voorlieden vrouwelijke kantinehu'p wekster WOLLANA MEISJE VEENtNDAAL N.V. Veel liefs van Ronnie Belangrijk zwembadnieuws uit Amerongen OVERBERG RENSWOUDE KERK EN SECTE Sinterklaasfoto's een kwestie van (veel) tijd EDERVEEN AMERONGEN Sinterklaas bezocht Amerongen W fü LLANA Tel. 3120 DE VALLEI UW BLAD Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 3 december 1965 11 VOOR DE KINDEREN: EEN GRATIS CADEAU UIT SINT'S ZAK. WAT IS EEN KERK, WAT IS EEN SECTE Brand in slaapkamer Sint zoekt voor de dames echt aparte mode Bonneterie exclusief W. A. van Ginkel vksbouroseaukepaire-veenendaal Vraagt: a. voor haar produktieafdelingen: in tweeploegendienst. De taak van een voorman in deze afdelingen is het leiden en het bewaken van de productie. Naast technisch inzicht zijn vereist: gevoel voor orde en netheid en uiteraard leidinggevende capaciteiten. Diploma L.T.S. strekt tot aanbeveling. Opleiding in het bedrijf. b. voor haar bedrijfskantine die koffie serveert en bijbehorende werkzaamheden verricht. c. voor de kantoorafdelingen voor het schoonhouden der kantoren in de avonduren. Sollicitaties voor bovengenoemde vacatures te richten aan Boxal Veenendaal N.V. afd. Pers. Zaken (tel. 08385 - 3844). Feuilleton J door Maartje Zeldenrijk DE LAATSTE CADEAUS REIN KOK DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hoek Hoogstraat, telef. 2656 Dezer dagen is het belangrijke bericht binnengekomen dat de rijksgoedkeuring voojr de bouw van het zwembad in het eerste kwartaal 1966 verwacht kan wor den. Dit is een zeer verheugende mededeling. Het betekent namelijk dat het nu wel vast staat dat het volgend seizoen in het Amerongse zwembad gezwommen kan worden. Uiteraard behoudens onvoorziene omstandigheden. Het is echter nu wel zaak om met man en macht aan de realisering van het bad te gaan werken. Binnenskamers is er al heel Wat gebeurd. Er zijn al veel besprekingen gevoerd. De plannen ver keren in het laatste stadium van voor bereiding. Het is nu zover dat het woord is aan de bevolking. In de meeste gevallen duurt het zo'n 1 k 5 jaar, voordat met de realisatie worden. Dat dit in Amerongen nog geen 2 jaar duurde, komt mede door de vele toezeggingen en de financiële hulp van de inwoners. De zwembadcommissie doet thans een beroep op de inwoners, wanneer dat straks gevraagd wordt de toezeggingen in de daad om te zetten. Tevens hoopt de commissie dat er nog een groot aantal mensen zal komen, die zich nog niet hebben aangemeld, maar die dit alsnog willen doen. van zwembadplannen begonnen kan Helpt allen mede. Dan zwemmen wij in juni a.s. in ons eigen Amerongse zwembad. De zwembadcommissie gaat met en thousiasme aan het werk. Op 9 decem ber a.s. zal er ten gemeentehuize weer vergaderd worden. De financiële aktie loopt per 31 de cember ten einde. Degenen die nog niet geofferd hebben, kunnen alsnog hun steentje bijdragen door storting op de girorekening van een der plaatselijke banken. Wil men zijn btfdrage thuis laten ophalen, dan is een telefoontje aan de heer H. Sasburg, voorzitter van de propagandacommissie, voldoende. Door de belangrijke brief van het Mi nisterie van Volkshuisvesting is nu de laatste grote barrière overwonnen. OPBRENGST UNIE COLLECTE Dat de Overbergse gemeenschap de sfchool een warm hart toedraagt is op nieuw bewezen door de opbrengst van de Unie collecte, welke maar liefst f 1.010,bedraagt. Een woord van hulde aan het onderwijzend personeel, dat - het slechte weer trotserend - hiervoor op pad is geweest, is zeker op zijn plaats. een Ds De Vries van Driebergen besprak maandagavond 29 november 196j b^zonder interessant onderwerp voor een klein aantal ^T^TbTde Dat men in de spreker een enthousiast persoon vond bleek al dadelyk by de opening^ toen ds De Vries een vrij onbekend openingslied in 't geheeI voor- zong Ook tijdens zijn voordracht was het élan, waarmee de spreker zich op het onderwerp wierp, op zijn minst een openbaring. De J.V. lmmanuel heeft voor deze avond een bijzonder goede keus gedaan. dom van Christus weten (Zondag 1). De Geloofsbelijdenis spreekt over „de hei lige vergadering der ware Christ-ge- lovigen", dus een vergadering van Kerk en secte hebben met elkaar te maken, dikwijls ontstond een secte uit een kerk. De betekenis van het woord „kerk" is verschillend verklaard. Er zijn mensen, die wijzen op het woord cir- cum verzamelplaats (vgl. circus). De spreker voelde zelf het meest voor „kuria-kè". Kurios - Heer, dus kuria- kè wat van de Heer is. Kerk is dus wat bij Christus hoort. De kerk wordt gevormd door mensen die zich eigen- De charme van december ligt in de gezelligheid die feesten als Sinterklaas Kerstmis en Oudejaarsavond hebben. Het fotoalbum van het gezin heeft unieke kansen om op deze dagen uit gebreid te worden met sfeervolle fo to's, met foto's ook, die hun waarde zulen blijven houden. Meer dan ooit is het in deze maand zaak de camera schietklaar te houden. Laten we nagaan welke motieven er bijvoorbeeld in het Sinterklaasfeest zitten. Ieder heeft z'n eigen manier om van dit feest een hoogtepunt van gezellig heid te maken. Hoe die manier ook is, voor een min of meer complete serie foto's moeten we niet op de pakjes- of surpriseavond beginnen met foto graferen. In de weken daarvoor nodigt de drukte in de straten u uit niet lan ger te wachten. Ook het ingespannen werken op surprises en gedichten kan aardige foto's opleveren. En wie at tent is, zal snel merken dat hij zich moet beperken. Op het feest zelf geldt dit nog veel sterker. Tenslotte wordt ook de foto graaf- wellicht met de wensen van zijn fotografisch verlanglijshtje- be trokken bij het uitreiken van de goede gaven. Kinderen op pakjesavond zijn, vooral nu zij door de gespannen aan dacht voor wat komen gaat, de camera vergeten, een levendige en steeds wis selende attractie. Komt de Sint zelf op bezoek dan is het contact tussen de Goedheiligman of zijn knecht met het kind uiteraard een foto waard. Wissel daarbij, als u temidden van de groeien de stapel pakpapier nog voldoende be wegingsvrijheid hebt, voortdurend van opnamestandpunt: een foto van-onder op om het opzien van het kind naar de Sint goed uit te laten komen, een :overzichtsfoto van boven-af van het pakpapier na afloop. En let u als steeds op het detail: de rustende staf van de hoge bezoeker, een rij luiste- rende gezichten bij het voorlezen van een vers, de vergankelijke surprise J voordat ze door het uithalen van het cadeau geruïneerd is. Het levert een compleet verhaal o pwaar we later met veel plezier naar zullen kijken. U heeft nu nog alle gelegenheid om te zorgen dat alles op tijd klaar staat. Controleer de batterij van de flitser of zorg dat uw electronenflitser geladen klaar staat. De voorraad lampjes en films dient groot genoeg te zijn om de veelheid van motieven te kunnen van gen, want het is niet plezierig om tus sen de feestelijkheden door naar een automaat te moeten hollen of midden op de avond met fotograferen te moe ten stoppen door gebrek aan mate riaal. En dan de techniek. Ervan uitgaan de dat de meeste fotografen op een avond als deze met flitslicht zullen werken, kunnen we de afstand lens- onderwerp, bruikbaar voor de meeste foto's, stellen tussen de 1,75 en 2.25 meter. We kunnen dus, voor de activi teiten losbarsten, alvast de afstand in stellen om daar alleen in uitzonderlij ke gevallen van af te wijken. (Dit om het risico van mislukte foto's tot een minimum te beperken). Die afstand zal twee meter zijn, waarbij een vrij groot scherptebereik gegarandeerd is. Probeer te voorkomen dat gezichten de volle flitslaag krijgen en flits daar om, als het mogelijk is, indirect. Het plafond moet dan effen wit of tegen wit aan zijn en niet hoger dan de ge middelde huiskamer. Het gemakkelijk ste werkt deze methode, die zware schaduwen voorkomt, als het flitsappa- raat op de leuning van een stoel wordt geplaatst en de fotograaf met behulp van e enverlengkabel de mogelijkheid krijgt om overal bij te zijn. Let u er bij een instelbare camera wel op dat u het diafragma ongeveer anderhalve „stop" verder opendraait. Hoe donkerder de kamer hoe grotere lensopening ge wenst is. Ook kan een sterkere lamp gebruikt worden. Probeert u deze me thode van tevoren om te kijken welke instelling in uw geval de beste resul taten oplevert. Buitenopnamen in de avond, etala ge-kijkende en met pakjes beladen mensen, kinderen die verrukt hun neuzen op de ruiten gedrukt houden en dit soort motieven kunnen zeer goed gemaakt worden op de snelle Tri-X Film (27 Din). Wij wensen u veel plezier, ook met het fotograferen. mensen die om Jezus staan. In het Nieuwe Testament staat voor kerk het woord „ecclèsia": „de mensen die er uitgeroepen zijn". Bijvoorbeeld voor een volksvergadering in het sta dion. Zo betekent het woord kerk dus: de mensen die uit het donker geroepen zijn, uit de wereld, naar Jezus toe. Ook worden in de Bijbel beelden genoemd, bijv. Christus is het hoofd, het lichaam is de kerk. Christus gebruikt zijn li chaam; wij, als kerk, zijn de hand, de voet, kortom, een instrument van Christus in de wereld. Zonder het Hoofd bestaat het lichaam niet. Alle losse leden horen bij elkaar en func tioneren alleen in Christus. Ergens is het dus waar, dat buiten de kerk geen zaligheid is, zoals Rome zegt. Men moet dit ongeveer verstaan als: er is geen heil voor degene die buiten het evan gelie leeft. De Geloofsbelijdenis spreekt over één heilige, algemene Christelijke Kerk. Heilig afgezonderd. Mozes moest de berg heiligen, d.w.z. een hek om de zetten. Het volk mocht er niet berg afgezonderd. een afge komen, de berg is dus Zo was Israël een heilig zonderd volk. Algemeen katholiek, betekent „over de gehele aarde" en wil hetzelf de zeggen als oecumene, d.i. de hele bewoonde wereld. In de kerk bestaat geen verschil tussen man en vrouw, rijk en arm, blank en zwart. We mo gen als kerk geen club vormen. Christelijk betekent: van Christus. De Secte is veelal uit de kerk voort gekomen. Men zegt: secte komt van sectare - afgesneden. Anderen zeggen: „een secte is een groep mensen achter een leider, die zich om de een of an dere reden van de kerk hebben afge scheiden". Dan zouden de reformato rische kerken dus een secte van de Roomse kerk zijn. Geheel doorgevoerd klopt deze definitie dus niet. Weer an dere verklaren de secte als een groep, die een bepaald doel, bijv. de weder komst, naastenliefde, e.d. nastreeft. Een volkomen definitie is feitelijk niet te geven. Zelf meent ds. De Vries, dat in een secte misschien het positieve verlan gen naar zuiverheid, waarheid, e.d. zit, zoals de kerk zou moeten zijn. Ook de ze gedachte is echter als definitie aan vechtbaar. Een groep gaat een secte worden, als deze zich steeds meer van het algemeen christelijk belijden gaat verwijderen. Dit ziet men bijv. bij de Apostolischen. Men komt tenslotte buiten het evan gelie terecht. Hoe dichter men echter bij huis - bij de eigen kerk - komt, hoe moeilijker het is om te beoordelen of er sprake is van een kerk, dan wel van een secte. Scheuringen zou men de onbetaalde rekeningen van de kerk kunnen noemen. Zij die uit de kerk stappen streven naar perfectionisme. Ze zien een kerk als een plaats, waar van alles in zit en willen zich daarvan iso leren. Men heeft in de kerk geloof, hoop en liefde gemist en zoekt dat in een nieuwe kring. Spreker besloot met te zeggen, dat men het alleen maar tragisch kan noemen; dat er steeds weer scheuringen zijn. Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking. Ook van deze bijeenkomst moet gezegd worden, dat een bredere kring van hoorders meer aan het doel van deze avond zou beantwoorden. Zaterdagmiddag werd de Ederveense brandweer gealarmeerd voor een brand bij bakker Van Beek aan de Nieuwe- weg. Het bleek dat een driejarig zoontje met lucifers op de slaapkamer had ge speeld, waardoor het meubilair, o.a. een kast waarin waardepapieren zaten, vlam vatte. Hoewel de brandweer bin nen enkele minuten ter plaatse was kon men niet verhinderen dat er brand en waterschade ontstond. Deze schade wordt slechts voor een klein deel door de verzekering gedekt. Zaterdagmiddag stoomde De Espag- ne de straten van Amerongen binnen met aan boord de goede Sint met een aantal knechts. Voor het gemeentehuis wierp het schip het anker uit. Daar werd de Sint ontvangen door het ge meentebestuur b(j monde van de bur gemeester. De burgemeester was ver heugd dat de Sint toch gekomen was ondanks het slechte weer. Hij hoopte van harte dat de inwoners zoveel mogelijk hun inkopen zullen doen in Amerongen. De plaatselijke winke liers hebben kosten noch moeite ge spaard om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Hij hoopte dat deze inspan ning beloond zou worden. De Sint merkte op dat de gemeente het hem erg makkelijk heeft gemaakt. Er is een mooi dak op het Dorpshuis, dat maakt het voor zijn schimmel erg makkelijk de Amerongse daken te be klimmen. Het viel hem op dat de leden van Ons Genoegen dit jaar zo keurig voor de dag komen in hun prachtige nieuwe uniformen. Vervolgens werd er aan een katrol een groot pak aan de wal gehesen waar in presentjes voor de bewoners van het gemeentehuis. Daarna volgde een optocht door het dorp. Voorafgegaan door Ons Genoegen voer de stoomboot, grote wolken uitbla zend en rijkelijk gebruik makend van scheepstoeter en scheepsbel door de straten van het dorp. Er werd gul ge strooid met snoep, verpakt in plastic zakjes. De winkeliersvereniging komt alle lof toe voor dit zo uitstekend georganiseer de festijn. i bÜ Markt 7 Veenendaal GEVRAAGD; voor halve dagen of werkster voor 2 of 3 halve dagen. Nieuwe weg 13 (bloemisterij) Veenendaal Jtecst ALUMINIUMEMBALLAGEFABRIEK Met moeite kwam ze overeind, een fa natieke, verbeten trek om haar gezicht. Maar ze slaagde er in en stond voor de stoel, slechts even één onderdeel van een seconde wankelend. „Zie je?" vroeg ze, met een triomferen de blik in haar ogen. „En ik loopalleenKijk dan Ze deed een pas voorwaarts, waarna ze haar andere been bijtrok en opnieuw een pas deed, zonder naar haar voeten te kij ken. Ze had alleen maar oog voor de man in de stoel voor haar. Nog een pas deed ze, toen begon ze te wankelen en voor Ronnie kon ingrijpen, viel ze voorover, in zijn als bij instinct geopende armen. Hij voelde haar hart wild kloppen, toen ze tegen hem aanlag, met gesloten ogen, haar borst hijgend van de ongewone op winding. Als gedwongen door een vreemde macht trok hij haar gezicht naar zich toe en drukte heftig een kus op haar lippen. „Kruimeltje, mijn schat.... ik houd van jemijn dapper meisjeik heb be wondering voor jeik laat je niet meer gaan, hoor je? Ik houd je gevangen voor altijd. Kruimeltje, mijn lief klein ding, wil je mijn vrouw worden?" Terwijl ze in zijn armen lag, sloeg ze haar ogen open. „Ronnie", fluisterde ze met bevende lip pen, „als je eens wist, hoe erg veel ik van je houd, hoe ik je al lang lief heb, maar, maarZe werkte zich half overeind. „Maar Yolanda dan? Ga je dan niet met haar trouwen?" Hij schudde lachend zijn hoofd. „Welnee, dwaas ding, hoe kom je er bij? Yolanda en ik zijn goede vrienden, meer niet. En ze zal binnenkort met een ander trouwen. Nu zie ik pas goed, wat jij voor me betekent, Kruimeltje van me. „Hij kneep een oog half dicht. „Je bent verloren, Aagje Vet. Je benen heb je terug, maar je vrijheid ben je kwijt. Wat zeg je daarvan?" Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem liefdevol. „Ik denk, dat dit de beste ruil is, die ik ooit in mijn leven heb ge daan". Hoofdstuk 12 Toen Ronnie Beelen tegen half twaalf in zijn hotelkamer terugkwam, rinkelde de telefoon. Hij nam de hoorn van de haak. „Hallo?" „Eindelijk", klonk het aan de andere kant van de lijn, „waar heb jij de hele avond gezeten? Ik ben al van half negen af bezig om te proberen je te pakken te krijgen. Enfin, je bent er dus nog. Luister eens, je gaat zondag toch naar Berlijn?" „Inderdaad". Hij had Yolanda's stem herkend. „Ik had je een dezer dagen eigenlijk al hier verwacht". ,Ik had het plan, maar Bep is doodziek en ik kan haar niet in de steek laten. Je zult het een paar dagen zonder mij moe-,wil je?" ten doen, Ronnie". „Nu ja, dat is het ergste niet. Wat scheelt haar?" „Ach, die idiootmaandag zijn we naar het strand geweest. Ze wilde met alle geweld zwemmen, hoewel we haar gewaarschuwd hebben, dat het water veel te koud is. Het is hier al tamelijk fris, zie je? Nee, toch zwemmen, je weet net, hoe Bep kan zijn. Nou, ze hield er een flinke verkoudheid van over. Maar desondanks eigenwijsen het eind van het liedje was longontsteking. Vanavond had ze over de veertig koorts. De dokter heeft haar een spuitje gegeven. Ze ijlt en af en toe wil ze het bed uit. Ik heb een hulp, maar dat kind moet ook eens een keer slapen' „Dat is ook wat? Wat zegt de dokter ervan?" „O, levensgevaar is niet direkt aanwezig. Maar ze is werkelijk erg ziek. Dit wordt minstens een week, Ronnie". „Nu ja, dat is voor mij het ergste niet. Misschien kun je de zaken telefonisch af doen? Zo tussen de bedrijven door?" „Dat heb ik al gedaan. Gisteren heb ik Berlijn opgebeld, dat alles in orde is. En denk er om: na Berlijn moet je naar Bre men. Vier september zing je daar. Ik-stuur het programma voor de volgende week naar je hotel in Berlijn. Denk er om, dat je vijf september weer in Hamburg bent voor de opname voor de "t.v. Je moet die zelfde avond nog doorreizen naar Parijs Daar zing je onder Pierre Dervaux, die ken je wel. Daarna heb je een volle week vrij, want je hoeft pas de 15de in Brussel te zijn. Denk er om, dat de repetitie daar al om half tien begint. Reis er een dag tevoren heen, zodat je niet vermoeid bent. „Schrijf het allemaal maar op, dan be studeer ik het wel in Berlijn". „Dat doe ik vannacht nog. Ik moet Elsje vervangen, want dat kind is doodop. Je heb 't op tijd, daar zal ik voor zorgen". „Anders nog iets?" „Nee. Hoe gaat het met je? Ben je een beetje uitgerust? En hoe gaat het met dat meisje?" „De operatie is geslaagd, maar dat wist je al. Ze begint al te lopen. Welkswaar voetje voor voetje, maar het gaat. Een wonder, he?" „Ik ben blij voor Aagje. Doe haar mijn hartelijke groeten en wens haar namens mij nog eens geluk, wil je?" „Ik zal het doen. En jij eveneens geluk gewenst, he?" „Ik? Waarmee? Omdat Bep ziek is?" „Praat geen onzin. Je weet best, wat ik bedoel". ..Als je wat duidelijker wilt zijn „Augie was enkele dagen geleden bij me, op doorreis naar Italië. Zegt dat niet ge noeg?" „Dat weet ik. Hij zwerft ergens in de buurt van Pisa, want gisteren ontving ik een kaart van hem". „Nou, dat bedoel ik". „Wat? Die kaart uit Pisa?" „Ach neejulie huwelijk natuurlijk". „Hè? Wat klets je nu?" Ronnie ging ongeduldig van het ene been op het andere staan. „Nu ja, je wilt het zeker geheim houden? Heeft Augie soms zijn mond voorbij gepraat? Goed hoor, ik weet nergens van. Als het zover is, krijg ik wel een kaart, heeft hij ge zegd". „Wat heeft hij gezegd?" „Augie heeft gezegd," antwoordde hij kribbig, „dat jullie het al jaren met elkaar eens zijn en dat de tien jaren, die jij moest wachten, inmiddels verstreken zijn, zodat er thans geen beletsels meer bestaan om met elkaar te trouwen. Maar dat jullie uit een zekere piëteit willen wachten tot de winter". „Wij? Augie en ik? Die vent is stapel- krankjorum! Hoe krijgt-ie het In zijn mal le kop? Augie en ik Hij hoorde haar proesten van de lach. ..Een reuze mop. En dat heb jij geloofd?" „Waarom niet? Hij heeft al vaker be toogd, dat hij eens met jou zou trouwen, zodra hij afgestudeerd was. Ik herinner me, dat hij me eens waarschuwde, toen ik pas bij jullie over de vloer kwam. Zoiets van: afblijven van Yolanda, die is niet van jouw stand, want ik heb haar man indertijd beloofd „Dat hij een oogje op me zou houden. Dat weet ik. Heeft hij natuurlijk zelf be dacht, want Bernard was helemaal niet zo, dat heb ik je al eens verteld. En dat jij dat allemaal geloofd hebtIk had werkelijk verwacht, dat je verstandiger was, Ronnie. Je hebt hem al die jaren gekend en nog laat je je door hem voor de gek houden?" „Is het dan niet zo?" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 11