SetterSet cO EEN PRAATJE OVER HET WEERPRAATJI ARAM IR A M gKHjj 0 p E L CHEVROLET 0wd tuinbouw hoekje KRUISWOORDPUZZEL R 27 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 3 december 1965 10 u Fa. L. HEY AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL De Zee koningin SCIIElïPEiNZEEL V.A.B. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI' onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 4 december: Henk van Ravenswaaij. Rhenen Ria van Vliet Eist (U) Reijer van Dijk, Bennekom 5 december: Wilma Gielian, Eindhoven Inëke Diepeveen Ineke van de Craats Ditta van de Heuvel Jan van de Pavert 7 december: Anneke Kimmels, Rhenen Erik van de Pavert 8 december: Johan Schenk Astrid van Kuyk Martin Coumans Evert Vermeer 10 december: Berendina Demoet Adrie Geerts Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd! Mieke ter Hoeven was gisteren jarig en daarom ook nog wel gefeliciteerd hoor! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In de afgelopen week heb ik niet veel zilverpapier en capsules ontvangen. Alleen maar van Margreet Kampert, die al een hele tijd voor de blinden spaart en dat zo nu en dan samen met haar vader komt brengen. Heel hartelijk bedankt hoor Mar_ greet! Ik denk dat het door de storm en de regen komt dat ik zo weinig kinderen ge zien heb, je kon er ook bijna niet door komen. Zaterdag of zondag zullen jullie wel al lemaal Sinterklaasfeest vieren. Ik hoop maar dat hij voor jullie (en ook voor mij) wat meegebracht heeft. Als je iets leuks meemaakt of als Sint Nicolaas misschien zelf bij je thuis op bezoek komt, moeten jullie me dat maar eens schrijven. Dat kan je trouwens altijd wel doen hoor! Het adres is: Tante Jos, p.a. Nieuwsblad „De Vallei", Veenendaal. Tot de volgende week dan maar weer, groetjes van Correspondentie te richten aan f Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal een gelukkig man - voor enkele weken. Kort nadat het werk volbracht was joeg namelijk een electriciën van de telegraaf dienst per ongeluk electriciteit ter sterkte van enkele duizenden volt door de kabel, die geheel uitbrandde. Maar Cyrus Field West gaf het niet op. Ondanks de omstandigheid, dat velen der- genen, die het werk moesten financiëren, dat wel deden. Acht jaren later slaagde hij er in genoeg geld bijeen te brengen om opnieuw te beginnen. In de zomer van 1865 was 's werelds grootste stoomschip, de „Great Eastern", gereed om zee te kie zen met de vele kilometers kabel, die op de bodem van de Oceaan moesten worden neergelaten. In het begin ging alles goed, maar het geluk zat weer tegen. Tweemaal slaagde men er in de kabel weer op te vissen nadat deze was gebro ken, maar toen dat voor de derde maal gebeurde, zonk de kabel in zulk diep wa ter, dat het voor duikers onmogelijk was hem te bereiken. Dat leek het einde van de onderneming, maar een jaar later werd er met de nieuwe kabel een nieuwe poging ondernomen en deze keer had men succes. Op 27 juli 1866 werd een telegrafische ver binding tussen Europa en Amerika tot stand gebracht en deze verbinding is sindsdien niet meer verbroken. doet langer met nylons vcu ]b93 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Frans Halslaan 26. tel 3044 Hoofdstraat 45. tel 2165 OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 26 Horizontaal: 1. kroniek, 6. sleutel, 11. Ria, 12. pit, 13. a.p., 15. lift, 16. anno, 17. a.c.. 18. rap. 20. se. 21. da. 22. bah, 23. a.m., 25. L.D., 27. re. 28. ha, 29. engel, 32 dop. 34. folie. 36. lee, 37. km. 39. al, 40. kar, 41. on wel, 42. kok. 45. e.k., 46. pc, 48. ach. 51. waard, 53. blij, 55. creme. 57. l.o., 58. wij, 59. s.g., 61. er, 62. rak, 64. li, 65. el, 67. alg, 69. t.t., 70. gans. 72. dras, 73. te, 75. ade, 76. U.S.A., 78. effenen. 79. Otterlo. Verticaal: 1. kwartel, 2. Ob. 3. iris, 4. Ei- fel, 5. kat, 6. Spa, 7. linde, 8. Etna, 9. tij, 10. lichter, 14. pa, 17. Aa, 19. page, 22. balk, 24. me, 26. d.d., 27 r.p., 28. ho, 30. ne, 31. l.k., 33. ouwel, 34. fl, 35. ia. 38. mok, 39. alp, 42. kwartje, 43. o.a., 44. kalk, 45. Ed, 47. cc, 48. aera, 49. cm. 50. Hengelo, 52. r.o., 53. bij, 54. ijs, 56. re, 58. winde, 60. gerst. 63. at, 64. laan. 66. laat. 68. lt, 71. sen .72. duo, 74. af, 77. nr. Tante Jos Figuur a. DE EERSTE TELEGRAAFKABEL ONDER DE ATLANTISCHE OCEAAN DOOR Tegenwoordig kun je gewoon in je ka mer met iemand zitten praten, die aan de andere kant van de wereld woont. Dat gaat allemaal per telefoon. Verder kun je de knop van je radio omdraaien en horen wat er wordt gezegd en gespeeld op dui zenden kilometers afstand. En dank zij de onlangs gelanceerde satelieten kun je nu ook zien wat er in de verste hoeken van de wereld gebeurt op hetzelfde moment, waarop het gebeurt. Nog niet zo lang geleden echter kostte het enorm veel tijd om nieuws uit de ver schillende delen van de wereld te verkrij gen en een brief of een boodschapper moest daarvoor vaak een gevaarlijke weg afleggen. Nog niet langer dan 100 jaren December (wintermaand) Wij leven thans in de tijd, die de mensen tot de kennis gebracht heeft, hoe dwaas het is te klagen over dat gene wat niet te veranderen is. Er valt niets meer te profiteren, het eni ge dat men hoort is „we hebben thans niets anders te verwachten". Het is daarbuiten sneeuw en ijs of slqk en regen. Bij dat al hebben we heel vaak nog mistig weer, zodat het begrijpelijk is, dat er heel weinigen zijn die nu nog veel genoegen in het tuinieren scheppen. En toch? Een echte amateur-tuinier blijft niet de hele maand december binnen zitten. Neen, een echte liefhebber(ster) vindt wel wat te doen. Hij of zij kijkt de reeds eerder opgeborgen knolbe gonia's nog eens na of deze misschien ook te vochtig liggen. Indien er nog veel zand aan de knollen zit, kan dit er nu afgeschud worden. De afge storven scheuten van de asperges moe ten opgeruimd worden. Dit gewas lijdt nog al eens" van de aspergeke vertjes. Breng dus het opgeruimde niet op een komposthoop. Verbran den is het allerbeste! Heeft u de goede soort Kerstroos in de tuin staan? Dan kan deze bjj open weer heel goed in deze maand bloeien. Alleen als het hard vriest dan bevriezen de open bloemen. De nog gesloten knoppen lijden er meest al heel weinig onder. Wenst men prachtige smetteloos witte bloemen dan is het zaak om een bodemloos kistje over de plant te leggen en hierop legt men ter afdekking een glasruit. In zo'n geïmproviseerd broeikasje komen de knoppen prach tig open en smetten de bloemen niet. Bij open zonnig weer moet men overdag de glasruit enkele uren hoog op lucht zetten. Dit vooral niet ver geten. Indien u in het voorjaar één of meer Kerstrozen wilt aanschaffen, bestel dan de Kerstroos Helleborus Niger. Deze bloeit met zuiver witte (grote) bloemen. De soort Kerstroos Heleborus atrorubent geeft grote purperrode bloemen die bij gunstig weer ook met Kerstmis buiten bloeien. Men kan de Kerstroos, wan neer deze bloemknoppen heeft, ook wel vanuit de tuin oppotten en in de huiskamer brengen. Geef haar een koel plaatsje voor het raam. Zolang de knoppen nog gesloten zijn af en toe het blad en de knoppen met half lauw water besproeien. Beginnen de knoppen de bloemkleur te vertonen, dan met sproeien ophouden. Dit om het smetten der bloemen te voorko men. Een bloeiende Kerstroos is een pronkjuweel! Controleren af en toe de dahlia knollen! Vaak hebben deze, vooral indien ze een weinig te vochtig lig gen, last van schimmel. De stengels die wat lang zijn gelaten, kan men nu zo kort mogelijk afsnijden. Deze stengels gaan het eerst tot schimme len over. Mochten de knollen door schimmel aangetast zijn, dan deze enige dagen droger leggen en daarna met bloem van zwavel (bij iedere drogisterij verkrijgbaar) bestrooien. Ook houtskoolpoeder of droog zand is een middel om het schimmelen tegen te gaan. E. J. Grijsen - Rhenen Figuur b. KAFTEN VOOR JE SCHOOLBOEKEN Als je het op de volgende manier doet, is het kaften van je schoolboeken een heel simpel werkje. Kijk maar eens: Figuur 1 en 2 het papier wordt geknipt met een grote marge om het hele boek heen en 3. gevouwen langs de stippellij nen om deze „enveloppe" te vormen. 4. Daarna wordt het boek op het papier gelegd en worden de voor- en de achter omslag in de „flappen" van de kaft gesto ken. Zie je wel hoe eenvoudig het is? j ^7. r' V dwenen zelfs helemaal uit het gezicht. En zo zie je maar, dat er een groot verschil is tussen een vreedzame kippenren en het open veld Figuur d. HOE HEET DEZE BOOT? Alle letters staan door elkaar, maar het antwoord vind je vast wel. qjaq -BSII3 upmi 3eej.\ ap ue.\ p.ioo.wjue tan HORIZONTAAL 1 lor 4 sportartikel 7 gedroogde halmen 10 afgodisch 14 waterhoogte 15 familielid 16 vloerbedekking 18 namelijk 19 uitroep 20 Eng. telwoord 22 met dank 24 schortje 26 voldoen 30 in orde 32 titel 33 ambtshalve 34 zangnoot 35 voorzetsel 36 slede 37 Fr. pers. vnw. 38 oorsterse titel 40 voorzetsel 42 de lezer heil 44 viertal 45 werelddeel 46 selenium 47 water in Brabant 48 boom 50 rondhout 51 herkauwer 52 vogelprodukt 54 jongensnaam 56 selenium 57 uitroep 58 vr. munt 59 reptiel 62 gewicht 64 toets alleen 66 gebogen been 67 muziekterm 68 landbouwwerktuig 69 onderricht 72 steundraad 74 bevestiging 76 aaien 80 smalle opening 81 meisjesnaam 82 pl. in Overijssel VERTIKAAL 2 godsdienst deel v. d. mond dus (Eng.) wapen dierengeluid bevel 8 eerwaarde heer 9 bergruimte 11 kindergroet 12 deel v. d. dag 13 water in Zeeland 15 onder-officier 17 tot en met 19 vleesgerecht 20 geheel de uwe 21 geogr. aanduiding 23 Spaanse titel 25 verdediging 26 ongemanierd 27 en omgekeerd 28 jongensnaam 29 aantekenen 31 vogel 36 grote bijl 37 open plek in het bos 38 godin 39 zoogdier 41 tijdperk 43 sluis 49 behoedzaam lopen 53 beetje 55 lidwoord 56 N.F. (Fr.) 57 vogel 58 kleur 60 gewicht 61 jongensnaam 63 weekdier 65 te zijner plaatse 67 onmeetbaar getal 70 Europeaan 71 heilige 72 voorzetsel 73 org. der Ver. Naties 75 deel v. e. Fr. ontkenning 77 het Romeise rijk 78 zangnoot 79 bestaat is uw waarborg voor een deskundig advies, vakmanschap en service bij de erkende radio/tv-specialist. Dan weet u waar u koopt. O, dat weerpraatje van bij half één! Hoe vaak luisteren we er naar, verheugd of onte vreden, al naar wat het ons voorspelt. En hoe vaak hoort men de vraag stellen: „Wat zegt De Bilt?" Tevreden over het weer zijn we maar zel den en bovendien nooit helemaal tegelijk. Ter wijl de vakantieganger hoopt op droog, zonnig weer, bidt de boer soms om regen. D.w.z. niet in 1965! terden niet naar deze vermaning. Opnieuw smeekten zij God om de genade van een over vloedige regen. En weer kwam het wonder van het Godde lijk antwoord. Ditmaal klonk het vanuit de he mel: „Wij zijn bewogen door uw dringende gebe den en Wij beloven u dit komende jaar zoveel re gen te schenken als ge maar wenst". Welk een lofzangen klonken nu op tot de Heer en hoe verheugd vierden feest en dankte God, want zij wisten no^ niet, wat hen te wachtei. stond. Toen men begon t« eten van de nieuwe oogst, werd ieder di< van het graan at, ernstig ziek. En weer kwame allen in de tempel bijeer bogen zich terneer, sloe gen zich op de borst e: riepen tot hun God „Waarom hebt Ge on. zulk een toorn aangt daan na ons Uw grot genade te hebben ge schonken?" „Het is maar heel goed, dat we er geen in vloed op hebben", zegt men soms, „want dan was er nog meer ruzie in de wereld". Dat bracht mij het volgende, oosterse, ver haal te binnen: Na een lange periode van droogte besloot men eens in een klein dorp alle inwoners op te roe pen om voor de tempel bqeen te komen en daar God te bidden en te sme ken om overvloedige regen. En nadat zij lang durig hun dringende ge beden hadden opgezon den. klonk uit de hemel Gods stem, die sprak: „Gij hebt geen recht in te grjjpen in ons werk, o gij mensen. Wij weten wat Wij doen!" Doch de mensen luis- ging ieder naar zijn huis en hof. De dorpelingen werk ten hard als nooit tevo ren en zodra zij het zaad aan de aarde hadden toevertrouwd, kwamen ze weer bijeen en baden om regen. En de regen viel in stromen. Zodra ze vonden dat er genoeg regen geval len was, deelden ze dit in het gebed aan God mede en het werd droog. Doch stel u voor, niet zodra werd weer de behoefte aan regen ge voeld of God beant woordde naar Zijn belof te hun bede. En zo ging het tot de oogst toe. Nooit was het graan zo voorspoedig opgegroeid. Nooit had het dorp zulk een geweldige oogst ge kend. En de dorpelingen Maar God antwoordt! „Wij zijn niet vertoornt doch uw eigen dwaas heid heeft deze ramj: over u opgeroepen. Wi. hebben Onze redener voor droogte en vooi overstromingen. Wij ver nietigen wat slecht vooi u is en schenken u wat goed voor u is. Doch dit jaar wilde ge zelf uitma ken wat wenselijk was gij onwetenden, die even wel meenden beter te weten dan uw God". Toen pas begrepen de mensen hoe dwaas het was, zelf het weer te willen bepalen. En zij vroegen vergiffenis voo hun dwaasheid en aan baden de Alwijze en wa ren dankbaar hun lot ti weten in Zijn hand. M. F Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 4067 geleden bijvoorbeeld duurde het tenminste iwee weken voor het nieuws uit Amerika Europa bereikte. Maar tegen het einde van 1850 werden ernstige pogingen onder nomen om het contact tussen de oude en de nieuwe wereld te verbeteren door te trachten Europa en Amerika te verbinden door middel van een telegraafkabel, die over de bodem van de Atlantische Oce aan zou moeten worden gelei, L Onderwaterkabels waren in die tijd iets geheel nieuws. In 1850 was er een kabel over de bodem van het Kanaal gelegd tussen Engeland en Frankrijk en in 1855 iegde een Amerikaanse maatschappij een telegraafkabel tussen Amerika en New Foundland. Een rijke Amerikaan Cyrus Field West genaamd, had dat werk op zijn naam staan en hij wilde de kabel verlengen, helemaal lot in Europa. Reeds in 1857 was er een kabel gelegd tussen New Foundland en Ierland en Cy rus Field West was tengevolge daarvan Figuur c. FAZANTKUIKENS We weten allemaal wel, dat huisdieren anders doen dan wilde dieren en Tommy heeft daarvan onlangs een prachtig voor beeld gezien. De boer was op het veld aan het hooien en daarbij vernietigde de ma chine per ongeluk het nest van een fa zant. Een aantal eieren was gebroken, maar er waren er ook nog een paar heel. Daar de fanzantehen niet op het nest te rug kwam, legde de boer die eieren on der een broedse kip. Haar eigen eieren nam hij weg om die onder een andere kip te leggen. Al spoedig waren de fanzate-eieren uit gebroed en liep de trotse kip met haar fa zantekuikens in het rond. Maar over één ding was deze hen vreselijk verbaasd: bij het minste teken van gevaar liepen de kuikens hard weg en ondanks haar geklok weigerden zij onder haar uitgespreide vleugels bescherming te zoeken. Zij ver- INGEZONDEN Als er mensen zijn die denken dat de Vee- nendaalse jeugd dwaas den,kt. dwaas spreekt en bovendien verkeerde dingen uithaalt, kan men vrijdagsavonds het tegendeel aanschou wen. Een groep jonge mensen, in de leeftijd van ongeveer 20 jaar, houdt zich dan name lijk bezig met straat-evangelisatie. Blijmoedig zingen en spreken zij over de liefde van Je zus. Schimpende opmerkingen blijven van zelfsprekend niet achterwege. Nieuwsgierige voorbijgangers bleven tijdens een van deze openluchtsamenkomsten staan, toen een jon geman naar voren trad en niettegenstaande alle op hem gerichte blikken verkondigde dat Jezus gisteren en heden en tot in alle eeuwig heid dezelfde is. „Laten wij ons niet overge ven aan de verleidingen en verstoorde waar den van deze wereld, doch laten wij een voor beeld zijn in woord, in wandel, in liefde en wijsheid", vervolgde hij. Deze groep, uitgaande van de Volle Evan gelische Gemeente, heeft één hartewens, n.l. meer jeugd te kunnen bereiken. Dit is te ver wezenlijken indien zij een vergunning krijgen op het Marktplein te mogen staan. Of dit doorgang kan vinden hangt af van vele fac- Veenendaalse Atletiek Vereniging V.A.V. behaalde in de nationale cross te Harderwijk goede resultaten Het parcours dat achter de W.G.F. kazerne lag was zeer glad door de sneeuw. Later op de middag begon het nog te regenen, waardoor de atleten een zeer zware cross hadden. Bij de junioren B. behaalde Jan Har- teman in een sterk veld van lopers, bij een afstand van 2 km een 3e plaats. Over een afstand van 1800 meter heeft deze loper de leiding gehad, maar door nog ontbrekende wedstrijd ervaring werd hij in de laatste 200 meter twee maal gepasseerd. David Bruggeman werd 6e, Bert van Ravenhorst 9e, Bob Verwoert 10e, Henk van Alfen 12e, Oskar Janssen werd door een sterke eindsprint 14e, terwijl Piet Binsbergen als 17e eindigde. Bij jle junioren C. 1000 meter was het Dirk Bastenhof die de 5e plaats voo zich opeiste; Jan van Manen werd hie: 10e. Bij de heren B. klasse, 6 km, ein digde W. ter Haar als 20e. De cross country's werden door dt leiding van VAV gezien als opbouwenc voor de conditie voor het komend baan seizoen. Dit geldt zowel voor d< uitgesproken sprinters als afstandlopers Door de komende feestdagen staan ei voor de maand december geen wee strijden meer op het programma. Voo het komende jaar heeft de Veenendaal se Atletiek Vereniging echter weer gro te plannen. '3-24 „Je vecht niet voor het plezier van anderen", herhaalt de athleet spottend. ,Haha, dat hebben er meer gezegd, maar daar hebben we hier een afdoend middeltje tegendit!!" Hij geeft Aram een stevige opstopper, zodat deze lang uit achterover slaat. Met een geamuseerd lachje buigt de athleet zich over Aram heen en steekt uitnodigend de hand uit. „Vooruit, kerel, toon, wat je waard bent", lacht de reus goedmoedig. Aram grijpt de uitgestoken hand en krabbelt overeind. Rustig veegt hij een paar bloeddruppels van zijn lip pen, die gekneusd zijn door de slag. „Daar trap ik niet in, m'n waarde, zegt hij met een afwerend gebaar. „Ik vertik het om mezelf tot moes te laten slaan of het een ander te doen, alleen om de sensatielust van het gepeupel te bevredigen.... Ik steek hier jeen hand uit!!" Vanaf een galerij, die rondom de binnenplaats loopt, kijken Ambre en Prismus gespannen toe. „Is dat nu de man, die Ares moet verslaan", sputtert de dikkerd teleurgesteld. „Hij slaat niet eens terug!!" „U moet hem vertellen, wat er op het spel staat," zegt Ambre, „voor een goede zaak wil hij wel vechten.... Priamus aarzelt even, dan roept hij naar omlaag: „Hei- la, Sextus, laat die man verder ongemoeid en breng hem naar mijn vertrekken!!" CARAVANS DE LEEREN DOEDEL SCHIETEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: A. van Eist 89; N. Klumpenaar, C. Val kenburg, J. ten Broek en E. v. d. Werk 88; M. Berendse 87, A. C. van Dusscho- ten 86; P. van Engelenburg 85; A. ter Burg 84; R. v. d. Burgt en R. van Eist 82; E. van Setten en A. v. d. Waals 81; H. Berendse 80; H. Methorst 78; J. van Engelenhoven 73; B. Geefshuizen 72; H. Droffelaar 71; J. van Eist 64; W. Klumpenaar en T. Rustenhove 63 pun ten. K1RPESTEIN VEENENDAAL toren. Zoals het zich nu laat aanzien is daar nog lang geen spreke van. Immers, de kans op oploopjes en relletjes, onder de Veenen- daalse jeugd zal naar men vreest niet uitblij ven. De vraag is of deze groep in Veenendaal staande kan blijven. We weten het niet. De toekomst zal 't leren Een voorbijgangster Deze van hun geloof getuigende groep jongeren kan men elke vrijdagavond in het centrum van Veenendaal beluis teren. CITY-MOTORS - EDE

De Vallei | 1965 | | pagina 10