS" WORDEN DEMONEN Deze boze geesten spoken nu nóg rond. In de donkere winternachten van Ameland. Vooral op Sinterklaasavond. Het is het „Wilde Heer" met zijn de monen, die met geloei op buffelhoorns en rijdend op hun stokpaarden de pro cessie-weg van het dodenleger gaan. En al heten de demonen dan ook „Sun- neklazen", toch zijn de meisjes van Hollum, Ballum, Nes en Buren lang niet vrij van angst op die avonden. In de vooravond van 4 december is het nog niet zogevaarlijk. Het zijn dan nog de jonge demonen - de schoolkin deren - die, verkleed en met mombak kesen voor, de straat op gaan. En al maken ze met toeters en fluiten een oorverdovend lawaai, zij doen geen kwaad. Het zijn goedaardige geesten, die op de vlucht slaan zodra, later op de avond, de „baanvegers" - jongens van 12 tot 18 jaren - komen. Ondanks de sterk toegenomen produktie van fabrlekskaas, heeft de boe renkaas zich tot op de huidige dag weten tè handhaven. De vraag of dit ook in de toekomst het geval zal blijven, kan oJ. positief worden beantwoord en wel om de volgende redenen, aldus ir. D. Roseboom, rijkszuivelconsulent voor Boerenkaas onlangs voor de radio. Dankzij de toegenomen welvaart is de consument bereid voor een speciaal- produkt en daartoe mag de boerenkaas stellig worden gerekend een hogere prijs te betalen. De prijs van de boerenkaas was de afgelopen jaren en wel in het bijzon der in 1965 zodanig, dat op de kaasbe- irijven een aanmerkelijk hoger gezins inkomen werd bereikt dan op de zoet- leverende bedrijven. De moeilijkheden met de arbeids voorziening op de kaasboerderij kun nen door betere apparatuu. en andere werkmethoden voor een belangrijk ge deelte worden opgelost. De kaasmakerij op de boerderij in moderne stijl past volkomen in de he dendaagse tijd waarin d,e gehuwde vrouw in het arbeidsproces is inge schakeld teneinde een hoger gezinsin komen te verwerven. Bovendien heeft de kaasboerin dan nog het grote voor deel dat ze deze arbeid niet buiten doch in haar eigen gezin kan verrich ten. Pas op voor „laat-los" en „vroeg-los" Wel zal het in de toekomst meer nog dan in het verleden noodzakelijk zijn om met eerste kwaliteit kaas aan de markt te komen. Hoewel er vele fak- toren zijn, die de kwaliteit van de kaas nadelig kunnen beïnvloeden, mag in dit verband ook nog wel eens gewezen worden op het gevaar van het bijvoe deren in de weide een verschijnsel dat eerder toe- dan afneemt. Door het bij voederen wordt de kans op het op treden van „laat-los" (of „tegenwer kende kazen") belangrijk groter. Voor al als grote hoeveelheden (meer dan 1 kg per koe per dag) verstrekt worden. Als „gevaarlijkste" voedermiddelen wordt hierbij gedacht aan pulp, bostel, aardappelen, maismeel en melasse, of voedermiddelen die een of meer van Blijkens beschikking van de Ministei van Sociale Zaken en Volksgezondheid van 10 november 1965 is de termijn, waar binnen een verzekerde krachtens de In validiteitswet, behorende tot onderstaande groepen nog een verzoek bij de Raad van Arbeid kan indienen om de premiebetaling voor zijn/haar verzekering voort te zetten verlengd van 1 Juli 1965 tot 1 januari 196f n.l. voor: A. degene, die meer dan 3 jaren na de aanvang van zijn/haar bovenbedoelde ver zekering, doch vóór 1 Januari 1965 inva lide is geworden in de zin van artikel 72 van die wet en op genoemde datum hel daarvoor benodigde aantal van 150 pre mies niet ln rekening kan doen brengen: B. degene, aan wie op grond van hel bepaalde in artikel 74 van die wet een ouderdomsrente van minder dan f 156,- per jaar is toegekend en voor wiens ver zekering de premie-betaling na het be reiken van de 65-jarige leeftijd is voort gezet tot 31 december 1964, met het ver- Ho«stdronk in tabl«tvorm.9Sct zoek om in aanmerking te komen voor een ouderdomsrente, als bedoeld in ar tikel 373 van de Invaliditeitswet ad f 156.- per jaar. Voor verdere inlichtingen dienen be langhebbenden zich te wenden tot de Raad van Arbeid voornoemd. Seen laatste waarschuwingIk wil me natuurlijk niet opdringen maar volgende week is het Sinterklaas. Vraagt u mijn suggestie voor een leuk cadeautje f Kijk maar wat ik zelf rook. E6n van die kostelijke kleine sigaren van Panter.Nu in ge weldig leuke geschenkverpakkingen! dé makers van kleine sigaren. deze producten in belangrijke percen tages bevatten, zoals b.v. sommige weide-koekjes of mestkoekjes. Als tweede punt bij de bestrijding van „laat-los" moet gewezen worden op de noodzakelijkheid van het gron dig reinigen der melkmachine. Vooral de reiniging van de vacuumleiding schiet in vele gevallen te kort. Een vuile vacuumleiding en -slang, vooral bij een niet goed sluitende terugslag klep, geeft in vele gevallen een grote kans op bakteriologische besmetting van de melk. Hierdoor kan zowel „vroeg-los" als „laat-los" optreden. Het spel wordt nu wat grimmiger. De oude Sunneklazen lopen nog dwa zer verkleed langs de weg: Ze dragen een kroon, een mijter of een vuurtoren op het hoofd. Zy dragen witte broeken of rokken. Stokken dienen als wapens waarmee de kleinere jongens worden verjaagd, enwaarmee de meisjes worden bedreigd. Wee het meisje, dat zich buiten vertoont. Ze wordt onder bedreiging gedwongen te dansen.... Maar er zijn toch veel huizen, die open staan voor de Sinterklazen-oude- styl. De chocolademelk vloeit dan rij kelijk. En ook wel ander vocht.... HET FEEST GING BLJNA NIET DOOR Deze manier van 5 december vieren heeft niets te maken met de Bisschop van Myra. Het gebruik voert terug naar tijden ver voor Sinterklaas, naar heidense tijden. Het Amelandse Sin terklaasfeest is een herinnering aan ac tiviteiten van Germaanse sacrale jon gens- en mannenbonden. De stokken, waarmee nu nog de „straatvegers" ge wapend zijn, zijn de stokpaarden van vroeger. Het blazen op de buffelhoorn is het nabootsen van „demonen-la- waai". „Wilde Heer", op mars met zijn do denleger, heeft eten en drank nodig, vroeger gerstebier, nuchocolade melk of Nochtans, toen in 1955 het wilde feest van Germaanse, heidense oor sprong dreigde niet door te kunnen gaan doordat er geen „welluidende' buffelhoorns meer waren, zorgde mis sionaris De Jong, een neef van de in de oorlog zo moedige kardinaal De Jong, er voor, dat deze „heidense attributen" op tijd op Ameland arriveerden. De missionaris was werkzaam in West- Afrika en vandaar uit zond hij een gloednieuwe voorraad hoorns naar Ameland. Een Amelander blijft een Amelan der, ook al trekt hij de hele wereld rondEn dat de Amelanders de hele „Sunneklaas"-avond-viering ge heel los zien van de eigenlijke oor sprong, blijkt wel uit bovengenoemde medewerking van de „geestelijkheid" tot instandhouding van dit oude ge bruik. Maar natuurlijk rijdt de echte Sin terklaas ook op de Waddeneilanden. Er wonen daar toch ook kinderen.... U doet langer met nylons v.a. SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 Op grond van de Algemene Bijstandswet is een nieuwe Rijksgroepsregeling voor mindervaliden vastgesteld. Dit hebben de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld aan de gemeentebesturen. De regeling ver vangt de drie thans bestaande Rijksgroepsregelingen voor mindervaliden, ter wijl bovendien de kring van gerechtigden belangrijk is uitgebreid. Alle mindervaliden van 18 tot 65 jaar hebben aanspraak op een uitke ring, mits zij als kostwinner, alleen staande of thuiswonende geen arbeid kunnen verrichten, niet in een inrich ting worden verpleegd of verzorgd en geen recht hebben op een uitkering krachtens de sociale verzekeringswet ten voor mindervaliden. De periodieke uitkeringen bedragen voor kostwinners: f61,05 p.w. (te vermeerderen met een toeslag van f7,35 voor kinderen van 0-5 jaar, f 11,05 van 6-12 jaar en f 14,20 van 13-20 jaar; en met het huurbedrag en de eventuele zieken fondspremie); alleenstaanden: f42,40 p.w. (te vermeerderen met het huurbedrag, of met f 9,— p.w als geen zelfstandige huishouding wordt gevoerd, en met de eventuele ziekenfondspremie); en thuiswonenden: van 18-20 jaar f30,30 p.w. en van 21-65 jaar f42,40 p.w (eventueel te vermeerderen met de ziekenfonds premie). Een bijzondere uitkering kan ook al wordt geen periodieke uitkering ge noten verleend worden voor: nodzakelijke uitgaven, die verband houden met de aard van de invalidi teit; uitgaven, die kunnen dienen ter ver betering van de levensomstandighe den van de mindervalide; en uitgaven die vooral gericht zijn op het verkrijgen of behouden van ar beid (hiervoor komen ook 15-jarigen reeds in aanmerking). Bij de vaststelling van de uitkerin gen wordt uitsluitend rekening gehou den met de inkomsten en het vermo gen van de mindervalide zelf en blyft dus de financiële positie van meerder jarige kinderen, ouders, broers en zus ters buiten beschouwing. Burgemeester en wethouders zijn gehouden te bevorderen, dat de min dervalide gebruik maakt van alle mo gelijkheden tot revalidatie. Deskundi ge instellingen en personen zullen hierbij van advies dienen. De nieuwe regeling, die een laatsu aanvullende bestaansvoorziening behelst in het kader van een reeks geldende of in de naaste toekomst te treffen voorzieningen voor minderva liden, zal zodra de voorgenomen wetten arbeidsongeschiktheidsverzeke ring en zware geneeskundige risico's in werking treden worden aange past. De regeling wordt daarom thans aangeduid als Tijdelijke Rijksgroeps regeling Mindervaliden. De desbetref fende Algemene Maatregel van Be stuur wordt dezer dagen in het Staats blad gepubliceerd. TV-MARKT IN EUROPA NOG VERRE VAN VERZADIGD Per duizend inwoners waren in dt Verenigde Staten eind 1963 321 TV toestellen aanwezig, in Groot-Brittan nië 238. Op het vasteland van Europa wordt misschien niet minder „geke ken", maar het aantal toestellen is be langrijk geringer. In de Bondsrepubliek trof men toen 146 toestellen per dui zend zielen aan, in Nederland 131, in België 116, in Frankrijk 91 en in Ita lië niet meer dan 85. Thans stijgen de ze aantallen vooral onder de invloed van de sedert algemeen in Europa ver krijgbare draagbare apparaten, die z< uitnemend geschikt zijn als „tweedi toestel" Maar van verzadiging van dr TV-markt is in ieder geval nog geen sprake, althans niet in Europa!

De Vallei | 1965 | | pagina 12