Geëmigreerde fam. v. d. Dikkenberg was vier maanden in Holland met vakantie Veenendaalse J.V. viert a.s. weekend kaar honderd-jarig bestaan P E L CHEVROLET „Met Roeden Gegezeld" een feest vooraf... RECEPTIE, REüNIE EN DANKDIENST Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 26 november 1965 6 Het bevalt ons daar best in Australië, was hun devies Een rechtszaak te Renswoude in 1756 door S. Laansma V.A.B. KIRPESTEIN Het honderdjarig bestaan van de plaatselijke Jongelings Vereniging „1 Thess. 5 21" zal in het a.s. weekend worden gevierd. Deze viering houdt naast receptie en reünie een dankdienst in die zondag in de Petrakerk wordt gehouden en waaraan ook het Ger. kerkkoor haar me dewerking verleent o.l.v. Henny Pomp. OPRICHTING Inleiding/inleiders Een „motie" Bibliotheek NSGOV-schuifladen Anti-Kermis Financiën Jaarvergadering febr. 1922 Splitsing 75-jarig jubileum 100-jarig bestaan Receptie/reunie Dankdienst Slotbijeenkomst Op de 350 jaar oude boerderij „de Dashorst" van de familie J. Mande.rsloot hadden wjj een gesprek met de heer en mevrouw Van den Dikkenberg, die reeds enige tyd met vakantie in Holland waren, o.a, in verband met de 84ste verjaardag van de vader van mevrouw Van den Dikkenberg. Vijftien jaar ge leden, op 13 januari 1951, is genoemde familie geëmigreerd naar Australië. Hun boerderij, die ze toen bezaten aan de Pelikaanstraat, werd in die tijd onteigend in verband met een uitbreidingsplan. Nadat .reeds was vernomen dat het twee neven van de familie in Australië uitzonderlijk beviel werd besloten eveneens naar dit voor hen nog wel vreemde land te emigreren. Daar aangekomen werd door de heer Van den Dikkenberg direkt werk gezocht in het boerenvak. Na hard werken, dat moet je beslist volgens zijn vrouw, kon al vrij spoedig een boerderij worden gekocht in het dorpje KOO-WEE-RUP, 40 mijl van Melbourne vandaan. Voor hun vertrek naar Holland, vier maanden geleden, bezat deze goed geslaagde familie maar liefst 100 melkkoeien, 40 stuks jongvee en 104 hectare land. Om verzekerd te zijn dat het werk tijdens hun afwezig heid doorgang zou vinden, werd de boerderij voor het vertrek verhuurd. De heer en mevrouw Van den Dik kenberg hebben 2 dochters en 1 zoon, die het in Australië allemaal voor de wind gaat, zoals mevrouw dit uitdruk te. De jongste dochter, Alice, 21 jaar, die van beroep kantoorbediende is, is reeds een jaar eerder naar Holland ge komen om iets van haar geboorteland te zien, waar zij zich bijna niets meer van kon herinneren. Tevens heeft Alice voor haar oude opa gezorgd. Alice heeft tijdens haar verblijf in Holland veel aan de paardensport gedaan en in deze sport zelfs verschillende prijzen in de wacht gesleept. In de omgeving waar de familie Van den Dikkenberg woonachtig is in Au stralië hebben zich nog meer Veenen- daalse families gevestigd. Onder deze families bevinden zich o.a. twee fami lies Van de Lustgraaf, fam. v. d. Hoef Alice van den Dikkenberg met haar paard, waarmee ze in Holland diverse pryzen heeft gewonnen. Wie de moeite neemt de voor het gerecht van Renswoude gevoerde proces sen door te nemen bezorgt zichzelf een paar genoegelijke uurtjes. Overigens zal men weinig misdaden ontdekken en die in de gerechtsrol beschreven staan hebben alle betrekking op niet-Renswoudenaren. Dat de meeste vonnissen niet eens tenuitvoer konden worden gebracht, bewijst o.a. de volgende rechtszaak (R.A. Renswoude nr. 1214). IK ZAL HEM VERMOORDEN! Toen Hendrik Hendriksen op een goede of kwad% dag in 1756 de boerde rij van Aalt Jansen bij Emmickhuizen passeerde, werd zijn aandacht getrok ken door enkele jongelieden, die ken nelijk hooglopende ruzie hadden. Een van hen, een vreemdeling, met een niet direct vertrouwenwekkend uiterlijk, verliet het erf van de hof stede en voegde zich al tierend en ra zend bij Hendrik Hendriksen, die op weg was naar Renswoude. De vreemdeling vertelde, dat hem door Willem Aalten, de zoon van Aalt Jansen, was verweten, dat hij een paar klompen van Willem zou hebben ge stolen. Hij bezwoer bij hoog en bij laag, dat dit gelogen was en dat hij Willem Aalten wel zou vermoorden. Al vertellende toonde de man een flinke snee over zijn hand, die hij in een vechtpartij met Willem door een mes had opgelopen. Hij, Jan van Ali- canten, was de onschuld in eigen per soon en nog vele malen herhaalde hij tijdens de wandeling, dat hij die Wil lem stellig zou vermoorden. Ondanks deze stellige beweringen werd Jan Jansen van Alicanten bij het gerecht van Renswoude aangege ven op beschuldiging van diefstal en poging tot moord. In het Rechthuis werd de man opgesloten en in de boei en geslagen. GEEN BLANCO STRAFREGISTER Alvorens de heer Drossaart van Rens woude, Frederik van den Honert, tot het vaststellen van een straf overging, werden de antecendenten van de be klaagde grondig onderzocht. Allereerst werd Jan van Alicanten verhoord. Hij vertelde 24 jaar oud te zijn en afkomstig van de Slaperdijk tussen Rhenen en Amerongen. Dit was voor de heer Drossaart aan leiding om eens te gaan informeren bij het Gerecht van Rhenen en toen bleek, dat Jan niet zo onschuldig was als hij deed voorkomen. Eind september werd door de ge rechtsbode een lijvig dossier in ont vangst genomen van een boodschapper uit Rhenen, waarin het een en ander omtrent Jan werd meegedeeld. In Rhenen was Jan van Alicanten gearresteerd met twee anderen vanwege diefstal. Ze hadden van een bleek een „slaaplaken, twee hemden en een neusdoek" wegge nomen. Hij werd om dit ernstige vergrijp veroordeeld tot 'vier jaar tuchthuis te Utrecht; het was toen 1751. In het tuchthuis had hij gezelschap van ene Barend Hendrikse van Log- hem. Of hij het nu geweest was of een ander, dat kon Jan niet met zekerheid zeggen, maar één van zijn tuchthuis makkers had hem geleerd hoe je net kon doen of je de vallende ziekte had. Inmiddels schoot Jan tijdens het ver hoor te binnen dat het Martinus van Aken was geweest, die hem verteld had „een stuk Spaanse zeep in de mond te nemen en er een hoop bruis uit te laten komen". Op de vraag of Jan er wel eens gebruik van had ge maakt een toeval te simuleren, ant woordde deze met grote zekerheid dat hij dat niet gedaan had. Na zijn ontslag uit het tuchthuis was en de fam. Van Doorn. In totaal komt genoemde familie met ongeveer 12 Vee- nendaalse gezinnen in kontakt. In het gesprek dat wij vrijdag met hen hadden kwam tot uiting dat Au- stralë een land van vele mogelijkheden is. Zaterdag j.l. is de familie Van den Dikkenberg weer vertrokken met de boot. Zij hopen op 16 december weer in Australië aan te komen. Daar is het nu hooitijd (van half november tot eind december). Toch hebben zij, ondanks dat het nog zo vroeg in het seizoen was iets van onze winter mee kun nen maken. Wij zouden nooit meer aan Holland kunnen wennen. Als je hier woont weet je niet beter maar ons lijkt het hier allemaal te gebonden. Voor het bouwen van een boerderij zijn diverse vergun ningen nodig. Deze formaliteiten kent men in Australië niet, je bent daar veel vrijer en dit is het wat het leven daar zo aantrekkelijk maakt, aldus me- Dit is het centrum van het dorpje KOO-WEE-RUP, dat veel weg heeft van een dorp uit een oude cowboy film. vrouw Van den Dikkenberg, vlak voor hun vertrek naar Australië, het land waar zij hun toekomst hebben gevon den. de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf 1 Hoofdstraat 89 - Veenendaal ARME RIJKEN, ORGANISEERT U Men weet, dat tal van Britse edellieden in het bezit zijn van oude kastelen die niet meer behoorlijk kunnen worden be woond, door de druk der belastingen. Velen van hen zijn ertoe overgegaan, hun bezit tegen betaling voor het publiek open te stellen. Sommige van deze eer biedwaardige stamsloten worden eenvou dig als museum geëxploiteerd, waar men tegen een kleine vergoeding eventueel door de kasteelheer zelf wordt rondge leid, andere zijn het middelpunt geworden van wat men moeilijk anders kan noemen als doodgewoon kermisvermaak. Sommige hoogadelijke kasteelheren geven betalen de gasten gelegenheid aan de hertogelijke of grafelijke dis de maaltijd te gebruiken, andere organiseren picknicks^in het slot park. Bij sommige gastheren kan men ook, tegen een flink bedrag, logeren. SCHRALE LIPPEN Het spreekt vanzelf, dat de laatste stap op de weg die de arme rijken - of rijke armen - thans bewandelen niet achter wege zou kunnen blijven. Er is in Londen thans een comité gevormd, dat 600 bezit ters van kastelen heeft opgeroepen om eind oktober bijeen te komen teneinde een werkgemeenschap te vormen voor de sys tematische organisatie van de toeristische genoegens in kastelen en parken. Deze zal dan ook moeten voorkomen, dat men elkaar in de wielen rijdt. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Jan van Alicanten over De Bilt naar 't Veen gegaan. Hij werd n.l. uit Utrecht verbannen en mocht er zich nimmer meer vertonen. Voor de kost deed Jan niets en vs*1 de verbanning trok hij zich niets aan. Vrij spoeu.g ging hij naar Emmick huizen, waar hij zich ophield bij de weduwe van Aelbert Otten. Tijdens de vele bezoeken, die hij haar bracht „schonk hij haar een kind". De predi kant weigerde hem echter met de vrouw te trouwen. Na verloop van tijd ging hij over „de berg" naar Jan Dor- resteijn; wat hij daar deed vermeldt de historie niet. Vervolgens hield hij zich enige tijd op in Amersfoort. Hij werkte daar bij Evert Roeien in het hooi en in de tabak. Omdat het werk hem naar zijn zeggen te zwaar was, was hij er mee gestopt. Met de bedoeling zijn „geliefde" we duwe op Emmickhuizen te gaan bezoe ken kocht hij in Amersfoort voor haar een rok voor de prijs van 16 stuivers. De man, die het hem verkocht was kleermaker. Bij een Jood kocht hij in dezelfde straat een camisool voor 45 of 46 stuivers en een hoed voor elf stui vers. Al deze zaken werden eveneens on derzocht en bleken op waarheid te be rusten. Het onderzoek, dat duurde van 27 sept. tot 9 okt. 1756 wees tenslotte uit, dat Jan van Alicanten niet schuldig bevonden werd aan het hem ten laste gelegde feit: het stelen van een paar klompen. Jan zou kunnen worden vrij gelaten, ware het niet, dat hij zich we derrechtelijk ophield in de provincie waaruit hij verbannen was. Dit was dus het enige strafbare feit en dientengevolge werd hij daarvoor veroordeeld om „publi- quelijck gescnavotteert en met roeden gegezeld te worden." ONTVLUCHT In afwachting van het uitvoeren van deze straf moest Jan nog enige dagen in de cel verblijven. Willem Taats, de gerechtsbode, was belast met zijn ver zorging en bewaking. Op zekere mor gen kwam Willem Taats bij zijn ge vangene en tot zijn verbazing gat deze hoegenaamd geen antwoord op zijn vragen, terwijl hij zijn eten en drinken nauwelijks aanraakte. Jan van Alican ten was ziek en kennelijk behoorlijk ziek. De hele dag en de daaropvolgen de droeg Willem Taats koffie, thee, melk, brood en zelfs spercieboontjes aan. Jan raakte het eten niet aan en drinken deed hij soms. Steeds maar klaagde en jammerde hij over buikpijn en voor de tweede dag teneinde was kon Jan van Alican ten zelfs nauwelijks meer spreken. Het zag er slecht met de arme gevangene uit. Met veel moeite sjorde Willem de man overeind om hem te helpen „zijn vuil uit te dragen" en daartoe maakte hij de voetboeien van Jan los. Op dat moment sprong „de zieke" overeind, smeet, de gerechtsbode tegen de grond en rende het rechthuis uit. Hij vloog de tuin door, sprong over het hekje, dat de tuin van de gerechtsbode van de tuin van vrouw Otterloo scheidde en verdween uit het gezicht. Willem krabbelde overeind, holde er achteraan, riep om hulp, doch niemand hoorde hem. Onverrichterzake keerde de gerechtsbode terug en op 9 okt. le verde hij de voetboeien van de ge vluchte Jan van Alicanten op het ge recht in. Van de vluchteling hoorde men niets meer, in Ederveen, dus in het Gelderse was hij veilig. Deze foto van het bestuur op het mo ment van het 75-jarig bestaan der JV, werd gemaakt in december 1940. Zittend op de voorgrond v.l.n.r.: C. An- beek, C. Croes, B. v. Manen, H. v. Leeu- wenf (voorzitter), E. Wels, J. Anbeek, G. Croes. De JV „1 Thess. 5 21" (Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede) werd eind november 1865 in het leven ge roepen. Jammer genoeg ontbreken de notulenboeken uit die jaren. Hoe de JV ontstaan is en wie de eerste leden waren is niet bekend. Wel weet men dat in het laatst van de vorige eeuw Hervormden en jongeren van Geref. beginselen broederlijk rond de groene tafel waren gezeten. De inleidingen die in dat eerste be gin werden gehouden waren van alge mene aard. Zo hield o.a. de heer C. Hiensch op 10 november 1907 een be spreking over „Comedie". Er werd, vol gens de notulen, „hardnekkig" over ge discussieerd. Vroeger werden er door gaans twee onderwerpen per vergade ring gehouden, tegen één in de ver gaderingen van de laatste tijd. Vaak werd de inleiding vergeten of de in- •H Het rechthuis 1920 te Renswoude leider was zelf niet aanwezig. Deze aantekening wordt vele malen ver meld. Ook gebeurde het eens, dat een lid wel en toch weer niet aanwezig was. De secretaris in 1907 schreef toen: „Daar bij het begin der vergadering vriend Van Eden wel aanwezig was, bleek het toen de voorzitter (K. H. Heij) hem het woord zou geven tot het behandelen van Genesis 45, dat hij niet aanwezig was." Ook gebeurde het wel dat de inleidingen niet waren afge maakt. Niettemin werden er in de ja ren rond 1910 ook goede inleidingen ge bracht, wat wel bleek uit de discussies die er op volgden. Het karakter van de JV heeft geen grote wijzigingen ondergaan. Ook nu worden diverse onderwerpen geleverd, uiteraard wel met enige veranderin gen. In de oude notulenboeken vinden we ook de namen van de leden, die met of zonder kennisgeving verhinderd waren. De toenmalige besturen hielden de leden goed bij elkaar. Dat blijkt wel uit de aantekening van de secre taris in 1907: „Een motie Werd aange nomen om een deputatie te zenden naar de vrienden E. van Ginkel en C. Hardeveld om de zaak in het reine te brengen, daar genoemde vrienden met schijnbaar enige grond het plan had den om als lid der vereniging te be danken." Het verschil van 'nu met vroeger is, dat de bibliotheek zo goed als over bodig is geworden. In 1907 was dit an ders. Toen was de bibliotheek zeer in trek. De bibliothecaris die wegens ver trek. De bibliothecaris, die wegens ver schreef in een brief o.a. het volgende: „De biblotheek is de spijze der JV en waar geen spijze is kan ook niet ge voed worden." Tegenwoordig is ieder een wel in het bezit van lectuur waar uit men een inleiding kan samenstel len. Dit zijn de beginletters van de Ne derlandse Christelijke Geheelonthou ders Vergadering. Wat dit te maken had met de JV? Het was in december 1909 toen een afgevaardigde der ver eniging naar de jaarvergadering van de NCGOV werd gezonden. Secretaris J. den Hengst deed toen in de daarop volgende vergadering uitvoerig ver slag van deze jaarvergadering. „Een der afgevaardigden naar de Geheelonthouders Jaarvergadering n.l. die, welke zijne ooren goed open had moeten zetten om te hooren, zijne oogen om te zien wie er spraken, en zijne mond om te proeven wat er te nuttigen viel. Vriend Wesselo, (tegen woordig worden de voornamen genotu leerd) moest nu de schuifladen van zijne herinnering opentrekken en ons bij wijze van memorisatie zijne erva ringen doen. Zijn tenorstem liet hij daveren door de zaal, en met vuur sprak hij over een onderwerp, wan neer een schuifla vergenoeg openge trokken was, dan soms weer zwijgen de wanneer een andere lade knerpend en onwillig open moest." Tot zover het vurig betoog van vriend Wesselo. Op 1 september 1906 was er een be spreking over de vraag of de JV ook vergaderen zal op kermisdagen. Bij stemming werd dit probleem opgelost: 10 waren vóór vergaderen, 2 tegen en 2 die „noch koud noch heet" waren. De secretaris werd toen opgedragen de ere-voorzitter te vragen de leiding hier van op zich te nemen. Hierover valt ook veel te vertellen. Enkele frappante dingen: In november 1900? was er een ingekomen stuk op de vergadering omtrent een herdenking van het 12Vi jarig huwelijk van de bondsvoorzitter. Besloten werd om 1 gulden hieraan te geven. In januari 1907 stuurde de bondsvoorzitter een dank betuiging. Op 7 oktober 1899 werd het orgel voor f 40,verkocht. Het orgel was toen zeer in trek. Uit de notulen van 7 de cember 1924 blijkt het volgende: „Een kwartier wordt gerust, waarin niet ge rust wordt; maar het orgel gespeeld, gezongen en geturnd(?)". De secretaris vermeldde op 26 nov. 1905 dat aan Teunis Verbeek 35 cent was gege ven, dit voor een bos hout en bier. De toenmalige secretaris D. Bouman (mo menteel Ned. Herv. predikant in Katwijk) deed melding van het vertrek van vriend van de Linden. „De liefde echter, dat grote probleem in een menschenleven, waaraan hij door ver schil en de uitingen op onze vergadering niet de volle waardering gaf die haar toe komt, nam ook hem in haar macht. Hij toen menende dat zijn meisje en zij na tuurlijk met hem, 's zondagsavonds meer recht op hem had dan wij verliet ons". De verslagen van D. Bouman waren altijd zeer goed. Hij had een prachtige stijl tot zijn beschikking. In december 1925 werd de J.V. gesplitst in A. en B. Reden daartoe was het te grote aantal leden. Ruim 80 leden waren toen op de J.V. Momenteel telt zij 17 leden. Vijf en twintig jaar geleden werd dit feit gevierd, (niet „uitbundig" maar wel feestelijk) in gebouw Eltheto. Het bestuur van 1940 ging toen met de leden op de foto, die bij dit artikel is geplaatst. De vereniging werd toen gepresideerd door nu wijlen de heer J. van Leeuwen. In ver_ band met de oorlog moesten de ramen met planken dichtgespijkerd zijn. Op dat 75-jarig jubileum haalde het oud lid D. C. van Stempvoort herinneringen op uit zijn tijd. Oud-voorzitter H. C. G van Schuppen hield een causerie, terwijl de leden K. de Gooijer en D. van Leeuwen varia hielden. Ds. Berends schreef tot slot van zijn ge lukwens in „Kerknieuws": „Welnu, jonge lingen, zoekt en bedoelt met al Uw arbeid en streven nooit eigen eer. Dan mikt gi.i het doel voorbij, maar zoekt en bedoel' bij alles de ere Gods. Dan zal het U en uwe vereeniging wel gaan. Ziedaar de heilwens van Uw ere_voorzitter I. J. Be rends, em.-predikant te Amersfoort. Ook dit feit wordt, evenals het 75-jarig jubileum met „uitbundig" maar wel fees telijk gevierd. Diverse oud-leden van bui_ ten Veenendaal hebben een convocatie ontvangen, en mede daardoor alsook door de oproep in de pers, hoopt het huidig? bestuur op vele aanwezigen. De receptie vindt plaats zaterdag 27 no vember a.s. van 18.30-20.00 uur in gebouw 't Trefpunt. Daarna wordt er een speciale vergadering, eveneens in 't Trefpunt ge houden. De leiding van deze vergadering, berust in handen van de heer J. van de Bosch. Ds. W. Mulder van Bolnes verzorgt de inleiding voor deze vergadering. Op deze avond zal ook een kort ver slag over de afgelopen 100 jaar worden gegeven. De zondag daaropvolgend wordt er een dankdienst gehouden in de Petrakerk, die 's morgens om 9.30 uur aanvangt. In deze dienst hoopt te spreken ds. E Th. Thijs van Finsterwolde. Zijn toespraak „spoorzoeken" is n.a.v. 1 Thess. 5 21. Liturg is de plaatselijke Geref. predi_ kant ds. D. van Enk. De ere-voorzitter de heer H. G. Heij, houdt een korte toespraak over het onderwerp: De waarde van de Ger. Jeugdbeweging". Het Ger. kerkkoor ,Soli Deo Gloria" o.l.v. Henny Pomp ver leent haar medewerking aan deze dienst Na de dankdienst, is er nog een gezellig samenzijn in 't Trefpunt, waar de leden onder het genot van een kop koffie, met elkaar nog herinneringen kunnen ophalen uit „De goede oude tijd".

De Vallei | 1965 | | pagina 6