matser n d tj matser m m M 0nó uinbouwUoekje Veel liefs van Koffiehuis „De Afrit" krijgt eindelijk parkeerplaats KRUISWOORDPUZZEL Met ingang van het seizoen 1970-1971 eerste klas zaterdagvoetbal vrijdag 26 november 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI kruidenpotjes p. stuk f 6,60 u y' n J 50-jarig huwelijksfeest theepotten in verschillende maten en kleuren v.a. f 8,95 p. st. afd. kunstnijverheid Gouden bruiloft Het koffiehuis „De Afrit" aan de Nieuweweg te Veenendaal, dat is gelegen aast de afrit van de snelweg Utrecht-Arnhem, krijgt eindelijk de reeds lange ijd noodzakelijk gebleken parkeerplaats. Precies drie en een half jaar geleden werden de eerste verzoeken omtrent een parkeerplaats gedaan. Het struikel blok dat steeds weer aanleiding gaf tot het niet doorgaan van de ontworpen plannen, waren de uitrit en de inrit, die over een sloot zouden moeten komen te lopen. De Rijkswaterstaat kon hier zonder meer - begrijpelijkerwijs - geen toestemming voor geven. Nu is er een plan ontworpenwaar door de sloot kan komen te vervallen en in plaats hiervan zal een onder- afd. kunstnijverheid hoogstraat 16, veenendaal KAS NIET TE OPENEN DOOR ONBEVOEGDEN De voordelen van het kasregister boven de eenvoudige geldlade in de winkel behoeven hier waarlijk niet meer te worden uiteengezet. Het kas register is echter evenmin bestand te gen het optreden van vingervlugge lieden als de simpele geldlade. In Ame rika wordt nu een elektronische slui ting van het kasregister in de handel gebracht. De kasbediende kan alleen met behulp van een elektronisch ap paraatje, dat hij in de zak draagt, de kas ontsluiten. Zolang een in de kas aangebracht slot onder stroom staat is het onmogelijk deze te openen; de stroom kan slechts door iemand, in het bezit van wat men noemt „energizer" worden verbroken. Begeeft de kashou der zich naar een punt meer dan onge veer één a anderhalve meter van het kasregister verwijderd dan schakelt de stroom automatisch in en kan niemand de kas openen, ook niet door een ge tal aan te slaan. grondse riolering worden aangebracht. Reeds geruime tijd bestaat er behoefte aan een ruime parkeerplaats, temeer omdat ongeveer 600 vrachtwagens per dag dit punt aandoen. Indien de grote wagens langs de weg worden geparkeerd kan dit gevaar op leveren voor het overige verkeer, dat hierdoor ernstig wordt belemmerd. Er is al sinds geruime tijd aan de over zijde van de rijbaan een parkeerverbod van kracht geworden. Bij parkeren aan beide zijden van de rijbaan ontstonden namelijk verschillende verkeersopstop pingen. De nieuwe parkeerruimte gaat 4000 vierkante meters in beslag nemen en zal achter en naast het koffiehuis wor den aangebracht. Deze grote ruimte zal dan plaatsbieden aan ongeveer 50 gro te vrachtwagens die dan tijdens de koffiepauzes van de chauffeurs goed kunnen worden geparkeerd, zonder dat het overige verkeer hier nadeel van ondervindt. Getracht zal worden de parkeerplaats nog dit jaar gereed te krijgen. In ieder geval kan dan gezegd worden dat het koffiehuis „De Afrit" het oude jaar goed beëindigt en het nieuwe nog beter begint. 1 r 2 i r 3 4 5 j Ï3 15 18 19 20 r 23~ 24 25 26 I 29 30 i 31 32 n 36~ h 37 38 I 41 42™ 43"" 44™ Li 45 I 51 52 m 53 I 'Wy 57 58 62 63 64 69 70 71 74 75 78 33 6 7 8 9 r 10 12. jplij 16 17 Z] 21 22 127 28 34 35 1 1 39 40 wiÊÊÊmm 1 46 q u 48™ IT" 54 ifl 55 56 60 61 65 66 68 72 J 1 73 76 77 79 R OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 25 HORIZONTAAL: 1 o.d., 3 Vaticaan, 10 opa, 13 n.a.v., 15 gedoe, 16 a.v., 18 Ob, 19 dreg, 21 leb, 22 taak, 24 nap, 26 erf, 28 malie, 30 r.i., 31 dal, 33 ais, 35 gans, 36 ze, 37 o.k., 38 elk, 40 na, 41 pro, 43 V.S., 44 staart, 47 id, 48 To, 49 sos, 50 a.p., 51 te, 52 stronk, 54 ds., 55 sir, 56 at, 57 KRO, 58 do, 59 dolk, 60 atap, 62 eed, 64 norm, 66 genot, 68 set, 70 li, 71 ca, 72 dorp, 73 lok, 75 eg, 77 N.T., 79 si, 80 stoer, 82 ree, 84 tui, 85 opvangen, 86 nn. VERTICAAL: 1 onderspit, 2 dar, 4 A.G., 5 tel, 6 idee, 7 cobra, 8 ae, 9 naam, 11 Po, 12 abces, 14 ven, 17 vaag, 20 ga de, 23 klant, 25 pa, 27 fiets, 29 Ina, 32 los, 34 sla, 36 zo, 39 kaas, 42 r.d., 43 vork, 44 sok, 45 r.p., 46 verklaren, 48 t.t., 49 snoes, 51 til, 52 stand, 53 ore, 54 don, 55 som, 56 Ate, 59 drie, 60 agent, 61 poos, 63 delta, 65 o.l., 67 trio, 69 toon, 74 keg, 76 gr, 78 tu, 80 s.v., 81 re, 83 en. Horizontaal: 1jaarboék 6. ontsluitingswerktuig 11. meisjesnaam 12. kern 13. waterhoogte 15. hijstoestel 16. van het jaar 17. van het lopende jaar 18. vlug 20. selenium 21. kindergroet 22. uitroep 23. deel van de dag 25. Gode zij lof 27. zangnoot 28. vlaktemaat 57. soort onderwijs 58. pers. vnw. 59. natuurkundeterm 61. bijwoord 62. deel v.e. vaarwater 64. chin, maat 65. lengtemaat 67. waterplantje 69. bekende motorraces 70. vogel 72. moerassig 73. voorzetsel 75. groet 76. deel v. Amerika 78. glad maken 79. pl. op de Veluwe Verticaal: 26 27. 28 30. 31. 33. de dato eerwaardige vader uitroep deel v.e. fr. ontkenning maanstand dun gebak uit bloem en water 34. gulden 35. dierengeluid 38. drinkgerei 39. berg 42. munt 43. onder anderen 44. bouwmateriaal 45. jongensnaam 47. inhoudsmaat 48. tijdperk 49. lengtemaat 29. bovenaards wezen 1. vogel 50. pl. in Overijssel 32. afsluiting 2. rivier in Siberië 52. ambtshalve 34. dun metaalblad 3. bloem 53. insect 36. watering 4. geb. in Duitsland 54. lekkernij 37. afstandsmaat 5. huisdier 56. zangnoot 39. reeds 6. pl. in België 58. slingerplant 40. vervoermiddel 7. boom 60. graansoort 41. onpasselijk 8. vulkaan 63. eng. voorzetsel 42. etenbereider 9. duur van eb en vloed 64. weg met bomen 45. maanstand 10. vaartuig 66. niet vroeg 46. ten honderd 14. familielid 68. militair 48. uitroep 17. water in Brabant 71. vr. munt 51. herbergier 19. hofjonker 72. tweetal 53. verheugd 22. zwaar stuk hout 74. klaar 55. zachte massa 24. pers. vnw. 77. nummer R.A.I.-BEZAREN TEGEN WEELDEBELASTING BROMFIETS PRIMAIR VOOR WOON-WERKVERKEER De besturen van de R.A.I.-brom fietsafdelingen hebben zich dezer da gen beraden over het regeringsvoorstel om ook de bromfiets op te nemen in het weeldetarief van de omzetbelasting (18 PCt). Mocht deze verhoging door de Staten-Generaal worden aangeno men, dan zal dit een prijsverhoging van 12 a 13 PCt voor de kopers inhou den, hetgeen uiteraard tot een terug slag voor de gehele industrie en han del zal leiden. De argumentatie van minister Von deling, die de bromfiets wil rangschik ken onder de „minder-noodzakelijke" goederen, werd door de bromfietsle veranciers met klem van de hand ge wezen. Men besloot onder de aandacht van de leden van de Tweede Kamer te brengen, dat recente onderzoeken heb ben aangetoond, dat a. de ruim 1,5 miljoen bromfietsen voor ca. 60 pCt worden benut voor het dagelijks vervoer naar fabriek, kantoor en school; b. de bromfiets voornamelijk wordt gebruikt door de „gewone man", met name door de agrarische beroepsbevol king (42 pCt) en de fabrieksarbeiders (38 pCt van de mannen); c. de bromfiets in de huidige woning- bouwsituatie en bij de steeds groter wordende afstanden tussen de woon- en arbeidsplaats het meest aangewezen en goedkoopste vervoermiddel is; d. deze tweewieler veelal de voor keur verdient, omdat dit vervoermid del weinig ruimte inneemt op de we gen en plaats op de parkeerplaatsen. Het heeft de besturen van de R.A.I.- bromfietsafdelingen bevreemd, dat, ter wijl minister Vondeling enerzijds spreekt over de noodzaak tot tariefs harmonisatie binnen de Euromarkt, er anderzijds tariefsverhogingen worden aangekondigd, welke in het kader van de E.E.G. exceptioneel en onhoudbaar zijn. De R.A.I. vraagt zich in het schrijven aan de Kamerleden af, of de budgettaire opbrengsten van de ver hoogde omzetbelasting op bromfietsen (18 miljoen gulden op jaarbasis) wel opwegen tegen de schadelijke gevol gen voor de anderhalf miljoen brom fietsgebruikers. Geachte redactie, Gaarne voldoe ik aan het verzoek een artikel te schrijven over bloe men en het gebruik hiervan door vele eeuwen heen. Laat ik voorop stellen, dat het gebruik van bloe men en planten in nauw verband staat met de geschiedenis van on derscheidene volkeren. Liefde en bewondering voor het schone materiaal, doch ook traditie en bijgeloof alsmede religieuze ce remonieën, waren aanleiding tot het gebruik van bloemen en haar ver werking in de kunst. Afbeeldingen op grafmonumenten en wandver sieringen hebben te verstaan gege ven, dat de Egyptenaren reeds on geveer 4000 jaar voor onze jaartel ling bloemen voor versieringen ge bruikten. Wanneer een machtig en voornaam persoon was gestorven dan werd hij, alvorens hij ten grave werd gedragen, in zijn tuin rondge dragen om afscheid te nemen van zijn bloemen, planten en bomen. Kransen en slingers van bloemen en bladeren begeleidden hem op zijn laatste tocht. Ook de goden werden, volgens de geschiedenis, met bloemen vereerd. Altaren en tempels werden met slingers versierd, aan hun goden werden schalen met bloemen en fruit geoffreerd. Volgens hun ge loof hield Osiris (de god van het herrijzende leven) zijn intocht over met bloemen bestrooide wegen. De Egyptische koningen namen dat ge bruik over. Slingers van ridderspo ren, korenbloemen en papavers werden de gestorvenen meegegeven in het graf. In de ontdekte konings graven heeft men voor jaren terug nog restanten van gebruikte bloe men en takken gevonden. Hun hei ligste plant was de Lotus, want deze plant demonstreerde volgens hun geloof de voeding en de vrucht baarheid. Een gelovige Egyptenaar had het ideaal na de dood een stra lende Lotusbloem te worden in de tuin van de god Ra, de god van de zon. De gehele Egyptische bouw-, beeldhouw- en schilderkunst is he den ten dage nog beïnvloed door planten- en bloemenmotieven. De Meden en de Perzen zijn in eerste instantie de ontwerpers geweest van grote tuinen en parken. De bo men waren voor hen een heilig symbool van het eeuwige leven. De Joden in Palestina prezen de Granaatappel als een vrucht van „Het land van belofte" en de Lelie stond in hoog aanzien. Het gebruik van levende bloemen was bij de Jo den van verschillende aard. Met het Loofhuttenfeest woonden zij zeven dagen in loofhutten, die waren ge maakt uit groene takken. Bij het offeren in de Tempel hielden zij grote boeketten in de hand en op de zevende dag gingen de lofzangers met de boeketten rond de offerta fel. Op Palmzondag trokken de Jo den uit Jeruzalem de Messias tege moet, die als Koning van Sion een ezel bereed en hielden zij palmbun- dels en olijftakken in de hand. Uit de mythologie der Hindoes en de Grieken blijkt ook dat de bloe men in het leven van deze volkeren een grote rol speelden. In de Griek se mytjjologie wordt de godin van het morgenrood steeds de „Rozen- vingerige" genoemd. Volgens de overleveringen is de godin Aphro dite de uitvindster van de rozen krans. De Romeinen en vele andere volkeren hebben de liefde voor bloemen en voor de bloemsierkunst, van de Grieken overgenomen. Volgens een overlevering liet keizer Heliogabal zijn visvijver met rozenwijn vullen, waarin hij zich dan ging baden. Tijdens dure smul partijen liet hij, door een speciale installatie aan het plafond, rozen neerregenen op de gasten. Hij ging daarmee zelfs zo ver, dat er gasten onder de rozen stikten. De geschie denis vertelt niet of die gasten wel geheel nuchter waren Van afbeeldingen kennen wij de Romeinse kopkrans (een smal kransje, afgemaakt met een smal lint) waarvan men afbeeldingen kan zien op oude Romeinse munten. Een variatie hierop zijn de krans jes van zilver of verguld zilver, die vandaag de dag op sportwedstrijden worden uitgeloofd. Ze zijn plat ge fabriceerd. In de 15e en 16e eeuw werden in Utrecht b.v. bij gelegenheid van kermisdagen, sommige kerken met groenbebladerde takken versierd. In de straten en aan de bruggen- werden bij feesten versieringen van eikenloof aangebracht. In onze zuidelijke provincies heeft het gebruik van palmtakken (zinnebeeld van vrede) bij begrafe nissen zich nog tot het begin van deze eeuw op de dorpen kunnen handhaven. In sommige dorpen in Limburg wordt heden ten dage nog op 1 mei de Meiboom geplant en omhangen met kransen van dennegroen en pa pieren bloemen. Met pinksteren wordt de bruid gekozen (pinkster bruid), die dan met bloeiende Bremtakken getooid wordt. De kin deren hebben soms hoofd, hals en polsen omwonden met kransjes van rode papavers en blauwe koren bloemen. Omstreeks het jaar 1675 bestond er te Amsterdam een gilde van „Versiersters" die zich belastten met het „groenmaken" bij geboorte, trouwen en overlijden. Het was toen een speciaal ambacht voor vrouwen die, als reklameobject, bundels van bloemen aan haar deu ren hingen. In de Rozemarijnsteeg te Amster dam hing een reklamebord met het volgende opschrift: „Hier maakt men bloemen naar ieders wensen, Om te eren de dode mensen. Die rein gestorven zijn behoort deze eer, Om bruidjes die trouwen en nou zeg ik niet meer! Aldus het opschrift. Die versiersters brachten bij gestorven vrouwen en meisjes een bloemenkransje in het haar, de mannen en jongens kregen een kransje van groene bladeren. Ook de kist werd versierd en de begrafenisgangers droegen takjes Buzus (palm), versierd met zilver papier. Vele bloemen en planten kregen een symbolische betekenis, die zich eeuwen heeft kunnen handhaven, doch in onze 20e eeuw neemt dit steeds meer in betekenis af. Groen is de kleur van het jonge leven. De kerstboom is op het kerst feest het symbool van eeuwig leven. Is immers altijd groen en spreekt ons van de altijd levende natuur. Met pasen worden bloemstukjes ge maakt van voorjaarsbloemen met kuikentjes, 't Zijn de symbolen van opstanding, van verrijzenis en nieuw leven. De Oosterse symbo liek is weer anders. Die beschou wen blauw als de kleur der pijnzon- den, rood de kleur en het symbool der genietenden. Bij de Arabieren is rood echter de kleur van de dui vel. E. J. Grijsen, Rhenen WRIJVINGSWARMTE IN DIENST VAN HET LUCHTTRANSPORT Wanneer vliegtuigen nog sneller gaan vliegen en tenslotte zich met een snel heid van enige malen die van het ge luid door het luchtruim kunnen voort bewegen, ontstaat een nieuw probleem: de wrijvingsweerstand zal dan leiden tot een zodanige warmteontwikkeling van het metaal, dat het vliegtuig ge vaar loopt te verbranden. Nu ligt de tijd dat vliegtuigen zich in een tempo van zes a tien maal de snelheid van het geluidmuilen voortbewegen ogen schijnlijk nog ver weg. Wie zich ech ter de ontwikkeling van het vliegtuig in nauwelijks 60 jaar voor ogen houdt begrijpt, dat die toekomst toch sneller kan aanbreken dan men nu denkt. Hoe dit zij, de Amerikaanse luchtmacht heeft aan een dochtermaatschappij van de Shell opdracht gegeven dit vraag stuk te onderzoeken. Dit geschiedt met al uitgangspunt een gedachte die, net als het ei van Columbus, de eenvoud zelf is. Wanneer de temperatuurstij ging van het metaal, waarmee deze vliegtuigen worden geconstrueerd moet worden afgeruimd, waarom zou men dan de aldus vrijkomende warmte niet mede gebruiken voor de voortbeweging van de machine? Er zijn thans reeds chemicaliën beschikbaar die de warmte kunnen absorberen. Het onderzoek is gericht op de vraag, hoe de aldus ver zamelde warmte op haar beurt dienst baar te maken aan de voortbeweging van het vliegtuig. TWAALF MILJOEN GASTARBEIDERS IN WEST-DUITSLAND Overal in de hoog-industriële West- europese landen kampt men met een tekort aan arbeidskracht, maar nergens is de tewerkstelling van gastarbeiders omvangrijker dan in West-Duitsland, waar nu het aantal vreemde werk krachten het miljoen al ruimschoots heeft overschreden. Het bedroeg eind september 1.216.700 personen, dat is ongeveer 5.5 procent van de totale ar beidende bevolking. Niet minder dan 283.500 vrouwen zijn in dit cijfer be grepen. De Italianen spannen met 372.400 werkkrachten de kroon. Verder zijn in West-Duitsland werkzaam 187.000 Grieken, 182.800 Spanjaarden en 132.700 Turken. Er werken nu ook Portugezen in de Bondsrepubliek, al is hun aantal, vergeleken met de ar beiders uit andere Europese landen niet groot: 14.000. - r-\*: Op 25 november 1915 traden te Rot terdam in het huwelijk de heer G. A. Dagnelie en Mevr. W. M. C. Dagnelie- Bremer. Dit jaar, op 25 november, viert het echtpaar dus het 5-jarig hu welijksjubileum. Zeer belangrijk voor zaterdagclubs uit omgeving Volgens de landelijke competitieleider van het zaterdagvoetbal, de heer J. v. d. Meljde. is men met de voorbereiding van de le klas zaterdagvoetbal nu zover dat men wel kan aannemen dat er seizoen 1970'71 met een eerste klas wordt gestart. Dit vormen van een hoogste afdeling brengt heel wat problemen met zich mee aldus de heer v. d. Meijde. Er moet op de eerste plaats worden aangetoond dat er voldoende clubs zijn die gemeten naar de maatstaven van het zondag-amateurvoetbal rijp zijn voor de kwalificatie 2e of le klasser. Zoals de zaken nu liggen is dat beslist nog niet het geval. Er zijn nu clubs in de hier huidige afdelingen van de 2e klas die het peil lang niet halen. Men ziet hier in Veenendaal soms verenigin gen bij DOVO en GVVV op bezoek komen die beslist één of twee klassen lager behoren te spelen. Toch zal er in de komende jaren een grotere verschuiving naar boven moeten plaats vinden om het plan om in 1970 twee le klassen en vier 2e klasen te vormen, te verwezenlijken. Deze beslissing is door het sectiebestuur dan ook in twijfel getrokken voor wat de juistheid betreft. Het benodigd aantal 2e klassers is 60. Nu zijn het er 45. Eenvoudig gerekend moeten er nu in vijf jaar tijds vijftien bijkomen. Elk jaar komen er twee tweede klassers bij: vijf seizoenen lang komt men dan op tien. Blijft dus een tekort van 5 clubs. Nu is het euvel enigszins eenzijdig opgelost. In West I zal men volgend jaar in plaats van één dan twee afdelingen derde klas kennen. Dit resulteert dan in zes afdelingen yan 10 clubs. 10 clubs is dan ook wel het minimum want veel zaterdagmiddagclubs zijn afhanke lijk van de opbrengst van hun thuiswedstrij den en minder dan negen thuiswedstrijden zou beslist niet rendabel zijn. Toch blijft het reeds eerder aangehaalde punt van het spel peil het grootste probleem. Vooral de snellere promotiekans doet de kwaliteit van het KN De familie Dagnelie vestigde zich in 1930 te Amerongen. Voordien was de heer Dagnelie officier bij de Kon. Ma rine. Te Amerongen vestigde hij een kwekerij, oorspronkelijk samen met de heer Cox. Deze kwekerij is in de loop der jaren tot een flink bedrijf uitge groeid. Een specialiteit is sedert een aantal jaren de Amerongse droogboe- ketten. Over de hele wereld worden deze boeketten samengesteld uit ge droogde bloemen uit eigen kwekerij verzonden. De heer Dagnelie heeft zich gedu rende zijn verblijf te Amerongen zeer verdienstelijk gemaakt voor het dorp. Om slechts enkele activiteiten te noemen: hij was sedert de oprichting tot voor enkele maanden voorzitter van de Stichting Verenigingsgebouw. Mede dankzij zijn ambitieuze arbeid is het Dorpshuis tot stand gekomen. Sedert vele jaren is hij voorzitter van het Groene Kruis en bestuurslid van de Stichting Samenwerkende Kruis verenigingen in de provincie. Sedert een tiental jaren was hij voorzitter van VVV. In de oorlogsjaren nam de heer Dagnelie actief deel aan het verzet. Na de oorlog kwam hij in de noodraad, was enige tijd wethouder en loco-bur gemeester en daarna een aantal jaren lid van de gemeenteraad. Voor zijn verdiensten werd hij door H. M. de Koningin onderscheiden met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uit het huwelijk werden 3 kinderen geboren. De oudste zoon is arts, een van de dochters koos een creatief be roep. Zij kreeg bekendheid door haar kinderportretten. Zaterdagmiddag is «r gelegenheid de familie Dagnelie te feliciteren in hotel de Donderdberg te Leersum. Het is te verwachten dat velen van deze gele genheid gebruik zullen maken hun ge lukwensen aan te bieden. Ledenvergadering P.v.d.A. Maandagavond j.l. vond in het dorps huis de ledenvergadering plaats van de afdeling Amerongen van de Partij van de Arbeid. Voorzitter W. v. d. Kolk kon een goed bezette vergadering verwelkomen en sprak hier zijn voldoening over uit, te meer, daar de partij aan de voor avond staat van een tweetal belangrij ke verkiezingen. Na deze welkomstwoorden gaf frac tievoorzitter, de heer A. v. d. Veer, een uitvoerige uiteenzetting van het be langrijke gemeenteraadswerk. Spreker stelde de aanwezigen in de gelegen heid vragen te stellen welke door hem op deskundige wijze werden beant woord Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de afdeling er financieel goed voor staat. Ter afvaardiging naar de gewestelij ke jaarvergadering werd een deputatie gekozen, terwijl voor de a.s. verkiezin gen van provinciale staten en gemeen-' treaad een werkgroep werd gevormd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer' C. J. Buis gekozen tot penning meester terwijl overigens alles bij het oude bleef. Vooral in verband met de komende verkiezingen wordt op de leden een dringend beroep gedaan om een krach tige afdeling te formeren. Leden kunnen tot 1 januari a.s. na men indienen bij de secretaris, van personen, die naar hun mening in aan merking komen voor een candidatuur voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing In zijn slotwoord deelde de voorzit ter nog mede, dat de afdeling besloten heeft om op 15 februari a.s. een open bare vergadering te beleggen met als onderwerp „Binnenlandse Politiek". VB-voetbal geen goed. De afstand tussen een bepaalde kern van goede en slechte 2e klas sers is zeer groot en bij uitzondering gebeur het eens dat een club deze afstand kan over druggen. Als er dan over vijf jaar twintig eerst' klassers zijn zullen er misschién tien zijn di dit predikaat waardig zijn. Dit doet de waar de van zo n eerste klasse beslist belangrijk minder worden. Waarom dan geen enkele eerste klasse? Dit is door het bestuur afgewe zen aangezien de afstanden die dan overbrugt moeten worden beslist te groot worden. Dit zou echter geen reden hoeven te zijn. Bii andere takken van sport is dit toch ook het geval. Er zijn diverse ontmoetingen tussen volleybalclubs uit Heerlen en/ Groninger, waarin zelfs huismoeders in mee spelen. De interregionale indeling van de 2e klas sen leek in het begin ook een onaanvaard- bare zaak. Niets is meer meegevallen dan dat. De clubs die werkelijk de kwaliteit van het le klasse voetbal halen zouden alleen gebaat zijn met een enkele le klasse. Voor de Veenendaalse 2e klassers DOVO en GVVV betekent dit dat het seizoen 1969- '70 een zeer belangrijk seizoen zal worden. Men zal dan ook de komende seizoenen niet alleen moeten strijden om een gunstige plaats in de eindrangschikking maar de conditie en technische inhoud zal beslist opgevoerd moe ten worden om straks vooraan in de rij der promoverenden te staan. Voor VRC is er nu nog twee a drie jaar tijd om te promoveren naar de tweede klas en zodoende zich ook kandidaat te stellen voor het eerste klasser- schap. Voor de afd.clubs in onze omgeving is het nu reeds een belangrijk seizoen aange zien vorige week werd afgekondigd dat ook de clubs eindigend op de tweede plaats zullen promoveren. Wat landelijk gezien het grote probleem is voor wat betreft het spelpeil is regionaal ge zien eveneens het geval voor onze omgeving. De versnippering van goede spelers over dc vele kleinere clubs zal beslist niet meewerken aan een hard nodige verbetering van het spelpeil. Dit zou het gevolg kunnen zijn dat vele lager geklasseerde clubs uit onze omge ving de aansluiting met het betere voetba' zullen missen. hoogstraat 16, veenendaal Feuilleton door IMaartie ZeldenrijL In zijn testament heeft gestaan, dat ze een maandelijks inkomen zou krijgen tot haar dood, een vrij redelijk bedrag, vol doende voor een vrouw van haar stand, mits.... ze niet binnen tien jaar zou her_ trouwen. Deed ze dit wel, dan verviel dit inkomen op haar trouwdag en bleef haar dus alleen over de bruidsschat. Ook zou ze de villa in Wassenaar moeten verlaten, want die is eveneens familiebezit. Enfin, de tien jaren zijn intussen verstreken en onze Yolanda behoudt tot haar dood haar maandelijks inkomen, de villa en alles wat er in en omheen zit. Ik wist, als vriend van Bernard, van dit alles. Daarom hebben we indertijd al afgesproken, dat we die tien jaren zouden wachten, waarom niet, he? Vooral als er zoveel op het spel staat. Per slot van rekening is geld een niet te verwaarlozen factor in het leven. Dat weet jij nu ook, nietwaar? De gevierde tenor Ronnie Beelen, in het buitenland beter bekend dan in eigen land, maar dat komt vaker voor". Met stijgende verbazing en verontwaar diging had Ronnie naar de bezoeker ge luisterd. Maar toen de man uitgesproken was, beheerste hij zich. Waarom zou ik me kwaad maken om deze schurk met zijn uitgezakte, onsym pathieke gezicht? Wat Yolanda in 's he melsnaam in deze kwal ziet, is me volsla gen een raadsel. We zullen maar denken: liefde is blind. Vandaar natuurlijk Augie babbelde voort. v „Er is nog geen vast omlijnd plan. In zekere zin kunnen we bij wijze van spre_ ken morgen ons huwelijk laten aanteke nen, maar het is een beetje cru, zo onmid dellijk na die tienjarentermijn. Net alsof we er op hebben zitten wachten, niet waar? Dus het zal wel zo tegen het eind van het jaar zijn. We sturen natuurlijk wel een circulaire en een uitnodiging. Ik stel je tijdig op de hoogte van de trouw datum, zodat je er rekening mee kunt houden voor wat je verplichtingen en kontrakten betreft. Misschien wil je wel een nummertje weggeven ter gelegenheid van ons huwelijk? Dat geeft nog wat meer publiciteit ook, he? De beroemde zanger Beelen zingt. Dat moet je doen. Yolanda zal het beslist op prijs stellen, daarvan ben ik overtuigd. Op die manier geef je ook weer iets terug, nietwaar? Je zingt maar iets uit de Lo_ hengrin of zo. Ik ben er niet zo goed mee op de hoogte Ronnie hoorde hem ternauwernood. Tien jaren wachten, spookte het door hem heen. Dus daarom had ze al die tijd zijn aan zoeken afgewimpeld. Ze wilde haar maan delijkse toelage niet verliezen. Of mis schien haar villa in Wassenaar. Geld be tekende voor haar meer dan liefde. Hij slaakte een ingehouden zucht van verlichting, toen Augie opstond en zijn hand uitstak. „Tot ziens, zullen we maar zeggen. Ik neem het er nu een beetje van en maak een kort vakantiereisje naar Ita lië. Ik hoorde van Yolanda, dat je hier zat met dat ongelukkige kind. Daarom heb ik een korte omweg gemaakt. We kennen el kander al zoveel jaren, nietwaar? En ik weet, dat je blij zult zijn met ons geluk. Het beste, kerel, we sturen je wel een be richtje, als het zover is. Apropos, we trou_ wen natuurlijk nog in rijtuigen met palf reniers en witte schimmels. Alles heel stijlvol, zoals dat bij onze stand past enfin, dat zie je zelf weltot ziens, he? Ik zal Yolanda je groeten overbrengen. Morgen schrijf ik haar". Die avond bracht Ronnie maar een kort bezoek aan kamer 7, was verstrooid, het geen overigens niet gemerkt werd, omdat alleen Aagje het middelpunt was, zodat Ronnie geen toneel behoefde te spelen. Doch terug in zijn hotelkamer wist hij zich ternauwernood te beheersen. Als een gevangen tijger liep hij heen en weer door het ruime vertrek, heftig rokend en na denkend. Dus dat was Yolanda ten voeten uit, alias Jopie Peters, het danseresje, dat car Het echtpaar T. van Boord-T. Ploe, aan de Overstraat 39 te Amerongei vierde donderdag j.l. het feit, dat zi. 50 jaar geleden elkaar het jawoord ga ven, een woord, waar geen van bei den ooit ook maar een ogenblik spij van hebben gehad. De heer Van Boord, geboren op 1' mei 1891 in Doorn is van zijn beroe landbouwer geweest, met als neven functie enige jaren lid van de ge meenteraad te Leersum. Na zich in 1937 in Leersum gevestigd te hebben kwam hij in 1961 naar Amerongen terwijl de boerderij werd overgenomen door een van zijn zoons. Mevr. Van Boord is evenals haa man nog goed gezond en werd in 189. geboren te Maarn. In hun huwelijk gesloten te Doorn werden 8 kindere: geboren, te weten 3 zonen en 5 doch ters. Op een zoon en een dochter n; zijn allen reeds getrouwd en hebber zich her en der gevestigd. Een zelfs in Amerika. Ter gelegenheid van deze 50-jarige bruiloft werd in het Berghuis alhie een feest gegeven waaraan door fami lieleden, vrienden en bekenden wer. deelgenomen. De avond was bijzonder gezelli Zeer zeker heeft het echtpaar Va Boord-Ploeg deze dag nog wel een- teruggedacht aan die dag, nu vijfti jaar geleden, in deze gedachte mis schien wel een tikje weemoed en on- getwijfeld*dankbaarheid voor het feit dat zij temidden van degenen die hur lief zijn, deze dag mochten beleven. rière wilde maken en in de smaak was gevallen van de rijke textielfabrikant Van Poelgeest. Met wie ze trouwde en op de dag van haar huwelijk een bruidsschat kreeg van honderdduizend gulden in kon tanten. Vrij op naam, zoals dat heet. Het huwelijk, dat na enige maanden al volko men mislukt was. Een schertsvertoning werd het voor het oog van de wereld. Maar wat kon de mensen zoiets schelen? Dat zal wel schering en inslag zijn in die kringen. Het kon Yolanda al bitter wei nig deren. Voor haar zal wel het geld het belangrijkste geweest zijn. En vooral na de dood van haar man. Zo belangrijk, dat ze ieder aanzoek van hem afsloeg, zelfs toen hij zelf al veel geld ver diende met zingen. Maar.... die avond wilde ze toch wel met hem trouwen. Wat had ze ook weer gezegd, nadat hij onverwacht uit Spanje vertrokken was en ze hem achterna ging en hem had opgezocht in dat amsterdamse hotel? „Je mag me nu helemaal hebben, als je wilt". En juist toen wilde hij haar niet meer. Wat had hem gemankeerd in Span je? Was het de sfeer daar? Het feit, dat ze dagelijks in badpak voor hem paradeerde? Was het dan toch alleen maar het oer- instinct van het willen bezitten? Het wil len veroveren? Hij ging zitten en drukte zijn sigaret uit. Ik houd niet meer van Yolanda, nu weel ik het zeker. Al sinds die bewuste morgen in Spanje niet meer. En evenimin van Bep Ik vind haar een sympathieke meid, maar om er mee te trouwennee. Yolanda dan? Met haar is het nu heel anders. Ze is mijn manager, mijn zaak waarneemster. Ze regelt alles voor me, zodat ik me daarover geen zorgen behoef te maken. We zijn goede vrienden, meer niet. Misschien houd ik nu van haar als van een zuster. Nee, ik wil niet meer met haar trouwen. Nu zeker niet. Augie heeft recht op haar. Ze hebben tien jaren op el kaar gewacht. Vandaar, dat Yolanda zo dikwijls zei: je kent me nog lang niet. Ge lijk heb je, kind; eigenlijk heb ik je nooit goed gekend. Dat blijkt nu weer. Augie. wat ter wereld kan een vrouw in zoiets zien Hoofdstuk 11 Twaalf dagen na de operatie verklaarde dokter Schellenboom op een zonnige mor gen: „Zo, jongedame, nu gaan we eerst eens nieuwe foto's nemen. Waarna we morgen een eind gaan maken aan dat lui eren van je, want ik ben van mening, dat je al veel te lang door iedereen hier ver wend bent geworden. Een koningin kan het niet beter hebben". Aagje glimlachte, omdat ze wel wist, dat hij overdreef en het goed met haar meen de. Vanuit haar bed keek ze naar haar bewegende benen. „Ga ik morgen proberen te lopen, dok ter?" „Staan," verbeterde hij. „Beschouw je zelf nu maar weer als een babytje, baby- tje Aagje. Je begint precies eender als een kind van een maand of zes, zeven. Eerst ga je proberen te staan". Hij dacht na. „Wacht eens.... dat ls een idee. Ik denk, dat ik een box voor je ga aanschaf fen. Kun je je aan de spijlen leren optrek ken". Aagje schoot in een lach. „Als u toch het hart hebt, dokter De arts knipoogde. „Dat versier ik wel '.et eens op". De foto's maakten uit, dat de operatie in ieder geval aan het beoogde doel had beantwoord. Nu moest alleen de praktijk uitmaken, of de patiënt voldoende kracht in haar benen zou hebben om er op te staan en in de toekomst ermee te lopen. Hoewel Aagje vóór het grote ogenblik was aangebroken in duizend angsten en vrezen verkeerde omtrent hetgeen haar te wachten stond, beheerste ze zich op het eigenlijke moment wonderwel en aan de armen van de twee zusters, die haar ste vig ondersteunde, kwamen haar benen op de vloer. Dokter Schellenboom stond erbij te kij ken, goedkeurend knikkend. „Nou, lang zaam er op gaan steunen. Je niets aan trekken van de prikkelingen, die je gaat voelen. Alleen maar denken: ik kan ze be wegen, dus ik kan er ook op staan. Ja jakijkdaar hebben we het prille begin. Ik zei al: je moet net als een baby van voren af aan beginnen. Met dit ver schil, dat jij als volwassen vrouw voldoer de intelligent bent om te weten, wat jt moet doen en wilt doen. Probeer het not eens? Heel kalmniets forcerenWacht sla nu je arm eens om de hals van zustei Baumhegger. Jaen nu langzaam zak ken. Je voeten iets wijder uit elkaar. Ja. en nu langzaam zakken. Je voeten iets wijder uit elkaar. Jakijk toch eens aan. Ziet u, zuster? Er is al een beetje kracht in. Zie je nu zelf, dat je met beide benen op de grond staat, jongedame? Dus wat voor conclusie trekken we hier van morgen uit? Juist, ik zie al aan je gezicht dat je me begrijpt: er is al een beetje kracht in. En dat wordt iedere dag be ter Het werd iedere dag beter. Hoewel de pogingen, die meerdere malen per dag ge daan werden, de patiënt duidelijk ver moeiden, hield ze hardnekkig vol, daarbij trouw terzijde gestaan door de beide ver pleegsters en de dokter. En op de vierde dag was Aagje op een middag plotseling zover, dat ze enige se- konden, zij het dan ook wankelend, alleen stond naast haar ledikant, stralend van geluk, met een hoogrode kleur op haai wangen. Nog een paar dagen verstreken toen heel voorzichtig de eerste loopoefe ningen werden gemaakt. (Wordt vervolgd!

De Vallei | 1965 | | pagina 4